Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD 14DE BOEKENWEEK GESCHENK hE NIEUWSBLAD voor hot Land van Housden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard "VI Boèkhandcl FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN AJ behorende bij het No- 6647 MAANDAG 24 FEBRUARI 1949 HEUSDEN. De Heusdense solisten kun nen met groot genoegen op hun deelname aan het concours te Eindhoven tcruigizrien. Er wenden zeer goede successen geboekt. Zo behaalde mevr. R. 'de Graag-v. d. Sluijs met de vioolsolo „Thaïs" mediation van de Massenet met 82 pt. een ie prijs in de ie afdeling; de heer Jac. Timmermjans met de pistonsolo „Edeilweis van Somme ring" van Th. Hoch een 21e prijs met 76 pit. in afd. Uitmuntendheid. Het duo Jac. Timmermans ('piston) A. de Graag (sax. tenor), waar bij eerstgenoemde ter 'elfder ure P. A. de Graag, sax. aopir., welke wegens ziekte niet kon uitkomen, moest vervangen, zette een wel de kroon op het werk en behaalde in de 2e afd. met „Duo de Concert" van Canivlez een ie prijs met lof der jury met 96 pt. Met recht kan gezegd worden dat de deel name der Heusdense solisten suc cesvol is geweest. Deze nummers zullen evenèens op 'de uitvoering der Heusdense fanfare van Donderdag 24 en Vrij dag 25 Febr. ten 'gehore worden gebracht. „Die strijd van Blank en Bruin". 'Neen, bet is- geen bloedig; moorddrama, dat druipt v,an bloed eri vechtlust en ook de huidige worsteling 'tussen blank en bruin in Indonesië is niet het onderwerp van dit Indisch drama. De strijd van blank en bruin is immers geen louter ha-oiorlogs gebeuren de oor- - zake n hiervan gaan verder terug- en liggen dieper. Reeds in die ui terlijk vreedzame, vOoroorlogsje ja ren werd een verbitterde, doch on gewapende strijd gestreden tussen de Javaan en 'de Hollandereen natuurlijk en noodzakelijk gevolg van ide vrijheidsdrang en onafhan kelijkheidszucht van elk natuurlijk volk, hoe primitief ook. Doch de onafhankelijkheidsstrijd werd te vroeg ontketend, vanwege de vele en grove fouten aan weerszijden gemaakt. Om nog maar te zwijgen van Japanse invloed en extremis tische bendenvorming, hebben de Indiërs zichzelf overschatzij heb ben zichzelf rijp en gleschikt ge oordeeld om Indonesië geheel zelf standig te besturen. Een schrome lijke vergissing: de feiten bewijzen het thans! Doch ook de handelin gen van onze Nederlandse voorou ders in Indië is niet altijd even cor rect en lofwaardig geweest. Onze voorouders hebben weliswaar wel vaart, beschaving en godsdienst ge bracht in de Indische Archipel zij hebben het Indische volk opge heven uit de modder, maar zij wa ren zich daarvan al te zeer bewust. Dit leidde niet zeilden tot brute overheersing en uitbuiting van de inlandersook een n,afcuiurlijk en noodzakelijk gevolg van een plotse ling verkregen machtspositie. Dit 'heeft de inlanders gekwetst en verbitterd en te vroeg doen 'grij pen naar de wapenen. Dit is vooral het geval bij de halfbloed, die zich verwant voelt met de Hollanders om zijn Hollandse vader, doch die door hen wordt afgestoten om zijn Indische moeder en zijn bruine huid. Meer dan de inlanders voelt hij zich veracht en verdrukt door de Hollanders. Uit gekrenkt eer gevoel komt hij op voor de rechten van het Indische volk; hij is het vooral, die de Strijd doet ontbran den. 'Doch strijd slaat wonden en pijn; strijd breng*, verlies en ver lies doet denken. Zo rijpt in de strijd Van blank en bruin bij bei den het besef, dat zij fout zijn geweest en dat zij elkander niet kunnen missen: de Jndo ziet in, dat Indonesië alles pan 'Nederland te danken heeft en 'dat Indonesië ook in de .toekomst weinig tot stand zal kunnen brengen zonder de hulp en steun van het moeder land. Anderzijds wordt jdte Hollan der zich bewust yan de éne grote taak die hij in Indonesië te ver vullen heeft: brenger zijn van wel vaart, beschaving en godsdienst. Zij reiken elkaar de hand ter ver zoening. Moge dit pok de' oplos sing Zijn van deze onzalige strijd in Indonesië. Dit is het thema dat in popu laire vorm en op spannende ten dramatisdhe wijze wordt uitgewerkt in het Indische drama „De strijd van Blank en Bruin". ;Op Zondag 27 Februari, des avonds om half acht wordt van dit stuk een uitvoering gegeven door de Sc'hijndelse toneelclub'„Ju liana" in bet Wapen van Amster dam, geheel ten bate van de nieu we R.K. kerk. De damclub hield in haar clublokaal Hotel „Central", een algemene ledenvergadering, waar in een nieuwe ledenlijst werd aan gelegd, waaruit bleek dat er 12 actieve en 3 non-active leden zijn, terwijl één lid moest worden ge royeerd. De bondenrangschikking werd, aan de hand van tie ge speelde onderlinge competitie, vastgesteld en ziet er thans ais volgt uit: 1. A. de Graag; 2. A. Nieuwkoop; 3. C. de Joode; 4. C. Schaap; 5. Ger. Jonker; 6. J. Klaren; 7 C. Bax; 8. J. Struik; 9. F. te Vruchte; 10. A. Fitters; 11. Ad. Nieuwkoop; 12. S. Barg- hoorn. Het resterend gedeelte van dit seizoen zal gevuld wonden met het spelen van matches.. Deze werden als volgt gefor meerd de Graag-Nieuwkoopge lijk spel voorgegeven door de Gr.), Schaap-Jonker; Klaren-Bax; Struik-te Vruchte; en een drie kamp tussen Fitters, Ad. Nieuw koop en Barghoorn. Prijzen zul len hiervoor worden beschikbaar gesteld. Deze wedstrijden zullen Maandag a.s. reeds aanvangen om half acht. Besloten werd nog een actie onder de jeugd te beginnen en hiervoor een regeling te tref fen op de alg. jaarvergadering. Ter gelegenheid van de (26 Febr. tot en met 5 Maart) geven wij bij aankoop van een boek, a contant, een in boekvorm naar keuze, ter waarde tot het (de) gekochte boek(en) Zie onze speciale étalage ROMAMS, JONGENS- en MEISJESBOEKEN ANDEL. In de Chr. School alhier, hield de Vereniging „Een school met den Bijbel" haar jaarverga dering, ondier leiding van dhr. L. Vogelaar, bij ontstentenis van de voorzitter, die door ongesteldheid was verhinderd. "Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature wijlen de heer P. v. Houwelingen gekozen dhr. P. Zegwaard. Dhr. Vogel aai* refe reerde daarna over „De School strijd", waarop epn geanimeerde bespreking volgde. De afd. van de Chr. Vrou wenbond hield een ledenvergade ring. Als spreker trad op de heer J. K. Rees uit Genderen, met het onderwerp„Samen bidden, sa men lezen, samen zingen". 'tWas een mooie en leerzame rede. Als presidente werd gekozen Mevr. V0gelaar-SchoutenVice-Preciden- te Mevr. v. Rijswijk-den Besten en als bestuurslid Mevr. Poelman. Onder enorme belangstelling werd alhier aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van Adriaan Nieuwen- huizen, in leven bestuurslid van het waterschap „de Opperste pol der van Andel." De Herv. kleine M. V. „Ta- bitha" hield in het Verenigings gebouw alhier haar jaarvergade ring, welke in alle opzichten uit nemend slaagde. Naar we vernemen zal de Ger. Jeugdclub te dezer plaatse heden haar jaarvergadering hou- deen. school voor B.L.O. en Mevrouw Aberson, schoolarts te Gorinchem. De 45 meter hoge boorto ren zal deze week aan het boor- terrein alhier arriveren. Het ligt in de bedoeling deze in 3 gedeel ten per treiler aan te voeren. Het verkeer zal in verband daarmede ongeveer een kwartier worden stilgelegd op de dag van aanvoer. ALMKERK. De nieuwe Almbrug, welke gebouwd is door de fa. Gebr. Stra- ver alhier, is thans voor het ver keer opengesteld. 1 A.s. Zondag zal in 'de Herv. kerk alhier in beide diensten een collecte worden gehouden voorde Herv. school. De jaarlijkse omgang door de gemeente ten bate der Herv- kerk, bracht ove rhet jaa^ 1948 op een bedrag van f3895. BABILONIëNBROEK. Ds. R. C. van Putten, Nied. Herv. predikant alhier, zal Zondag 6 Maart a.s., nam. 2 uur, afscheid nemen van zijn gemeente en Zon dag 13 Maart d.a.v. zijn intrede doen te Oud-Vossemeer_ na des voormiddags Devestigd te zijn door ds. H. Hiensch van Kampen. CAPELLE. Mej. A. C. Oldekamp tie Poortvliet (Z.), heeft haar benoe ming tot onderwijzeres aan de Kon. Julianaschool in de Kom aangenomen en zal 1 Maart a.s. in functie treden. De Landelijke Rijvereniging „De Margrietruiters" houdt Don- De muziekvereniging „An- derdag 24 dezer 's avonds 8 uur dels Fanfarecorps" heeft beslo- j in de zaal van dhr. v. Dijk aan teen dit jaar deel te nemen aan het Bruggetje, onder leiding van het nationaal concours te IJssel- de lreer J. v. Bruchem haar alge- stein. Op de ouderavond van de Chr. school op 4 Maart a.s. zullen mene ledenvergadering. Met het oog op het feit, dat Koninginnedag in het vervolg als sprekers optreden de heer reeds 30 April valt, zal de leden Dondorp, hoofd van de Christel, contributiee door de Oranjever eniging, reeds in de maand Maart geïnd worden. De dezer dagen vastgestelde kiezerslijst van de gemeente Sprang-Capeelle ligt vanaf 22 Fe bruari tot en met 16 Maart a.s. ter gem.-secretarie voor belang hebbenden ter inzage. DRONGELEN. Het bouwen van een boer derij alhier is gegund aan de fa. M. Kleyngeld te Waalwijk. DUSSEN. Op Woensdag 2 Maart a.s. hoopt voor de Ned. Herv. gem. op verzoek van de Jongelingsver- eniginigi op te treden Ds. van Dijk van Gameren (voorheen te Put ten"), des avonds om 7 ,uur in die Chr. Geref. kerk alhier. Het Prol. en R.K. thuis front alhier heeft het voornemen binnen enkele dagen dp op; Leen gramofoonplaat opgenomen ge sproken brief naar onze jon gens in Indië te verzenden. GENDEREN. ,Op de Centrale Hengsten- keuring te Utrecht, werd voor drie jaren goedgekeurd de Gro ninger preferente premiehengst „Hendrik",, eigenaren J. v. d. Heu vel en J. C. v. d. Beek alhier. Op dezelfde keuring werd even eens goedgekeurd en ingeschre ven met rijks vergoeding een jon ge 3-jarige hengst, vader „Fam- bo", eigenaar C. A. Vervoorn te B rakel. 's-GRAVENMOER. De heer E. Kielen werd gekozen tot bestuurslid van de Ger. Jongelinlg[sverenigin alhier. De gehouden bazar ten bate van het fanfarecorps „Euterpe", heeft ruim f1400 opgebracht. HERPT. Op 1 Maart a.s. hoopt mej. Wilhelmma Linders de dag te her denken, waarop zij voor vijf en twintig, jaren in betrekking' kwam als huishoudster bij pastoor Tim-1 mermans alhier. Vanwege hetVeer- tigU]-en!g|ebed en de daarop1 vol gende Vasten, zal de feestelijke vierinig hiervan worden 'uitgesteld tot op 3 Mei a.s. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Op naar Jubo, op naar het feest 1 Wij juichen, zingen, blij van geest En treden als één huisgezin Vol vreugde Arnhems poorten in. Dan klinkt daar zuiver onze bee: Met dank aan God voor d'N.C.R.V. Op de 2e Pinksterdag hoopt de N.C.R.V. in Arnhem, "haar zil veren jubileum te vieren. Wij zien ze al! De tienduizen den in het Park Sonsbeek te Arn hem. Van heinde en ver zullen ze binnenstromen in het grote Park, met zijn oude statige wandelpa den, zijn heuvels en dalen. Achter het hertenkamp zullen de tien duizenden zich verzamelen en zal het grote gezin van de N.C.R.V. bijeen zijn, luisterend, zingende, en genietend van alles, wat die dag wordt geboden. ïn de middag verzamelen allen zich om de grote weide, waar mas sale demonstraties van pijpers, zangers, vlaggendragers en gym nasten zullen worden gegeven. Daar zal ook het openluchtspel wordeen gehouden, daf speciaal voor deze gelegenheid is geschre ven en dat een overweldigenden indruk zal maken. Aan deze demonstraties nemen plm. 6000 gymnasten deel, verder talrijke zang- en muziekgezel schappen en de tamboers en pij pers. Het vervoer van al deze gezel schappen en personen, vormen voor de leiding een groot pro bleem. De spoorwegen willen geen toezeggingen doen en zullen al leen het beschikbare materiaal dis ponibel stellen. Men zal zich dus zoveel mogelijk moeien instellen op autobussen. Vandaar dat het nodig is zich bijtijds op te geven, als men deze jubileumviering wénst mede te maken, bij een der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5