Plaatselijk Nieuws DIENSTREGELING N. S. TWEEDE BLAD Verkoudheid PRIJSOVERTREDINGEN NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en Bommeierwaard -gjezie 1-" in het jaar 1948. behorende bij het No. 6643 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 HEUSDEN. Zaterdag! j.l. vond in Het Wapen van Amsterdam1 alhier een opvoering; plaats van de revue „Aanpakken", ontworpen en gje- spieeld door het Heusdens Amusie- mentsglezelsichap „Die Amusanten". Dit jongie gezelschap- werd ge vormd, om mlet glepaste hum-or en lieuke, liedjes ontspanning! tebren- jglefr en als a vond vulling voor di verse, bijeenkomsten op te treden. Ejen kern trad reeds in 1948. op ten bate van de Niwin e.n op de fancy fair van de Heusdense Mid dens tandsverenigjiniglen. Toen deze kern e,r eenmaal was, breidde het iglezelsichap zich uit en nu trad zij dan met een complete revue voor het voetlicht. En met succes. Want wat „de Amusanten" brach ten, was gloed en werd uitstekend Igiespeeld. Natuurlijk waren er een paar kleine onvolmaaktheden, maar deze zijn te beschouwen als kin derziekten, die met de tijd' gleheel zullen verdwijnen. Wie kunnjèn g|e- rust zielglgen, dat Heusden momen teel over een uitstekend cabaret beschikt, waarin zeer gjoede krach ten zitten. Rieeds eerder maakten we ken nis met de stem van de heer A. de Bresser, maar toch verraste hij ons weer met z'n buitengewoon mooie zang!. Alleen om hem ,te ho ren zou een bezoek al de moeite waard gieweest zijn. tMjaar ook wat de anderen boden was in één woord af. Diegenen, die deze avond niet bijwoonden, kunnen er spijt van hebben, dat ij zoiets voorbij lieten glaan. schap spoedig1 weer met een revue zal. te voorschijn komen en wij raden een ieder aan, die nog niet met dit gbede cabaret kennis ge maakt heeft, er dan beslist eens een avond naar toe te. g|aan. !M|en zal dan, evenals wij, enthousiast zijn. De ig|eest van het gezelschap werd wel zeer gletypeerd door het lied van de proloog! Ja aanpakken, ja aanpakken, dat is de leus van deze tijd Ja aanpakken, ja aanpakken, de tegenslag ten spijt Want waar de ieugd z'n beste krachten geeft Daar is 'teen feit, dat alles weer herleeft Ja aanpakken, ja aanpakken, ver trouwen in een beet're tijd. Op 14 October 1.1. werd tij dens de opening" van de fancy-fair door de heer Burgemeester A. v. Delft de aandacht gevestigd op de ouden van dagen te Heusden, teneinde ook voor deze groep eens een attractie samen te stellen. Het Heu sdens Amusemen tsgezelsch ap heeft nu 'de eerste stoot gegeven. 1 door j.l. Zaterdagmiddag oen op voering te geven van de revue „Aanpakken", waarbij alle ouden van dagen gratis toegang hadden. Tevens*werd er door de gezamen lijke Mid dens tands vere n igiin gen de oudjes een consumptie aangebo den, hetgteen zeer op prijs ge steld werd. Het was jammer, dat de op komst erg tegenviel, en oox was het te betreuren, dat de heer bur gemeester waarschijnlijk door ver hindering niet aanwezig was. Maar ondanks deze teleurstellingen, zet te het gezelschap haar beste been tje voor en bood de aanwezigen een zeer genoeglijke middag, waar in ze genoten van al die kostelijke sketches en bedjes. Hier is dan ook een woord van warme dank namens de ouden van dagen aan het cabaret op zijn plaats. Mqgen we hopen dat hel streven naar ontspanning yoor de ouden van dagen op de eerste plaats bij henzelf, maar op de tweede plaats ook bij de verschil lende autoriteiten, meer waarde ring zal ondervinden. Wij vernamen, dat het cabaret ook medewerking! wel verlenen bij bet org'aniseren van vereniginjgs- avonden in het Land van Heusden en Altena'. Inlichtingfen hierover „Die Amu santen" secr. Botermarkt O 82, Heusden. DUSSEN. A.s. Zondag 13 Febr. hoopt voor de Chr. Geref. Kerk in de dienst des Woords voor te gaan Ds. Slofstra van Vlissingen, des v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 uur. LAND VAN ALTENA. Deze maand is het 150 jaar geleden, dat grote gebieden wer den overstroomd door een door braak bij Heusden. MEEUWEN. 10 Febr. a.s. spreekt ir. J. Bos in café Korevaar alhier, over „Bemesting in de fruitteelt". NIEUWENDIJK. De bouw ener boerderij te Eethen, onder architectuur van dhr. J. Luinge te Almkerk, is te gen f26,784 gegund aan N. C, Struik alhier. RIJSWIJK. Maandag 14 Febr. a.s. des avonds te 7.15 uur hoopt voor de Herv. Jongelingsvereniging in de kerk alhier op te treden de Wel- Eerw. Heer Ds. Roth van Slie- drecht, met als onderwerp: Ge loven weten". SLEEUWIJK. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School alhier is be noemd dhr. A. Franssens te Mus sel kan aal. Het gemeente veer bedrijf Go- rinchem-Sleeuwijk vervoerde in '48 ongeveer 725,0010 personen, 78000 luxe- en 530CD vrachtauto's. Ds. M. Ros alhier, zal 10 April a.s. zijn intrede doen bij de Geref. Kerk van Hoofddorp. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met WELL. Die afdeling! Well van die C.B.T.B'. hield Dinsdag' 1 Febr. in de: 'Chr. school alhier een open bare vehgladering. Na opening! door de voorzitter, de heer J. W. van Hemmen, kreeg Ir. G. Wansink,'adj.-secretaris van de Nederl. Chr. Boeren- en T.uin- dersbond het woord, die tot onder werp had„Hoe moet de boer in de huidige landbouwkoers zijn weglen vinden". Na dit vraagstuk van vierscihilllende zijden belicht te hiebbien, kreglen de aanwezigen no'gj ruimschoots glelegenlhieid tot het stelllen van vragfen, welke door de heer Wansink duidelijk werden be antwoord. Verder werd no!g[ meidteg'edleeld, dat men 19 Febr. e.k. het 30- jarig! bestaan van de Gield. C.B, T.B. hoopt te vieren te Arnhem. Aan het slot dankte de voorzitter de spreker* voor zijn duidelijke pn leerzame uiteenzetting! en ging de heer Wansink voor in dankgebed. WERKENDAM. Het onderhoud der Rjjks- zeewerken op de Zuidhollandse eilanden, gedurende 11419 is wat perceel I betrefL gegund aan de fa. v. Oord te Werkend am-Utrecht*, voor f 8400. Voor het verbeteren van 40 km waterloop onder Duivendyke op Schouwen/ waren Gebr. Wijnands en Cornet alhier tegen f 108,349,82 de laaigtste inschrijvers. Voor het onderhoud van rijksri vier werken langs Merwede en Noord was voor perc. 1 dhr. Vis ser alhier laagste inschrijver tegen f12,160; perc. II, idem f22,,390, perc. III, Gebr. Wijnand en Cor net tegen f 23,300. W OUI) RICHEM 20 Febr. a,s. doet Ds. Groe- neveld van Molkwerum zijn in trede bij de Ned. Herv. Gem. al hier. ZUILICHEM. Morgen Vrijdag des avonds om 7 uur. .hopen de Hervormde Meis ipsverenigingen „Johanna" en „Marta". alsmede de Herv. J. V. ..De opening Uwer woorden geelt licht", gezamenlijk hun jaarver gadering te houden in het koets huis. Op voorstel van de voorzit ter besloot het plaatselijk HARK- 00 mi té in zijn liquidatievergade ring van 4 Febr. j.l. om het restant van de geldmiddelen, f 270,65, aan te bieden aan de kerkvoogdij der Ned. Ilerv. Gem., onder voorwaar de, dat deze gelden t.z.t. zullen worden bestemd voor de aankoop van een kerkorgel. Z.Exc. Minister van den Brink vesrigide in de Mjemorie v:an Ant woord over de beglroting van J949 er o.m. de aandacht opi, dat hiet een onloochenbaar feit is, dat ons land zeer verarmd is. Het zal dan ook niet anders kunnen of velen van hen, die ondanks dé g!ewij zigde omstandigheden, maar voort blijven leven op hun vroegier wel vaartsniveau, zullen op de duur bedrogten uitkomen. Door knoeien met prijzen, zal het mogfelijk zijn dit hoglere welvaartsniveau te hand haven, doch lopen dan voortdurend' 'het gievaar met de Tuchtrechter voor de Prijsbeheersing! in aan raking! te komen. Dat deze soort gelijke overtreders weet te straf fen, is thans wel algemeen |be- kend, en zij £lie dit soms nojgl niet wisten, zal het uit de hieron der volgleride cijfers wel duidelijk worden. De Miniister wees er verder op', dat particuliere inkomsttrekkers, wier inkomen daartoe de ruimte laat, er in versterkte mate toe over dienen te g'aan, om op oud-vader landse wijze een deel van hun in komen te besparen. Hiet magi worden aangenomen, dat deze ruimte in particuliere (in komens in zeer vele gievallen wordt aangiewend om zich door middel van te hogle prijzen bepaalde goe deren toe te eigienen, waardoor vanzelf sprekend de schaarste aan deze gloederen wordt vergroot en dus de minder koopkrachriglen daarvan de dupe worden. Uit de jaarcijfers over 1948 blijkt, dat de 19 Tuchtglerechten voor de prijzen in 1948 in totaal 55457 zaken hebben afgledaan. In 27668 van deze gievallen is een vonnis glewezenin 92 57 gevallen is een schikking! getroffenen in 3725 gjevallen is een waarschuwing gegeven. De overigje zaken zijn gleseponeerd of naar andere be rechtende instanties do orgie zonden. Hiet to taal-be drag!, dat in 1948 aan geldstraffen is opgelegd be draagt f 10.312.701.50 (bij vonnis sen f 7.706.921.46 en bij schikkin gen f2.605.780.04). Ter vergelijking met deze cij fers volgen hieronder analoge cij fers over de jaren 1946 en 1947. 1946. Totaal afgedaan 83,554 za ken. Pliervan 39951 vonnissen7628 schikkingen; 5029 waarschuwingen De overige zaken zijn eveneens geseponeerd of naar andere be rechtende instanties doorgezonden. Het totale bedrag gan geldstraf fen bedroeg f 10,674,473,85. (Hier van bii vonnissen f8.422,872,49 en bii schikkingen f2,251,601,36). 1947. Totaal afgedaan 71,438 za ken. Hiervan 34,659 vonnissen; 7567 schikkingen en 5435 waar schuwingen. De overige zaken ge seponeerd of naar andere berech tende instanties doorgezonden. Het totale^bedras aan geldstraf fen bedroeg f 12,730,687,31. (Hiervan f 10,539,779,19 bii von nissen en f2,190,908,12 bij schik kingen). Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal prijsoverlredingen afneemt* doch dat de geldstraffen niet in 'nglelijke verhouding1 zijn ver minderd. Dit zou er op kunnen wijzen, dat weliswaar het aantal overtredingen afneemt, doch dat de overtredingen van '11 eimstiger karakter waren. De cijfers over de resultaten van de bemoeiingen van de Plaatse lijke Prijzencomm. wijzen daar eveneens op. Deze commissies hebben in '48 'n bedrag van niet minder dan! f 83,922,09 aan gedupeerde kopers doen terugbetalen. In 1947 bedroegen de totale te rugbetalingen f52,514,68. In 1948 werden door de prijzencommissies 8463 klachten in behandeling ge nomen, wgarvan er 4232 gegrond bleken te zijn. Gemiddeld werd dus per klacht f 19,83 terugbetaald. In 1947 werd gemiddeld f 14,43 per klacht gerestitueerd. Uit dit stijgend gemiddelde kan dus het zelfde verloop worden gedistilleerd als bii de opgelegde geldstraffen. De cijfers hierboven tonen dui delijk aan dat er nog steeds vele lieden zijn wie het er blijkbaar om te doen is Neerlands Econo misch herstel zó lang mogelijk te dwarsbomen. 'De door de Overheid en de h ard wer k ende N ederl anders te overwinnen moeilijkheden zijn hun blijkbaar nog niet genoeg. "Zij wil len er nog meer aan toevoegen. Uit de gedetailleerde gegevens over 1948 blijkt dat jn Noordbra- bant in totaal werden afgledaan 6767 (7772) zaken. Hiervan 3153(4016) vonnissen en 1792 (1391) schik kingen etc. Totale geldstraffen f 1^602,369,04 (f 2,696,177,31). Dè tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrek king QP 1947. weer voorradig in de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 7