Oorlogsgetroffenen in het Land van Heusden en Altena, Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 1 Overdracht herbouwplicht Boerderijen. OistributiBmededelingen Benonden en verloren voorwerpen dat er een batig saldo was over dit tijdvak van f281,11. Dit alles be wijst wel, hoe actief deze vereniging is. Nadat nog enkele zaken van on dergeschikt belang behandeld wer den, sloot de voorzitter deze ver gadering met het lezen van Ps. 101 en dankgebed. Maakten wij reeds eerder mel ding dat de heer Voorthuizen bin nen enkele weken zal vertrekken naar de West-Indische wateren om daar een groot visbedrijf te begin nen, thans kan gemeld worden, dat 'ook de Tam. A. v. Dijk en D. v. Krimpen dit groot avontuur met hem zullen wagen. Wij wensen hen al len veel succes toe. DUSSEN (Hank). Op Donderdag 31 Maart, des avonds 7 uur, hoopt voor de Ned. Herv.. gemeente alhier in hiet kerk gebouw op te treden, Ds. L. Vroeg- indewey van Papendrecht. genderen. Bij de aanbesteding van een verbouwing van een electrische sme derij voor de heer B. Struik alhier, werd ingeschreven als volgt: PI. Wolfert, Nederhemert f 7099 IM. Kramer, B.-Rroek f6750 D. N. Coiet, Genderen f6450 N. C. Struik, Nieuwendijk f6439 's-GRAVENMOER. Dinsdag 29 Maart a.s., komt de kiesvereniging „Vreest God, eert den Koning' 'alhier in lcd;envlerg!ad'e- ring bijeen in de Chr. school alhier. AAnvang half acht. Er zial candidaat- stelling voor leden van de gemeente raad plaats hebben. LANI) v. IIEUSDEN EN ALTENA Door de Insp. van het Noord - Brabants Vark enss tam boek zijn de zer dagen de volgende beren in het Stamboek opgenomen: Beer 547 met 83 punten, eigenaar P. Verhoeven le Woudrichembeer 549 met 82 punten, eigenaar C. A. v. d. Stelt te Nieuwendijk; beer 550 met 80 punlen, eigenaar G. J. Knaap te Raamsdonksveer. Woensdagavond wordt door de heer Th. M. A. J. Meymans, voor zitter van de Prov. Raad voor A.V.O. in Noordbrabant, een lezing gehou den in café van Dijk te Almkerk, met het onderwerpDe rehabilitatie van de Mindervalide. Toegang is voor een ieder vrij. Men leze voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. nederhemert. 22 Maart was in de „Naai school" le Nederhemert de eind les van de Moedercursus, die zuster Beerling uit Tiel in de afgelopen maanden heeft gegeven. De cursus werd besloten m'et het filmpje „Wiegekinderen", dat de verzorging en ontwikkeling van de zuigeling liet zien en enkele kleu- tcrfilms. Mevrouw de Gaaij-v. Stee nis bedankte Zuster Beerling har le lijk namens hel „Groene Kruis" voor haar lessen. Het is jam'mer, dat er voor deze cursus zo weinig belang- Zaterdag 2 April wordt in de zaal van het „Casino" te 's-Hertogen- bosch des n.m. om uur een con gresvergadering gehouden voor Oor logsgetroffenen. Door een 3-tal sprekers gullen de belangen der oorlogsgetroffenen wor den belicht. Onnodig te zeggen dat oorlogsge troffenen deze belangrijke vergade ring behoren bij te wonen, het gaat over en om hun belangen. Degenen, die ze bij willen wonen kunnen zich opgeven bij het voorlo pig bestuur der afdeling Eethen n.l. G. M. Donken voor Drongelen. M. Brouwers voor Meeuwen. C. Prinse voor Babiloniënbroek. L. Gouda voor Eethen. A. v. <1. Mooren voor Genderen. Arie Nieuwkoop voor Aalburg. Deze opgave dient vandaag nog te geschieden. stelling heeft bestaan, slechts 10 cur sisten. Dat de deelneemsters de cur sus met veel animo hebben gevolgd, blijkt wel, dat er haast geen verzui men zijn geweest. Misschien mogen we de volgende keer op meer be langstelling rekenen? Nog onder de indruk van het verlies van één der oudste kleuters, is het mej. Schulz niet mogelijk dit jaar een feestelijke afscheidsavond te geven op de Kleuterschool. In 'plaats daarvan zal a.s. Dins dagmiddag 29 Maart van 24 uur „Openbare les" gehouden worden. Niet alleen de ouders, doch ie der, die belang "in dit werk stelt, is van harte welkom.. Daar tussen tijds binnenkomen wel zeer aflei dend is voor ileze kleintjes, wordt verzocht zoveel mogelijk op tijd aan wezig te zijn. Vertrouwende op u aller opkomst. Zaterdag 19 Maart j.l. gaf de Zangvereniging „De Vervulde Wens" alhier, onder leiding van haar di recteur dhr. Winkel, in 1de „Naai school" voor een goed bezette zaal haar jaarlijkse uitvoering. De Voorzitter D. J. Verheij open de de avond met een kort woord en spreekt de hoop uit, dat deze uitvoering een prikkel mag zijn voor vele jongeren om toe te treden tot lid dezer vereniging. Een drietal zangnummers werd, gezien de zwak te van liet ledental, verdienstelijk uitgevoerd, waarna opgevoerd wend het „Dwergenlied", dat de lachspie ren danig in beweging bracht. Door twee dames werd een lied gezongen „De Jongens Overzee", waarna volgt het toneelspel in één bedrijf „Strijd 0111 één (minnaar", wat zeer goed werd vertolkt. I11 de pauze werd een taarten en prijzenverloting gehouden ter ver sterking van de Verenigingskas. Na de pauze werd het toneelspel in 3 bedrijven opgevoerd: „Jong... zijn we maar eenmaal". De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt en het stuk viel bij het publiek zeer in de smaak, ge zien het langdurig applaus. Ten slotte werden nog een paar zangnummers ten gehore gebracht, waarna het Volslied, dat door de aanwezigen spontaan werd meege zongen en volgde sluiting door de Voorzitter met een dankwoord.- Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor onze „Jongens in In- dië", die f2 7,opbracht. Wij kun nen slechts hopen, dat èn voor de directeur èn voor de ieden de wens in vervulling moge gaan, dat deze vereniging weer op zijn sterkte mag komen, zoals zij voor enkele jaren was. OUDENDIJK. De fanfare alhier hoopt met Hemelvaartsdag deelt te nemen aan het Muziek- en Zangconcours te Mon nikendam. RIJSWIJK. 11 April wordt in de Chr. School alhier een ouderavond gehou den. uitwijk. Op Donderdag 31 Maart a.s. hoopt de N.C.L.B. afd. Uitwijk Waardhuizen een prop agand a - avond te organiseren in het verenigings gebouw. Als spreker zal optreden een der hoofdbestuurders van de N.C.L.B., terwijl medewerking zal worden verleend door de Gem. Zang vereniging „Oefening Kweekt Kunst" te Uitwijk. Alle belanghebbendenen belangstellenden zijn welkom. VEEN. Die alhier indertijd opgebag gerde mamoutihs'beenderen zijn in het museum te Gorkum ondergebracht. woudrichem. Op de algem. vergadering der landhouwver. „Samenwerking", wer den de aftredende bestuursleden, de heren J. G. van Hoven en Aart Vink. met biina algem. stemknien herkozen. werkendam. Ds. Chr. van Dam, predikant bij de Ger. Gemeente alhier, hletift een beroep ontvangen naar Leerdam. De aandacht van betrokkkenen wordt er op gevestigd, dat de olnlangs uitgereikte aangiftebiljetten voor de hondenbelasting omgaand ter gem.- secretarie moeten zijn ingeleverd. Ook zij aan wie geen biljet is uitgereikt, doch die toch in liet bezit zijn van een hond, zijn verplicht idit aan te geven. Vrijdag 1 April a..s., des nam. half acht, zal in de Chr. Geref.. kerk alhier als spreker optraden, Ds. C. Smits van Driebergen. Woensdagavond, half acht zal voor de Geref. Gemeente Bijbellezing worden gehouden door Ds. Chr. v. Dam. Donderdagavond half acht in het Sïbouw voor Chr. Belangen voor de lerv. Stichting eveneens Bijbellezing door Ds. v. Kooten. Ds. N. de Jong van Middel- harnis heeft voor het beroep naar de Chr. Geref.. kerk alhhier bedankt. Voor diegenen, die voornemens zijn een zgn. herbouwplicht voor 'n boerderij over te dragen, resp. over te nemen, is het volgende van belang De financieringsregeling voor de herbouw van verwoeste boerderijen kan slechts worden toegepast, in dien de herbouw van de boerderij voor de uitoefening van het bedrijf noodzakelijk wordt geacht. Wanneer de gronden, behorende bij de verwoeste boerderij, zijn ver vreemd, zodat niet meer van een landbouwbedrijf kan worden ge sproken, dan wordt de herbouw van de boerderij niet meer als noodza kelijk beschouwd. Overdracht van de herbouwplicht heeft dan uiter aard geen zin. Ook wanneer de eigenaar, ondanks de verwoesting, nog voldoende ruim te heeft overgehouden 0111 zijn be drijf uit te oefenen, wordt herbouw niet nodig geacht. In dergelijke ge vallen kan het doel van het overdra gen van een herbouwplicht, 11.I. het bouwen van een nieuwe boerderij volgens de geldende financieringsre geling, niet worden bereikt.N Dit houdt dus 'in, dat practisch alléén overdracht van herbouwplicht mogelijk is, wanneer met de ver woeste boerderij tevens de daarbij behorende gronden worden overge dragen. NIEUWE KOFFIE- EN THEE- PRIJZEN. Het Voedselvoorzieningsbflad be vat een aantal publicatie's, welke betrekking hebben op de prijzen van koffie en thee. Koffie. De verhoging van de aankoopprij zen in liet buitenland van ruwe kof fie maken het noodzakelijk de bin nenlandse prijs voor gebrande koffie te verhogen. Met ingang van 21 April 1949 zal de verbruikersprijs ten hoogste f 4,40 per kg mogen bedragen. Sedert 14 Maart j.l. bedraagt de maximumprijs bij verkoop aan verpakkers f 3,26 per kg en bij verkoop aan kleinhan delaren f3,74 per kg. De hierdoor genoemde prijzengel den voor koffie van de beste kwa liteit. De verkoopprijzen voor koffie van mindere kwaliteit zullen op de gestelde prijzen afgestemd moeten moeten zijn. Thee. Met ingang van 25 Maart j.l. zijn de maximumprijsregelingen voor thee en theebal 1 en opgeheven. Daai de voorziening ruim gewaarborgd is en de onderlinge concurrentie voor dit artikel groot is behoeft voor prijsstijging geen vrees le beslaan. GEVONDEN1 polshorloge, 1 das, 1 want, 2 kinderwantjes. Inlichtingen bij de Rijkspolitie, F 87 te Meeuwen. tel 7. i VERLORENeen hlamesceintuur (blauw). Verloren tussen Waardhui zen ên Almkerk (dorp). Terug te bezorgen bij B. de Graaf f te Waardhuizen. VERLOREN: een beige badmuts, gaande van Genderen over Heusden naar Doeveren. Terug te bezorgen bij .Mie Co- lijn D 12, Doeveren. 'VERHOREN: Vanaf Andel naar Aimkerk, een startpedaal en versnel lingspedaal van D.K.W.-motor 1940. Tegen beloning terug te bezorgen bij T. van Tilborg, Veen 187. WEGGEVLOGENTwee postdui ven (blauw en bruin). Terug te be zorgen bij J. .Bouman, Heistraat A 196, Wijk en Aalburg.. RUSLAND ZOU HET GEHEIM VAN DE ATOOMBOM AL KENNEN Rusland kent het geheim van de atoombom en het is heel goed mo gelijk, dal het al atoomwapens maakt zei Dr. David Bradley, een geleerde op liet gebied van de kernenenergie in. een toespraak te Washington. Dr. Bradley is de opsteller van het rapport over de proeven met atoombommen bij Bikini. Volgens Bradley hebben de Ver enigde Staten slechts een voorsprong van zeer tijdelijke aard. Het is zeer goed mogelijk dat de Sovjet-Unie, gesteund door Duitse geleerden, al atoombommen produceert. Hij drong er op aan om de „waandenkbeel den, die de Amerikanen onvoorbe reid doen zijn op een oorlog met atoomwapens", te laten varen. De Mittags Echo, een krant die onder Brits toezicht verschijnt, schreef over dit onderwerp, dat een Duitser, die voor de Russen heeft gewerkt, heeft gezegd, dat Rusland weliswaar het geheim kent, maar dat het nog niet in staat is om atoombommen op grote schaal te maken. De Duitser had bij Berlijn in een laboratorium voor atoomonderzoek gewerkt. 'Hij vertelde ook, dat vele gevangen genomen Duitse geleerden en technici de Russen (helpen bij de bouw van rakketten en onderzee boten. Het Russische leger zou in koortsachtig tempo van nieuwe wa pens worden voorzien. 100 JAGERS VOOR ZWITSER LAND. De Nationale raad van Zwitser land liêei't een crediet van 108 iniUi- oen francs goedgekeurd voor de aan koop van 100 jachtvliegtuigen van het type Vampire. Reeds eerder is er geld beschikbaar gesteld voor 75 toestellen van hetzelfde type. Feuilleton 6. Ongeduldig sprong hij op haar toe en greep haar ruw bii den arm. Met de andere hand wilde hij woest lachend een der kleinen grijpen. Toen ont waakte er 'iets in het hart van Seliiny, dat bij al het doorgestane leed nog niet tot 'uiting was gekomen. Iets van de geest van haar voorvaderen, dat hen eenmaal tot de strijd had gedre ven. Zich oprichtend in haar volle lengte bliksemde 'er een gloed uit haar ogen die van onverschrokken krijgshaftigheid getuigde. Met een krachtige beweging 'slingerde zij de man van zich af. Deze echter sprong andermaal toe en gtaf haar een he vige slag in het gelaat. Nooit tevoren had iemand haar geslagen en het maakte haar tot een furie. Met de snelheid van de bliksem nam zij een grote fles van een der tafels en deed ze met alle kracht op zijn hoofd neer komen. .Als een gevelde os tuimelde de man achteruit en stortte op oe grond. Al haar zelfbeheersing, haar onveranderlijke zachtmoedigheid wa ren verdwenen. Met het geduchte wa pen in de hand posteerde zij zich te genover de indringers. Haar ogen schoten vonken. En zo onverwacht, zo overweldigend 'was haar heldhaf tige houding, dat de stoere krijgslie den onwillekeurig terugweken. Doch de man, die zij had neergeslagen was langzamerhand van de grond opge kropen en voegde zvich weer bij zijn makkers. Met een woest gebaar deed hij ben terugwijken en een lang mes uit zijn (gordel trekkend, stortte hii zich op 'de weerloze vrouw. Miet al de kracht die in haar was, slingerde Se liny in uiterste wanhoop de fles naar het hoofd van de woesteling, welke hem midden in het gelaat trof en andermaal terug deed vallen. Toen greep de man tot het uiterste ge prikkeld door deze tegenstand en het gelach van zijn makkers, zijn ge weer in postuur. Toen, op het ge zicht van dit ontzettende wapen, waar tegen zij thans geen uitkomst wist, brak eindelijk haar moed. Met een smartelijke kreet stortte zij op de knieën neer en bad: „O God, mijn God! Help ons, ontferm u over deze onschuldige kinderen. Help 'jhien, red hen! Neem mijn leven, maar spaar deze kleinen". Een ogenblik scheen de man voor haar te aarzelen. Tegelijkertijd klonk paardengetrappel in de straat en on der verwarde kreten snelde de bende heen. De woesteling had echter de tijd tot ontkomen gfemist, want een lancier rende op hem toe en gebood hem zijn geweer neer te laten. Dode lijk ontsteld gehoorzaamde de boos wicht, liet rijn wapen vallen en stak de handen op. Toen trad een forse man in gene raalsuniform naar voren en gebood, stilte. „Wat grijpt hier plaats?" vroeg hij 'gestreng. „Onderzoek dit!" ging hij voort tot een zijner adjudanten. Spoedig had deze zich op de hoog- te gesteld van het gebeurde en rap porteerde „Deze verpleegster is achtergeble ven, toen allen de vlucht namen. Zij heeft lichten gebrand voor net hospi taal om verdoolden en gewonden de weg te duiden, waar rij een onderko men en verpleging konden vinden. Zij heeft de ongelukkige verlaten kinder tjes in de eenzame straten opgespoord en ze onder haar hoede genomen. Gewonden beeft ze verbonden en ver pleegd en te eten gegeven". Toen sloeg hij aan en zweeg. De generaal zag met welgevallen neer Op de jonge, kranige officier, die bij dit aandoenlijk relaas zijn tra nen niet had kunnen weerhouden. Toen vroeg hij verder „Wat betekent die gevangene daar Wederom onderzocht zijn adjudant waarom deze hier voor hem stond en bracht het weder aan rijn caef over. „Neem deze kerel. Voer hem weg ginds achter de huizen en fusilleer hem. Zet bereden wachtposten uit om dit huis en de bewoners te be waken." En wijzend op de vrouw in het eenvoudig kleed der verpleegsters ging hij voort: „Sommigen van ons dragen ijzeren kruisen en eretekenen, maar er is niemand die een decoratie meer waardig is dan deze zwakke vrouw ,die zichzelf op zulk een wijze voor deze kleine kinderen heeft op geofferd." Vier mannen bestegen hun paar den en posteerden zich voor de wo ning- Toen stelde de generaal zich eerbiedig in de houding, boog even voor Seliny, sloeg aan en zeide„Me vrouw, wees (gerust. Ik zal zien, dat er zorg voor u gedragen wondt en ook voor hen, wier zorgen gij op u genomen hebt". Seliny wilde antwoorden, doch ver mocht geen woord uit te brengen. Zij zonk op de knieën neer en dank te God. Er wordt daar ginds in dat kleine, overwonnen land een geschiedenis verhaald uit 'die ontzettingsdagen van de eerste heftige kampstrijd, die wel in staat is een lichtpunt te vormen in de troosteloze duisternis van over stelpend lijden. Het verluidt, dat op zekere dag enige der in de loopgra ven wegschuilende Serviërs plotseling de klank vernamen van schetterend hoorngeschal, terwijl ze een eenzaam ruiter zagen naderen, die de witte vlag omhoog hield. Onverschrokken reed hij nader en werd door een Ser visch officier ontvangen. Zij spraken gedurende enkele ogenblikken en de ruiter deed rijn paard wenden en galoppeerde met losse teugels terug. De Servische officier gaf bevel, dat het vuren op die post gestaakt moest worden. Wederom klonk hoorngeschal en van achter de bergen rezen om hoog groepen Duitse landers de lan sen in rust, waaraan zich de witte vlaggetjes vrolijk ontplooiden. En in hun midden reed een vrouw met witte haren in het kleed der verpleegsters, terwijl achttien ruiters elk een kind in de armen droeg. „Gelieve dit stuk te tekenen", sprak sprak de Duitse stafofficier, „ten be wijze, dat gij deze vluchtelingen in ontvangst hebt genomen1. Er bevindt zich nog een oude, lamme vrouw bij ons, die wij niet konden vervoeren, doch die onder bijzondere bescher ming van de commandant in veilig heid is gebracht." De officier sloeg in de vorm aan, de soldaten bestegen weder hun paar den. Op het punt van te vertrekken, werd een ogenblik alle vijandschap ter zijde gesteld, toen de officier de Serviër naderde, tot hem overboog en zeide„Kapitein, wij hebben vijf da gen gereden om dezen in veiligheid te brengen- De tocht was vermoeiend en de verpleegster heeft veel geleden. Doe mij het genoegen en wijdt uw bijzondere zorgen aan haar want het is een hogere bestiering, dat er in de ze verschrikkelijke tijd nog zullke vrou wen gevonden worden". Hij richtte zich nu tot zijn man schappen en gaf hun een bevel. Al len sloegen aan en tante Seliny be greep nipt, waarom ze allen tegelijk liaar in het gelaat zagen en waarom de officier haar in het Engels toe voegde „VaarwelDe hemel moge u zegenen!' Evenmin begreep ze wat de Ser vische officier sprak tot rijn man schappen en waarom allen opeens in luide kreten losbarstten. „Zij brengen u een saluut, me vrouw," sprak de officier. En later begreep ze nog niet juist de reden, waarom een oude koning in ballingschap haar eenmaal bij zich liet ontbieden en haar het erekruis eigenhandig op de borst speldde. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2