Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 12 Maart 1938... Onze totale verliezen in Indonesië. bot te vieren. Ook voor de ouders ligt hier een taak om dit euvel mede te bestrijden. Door de PNEM worden thans de percelen opgenomen, welke in aanmerking komen voor vastrecht tarieven. Over het algemeen zullen de vastrechtnormen iets hoger liggen dan thans bij het G.E.B., doch daar staat tegenover, dat de tarieven per K.W. U. belangrijk lager zijn- In de eerstvolgende vergade ring v^n de Opperste Polder van An- del zal de verkiezing van een be stuurslid plaats hebben, in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer A. v. Nieuwenhuizen. De levering van grint door de gemeente Andel is gegund aan de schipper C. Ruitenberg te Werken dam, te lossen voor de loswal de Rib alhier, tegen de prijs van f5.40 per M3 (Duitse grint). De A.R. Kiesvereniging alhier hield een ledenvergadering in de Chr. school. Verschillende onderwerpen werden behandeld, terwijl wethouder L. J. Vogelaar een onderwerp in leidde. De avond slaagde uuitmemend. AALST. Mogelijk in verband met het feit dat door de N.V. Veiling Zalt- bommel besloten is 0111 geen vroege aardappelen meer in Zuilichem of Brakel 'te veilen, worden ernstige po gingen in het werk gesteld om tot een oplossing in deze te komen. Zo is Maandagavond 7 Maart in ca fé <V;an Dijk alhier door de nog be staande 'veilingvereniging Brakel een vergadering belegd, waarbij nagenoeg alle aardappeltelers uit Aalst tegen woordig waren. Namens de veiling Brakel voerde de heer J. v. Willigen het woord. Deze verklaarde dat de bedoeling was de veiling Brakel om te zetten in een coöperatieve veiling en hier dan alle aanvoerders uit de West-Bommelerwaard in te betrek ken, om zodoende te komen 'tot een nieuwe centrale veiling, zo mogelijk voor alle land- en tuinbouwproduc ten en fruit. Dit voorstel werd van alle kanten bekeken, waarbij men open oog had voor de moeilijkheden die zich, vooral in het beginstadium zullen voordoen, doch niet groot en thousiasme begroet. De heren G. A. v. d. Werken en J. C. D. van Balie- goij en toonden zich bereid mede zit ting te nemen in de reeds uit Brakel en Zuilichem gevormde commissie, die na nog een zelfde vergadering te Poederoijen, met het bestuur der vei ling Brakel deze grootse plannen nader zal uitwerken. Alle aanwezi gen gaven zich in principe op als lid der nieuw op te richten coöpera tieve veiling Brakel en Omstreken. Gezien het heersende optimisme op deze vergadering en de belangstel ling voor deze belangrijke aangele genheid moet de mogelijkheid zeer groot geacht warden dat binnen af zienbare tijd de West-Bommeler- waard over een eigen centrale vei ling zal beschikken, dat naar onze bescheiden mening niet anders dan in het belang van deze streek zal zijn. Met belangstelling wordt dan ook naar de verdere ontwikkeling uitgezien. In de zaal van Gij be aan de Rietschoof kwam Vrijdagavond j.l. Met inbegrip van de verliezen, welke zijn opgenomen in de lijst, wel ke op 5 Maart j.l. is gepubliceerd, hebben de Nederlandse Strijdkrach ten in Indonesië in totaal 1656 man verloren. Het is mogelijk, dat nog enkele verdere verliezen uit de periode kort vóór 5 Maart in een vol gende verlieslijst zullen worden gemeld. De grootste verliezen hebben de Nederlandse strijdkrachten geleden in de perioden tussen de twee politionele acties. Onderstaand overzicht geeft een beeld over de verschillende pe rioden: Land- Periode: macht Einde 1945 t.m. 20 Juli 1947 212 le actie van 21 Juli '47 t.m. 4 Aug. '47 57 Van 5 Aug. 1947 t.m. 18 Dec. 1948 496 2e actie van 19 Dec. '48 t.m. 5 Jan. '49 78 Van 6 Jan. '49 t.m. 5 Maart 1949 178 Totaal 1021 Marine 75 13 38 1 22 K.N.I.L. 192 34 118 39 103 Totaal 479 104 652 118 303 149 486 1656 de afdeling Aalst-Nederhemert van de B.O.G. in een bijzondere verga dering bijeen, waar naast de leden ook een aantal leerlingen en oud leerlingen van land- of tuinbouwcur- sussen, die zich nog niet bij die afde ling aansloten, waren uitgenodigd. Slechts enkele van deze laatste groep waren aanwezig. Na ©en welkomst woord van de voorz., de heer 1 G. Koolhaas, hield de Ed.Achtb. Heer J. Roseboom, erevoorzitter der afde ling een lezing over het actuele on derwerp „Levensvreugde". Door de meer geestdoemde arbeid en de gecompliceerdheid van het hedendaagse leven valt er een ach teruitgang in de arbeidsvreugde waar te nemen, volgens spr., een der re denen waarom velen tegenwoordig deze trachten aan te vullen door be oefening van sport en spel in de vrije tijd, wat zeker niet af te keu ren is als het gaat om het spel en niet om de knikkers. In dit opzicht heeft de plattelandsbevolking zeker veel voor door hun leven en velen ook hun werk in de vrije natuur. Toch ook hier veel ontevreden heid, misschien ook mede door de onrustige en woelige tijd, die het mensdom op heden moet doormaken. Levensvreugde komt oolc tot uiting in de gezinnen en in de maatschappij Ook hier toenemende ontrouw merk baar. "Veel verdeeldheid en onnodig gekrakeel vernielen de ware levens vreugde, die alleen mogelijk is in oprechte liefde jegens de naaste, ook ten aanzien van andersdenkenden, met open oog voor de schepping der natuur en in aanbidding van de Al machtige die dit alles formeerde. Na in deze geest dit onderwerp aange sneden te hebben is op onderhou dende wijze met inleider over deze materie in ©en elks leven van ge dachten gewisseld. Onderwijl werd koffie met gebak gepresenteerd. En kele leden declameerden vervolgens enige gedichten of stukjes proza, die in hoofdzaak betrekking hadden op de toestanden in het verleden ten opzichte van de levensmoeilijkheden in vroeger dagen. De heerRiiger, adviseur der B.O.G. gaf nog ©en korte samenvat ting van het gesprokene, waarna tot slot de erevoorzitter een blik in de toekomst van de landbouw moeilijk en mogelijkheden wierp,, daarbij als zijn mening te kennen gevende dat de boer er op zal moeten werken zoveel mogelijk zelf te zorgen voor de voedermiddifllenposilie, terwijl de kwestie van het surplus aan boeren zoons moeilijk anders dan naar de kant van emigratie, of anders naai' ambacht en industrie, zal zijn op te lossen. Jammer, dat voor deze inte ressante en leerzame samenkomst niet wat meer jongeren aanwezig waren. Op de te Eist gehouden Rijks keuringen behaalde de hengst „Ham bo", van het alom bekende deksta- tion Maas alhier, de eerste prijs. Een mooi succes voor de eigenaar. Op het te Utrecht gehouden examen van de Eerste Ned. Mode vakschool „Ensaid" slaagde voor coupeuse onze dorpsgenote Mej. Jo v. d. Zalm. Zij genoot haar opleiding bij M©j. J. Ringelestijn te Herwijnen. ALMKERK. Die heer J. W. P. de Jonge, adj. directeur bij die Gentr. Tecbn. Dienst alhier, is benoemd tot Dis- triot-Hoofd van die Bouw- en Wo,u ningdienst te Kruiningen. Deze be noeming is inmiddels reeds door hem aanvaard. Thans kunnen we de oorloigs- slachtoffers mededelen, dat de grote propagandave rgadering wordt gehou den te 's Bosch op Zaterdag 2 April 1949, des namiddags. Er zullen spe ciale bussen rijden. Oorlogsslachtof fers uit het gehele 'lanE komen in grote getale naar Ben Bosch. Men kan zich opgeven te Almkefk bij T. van de Water, Voorstraat 15 te Nieuwendijk bij W. la Grouw, Kerkwdg 11 en te Dus sen bij A. J. B. van Dijk, wethouder. Doe het dadelijk. Door de Kon. Jaarbeurs te Utrecht zal' op Donderdag 17 'Maart a-s., in de zaal' van "C. G. van Dijk, 'des avonds om 7 uur, ©en lezing ge houden en een film vertoond worden over:, ,Doel en betekenis der agra rische afdeling van de Kon. Ned. Jaarbeurs". Deze vergadering wordt belegd door de afd. der C.B.T.R. alhier en is toegankelijk voor alle Land- en Tuinbouwers uit onze ge meente. AMMERZODEN. 1 De heer J. Goes ten alhier, was met f 18.999 laagste inschrijver voor de bouw van een mach inis ten woning alhier voor rekening van het pol derdistrict jB onunele r waard boveji de Meidijk". BRAKEL. De jaarlijkse ouderavond werd alhier in ae O.L. school gehouden. De belangstelling was voor deze avond goed te noemen, toen om 7 uur de waarnemend voorzitter, de heer J. de Pater, tot allen een har telijk woord van welkom richtte. Hij sprak de hoop uit, dat de voorzitter, (lie door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn, spoedig geheel hersteld zou wezen. Hierna kreeg het hoofd der school de leiding voor het verdere gedeelte van de avond te houden. Na de verslagen van de secretaris en penningmeester van de Oudërcom- missie werden door de leerlingen der hoogste klassen, onder leiding van het hoofd der school, zeer verdienste lijk enkele liederen ten gehore ge bracht, die een dankbaar applaus oogstten. Vervolgens behandelde de heer de Kuijper aan de hand' van een serie lichtbeelden de zeereis naar Oost-In- dië. In een goed gefundeerde 'lezing voerde spreker de aanwezigen langs de route der Rotterdamse Lloyd, waarbij op de juiste plaats en tijd de aanleggingen van de spreker ver helderend werkten bij datgene dat op het witte doek te aanschouwen was. Na afloop bleek uit het lang durig applaus de waardering voor wat men gehoord en gezien had. Na een lees lies door de leerlingen van de hoogste klassen met daarbij hét lied „Blijf bij mij, Heer" werd' er pauze gehouden ennadden de ou ders gelegebheM' zich met 'hét on derwijzend' personeel over de vorde ringen van nun kinderen te verstaan. Tevens was er in de pauze gelegen heid, om de tentoongestelde handwer ken der meisjes te bezichtigen. JNtadat de aanwezigen waren ge- tracteerd op een kop koffie, nam het tweede gedeelte van de avond een aanvang. In snel tempo volgden nu verschil lende toneelstukjes, samenspraken en zangnummertjes elkaar op, waaruit bleek, dat alles goed' was ingestu deerd en ook goed voor het voetlicht gebracht werd. DUSSEN. De heer P. H. !M- Sicheeren is aangesteld bot hulpbesttdler der P. T.T.. alhier. Bij de heer J. Garstman, sme derij alhier, is dezer dagen een grote order gepi|aats!t voor het maken van harpoenen, speren, bijlen en rijsha- ken met jgjrote droogoven, alles ten 'behoeve van de Fa. J- van Voortbuij- zen alhier voor de visvangst in de West-Indische wateren. Voorwaar een grote onderneming. EETHEN. In verband met de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. Sterke 11burg, werd dooir de voorzilter van het Centraal Stem bureau, in diens plaats tot raadslid benoemd de heer J. v. Andel te Ba- biloniënbroek, die deze benoeming heeft aangenomen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd dat de voorjaarskeuring van springs lie ren, die tenminste een jaar oud zijn, voor deze gemeente gèhouden zal worden te Genderen op Maandag 4 Aprif 1949, des v.m. 11.30 uur bij café v. Wijk. Aan de eigenaars wordt verzocht, de vroeger afgegeven certificaten van (Elf jaar geleden.) Toen in de ochtenduren van 12 Maart 1938 de Duitse weermacht de Oostenrijks-Duitse grens overschreed en de esccaders van de Duitse lucht vloot over het weerloze land vlogen, beseften slechts weinig mensen, dat Hitier daarmede zijn oorlog tegen vrede en vrijheid' begonnen was. Vijf jaar lang had het kleine Oostenrijk alléén de overmachtige druk van Duitsland getrotseerd, tot dat het ten onder ging, door de gehele wereld in de steek gelaten. Deze houding der grote mogendheden en het feit, dat Hitler met zijn troepen ook grote contingenten SS en Gestapo liet bin nenrukken, hadden tot gevolg dat de Oostenrijkse administratieve apparaat verlamd werd. Hierbij kwam dat 70.000 Oostenrijkers, die leidende po sities in hun land bekleedden, onmid dellijk na de Duitse intocht gearres teerd en naar concentratiekampeïi overgebracht werden. „Oostenrijk, het eerste slachtoffer der Duitse agressie, moet het eerst bevrijd en weer zelfstandig worden", heette het tijdens dé ooriog en dit werd in Yalta, in Moskou en in Tehe ran plechtig besloten. 12 Maart her dacht Oostenrijk voor dé tiende maal' de zwarte dag vain zijd ondergang, een tijdelijke ondergang weliswaar, want het is herrezen en heeft zich va» d,e boeién der nazi's bevrijd. iMaar het Oostenrijkse volk zucht nog steeds naar vrijheid en wacht op1 dé inlossing van de plechtige beloften, die 'hem door de wereld en met name door de grote mogendheden vijf jaar gele den gedaan werden. goedkeuring voor de nu weer ter keuring aan te bieden stieren, mede te brengen. Bewijzen van inschrijving in het stierenre,gister, die bij de keuring overgelegd moeten worden, kunnen ter gemeente-secretarie worden af gehaald. GENDEREN. Dioinderdagmiddag werd hett stoffelijk overschot van de héér iM. J. v. d. Beek ten grave gédragen. Aan de groeve werd gesproken door Ds. Hamming, G. v. d. Reek L.Gz.tf door B;. Treffers namens dé Geref. Kerke raad, door H. v. d. Heuvel 'na mens de Sichool m.d'. Bijbel. Die heer G. v. d. Beek iMJz1.., zoon van de overledene, dankte voor de igesproken woorden. Door de Herv. gemeente van Dirkslaind werd f 3000.afgedragen voor de herbouw van kerk en pasto rie alhier. SLEEUWIJK. Die A.R. Kiesvereniging „Ne derland' .en Oranje" kwam in- de Chr. School in vergadering bijeen. Door de secretaris en pennimgm. wend verslag uitgebracht van dé werkzaamheden in bet afgelopen jaar. In de vacature Mr. C. P. Beuken kamp', welke zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar* stélde, werd als bestuurslid' gekozen', de heer F. de Bruin, terwijl de heer J. Ouwerkerk werd herkozen. Door de heer H. v. Arkel Jé- werd een onderwerp ingeleid„Ia Kuypers lijn", waarop een geanimeer de bespreking volgde. Te ongeveer half elf werd de vergadering geslo ten door de voorzitter. Feuilleton 2. Toen de rechter die avond huis waarts keerde, sloeg hij zijn ogen naar de van sterren fonkelende he- wel en vervloekte de krankzinnigheid van een verdwaasde oorlog en schimp te op de dwaasheid der vrouwen, maar toch was hij een der velen, die de volgende Woensdag tegenwoordig was bij het afscheid, toen tante Se liny met de boot de reis aanvaardde. Het grootste gedeelte der bevolking van Caneville deed haar uitgeleide en menigeen sprak de verwachting uit, dat men haar bij aankomst te New York wel zou terugzenden, wanneer men bemerken zou, dat zij zo wéinig ervaring in het verplegen had opge daan. Doch dit laatste sprankje van 'hoop, waaraan de oude rechter zich vastklampte, verdween toen hem eni ge dagen na Seliny's afvaart naar het door oorlog geteisterde Europa, een kort bericht werd toegezonden van deze inhoudVertrek heden. Vraag aan Mary Cullan, dat ze mijn hond niet te veel vlees voedert! Se liny". En maandenlang vernam men in Caneville niets meer omtrent Tante Se liny. Deze trachtte de lange zeereis na dat ze van haar eerste zeeziekte enigs zins hersteld was, wat te bekorten, door met alle studie een kaart te raadplegen, die zij van een oude stuurman had ontvangen. Al het ro mantische van haar jeugd en haar in het eenvormige dorpsleven Dijna ondergegaan verlangen naar grote rei zen ontwaakte in het oude hart van Seliny, terwijl ze met ijver rode stre pen trok onder de ver schillende plaat sen waar de oorlog het hevigst woed de en waar het terrein voor haar komende werkzaamheden gelegen was. Geen avonturier zeilde ooit met trotser dromen uit. Onophoudelijk zag zij haar grote handtas na, waarin de geneeskrachtige kruiden en dranken, windsels en pleisters geexorgen wa ren en die zoveel hulp en verlichting beloofden voor hen, die daar neer lagen door hevige koortsen aangetast of gewopd en verscheurd door uit eengebarsten granaten, kogels en oa- jonetten. Zelfs had zij een menigte drankjes bijeenverzameld voor die arme ke rels, die d'es nachts in de voorste gelederen op wacht staande, zeker wel veel aan zware verkoudheid en rhéumatiek zouden lijden. In haar geest zag zij ze reeds naar het laza ret komen met dikke doeken om het hoofd gewonden en zich gemak kelijk neervleien in grote, rustige stoelen om de uitwerking van haar middeltjes af te wachten. Minstens twee malen per dag zag ze haar voorraad medicamenten na. Heerlijk vond ze het, nu ze naar Siervië zou vertrekken, .dat ze dé Duitse taal goed machtig was. Want daar zou ze ook wel gewonde Duitsers aantreffen. Zij vroeg er niet naar van welke nationaliteit de mannen zouden zijn, die aan haar zorgen werden toever trouwd. Zij dacht slechts aan ene zaak, hulp en troost te brengen aan zieken, gewonden en stervenden. Nooit te voren had zij iets vernomen over Florence Nightingale, tojtdateen der meer sentimenteel aangelegde mie- deverpleegsters haar een boek ter hand stelde, dat zij met tranen in de ogen verslond. Ook in haar eigen hart zetelde dat heilig gevoel van medelijden, een gevoel, dat .door alle tijden heen geleid heeft tot de lich tende weg der zelfopoffering en tot de hoge edele kunst van zich zelf te verloochenen, waardoor zoveel lijden werd getemperd en aan zovelen een lichtstraal werd geschonken op de donkere weg naar het stervensuur. En tante Seliny dacht maar steeds aan Florence Nightingale in die lan ge uren, wanneer zij op het dek van het schip neerzat en wollen sokken breide voor de Serviërs. Op de bepaalde tijd landde het schip in een kleine Montenegrijnse haven, in dagen van vrede ternauwer nood op de marine-kaart te vinden. Een menigte vrouwen, oude man nen en slordig uitziend© kinderen, stonden de komst der Amerikanen af te wachten. Sommigen der ver pleegsters beklaagden zich, dat ze niet beter werden ontvangen. Men geleidde hen naar een morsige her berg', waar ze de nacht moesten door brengen. Tante Seliny, die wat prac tise her van aard was, sprak weinig en legde zich snedig in een hoek van het lage vertreïc ter ruste. De volgende morgen werd ze ge wekt door een stem, die met vreemd accent buiten de deur zeide: „O, is u de dokter, die bij de verpleegsters behoort? Goed, wilt u ze allen maar wekken? Ik moet u naar bet lazaret brengen. De trein vertrekt over een half uur." De andere verpleegsters mopperden weer, dat men haar liet vertrekken zonder enig ontbijt genuttigd te heb ben, Seliny echter schudde even het hoofd, klemde de tanden opeen en dacht „nu gaat het beginnen, op offeringen moeten er zijn en ze laten niet op zich wachten. Des te beter!" Uren lang bolderde de trein met een langzaam vaartje door een land streek waarvan de dorpen en wonin gen verwaarloosd en verlaten sche nen en langs de bergen, die zwart als spoken tegen de lucht afstaken. Eindelijk kwamen ze in een groot dorp aan dat de Servische officier aanduidde als de plaats waar een reservehospitaal was ingericht. Hon gerig, vermoeid en stijf stapten ze uit. Een stevig uitziend man in me dische uniform kwam hen tegemoet. Zij schuilden in een groep met hun bagage om hem heen, terwijl hun eigen leider rondzag of alle tegen woordig waren. „God zij dank, dat jullie gekomen bent!" sprak de strenge man, die een Engels dokter bleek te zijn. „We zouden nog wel tienmaal meer j*er- sonen kurmen gebruiken. We vallen bijna van vermoeidheid om. Ik zal een auto zien te krijgen voor uw bagage. Paarden zijn hier niet. Al'le zijn voor het l^ger gerequireerd of gedood. Maar 'tis slechts een afstand van anderhalve mijl". .Zij vólgden de^ man door uitge storven straten, geëscorteerd dooruit- geiiongerde huisdieren en oude man nen en vrouwen, die met meewarige stemmen bedelden, totdat een 'Ser visch officier met ruw gebaar hen uiteendreef. De verpleegsters werden eindelijk ondergebracht in een oud magazijn, alwaar het hospitaal was Ingericht en waar 'him eerste werk zaamheden een aanvang- zouden ne men. Unige lage, vochtige stallen wer den haar als slaapvertrekken aange wezen. Reeds onmiddellijk de volgende morgen begreep Tante Seliny, dat soldaten verplegen in een hulphospd- taal in oorlogstijd een geheel andere zaak was dan het verplegen van haar zieken in Caneville. En vooraleer er twee volle dagen verstreken waren, werden de dokters letterlijk wanhopig over haar onhandigheid en volkomen onbekendheid' met het verplegings- werk. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2