voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws No. 6656 Maandag 28 Maart 1949 UND VAN ALTENA Firma L. J. Veerman, Heusden RAUTER TERECHTGESTELD. Het verzoek van Rauters advo caat om herziening van het vonnis van de bijzondere raad van cassatie, waarbij Rauters beroep tegen het doodvonnis van het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage werd ver worpen, is, zoals bekend, van de hand gewezen. Vrijdagmorgen inde vroege ochtenduren is het doodvon nis voltrokken. MILITAIR OVERZICHT VAN TOESTAND OP JAVA. Bij zuiveringsacties ten Zuidoos ten van Mageling in Midden-Java zijn 85 leden van gewapende benden gedood. Het centrum van verzetten Zuidoosten van Djokja is opgeruimd, aldus staat in het officiële militaire overzicht. De toestand in AVest-Java blijft zich gunstig ontwikkelen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Soeka- boemi en in de omgeving van Soe- medang en Koeningan werden mili taire posten en voertuigen bescho ten. Nederlandse troepen hebben po gingen van enkele benden om zich ten Zuidoosten van Bandoeng te con centreren verijdeld. De benden heb ben belangrijke verliezen aan man schappen en wapens geleden. In Oost-Java begint de toestand op te klaren, vooral in de omgeving van Kediri. Bij gevechten ten Zui den van Malang is een bende van vijftig man onschadelijk gemaakt. WAARDEZENDINGEN NAAR DE NED. ANTILLEN. Met ingang van 1 April a.s. kun nen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde per zeepost naar en van de Nederlandse Antillen wor den verzonden. Het maximum bedrag der aange geven waarde is vastgesteld op 6000 gulden. EMIGRANTEN VOOR CANADA. Op 22 April vertrekt de Tabinta naar Canada met 750 Nederlandse emigranten aan boord. Op 18 Mei zal dit zelfde schip die reis ten tweeden male maken met evenveel emigranten. En in Juni en Juli zal de Volendam er in twee reizen nog 2700 aan toevoegen. POST VOOR MILITAIREN OP THUISREIS UIT INDONESIË. De opvarenden van het s.s. „Kota" dat met troepen op thuisreis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 9 April, bij aankomst in Port- Said, post kunnen ontvangen, mits deze niet later dan 3 April gepost wordt. KIND VERBRAND. In een woning aan het Mgr. No- lensplein te Venlo brak schoorsteen brand uit bij de familie W., waarbij ook de tweede verdieping in brand raakte. Hier bevond zich in een com mode een kind van 14 maanden. 'Een buurman slaagde er in het kind uit het reeds brandende vertrek te halen, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. NED. SCHIP OP MIJN GELOPEN. De c«a- 200 ton metende, in Gro ningen thuishorende coaster „Alba tros", kapitein-eigenaar R. Rieske, is bij Grena (Denemarken) op een nijn gelopen. De uit 5 koppen bestaande bemanning is gered en in Denemar ken aan land gebracht. Het schip, dat met een lading zout op weg was van Hengelo naar Gothenburg, is ge zonken. STREEK HB S. OP PROT. CHR. GRONDSLAG VOOR I)E LANG STRAAT EN OMGEVING. De ledenvergadering der vereni ging die oprichting en instandhou ding van bovengenoemde streek school nastreeft wordt Maandag avond 4 April om <8 uur in het Ge bouw „Eltheto" te 's-Capelle gehou den. Belangrijke punten komen in be spreking. i Benoeming Directeur. Oproep voor leraren en leerlingen. Het Bestuur stelt alles ,in het werk zo mogelijk met September ,a.s. in Waalwijk te beginnen en Indien enigszins mogelijk met een eerste en met een tweede |das. Tot een tweede klas .kunnen wor den toegelaten leerlingen die .thans een middelbare school bezoeken ten overgaan naar de 2e .klas. Evenzo leerlingen die het Mulo-onderwijs volgen. Het bestuur doet in (dit zeer be langrijk stadium waarin deze voor bereidende werkzaamheden thans zijn gekomen een beroep pp de daad werkelijke medewerking van de Prot. streek bevolking waarvoor deze mid delbare school voor jongens en meis jes, bestemd is. Belangstellenden hebben vrij toe gang tot deze vergadering. HEUSDEN. De Meisjesvereniging „Jong Leven", herdacht j.l. Woensdagen Donderdag in de Bewaarschool haar 12 j/2-jarig bestaan. De Opening, alsook het wel komstwoord door Ds. Anker werd door de stampvolle zaal met be langstellenden aandachtig gevolgd. Het programma voor deze avonden heeft de verwachtingen niet be schaamd, maar werd, na een goede studie keurig afgewerkt. Vooral de stukjes „Om blijdschap" alsook „Blijvend Geluk" werden goed ver tolkt en behoorden juist op zulk een vereniging thuis. De aanwezi- gen hebben er volop van genoten. Door verschillende verenigingen zo wel van hier als uit de naaste om geving waren afgevaardigden aan wezig, welke hunne gelukwensen overbrachten. En zo heeft dan de Meisjesver eniging wel onder zeer grote belang stelling haar 12'/2-jarig bestaan fees telijk herdacht. Donderdag, a.s.. maakt de con- servenfabriek van de C.V. Wagen- berg-Festeh met haar personeel'met hun dames ©en plezierreis naar Am sterdam. Op het progtramima staan een bezoek aan de diergaarde en Schiphol en een rondvaart door de stad. Bovendien zal het de gasten die dag aan niets ontbreken. De reis vindt plaats met bussen van de N.V. A.L.A.D. De jongeheren A. v. Spijk en Th. de Vaan slaagden voor het toe latingsexamen ambachtsschool te den Bosch. De gymnastiekvereniging voor meisjes van 1016 jaar begint Dins dag a.s. om 7.1-5 uur in het Wapen van Amsterdam. Dinsdag 5 April a.s. hoopt de heer A. v. Iielvoort te Nieuw- kuik zijn 40-jarig dienstjubileuni als verzekeringsagent bij de Levensver- zekerings Maatschappij „Noord-Bra bant", gevestigd te Waalwijk, te vie ren. Op 24-jarige leeftijd trad de jubilaris als agent-incasseerder bij genoemde Maatschappij in dienst. v. H. heeft steeds tot grote te vredenheid zijner directie deze func tie vervuld. Maar ook van zijn klan- Len geniet hij een grote waardering. Het is meestal zo gesteld als men om. de centen komt, is men niet altijd welkom, doch met de heer v. Heivoort is dit niet het geval, die weet steeds een gemoedelijk praatje met de mensen te maken. Toen tijdens de bezetting de Duit sers zijn rijwiel kaapten, legde hij, dikwijls onder moeilijke omstandig heden, de uitgestrekte route per voer af. v. II. is nog niet van plan het. bijltje er bij neer te leggen, doch vindt het nog steeds een genoegen met z'n klanten om -te gaan. Naast een goed verzekeringsagent is hij ook een goed musicus. Al sinds jaren is hij directeur van ver schillende muziekgezelsch appen. Daar de heer v. Heivoort ook in onze gemeente en omgeving een goe de bekende is, zal -het hem die dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken, en voegen wij bij de vele gelukwensen die hij 5 April in ontvangst zal hebben te nemen, ook de onze. AALBURG. Donderdag 31 Maart hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. v. Dam van Werkjen- dam ,des middags 2.30 en 'savonds 7 uur (biddag). ANDEL. Het orgelcomité heeft thans besloten een orgel aan te kopen voor de nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier. Binnenkort zal dus de consistorie worden verrijkt met een mooi orgel, hetgeen zeer ten gerieve zal zijn van de diverse verenigingen, welke aldaar vergade ren. Het orgelfonds mag zich in toenemende belangstelling verheugen. - Door te ver uitwijken, ge raakte een vrachtauto van de firma de Bruijn te Goririchefn van de Ho ge Maasdijk alhier. De auto sloeg enkele malen om en bleef toen ,aan de voet van de dijk liggen. Beide inzittenden bekwamen wonderlijk ge noeg geen letsel. Met een takelwa gen moest de auto weer op de be gane grond gebracht worden. Het Niwin-comité heeft pak ketten verzonden aan de 14 in Indo nesië verblijf houdende militairen. INTERNATIONALE LANDBOUW TENTOONSTELLING TE EIND HOVEN. Sinds de grote Landbouwtentoon stelling van 1913 heeft Eindhoven geen tentoonstelling meer gekend, die zo groots van opzet en internationaal van allure belooft te worden als de van 23 Augustus tot 2 September te houden Jubileum-Landbouwten toonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De drie Benelux-landen Neder land, België en Luxemburg zul- ljen er aan deelnemen. Op een op pervlakte van circa 15 H.A. aan de Leenderwe,g te Eindhoven, zal een grootse en unieke Landbouw-expositie verrijzen, met in het middelpunt de natuurgetrouwe nabootsing van een gemengd zandbedrij fbo e rderij Rondom worden de cultures van grasland, bouwland en kunstweide ge toond. In een dezer dagten door het be stuur der Stichting Landbouwtentoon stelling 1049 belegde persconferentie, werden uitvoerige inlichtingen ver strekt over het doel en de inrichting dezer Landbouwtentoonstellinjg, waar bij niet minder dan 80.000 Neder landse boerengezinnen zijn betrokken. Op de tentoonstelling wordt spe ciale aandacht gevraagd voor het klei nere gemengde boerenbedrijf, het ge mengde zandbedrijf, dat in aantal en oppervlakte in ons land overweegt. Wat de economische betekenis der zandbedrij ven betreft, releveren wij slechts, dat zij bijna de helft van de melk aan de fabrieken leveren en dat in 1948 weer gemiddeld één millioen eieren per dag worden ge ëxporteerd, tevens dat zij door een zich sterk uitbreidende varkensstapel de precaire vleespositie van ons volk veilig stellen. Nabij de ingang van het ruime ten toonstellingsterrein zullen demonstra ties van het boeren-kunnen worden gehouden, sitreekdagen met culturele en folkloristische elementen o.a. een concours hippique voor de landelijke ruitersport, en zal de kleurrijke plat telands cultuur luisterrijk worden ge demonstreerd, met de bedoeling Stad en Land elkaar beter te doen leren kennen en waarderen, een opzet, die ook zeker de belangstelling van hef niet-agrarisch volksdeel zal genieten. Ook aan de industrialisatie zal aan dacht worden besteed. Er wordt op een bezoek van 200.000 personen gerekend. Aan mu ziek en gezelligheid zal het op de expositie niet ontbrekenook aan dit deel van het programma wordt vol doende aandacht besteed. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suykerbuyk, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het bijzonder ge rechtshof te Den Bosch. Het vonnis is Woensdagmorgen voltrokken. Suy kerbuyk was betrokken bij het dra ma op de vloeiweide te Rijsberglen. UITBREIDING BENELUX? Op de jongste Benelux-conferentie in Den Haag werd het initiatief ge nomen tot een actie tot uitbreiding van de (overigens niet tot stand ge komen) economische unie der Bene lux-landen tot een groter gebied, dat mogelijk ook Frankrijk en West- Duitsland zou omvatten, zo vernam de correspondent van de „New York Times" te Brussel, Michael Hoffman, uit volkomen betrouwbare bron. Hoffman schrijft, dat Franse krin gen betwijfelen ,of Frankrijk West- Duitsland als gelijke partner en con current zou willen aanvaarden, doch het zou misschien kunnen aandringen op opneming van Italië. Volgens de correspondent waren deze plannen tot uitbreiding der eco nomische unie een van de redenen van het besluit der Reneluxeonferen- tie in Den Haag, om de definitieve economische unie tussen de drie lan den uit te stéllen. WAARSCHUWING. De chef van de recherche te Rot terdam, waarschuwt tegen de In ternational Detective School, onder welke naam het Nederlands Talen instituut te Rotterdam een schrif telijke cursus voor particulier de tective verzorgt. De hoogste politie officieren en bekendste experts van de politie heten daaraan mee te werken, hetgeen de politie ontkent. De politie hecht geen enkele waar de aan de cursus en het diploma geeft wettelijk geen enkele bevoegd heid. KEURING VAN SCHOKKER ERWTEN AANBEVOLEN. In de afgelopen seizoenen 1 werd het overschot van de hier te lande geteelde schokkererwten zo goed als geheel voor za'aidoeleinden naar En geland verscheept. Zowel de piet als de wel te velde gekeurde schok kererwten werden afgenomen. Thans blijkt, dat de belangstelling yoorniét te velde gek. zaaischokkererwten buitengewoon klein is. Men dient er rekening mee te houden, dat geen afname ervan zal plaats hebben. Naar aanleiding hiervan raadt het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot - goed voor Akker- en Weidebouw de telers in hun eigen belang dringend aan, alle schokkererwten voor keu ring aan te geven. DONGEROLBRUG TE RAAMSDONKSVEER Stremming! verkeer te land. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat in verband met de uitvoering! van wer ken (het verkeer te lana over de DongeroTbrug te Raamsdonksveer, ge stremd zal zijn op Woensdag .30 Maart 1949, des voormiddags van 0,30 uur tot 5,00 uur, of zoveel' kor ter als mogehjk of langer als nodig zal blijken. j Het verkeer zal via Oosterhout kun nen omrijden. 1 ALMKERK. De aandacht van de stieren houders wordt er op gevestigd dat bij <le Voorjaarskeuring van stie ren op 4 April a.s. ter keuring kun nen worden aangeboden, welke ten minste 9 maanden oud zijn. De stie ren behoeven dus niet, zoals in voor gaande jaren 1 jaar oud te zijn. Zij, die nog lid wensen te worden van de Oranjevereniging al hier, kunnen zich alsnog laten in schrijven vóór 1 Mei a.s. en wel bij de bode Nic. Romijn of bij eender bestuursleden der vereniging. Na dien datum, worden geen leden meer aangenomen. CAPELLE. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" hield j.l. Dinsdagavond in liet café van de heer JE- C. Colvé aan de Nieuwe Vaart (haar jaarver gadering, welke zich door jeen druk bezoek kenmerkte. Na opening door de 'voorzitter, de lieer W. J. v. Nieuwenhuijzen, volg de lezing der notulen en verslag van secretaris en penningmeester. Tot bestuursleden werden herko zen de heren J. A. H. ld© Wit en H. J. M. Kommers, terwijl in de plaats van de heer Poldervaart, die voor een herbenoeming niet meer in aan merking wenste te komen, werd ge kozen de heer H. Michaël Jzn. Voor de verlo ting ten bate van het Instrumentenfonds zijn zo goed als alle loten geplaatst en kan binnen kort de trekking worden tegemoet gezien. Besloten werd tot deelname aan het Concours van de Ned, Fe deratie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen te Beekbergen (Gld.), op Hemelvaartsdag a.s. -Dinsdag 29 Mrt. a.s. des avonds 8 uur wordt in één der lokalen van de Chr. School in de Nieuwevaart een vergadering belegd door de Ed. ach tb. Heer Burgemeester Smit en het plaalselijk comité van „"Steun Wettig Gezag" met het doel te dezer plaatse een afdeling van de Nationa le Reserve te vormen. ÜUSSEN. De heer P. van Gen nip Azn. is gekozen tot bestuurslid van de R.K. Middens tandsvereniging in de plaats van de heer Fr. Penninx. Op Donderdag 17 Maart j.l. hield de begrafenisvereniging „Dus- sen-Hank" te Dussen in de Chr. school haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergade ring met het lezen van Gen. 15, gaat voor in gebed en roept daarna alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hoewel deze vereniging nog maar 9 maanden bestaat, kunnen we aannemen dat het bestuur zeer ac tief heeft gewerkt. De vooruitgang maakten we op uit de verslagen van secretaris en penningmeester. Die ga ven ons een beeld van de bezittingen die deze jonge vereniging reeds heeft Zij beschikt over vaste dragers, waar van er reeds 4 van een costuum zijn voorzien, een vaste doodsbidder, vol doende kopjes en bordjes om te ge bruiken bij een begrafenis. Uit het verslag van de penningmeester bleek Uitgave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1