Burgerlijken Stand De week 111 Amerika. VULPENHOUDERS Bruggehoofd Glondong én de Mariniers Vergadering van de Stamboek. Varkensfokver- eniging „Land van Heusden en Altena en Biesbosch", in café V. Dijk te Almkerk. Aanwezig waren plm. 40 leden. Secretaris: de heer H. v. Andel. Deze 19e Algem. ledenvergadering werd door de 2e Voorzitter de heer W. Snoek geopend. De Voorz. de heer J. A. v. d. Schans, was wegens ongesteldheid verhinderd. Nadat de notulen waren gelezen, volgde het jaarverslag van de secre taris, waaruit bleek dat de vereni ging op 1 Jan. '48 244 leden telde, waarvan enkele leden vertrokken zijn naar Canada. De inkomsten be droegen f 1835,49, de uitgaven wa ren f 1767,90. Elk lid heeft een fi- nanciëel verslag gehad; sommige pos ten werden door de secretaris-pen ningmeester toegelicht. Daar nie mand der aanwezigen aanmerkingen had, bracht de voorzitter dank aan de secretaris voor zijn uitvoerig ver slag. Dan volgt verslag financiële commissie. Hieruit bleek dat alles in orde was bevonden en door de vergadering werd goedgekeurd. De heer A. C. v. Breugel werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen en nam zijn benoeming weder aan. Met algemene stemmen werd be sloten om op Vrijdag 13 Mei weder een fokdag te organiseren. Door ver schillende leden werd verzocht als dan wieder een big te verloten, doch het bestuur meende, gezien de hoge biggenprijzen, dat dit de financiën niet toelieten. Hierop stelde de 2e voorzitter, de heer W. Snoek een big beschikbaar om met de fokdag te verloten, hetgeen dankbaair werd aanvaard. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de dekgelden met f 1,50 te verhogen ten bate van het Stam boek. Het inleggeld voor nieuwe leden werd wieder vastgesteld op f2,50. Het salaris van de secretaris-pen ningmees ter werd voor het afgelopen jaar vastgesteld op f200. Verder werd besloten bij een even tuele tentoonstelling te Dordrecht, hieraan weer met een collectie fok- v ark ens deel te nemen. Bij de rondvraag werden verschil lende vragen gesteld, welke door het bestuur werden beantwoord, en even tueel zal trachten deze op te lossen. Door de secretaris werd mede gedeeld, dat hij hoopte een andere regeling te krijgen met de inschrij vingskaar ten der biggen, opdat de leden die vlugger thuis ontvangen, hij heeft gegronde hoop, dat in het vervolg de kaarten binnen 8 dagen na keuring bij de leden zullen zijn. lot slot volgde nog een verloting van een 14-tal prijzen, waarna slui ting door de voorzitter met 'n woord van dank aan de aanwezige leden voor liun opkomst en prettige be spreking, hij hoopte dat 1949 voor de leden en hun gezin een voorspoe dig jaar moge zijn. HEUSDEN. Over de maand Februari. Geboren: Johanna Louisa, d. van C. de Graag en L. F. Goutier; Ca- tharina Helena Adriana Maria Cle mentina, d. van P. J. Bruysten en C. J. A. v. d. MeerendonkFranciscus Johannes, z. van J. J. Toethuis en J. J. van Wijk; Alex, z. van D. J. Hus en H. J. Muijen; Antoinetta Wilhelmina Jacoba Maria, d. van G. J. de Hart en M. C. Vermeulen Gertruda Francisca, d. van L. G. de Leeuw en H. van den Dungen; Martina Mechelina Johanna Maria, d. van P. Th. van Bijnen en J. M. A. KlerkxHuibert Jan, z. van M. de Waal en A. J. VosCornells Jacot- bus, z. van W. S. J. Kuis en J. Hi Fitters. Getrouwd: H. N. Zonneveld, 31 3. en D. van Genderen, 29 j.; H. A. van Beers, 33 j. en E. M- C. Meijer; A. P. Verhoeven, 25 j. en iM. C. O van Bokhoven, 24 j.; 'A. J. van Gre- venbroek, 46 j. en iMj. Fitters, 54 j. Overleden,: Maria de Bont, 81 j., wed. van P. Nooten; iMar ia Bruijs- tens, 75 j-, wed. van H. van Balkom. ANDEL. Over de maand Februari. Geboren: Gijsbert, z. van N.. Vos en C. van den BergHendrika Cla- zina, d. van L. van Berfcel en D. ScheurwaterHendrika Oltolina, d. van O. Bouman en J. Verhoeven; Arie, z. van P.. Schouten en W. Vink. OverliedenAdriaan Nieuwënhui- zen, 70 j., echt;g. van J. A. v. An delGijsbert Pellikaan, 75 j., echtg. van M. van Tilburg. ALMKERK. Over de maand' Februari. GeborenAdrianus Johannes, z. van C. Sprangiers en T. VinkAart, z. van J. C. Scherff en H. H. Kool Arie, z. van B.. Vink en W. Koek koek Teuntje, d. van G. Scherff en A. ElshoutPaul Felix Hugio, z. van P. Boerdam en Joh. 01. Homans Wilhelmina Frederika, d. van M. J. van Breuglel en W. F. BikkerGerrit Johan, z. van A. Geerlings en H. R. Breukelman. Gehuwd: K. van de Werken, 33 en A. Colijn, 29 j. Overleden: M. Pullen, 90 j., wed. van B. de Peuter; A. Pruijsen, 79 j., wedn. van A. Romijn; A. van Na de traditionele feestelijkheden, welke voorafgaan aan de Vastenpe riode en waarbij de beroemde Vas tenavondherdenkingen te New Or leans het glanspunt vormen, is de bevolking van de Verenigde Staten thans de Vastenperiode ingegaanwel- ke voorafgaat aan de herdenking van het Paaschfeest en de Wederopstan ding van Christus. Bij het begin van deze periode van matigheid, voelden Amerikanen uit het gehele land zich opgelucht door het goede nieuws van de wapenstilstand tussen de regerin gen van Israël en Egypte, welke ein delijk na lange onderhandelingen op het eiland Rhodos tot stand werd gebracht. Politieke kroniekschrijvers zagen in de wapenstilstand een belangrijk suc ces voor de Verenigde Volkeren en een nieuw bewijs, dat de wereldvrede kan worden bereikt door internatio nale samenwerking. Uit twee gebeurtenissen van deze week werd opnieuw het feit aan ons opgedrongen, dat door mensen ge bouwde machines de afstanden op de aarde steeds kleiner maken en die per in de geheimen van het heelal kunnen doordringen. Een Boeing bommenwerper type B 50 van de Amerikaanse lucht macht, gtenaamd „Lucky Lady Se cond", steeg op van de Amerikaanse luchtbasis Carswell te Fort Worth in Texas en verdween in .Oostelijke richting. Boven de Azoren werd de benzinevoorraad van de Lucky Lady Second in de lucht aangevuld door twee tankvliegtuigen type B 29, waar na de Lucky Lady Second opnieuw in Oostelijke richting doorvloog om onderweg in de lucht opnieuw ben zine-in te nemen boven Saudi Arabia, de Philippijnen en Hawaii. Vieren negentig uur en 1 minuut, nadat de Lucky Lady Second was opgeste gen naaide het vliegtuig weer op een van de startbanen van zijn basis Cars well, nadat het in een ononderbroken vlucht vap 37.563 Km om de wereld gevlogen was, voor de eerste keer in ae gescchiedenis. Kapitein James Gal lagher, die de dubbele functie van Commandant en Piloot had vervuld, zette tegienover journalisten in een paar korte worden het directe belang van deze vlucht uiteen. Hij zeide: „Ik wil zeggen, dat men overal naar toe kan vliegen, en op elk uur van de dag of nacht". Het apparaat, waardoor de mens in staat wordt gesteld dieper in de geheimen van het heelal door te drin gen is het „Reuzen Oog", een teles coop welke een lens heeft met een diameter van 500 c.M. welke te Mount Palamar in Californië staat opgesteld. Dr. Edwin Hubble, sterrenkundige, deelde mede, dat hij met behulp van deze telescoop waarnemingen in het heelal had verricht op een afstand dubbel zo groot als vroeger mogelijk was. Hij had photografischie opnamen gemaakt van nevelvlekken op een af stand van duizend millioen lichtja ren. Een lichtseconde, de afstand, welke door licht in een seconde wordt afgelegd, staat geüjk met ongeveer 297.600 K.M. Hubble had verder ver der verklaard, dat hij 'geien enkele aanwijzing had kunnen vinden ter bevestiging van de theorie, dat het heelal ergens eindigt. Indien dopr verdere waarnemingen de klaarblij kelijke afwezigheid van grenzen in de sterrenwereld bewezen zou kunnen worden, dan zou het gevolg hiervan zijn, dat de theorie van EinsltJein her zien zou moeten worden, aangezien deze uitgaat van de veronderstelling, dat het heelal niet onbegrensd is. De nieuwe gezichtseinders, welke door het „Rieuzen Oog" van Palamar gleopiend worden, hebben een over weldigend^ aantal Sterren te zien ge geven, ruim voldoende om aan elk mens, die ooit geleefd' heeft, eten stier te verziekeren. Wijngaarden, 81 j., wed. van A. Ou- werkerk; A. N. Groene veld, 5 mnd. G. Pelllekaan, 76 j., wedn. van G. van GelderenA. Schoenmakers, 85 j., echtg. van J. Vermeulen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Jannigje W., d. van T. Versteeg en E. Rijken; Josina W., d. van G. v. Drunen en P. v. Vu uren. GeborenJosina Willemina, d. van G. van Drunen en P. van Vuuren; Geertruida Joostina, d. van J. Vink en W. v. AndelDirk, z. van H. de Ruijter en A. Hoeke. Ondertrouwd: Leendert den Haan 27 i. en Josina 'S. A. A. Pruisisen 19 j. OverledenHendrika de Graaf, 7 5 j., wed. van B. K. Vos. EETHEN. Over de maanden Jan. en Feor. GeoorenKlazina, d. van B. Com- bee en C. A. Nieuwkoop; Frans, z. van P. de Bruyn en L. Wij gersj Emma Maria, d. van W. Stronkhorst en J. van SelmJacob, z. van B. Bergeijk en W. Colijn; Goverdina Aagje Cornelia, d. van N. Schilders en D. MansJan, z. van C. Vos en M. J. van WijkLena Goverdina, d. van C. van de Nieuwegiessen en J. G. KerkwijkJohanna Maria, d. van G. A. Branderhorst en A. Kuy- piersWilhelmina Cornelia, d. van B. W. de Haan en J. C. Roubos Willem, z. van J. van Drunen en T. DankbaarMaria Hermina, d. ran D. W. van Mersbergen en J. v. d. HeuvelFrans Adriaan, z. van B. Hartman en S. J. van de Nieuwe giessen Leentje, d. van P. Sieling en L. Verduyn; Arie Jan, z. van A. de Ruiter en H. A. van de Wetering. Getrouwd: Govert Adrianus van de Nieuwegiessen, 26 j. en Jacoba Wil helmina van de Nieuwegiessen, 22 j. Egbertus Johannes Klappe, 24 j. en Hendrika Maria van Hooft, 22 j. Mouritz Vernooy, 27 j. en Lamberta Verbeek, 20 j. Overleden: Gerard Sterkenburg,4r j., echtgenoot van G. Scherff. Leienloos aangegeven 1. NEDERHEMERT. Over de maand Februari. Geboren: Adriaan Franciscus, z. van F. Oomen en S. M. Ie Sage Anna Bastiana, d. van L. van Wijk en A. A. van Aalst; Andreas Pieter, z. van J. H. de Waal en G. A. Nieuwenhuizen. Overleden: J. v. Genderen, 70 j., echtgen. van F. van BijsberveldM. Baks, 21 j.G. J. de Weerd, 83 j., echtg. van J. Dammers. VEEN. Over de maand Februari. Geboren: Maria Egelina, d. van E. den Dekker en M. v. Helden; Jan, z. van C. v. d. Velden en F. v, d. Velden; Jansje, d. van G. v. Til burg en G. Volk. Ondertrouwd: Cornelis Vos, 28 j„ en Jacoba C. v. d. Schans 18 j.; Wou ter J. v. d. Maaden 26 j. en Geertrui- da Timmermans 18 j. WERKENDAM. Geboren: Bastiaan, z. van T. A. Klop en M. Visser; Leendert, z. van G. Kamerman en N. Hoogendoorn. Ondertrouwd: Jan Hakkers 32 j. en Adriana M. v. d. Stelt 24 j. Getrouwd: Jacobus A. v. Oord 33 j. en Johanna Mulder 31 j. Overleden: Anna van Giessen 82 j. wed. van W. v.- Drunen; Frans den Haan 69 j.; Arie Frans v. d. Steejn- hoven, echtg. van Chr. v. d. Steen- hoven. ZUILICHEM. Geboren: Johanna Frederika Chris tina, d. van A. v. d. Linden jein A. van BailiegooijenHendrika, d. van A. Hobo en G. v. d. Pol; Jantje, d. van G. A. v. Veen en J. Schreuders. OndertrouwdM. J. v. Tiongerlo, 27 j. en G. Hooijkaas, 26 j.A., van Hees, 29 j. en G. H. van Gelffen, ii7 j-1 C. v. Brakel, 20 j. en B. H.< v. Dalen, 18 j. GetrouwdG. Bezemer en F. H. WesterlakenA. A. v. d.. Bogerd en DJBenckhuij sen Overleden: J. de Hoog, 85 j. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN Indrukken van de politionele actie h t Als op Zaterdagavond, de duis ternis over de noordkust van Oost- Java valt, zijn we nabij het lan- dingspunt Glondong bij elkaar ge komen. Nog enkele uren en de eer ste honderdvijftig man zullen met landingsbootjes en ander varend en rijdend materiaal naar de kust gaan. Een ieder verlangt er naar. Het wordt later en later en ik zie de mariniers, die straks aanland zullen gaan, met packs en andere ba gage sjouwen. Een half uur vóór het vertrek krijg ik plotseling een op welling; ik moet mee. Het zint me niet om achter 'te blijven en pas la tei' te moeten horen hoe alles ge gaan is. Ik zeg dit niet uit „dapper heid", want ik ben niet dapper, maar er is iets dat me drijft om miee te gaan. Een half uur heb ik nog en dat is niet veel, vooral als je in donker dan nog op zoek moet naar de commandant. Maar ik heb geluk en Vind hem boven op een „platje", tezamen met een paar andere offi cieren. Als ik hem mijn bedoeling uiteenzet, kijkt hij erg 'fronsend, denkt even na en vertelt me dan dat de enige plaats, die er nog over is, die in een landingsgeval is waar in drie man met zijn jeep. „O.K." zeg ik, en haast me weg om loet een en ander te halen.. „Kwart voor negen in de tanks- pace", brult de Luitenant van het vehikel me nog na. ïk grijp mijn wapen, ni'n koppel en sta in twee strijd omtrent m'n foto-attributen. Mee of niet? Als ik door het water moet straks, bestaat natuurlijk alle kans, dat ik m'n spullen kwijt raak... Een middenweg is echter gauw gevonden. Het schijnt, dat een mens in zo n geval heldere ogenblikken heeft. Ik stop tenminste m'n toestel in een waterdicht zakje, een paar reservefilmpjes in een tweetal zak doeken en tezamen met een notitie boekje en een potlood gaat het zaak je onder m'n jas, die, bij de dun garee ingestopt, een hoop ruimte blijkt te bieden. En zo ititgerust kom ik beneden in de tenkpace aan, waar „mijn voertuig al op de oprit staat. Alleen de deuren behoeven maar geopend te worden en ik kan „naar buiten De andere tracs zijn ook al be mand. De motoren draaien en het is een gedaver van je welste in die holle ruimte. Ik zit zelf op de brug leuning van de jeepbankjes, te wach ten op de dingen die komen zullen. Precies om negen uur gaan de deu ren open, de schijnwerpers flitsen AjUL en de motoren beginnen harder ra^fopen. Nog een paar minuten en dan... Schokkend rijden we de oprit ver der op, "komen in evenwicht te staan en dan nemen we een „duik"... Bruisend strijkt het water langs cïe zijkanten eri, ware het niet dat ik reeds eerder zo'11 „tewaterlating" had meegemaakt, ik zou de overtui ging hebben gehad, dat we recht streeks naar de kelder gingen. Maar onze vaar wagen richt zich op en glijdt verder. Een blik ach terom in de ruimte, waaruil het licht fel over het water straalt, doet me de tweede ontwaren, die nü de oprit op tornt. Blijkbaar zit hij wat scheef, want hij gaat weer terug, komt weer op, en na een schijnbaar weifelachtig wiebelen, duikt ook hij in het water. Zo gaat het verder tot ze alle vijf in het water dobbe ren en we met een boog naar voren tuffen, waar we straks tezamen met de LCVP-bootjes de tocht naar het strand zullen ondernemen. Het schip ligt me de geopende „neus" naar zee, om natuurlijk het uitstralen van licht in de richting van de kust te gen te gaan. Trouwens, alles aan boord van alle schepen is pikdon ker en als we wat heen en weer gekruist hebben, kan ik me niet meer oriënteren. Veel te lang duurt nu het wachten. Waarop wachten we eigenlijk? Niemand weet het, trouwens er wordt niet gesproken. Ik geloof, dat we al met al, zo on- veer een uur drijven, als er bewe ging in de zaak komt. Motoren lo pen op volle toeren, enkele com mando's klinken en dan zetten ook wij ons trillend in beweging. Steeds sneller en sneller gaan we, in schuine richting op de kust af. Ik zit in het op één na meest linkse vaartuig, de hele rest bevindt zich rechts van me. Ik heb net zo'n idee alsof wij bij de LCVP's achterblij ven, want ik zie hun schuimsporen steeds verder van me af. De kust nadert nu snel; ik verlies de overi gen uit het oog en kijk alleen maar voor me uit, naar de nu schielijk naderende kustlijn. Reeds kunnen we wat boomgroepen onderscheiden. De spanning stijgt merkbaar. Wat zal er gebeuren? Ik kijk ingespannen voor mij uit. De schutter achter doet dit ook, evenals de sergeant, die het mid voor" geschut bedient. Plotseling is het alsof alles snel ler en sneller gaal. In vlugge vaart zien we het strand voor ons opdui ken en het is net alsof het water onder ons uitzakt, zo plotseling staan we op 'het droge. Nog een paar me ter rijden we door, tegen een tame lijk hoog duin op, en dan staan we stil. Het dringt opeens tot mij door, dat er geen schot gevallen is. Ook rechts niet, waar de LCVP,s zich moeten bevinden. Niets verstoort de stilte, dan het ruisen van de branding, nu hoor baar, omdat de motoren zijn afge zet. Bij het vage licht van de half, achter een laag wolkendek verscho len maan, zie ik, dat het strandvlak is, terwijl in de verte een paar fi guren zich bewegen. Ik spring er uit en loop in de richting van de figuren. De LCVP's liggen een meter of tien het water in en ik zie mariniers naar de kant door het water komen waden. Doch de mariniers die ik zoek, de „Stormploeg" van de kapi tein, zijn nergens te zien. Ik begrijp er niets van en ieder ander óók niet. Even schijnt de situatie ver ward. „Wat doe jij hier?" vraagt ie mand mij. „Landen, natuurlijk",zeg ik, „wat anders!". Dan lachen we allebij en trachten uit te vissen hoe de toestand is. Het is vrij gemakke lijk, want... de kapitein zit met zijn ploeg „allang" in de kampong. Ik heb geen flauw idee, waar die kampong is, dat wil zeggen hoe ver van het strand af. Wel zie ik de de open plek, waarover aan boord van de LST is gesproken en daaruit concludeer ik, dat onze kapitein pre cies op de juiste plaats aan land is gekomen. Het strand is hier een paar honderd meter lang en op dit ogen blik een dertig meter breed. Hoge palmbomen rijzen er op en het we melt er van cactussen. Dan zie ik de strandcommandant lopen, die reeds de eerste bevelen geeft. Hij wijst me de weg, die vrij gemakkelijk te volgen is: Een der voertuigen boort zich namelijk ee,n weg door de slechts enkele tiental len meters diepe bosrand naar de- grote weg toe, waaraan de kampong ligt. En achter de stofwolk, die op gejaagd wordt, loop ik aan. Een kwartier nadat ik voet aan wal gezet heb, sta ik, precies om half elf, Javatijd, op de maanbesche- nen weg door de kampong. „Marines have landed, situation es well", denk ik bij mij zelf. Dat „in hand" kan ik wel wegla ten, want er is niet veel in handen te hebben. De kampong is namelijk volkomen leeg. En er is niets, maar dan ook niets, dat er op wijst, d!at er ergens „iets zit". Ik besluit m'n licht eens op te steken bij het „hoofdkwartier" van de landingsploegallicht dat ik daar iets hoor. En achter mij, op het strand hoor ik gegrom van motoren en zie ik pontons naderen. Nu zal de strandploeg in actie komen, want er moet veel, heel veel gebeuren, opdat we verder kunnen. Maar daarover straks. (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4