voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland V ASTRID VARING I 27,50 per 10 boeken dus voor de helft van de gewone winkelprijs. Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 centlosse nummer9 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6643 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur DIT JAAR WEER GEMEEN TERAAD S VER K IE ZINGE N Dit jaar zullen-in alle giemeenten raadsverkiezingen worden gehou den. Normaal motet de eenmaal gekozen .gemeenteraad gedurende een reeks van 4 jaren aanblijven, doch in de wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen m 'dat jaar, na een Termij n van 3 jaren weer raadsverkiezingen zou den worden gehouden om 'te voor komen, dat bepaalde jaren een op- eenihoping! van verkiezingen zouden te zien geven. Krachtens de ge meentewet is de candidaatstellingi algiemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B. en W. hebben echter de bevoeg|dheid de verkiezingsdatum vast te stellen. S.D.-iMOORDENAAR TER DjOODt VEROORDEELD. De voormalige unterscharfuehrer en lid van de Rotterdamse S.D., de; 27-jarige H. Engelshoven, is door de Rotterdamse Kamer van het Haagse bijzondere ^gerechtshof veroordeeld tot de doodstraf. licht de belangrijkste economische ontwikkeling van het afgelopen jaar. Uit bijna alle gebieden van de wereldwordt gemeld, jdat er gedurende de tweede helft van 11118 uitstekende oogsten zijn bin nengehaald of dat er zeer goede oogsten worden verwacht. Het re sultaat is, dat de wereld thans over meer graan beschikt dan sedert 1931 is voorgekomen, het geen een aanmerkelijke verlich ting betekent van de w ere ld - graancrisis. Ook de situatie op het gebied van vetten en oliën en andere voe dingsmiddelen belooft enige ver betering." BOERDERIJ AFGEBRAND. In de woning van de heer Cox te Veulen (L.) ontstond brand toten 'buta-gias uit een defecte bus stroomde. De woonkamer stond ter stond in lichte laaie en sliechfös door een venster in te slaan kon de reeds met brandwonden over dekte huisvrouw er in slagjen zich zelf en haar drie kinderen in vei ligheid te brengen. Burenhulp noch de spoedigi arriverende brandweer vermocht er in te slagen het woon huis en de stallingen van het vuur te redden. Een belangirijk bedrag aan geld ging verloren. Slechts enig! vee werd gered. De toestand van de slachtoffers is niet levens gevaarlijk. WICHELBOEDELOPER ONT DEKT ZILVERGELD. De bekende wichelroedeloper A. Hendriks uit Beek en Donk heeft Zaterdag te Mariahout (Lieshout), r een flinke partij zilvergeld ont dekt in een tuin nabij de kerk. Meerd e re w i c he lr oedel o per s hadden hier gezocht, doch zonder resultaat. De heer Hendriks ont dekte het geld reeds na vijf minu ten. Het zat in enkele glazen pot ten, ongeveer een meter onder de begane grond. Het had nog niets geleden. De heer Hendriks en zekere F. uit Beek en Donk, die het geld hebben opgegraven, begaven zich onmiddellijk naar de eigenaar, die de heren een flink cadeau gaf en hen royaal tracteer- de. LEVENSLANG GEËST. Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof stonden terecht twee leden van de zgn. ITausratserfas- sungstelle, de 53-jarige H. v. d. Berg en de 54-jarige P. Th. Reus- kens, beiden uit Amsterdam. Er was een groot aantal getuigen ge dagvaard om het hof voor te lich ten over het gedrag der verdach ten. Zij hadden huiszoekingen ver richt in Joodse woningen. Joden opgehaald en naar de Hollandse schouwburg overgebracht en in vele gevallen op eigen initiatief Joden op straat gearresteerd, wan neer deze naar hun mening de Duitse voorschriften overtraden. Uit het verhoor bleek, dat vele Joden, die door verdachten wa ren opgehaald het leven in Duit se concentratiekampen hebben verloren. Ten aanzien van ver dachte v. d. B. werd door ver scheidene getuigen naar voren ge bracht, dat hij ook wel Joodse arrestanten heeft geholpen bij het ontsnappen uit de Hollandse Schouwburg. De procureur-fiscaal mr. Gelinck, zeide in zijn requisi toir, dat de verdachten, ondanks het verfoeilijke karakter van hun werk, niet tot de meest misdadige types van hun soort behoorden. Hij wenste daarom niet de hoog ste straf te eisen, doeh meende dat de ten laste gelegde feiten zo ernstig zijn dat een levenslange gevangenisstraf moet worden op gelegd. f 5,50 gebonden Een van de schitterende romans over het hoge Noorden uit de Juwelen Serie, waar van de prijs bij intekening bedraagt Zie voor korte inhoud de boekbespreking en vraagt nadere inlichtingen over de gun stige voorwaarden bij intekening, in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN te Heusden. VERBETERING VAN DE WE RELDVOEDSELVOORZIENING Volgens een rapport van de economische afdeling van de Uno over de internationale economi sche toestand in 1948 kunnen mil- li oenen mensen langzamerhand een betere voedselvoorziening te gemoet zien. Het overzicht zegt o-.a.,,Het vooruitzicht op een aanmerkelijke betere wereld-voed- k selvoorziening in 1948-'19 is wel- HEUSDEN. Dinsdag! werd de jaarlijkse statiedagi gehouden door hiet soherpschuttersgilde „St. Blasius" alhier, waarbij tevens de jaarver gadering plaats vond. Na het opienin gis woord door die hoofdman, werd aan de heer G. van Hemert een prachtige lede ren tas aangeboden, als blijk van waardering! voor de vele en be langrijke werkzaamheden verricht in het afgelopen jaar. Tevens werd aan de heer A. de Kort uit Herpt een portefeuille aangieboden, voor het behalen van het hoogtet aan tal punten op het Bondscon cours. De seer.-perminigim. deed reke ning) en verantwoording, welke door een commissie werd nage zien en in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezingt werd de aftredendie hoofdman, de heer Ant. v. Bladel, met aligtemene stem men herkozen, welke zijn benoe ming! onder dankzegging voor'het in hem glestelde vertrouwen aan vaardde. Tot 2e secretaris werd giekozen de heer J. .Brouwers, tot commissaris de heer B. Heijkants. Wegens ontslagname van de heer W. van Kasteren als secr.-penningr meester werd giekozen de heer F. van Deursen. Allen namen hun benoeming! aan. De hoofdman bracht dank aan de afgetreden bestuursleden voor alles wat zij in het belang) <jkr vereniging hadden gedaan. Vastgiesteld werden 4 bondscon- coursen en vijf Nationale Concour sen en de jaarlijkse Gildendag! te Vuglht. Deelgenomen zal worden aan de Nationale concoursen te Herpt, Teteringten, Helvoirt, Loon- opzand en Haren. Tot bode werd bii inschrijving benoemd de heer T. v. Leeuwen. Tot afgevaardigde voor de Lang- straatse schuttersbond werden aan gewezen de. heren J. Brouwers en W1. v. Kasteren. Weglens het vergevorderd uur kon de onder li n:g[e schietwedstrijd piet doorgaan en werden de ge schonken prijzen verloot. Medegledeeld werd nog dat door de heer v. d. Mortel uit Viugjht binnenkort een interessante lezing zal gehouden worden over bet Gil- dewezen, waarbij pok niet-leden zullen worden uitgenodigd. Na een dankwoord door de Hoofdman, werd deze geslaagde statiedag! besloten. Volgiende week Donderdag wil de afdeling Heusdlen der Ned. Ver. voor E.H.B.O., na haar jaar- vergiadering een demonstratie ge ven in Het Wapen van Amster dam. De bedoeling! is <om meer belangstelling voor en meer be kendheid betreffende het E.H.B.O.- werk aan te kwekten bij het pu bliek. Toegang gratiis. Rij de damclub V.D. werd Maandag j.l. in „Central" een par tij gespeeld voor de onderlinge competitie- Nieuwkoop-Fitters 2-0. Maandag! a.s. wordt gespeeld: voor de „onderlingte" Schaap-Kla ren en de Graagf-Struijk, waarmede deze competitie wordt besloten voor de matches Nieuwkoop-Ger. Jonker. Maandag 21 Febr. zal een le denvergadering worden gehouden. AALBURG. Maandag 14 Februari a.s. hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden, Ds. v. d. Be;rg van Utrecht, des avonds om 7 uur. AALST. Vrijdagiavond 4 Febr. ver gaderde de afdeling Aalst-Nedier- hemert van de B.O.G. in caféGijbe aan de Rietschoof. De opkomst der leden was slechts matig!. Na opening en lezen der no tulen brachten 'de leden die als afgevaardigden de Algemene ver gadering, gehouden op .4 Dec. te Arnhem en de ringlvergadering van de ring! West-Betuwe, gehouden 31 Januari te Geldermalsen, bijwoon den, hierover verslag uit. Die land dag van' de B.O.G. zal dit iaar door de ringl West-Betuwe ver zorgd worden. 'Besloten werd dan ook zoveel als mogelijk is hieraan mede tie werken, al is de afstand in diezen mogelijk een handicap. Daar er een vacature wegens be danken in het bestuur is ontstaan werd deze aahgtevuld door de ver kiezing van de heer C. van Trigt. De heer D. van Os werd herkozen. De penningmeester deed reke ning! en verantwoording, onder darde voor het gbede beheer is alles in orde bevonden. De vierde serie vragen voor het opinie-onderzoek werden behan deld. Meegtedeeld werd nog dat op 16 Febr. voor de afdeling! door het Ghilibureau een film zal ver toond worden in de Öpenb. school. Op voorstel van de secretaris werd nog besloten een propagan- da-avond te houden, waarvoor een spreker zal worden uitgenodigd. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting. De jongedames Rika van de Laar, Ditje van de Laar en Jenny van Veen behaalden het diploma lingerie van de modevak school Ensaid, na gehouden exa men te 's Bosch. Zij glenoten hun opleiding! bij Mevr. A. Timmer mans-Mes te Veen. Vorige week Donderdag opende slagter Biesheuvel onder gfrote belangstelling een naar de eisen des tijds ingierichte winkel in een pand aan de Maasdijk. Het geheel ziet er keurig uit. Als nu de vleesbonnen ook wat meer los komen beloofd het daar prettig! winkelen te worden. Aan de opening verbond de ei- glenaar een speciale attractie, door een drietal worsten beschikbaar te stellen, waar een ieder tegen een Ons Erfdeel"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1