NIEUWSBLAD Gemeenteraadsverslag Ons Landbouwhoekje. TWEEDE BLAD DONDERDAG3 Plaatselijk Nieuws GULBRANDSEN voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. De Herv. J. V. „Obadja" al hier en de Herv. M. V. „Tabitha" zullen een gecombineerde jaarverga dering houden in het Verenigings gebouw op Dinsdag 15 Maart a.s. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op Ds. Timmer te Polsbroek. De Ger. Jeugdclub ,,Soli Deo Gloria", hield haar jaarvergadering in de Ger. Kerk, onder leiding van Ds. Poelman. Het programma werd op vlotte wijze uitgevoerd en gezegd kan worden, dat het een zeer mooie avond was, die in alle opzichten slaagde. Naar we vernemen was de firma Tankens alhier, laagste in- schrijfster voor het bouwen van 'n boerderij voor J. v. B reu gel te Rijs wijk in et f18450, terwijl de heer H. Bouman alhier laagste inschrijver is voor het aanleggen ener centrale 'verwarming in de landbouwhuis- houdschool alhier. In de Herv. Kerk werd een collecte gehouden voor het z.g.n. Protestants Thuisfront in deze ge meente, bestemd voor het zenden van pakjes aan onze jongens in Indië. De opbrengst was f200. BRAKEL. Die arch. J. Riebergen heeft onderhands aanbesteed' die bouw van een boerderij alhier. Laagste inschrij ver was de heer C. Kasteleijn 4e Vianen voor f 26.000. ALMKERK. De vroegere predikant ider iNied. Herv. kerk alhier, ds. Hi. v. d. Akker, thans te Gouda, vertrekt 25 'Maart a.s. naar Indonesië. Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Februari 'j.l. gaf de muziekvereniging „Nooit 'Gedacht" alhier, onder lei ding van de heer Koekkoek, in de zaal van de heer v. Dijk, voor dopp- teurs 'en begunstigers, in verband met het 50-jarig bestaan ,,een goed geslaagde uitvoering. Zowel' de mu zieknummers als de samenspraak ge titeld „De Geleende Vrouw", viellen bij het publiek zeer in de smaak. Na een openingswoord door de Ere-voorzltter, de heer H. A. Schou ten, welke op rijm de hoedanig^ Iheid van Nooit Gedacht" schetste, werd de eerste avond voor een flink bezette zaal, het programma afge werkt. De tweede avond was de zaal overvol. Nadat weer ,doo:r de. Ere voorzitter 'deze avond was geopend, en 'waarin hij de decoratie van de oprichters aangekondigd had, (ver kreeg! de beschermheer, de Edel- Achtb. 'Heer H. .Blok, Burgemeester dezer 'gemeente, het woord, welke in korte trekken het bestaan der vereniging de revue liet passeren. Spr. 'getuigde trots Je zijn op zo'n korps, dat in -de omgeving vermaard- -heid heeft gekregen, pij feliciteerde directeur en leden, .maar ook de op richters der vereniging, waarvan er nog enkele in leven en in ons mid den iijn. Ook dankte spreker het Comité (waarvan hij voorzitter is) en de burgerij, welke gemeend heb ben deze avond „Nooit Gedacht" leen enveloppe te moeten aanbieden voor aanschaffing van instrumenten enz. Spr. overhandigde hierna de voorzit ter, de heer A. Duizer, bedoelde enveloppe, welke f 534.bevatte. Zoals te begrijpen is werd dit door de vereniging dankbaar .aanvaard. De ze plechtigheid werd door de aanwe zigen met een daverend applaus be antwoord. t Hierna werd het programma ver der op keurige wijze afgewerkt. Bei de avohden had een verloting plaats ten bate der .vereniging. Alles had een ordelijk verloop. „Nooit Gedacht" kan met genoe gen op deze goed geslaagde avonden terugzien. i De door de gemeenteraad vaastgestelde verordening op de Win kelsluiting treedt in werking op 3 Maart 1949. Voortaan zullen Dins dagmiddag alle winkels in deze ge meente na 4 uur gesloten zijn. Op de Centrale Hengstenkeu- ring in Utrecht werd de 5-jarigie bruine witvoet Ivo d. Godin, een in Friesland gefokte, goede, regelmati ge gebouwde hengst van Wed. A. Z. Snoek-v. d. Koppel alhier goedge keurd. CAPELLE. Met ingang van 1 Maart is aan mevr. Poldervaart, die geduren de 15 maanden als tijdelijk onder wijzeres aan de Koningin Juliana- school is werkzaam geweest, door het in functie treden van de nieuwe vaste leerkracht, mej. Oldekamp uit poortvliet, eervol ontslag verleend. DUSSEN. De 'heer P. Brand alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Ghr. school te Kinderdijk. Aan de Gebr. van der Pluijm alhier is gegund het bouwen van een boerderij Polder Steen van Klooster oord te Made voor de som van f40583.voor rekening van de heer D. G. Vos te Dordrecht. Een dezer dagen geraakte de heer Ant. van Honsewijk, nabij de woning van v. Vark, met de taxi in de sloot. De heer Abr. v. Dijk wist hem met behulp van een tractor weer op het droge te brengen. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Daags daarna geraakte toevalliger wijze een wagen van de wederopbouw op dezelfde plaats te water. Ook de ze wégen liep geen schade op. HERPT. Uitslag onderlinge biljart competitie van de Biljartclub Kampioen werd Corn. Kuiis met 16 p.; J. Verhoeven Jz., Marrie Kuijs en H. v. Bladel behaalden ieder 14 p.; H. Kuijs, A. v. d. Wiel, J. Verhoeven Sr. en H. v. d. Pol ieder 10 punten. Ad Smetsers, Rinus Kuijs en A. Grevenbroek, ieder 4 punten uit 10 wedstrijden. Er werd gespeeld volgens het gemiddelde. Woensdag 23 Febr. j.l. vond de prijsuitreiking plaats. Met een toe passelijk woord van de onder voorzitter werden deze aan de winnaars uitgereikt. Tevens werd afscheid genomen van de mede oprichter en oud-voorzitter de heer Jan Verhoeven Jr., wegens zijn vertrek naar Canada. Door het bestuur en leden werd hem dank gebracht voor al hetgeen hii voor de biljartclub gedaan heeft. Al ziet men hem node ver trekken niettemin werd de hoop uitgesproken dat het hem en zijn gezin steeds voorspoedig moge gaan. Hem werd dan ook niet een vaarwel, doch een tot weer zien toegewenst. Door Ir. v. Laarhoven, di recteur van de R.K. Landbouw- wimerschool te Boxtel, daartoe uitgenodigd door de R.K.J.B. ,werd een uiteenzetting gegeven van en kele zeer nuttige wenken over de voedingswijze van het vee gedu rende deze periode van schaarste aan krachtvoedermiddelen. Nagegaan werden de verschil lende bestanddelen die in de voe dingsmiddelen zitten. Duidelijk werd uitgelegd het tekort aan ei wit dat men tegenwoordig heeft en wat men vroeger kon verkrij gen door aankoop van krachtvoer, dit tekort moet zoveel mogelijk uit eigen bedrijf aangevuld wor den. Verschillende vragen werden gesteld en op bevredigende \vjjze beantwoorde waarna nog een uit eenzetting volgde over de moder ne beweiding alsmede de rant soenbeweiding. LAND VAN ALTENA. De animo van het onderwij zend personeel in het Land van Heusden en Altena is zodanig, dat de e.v. verfrissingscursus zal gegeven worden op. 26 Maart a.s. te Gorkum. >V OUDRICHEM. De 63e Alg. Vergadering der Land- en Tuinbouwvereniging „Land van Altena", zal gehouden worden op Donderdag 10 Maart a.s. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid zijn de heren C. v. Vugt, H. de Lorm en J. H. Verhoeven. I. En eeuwig zingen de bosschen II. De wegrot elkander ui. Winden waaien om de Rotsen Boekhandel Firma L. J VEERMAN, Heusden Vergadering van de Raad dier ge meente WOUDRICHEM, op Vrijdag 25 Februari, des num. 7.30 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Chir. v. Rijswijk. 1 Aanwezig alle. leden. De Voorzitter opient de vergadering met het formuliergebed. De Ambtenaar ter Secretarie leest de notulen der vorigle vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukkien Schrijven van de Minister van Bin nenlandse Zaken, waarin de goedkeu ring werd bericht van de 'door de raad vastgestelde verordening op de le.giesheffing. Dankbetuiging van 'de Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. voor de toetreding als lid van de bond door de ge meente. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit, waarbij aan M. Smits onderhands werd gegund de heffing van rechten op de aanlegplaats voor het bedrag van f 500. Idem van het raadsbesluit, waarbij aan L. van Tilburg het ophalen van het straatvuil werd opgedragen. I&. van het aangaan enier rekening cou rant-overeenkomst miet de Bank van de Ver. van Ned. Gemeenten. Machtiging door Ged. Statten tot het doen van uitgaven tot ©en gedeel te der bedragen op de begroting ge raamd. Bericht van de heer I. Dl. Versteeg, dat hij wegens drukke, werkzaamhe den zijn benoeming als lid der Com missie ingevolge de Woonruimte wet niet kan aannemen. Bericht van het gemeentebestuur van Almkerk, dat aan het verzoek van de gemeente Woudrichem tot 'het verlenen van eeln subsidie in de onderhoudskosten van de weg Alm kerk-Woudrichem niet kan worden voldaan, aangezien mém in Almkerk geen straatbelasting heft. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een nader schrijven van het be stuur van het Bureau voor tubercu losebestrijding te Almkerk, waérin op nieuw wordt aangedrongen op het verlenen van een subsidie van 8 cent per inwoner, bij welk verzoek een staat is overgelegd van het aantal consulten door ingezetenen van de diverse gemeenten van het Land van Heusden en Altena, waaruit blijkt, dat in 1947 uit Woudrichem 47 en in 1948 84 patiënten het Bureau bezoch ten, wat neerkomt op een gemiddelde van 74 V2. 1 De Voorzitter deelt mede, 'dat de raad reeds bij een eerder genomen besluit een subsidie had verleend per bezoek. B. en W. achten de billijkste weg, dat door de verschillende ge meenten subsidie wordt verleend in verhouding van de uit elke gemeente afgelegde bezoeken. Het college zou aan dit besluit willen vasthouden. Vroeger is bij subsidieverlening aan het Consultatiebureau voor Zuigelin gen eenzelfde standpunt ingenomen. De heer Spoor meent te weten, dat er gemeenten zijn, die reeds bet besluit namen om een subsidie van 8 cent per inwoner toe te staan. De Voorzitter is dit niet bekend^ hij meerit dat de gemeente Dussen reeds eenzelfde besluit heeft genomen als hier wordt voorgesteld. De raad is het met B. en W. eens en met algemene stemmen wordt dan ook besloten het reeds eerder geno men besluit te handhaven. Verzoek van J. W. de Joode Jr. om hem een strookje grond in het verlengde van 'de woning van v. d. Wiel te willen afstaan, om er een woonkeet te plaatsen. B. en W. stellen voor pan het ver zoek te voldoen en tegen een ver goeding van fio.per jaar hem een terreintje groot 121/? bij 6 metar af te staan. Adressant is reeds in het bezit van een bouwvergunning. De heer Holster vraagt of de keet ook als woning geschikt is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Mjet algemene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van T. W. Vink om een bijdrage tot verbétering van zijn wo ning, ingevolge de hiervoor Gestaan- de regeling, De Voorzitter 'licht toe dat de totale kosten zijn begroot op f 2400.-, zodat door rijk en gemeente een bij drage van f1440.kan worden ver leend. Met algemenie stemmen wordt be sloten aan het verzoek te voldoen. (Op voorstel van B. en W. wordt besloten om ingevolge art. 55 bis der L.O.-wet 1920 voor het open baar onderwijs voor 1949 'een 'bedrag van f 20.48 per leerling beschikbaar te stellen. Hiet vorig jaar Dedroeg dit f 14.26. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet voor de bijzondere scholen over 1947. Het bedrag voor de bijzondere school in de vesting wordt vastgesteld op 61 xf 14.26 f869.86. Voor de bijzondere school aan de Oudendijk op 63x114.26 f898.38. j i Uit de 5-jaarlijkse afrekening blijkt dat de werkelijke uitgaven f 6.43 per leerling hoger zijn geweest dan de toegestane bedragen. Voor het jaar 1949 wordt op de verzoeken door schoolbesturen beslo ten het bedrag voor de bijzondere school in de vesting vast te stellen op .56 x f 20.48 f 1146.88, voor de bijzondere school aan de Oudendijk op 36 x f 20;48 =f 1146.88. Het aantal opcenten op de perso nele belasting 1949/50 wordt vast gesteld op 150 evenals het vorige jaar. De heer Kuijpers bepleit de moge lijkheid om te trachten de gemeente in een hogere klasse voor de per sonele belasting ingedeeld te krijgen. Alle gemeenten in bet Land van Heusden en Altena zijn ingedeeld in klasse 8, terwijl Woudrichem is in gedeeld in de 7de. Waar nog geen 4 maanden van bet belastingjaar zijn verstreken is het mogelijk dit verzoek nog te doen. In de tegenwoordige tijd worden de lasten voor vélen te zwaar. De Voorzitter merkt op, dat wet houder Hartman in de B. en W.-ver gadering, die voor de raadsvergade ring is gehouden, deze mogelijkheid ook reeds heeft bepleit. Spr. zou er zelf ook wel voor te vinden zijn, als er geen bezwaren aan verbonden wa ren. De gemeente zal n.l'. genoodzaakt zijn een verhoogde rijksbijdrage te vragen en hij vreest, dat dan de eis gesteld zal worden, dat men niet tot belastingverlaging mag overgaan. De heer Kuijpers meent, dat als men het niet probeert, dan krijgt men zeker geen verlaging. De draag kracht wordt voor de meeste mensen steeds moeilijker. De loonbelasting drukt voor 'de arbeiders ook zeer zwaar. De Voorzitter vestigt de aandacht op de verbetering van de Kerkstraat die dringend nodig is en dan zouden B.. en W. voor de vissers een steun regeling in bet leven willen roepen. Er zijn wel enige meevallers, doch deze worden opgeslokt ,o.m. door de verhoogde onderwijsuitgaven. Spr. zou het op prijs stellen als men de ver hoging in klasse er door kon krijgen, doch hij vreest, dat men in Den Haag zal zeggen, wanneer men om een verhoogde bijdrage aan klopt, dat er dan van belastingverlaging geen spra ke zal mogen rijn. Er rijn ^ge me enten die tengevolge van de ondërnemings- belasting behoorlijk in hun geld zit ten, dit is met Woudrichem' edrier niet het geval. De heer Kuijpers merkt op, dat men vermoedelijk zal hebben te kie- -zen tussen het aanbrengen van ver beteringen of verlaging van belasting. Er zal vanzelf een aanleiding moeten zijn, dat de verlaging wordt goed-' gebeurd en spr. acht deze aanwezig, daarom zou hij dan ook willen voor stellen de gemeente voor de perso nele belasting ingedeeld te' krijgen in de 7de klasse. De beer Spoor ondersteunt dit voor stel, dat hierop met algemene stem men wordt aangenomen. Besloten wordt vervolgens tot het aangaan ener kasgeldlening groot f 50.000. Benoeming lid der Commissie Woonruimtewet wegens het niet aan nemen der benoeming idjoor de beer I. D. Versteeg. B. en W. stellen voor thans C. Mj. Schaap te benoemen. De beer Kuijpers weet niet hoe de heer Schaap er ovier denkt, doch zal deze een benoeming aannemen? Hij vreest van niet. Spr. weet w|el iemand, die hiertoe genegen is n,l. J. v. Straten. Daardoor zou ook een billijker verdeling plaats vinden, nu is zijn fractie slechts met een persoon vertegenwoordigd. De Voorzitter zegt, dat men bij de samenstelling der commissie gebon den is aan de daarvoor vastgestelde richtlijnen. B. en W. hebben vooraf bij de heer Schaap geinformeerd en hij meent, dat deze wel bereid is een eventuele benoeming aan te ne men. De raad is evenwel vrii te be noemen die hij wil. Bij de hierop volgende stemming werden 4 stemmen uitgebracht pp de heer C. M. Schaap en 3 op del heer J. van Straten. De gemeentebegroting voor 1949 wordt gewijzigd overeenkomstig bet voorstel van B. en W. Uit deze wijzi ging blijkt, dat de bijdrage die ver leend moet worden aan de gemeente Gorincbem voor het doen bezoeken der U.L.O. school in die gemeente, door leerlingen uit Woudrichem, f 66.70 per leerling bedraagt. De beer Kuijpers verwacht, dat de bijdragen die de gemeente ontvangt uit de ondernemingsbelasting wel ho ger zal zijn dan voorbeen, pmdat tegenwoordig heel wat ingezetenen werkzaam zijn bij de Vries Robbé te Gorincbem. Die Voorzitter merkt op, 'dat de bij drage aanvankelijk was begroot op f 6000.deze werd echter door de Inspecteur der belastingen geraamd op f 4000. Vaststelling uitbreidingsplan. De Voorzitter licht toe, dat het uitbreidingsplan ter inzage heeft ge legen en daarop een schrijven is binnengekomen van dhr. M, Schaap', wiens land als bouwterrein staat aan gegeven. Hii verzoekt de beschikking óver deze grond aan zich te mogen houden omdat hii voornemens is daar op een woning te bouwen. De Voorzitter acht daartegen geen bezwaar, omdat er in elk geval pp, de grond gebouwd zal worden. De heer Kuijpers vraagt of het gedeelte dat op Juet uitbreidingsplan als bouwgrond staat aangegeven, ook voor andere doeleinden mag worden aangewend, mag er b.v. een boom gaard worden aangelegd. De Voorzitter zou dit niet kunnen zeggen, doch betwijfelt zulks wel. Met algemene stemmen wordt bet uitbreidingsplan hierop „vastgesteld. De heer Kuijpers meent, dat als het plan door Ged. Staten is goed gekeurd, er wel aan het sportterrein begonnen kan worden. De Voorzitter stemt zulks toe. De heer Kuijpers gelooft, dat de eigenaar nu wel bereid zal zijn tot overdracht, misschien behoeft dus WERKING EN GEBRUIK VAN THOiMAS SLAKKEN ME EL Op 'kalkarme en dus zure grgnden zoals 'men die in het Land van Heus den ten Altena nog vaak aantreft}, verdient het gebruik van Thomasslak- kenmeel 'als fosforzuurmeststof zeker aanbeveling. 'Daar 'lost bet vrij ge makkelijk 'op en is de werking uit stekend. 'Hier spreekt dus de zuur graad '(pH.) van de grond een har tig 'woordje mee. Landbouwers, laat dus 'grondmonsters van uw akkers onderzoeken, dan krijgt ge het juiste be mesting sad vie s Niet pile fosforzuur uit slakken- meel wordt het eerste jaar door de plantenwortels opgenomen en omdat de „uitspoeling" practisch van geen betekenis is, zal sLakkenmeel nog na werking vertonen. Zo komt het ook, dat de boeren die vóór de oorlog ge regeld slakkenmeel hebben uitge strooid er weinig van gemerkt heb ben, toen gedurende de oorlogsja ren geen Josforzuur werd verstrekt. Er was in de bodem een iz.g. fosforzuur re serve gevormd. Voor blij- vend grasland en ook voor boom gaarden is Thomasslakkenmeël uiter mate geschikt als voorraadsbemes- ting. (Omdat het bijna 50 pet. zeer werk zame kalk bevat, zal ook op grasland, dat geregeld met slakkenmeel be mest wordt, een afzonderlijke kalkbe- mesting wel achterwege kunnen blij ven. Maar dan moet men er ook eens aan denken, dat slakkenmeel op weiland zo vroeg mogelijk .aange wend moet worden. Als het vee pp- gestald is, de mestflatten netjes, ver spreiden, de geile bossen afmaaien, de paardemest, zoals de boer zich uitdrukt, van de „zure" op de „zoete" banen brengen en dan het slakken meel, met kalizout gemengd, zorg vuldig uitstrooien. (Tussen 2 haak jes Men moet dat mengsel niet la ten staan, want dan wordt het hard!) Wat die kalk betreft, wij Jeren aan 'de jongens, dat een baal van 100 kg slakkenmeel wel 100 'kg mer gel uitspaart. Als men op grasland, waarvan de grond zwak zuur is, voortdurend vol doende slakkenmeel geeft, kan men tegelijkertijd profiteren van de goed kope stikstof in zwavelzure ammo niak, zonder dat daarbij de zuurgraad van de grond verhoogd' wordt. En dan nog ditDoordat in slak kenmeel ook zwavelzuur aanwezig is, is de kalk beter oplosbaar. (Wordt vervolgd). W. B. te A. behorende bij het per deel f 6.50 Deze prachtige Trilogie is uit voorraad leverbaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5