voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Buitenland Stremming Dongerolbrug te R'veer; No. 6653 Donderdag 17 Maart 1949 Als de schoonmaak GRATIS Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui HEUSDEN. Voor de Evang. Luth. Gem. alhier hoopt Ds. P. C. Rodenburg uit Breda een predikbeurt te vervul len op Zondag 20 Maart a.s., des v.m. 11.15 uur in de Geref. Kerk. Heden Donderdagavond zal in Hotel Central de jaarvergadering ge houden worden der R.K. Midden standsvereniging. afd. Heusden van de N.R.K.M. Daar door het bestuur aeer belangrijke mededelingen zullen worden gedaan, vertrouwt zij aller opkomst der leden. Aanvang 8 uur. Maandagavond werd onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer v. Delft in Hotel Central een vergadering .gehouden der afd. Heus den van de Stille Omgang te Amster dam. Deze jaarlijkse bedevaart zal gehouden worden in de nacht van 26 op 27 Maart a.s. Des Zaterdagsavonds te half twaalf zal, nadat in de noodkerk een kort lof is gehouden, per extra-bus naar het station Drunen-Heusden worden gereden. Vandaar zal met een extra trein, met de afd. Waalwijk gezamen lijk deze bedevaart gemaakt worden. Wegens ongesteldheid van de se- cretaris-penningm. werd de heer L. Verhoeven met de waarneming belast, bij wie ook de kaartjes voor de trein verkrijgbaar zijn. Velen der aanwezi gen gaven zich reeds op. Maandag 21 Miaart hoopt in „Concordia" voor het Nut te Heusden op te treden, de heer H. van der Mandere uit den Haag met het onder werp: „De woelige wereld na de giro te oorlog]". Inderdaad is na de laatste wereld oorlog geen tijdperk van rust inge- tren. 't Woelt en gist schier overal. Burgeroorlog in China, strijd in In donesië, woelingen in Birma, moei lijkheden in Frankrijk en Italië, grote wrijving tussen Rusland en de ande re grote mogendheden, enz. enz. Heef t men het niet over de koude oorlog" en rijst de angst al niet voor een volgende oorlog? Soms bekruipt de vrees ons, als we rondblikken en letten op de tekenen des tijdis. Óver deze woelinjgen zal met ken nis van zaken gesproken worden door de heer Van der Mandtere, bekend als spreker voor de radio. Komt dus Maandag naar Concordia om te luisteren naar de uiteenzetting van de dingen, die ons allen bezig houden. (Zie adv. in dit bliad). Donderdag 10 Maart werd in hotel „Central" een vergadering ge houden van stemgerechtigde inge landen van het Waterschap de Hoge Maasdijk van het Bovenland van Heusden. Bij de opening herdacht de wnd. voorzitter de heer A. M. Buijs de overleden dijkgraaf de heer Hub. Verhoeven te Heusden. Het bestuur werd machtiging ver leend tot onderhandlse verkoop van de dijkmagazijnen te Heusden en te Haarsteeg. Op de voordracht tot benoeming van eèn heemraad voor de polder van Oudheusden en Elshout (vaca ture wijlen Hub. Verhoeven) werd als no. 1 op de voordracht gekozen de heer P. v. Huiten met 18 st., no. 2 Adr. Muskervs met 17 en no. 3 W. Klijn eveneens met 17 stemmen. Op de voordracht tot benoeming van een dijkgraaf-voorzitter werd als no. 1 geplaatst de heer P. v. Huiten. Van de gemeente Vlijmen was een schrijven ingekomen inzake een doorgang in de Maasdijk. De uitslagen van de matchpar tijen, Maandag j.l. bij de damclub V.D. in hotel „Central" gespeeld, wa ren als volgt: Nieuwkoop verloor van de Graag; Schaap verloor van Ger. Jonker; Klaren verloor van Bax en Barghoorn-Fitters remise. Momenteel zijn de standen: match de Graag-Nieuwkoop 20, match Schaap-Ger. Jonker 42, Bax-Kla- ren 24, en de driekamp: Fitters 1, Barghoorn 1, Ad. Nieuwkoop 0 p. Maandag a.s. voortzetting. AALBURG. Maandag 21 Maart hoopt Ds. P. Zandt uit Delft, des avonds om zeven uur in de Herv. kerk in de Dienst des Woords voor te gaan. AALST. Het onderwijs aan de School m.d. Bijbel was vorige week onder broken wegens kolengebrek. Aan de school is mein momenteel bezig met de aanbouw van een derde lokaal, daar reeds enige tijd aan twee klassen les gegeven werd in de Geref. Kerk. Binnen afzienbare tijd zal dus aan de ze alles behalve ideale toestand een einde komen. Evenals in vele andere plaat sen was ook in ons dorp de toren klok door de bezetters in dfe achter ons liggende oorlogsjaren verwijderd. •Ondanks naspeuringen na de bevrij ding .mocht he..t niet gelukken deze weer op te sporen. Nadat in 1947 reeds een nieuw uurwerk in de toren was aangebracht, is nu vorige week ook de nieuwe klok gearriveerd. Zij is. vervaardigd' op de bekende klok kengieterij van v. Biergen te Heiliger- lae- Woensdag 9 Maart is ze op haar plaats gebracht. Het gewicht is plm. 500 kg. Naast de naam van de ver vaardiger en bet jaartal is er bet vol gende opschrift op aangebracht Na donkere tijden kwam lichtend verblijden Weer kunnen mijn klanken, herboren, God danken. Aan de plaatselijke afdelingen een aantal' introducé's is Woensdag j.l. door de Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbeiders (stersin de Openbare school een filmavond aan geboden, waarvoor grote belangstel- linjg bestond. Na een begroetingswoord door af delingsvoorzitter Wijnstekers, hield eerst hoofdbestuurder Ebeling een propagandistische sipqech, daarbij de toestanden van voor de oorlog ver gelijkende met de huidige, om daar door aan te tonen, dat mede door de organisatie een grote verbetering in de arbeidsvoorwaarden en delloon- en^prijspolitiek bereikt is. liet filmgedeelte bestond uit een voorprogramma met o.a. een jour- naallilm, een blik in de Engelse vak beweging, tekenfilm, 'beelden van het Flevovacantiekamp en een muziek filmpje. In het tweede gedeelte is vertoond de hoofdfilm „Schuld en boete' naar bet gelijknamige boek van de grote Russische schrijver F. M- Dostojews- ki. Dit dramatisch werk werd' met grote aandacht en belangstelling ge volgd, hetgeen bewees dat het bij de aanwezigen diepe indruk maakte. Bii de uitgang, is tenslotte nog een col lecte gehouden voor de kameraden uit ons dorp die momenteel hun mi litaire plicht ov-erzee vervuEen. Een geslaagde avond, die ongetwij feld aan het gestelde doel zal blijken voldaan te hebben. ANDEL. Voor het Geref. bouwfonds werd f 20.8.0 gecollecteerd Onze tdorps genoot Izak Schou ten Mz. behaalde j.l. Vrijdag met goed gevolg zijn diploma landbouwwinter- cursus- Hij genoot zijn opleiding bij de heer Mol te Almkerk. A.s. Maandagavond om half acht wordt in café Rouman alhier een vergadering belegd, met het doel te trachten ook in onze gemeente een damclub opgericht te krijgen. De heer Wijnbelt uit Sleeuwijk, 2e voorzitter van de damclub aldaar, hoopt deze vergadering te leiden. Een ieder die belang stelt in het damspel wordt opgewekt deze vergadering bij te wonen ,want naast de bespreking voor de oprichting, zal tevens ter sprake komen de toetreding tot de Ned. Dambond. De oprichting van een damclub in Andel zal zeker ten goede komen aan alle clubs in het Land van Heus den en Altena, omdat hierdoor de competitiewedstrijden vergemakkelijkt zouden worden. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Brabant maakt bekend, dat in ver band met de uitvoering van werken de scheepvaart door- en liet verkeer te land over 'de Dongerolbrug te Raamsdonksveer, gestremd zal rijn van Donderdag 17 Maart 1949 te 22.30 uur tot Vrijdag 18 Maart 1949 te 6 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken'. Het verkeer te land zal via Ooster hout kunnen omrijden. Uw handen onooglijk maakt, PUR0L maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30—60 ct. ALMKERK. Vanaf heden kunnen belang hebbenden, welke last hebben van ratten en muizen, ter giem.-sacretarie de beroemde Bleijs tabletten ver krijgen, in pakjes van 50 gram a 55 oenten per pakje. BRAKEL. 26 Maart a.s. wordt alhier een speldjesdag gehouden ten bate van de Prot. Chr. Instellingen voor kinder bescherming. DRONGELEN. Het bouwen van de openbare lagere school alhier met de hoofdon- derwijzerswoning is opgedragen aan de fa. H. van Noorloos te Andel. EETHEN. Aan Groenevelds Aann. bedrijf alhier is tegen f18.587 gegund de houw ener boerderij alhier onder ar chitectuur van'de heer M. Oostlander te Gorkum. GENDEREN. De Kleinhandelaars veren. van aardappelen, groenten en fruit „Alte na" hoopt op Donderdag 24 Maart om 7.30 uur in café Diuisfcerwinkei te Wijk te vergaderen. Als spreker zal optreden die heer S. Hokke, secre taris van de Nederlandlse bond. Ieder lid' wordt dringend verzocht om te komen. "Belangstellenden zijn welkom. (Zie advertentie). lOp Vrijdag 18 Maart zal in de Geref. Kerk biduur voor het gle- was worden gehouden, om 7.30 uur. Alsdan zal voorgaan Ds. de Jager. 's-GRAVENMOER. Cand. van Tuyl te Utrecht, be dankte voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier. Cand. C. Ch. Grifioen bedank te voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. MEEUWEN. Door de oorlog waren ver scheidene zaken in onze gemeen Le verdwenen. Geleidelijk verrijzen ze weer. Het is thans de slagerij van de heer W. v. Drunen, die Vrijdag wordt heropend. Aan deze opening zijn verschillende attractie's verbon den. '(Zie advertentie). LAND VAN ALTENA. De op Zaterdag 12 Maart door het N.V.V. gehouden openbare ver gadering te Sleeuwijk, trok buitenge woon veel belangstelling. Van heinde en ver was men per bus en per fiets opgekomen en plm1. 80 perso nen vulden d'e zaal. De voorzitter van de Fed. van Be stuurdersbonden, die heer Visser, opende om half vier d'e vergadering met een woord van welkom en zette het doel der vergadering uiteen, waaiv na hij het, woord gaf aan de spreker, de heer J. Koukema, ass. H.B.-lid van het N.V.V. Deze spreker wees ,op het grote verschil tussen de vooroorlogse werk verschaffing en de na d'e oorlog in het leven geroepen Dienst Uitvoering Werken. Vroeger enkel plichten, thans naast plichten oiok rechten, contrac tueel' vastgelegd, sociale voorwaarden felijk aan het vrije bedrijf, terwijl e lonen afgestemd zijn op .die ia de landbouw. Men moet de D.U.W. niet zien als een soort strafkolonie, de werken door deze dienst uitgevoerd, zijn sociaal economisch ten vlbl'^e ver antwoord en noodzakelijk in het be lang der gemeenschap. De snel groeiende bevolking moet gevoed en tewerkgesteld worden, de ze bevolkings,aanwas brengt mee, dat door woningbouw, wegenbouw, indus trialisatie enz. de oppervlakte cultuur grond sterk is ingekrompen, zodat woeste gronden lontgonnen en be staande cultuurgronden verbeterd moeten worden om een hogere bo demproductie te verkrijgen. Na deze inleiding was er gelegen heid vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gjemaakt. Er werden verschillende klachten Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 April a.s. geuit over onvoldoende schaft- en schuil gelegenheid, te lage tarieven jgi zo meen in het bijzonder het door de D.U.W. uitvoeren van werk voor waterschappen en polderbesturen, be staande uit op breedte en diepte bren- fen van waterlopen. Voorheen werd it werk publiek aanbesteed en ver schillende groepen van arbeiders na men gezamenlijk een of meerdere per celen aan en verdienden daaraan eten behoorlijk loon. Thans worden deze werken in D.U.W.-verband uitgevoerd, waardoor voornoemde arbeiders werk loos wonden en noodgedwongen bij de D.U.W. terechtkomen, waar zij hetzelfde werk .moeten uitvoeren. De lange lijst van vragen en opmer kingen werden door spreker uitvoe rig beantwoord en vergezeld van raadgevingen, welke weg men bii eventueel optredende geschillen moet volgen. Te ruim 7 uur werd ^leze leerrijke vergadering door die heer Visser met dank aan de heer Roukema en een opwekking het N.V.V. verder uit ,te bouwen, besloten. NIEUWENDIJK. Diezer dage'n werd', uitgaande van die Goop. Aan- en Verkoopvereni ging alhier eem excursie gemaakt naar bet proefbedrijf v.an het C.B. „De Schothorst" te Hoogland. Ze hadden het genoegen Dr. Gras huis persoonlijk te ontmoeten en te spreken. Zoals men weet is hij de specialist op het gebied van de vee voeding, de dloor hem gegeven advie zen worden door hem zelf ,op boven bedoeld' proefbedrijf uitgeprobeerd. Met een kleine berekening toonde hij b.v. aan dat de aardiappelenver- bouw, speciaal' als men de hoog: zet meel opleverende rassen teelt, wan neer men deze omzet in varkensvlees, nog heel goed rendabel is. Enkele getallen: aankoop big f50.125 mestdagen a plim. 8 kg per dag is 1000 kg gestoomde aardappelen a plm. 5 ct per kg is f 50.hierbij het door Dir. Grashuis beproefde Di. A.-meel is pllm. f32.50. Iedereen kan glezien deze eenvoudige berekening KONING VAN, ENGELAND GE- 'OPEREEjRD. Koning George van Engeland is Zaterdagochtend in het Buckingham- Palace geopereerd, teneinde die bloed- toevoer naar de rechtervoet te verbe teren en deze voor de tioekómst vei lig te stellen. Volgens een Zaterdag middag uitgegeven bulletin is de ope ratie geslaagd. De toestand van de koning is bevredigend'. GAAT TSJIANG KAI SJEK IN BALLINGSCHAP? Volgens een bericht uit gezagheb bende bron, dat officieel nog niet werd bevestigd, is maarschalk Tsjiang Kai Sjek op het eiland Koelangsoe, ter hoogte van de Zuid-Chinese haven Amoy, aangekomen om daar in af zondering te leven. DE ZWEDEN ONGERUST. In Zweden heerst, sinds Noorwe gen en Denemarken hebben besloten 0111 zich bij het Atlantische pact aan te sluiten, vrees dat in geval van oorlog, Zweden niet neutraal zal kun nen blijven. 1 i De Zweden beschouwen het als een slecht voorteken dat de Russen hun propaganda-aanvallen op Fin land hebben vernieuwd. Mocht Rus land inderdaad het Rode leger langs de grenzen van Noorwegen en Zwe den opstellen, op Fins gebied, dan zou Zweden moeten mobiliseren, met alle nare gevolgen van dien. DE GRENSCORRECTIES. Karl Arnold, premier van Noord- Rijnland-Westfalen heeft gezegd, dat hij Bevin voor een bezoek aan West- Duitsland zal uitnodigen ter bestude ring van de kwestie van de grenswij zigingen, aldus meldt Reuter uit Dü- ren. De grenscorrecties van Neder- en België konden door besprekingen worden geregeld. Eenzijdige verande ringen zouden het begin van de op bouw van een nieuw Europa in ge vaar brengen. OPSTANDIGE KAREN IN MAN- DALAY BiNNjENGEDRONGEN. Een gedeelte van Mandalav, de op één na grootste stad van Birma, is ten dele bezet door de opstandige Karen. Er wordt zwaar gevochten. De regering heeft in allerijl troepen naar het gebied van Mandalay ge stuurd. SPOEDIG VREDESGESPREK MET COMMUNISTEN IN CHINA. Generaal Ho Ying Tsjin, de nieu we premier van China heeft mede gedeeld, dat de vredesonderhandelin gen met de communisten spoedig zul len beginnen. Met nadruk verklaarde hij, dat China „een redelijke vrede moet heb ben, die voor beide partijen aan vaardbaar is." Alleen dan kon de vrede blijvend zijn. De buitenlandse politiek van zijn regering zou er een zijn van vriendschap met alle lan den. MEER RUSSISCHE VLIEGTUIGEN DAN AMERIKAANSE? Tijdens een interview heeft Willi am Jordan, directeur van de Cnrtiss- Wright vliegtuigfabrieken, verklaard, dat hij er voor zou bedanken de pi loot te zijn van het eerste Ameri kaanse bombardementsvliegtuig, dat in geval van oorlog de Sovjet-Unie zou moeten aanvallen, omdat hij van mening is, dat door de uitbreiding van de Russische luchtmacht de Amerikaanse piloot een luchtruim zou aantreffen dat „zwart ziet van Russische jagers". Hij voegde er aan toe „onze vlieg tuigen zijn in staat op grote hoogte te vliegen, maar de Sovjets hebben toestellen, die nog hoger gaan. Wij bouwen grote hoeveelheden vliegtui gen, maar de Russen maken er mèer." ZWARE BRAND IN DE HAVEN VAN OAKLAND. In de havenwijk van de militaire basis te Oakland is een brand uitge broken, die zich tot de stad zelf uit breidt. Sleepboten pogen twee sche pen, die in lichterlaaie staan, uit de haven te verwijderen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1