TfWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws J Binnenland Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 Horen in huis! OPSPORING VERZOCHT i DONDERDAG 10 MAART 1949 No. 6651 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. Tot secretaresse der Herv. K. iM.V. is gekozen, J. d. Dekker, tot alg. ad. B. Hak. Donderdagavond a.s. te 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier op treden de beroepen predikant, ds.A. W. Timmer van Polsbroek. De boortoren is gereed. Het ongeveer 45 meter hoge gevaarte is reeds ver in de omtrek ,te zien. De jeugd maakt reeds ruimschoots ge bruik om de steile trappen paar bo ven te beklimmen en vandaar de verre omtrek in ogenschouw te ne men. Toch is het te hopen, dat hier tegen wordt opgetreden, aangezien anders ongelukken zijn te wachten. Laat men de put niet gaan dempen als het kalf verdronken is. De Ruitersportver. alhier hield Zaterdagavond j.l. een uitvoering. De zaal was niet geheel gevuld, hetgeen wel jammer was. Er werd een heel aardig programma uitgevoerd, het welk goed voldeed en de dames en heren hebben eer van hun werk.. Het is te hopen, dat de Ruitersportver. van dp ingezetenen die steun zal krij gen, welke ze van node heeft en die we haar zo gaarne gunnen. 'tZou immers jammer zijn indien deze mooie vereniging niet zou kunnen blijven bestaan. Laat alle inwoners een steentje bijdragen, dan kan ook deze vereniging zich ontwikkelen, het- iöeen niet anders dan in het belang der gemeente kan zijn. Vrijdag j.l. werd in het ver enigingsgebouw de jaarlijkse ouder avond der Chr. school gehouden. Na opening der bijeenkomst door de lieer G. Vos, hoofd der school', kreeg de heer Dondorp van Gorkum het woord, die sprak over het Bijz. Lager Onderwijs. Zijn rede komt op het volgende neer: Wanneer het kind naar de grote school gaat, bekruipt de soms wat bange vraag het ouderhart: Hoe zal het gaan op school? Meestal gaat het met het grootste deel der jeugd wel, als ze wat aan de gebruiken en wet ten van de nieuwe maatschappelijke vorm zijn geaccomodeerd en het ou derhart klopt met versnelde slag, wanneer de eerste behoorlijke resul taten van het schoolonderricht vol doen aan de gestelde eisen of boven het normale liggen. Met een klein percentage der leer lingen kan de juffrouw evenweljgeen contact krjjgen om hen in de inte ressesfeer voor de nuttige kundig heden te trekken, en alle pogingen, aangewend om hun belangstelling voor de aangeboden leerstof te wek ken, blijken vruchteloos te zijn. Zo als een soldaat, die „uitvalt" uit de marcherende troepen en steeds meer achterblijft, zo blijft tenslotte het moeilijk lerende kind verre bij zijn kameraadjes ten achter. Het gevolg is meermalen, dat er hopeloze min derwaardigheidscomplexen ontstaan, met hun f uneste invloed voor het ganse Leven. En om deze stakkerds nog een schop achterna te geven. avond, welke zij hadden doorgebracht in Almkerk. In de pauze werden verschillende dingen verloot ten bate van de ver eniging. A.V.V. kan weer terug zien op een schitterende en geslaagde uit voering. ontvangen ze meermalen van hun ou ders standjes, omdat ze hen van lui heid verdenken. Het is ten enènmale uit den boze kinderen, die een of twee klassen doubleren, te bestempelen met het praedicaat „achterlijk", evenals het af- keuringswaard is een school voor B. L. O.' te bestempelen met: ^achter lijke' 'school. Feit is, dat deze kinderen wél kun nen leren, doch in vertraagd tempo 1 Het klasse-tempo is voor hen te snel. Zij behoeven individueel onderwijs met gebruikmaking van veel leer middelen. Voor elk kind heeft de B.L.O. school eigenlijk een geëigende methode. Straks worden de kinderen ook practisch bekwaamd voor het maatschappelijk werk in de werkin richtingen, die er aan de school zijn verbonden. Wie dan ook na enige tijd zulke leerlingen bezoekt, staat vaak verwonderd., met hoeveel am bitie zij dan hun werk verrichten.. Zulk een opgewekte sfeer is een slechte voedingsbodem voor het aan kweken van minderwaardigheidsge voelens en het kind, dat op de ge wone lagere school dag aan dag werd gekweld met voor hen te moei lijke leerstof en daardoor vaak elke schooldag als een obsessie op zich voelde drukken, verricht op de B.L.O. school met blijdschap in het hart zijn taak. Voortaan leven ze met meer aan de schaduwkant, maar als de „normale" jeugd aan de zonzijde. Een tentoonstelling van wat de leerlingen op de B.L.O. school te Gorkum' hadden bereikt, verheugde zich in aller belangstelling en de behaalde resultaten waren inderdaad uitstekend te noemen. Dr. Aberson gaf na de pauze een kort overzicht van de functie van de schoolartsendienst, welke ook weldra de scholen in het Land' van Heusden en Altena zal omvatten. ALMKERK. Zaterdag werd door de voet balvereniging A.V.V. een uitvoering gegeven, met medewerking van de alombekiende toneelvereniging „Onder Ons' 'uit Gorincbem. De zaal was ge heel vol toen de voorzitter de heer A. van Her wijnen, de avond opende en allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de toneelclub. Hierna werd nog een woord van veront schuldiging gesproken door de voor zitter van de toneeleluD, daar zij wat over tijd waren, in verband met de pont. De toneelvereniging bracht hierna voor het voetlicht het drama „Door het donker". Zoals altijd wist deze vereniging ook nu weer het puibliek te boeien door hun prachtig sepl„ onder regie van de heer v. Ravens- waai. Vooral Jenny en Karei ver tolkten bun rollen op sublieme wijze. Aan het einde had de vereniging dan ook een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. De heer v. Herwijnen bracht na mens alle aanwezigen hartelijk dank voor het ge bode ne en bood: pan een der dames van bet gezelschap bloe men aan, waarna de voorzitter van „Onder Ons" hj£t publiek dankte voor het applaus en voor de gezellige ZUILICHEM. Kort verslag van de op Vrij dagavond j.l. gehouden jaarvergade ring van de Oranjever. „Trouw aan Oranje" alhier. De voorzitter, de beer Versluis, opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Het verheug de spreker, dat nog zovelen zijn op gekomen. De waarnemend secretaris bracht het jaarverslag uit. De penningmees ter deed rekening en verantwoording over het afgelopen jaar. Er was een batig saldo van f433.Door twee leden werden de boeken van de pen ningmeester gecontroleerd en in or de bevonden. De aftredende bestuursleden de be ren W. G. van Brakel en K. Hobo werden bij acclamatie herkozen. Hierna stelde het bestuur voor dit jaar één dag feest te houden, ter ge legenheid van het i21/2-jarig huwe lijksfeest van onze Koningin. Door enkele leden werd voorgesteld 2 da gen feest te houden met optocht. Na enige discussie wordt besloten om zo mogelijk pp Vrijdagavond het feest te openen, terwijl Zaterdag dit zal worden voortgezet. Het feest zal worden gehouden in de maand Juli. Het bestuur zal een en ander uit werken. i Op de desbetreffende vraag van de voorzitter gaven zich een 7-tal personen o-p om de contributie te innen. t Na gemeenschappelijk zingen van het ie en 6e couplet van het Wil helmus, sloot de voorzitter de verga dering. I 1 De op de huwelijksdag van G. Bezemer en F. H. Westerlaken gehouden geldinzameling ten bate van onze Zuilichemse jongens in In- dië heeft het mooie bedrag van f 10.06 opgebracht. politiek opzicht van het E.R.P. schonk generaal Marshall het Nederlandse volk een onschatbare aanmoediging. De weg naar een volledig herstel za lzonder twijfel een lange weg zijn, doch door onze eigen inspanning, door samenwerking met de andere Europese landen en de hulp .van het E.R.P. zijn wij het doel waarnaar wij streven, namelijk het verdienen van ons eigen levensonderhoud, naderbij gekomen. Met het oog op dit alles gaat onze hartelijkste dank uit naar Generaal Marshall". Er was ook een boodschap yan België. Deze was uit naam van mi nister Spaak door de Belgische am bassadeur geschreven. EERSTE DUITSE RIJNAAK GE ARRIVEERD. Voor het gerst na de oorlog is een Duitse Rijnaak op weg naar Rotter dam, in Lobith gearriveerd. Aan boord is 1197 ton cokes, die te Rot terdam wordt overgeladen pp een zeeschip. PRIJSVRAAG NED. BIJBELGE NOOTSCHAP. Op de door bet Ned. Bijbelge nootschap uitgeschreven prijsvraag voor Bijbelse illustratie zijn een groot aantal inzendingen binnenge komen. De jury verleende de eerste prijs o.a. aan de heer Steffam Mro- zewski te Helvoirt. VRIJE PRIJZEN VOOR GRIEND- PRODUCTEN EN TEENHOUT. Met ingang van 6 Maart 1949 zijn de prijzen voor griendproducten en teenhout vrij. De voorraadpositie van deze producten is n.l. van dien aard, dat ae marktprijzen de laatste tijd verre beneden de tot dusver geldende maximum-prijzen bleven, terwijl voorts handhaving der maximum-prijzen op bezwaren stuitte in verband met de sterk uiteenlopende soorten en Kwa liteiten van genoemde artikelen. van vraatzuchtige kostganger «papaja» KONINGIN JULIANA EERT GE NERAAL MARSHALL. Op het jaarlijkse banket van ,de Amerikaanse „vereniging van vroeger in liet buitenland werkende journa listen", dat ter ere van generaal Marshall, de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, werd gegeven, is een boodschap van ko ningin Juilana voorgelezen, waarin zii hulde brengt aan generaal Marshad, groot in de oorlog en groot in de yrede, en hem de dankb,aarheid van Nederland overbrengt. Wij zijn ons nog steeds bewust van de betekenis van het grote militaire leiderschap van generaal Marshall tijdens de oor log en wij zullen hem hiervoor steeds dankbaar zijn. Als minister vanbui- tenianase zaKen oer''Verenigde S taten bewees hij een van de grote bou wers van een nieuwe wereld Jn vre destijd te zijn. Behalve de stoot in materieel pn Dit blijkbaar onschuldige diertje werd op de gevoelige plaat vastge legd toen het vermoedelijk de maag had volgegeten met het gebruikelij ke rantsoen van 35 gram pqr dag. Op zichzelf vormt dit geen reden voor verfeeuwiging, maar wanneer we aan het bovenstaande toevoe gen dat het rantsoen hoofdzakelijk uit graankorrels bestaat en dat deze diertjes op het ogenblik in millioe- nen exemplaren onze akkers bevol ken, dan wordt hel aannemelijk wan neer hiervan een duidelijk signale ment wordt gegeven. Inderdaad, het is noodzakelijk dat iedere boer en tuinder het portret van dit vraatzuchtige dier, de veld muis, goed in zich opneemt. Want de boer kan er zeker van zijn dat zijn oogst een lelijke tegenvaller zal geven wanneer de veldmuizen vaste voet hebben gekregen op zijn ak kers. Behalve dat zij de graankor rels eten en verspillen, vernielen zij de wortels van het gras- en kla- verdek. En de tuinder zal er reke ning mee moeten houden dat er van zijn gewas weinig overblijft wanneer de veldmuizen het hierop hebben ge munt. Zelfs de vruchtbomen laten zij niet met rust. Dit jaar bestaat er alle kans dat de veldmuis haar vernietigend werk op grote schaal zal verriciilen. De zachte winler heeft de voortplanting zodanig bevorderd, dat nu reeds in verschillende plaatsen van 011s land van een veldmuizenplaag kan wor den gesproken. De mogelijkheid voor uitbreiding over alle provincies is niet gering. Daarom is het zaak, dat men het signalement van de veldmuis, zoals deze op de foto in natuurlijke groot te f.'laat afgebeeld, goed in het ge heugen vastlegt. Zodra men haar aanwezigheid op de akker consta teert dient men de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen hier van onverwijld in keunis te stelten. U kunt de bestrijding zelf ter hand nemen door in de muizengaLen 5 Lot 1Ü muizenkorrels te strooien, bij voorkeur uit een fles, opdaldoor ne geur niet wordL verraden dal de korrels door menseniianden zijn ge legd. De muizen zijn dan slkn ge noeg om de korrels Le versmaden. Treden de diertjes op Uw akker of in Uw tuin in groLen getale op dan zal de Plantenziektenkundige Dienst de bestrijding op zich nemen. Weest dus gewaarschuwd en over tuigt U ervan dat Uw akker vrij is van deze vraatzuchtige kostgangers. Feuilleton 1) Het was zo geheel en al de ge woonte geworden, dat zij door ai de inwoners van het stadje Caneville tante Seliny genoemd werd. Haar vriendelijk, oud gezicht met die ron de, ietwat vooruitstekende kin gaf er als het ware aanleiding toe even zeer als haar grote mond waarom steeds een glimlach speelde en haar vertrouwelijk stralende ogen. Tante Seliny was flink van ge stalte an als 'tware door de natuur gevormd om veel vermoeienissen te verduren en de zorg voor kinderen op zich te nemen. Toch was zij in haar huwelijksleven kinderloos ge bleven, hetgeen haar nog steeds een smartelijke herinnering was. En thans, nu zij sinds jaren weduwe was, trachtte zij al de grote liefdega ven waarvan haar menslievend hart overvloeide, over te dragen op de behoeftigen, zieken en armen van haar geboorteplaats, Can© villa, ©en klein dorpje aan de Missisippi gele gen. In Caneville was het doorgaans rustig. Geen gebeurtenissen van be lang deden de bewoners opschrik ken. Zelden of ooit zelfs verlieten de bewoners hun dorp. En als bij tijd en wijle, de jonge dokter Harvey of de rechter Simonton een uitstap je maakten naar New Orleans dan stond de gehele bevolking bij hun vertrek aan de kade. Het was dus niet te verwonderen, dat geheel Ca neville in rep en roer werd gebracht, toen Tante Seliny het grote nieuws bekend maakte. Eerst lachte men er om, toen stond men verbaasd en als men ten slotte begreep, dat het ernst was, groeide deze verbazing tot ontzetting aan. Vooral de rechter stond ontsteld. Sinds de dood van Tante Seliny's echtgenoot, die een groot vriend van hein was geweest, had hij de plaats van raadgever bij haar vervuld. Hij stapte dus lang zaam en hoofdschuddend door zijn tuintje dat aan de hof van Seliny grensde en bleef staan aan het lage scheidingspoortje. „Seliny! Tante!" riep hij opge wonden uit, toen hij deze over haar bloembed zag neergehurkt zitten, „wat heeft toch al die gekke praat, al die onzin te betekenen, waarvan h©t dorp vol is? Ik hoor zo©ven, dat je naar de oorlog wil? Wat zou jij van oorlog afweten... hè? Jie hebt nog nooit een kanon gezien. Hadt je ooit aanschouwd wat ik daarvan heb meegemaakt, je zoudt de hemel danken, dat je rustig thuis kon blijven. Je wilt gaan verplegen? Mijn hemel! wat weet jij van het verplegen van soldalen? Kindertjes ihelpen met melk en pap, dat is heel iets anders. Maar, gekheid Seliny, 'tis immers toch niet waar?" Er lag een smekende toon in zijne laatste woorden. Maar Tante Seliny legde een van haar brede, vereelte handen op het tuinhekje, rukte dit open en sprak: „Mijn beste vriend, je schijnt het erg warm te hebben vandaag, je ziet er zo opgewonden uit. Kom mee naar de veranda en neem een verkoelenden drank, dan zal ik je intussen de hele geschiede nis vertellerr. Toen zonk hem het hart in de schoenen, omdat Hij begreep, dat het waarheid was en ook omdat hij wist, dat tante Seliny zich niet van haar stuk zou laten brengen en meer dan elke andere vrouw haar eensgevormd plan zou doorzetten. Als een volleerd diplomate wacht te ze, totdat de rechter zijn koelen drank had gemengd. Toen stak ze z# van wal. „Ja, mijn waarde, het is de waar heid, ik ga vertrekken. Ik kan niet slapen als ik denk aan die arme kerels, die daar ginds in Europa op de slagvelden liggen te sterven" en onderwijl duidde ze met liaar hand in de richting van het Zuiden, alsof ze de richting nog niet juist kon vaststellen. Hoevelen sterven er daar omdat er geen verpleegsters genoeg zijn, die hun bijstaan. Ik zag in een blad, dat mij uit Washington werd toegezonden, een advertentie staan, waarin vrijwillige verpleeg sters werden opgeroepen en... ze hebben mij aangenomen." De rechter Irachtte haar capaci teiten als verpleegster in het be spottelijke te trekken en begon sar castisch te lachen, maar toen hij om de mondhoeken van Tante Se liny die trek van strijdvaardigheid zag spelen, die hij zo goed kende, hield hij zich plotseling in. Hij wist, dat hij op zulk een ogenblik haar allerminst mocht kwetsen. Daarom veranderde hij snel van toon en be gon smeekend: „Seliny, beste Tante Seliny, ze heb ben daar jonge mensen nodig, ginds bij die doden en gewonden en...!" „Hoho! Ik ben nog jong genoeg!" „Maar het is zo ver weg en...!" „O, ik zal gezelschap in overvloed hebben 1" „En die vreselijke soldaten, die Duitsers..." „Ik kan Duits spreken als de bes te. Ik ben opgevoed door een Duit se vrouw." De rechter wilde nog meer tegen werpingen maken, doch Seliny voor kwam hem met een ongeduldig en beslist gebaar: „Hoor eens, mijn vriend, hel kan alles niet baten. Ik vertrek. Ik heb mijn. woord gegeven en tante Seliny breekt dit nooit. Geld heb ik meer dan ik alleen kan opmaken. En al ben ik misschien niet zo jong meer, ik ben sterker dan enige vrouw uit Caneville. En verplegen kan ik als de beste. Hoeveel zieken, hoeveel kinderen hier in ons dorp heb ik in de afgelopen jaren al niet ver pleegd? Ik vertrek aanstaanden Woensdagavond met de boot. Praat er me nu niet meer over, want ik heb al mijn geld vanmiddag van de bank gehaald. En het enige wat ik u vraag is:, dat ge de zorg op u zoudt willen nemen voor mijn huis en tuin, tot- ik terugkeer. (Wordt vervolgd).- behorende bij het Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand ta hebben. Doos 45 ct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5