Een landingsncHe OFFICIËLE BONNENLIJST Distributiemededelingen van de Koninklijke Marine Door de slechte opkomst koiinie tot stichting van een afdeling over gegaan worden, doch nu zal eers een actie gevoerd worden tot le denwerving. De storm, die Dinsdag 1 Maar over ons land woedde, heeft ook in onze gemeente schade aangericht Behalve dat een ontelbare hoeveel heid dakpannen het moest ontgel den en verschillende bomen ontwor teld werden, liepen véle broeiramen voor de aardbeiencultuur ernstige averij op. Het lichlnet was in de avonduren gedurende korte tijd ge stoord. Persoonlijke ongelukken de den zich gelukkig niet voor. Zaterdag 5 Maart j.l. hield de Werkliedenver. „Helpt lEkander" een vergadering. Om ruim 7 uur opende de Be schermheer, de Weled. Heer Rose -boom de vergadering, en herdacht de leden die in het afgelopen jaar door de dood aan de vereniging zijn ontvallen. Hierna volgde het verslag van de secretaris, waaruit bleek, dat het le dental der vereniging nog steeds voor uitgaat en thans 77 bedraagt. Volgens het verslag van de pen ïiingm. is over liet jaar 1948 een be drag van f.729.24 aan ziekengeld uit gekeerd. De uitgaven bedroegen to taal f928.95, de inkomsten f1252.70 Het kassaldo is thans f 1509.40, zo dat blqek dat de ver. er financiee1 niet slecht voorstaat. De penningm., de heer G. v. d. Werken, geeft nog een nadere ver klaring van het ruime kassaldo, dat dank zij de activiteit van diverse goede leiden, door verkoop van loten enz. tot een dergelijk bedrag mocht stijgen. Hierna verkiezing bestuur. Aftre dend zijn de heren G. Dekkers en H van Heemskerk. De heer G. Dekkers werd met bijna algemene stemmen herkozen tot secretaris. Daar de heer H. van Heemskerk zich niet .meer herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats als commissaris benoemd,, de heer P. L. de Weerd. Beiden 'namen hun benoeming aan. Op voorstel van bet bestuur weid besloten om aan een lid dat al ja ren cloor ziekte is getroffen en vol- igens regiement is uitgetrokken, een bedrag van f25.ter beschikking te stellen, ter bestrijding van de vele kosten. Ook voor een ander ,lid, die door ziekte in hat gezin in financiële moeilijkheden is geraakt, werd' een zelfde bedrag beschikbaar gesteld. Hieruit mogen wij de conclusie trek ken, dat de ver. haar naam „Helpt Elkander" met eere draagt. De inschrijving voor het innen der contributie had tot resultaat, dat dit aan de Rietschoof zal gebeuren door J. Baks voor f 18.99 en Nederhe- mert door J. van Aalst Gzn. voor f 24.99. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna volgde de pauze, waarin de leden getracteerd werden op een verversing en een si gaar. Na de pauze kreeg mej. Schulz het woord, die sprak over„Wie en wat is de maatschappelijke werkster". Aandachtig werd geluisterd naar de ze uiteenzetting, waaruit bleek dat allerlei misstanden in de gezinnen, de disharmonie die heerst tussen de ouders, tengevolge waarvan de jeugd dreigt le ontsporen, een der oorzaken van het ontstaan der functie van maat schappelijk werkster was. Vooral ook in deze tijd van woningnood is er voor de maatschappelijke werksters zeer veel te doen. Vervolgens behandelde de heer C. v. d. Werken het onderwerp: „Wat is communisme en wat stellen wij hier tegenover." Duidelijk zette spreker uiteen, dat het communisme zijn grootste oorsprong vindt in het onge loof, wantrouwen en gebrek aan naas tenliefde en dat wij ons geestelijk die nen te wapenen tegen deze vloed golf van het ongeloof, die hij verge leek met de storm der laatste dagen en overal zijn geestelijke wonden slaat. Ook deze leerzame beschou wing werd met aandacht gevolgd. Vervolgens kreeg de Weled. Heer Rose boom het woord met zijn lezing over: „Levensvreugde". Spr. schetste uitvoerig de hedendaagse maatschap pij met zijn vele en steeds moeilijker wordende vraagstukken, en daarbij de vraag stellende, of wij temidden van al deze problemen in het wereld gebeuren, nog wel levensvreugde be zitten. Er zijn echter, aldus spreker, wanneer wij vooral als landbouwer in de schone natuur ons werk kunnen doen en wij vooral naar het goede trachten te streven, nog voldoende termen aanwezig om ons leven zo in te stellen, dat er n<5g voldoende le vensvreugde gevonden en beleefd kan worden. Ook deze lezing wérd, gezien fiet aandachtig gehoor, ten zeerste op prijs gesteld.. Omstreeks 11.30 uur sloot de voorzitter deze gezellige en leer zame vergadering, die door ruim de helft der leden was bijgewoond. MEUWENDIJK. Zaterdagavond gaf de Christ, muziekvereniging „Crescendo", direc teur de Weled. Heer H. J. Bokhoven, een goed geslaagde uitvoering in Ta- venu. Zowel de muzieknummers als het opgevoerde toneel, del bijzonder in de smaak van het publiek. Het Kon. Erk. fanfarecorps „Overwinning na Strijd" be Kille, di recteur de Weled. Heer O. Walraven, geeft een contactavond op 12 Maart a.s. in het gebouw Tavenu. Opge voerd zal worden o.m. een Toneel spel in drie bedrijven: „Mensen in botsing". Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, hoofd de Weled. Heer de Jager, is benoemd de heer Veld huizen van Sliedrecht. Naar we vernemen zal een ge deelte van Nieuwendijk, n.l. de Kille, gevoegd worden bij de gemeente Werkendam. "SLEEUWIJK. De vroegere predikant, dr. E. Masselink, thans te 's Gravenzande, heeft bet beroep naar de Geref. kerk van Rotterdam aangenomen. A.s. Vrijdag zal in de Geref. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden. UITWIJK. Zaterdag 12 Maart a.s. hoopt de muziekvereniging „Juliana" alhier haar 2e winteruitvoering te geven. VEEN. B. en W. dezer gemeente lo ven een oedrqg van f 10.uit, voor het beste opschrift voor de nieuwe luidklok. Opschriften moeten Voor 24 Maart aan de Burgemeester dezer gemeen te worden ingezonden. WIJK EN AALBURG. Zaterdagavond gaf de fanfare Oefening en Uitspanning" in samen werking met de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" een gecom- b i neer de uitvoe ring. De muzieknummers werden onder leiding van de dirigent, de heer H. Moors, op uitstekende wijze uitge voerd. Oefening en Uitspanning mag er weer zijn, dit bleek deze avond overduidelijk. Ook de toneelvereni ging, die in deze omgeving een uit stekende naam bezit, liet zich weer van haar goede zijde zien. Zij voer de op het toneelspel „Het lied van de zee" van A. v. d. Lugt. Het spel was af. Op meesterlijke wijze kwam tot uiting, dat zij, die aan zee Zijn. geboren en op zee hebben gevaren, de roep van de zee niet kunnen weerstaan. Het lied van de zee roept hen telkens weer naar zee, niets is in staat hen van het varen terug te houden. De verloofde van Giel Poot, afkomstig uit de stad, die aanvankelijk angst voor de zee had, leerde dit lied ook verstaan en gaf tenslotte haar verloofde, die zij voor een reis van het varen had weten af te houden, de volle vrijheid terug, om weer als stuurman op de Jacoba Johanna, de volgende reis mede te maken. Voortreffelijk werden de verschil lende rollen in het stuk vertolkt, het publiek genoot van het mooie spel en een luid applaus was na elk be drijf het loon van de leden van Kunst en Genoegen. Aan bet slot bracht de Voorzitter van Oefening en Uitspanning"' die de avond ook met een woord van welkom had geopend, woorden van dank tot de leden van „Kunst en Genoegen" en het publiek, dat de zaal geheel had bezet en wekte op om reclame te maken voor de her haling dezer uitvoering, die Zaterdag 12 Maart zal plaats vinden. Het geheel was weder een ouder wetse avond, zoals we die in vroeger jaren steeds van O. en gewend waren. WAARDHUIZEN. De rechtbank te 's Bosch heeft de Geref. kerken (art. 31), inzake de kerkelijke goederen, in het onge lijk gesteld. WOUDRICHEM. Aan Gebrs. Sttruijk alhier is tegen f 18.977 gegund liet onderhoud der militaire gebouwen en werken in de kring Woudriebem en aan- horighieden. Na een twee-jarige cursus voor E.H.B.O., welke onder leiding stond van Dr. M- A. Egberts yen Zuster Keizer, werd Vrijdagavond in café Bergeijk door Dr. de Ridder uit Go- rinchem het examen afgenomen. Hier bij slaagden de dames A. <C. Klop, B. K. de Lorm, J. ,Vink Ad., Aj. Vink Gd., B. van Vugt, G. Schaap, R. Ken tie en I. Kuipers en de heren J. A. Baks en M. Havelaar. De hulpposten zijn thans als volgt geplaatst: in wijk A J. Kuieprs (post kantoor) en J. A- Baks no. 129; in wijk B Zr. Keizer (Burgem. v. d. Lelystraat) en B. K. de Lorm no. 109. Na afloop van deze cursus bracht het Bestuur van de afd. Woudricbem van E.H.B.O. dank aan het gemeen tebestuur voor hunne medewerking alsmede aan het hoofd der .Openb. school ,de heer A. T. ,Vos. Nu het weer zover is, dat in onze gemeente een flinke groep gediplo meerden voor eerste hulp aanwezig is komt het Bestuur met een vrien delijk verzoek tot de inwoners voor aanschaffing van materiaal en ver bandmjddelen is n.l. geld nodig; het welk zij door vrijwillige bijdragen bijeen hoopt te krijgen. Elke gave, hoe klein ook, zal daarom dankbaar in ontvangst worden genomen. Adres de heer J. A. Baks, A 129. Vorige week hield in café Bergeijk de fok- en controlevereni ging „Nooit Gedacht" een ledenver gadering, welke onder leiding stond van «pLe heer C. M. Schaap. Deze wees op het doel van deze samenkomst n.l. het splitsen van de leden in twee groepen, n.l. .een groep A voor fok- en controle, werkende in de lijn van het ,N.R.S. gn groep B, controleleden. Na breedvoerige bespreking waren de leden er van overtuigd, dat dit een goede oplossing kon brengen, zodat het voorstel' van het bestuur werd aangenomen. Vervolgens werd als secretaris-pen ningmeester aan het bestuur toege voegd de heer H. de Lorm Jr. WAALWIJK. Bij Ivon. Besl. is in de vaca ture L. W. J. C. Christ benoemd tol notaris binnen het arrondisse ment 's-Hertogenboscli, ter stand plaats Waalwijk, de heer M. F. M. van Gurp, candidaat-notaris, wonen de te Udenhout. WERKENDAM. Aan de fa.. Gebrs. Wijnands en Cornet alhier, is tiegien f 108.439 opgedragen het verbeteren van 40 km waterloop op Schouwen.. Indrukken van de laatste politionele actie x 1 „Stel voor om een uur tie stoppen en bengelwedstrijd te organiseren," zoluidde het bericht, dat de comman dant van de LST no. 5 van mijn collega op de no. 3 ontvangt, terwijl ie wat in zijn stoel zat te dommelen (in de middag van de 18e Decem ber 1948). En deze stemming is te begrijpen, in de wetenschap dat we weer de zelfde koers varen met onze grote landingsschepen als de dag te voren. Wie gingen terug met bange voor gevoelens. Zou de actie, die zonood- za'kelijK scheen en waarvoor nu alles in gereedheid was gebracht, toch niet doorgaan? Er heerste aan boord van onze ST no. 5 een neergeslagen stem ming, die heel cynisch tot uiting cwam in de uitroep van een mari nier „Moeten we de kaakjes, die we als proviand voor de landing mee kregen, nu ook inleveren?" We kregen die dag weer hutspot, zowel 's middags als 's avonds en dat werd (de vorige dag was het menu ook al op hutspot afgestemd geweest) van het goede wel wat teveel. Hangerig brachten de mariniers, de matrozen en de mannen van. de Genie van het KNIL de dag doör. Sla gende onder geïmproviseerde zonne tentjes of onder auto's. Een LST is een behoorlijk vaartuig met zijin 5000 ton, doch als er honderden opva renden zijn, die een plaatsje moeten zoeken tusseri de vele vaartuigen, zo als amphibische tractoren, 3-tonners, een pantserwagen en ontelbare jeeps, dan is bet verblijf aan boord van zulk een landingsschip niet altijd even confortabel. Tegen de avond werden weer de zelfde voorbereidselen tot de landing getroffen als de dag tevoren. De veldflessen werden gevuld met wa ter of koffie. De kaakjes werden we derom uitgedeeld, de - uitrusting, in orde gemaakt en de voertuigen kre- ?en nog een laatste inspectie. Met i ïspanning werd toen gewacht op het door velen gevreesde, herhaalde uit stel of het door de minderheid ge concludeerde bericht, dat de actie nu toch wel door zou gaan. De minderheid kreeg ook deze keer weer ge.ijk en zo kwam het, dat na het sein: „opdracht volvoeren", een luid gejuich opsteeg. Op het voorgeschreven punt geko men zien we reeds de schepen lig gen: het hoofdkwartierscliip, Hr. Ms. „Van Galen", Hr. Ms. sleepboog,,Bea trix", met een gedeelte van de pon tons op „sleeptouw, vele LT's van de Koninkliike Marine, de LST's van de Gouvernements Marine en de voormalige kabe.legger „Zuiderkruis" en verder pa u tro il 1 e - vaar tui gen, die voorai in de Riouw Archipel bormali- ter zulk een zware taak verrichten, met de bestrijding van de smokkel handel en infiltratie. Toen de zon purper onderging, werden de schepen grijze silhouetten, die scherp afstaken tegen de horizon, vooral de slanke omtrekken van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen",, vanwaar de kapitein Luitenant ter zeer G. B. M? van Erkel, als oudste marine landings-officiier de acties leidt. Als commandant van de marine expeditionnaire macht is de kapi tein ter zee C. J. W. van Waning tevens aan boord van deze oorlogs bodem. Zo lagen we op 10 mijl van de kust te wachten, terwijl alle voor bereidselen getroffen werden. Een „air sea rescue" boot van de Marine luchtvaartdienst kwam nog met een 40-mijls vaartje aangesto ven en wierp een pakje aan boord. De commandant van de brugge- hoofd-afdeling, die met zijn mari niers als eerste voet aan wal zou zet ten zag, dat het een vlag was en griepte, dat ie de driekleur nu niet meer nodig had, want die had hij reeds, (met het doel het rood, wit en blauw op het strand te hijsen) elders aan boord georganiseerd. Zijn gezicht klaarde echter op, toen bleek, dat er aan de vlag een briefje was bevestigd van zijn vrouw, met o.a. de mededeling, die ie maar kalmpjes aan moest doen. Ze kende het temperament van haar gemaal, de kapitein der mariniers de Jonge Oudraat dus wel. Het grote ogenblik brak aan. De kleine „stormbootjes", die LP's wor den genoemd, kwamen langszij van onze LST no. 5. Vier aan bakboord en vier aan stuurboord. Aan boord van deze laatste scheepjes emharkeer- den de mariniers van de brugge- hoofd-afdeling. Die strandplioeg kwam aan' boord van die LP's aan bakboord, onder commando van die Ltz. I. Frij- link. Tevens werden 5 amphibische tractors door de grote muil van ons schip te water gelaten. Commandant van dit specifieke mariniers-wapen was de iste Lt. der Marns. E. Mulder, De Ï3ruggeho ofd-af de 1 ing verzamel de zich bij een rood lichtje, dat in de mast van een patrouille-vaartuig -zijn schijnsel uitstraalde, vlak onder -de kust, als baken om die plaats aan te geven, waar geland moest wor den. Plotseling stoven die LP's en amphibische tractors voorwaarts. Naar het strand van de visserskampong Glondong. Hoe zou het aflopen?was de vraag op aller lippen.. Krampach tig staarden de mariniers gedurende de korte vaart vooruit. Upen Heek het tie duren, terwijl het toch maar minuten waren. Zou er vuur komen van de wal? Zou het land'ingsplan z?ijn -uitgelekt? Zou het grote voor deel van de verrassing er nog zijn of niet? Er kwam geen vuur van de wal. Het plan was -dus mét uitgelekt en het voordeel lan de verrassing dus gebleven. Evenals dat het geval was destijds bij de "landing van Pasir Poetili, op Oost Java's noordkust, wat het zo goede begin was van de poli tionele actie. L Geen hinder van riffen. Netjes gle den de landingsbootjes op het gladde strand, even schurend'. Als logge schildpadden kwamen toen de am phibische tractoren het strand op wag gelen. Het duurde maar een kwar tier voor de „tweedie golf", de strand- pioeg de kant op kwam. De Hydo- grafische groep, die mede aan wal was gegaan, had intusfen het verloop van de kuststrook nagegaan. Aan de hand hiervan konden de commandan ten van de LT's, de stand van hjun schepen gelijk maken aan die van de gloo'iing van "het strand, zodat hun vaartuigen niet voortijdig zouden vas't- lopen. De eerste kwam er met een „natte landing" af, d.w..z.. dat er tussen de voorsteven van de LT en het strand een strook water over bleef van 60 cm diep. Wat geen be zwaar was, zelfs i/et voor de jeeps. De volgende LT had slechts een voet water, de daaropvolgende maakte zelfs een aro'ge Landing, met ae rest van de landingsvaartuigen ging liet verder zo gunstig, dat zelfs de eerste colonne van de Expeditionnaire Macht der Mariniersbrigade proecies op de vast gestelde tijd kon vertrekken. voor het tijdvak van 13 t.m. dó Maart. BONNEN VOOR VLEES. geldig tm. 12 Maart) 50 gr. vlees 041, 043 Vlees, 100 gram vlees 042 Vlees, 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN. BONKAARTEN KA, KB. margarine of vet 047 Algemeen, 200 gram kaas of BONKAARTEN KD. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZB, MD, MF, MH (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Maart a.s. worden ge bruikt. Disiributiékring GELDERMALSEN. Uitreiking bonkaarten. POEDEROIJEN, Maandag 14 Mrt. letters A t.m. Z. AMMERZODEN, Woensdag 16 Maart, v. Aalst tm. H. v. He- mert; Donderdag 17 Maart J. t. Ilemert t.m. L. v. d. Oord; Vrij dag 18 Maart M. v. d. Oord t.m. Zijlstra. I11 liet tijdvak van 14 Februari Lm. 1 April 1'949 zal de uitrei king plaats vinden van de navol gende bescheiden. KA, KB en KD 905 voor riiet- zelfverzorgers.; La en LB 905 voor zelfverzorgers vleesTextielkaar- ten VA 905; Toeslagkaarten MD 905-906 en 907-908 voor a.s. en jonge moeders; MF en Mil 905-906 voor zieken. Mede le brengen: Tweede DisLri- butiestamkaart, inwisselbon van bonkaart 903; a.s. en jonge moe ders: conlrolekaart CA, CB of CM; zieken: getekend ontvangstbe wijs, betrekking hebbende op de toeslagkaart MF 905-906 of MH 905-906. Attentie: Het publiek dient de bescheiden op de aangegeven da gen af te halen. VLEESRANTSOEN OP OUD PEIL. De iets ruimere aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk tussen tijds een aanvullende bon voor vlees aan le wijzen. Bon 024 algemeen geeft recht op hel kopen zan 50 gram vlees. Deze bon is geldig tot 12 Mrt. Door onderlinge verschuivingen in de aanvoer bevatten de slagersvoor- raden naar yerhouding grote "hoe veelheden spek en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op liet moment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussen tijdse bonaanwijzing, die voor all# leeftijdsgroepen geldt, zijn in de bon nenlij st van heden voor de leef tijdsgroepen a en b weer bonnen voor JOO gram vlees aangewezen, waardoor voorshands het vleesrant soen op het oude peil wordt ge bracht. Het kaasrantsoen voor deze 'leef tijdsgroepen 'wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. TEGEN HET NAJAAR VLEES ZONDER BON. De verwachting is dat vanaf Sep tember de vleesbonnen overbodig worden. De cijfers betreffende dn groei van de veestapel vormendaar- voor een garantie. Zowel de rund vee- als de varkensstapel heeft zich in de afgelopen jaren zodanig her steld, dat hij in dit jaar vrijwel helt vooroorlogse peil zal bereiken. Mo menteel is het echter noodzakelijk dat bij de rantsoenering voorzichtig heid wordt betracht. Er is than.» 024 Algemeen (reeds aangewezen, 045 Algemeen, 250 gram boter of margarine of vet 04Ó Algemeen, 250 gram boter of 250 gram korstloze kaas 052 Algemeen, 500 gram boter of margarine of vet 054 Algemeen, 125 gram boter of margarine of vet 055 Algemeen, 100 gram kaas of 12.5 gram korstloze kaas 67 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 69 Tabak, 1 rantsoen sigaretten of kerftabak

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2