voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 2)e Jvleirre Winder SVirrs Bekendmaking Plaatselijk Nieuws Het vonnis tegen Kardinaal Mindszenty. Minister Sassen gaat heen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6644 MAANDAG 14 FEBRUAR11949 t*'® VAN Allf* Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur De 56-jarige primaat van Hon garije. Kardinaal Jozef Mindszen ty, werd door het bijzonder volks gerecht le Boedapest veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, ter- wiil bovendien al zijn bezittingen werden verbeurdverklaard en hem de burgerlijke en politieke rech ten zijn ontnomen. Deze veroor deling berustte op de beschuldi ging van overtreding van de wet inzake de verdeging van de Hon gaarse republiekv verraad en ver handelen van vreemde valuta op de zwarte markt. Het gehele verloop van het pro ces wekt gedachten op aan het proces oviefr Ide brand van het het Rijksdaggebouw in Berlijn, dat geheel paste in de kraam van de Duitse Nazi-leiders. Over de gehele wereld heeft de behandeling en het vonnis een storm van verontwaardiging doen oplaaien. Hoge functionarissen en vierbannen politici uit Oost-Europa gaven uiting van hun afkering en algemeen wordt gesproken van „een wrede communistische aan val" en over „een bespotting van het recht". In zijn wekelijkse persconferen tie noemde President Truman de behandeling van Kardinaal Minds zenty „een zwarte bladzij in de geschiedenis van Hongarije en een smet op het Hongaarse volk". 'Vandaag zal de Britse minis ter van buitenlandse zaken in het parlement worden verzocht de eco- nömische betrekkingen met Hon garije te verbreken, als protest tegen de zaak Kardinaftl Minds zenty. In de Tweede Kamer van ons land werd een motie van het Ka merlid Serrarens aangenomen over de arrestatie van de Kardinaal' waarin werd geprotesteerd tegen het gevoerde succes. Minister Stikker heeft n.a.v. de motie er op gewezen, dat de Re gering geen interventie kan ver lenen. Een gezamenlijke, interna tionale overeenkomst is onmoge lijk omdat geen enkele internatio nale overeenkomst de Juridische mogelijkheid daartoe opent. De Nederlandse Regering zou dus al leen iets kunnen ondernemen, maar dit zou een precedent schep pen met betrekking tot de sou- vereniiteit van net betrokken land. Andere buitenlandse mogendheden zouden dit precedent later tegen ons kunnen aanvoeren. Het Franse blad „Le Monde" schreef in een artikel: „De laatste en ernstigste hinderpaal tegeneen onderdrukking over de gehele linie in Hongarije is uit de weg ge ruimd. De veroordeling van de Kardinaal is de eerste grote en rechtstreekse slag, aan de Kerk toegebracht in een der twee, door Hongarije en Polen waar de communisten beheerste landen bevolking in meerderheid katho liek is. Lord Vansittart, de voormalige eerste diplomatieke adviseur van de Britse regering verklaarde: „Het is een barbaarse straf, welke in feite neerkomt op een langza me dood. Doch dit kan men ver wachten in landen, waar geen ge- ttrechtigheid volgens de beschaafde levensnormen rreerst en waar die wet slechts wordt toegepast om politieke doeleinden te dienen. In deze gevallen wordt iemand ver oordeeld voordat hii terecht staat". Het openbaar ministerie is in hoger beroep gegaan tegen de door het Volksgerechtshof te Boeda pest uitgesproken vonnissen tegen kardinaal Mindszenty en vijf zij ner medebeklaagden. De openbare aanklager kon zich slechts ver enigen met de veroordeling van pater Bela Ispanky tot levenslan ge gevangenisstraf. De eveneens tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde kardinaal en de me de-beschuldigden, prof. dr. Baran- yai (15 jaar gevangenis), prins Paul Eszterhazy (15 jaar gevan genis), dr. Laszlo Toth (10 jaar gevangenis), dr. Andreas Zak ar (zes jaar gevangenis) en dr. Miklós Nagy (drie jaar gevangenis), zullen ingevolge een besluit van het Volksgerechtshof in hoger beroep) voor het hooggerechtshof terecht staan. Hangende de beslissing van het hooggerechtshof zullen de be klaagden worden gedetineerd in de gevangenis in de M^arkostraat te Boedapest. In den Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden, bestaat de gelegenheid om in te tekenen op deze Encyclopaedic, die geheel genomen wordt uit de befaamde grote Winkler Prins.' De Kleine Winkler Prins omvat 1400 pagina's tekst, vermeerdert met 200 pagina's voorwerk. De prijs bedraagt: voor de Dundruk editie bij voor-intekening geb. f 30.^, daarna f 35. Normale editie (2-delig) bij voor-intekening geb. f40, daarna f45, Het Hoofd van tie'plaatselijke politie te Heusden vestigt de aan dacht van het publiek op art. 27 van het „Vreemdelingenreglement 1918", waarbij bepaald is, dat ie der, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan, hetzij mondeling, het zij schriftelijk, binnen 24 uur ken nis te geven aan de politie der gemeente, waar het nachtverblijf verschaft wordt, terwijl overtre ding van dit voorschrift gestraft wordt met hechtenis of geldboete. De geldboete kan worden op gelegd tot een maximaal bedrag van f5000. Het Hoofd van de Plaatse lijke Politie voornoemd. Heusden t 8 Febr. 1949. HEUSDEN. Vrijdag herdacht de heer C. Kraaij, machiniezetter ter drukke rij van onze firma, de dag, dsat hij voor 25 jaar bij de zaak in dienst trad. Het was op uitdrukke lijk verlangen van de jubflaris, dat aan dit feit van te voren geen ruchtbaarheid werd geg|even. Dit nam echter niet weg, dat deze dag voor hem niet geheel onop gemerkt voorbij g'ing. De firmant A. v. d. Pol bood de jubilaris te zijnen huize een geschenk on der couvert aan en oracht hem dank en hulde voor alles wat 'hij in deze periode van 2 5 jaar in het belang van de firma had verricht. Het aantal letters dat hij op de machine heeft gezet, loopt in de tientallen millioenen. 's Morgens om 11.30 uur bracht het gehele personeel de juDilaris zijn gelukwensen, waar Dij door de voorman, de heer J. Bouman, na mens hen allen een prachtig ge schenk werd aangeooden. Meerderen die van het juDileum de lucht hadden gekregen kwamen ook nog hun gelukwensen aan- oiieiden. Thans is „Kees Kraaij" weer met frissen moed begonnen aan de weg naar een volgend ju bileum. Belangrijke: ledenve rgade ri n g dier Oranje vereniging alhier, op Woensdag 16 Februari a.s., des avonds om 8 uur in Hotel het Wa pen van Amsterdam. Het gaat over het al of pjet voortbestaan der Oranjevereniging, Onze oud-stad genoot, de lieer Joh. Verhoeven, zoon van het oud-hoofd der O.L. school al hier, wijlen de heer J. H. Ver hoeven is benoemd tot leraar hii het onderwijs te Soerabaja. De heer Verhoeven is met de „Wil lem Ruys" naar Indonesië ver trokken. Aan de internationale hemel begint de lucht te betrekken. In de verte rommelt het. De wapen fabrieken in Engeland werken weer dag én nacht. Rusland heeft een reusachtig leger op de been en beheerst Oost-Europa. Enge land vraagt 100,000 vrijwilligers voor de luchtmacht. Amerika zorgt voor een machti ge luchtvloot en legt steunpunten aan. Nieuwe wapens zijn of wor den uitgevonden. Hun uitwerking zal verschrikkelijk zijn. Als de hel mocht losbarsten, zal 'tleed ontzettend wezen: Ve le doden, vele gewonden! De vraag naar hulp zal zeer groot wezen. Geneeskundige Dienst Rode Kruis en Eerste Hulp zul len alle krachten moeten inspan nen. Ook de E.H.B.O. te Heusden moet paraat zijn, evenals in de oorlog, die voorbij is. Donderdag avond (zie advertentie), wil ze een demonstratie geven van het kun nen. Toont Üw belangstelling! Rectificatie. Aan het slot van het verslag over de re vue „Aanpakken", dat Donderdag j.l. in dit blad was opgenomen, is een abuis geslopen. Het 'A.N.P. meldt: Minister Sas sen heeft aan de Koningin ontslag als minister gevraagd van Overzee se gebiedsdelen. In de boezem van het kabinet is geen principieel verschil gere zen over de staatsrechtelijke doel stellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de Re gering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en voor zover dat van de Regering afhangt op Je or te termijn worden verwezen lijkt. Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de ver klaring van Dr. J. H. van Roijen, op 28 Januari in de Veiligheids raad afgelegd, namens de regering, is er meningsverschil gerezen tus sen de overige leden van het Ka binet en minister Sassen over de .verder feitelijk te volgen gedrags lijn, De laatste 3 regels moeten zijn: Inlichtingen hierover bii „De Amusanten", corr.-adres Boter markt N 102, Heusden. AALBURG. Hedenavond 7 uur hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan Ds. Zandt van Delft. ANDEL. De Herv, verenigingen al hier zullen een ^gecombineerde ver gadering houden op Dinsdag 22 Febr. a.s. in het Ver.gebouw. De P.T.T. is alhier bezig de telefoonverbindingen onder- gronds te maken, althans wat de huisaansluitingen betreft. 'Voor een 3-tal gevallen van woningverbetering is reeds goed keuring verkregen van het Dep. van Wederopbouw te Den Haag, Meerdere aanvragen zijn lopende. Door de diverse Herv. ver enigingen te dezer plaatse is be sloten een Orgelfonds te stichten. Er zal in de nieuwe consistorie een orgel worden geplaatst, ter wijl de daaraan verbonden kosten door het - in het leven geroepen Orgelfonds zullen worden bestre den. Het kerkbestuur verleende welwillende medewerking aan de ze plannen. ALMKERK. Gedurende de maand Ja nuari 1949 is via het Districtsbu reau te Almkerk betaald aan her stel en herbouw oorlogsschade^ gevallen een bedrag van f 130,443,24 waardoor het totaal is gekomen op f3.121.133.99. De heer J. E. Meijer te Almkerk, hoofd van de Admini stratie van het Districtsbureau v. d. Wederopbouw te Alnikerk, is benoemd tot employé bij de In ternationale Handels- en Crediet- éereniging te Rotterdam. De heer J. C. van K ars sen te Dussen, adm. ambt. bij de afd. Vaststelling van het Districtsbur. v. d. Wederopbouw te Almkerk, is benoemd tot adni. ambten, bij het Ministerie van Oorlog te Den Haag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1