voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws I-ILLJE No. 6651 Donderdag 10 Maart 1949 1 m Firma L. J. Veerman, Heusden Und van altena Onvervangbaar Gereedschap Fa. v.h. M. NORT Gasthuisstraat 13, Gorinchem PRINSES WILHELM1NA EXPO SEERT SCHILDERWERK. Prinses Wilhelrriina heeft hiet voor nemen om begin April een tentoon stelling te houden van een veertigtal door haar zelf gemaakte schildrijen en tekeningen. In verschillende de len van het land zullen dieze .werken worden geëxposeerd'. Daarbij is be halve aan de provinciale hoofdsteden ook aan andere plaatsen gedacht. Of tegen het einde dezer expositie-tour nee de grotte streden ook nog bezocht «uilen worden zal eventueel later be kend worden gemaakt. In ieder geval aal gehandeld worden volgens een vast plan, dat door de prinses zelf is uitgewerkt. Die eerste plaats, waar de werken te bezichtigen zullen zijn is Apeldoorn. Daar de expositie in iedere hiervoor uitgekozen plaats een week of drie geopend zal zijn, zal ide tournee wel ongeveer een jaar in beslag! nemen. brengen met inbegrip van de heen reis per schip en de terugreis per vliegtuig. Vorige week is zij met haar 2/1- jarig zusje Nelci, die haar op haar reis vergezelt, met een KLM DC-6 naar Rio de Janeiro teruggekeerd. SCHATTING VARKENSSTAPEL. Het ligt in de bedoeling, naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, iel oor middel van het nemen van maandelijkse steekproeven een in zicht te verkrijgen in het aantal aanwezige varkens en de dekkingen bij de beerhouders. Hierdoor zal het mogelijk zijn de grootte van de var kensstapel bij benadering maande lijks te bepalen, dus met veel klei ner tussenpoos dan bij de eigenlijke tellingen het geval is. Daartoe zal aan 2000 varkenshou ders in Nederland worden gevraagd in het begin van Maart a.s. en ver der .op de eerste dag van elke vol gende maand de omvang van hun varkensstapel op te geven aan de Provincial e Voedselco m miss aris Naast het verzamelen van deze gegevens is eveneens aan 200 heer- houders verzocht van dag tot dag een lijst bij te houden van de dek kingen van hun beer(en) en deze lijst maandelijks aan de Provinciale Voedselcommissaris te zenden. Gezien het grote belang, dat met het verzamelen van deze gegevens voor de varkenshouderij is gemoeid, wordt aller medewerking voor een goede uitvoering van deze steekproe ven i n ger oepen Centrale stierenkeuringen Roodbont en Zwartbont veeslag in Noordbrabant in 1949. De Rij ks vee teeltconsulent voor N. Brabant, Ir. A. Th. Ariëns, F. D. R-ooseveltlaan 47 te Ginneken, maakt bekend, dat de Centrale Stierenkeu ring voor de Roodbonten zal wor den gehouden te 's Hertogenbosch, op Dinsdag 3 Mei a..s. en voor de Zwartbonten te Breda op Donderdag 12 Mei a.s. De aangiften voor beide Centrale Stierenkeuringen behoren met al'le ge gevens (afstammingspapieren) inge zonden te zijn bij bedoelde Rij lts- veeteeltconsulent vóór 10 April 1949. Men diene er wel aan te den ken, dat op deze keuringten de stieren worden uitgezocht voor de Nationale Tentoonstelling, welke dit jaar van wege het N.R.S. zal worden gehou den te 's Hertogtenboseh. BABILONIëNBROEK. J.l. Zondag nam Ds. v. Put ten, Ned. Herv. predikant alhier, af scheid van zijn gemeente. Het kerk gebouw was tot in alle hoeken ge vuld. Z.Eerw. had tot tekst gekozen 1 Joh. 2:28a: „En nu kinderkens, blijft in Hem". Na de predikatie sprak hij achtereenvolgens toe de Kerke- raad, Kerkvoogden en Notabelen, de a.s. consulent Ds. Anker van Heus den, Burgemeester v. d. Schans, kos ter, organist en tenslotte de gemeente. Daarna werd de scheidende herder toegesproken door Ds. Anker van Heusden als consulent, Ds. Moll ,van Genderen namens de classis Heusden, Burgemeester v. d. Schans, de heer Bax als ouderling der Ned. Herv. kerk van Dussen, waar Ds. v. Putten de laatste tijd consulent was en ten slotte door ouderling v. d. Brugge alhier, waarna de gemeente de schei dende herder toezong Ps. 121:4. Zichtbaar ontroerd dankte Ds. y. Putten voor de hem toegesproken woorden en de toegezongen zegen bede. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 April a.s. GRATIS TIEN LANDEN GAAN RAAD; VAN EUROPA STICHTEN. De vijf landen van de Westelijke Unie hebben uitnodigingen gestuurd aan Italië, Noorwegen, Denemarken en Eire tot bijwoning van een con ferentie van tien landen te Londen, over de oprichting van een Raad voor Europa. Mr. E. Star Busman, de secretaris van de permanente conjmissie van het Brusselse verdrag, maakte dit be kend en voegde er aan toe, dat de idatum van de conferentie op 28 Maart is gesteld. De uitnodigingen waren ondertekend door Bevin, als vertegenwoordiger van het land, waar de conferentie zal worden gehouden. Alle genodigde landen hebebn al eerder blijk gegeven van hun belang- stellnig voor een Raad van Europa. De permanente commissie van hel /Brusselse verdrag heeft reeds een aan tal principes uitgewerkt, die als basis aullen dienen voor het werk van de oonferentie van tien landen. DOODSTRAF GEËIST. De advocaat-fiscaal bij bet bijzon der gerechtshof te Amsterdam, rar. S. J. Timmenga, eiste Vrijdagmiddag de doodstraf en f 15:000 boete tegen de banketbakker A. G. van der Maat uit de St. Luciensteeg te Amsterdam. Verdachte was ten laste gelegd, dat van Januari 1941 tot de Dolle Dinsdag actief werkzaam is geweest bij de Sicherbeitsdienst-polizei en de Zentralstelle fuer Juedisehe Auswan- deruner te Amsterdam en deel heeft igenomen aan een groot aantal arres taties van joden en illegale werkers en bovendien zijn wagen beschikbaar stelde om de gearresteerden te ver roeren. BRAZILIAANSE MEISJES WEER NAAR HUIS. Nice Lobo de Cunha, het 18-jarig Braziliaanse meisje uit Rio de Ja neiro, dat de eerste prijs heeft ge wonnen in een opstelwedstrijd over Holland, uitgeschreven door liet In stitute Brasil-Olanda, heeft daardoor drie weken in Holland mogen door- HEUSDEN. Dinsdag werd hier hiet treu rige bericht bekend, dat de Jneer J. H. J. Meijer te Haarlem, plotseling was overleden. De heer Meijer is jarenlang inge zetene van deze gemeente geweést, waar hij als Commies der Rijksbelas tingen algemene achting genoot. Hij was enige jaren lid van de raad en wethouder en ook regent der Gods huizen. Dinsdagmorgen had hij in Haar lem nóg gewoon dienst gedaan en des middags was hij weer per fiets op weg naar het belastingkantoor. Op een gegeven ogenblik begon hij te slingeren en viel bewusteloos van zijn rijwiel. Twee doktoren die spoe dig aanwezig waren, konden slechts de dood, tengevolge van een Hartver lamming, constateren. Onze stadgenoot S. Burghoorn, die als oor logs vrij williger 3 jaar bil de marine heeft gediend, werd dooi de Minister van Marine begiftigd met het Kruis voor Vrede en Orde. De eerste avond van de bloed transfusie behoort tot het verleden. Inderdaad heeft deze aan de verwach tingen voldaan en kan een groot suc ces genoemd worden. Moge het voorbeeld van 8 Maart, 1 5 Maart a.s.. met nog meer enthou siasme gevolgd worden. Velen hebben zich reeds opgegeven voor dit menslievende doel, wie dit nog niet heeft gedaan, kan zich nog meiden bij de secretaresse, Heusden Scheepswerf O 10. De Heusdense Fanfare hield Dinsdag j.l. in het café van P. Ver- heij, haar 42e jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter Bax. Deze heette in zijn openingswoord de vele opgekomen leden hartelijk welkom en spoorde aan tot eendrachtig samen werken om de fanfare op haar oude peil te brengen. Er volgden nu de verslagen van secr. en penningm. welke keurig wa ren verzorgdlaatstgenoemde sloot met een ruim batig saldo, hetgeen evenwei voor het overgrote deel ge Sfev ri" 1 Doei Uw handen goed blokkeerd is. Een kleine kaseommis- sie had de boeken en bescheiden van de penningm. in orde bevonden. In de bestuursverkiezing welke nu volg de, werden de aftr. leden de heren A. J. v. d. Kolk, H. de Waal, C. de Graag en A. de Graag bij grote meerderheid- van stemmen herkozen voorzover aanwezig namen allen hun benoeming aan. Een ruim gebruik werd gemaakt van de rondvraag welke onmogelijk in zijn geheel kan worden opgeno men. Als voornaamste punten stippen wij hieruit aan: ie. dat besloten werd in de maand Aug. van dit jaar deel te nemen aan een federatief concours (zulks met goedvinden van de direc teur)2e. deel te nemen aan een solistenconcoours op 2e Paasdag te Dordrecht, waarvoor zich verschillen de leden hebben aangemeld. De reis zal dan in verenigingsverband worden gemaakt3e. de jaarvergadering voortaan een enigszins feestelijk ka rakter te geven, waarvoor ook de „andere helft" zal worden uitgeno digd. Na een geanimeerde vergadering ^loot de voorzitter tegen elf uur met een dankwoord aan allen voor de prettige besprekingen en een drin gend beroep o)p aller medewerking, aeze jaarvergadering. Deze vergadering kenmerkte zich door een ernstig beter willen. Zo de woorden in daden worden omge zet, zal de Heusdense Fanfare spoedig over haar dieptepunt heen zijn en haar muzikale hoogte van voor de oorlog weer bereiken. Van deze weg, Dinsdag ingeslagen, mag niet worden afgeweken! AALST. De collecte voor de Geref. Zendingsbond bracht alhier f 195.62 op. Op de te Eist gehouden keu ring van dekhengsten werd de hengst „Hambo" van de heer G. Maas al hier, goedgekeurd. ANDEL. Morgenavond hoopt de Geref. Jongelingsvereniging om 7 uur haar jaarvergadering te houden in de Ger. Kerk alhier, leder wordt opgewekt deze avond bij te wonen. DOEVEREN. Op verzoek van de Herv. ker- keraad alhier, is d's. R. Steenoeek, em. predikant te Zetten., als bijzon der hulpprediker benoemd. DRONGELEN. Aan de fa. C. de Bont te Raamsdonk is opgedragen het onder houd van het afwateringskanaal Dron- gelenDen Bosch. DUSSEN (Hank). De afdeling Diussen-Polder van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, hoopt op a.s. Zaterdag 12 Maart ,des avonds om 7 uur, in hel Stoomgemaal aan de Buitenka, een ontspanningsavond te geven, waarin zal optreden Jan van Riemsdijk, de bekende Veluwse boerendichter-zan- ger met zijn gezelschap w.o. Mr. To- joda, goochelaar-telepaat. VGRAVENMOER. Het Christelijk muziekcorps „Crescendo" alhier, wil trachten in het najaar van 1949 een bazar te or ganiseren. In verband hiermede is thans een commissie gevormd uit de leden en rustende leden, die met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang zal maken. Van de leden hebben in deze commissie zitting de heren A. Dekkers Wzn., A. Dekkers Hzn., A. Heyblom en Fr. Kerstens, terwijl de heer J. A. Heyblom als rustend lid zal worden verzocht ook in deze commiissie zitting te ngmen. Het bestuur en leden der Ger. Jongelingsvereniging wil naast de correspondentie, die door de leden met de militairen in Indië wordt on derhouden, thans ook overgaan tot het inzamelen van lectuur,;, zoals tijd schriften enz. voor de ipngens in Indië. DENDEREN. De afd. Zuivel van de N.C.L.B. hield voor de eerste maal een open bare jaarvergadering. Om ruim 7 uur werd de vergadering door Ds. J. j. Moll geopend, door gemeenschappe lijk te laten zingen Ps. 105:1 en 3, waarna hij voorging in gebed. Ver volgens las hij een gedeelte uit Matth. 6 en sprak naar aanleiding hiervan zijn openingswoord. Door J. Lagendijk werd een jaar overzicht gegeven, waaruit bleek, dat het ledental 18 bedraaagt. Door P. van LIemert en G. Brande.horst werd voor de pauze voorgedragen. Afgevaardigden waren aanwezig van Genderen afd. Land, Eethen N.C. V.B., Directie Zuivel, Geref. J.V. en M.V.' terwijl schrijven was ingekomen van Herv. J.V. en M..V. Door de hoofdbestuurder van de Zuivel, de heer Holwerda, werd pen rede gehouden over „Maatschappelijk leven" waarin hij het organisatie- leven uiteenzette. Een 5-tal gestelde vragen, werden bevredigend beant woord. Hierna volgde gemeenschappelijk zingen, trakteren en collecteren, Dene vens een korte pauze. De collecte bracht f 11.62 op, welke bestemd werd voor „Draagt Elkanders Las ten". Na de pauze werd nog voorge dragen door C. Meiresonne, A. Bran- derhorst en A. Meiresonne. Om half elf sprak de voorzitter, de heer A. Meiresonne het slotwoord', waarin hij allen dank bracht voor de medewerking tot bet welslagen van deze avond. Na het zingen van Ps. 72:11 werd met dankgeoed ge-, eindigd. De afd. Zuivel kan met genoegen terugzien op deze geslaagde jaar ve rgiader i ng Op Vrijdag 11 Maart, des avonds om 7.30 uur, zal alhier voor de C.B.P.B. en de C.JiB.T,0, optre den de Weled. Heer J. W. Ooms van Soestdijk, die zal spreken over „Kunst en Platteiandscuituur". Alle belangstellenden zijn welkom. (Zie adv.) Op Vrijdag 11 Maart hoopt de Herv. M.V. en J.V. een gecombineer- de jaarvergadering te houden. De N.C.V.B. afd. Genderen, hoopt op Dinsdag 15 Maart in de school een vergadering te houden. De heer Rees zal dan eén onderwerp behandelen. De muziekver. „Excelsior" al hier heeft besloten deel te nemen aan het Nat. muziekconcours op 2e Pinksterdag te Monnikendam. LAND VAN ALTENA. Aan Gebrs.. de Jager te Slie- drecht is tegen f 11.441 gegund' het onderhoud van het Heusdensch Ka naal en de Afgedamde Maas. 'NEDERHEMERT. Door de voorzitter van het Stembureau is benoemd verklaard lot lid van de gemeenteraad in de vacature H. M. Wolfers (wegens overlijden), de heer M. Verheij Chrz. Het nieuwe lid heeft deze benoeming aangenomen. Binnen enkele dagen hoopt het Comité „Onze Jongens Overzee" een huis- aan huiscollecte te hou den, om de in de tropen verblijvende militairen van onze gemeente een Paaspakket te zenden. Deze collecte wordt gehouden om onze jongens sigaretten te zenden, waarnaar zo verlangend wordt uitgezien. Daarom doet het comité een be roep op U, inwoners van Neder- bemert, om dit werk te steunen met één of meer tabaksbonnen en onze soldaten te verrassen met ro kersartikelen. Aan U de daad. De Meisjesverenigingen „Ken Hem in al uwe wegen" en „Ver trouw op den Heere met uw ganse hart", hopen D.V. Vrijdagavond 11 Maart om 7 uur, hun gecombineer de jaarvergadering te houden in de Naaiscfiiool, onder leiding van Ds. de Graaf en Mej. Knoop. Namens de Ned. CJir. Fa brieksarbeidershond zal de heer L. Reitsma, Hoofdbestuurslid en pro pagandaleider van de N.C.F.T.B., Donderdag 10 Maart a.s. een propa- ganda-bijeenkomst houden op de „Rijswaard." Maandagavond hield de Ned. Chr. Fabrieks- en Landarbeidersbond in „Le Sage" een vergadering om al hier te komen tot oprichting van een afdeling. Spreker was de heer Vermaas, propagandist van de Ned. Chr. Landb. Bond, die het onder werp behandelde: „Doel van Chris telijke organisatie en de noodzake lijkheid van Bedrijfspensioen." Uitgave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Gij, die Uw brood verdient met Uw ogen, bedenkt toch hoe kostbaar een goed gezichtsvermogen is. U verzorgt tanden, handen, huid en haar wat doet U voor Uw ogen? Juist omdat Uw ogen zulke hoge eisen stellen, kiest U uitsluitend een bril van 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1