Burgerlijken Stand Gemeenteraadsverslag VÏÏLPENHOÏÏDERS Unci de nieuwe meid. Maart, wou jij ons soms nog foppen Nu de boom en bloem gaat knoppen? Wou jij met je koude grillen. Onze schoonmaaktijd bedillen Zeg, kan jij nou weer niet lijen Dat de vis in 'twater, vrijen? Dat de kikkers smachtend kwaken, Nu de lente gaat genaken? Jij, de eerst' in 't Lentetij "oeg er nou geen „maartje" bij! 'k Hoorde laatst dat schoonmaaktijen In maand Maart, het best gedijen, 't Krijgt dan al verjongingskuren, 'tOuwe, moet het erg bezuren. Maar, wordt romantisch ook natuur, De koude oorlog maakt het guur. De groten roeren met d'r staart, Ja, roeren zelfs in onzen haard! Unci, straks in 't schoonmaakdj Doe er dan 'geen „maartje" bij! Als straks in 't Haagje wordt vergaard Spaar ons dan buien, als in Maart, 't Wordt dikwijls als in Lenteroes Veel katers vechtend om één poes! C Unci, heb toch medelij Voeg geen „maartje" meer er bijl H. A. ALMSTEIN. De Unci, weer een nieuwe meid, Door Veil'gheidsraad thans ingeleid. Ook „Goede Diensten" z'aanbeval Doch, even later sloot z'op stal. Deez' draagt de Lente pp haar koon En... nieuwe bezems vegen schoon! •Maar Maart bevriest soms bloem en blad, l Dus Unci, spaar ons ,'t koude nat. Unci, tweede in de rij Doe- er nou geen maartje" bij. AT denkt de meid: „een goeie baanl" Toch kleeft ^r soms eén „blaartje" aan. Of 'tstof opwaait, uit Oost of West, Die 'tsehrikk'lijkst zweeg, sprak 't al lerbest. SPRAXG-CAPELLE. Over de maand Februari. Geboren: Franciskus, z. van A Hoefnagel en J. PellicaanAdriaan C., z. van W. K. de Raat en G GroeneveldElisabeth Adriana, d. van A. van Dongen en J. Verduijn; Dirk Cornelis, z. van C. H. van Caem en A. Ha verhalsArie, z. van H. Raamstijn en C. N. Timmermans Wouter, z. van J. A. van Oversteeg en C. SnijdersAdriana Dirkje, d. van J. C. Nieuwenhuizen en M. C. de Rooij. Getrouwd: W. Ros, 57 j. en C. v. Pelt, 47 j.; A. de Jong, 32 j. en D. Smits, 31 j.; O. Bergsma, 24 j. en A. J. Ie Sage, 22 j. C. Sterrenburg, 48 j. en E. A. Nieuwenhuijzen, 39 j.W. Begeer, 25 j. en C. E. J.. Nieuwkoop, 24 j.P. C. Ie S,age, 25 j. en E. Wagemakers, 26 j. OverledenC. P. die Jong, 92 j., wedn. van D. C. de Beer; J. M. van Beek, 62 j., echtg. van H. Gové; G. A. Klootwijk, 82 j., wed. van G, KoeneJ.. D. de Graaf, 87 j., echtg. van M- van DiemenA. v. d. Flier, 71 j.A. die Roon, 58 j.; P. C. van Bal kom, 61 j., wedn. van G. M. v. ■M^iarenJ. J. Pruissers, 80 j., wedn. van M. P. v. d. Schans. van DE WERKEN EN SLEEUWIjK, gehouden op Zaterdag 19 Maart 1949. (Vervolg). Schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant inhoudende toezending voor ontwerp van wet tot samenvoe ging der gemeenten Werkendam en de Werken en Sleeuwijk, met het verzoek daaromtrent ingevolge art. 162 der gemeentewet het gevoelen ran de gemeenteraad te doen kennen voor 1 April, opdat 15 April ter Prov. Griffie een openbare zitting kan worden gehouden. Dp Vporzitter lijkt het goed hier voor terug te grijpen naar bet advies van 1947 toen in de maand October deze vereniging ook reeds aan de orde is geweest. Na breedvoerige be spreking kwam de raad tot de con clusie dat vereniging; van de Werken met Werkendam wenselijk was. Voor gehele samenvoeging met Sleeuwijk er bij waren 4 raadsleden, 1 raadslid was toen afwezig, doch pok deze was daarvoor, 2 raadsleden waren van me ning, dat als men de grenzen der ge meente toch onder de loupe nam, dat men het dan radicaal moest doen en ook de Kille erbij moest nemen met de gehele Nieuwendijk. Drie raadsleden achtten vereniging niet noodzakelijk en meenden dat de aard der bevolking tussen de Werken en Werkendam belangrijk verschilde met die van Sleeuwijk. Naai" aanleiding van die discussies zijn Ged. Staten met dit voorontwerp gekomen. B. en W. komen in deze met geen voor stellen. Zij hebben bet ontwerp ook wel bekeken, doch de wethouders staan er geheel' vrij tegenover. Wel •ouden zij een paar kleine wijzigin gen willen zien betreffende de jaar wedde van de Burgemeester van de nieuwe gemeente, wiens periodieke verhogingen niet zouden meetellten. Verder zouden Ged. Staten de vej- einiging op 1 Sept. 1949 willen doen ingaan en zouden dan voor de 4 maanden een nieuwe begroting ge maakt willen zien. B. en W. menen dat dit overbodig werk is en dat best de oude begrotingen daarvoor genomen kunnen worden. Dan is er de kwestie van de drank- gelegenheden. In de Werken en Sleeuwijk zijn er 5, in Weikend. 4, in de nieuwe gemeente zouden er 'be langrijk meer mogen zijn. B. en W. achten het aantal van 9 evenwel vol doende. In verband met dit voor-ontwerp is ook een schrijven van het raadslid A. Groeneveld ingekomen, die op doktersadvies deze vergadering niet bijwoont, maar niettemin van oor deel is, dat hij zijn mening in deze voor de gemeente zo belangrijke kwestie, behoort kenbaar te maken. Adressant moet beginnen met te ver klaren, dat hij in't voorontwerp niets kan ontdekken dat voor verenigen pleit. De toelichting lijkt hem neel simpel. Wat over de droogmaking van de Biesbosch wordt gezegd is eveneens erg duister. Hij komt dan ook tot de conclusie dat de raad aan deze samenvoeging niet mag meewer ken. De Werken en Werkendam be lhoren bij elkaar, daarmede is adres sant liet ©ens, doch ook Kille en Nieuwendijk behoren, als geheel, bii Werkendam en niet de KHTe alleen. Dit zou zeker duidelijk worden als men de bewoners zich persoonlijk liet uitspreken. Zoals het voorstel tot verenigen daar ligt, moet hij het af wijzen. Hij ziet voor Kildijk zieer ge ringe invloed in de nieuwe gemeen schap. Waar wethouder Ippel om half twaalf de vergadering wil verlaten, zon de Voorzitter deze giaa'rtne eerst de gelegenheid geven om zijn mening kenbaar te maken. Deze verklaart zich voor de Wer ken bij Werkendam, hij gevoelt ech ter ook de grote moeilijkheid voor Sleeuwijk, dat zelfstandig wil Mij ven. Kille is samengegroeid met Nieuwen dijk, als Kille bij Werkendam wordt gevoegd, dan behoort dit ook met Nieuwendijk te gebeuren. Om Sleeu wijk ter wille te rijn zon hjij willen voorstellen, de Kille en Nieuwendijk bij .Sleeuwijk te voegen. De heer Wendel de Joode acht rich verplicht, met allie lof voor 'de wijze waarop 'de Burgemeester zij'n taak opneemt, dat deze in deze kwes tie toch wel' tekort is geschoten. Hij vergelijkt ze met een voetbalveld, waarop de Burgemeester de bal, heeft neergelegd. Wat de aangevoerde mo tieven betreft, meent spr., dat deze gjerust met een korreltje zout geno men kunnen worden. Ook wat de overeenkomst in aard der bevolking betreft. Wat de Biesbosch aangaat gelooft hij, dat deze het meest voor een eigen zelfstandige gemeente voelt. Zijn conclusie is dan ook, dat de ge meente met zijn aanwas van bevol king heel goed zelfstandig kan olij ven. Wat de samenwerking betreft, men ziet het aan de vluebthaven, waarvoor de beste plaats in de Wer ken was gelegen, doch deze moest in Werkendam komen. De Voorzitter moet even opmerken, dat men niet moet geloven dat de Burgemeester dit voor-ontwerp heeft opgesteld of dat hij daarbij invloed zou hebben kunnen uitoefenen, de Minister en Ged. Staten zijn daar zelf mans gevoeg voor. De heer v. Straten vindt de opmer king van 'de heer Wendel de Joode minder gepast. Hij insinueert, dat de Burgemeester niet het belang der ge meente zou voorstaan. De Voorzitter merkt op, dat hij het gesprokene zo niet heeft opgevat. De heer Wendel de Joode zegt, dat zulks ook niet in zijn bedoeling heeft gClegen, hij heeft daarvoor ook geen bewijzen. De heer GroeneveldZoveel te erger. v. Straten: De woorden rijn niet temin gesproken. (Ook de heer de Rover verklaart zich tegen samenvoeging. Men schrijft wel, dat de grenzen een belemmering vormen voor de groei der gemeente, doch hij gelooft daar niet aan. Wel voelt hij er iets voor dat de Werken bij Werkendam komt, maar dat daar voor ook Sleeuwijk er mede verenigd zou moeten worden, kan hij niet in zien. Er zijn kleine gemeenten die bloeien te over b.v. Andel, Giessen, Rijswijk, Eethen, die nog niet eens zo groot rijn als Sleeuwijk. Boven dien met de brug over de Merwede in 'tricht en met het uitbreidingsplan ziet spr. voor de gemeente zeer zeker levensvatbaarheid. In de Biesbosch ziet spr. niet veel, als de gemeente met Werkendam verenigd wordt, voorziet hij allerlei moeilijkheden. Hij is er dan ook sterk tegen dat Sleeu wijk bij Werkendam wordt gevoegd. Sleeuwijk ligt aan een diep vaarwa ter en heeft verschillende mogelij khe den. Bij vereniging vreest hij, dat alles pp Werkendam zal worden ge concentreeid en dat men voor alles naar Werkendam naar het gemeente huis moet acht spr. ook een groot bezwaar. Hij ziet geen financieel voordeel, maar slechts nadeel voor Sleeuwijk. De heer Sterrenburg heeft rijn standpunt vroeger reeds kenbaar ge maakt. Hij blijft bij rijn mening, dat een gedeelte van de Werken bij Wer keradam gevoegd behoort te worden, maar de rest en Sleeuwijk niet. Hij acht voor een kleine gemeente even goed bestaansmogelijkheid aanwezig als voor een grote. In een grote ge meente is de samenlevinggelijk nul, in een kleine gemeente is die goed'. Spr. blijft dan ook tegen samenvoe ging. t De heer de Koninlg verklaart, dat zijn fractie niet van standpunt is ver anderd. Door de andere heren is niet veel naar voren gebracht dat steek houdend is voor niet verenigen. Als men de geschiedenis van de laatste tijd nagaat, bemerkt men dat meer gemeenten samengevoegd worden, waarin hij geen bezwaar ziet. Men kan wel zeggen, wij zitten voor de gemeente, maar mén zit toch ook voor de gehele gemeenschap en in die zin moet men de voorgestelde verenigingi zien. Spr.'s fractie blijft bij het in 1947 ingenomen standpunt en dus voor verenigen. De heer D. Groeneveld bespeurt in het gesprokene door de heer Wen del de Joode niets dat voor vereni ging pleit, slechts hopeloze argumen ten. De haven van Werkendam komt op de plaats, waar zulks door deskun digen het best werd geoordeeld, welk weer het ook is men zal er zo veilig kunnen binnen varen als men wil. Ook wat de heer Groeneveld schrijft gelooft spr. dat dit wel in prde zal komen. Wat de heer de Rover zegt over een krachtige gemeenschap in Sleeuwijk, daarvan viel in Sleeuwijk niets te bespeuren, het was een dooie gemeente, waar. alles geweerd werd wat het krachtig kon maken. Men moet in deze kwestie vooruitkijken en niet tegen stemmen, omdat een ander tegen vereniging is. Spr.'s me ning is nat het gewenst is om een zo krachtig mogelijke gemeenschap tie krijgen. Als iedereen er over dacht zoals hier wordt gedaan, zal men nooit een verenigd Europa krijgen en komt dit er niet, dan worden wij vazal van Rusland of Amerika. Spr. heeft zowel met Werkendammers als met bewoners van Sleeuwijk kunnen omgaan. Het verschil in volksaard kan hij niet zien. Het is de taa'k te trachten een zo groot mogelijke eenheid te krijgen. Als hij hoort, met welke belachelijke argumenten men aankomt, b.v. dat men tegen vereni ging is omdat men in Werkendam meer gebakjes eet dan in Sleeuwijk, dan vindt hij zulks bespottelijk. Men heeft een verordening tegen drank misbruik, vermoedelijk zal er dan ook een moeten komen tegen het taartjes eten. Spr. is voor verenigen. De heer Dekker is door het ont werp teleurgesteld. Het liefst zou hij Nieuwendijk als zelfstandige gemeente zien, doch hij gelooft dat dit niet mogelijk is. Hij is echter overtuigd, dat vele bewoners er voor zijn, dat Nieuwendijk in rijn geheel bij een gemeente wordt gevoegd. Hij is het er mede eens, dat de Werken bij Werkendam behoort, doch Kille zou hi] laten rusten, door dit bij Werken dam te voegen doet men slechts half werk. Ook wat over de Biesbos wordt gezegd, is spr. zeer duister. De heer de Koning meent, dat voor de Biesbos juist een krachtige ge meenschap nodig is. De lieer Dekker zegt, dat de heei Groeneveld wel heeft gezegd, dat door geen der raadsleden die zich tegen de vereniging uitspraken, nog geen enkel motief daarvoor naar vo ren is gebracht. Hij heeft echter van de heer Groeneveld ook niets over voordelen gehoord. Zat het gemeente huis in Werkendam voor de nieuwe gemeente groot genoeg zijn? Spr. ziet in vereniginggeen perspectief voor voordeel en hij gelooft, dat de bewo ners er zeker niets bij te winnen heb ben, alleen te verliezen. Wethouder v. Arkel acht vereni ging van de Werken met Werken dam nodig. Als Sleeuwijk, de Kille en Schans de gemeente blijven, acht hij mogelijkheden voldoende aanwe zig om deze zelfstandig te doen voort bestaan. De bouw van de brug zal Sleeuwijk ten goede komen, even eens de nieuwe weg door het Land van Heusden en Altena. Kleine ge meenten als Rijswijk en Giessen kun nen bestaan, waarom dan .Sleeuwijk niet. Hij kan er dan ook zijn goed keuring niet aan geven, dat dit ge deelte wordt samengevoegd. De heer v. Straten kan zich aan sluiten bij de door B. en W. voor gestelde wijzigingen van het vooront werp. Weth. Ippel heeft gesproken over moeilijkheden voor Sleeuwijk, hij heeft deze evenwel niet aange toond en spr. kan ze niet zien. Ook ziet hij niet het verschil in aard der bevolking. Er is ook gesproken over de vluchthaven die in Werkendam moest komen ,als argument tegen vereniging. Aanvankelijk was men _>ok in Werkendam enthousiast over de plaats in de Werken voor de vlucht haven. Met het oog op de werken voor de droogmaking van de Biesbos moest deze elders komen. Spr. heeft zich daarbij moeten neerleggen. Ook is aangevoerd, dat men in Werken- dam zou moeten gaan stemmen. Hij ziet dit bezwaar niet want men kijjgt dan toch ook weer verschillende stem bureaux, .evengoed als die er nu ook zijn. Het argument voor vereniging door Ged. Staten aangevoerd is door niemand weerlegt. Men wil ook Nieu wendijk in de vereniging betrekken, maar daarvoor laat het voorontwerp toch ook de mogelijkheid open. De heer v. Arkel zou de Schans bii Sleeuwijk willen voegen, doch spr. zou zeggen deze hoort bij de Werken. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSOEN De heer de Joode betwijfelt of als de Biesbos wordt ingedijkt, er dan meer arbeidsmogelijkheid zal komen. De heer de Koning merkt op, dat de Biesbosdroogliegging grootse plan nen zijn die voor geheel Nederland van belangt zijn. Binnenkort telt Ne derland 10 millioen inwoners, deze zijn voor een deel afhankelijk van het buitenland wat voeding betreft. Door de droogmaking verkrijgt mien 10.000 H.A. die in korte tijd in cultuur kun nen worden gebracht. Als Sleeuwijk zelfstandig blijft, ziet hij weinig pers pectief. Krijgt men eên grote ge meenschap, dan verkrij gt men ook meer mogelijkheden en zal men in Den Haag meer kunnen bereiken. Toen vroeger de partij voorganger Gulden met het plan kwam om in Sleeuwijk bouwterrein te gaan chep- pen, heeft men geroepen, dat hij Sleeuwijk in de schuld stak. Spr. is er nu trots op, dat de heer Gulden toen .zijn plan verwezenlijkt heeft ge kregen. De heer de Rover wijst er op, dat ook de k'kleinere gemeenschap wel wat heeft bereikt. Hij noemt de wo ningbouw en het zwembad. Het plan Biesbos juicht spr. toe, doch hij ziet daarin voor Sleeuwijk geen voordeel, alleen algemeen belang. Om samen te werken behoeft men niet te ver enigen. Die heer Groeneveld wijst pp Slie- drecht dat vol zit met industrieën, hier is daarvoor niets gedaan, niette genstaande er uitstekende gelegenheid voor bestond. Verschil van volksaard ziet spr. niet. Als er industrie komt zou de heer Dekker de mensen van hier dan willen verbieden daar te gaan werken? Werkendam is aardig op weg industrie tot zich te trékken. Spr. gelooft dat men zijn kleine ar gumenten tegen vereniging oprij moet zetten en alleen op de grote argu menten moet letten. De heer Dekker gelooft, dat men hem niet goed heeft begrepen. Hij is een groot voorstander van de in poldering van de Biesbos, hem /ont gaan jechter de voordelen voor de gemeente. W.at de kwestie van ver bieden om in industrieën in Werken dam te gaan werken betreft, dit noemt spr. dwaasheid. De heer v. Straten moet even de bewering recht zetten als zou de; heer Gulden de man rijn geweest, die het object voor bouwterrein zou hebben voorgestaan. Dit is niet juist, dit is het werk van de gehele raad van toen geweest. De Voorzitter heeft de discussies aangehoord zonder dat hii zich daar in heeft willen mengen. Dit zou ook zeer moeilijk voor hem zij11 geweest, omdat hij behoudens burgemeester van deze gemeente, ook burgemees ter van Werkendam is. Hij heeft de meningen van de raad van de ver gadering in .October 1947 gehouden, zo objectief mogelijk aan Ged. Staten voorgelegd. De eindbeslissing ligt niet hier, doch elders. Ook van deze dis- cussiess krijgen Ged. Staten de notu len toegezonden. Daarna beleggen de ze een vergadering, waarin ieder raadslid of een gemachtigde zijn stem kan doen horen. Er zijn verschillen de argumenten aangevoerd, ook de haven van Werkendam, doch dit dient men los van dit plan te beschouwen. Spr. zou zeggfen, dat deze kwestie juist voor vereniging pleit. Men moet het voorstel van Ged. Staten zien in de omgrenzing van de gemeente Wer kendam, welke gefneente in een keurslijf zit. Is het niet te gek, dat de bewoners van de Zandwci, als zij naar hun gemeentehuis moeten, langs het gemeentehuis van Werkendn* gaan en dan nog 6 kilometer moeten afleggen om in Sleeuwijk te ko men. Om zich te verplaatsen nu of 20 a 30 jaar terug is heel wat ver betering gekomen. Men heeft nu een verharde weg en busverbinding ge kregen. Ook de Biesbos is ter sprake gebracht en de heer Dekker heeft verklaard, hierin teleurgesteld te zijn. Spr. moet deze daarin bijvallen, wat daarover wordt gezegd is zeer vaag. Maar ook de begrenzing van de Bies bos is hopeloos. Bewoners uit de Biesbos moeten Werkendam, de Wer ken, Almkerk, Dussen, Geertruiden- berg en Raamsdonk passeren, om op hun gemeentehuis te komen. Ged. Staten moeten deze kwestie zo spoe dig mogelijk oplossen, dit is in het belapg der bewoners zelf. Wat de taak zal zijn voor de nieuwe gemeente hangt af van wat er gaat gebeuren. 'Om de bewoners werk te verschaffen zal er gestreefd moeten worfden. naar industrialisatie. Zeker is de brug die er komt gunstig voor de gemeente, maar nog mieer voor Werkendam. Ook is het gemeentehuis in Werken dam aangehaald en of er niet amb tenaren te veel zullen zijn. Het ge meentehuis te Werkendam lijkt spr. niet te klein voor de verenigde ge meenten en dat er ambtenaren te veel zouden zijn, gelooft spr. ook niet, zeker niet de eerste tijd. Aard der bevolking is ook ter sprake geweest. Er is iets verschil, de Werkendam mers zijn iets losser dan de bewoners van Sleeuwijk, doch het verschil is niet zo groot. Spr. heeft na laten gaan waar de bewoners werken. Na tuurlijk is dat niet precies te zeggen. Uit Sleeuwijk, de Werken en Kille werken 54 pet. bij wierk'gevers in Werkendam, 22 in Gorinchiem, 7 in Almkerk en de rest verspreid. Uit Sleeuwijk 34 pet. in Werkendam, 41 in Gormchem, '8 in Almkerk, 3 in Woudrichem. Uit de Werken 61 pet. in Werkendam, 15 in Gorinohem1, 1 in Almkerk en 11 in Hardinxveld. Kille 75 pet. in Werkendam, 22 in Almkerk en 3 bij diversen. Dit rijn toch ook cijfers die meespreken. De afstand van de Kille naar Werken dam is korter dan naar Sleeuwijk. Er is ook gezegd, laat men ©ein ge deelte van de Werken bij Werken dam voegen, volgens spr. mening zou dit dan toch tot de Vijcie moeten zijn. Hij kan heel goed de argumen ten van Sleeuwijk begrijpen en dat ge zegd wordt, wij kunnen onze boon tjes zelf best doppen en men wijst daarbij op Giessen en Rijswijk. Spr. wil van deze plaatsen niets ten kwade zeggen, doch hij kan deze niet als krachtige gemeenschappen zien- Men zou Sleeuwijk en de Kille als zelfstandige gemeente willten handhaven, doch als spr. de be groting nagaat, blijft het voor hem de vraag of zulks mogelijk zal zijn zonder grote bijdrage van hel rijk. De ondernemingsbelasting valt voor een groot deel in de Werken, een klein gedeelte 'in Sleeuwijk. Spr. verwacht niet dat door zijn woor den de meningen veranderd zulle» zijn. De heer de Koning vraagt, of als de nieuwe gemeente er komt of? dan de ambtenaren van de gemeen te Sleeuwijk geen gevaar lopen. De Voorzitter zegl dat de nieuwe gemeente de ambtenaren benoemd. Hij ziet voor de ambtenaren alleen voordeel. De salarissen in een gro tere gemeente zijn hoger dan in een kleinere. Als hij de discussie's nagaat, meent hij tot de conclusie le moeten komen, dat 1 leden voor algehele samen voeging zijn, 4 voelen alleen ervoor de Werken bij Werkendam te doen vloegen. 1 is tegen samenvoeging en de heer Dekker is nu Legen doch zou, als ook Nieuwendijk in de ver eniging werd opgenomen van con tra pro worden. De discussie over deze kwestie wordt hierop gesloten. Van de heer Groeneveld is een vraag ingekomen, hoe liet mogelijk is dat men van de gemeente Alm kerk een aanslag voor schoolgeld krijgt. - L)c Voorzitter acht dit duidelijk genoeg, de kinderen gaan in Alm kerk school. Alleen wordt dit school geld afgetrokken van het bedrag dat de gemeente voor dit bezoeken moei betalen. De heer de Koning dankt de Voor zitter voor de ruime gelegenheid die hij heeft gegeven aan de raadsleden om zich over de kwestie van vere nigen uit te spreken. De vergadering wordt hierop ge Kloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4