Firma Charles Schreuder Zo - prima zware Uienplanten SMITS voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Ons Landbouwhoekje. Is onze Landbouwvoorlichting nog te vertrouwen Complete Slaapkamers Huiskamers dressoirs J. M. VAN DER POL Rijwielhandel, Pootaardappelen, Voederbietenzaad, Zaaigranen, enz. KRUIWAGENS DE VRIES' Wagenbouw en Carrierbedrijf Buikbanden naar Maat G-. A. van der Ham, Breda Couwenberg ADR. VERWIJS V. DELFT's Til-op wollen- en vochtechte bekleding Holtapkarpetten Vaste vloerbedekking Prima Kapokmatrassen 2 clubs 4 stoelen 2 fauteuils 4 stoelen Spiraalmatrassen Geschilderde 2- en lpers. ledikanten - waskasten nachtkasten Massiefeiken ledikanten Cocos - Lopers - Matten Corridor - Japanmatten N SCHOENMAGAZIJN -f* De schurftbestrijding van appel en peer cureur bij genoemd Hof yeertien dagen geleden de doodstraf eiste. Het "Hof bevestigde deze eis pn veroordeelde van Rappard tot de zwaarste straf. 900 GULDEN IX PLAATS VAN VIER EIERKOEKEN. Een inwoonster van Wildervank, die een dag in de glad Groningen vertoefde, kocht in een der winkel zaken vier eierkoeken, die haar pet jes in een papieren zakje overhan digd werden. Toen zij op file terug reis naar Wildervank liet zakje opende, was zij «niet .weinig verbaasd daarin bankbiljetten in plaats ivan eierkoeken te vinden. Dij nader on derzoek bleek, dat ;het jsvinkelzakje met f900 tussen ide gereedstaande zakjes met eierkoeken iwas geraakt. De eerlijke Wildervankster, die het bedrag terug gaf pan (de be trokken winkelier, kon teen bedrag van f 150 als beloning (krijgen, (doch weigerde elke beloning. i Ir. Cleveringa heeft laatst te Gen- deren en te Nieuwen dijk een opzien barende lezing gehouden en daarmee a.h.w. een knuppel in een ooenderhok gesmeten. Ik heb geen van beide vergaderin gen kunnen bijwonen en dus alles „van horen zeggen' Gaarne voldoe ik aan het verzoek van collega v. Hoven te Dussen, die mij 'gevraagd heeft in deze rubriek een en ander te mogen schrijven aan gaande de beweringen van Ir. Cleve ringa, die schijnbaar ook niet na gelaten heeft, het tegenwoordige land bouwonderwijs een knauw te ge ven... W. B. te A, Het optreden van Ir. O.. J. Cleve ringa op uitnodiging van de „Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting" over het onderwerp „Structuur van de grond en de ziekten die daaruit voortvloeien", heeft in het land van ATtena onder de landbouwende be volking nogal wat opschudding te weeggebracht. En dat niet ten on rechte. De ganse landbouwwetenschap van de laatste tientallen jaren, het werk van de voorlichtingsdienst, de stof die geleerd wordt op onze lagere en middelbare landbouwscholen, en op onze landbouwcursussein wordt als met een handomdraai foutief ge noemd. Het roer moet worden om geworpen, immers nieuwe gezichts punten zijn in de laatste jaren ver schenen. En wii die leven in een tijd van „vernieuwing" op allerhande gebied, en ons op onderwijsgebied onderhand zo ouderwets gaan gevoe len, omdat de jongeren het veel be ter denken te weten, zouden mis schien kunnen gaan denken, zou ook op het gebied van het landbouwon derwijs en de voorlichting dienaan gaande geen andere denkbeelden moeten worden gebracht. Als ge naar de heer Cleveringa luistert, inderdaad dan is het zo. Er is liaast 'bij, wiant' anders staat de hongerdood voor de deur. Ik zal trachten in een paar stukjes in het „Landbouwhoekje", dat door de heer W. Bronkhorst aan mij voor dit doel bereidwillig werd afgestaan, landbouwers in bet land van Al- tena aan te tonen, dat wij inog ge rust ons vertrouwen kunnen schen ken aan de La n d b o u.w voor 1 i c h ti n g.s- dienst enz. zoals die tot heden werkt. Het heeft mij wel verbaasd, dat de Bedrijfsvereniging alhier iemand als de heer Cleveringa heeft laten optreden. Deze vereniging heeft toch zeker ten. doel om landbouw en vee teelt op een hoger plan te breingen. Al jaren weten we dat hier veie vruchtbare gronden liggen, alleen wii zitten nog met vele factoren te tob ben, als ontwatering enz. We ge raakten enigszins o=n dreef, en de overtuiging begon te rijpen dat hier nog veel verbeterd kon worden. En nu laat de Bedrijfsvereniging plotse ling de heer Cleveringa optreden, om met een slag het werk vanRijks- landbouwconsulenten, Landbouwon- derwijzers, enz. omver te werpen, en de boerenstand in vertwijfeling te brengen of die voorlichting nog wel langer is te geloven. Het moet ge zegd worden ik hoorde het van verschillende zijden dat de rede van de heer Cleveringa zeer meesle pend was en schijnbaar overstelpt met allerhande argumenten, die de argeloze luisteraar met open mond zit te beluisteren, maar op die avond niet in staat is om zich van de echt- -heid van het aangebodene te verge- -wissen. Hij heeft immers alles met -proeven onderzocht. met n van Delft's Til-op bent U meteen klaar! Het bekende merk VAN DELFT waarborgt kwaliteit Alle soorten, ook Engelse wagens Kleuren naar verkiezing 14 verschillende modellen uit voor raad leverbaar, in eiken, old finish, blank-eiken, gotisch en mahonie grote sortering old finish, eiken en gotische Keuze uit 15 verschillende mo dellen Alles eigen stoffeerwerk, onder volle garantie Prachtsortering in wol. Pracht kwaliteit f79,75 vakkundige belegging L s-JI 1 Ter F— 1 1 1 1 Meer dan 20 verschillende soorten vanaf f 79, 3-delig, 2 kussens vanaf f 112,40 vanaf f275,tot f475,— vanaf f 98,tot f 225, 2-delig vanaf f33,—, f35,20, f38,55 enz. in 8 verschillende soorten BEDDEN - DEKENS - MATRASSEN COMPLETE MEUBILERING Telefoon No. 49 - WIJKSESTRAAT W 128—130 Qudheusdenschestraat W 2 Heusden Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur HARMONICA-GAAS in elke hoogte GLAD- en PUNTDRAAO goedgekeurde 0 DOUGLAS Super Scheermesje 0.08 mm J BS Diverse modellen en maten van 75 200 L. IS Solide uitvoering H Concurrerende prijzen uitoutepZadicol- -fatk. HfM, apatite ItwtkM&v. Voor iedere band, een tevreden klant Ik zal (u. daarvan iets laten hor,en, maar nu met de bewijzen erbij om de eerlijke Lezer tot nadenken te bren gen. De heer Cl. vertelt nu nog, en schreef in 1941 in zijn boekje „De betekenis van de organische mest voor het behoud van de vruchtbaar heid der cultuurgronden (ik citeer letterlijk)„In Westbrabant bezoch ten wii een geheel gemechaniseerd veeloos klieibedrijf op zware kalkrijike (liet wel op. B. v. H.) klei. De zeer ontwikkelde bedrijfsleider, die ern stig teleurgesteld was, dat niettegen staande zijn diepe (kerende) grond bewerking en zijn overvloedig gebruik van kunstmest, talrijke oogsten mis lukten door voetziekten, legeren, kla verkanker, kweek en andere onkrui den, moest erkennen, dat zijn 011 der- ewtse buurman, die bijna alleen stal mest gebruikte, soms weliswaar wat kleinere, maar gemiddeld veel zeker der oogsten verkreeg. In de Haar lemmermeer bezochten wij een flin ke jonge landbouwer, die al zijn stal mest verkocht aan tuinders, doch die o.a. ernstig klaagde, dat zijn suiker bieten, niettegenstaande veel gehakt werd, in een nat jaar nog schuil gin gen onder windhalm en kamille. Het verband tussen beide aangelegenhe den was hem onbekend. De op brengst was natuurlijk geheel onvol doende". De vergadering luistert aandachtig, wane hoe kun je zoiets zo maar tegen spreken. Wat is echter gebeurd. De heer Ir. J. A. van Riel, die reeds in 1931 zijn brochure schreef over het veeloze bedrijf en in zijn ambts gebied voorbeeldige resultaten had bereikt, verzocht zijn collega de heer Cleveringa, met hem aan deze bedrij ven een bezoek te brengen. Dit is geschied in bet jaar 1,942 en wel in Westbrabant en op het eiland van Dordrecht. Op een mijner lezingen is opgemerkt, dat ik ten onrechte de heer Cleveringa beschuldigd had dat hij niet op de ontwatering lette. Welnu ik heb mij de moeite getroost en heb Zaterdagmiddag 19 Maart j.l. mijn oud-leermeester Ir. van Riel in Dordrecht opgezocht en over de ze materie niet hem breedvoerig ge sproken. Ik kan niet al'les neerschrij ven wat ik nu weet, maar hij ver telde me dat op die bewuste tocht duidelijk aan het licht is gekomen, dat de heer Cl. de ontwatering op een verschrikkelijke manier verwaar loosd. Bij elke boer heeft van Riel tenslotte de vraag gesteld, en hoe is het met uw ontwatering. Het resul taat was, dat de heer Cl', moest er kennen, dat deze bedrijven uitstekend waren en dat zijn oordeel foutief was geweest. De cijfers voor de rap porten werden vastgelegd. Nimmer heeft de heer Cl. daar nog enig taal of teken van gedaan. In 1945 toen de heer van Riel hem daaraan herinner de, wendde de heer Cl. papierschaar ste voor. En nu in hét Octobiernum- mer van het Maandblad voor de Landbouwvoorlichtingsdienst van net jaar 1948, daagt de heer van Riel hem nogmaals uit als hij schrijft: „Een dergelijk vergelijkend onder zoek is door Ir. Cleveringa in 1942 in Westelijk Noordbrabant en op het eiland van Dordrecht verricht. Ik was daarbij aanwezig, doch de helaas nog steeds niet gepubliceerde uitslag was allerminst een beves tiging van zijn theorieën". Even ver der schrijft hijop deze zuivere ak kerbouwbedrijven is geen sprake van instortende structuren, grove vervui ling, massaal optreden van planten ziekten en andere plagen. Met de oogstresultaten is het precies het zelfde. Ook hier is het voordeel aan de kant van het zuivere akkerbouw,- bedrijf, opbrengsten die zeker niet onderdoen voor die van de gemengde bedrijven uit de buurt". De volgende maal hoop ik nog meerdere frappante staaltjes van de proeven van de heer Cleveringa te laten horen, die op waarheid gegrond zijn en navraag kunnen velen. Ik vrees dat dit stukje toch al iets te lang geworden is. Heeft soms iemand iets te vragen of te becritiseren, dan verzoek ik hem beleefd dit tot mij te richten, of te wachten tot deze artikelen beëindigd zijn, daar u niet van het denkbeeld moet uitgaan, dat ondergetekende een voorvechter voor enkel kunstmest zou zijn. Daarom is de critiék misschien even later op zijn plaats. B. VAN HOVEN. Land- en Tuinbouwonderwijzer Dussen. Hoewel ieder jaar de schurftzwam opnieuw een aanval op ons fruit doet, wordt deze aanval op de meeste be drijven met succes afgeslagen. Ge lukkig is het feit, dat zowel weten schap als praktijk volledig samenwer ken, waardoor een juist inzicht in de bestrijding mogelijk is geworden. Dit is ook wel nodig, want hier door kan de kwaliteit van het fruit nog aanmerkelijk worden verbeterd. Aangezien de schurftziekte, voor zo ver het appels en peren betreft, een van de belangrijkste oorzaken is van minder goede kwaliteit van een deel van ons fruit, moet de kwaliteits verbetering in de eerste plaats ge zocht worden in een krachtige en algemene bestrijding van deze ziekte. Natuurlijk zal men hierbij speciaal moeten letten dat de bestrijding zorg vuldig en met deugdelijke middelen en op de juiste tijdstippen wordt uitgevoerd. Hoe hardnekkig deze schurftziekte is blijkt wel uit het feit, dat in sommige gevallen, niettegenstaande een intensief uitgevoerde bestrijding, waarbij bijv. in één seizoen zes maal gespoten werd, de vruchten soms toch nog door schurftziekte werden aan getast. Het gevolg hiervan is ge weest, dat onderzoekingen zijn ver richt naar de juiste tijdstippen waar op de bestrijding dient te worden uitgevoerd. Hiermede is men zeer ver gevorderd en men kan wel zeg gen, dat het juiste inzicht, dat voor de bestrijding der ziekte onder de in ons land heersende omstandighe den bereikt is. i Het zou ons te ver voeren om hier de oorzaak van de schurftziekte te omschrijven. Belangrijk is, dat men thans weet, welke zwammen de schurftziekte veroorzaken, alsmede hun levenswijze. Maar nu de bestrijding. Ook hier zit men niet stil, en de wetenschap zoekt steeds naar die middelen, wel ke gemakkelijk en eenvoudig maar toch een zekere werking geven. Werd vroeger algemeen gebruik gemaakt van Bordeauxe en Califor- nische pap, thans zijn er nieuwere middelen in de handel welke onze volle aandacht verdienen. Wij noemen in dit verband het nieuwe beproefde middel AAventa (een orgatiisclie kwikverbinding) waar mede voor de bloei en bij appels ook na de bloei zeer gqede resul taten zijii bereikt. Het wordt gebruikt in een zeer geringe concentratie iste maal voor de bloei o, 15 pet. en 2de maal voor de bloei 0,10 pet. Het is te hopen, dat men er wer kelijk in geslaagd is, iets te vinden, waardoor algehele bestrijding moge lijk is, het zou onze fruitteelt ten goede komen. uitneembaar ALS WANOELWAGEN VOOR 7 KINDEREN De TIL OP kunt U gebruiken als reiswieg, als kinder wagen en als wandelwagen (voor 1 ol 2 kinderen) net zoals U verkiest! Ideale combinatie. Opvouwbaar frame, uitneembare bak. Solide en sierlijk. 0} QMD rp aaaj Vertegenw.„PHOENIX"- en „ADEK "-Rij wielen „VICTORIA" Electrische Wasmachines Wederverkopers korting HEUSDEN BESTELLINGEN op worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij de Agenten of rechtstreeks bij ANDEL (N.-Br.) Tefef. 23 d. en n. Tevens gelegenheid tot opfok van jonge hennen. Gevraagd: AGENT voor Drunen en Omstreken en JONGEN van 15—18 jaar in 't bedrijf. Per pakje van 10 stuks f 1.25 DOUGLAS Super Scheermesje in Sweden vakkundig uit Sweeds staal gefabriceerd DOUGLAS Super scheermesje veroor zaakt geen gehavend en bebloed, maar wel een gelaat zoo zacht als wol DOUGLAS Super Scheermesje wordt als om strijd geroemd en is alom verkrijgbaar Waar DOUGLAS Super Scheermesje niet verkrijgbaar is, kan men voor weder verkoop zich wenden tot het bureau van dit blad. ES Met ijzeren pootstoffen en kopsteunen H Met houten of luchtbandwiel Heerstraat 35 GORINCHEM Telefoon 2203 TE KOOP: een grote partij H. Zwart, Tuinder, Almkerk, Tel. 32 Wijksestj-aat 54—55 Telef. 70 HEUSDEN in alle modellen, naar ieders wens, met en zonder elastiek Worden vakkundig aangemeten. Wij bezoeken U ook aan huis, wat voor U betekentA le. Geen urenlang wachten. 2e. Geen reiskosten, enz. 3e. Geen verlet. Ook betaalt U niets vooruit. Stuur ons even een kaartje Ginnekenweg 64 Telef. 9232 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6