NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Sportnieuws Binnenland Heldhaftig! TWEEDE BLAD Stichting ter bevordering van de welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. DONDERDAG 31 MAART 1949 No. 6657 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. ALMKERK. BRAKEL. EETHEN. ZU1LICHEM. De Coloradokeverbestrijding 1949. in HEUSDEN. Ons Feuilleton Er werden bii de damclub V. D. Maandag j.l. in Hotel „Central" geen hoogstaande partijen gespeeld het blunderduiveltje speelde wel de voornaamste partij. Zo liep Klaren tegen Bax in een eenvoudige damzet, waardoor de stand in deze match na vier partijen gelijk geworden is n.l. 44. Evenzo verging het Schaap te gen Jonker, laatstgenoemde behaalde een gemakkelijke overwinning en de stand werd daardoor 64 uit 5. De Graag kwam door een blunder van Nieuwkoop een schijf voor en leze vond het toen welletjes en verloor, stand na 2 partijen 4o. Maandag a s. voortzetting om half acht. r i Zaterdag 26 dezer vertrok net gezin J. G. Teuling naar Canada. Wij wensen ook dit gezin een voorspoe dige overtocht toe. Dit is reeds het derde gezin uit deze gemeente dat zich in Canada gaat vestigen. De knecht van de fam. van Kuijk alhier, kreeg Zaterdagmorgen een klap van een paard. Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. Vrijdagmiddag raakte het zoon tje van de heer J. Breedveld alhier, onder een passerende motor. Het kind bekwam een lichte hersenschud ding. De kerkeraad der Ned. IJerv. kerk heeft besloten het aantal keikfe- raadsleden uit té breiden met een ouderling en een diaken. De stem!- gerechtigde leden zullen t.z.t. voor de verkiezing worden samengeroepen. - De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat in afwijking van het aanvankelijk be paalde, dat er voorjaarskeuringen zou den plaats hebben van stieren, welke tenminste één jaar oud zijn, thans door Ged. Staten wordt medegedeeld dat hiervoor echter moet worden ge lezen: „stieren, welke tenminste ne- "en maanden oud zijn". De geldinzameling ten bate van de Zuilichemse jongens in Indië, gehouden tijdens de uitvoering van de v.v. Vios op Zaterdag 26 Maart J.l., heeft het mooie bedrag van f 14.31 opgebracht. Vorige week zijn door het Co mité Jongens i n Indië, wederom een 9-tal Paaspakketten verzonden naar de militairen uit onze gemeente, wel ke in Indonesië vertoeven. Ditmaal heeft het comité geen huis-aan-huis collecte behoeven te houden voor de verzending van deze pakketten, daar de inzamelingen gehouden op bij zondere gelegenheden, uitvoeringen met aardappelen be tee 1de percelen worden afgekondigd. De uitzonderin gen hebben voornamelijk betrekking op enkele export-centra in het Wes ten van Nederland. Dit neemt niet weg, dat op grond van art. 2 van de Coloradokever wet de kever, overal waar hij voorkomt, intensief dient te worden bestreden. De telers kunnen dit doen op de wijze, welke hen het beste past en op het meest geschikte moment, mits men maar zorgt, dat de verdelging te allen tijde met kracht ter hand Wordt genomen. Wanneer in ernstig besmette gebieden onvoldoende maat regelen worden genomen, zullen daar alsnog algemeen verplichte behande lingen van het aardappelgewas wor den voorgeschreven. •Om te voorkomen, dat zich besmet- In vergelijking met voorgaande ja- tingshaarden in het gewas ontwik- ren kan de Coloradokeverbestrijding kelen, dienen de telers de aanplant voor 1949, mede op grond van in- regelmatig te controleren, teneinde ternationale afspraken, worden ver- in staat te zijn de nodige bespu.itin- eenvoudigd. Behoudens enkele uitzon-j gen of bestuivingen tijdig te kunnen deringen zullen voor die gebieden, uitvoeren. Dit is van zeer groot be- welke niet of slechts sporadisch be- lang, aangezien met de juiste midde- smet zijn, geen v00rbenoedende be- len dan het grootste resultaat wordt sp'uitingen of bestuivingen van alle verkregen. enz., voldoende waren, om een mooi pakket klaar te maken. Wij hopen, dat al onze jongens 'het pakket in goede gezondheid mo gen ontvangen. i Dezer dagen ontvingen wij een rapport bevattende een overzicht van de werkzaamheden van deze Stich ting over het 'tijdvak 1 Maart 1918 tot 28 Febr. '1919. Men moet deze Stichting zien als 'het samenbinden de element. Immers bij de oprich ting en eerste exploratie van de 'mo gelijkheden, die in deze streek on der de vlag tvan de Stichhting (een plaats zouden vinden, tkwam zeer duidelijk naar voren, dat noch een organisatie aan de vele reeds be staande moest worden (toegevoegd, noch een superbestuur iover deze organisaties gevormd zou moeten worden, maar Ale doelstelling ge zocht moest worden (enerzijds van liet opvullen van deern ten, hetzij aan liet stimuleren van (specifieke ver eniging op specifiek (terrein, jwaar deze niet aanwezig (waren, hetzij tloor zelfwerkzaamheid op gebie den waar de eigen vereniging geen, practisclie mogelijkheden bood, an derzijds door een orgaan Je schep pen, waarin de bestaande organisa ties elkaar zouden kunnen ontmoe ten om in gemeenschappelijk over leg" de randgebieden van hunne di verse belangensferen le (bespreken. I11 dit licht bezien heeft de Stich ting een volkomen eigen plaats in' te nemen en zich ook reeds teen be staansrecht verworven. Het overzicht van bovengenoem de werkzaamheden toont zulks dui delijk aan. 1 De gedachte dat het Land v. Heus den en Altena een stukje Brabant vormt, dat door regering en andere ambtelijke instantie's onvoldoende belangstelling geniet is ten opzichte van het Fonds noodgebieden onjuist. Dit blijkt reeds voldoende tuit het feit dat hel de Stichting moge lijk heeft gemaakt om ,sinds 1 Maart 1947 over een eigen ^apparaat te be schikken en ook voor de jaren 1949 en 19öü een belangrijk bedrag per jaar is toegezegd voor de bestrij ding van de kosten van het bureau dezer Stichting. Aan de Slichting werken mede; H.H. Burgemeesters, Artsen, verte genwoordigers uit Industrie, Handel, Middenstand, Waterschappen, Land bouw, Veeteelt, Tuinbouw, Fruit teelt, Bouwvakken, Visserij, Maat schappelijk werk, Kruisverenigingen enz., die te samen het Algemeen Bestuur vormen. 1 Contact werd opgenomen met in dustriëlen die zochten naar sprei ding, overplaatsing of naar .terrein voor gehele nieuwe vestiging. ,Op ,'i ogenblik loopt een aanvraag die, wanneer de nodige finantiële steun wordt verkregen, een mooie .aan winst zou betekenen voor de gehele streek, aangezien er plaats zou zijn voor 70 a 80 arbeiders die het Ar beidsbureau in staat is ite leveren. Een ander grootbedrijf deed (toe- z egging bij verdere spreiding belang stelling te zullen tonen voor het Land v. Heusden en ^Altena. Om 'aan industrievestiging te voldoen, zal er voldoende bouwrijp terrein aanwe zig moeten zijn, benevens huisves ting voor vast personeel. De Stichting Is tevens een insti tuut voor hulp en voorlichting, meer deren maakten daarvan needs ge bruik. Ook op het jterrein der Volks gezondheid is ze werkzaam. Hjei consultatiebureau ter bestrijding van tuberculose te Almkerk, vormt daar voor net bewijs en flat dit bureau in een dringende behoefte voorziet, bewijst het aantal bezoeken, dat uit de verschillende gemeenten in het Land van Heusden en Altena ,aan het bureau werd gebracht. De cijfers daarvan maken wel in druk. De administratie van dit bu reau berust bij de Stichting, even- veneens het adviesbureau voor Ar beid voor T)nvolwaardigen. De Stichting verleent verder zijn Demiddelïng voor net houden van lezingen en net houoen van cursus sen voor EHBO. Ook de totstandkoming van het Natuurbad „Bijtelskil" en een kin derspeeltuin te Sleeuwfjk, die jneen grote behoefte voor de streek voor ziet is liet werk van de Stichting en getuigt van durf en doorzettings vermogen. Uit deze beknopte uiteenzejtting welke wij aan het verslag (ontleen den, blijkt duidelijk de belangrijke plaats die de Stichting in bet ge bied inneemt. Zaterdag j.l. speelde ons ie elftal de vastgestelde bekerwedstrijd in den Bosch tegen Wilhelmina 1 (2'e klas K.N.V.B.). Heusden heeft zich inde- ze wedstrijd goed gehouden, met slechts 1o werd deze wedstrijd ver loren. Wilhelmina speelde technisch goed, maar wanneer Heusden een goede schutter had geliad, dan zou Wilhelmina met een gelijk spel er af gekomen zijn. Onze linksbuiten Vos heeft drie kansen gehad, maar kon het niet tot een doelpunt brengen. Na een half uur nam Wilihelmina de leiding (1o). Telkens nam Wil helmina de bal mee', totdat zij stran- de op onze uitstekende achterhoede, met spil v. Wijk aan het hoofd. Na de rust een zwoegend Heusden-elftal, maar tot doelpunten kwam het niet meer, zo'dat Wilhelmina een 1o overwinning behaalde, terwijl een ge lijk spel de verhouding beter had weergegeven. De beste spelers wa ren W. v. Wijk, de Kok en G. v. d. Linden. Er was voor deze wedstrijd tamelijk veel belangstelling. Het derde elftal speelde Zondag haar laatste thuiswedstrijd van dit seizoen tegen de v.v. Zwaluw 6 uit Vught. Met de rust hadden onze ben jamins de leiding genomen door een goed schot van de mid voor i'(io). Na de rust vergrootte de jmidvoor door een mooi schot die voorsprong (2o). Zwaluw zette allies op piles en na een kwartier slaagde Jaij erin de achterstand te verkleinen (21 door een fout in onze (achterhoede. 5 minuten voor het einde weer een lout in de achterhoede, en tde Zwa- luw-midvoor maakte hiervan een gre tig gebruik door onhoudbaar voor doelman Klare in te kogelen 22). Het was een wedstrijd met aardige spelmomenten, die het aanzien vol komen waard was. Het ie elftal speelt a.s. Zondag haar 2e bekerwedstrijd thuis tegen het sterke Korvel 1 uit Tilburg. Wan neer hetzelfde spel gespeeld wordt als j.l. Zaterdag blijft de overwin ning in Heusden. Aanvang half 3 op het terrein nabij de brug. Het 3e elftal gaat te gast bii R.K. O.S.C. III te Orthen. NOG 12000 NEDERLANDERS IN DUITSLAND BEGRAVEN. Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlijn is de dienst identificatie en berging er in geslaagd tot nog toe vijf transpor ten met de stoffelijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen, naar Nederland over te brengen. De ze resten werden in Berlijn geïdentifi ceerd door een péletan van 'deze dienst, dat reizen maakt in de Rus sische zone om gegevens te verzame len over daar begraven landgenoten. Per auto worden de stoffelijk over schotten via Beek in Limburg naar Amersfoort gebracht, waar zij in de dodenhal van het voormalig ,concen- iratiekamp worden opgebaard tot de familieleden van tie overledenen, die onmiddellijk in kennis worden ge steld, hebben bericht waar zij hun verwanten willen begraven: op een eigen kerkhof of op het grote ere- kerkhof te Loenen op de. Veluwe. De dienst identificatie en bergitng werkt hard om de ongeveer 12000 Nederlanders, die nog in Duitsland begraven liggen, op te sporen. Ver wacht mag worden, dat in de naaste toekomst regelmatig transporten zul len arriveren. DEVIEZEN VOOR ZAKENREI ZEN. De Nederlandse Bank heeft een vereenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrijgen van deviezen voor zakenreizen voor de volgende landenDienemarken, Engeland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjechoslowakije, Joegosslavië en Zweden. Zij heeft daartoe eèn algemene vergunning verleend aan de deviezen- banken, die op grond daarvan aan directie en personeel van zaken, wel ke in het handelsregister zijn inge schreven en zich voor 1 5 April 1949 tot de deviezenbaiïken hebben ge wend, in de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reisdeviezen mo gen .afgeven tot de bedragen, die de desbetreffende zaken in het jaar 1948 voor dit doel hebben' opgenomen. KINDEREN DOOR WATERPLANT VERGIFTIGD. Drie jeugdige kinderen te Loos- dnecht hebben spelenderwijs de knol van de z.g. waterscheerling gegeten, en reeds spoedig openbaarden ,zich vergiftigingsverschijnselen. Een on middellijk gewaarschuwd arts het de kinderen naar het Diaconessen- huis te Hilversum overbrengen. On derweg bleek een der kinderen, het driejarig dochtertje van de familie Vonk uit Loosdrechst, reeds te zijn overleden. De beide anderen konden door onmiddellijk medisch ingrij pen van de dood worden gered. DOODSTRAF VOOR RIDDER VAN RAPPARD. Het Bijzondere Gerechtshof te den Haag deed uitspraak in de .zaak tegen de voormalige leider van de N.S.N.A.P. dr. Ernst Herman Rid der van Rappard, tegen wie de pro- Het is een heldere, heerlijke lente morgen; de zonnestralen spelen over de blauwe wateren en verspreiden over het schitterend panorama van de kust van Plymouth een gouden glans. De witte huizen zijn nog witter en verblindend voor het oog en de lichttoren steekt scherp af tegen de heldere hemel. Het is alles leven en gewoel aan de kade, want die stoom boot van de Peninsular and Oriental Company „de Iindiana" staat op het punt de grote zeereis te aanvaarden, zodra het water hoog genoeg zal zijn, doch vooraf moeten nog een aantai passagiers met hun bagage aan boord genomen worden. De meesten zijn reeds op de plaats hunner be stemming en zien met bezorgde blik ken naar de zee, die voor enige ver velende weken hun woonplaats zijn moet, terwijl een rijtuig miet vier paarden, een nieuwe deelgenoot aan voert voor de lange en vervelende reis. Een schoon, goed gekleed heer van vijf en dertig jaar tilt zorgvol een jonge dame met bleek gelaat uit het gemakkelijk rijtuig, hare ogen spreken duidelijk van stille smart vervolgens een oude dame met grijs haar, wier trekken veel met de zijnen overeenkomen blijkbaar moeder en echtgenoot en zijn bezorgheid voor beiden toont zich in zijn houding. „Ge zult mij met je naar boord nemen, Herbert?" sprak de oude da me op smekende toon. „Ge weet, dat je het mij beloofd hebt." „Dat is zo moeder, ofschoon het verkeerd van mij was. Het ware be ter geweest, zo u thuis van mij af scheid had genomen". „Zeg dat niet meer," zeide zij, terwijl hare lippen beefden, zonder dat een enkele traan zich vertoonde. „Ik zal mij goed houden en wil zien, hoe gij aan boord van dat grote schip zult wonen en slapen; ik zal des te levendiger je mij kunnen voor stellen, als ik alles gezien heb." „Nu, zo het mogelijk is, zult gij het zien, lieve moeder. Ha, daar komt het aan, juist alsof het leven heeft, vindt ge niet? Wat, Laura, gij weent! Dat mag niet lieve. Bedenk, dat ik mijn moeder aan je achterlaat." Hij keerde zijn echtgenote naar de zeekant, opdat de leeglopers aan de kade de aandoening niet zien zouden, die zij te vergeefs trachtte te verber gen, en, zonder een enkel woord te spreken, wachtten zij de nadering der Indiana .pf. De boot zou nog enige uren te Plymouth vertoeven, volgens de gedane aankondigingen, zodat er tijd genoeg overbleef tot afscheid ne men en voor moeder en echtgenote om alles te zien wat er gedaan was om de hut, die hij, die zij beminden, bewonen zou, zo gemakkelijk en aan genaam mogéflijk te maken. Mr. Herbert Graham scheen ie mand van aanziende kruiers namen eerbiedig hun mutsen voor fjem af, toen hij aan boord kwam en die ka pitein groette hem als een hoogge plaatst persoon en heette de dames welkom aan boord van de Indiana. Een groot gedeelte zijner bagage was reeds weggeborgen' daar het vooraf reeds van Londen verzonden was, zo dat er weinig tijd nodig was om dat gene te bezorgen, wat hij zelf met zich gebracht nad.. „Zo is het goed, Graves", zeide hij tot de knecht die hen vergezeld had. „Ga nu aan wal, en wacht daar op mijn moeder en Mrs. Graham. Vaarwel, goede vrienddien haar even trouw als gii mij gediend hebt". Graves verliet het 9chip, zijn hart was vol, en meer denkende aan het geen zijn goede meester gezegd had, dan aan het bankbil jet, dat deze hem in de hand had gestopt. Intussen was het drietal in de hut gegaan, bestemd voor Herbert Gra hame, en zij namen alles in ogen schouw en schikten en regelden al les voor zijn gemak, op een wijze die duidelijk bewees, hoe zij het ogen blik hunner scheiding wensten te ver schuiven. Moeder", zei Mr. Grahame ein delijk, „de tijd vliegt voortstaakt uwe bemoeiingen en spreek nog een enkel woord tot mij". De moeder sloeg haar armen om zijn hals. ,,Ik kan je niet laten ver- trekkken, mijn jongen!" zeide zij lief devol en zich toen tot de jonge vrouw wendende, voegde zij er bijna op onderdanige toon bij„Beschuldig mij niet van baatzuchtig te zijn in liefde, Laura. In deze laatste ogen blikken behoort mijn zoon mij toe ik zal hem in deze wereld nimmer weder zien." „Moeder", riep de jonge Mr. Gra hame in verbazing uit, terwijl de zoon zich zacht van hare omhelzing los maakte en tussen de beide vrouwen plaats nam. „Neen, moeder, indien gij zo doet, dan zal ik u weder aan wal moeten brengen en u met Graves laten ver trekken. Gij beloofde mij u moedig te houden ,niet waar?" „Ik houd mij moedig, mijn jongen. Ik bedoelde niet dat wij elkander niet zouden wederzien, maar het is niet waarschijnlijk. Vijf jaren is een lange tijd, mijn jongenen .schoon ik de hemel bidden zal mij tot je terug komst in het leven te sparen, zou het toch voor een vrouw van mijn leeftijd geen wonder zijn, zo ik in die tijd stierf. Ik dacht niet aan mijn dood, Herbert, toén ik je zeide .je nooit weder te zullen zien, maar aan mijn ogen, mijn kind; ge wieet hoe mijn gezicht met de dag mïnder wordt. Zo ik leef totdat ge weder keert, zal het niet zijn om je weder te zien alleen om je stem te ho ren, je handdruk te gevoelen en te weten dat ge bij me zijt". Herbert Grahame bedekte zijn ge laat voor een ogenblik om de uitwer king te verbergen, die deze woorden op hem maakten. „'t Is waar,' 'zeide hij op hese toon, „daar dacht ik niet aan, lieve moeder". „Niet dat ik er -pver mor", zeide zij, ongekunsteld. „Hiet is slechts een nieuwe mijlpaal in mijm levensweg. Laura blijf 1 mij nog en wij zullen te zamen'God voor je bidden.'.' „Mijne Laura", zeide Mr. Grahame, terwijl hij een kus pp de wang van zijn vrouw drukte. „Ik laat mijn moe der aan je achter, ik vertnouw haar aan je toe. Zult ge je dat altijd herinneren?" „Altijd, zo lang ik leef", zeide zij, met vuur. „Zoals ik voor jou een trouwe echtgenote, voor onze jon gen een trouwe moeder ben, zal ik voor haar zorgen en waken. Geloof me, Herbert, geen smart, die in mijn vermogen is van haar af Je wenden, zal haar treffengeen beproeving, waartegen ik haar kan beschermen, zal haar gelukkige ouderdom ver storen. Wanneer gij in Indië zijt en daar voor ons en de onzen zwoegt, denk dan altijd dat je vrouw jou moeder als de hare beschouwt en, dat zij, zo de nood het mocht vor deren, haar eigen leven voor het ge1- luk van het haar toevertrouwde zal geven". J Herbert Grahame kon niet spre ken, hij kon niet meer dan zijn vrouw in zijn armen drukken en haar sta melend zegenen voor haar goedheid. De tijd gedoogde geen langdurig af scheid, want de buitengewone drukte verkondigde het ras op handen zijn de vertrek; en weldra klonk het door het schip: „Zijn er nog aan boord voor de wal?" waarschuwing genoeg dat het laatste ogenblik daar was. (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5