Voor BELIIDENIS SIMAVI-COLLEGTE t Heldhaftig J Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden KERKBOEKJES BELIJDENISTEKSTEN Er zal een extra collecte worden gehouden ten bate van het kerk koor. Donderdag 7 April a.s. zal er weer gelegenheid beslaan om huisvuil mede te geven. Des mor gens om half acht zal men een aanvang met ophalen maken. De route is als volgt samenge steld: Prov. weg Noord, Ganfcelweg, Voorstraat, Fabriciusstraat, Dorps straten, Boompjes, Brugdam, Hoek je en verder naar Nieuwendijk. Woensdagmiddag werd alhier in de Chr. school „Verlaatsedijk", hoofd de heer A. Mol, onder grote belangstelling van de ouders der kin deren, gen openbare les „gegeven. In elke klas werd het werk der kinderen door de betrokken ouders in ogen schouw genomen, bijgestaan door het onderwijzend personeel. Ook werden door enkele kinderen van verschil lende klassen voordrachten ten beste gegeven, terwijl tevens enkele vers jes werden gezongen. In de pauze werden die kindieren getracteerd. Het bestuur der school kan met genoegen op deze leerzame middag terugzien. Onze vroegere dorpsgenote, mej. D. A. Verschoor, thans te Vbr- den, is benoemd tot onderwijze res aan een Chr. school te Heemstede. De uitslag van de loterij van de Schaakvereniging H.S.P. is als ie pr. lot 849 ge pr. lot 117 2e pr. lot 473 10e pr. lot 348 3e pr. lot 768 11e pr.. lot 890 4e pr. lot 910 12e pr. lot 207 5e pr. lot 28 13e pr. lot 583 6e pr. lot 474 14e pr.. lot 543 7e pr. lot 29 15e pr. lot 794 8e pr. lot 250 Men wordt beleefd verzocht de prijzen zo spoedig mogelijk af te halen bijW. A. <v. d. Me ij den, Prov. weg N 107, Almkerk. BABILONIëNBROEK. Na een verblijf van ruim 2 jaar in Indonesië is mej. S. Vos Ad. alhier j.l. Dinsdag behouden thuis gekomen, bij welke gelegenheid verschillende vrienden en bekenden aanwezig waren om haar de hand te drukken. 'MejVos heeft in Indonesië als verpleegster medegeholpen om het leea van zieken en gewonden te le nigen.. Op verschillende plaatsen heeft ze in de ziekenhuizen haar taak ver vuld, eerst op Sumatra ten later op Java. Pp Vrijdag 8 April a.s., des avonds 7 uur, hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier voor te gaan, candidaat v. Dieren, hulpprediker te Dirksland. 's-GRAVENMOER. De A.R. Kiesvereniging al hier heeft de candidatenlijst voorde a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld 1. K. de Geus; ;2W. K. Dekkers; 3. W. Versteeg Hzn.4. A. W. Ver hagen; 5. Chr. van Jersel6. M. v. Dalep7- A. A. van Nunni'khoven. GAMEREN. Op 29 Maart 1949 heeft de eindles plaats gehad van de alge mene tuinbouwcursus te Gameren, welke stond onder leiding van de heer K. v. Asperen, hoofd der Chr. school aldaar en de heer P. J. van den Bogerd, tuinbouwvakonderwij- zer te Zuilichem. Mede aanwezig waren de heren Ir. J. D. Gerritsen, Rijkstuinbouw- consulent Spit, leraar in algemene dienst, de wethouders der gemeente Gameren (de Burgemeester was ver hinderd aanwezig te zijn), het be stuur van de Kring West-Gelderland C.B.T.B., de Commissie van Toe zicht en ouders en leerlingen. Nadat de cursisten door het be antwoorden van een aantal vragen een gedeelte van hun kennis hadden getoond, deelde de Rijkstuinbouw- consulent mede, dat besloten was aan alle cursisten een diploma uit te reiken. Hij sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten en feliciteerde hiermede de heren van Asperen en v. d. Bogerd, maar ook de cursisten. Spreker wijst er de cursisten op dat zij nu hun kennis hebben vergroot, maar deze moet worden bijgehouden, zo- mogelijk nog groter worden. Hij wijst in dit ver band op de mogelijkheid tot het bezoeken van de tuinbouwvakschool te Zallbommel. Uitgereikt \vorden 1 diploma's' met zeer veel vrucht, 20 met veel vrucht en 5 met vrucht. De heer v. d. Graft, voorzitter van de Kring West-Gelderland C.B.T.B. deelt mede dat het voor de C.B.T.B. een genoegen is geweest deze cur sus te Gameren te organiseren, voor al als men de bereikte resultaten ziet. Spreker wenst de cursisten ge luk en ook de leraren. Vooral wijst hij er op dat de verkregen kennis nu ook in de practijk moet wor den gebracht. Door de heer Kooij- man, wordt namens alle cursisten met een enkel woord van dank de heer v. Asperen een aktetas en de heer v. d. Bogerd een schemerlamp aangeboden als blijk van waarde ring. De heer v. Asperen sluit hier na deze bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze. Hieronder volgen nog de namen der cursisten: J. de Ivloe, C. W. Iverkhoff, P. Kiep, E. J. Kreling, F. Kreling, N. Kooijman, Corn. v. Leeuwen, G. C. Spiering, G. Spie ring, K. v. Steenbergen, D. Soer, G. v. Tuijl, H. v. Tuijl, L. v. Tuiijl, M. v. Tuijl, Hendrik v. d. Werken, Corn. v. d. Werken, M. v. d. Wer ken, A. v. Wijk, G. v. Wijk, B. A. v. Wijk, L. Oomen, C. ide Kloe en Corn. v. Leeuwen. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA, De Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft de zer dagen aan de gemeentebesturen in het Land v. Heusden en Altena de overname van de Wederopbouw werkzaamheden aangeboden. Nemen de gemeentebesturen dit aanbod aan, dan zullen de werk zaamheden moeten worden verzorgd door de C.T.D., waarvoor het Rijk een vergoeding aan deze Dienst zal geven. Mocht een gemeentebestuur de we deropbouwwerkzaamheden niet wen sen pver te nemen, dan zal deze gemeente komen te ressorteren on der het Provinciaal Bureau voor de Wederopbouw en Volkshuisves ting te 's-Hertogenbosch, wat ui teraard, gezien de afstand, geen ver betering zou betekenen. Het Wederopbouwbureau te Alm kerk zal per 1 Mei 1949, dus na een vierjarig bestaan, worden op geheven. De zogenaamde afdeling Vaststel ling oorlogsschade kan niet door de gemeente worden overgenomen, daar dit een zuivere Rijkstaak is. Deze afdeling zal haar werkzaam heden nog enige tijd te Almkerk voortzetten als onderdeel van het Provinciaal Bureau voor de Weder opbouw en Volkshuisvesting te Den Bosch, doch zal slechts bestaan uit enkele ambtenaren, daar de werk- zaamheden grotendeels gereed zijn. ruime sortering HOUTBRAND De Adjunct-Directeur van de Cen trale Technische Dienst, dhr. J. W. P. de Jonge te Sleeuwijk is -per 1 Mei 1949 benoemd tot Districtshoofd bij de Centrale Dienst van Bouwtoe zicht en gemeentewerken in Zuid en Noord-Beveland met standplaats Kruiningen. De heer J. v. Engelen te Xkende- ren, Technisch Ambtenaar bij het Wederopbouwbureau te Almkerk is per 1 Mei 1949 benoemd tot Tech nisch Ambtenaar bij de Dienst der gemeentewerken in de gemeente Schiedam. RIJSWIJK. Dinsdagmorgen werden de ge meentenaren opgeschrikt door brand- geroep. Gelukkig bleef het brandje beperkt lot een grote hooimijt, staande bij de woning der fam. iK. Door tijdig 'ingrijpen werd erger voorkomen. VEEN. Donderdag 7 April hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden, Ds. van Dam uit Werkendam. Des namiddags. 2.30 uur huwelijksbevesti ging en des avonds doopsbediening. WIJK. Ds. H. Harkema, Ned. Herv. predikant alhier, ontving een beroep naar Zeist. WERKENDAM. Woensdagavond half acht zal in het kerkgebouw der Geref. Gem. bijbellezing worden gehouden door Ds. van Dam. De heer Adr. Vos H.Czn., die door een overval van extremisten in Indonesië zijn linkerarm -moest mis sen, .is deze week met zijn vrouw in onze gemeente, aangekomen. Deze week brandde de veestal en enkele schelven hooi van de land bouwer PI. Ippel a.d. Zand'wiei tot de grond af. Twee kalveren en een melkkoe kwamen in de vlamtaten om. Het is voor de betrokkene een gro te schadepost, daar hij niet was ver zekerd. Die 'brandweer die spoedig ter plaat se was, behoefde alleen maar wat na te blussen. Tegen Mi. H- pit 's Bosch, die vorig jaar bij de heer Dubbeldam alhier had ingebroken met mede neming van verschillende goederen, is onlangs door de Rechtbank 3 jaar gevangenisstraf geëist, de uitspraak luidde 2 jaar gevangenisstraf. Vrijdag 8 April zal in de Nutszaal een film worden vertoond door de stichting Chr. Film-Instituut te Ermelo. Mej. M, Roubos slaagde deze week voor het examen kraamverzorg ster. Donderdag 7 April, des avonds half acht, zal in de Chr. Geref. kerk alhier als spreker toptrede:n, Ds. P. v. d. Bijl van JCatwijk aan Zee. De afd. van de Christ. Hist. Unie kwam in vergadering bijeen on der leiding van de ,heer Kuipers. Er was een batig slot yan f158.50. Herkozen werden tot bestuursleden de heren S. Kuiper ,en W- Groene- veld. Gekozen werd de .heer C. D. Kramer. Vastgesteld werd de gros lijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing voor Werkendam en .de Wer ken. Als afgevaardigden naar de al- te Nederhemert. De Vereniging SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) te Haarlem, roept telken jare ons volk op, om mede te hel pen de ontzettende medische nood in de Tropenlanden te lenigen. „Zo ook nu weer. Men leze aan dachtig de folders die hier te plaatse door de post huis aan huis bezorgd worden en dan is een verdere op wekking om te steunen overbodig. Dan wordt men gegrepen door de onmenselijke misère, waarin een be volking van 75 millioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters ep verpleeg sters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half millioen mensen? Want zo zijn de verhoudingen in Indonesië zo ongeveer! Stelt u zich voor: twin tig dokters voor geheel Nederland. Daarom spant SIMAVI alle krach ten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland f400.000 voor dat doel bijeen. Een mooi be drag en toch nog slechts een drop pel' op een gloeiende plaat. En zo luidt SIMAVI dus opnieuw de noodklok. Van 79 April' wordt een col lecte gehouden, die onder leiding staat van Ds. Warmoltz 'te Aalst, Dr. Keiser te Nederhemert en Mevr. Roseboom-v. Wassenaar te Kerkwijk. Laat een ieder zijn gave gereed leggen. En laten zii .die kunnen, hun diensten aanbieden om de collecte te doen slagen. 1 1 Door het harmhartigheidswerfc van SIMAVI kan ons volk aan de vol ken in de Tropenlanden tonen, dat wij hart hebben voor hun lot en lijden. jgemene vergadering werden 'benoemd de heren S. Kuiper, P. Holster en *C. B. Bouman- Door de voorzitter werd bet over lijden van de heer .C. H-. Rogers her dacht, die vele jaren zijn krachten aan de Unie had gegeven. ZUILICHEM. Op het Zaterdag 26 Maart j.l. te Breda gehouden examen typen, slaagde onze dorpsgenoot, de heer H. J. van Brake!.. De datum der stemming voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraad is voor deze gemeente bepaald op Woensdag 22 Juni 1949. Woensdagavond j.l. werd in de z.g. Vijfhoek alhier tde jaarlijkse ouderavond gehouden van die Ö.L.. school. B. (en W.. dezer ^gemeente hebben besloten de ingebruikname van de nieuwe O.L.. school te doen plaats hebben op Woensdag 20 April a.s.. des nam. 2 gur.. Reeds een enkele keer is in ons blad melding gemaakt, dat in deze gemeente pogingen zijn gedaan om t;e 'komen tot oprichting van een Chr. Kleuterschool. Thans is bet dan zover. Vrijdag 1 April j.l. is de school begonnen.. Die school is gehuisvest in het koetshuis van de Ned. Herv. Pastorie alhier. 1 Tot onderwijzeres is benoemd mej. H. van Heusden alhier.. Ons Feuilleton 2. „Nog één kus, mijn jongen", zei de de .moeder, terwijl zij aan zijn hals hing, „en laat mij dan gaan; je vrouw moet de laatste ontvangen, voor wij scheiden". „Uw zegen moeder zeg „God zegene je", als toen ik nog als kiind aan uw knieën speelde". „God zegene je en Hij behoede je, mijn enige zoon Hij vergeide je al de zegeningen, die ge op mijn pad hebt gestrooid. Vaarwel!" Krampachtig drukte zij hem nog maals in haar armen, ging toen met vasten tred naar de deur en sloot ze achter zich. Zij was zij:n moeder, maar schoon haar hart dreigde te bezwijken, op het laatste ogenblik had niet zij, maar zijn vrouw alleen aanspraak. Bleek maar bedaard ver lieten de beide echtgenoten de hut, en, hun moeder tussen zich nemende, geleidden zij haar naar het dek. Grahame staafde hen na toen zij de Indiana verlietenhij zag hoe Graves hen in het rijtuig hielp en het portier sloot, doch hp wist dat de ogen van twee bekommerde dier baren hem gadesloegen eu hij bleef op het dek staan zodat zij hem kon den zien, totdat het geweld der schroeven hem verkondigde, dat zijn reis een aanvang genomen had. Toen ging hij naar zijn hut en nadat hij de deur gesloten had, barstte hij in tranen uit. Sinel verliet de Indiana de havjen en weldra konden de beide vrouwen in het rijtuig niets meer op het dek bespeuren dan een verwarde massa van hoofden en hier en daar het wuiven van een witte zakdoek, wel licht het laatste vaarwel aan de ge boortegrond en aan dé vrienden. Het rijtuig verliet nu de haven. De twee dames waren zeer stil, want grote smart is niet luidruchtig of spraakzaam en zwijgend stapten zij aan bet hotel af, waar zij de vorige dag waren aangekomen. Herbert Grahame had een post in Indië aangenomen, welke beloofde zeer winstgevend te zijn en verliet zijn geboorteland voor de tijd van vijf jaren. Hetgeen hem door zijn vader was nagelaten, was toereikend om zijn bejaarde moeder te onder steunen maar toen hij Laura Mark ham huwde, een meisje zonder mid delen, dat hij oprecht beminde om haar zachtaardigheid en édel karak ter, en zij hem een zoon geschen ken had, werd hij eerzuchtig, zoals een man vaak wordt, wanneer er, behalve zichzelf, nog een tweede is voor wien hij moet leven en streef de naar een eervolle betrekking, die zijn vermogen, dat hij hoopte dat eenmaal het eigendom van zijn zoon zooi- worden, vermeerderen zou. Hij had de hem aangeboden post in alle opzichten aannemelijk geacht, behalve de verre afstand; en het had bem veel moeite gekost vde^ bezwaren van zijn moeder en van zijn ecntgenote te overwinnen, die beide diepe smart gevoelden over het vooruitzicht van zijn aanstaand vertrek. Zij hadden zich eindelijk laten overreden en hiel pen hem m het maken der toebe reidselen, zonder door hun klachten een schaduw te wedpen over zijn verwachtingen. Het was voor zijn moeder een zware taak van haar enige ,zoon te moeten scheiden, temeer daar haar igezicht meer en meer afnam. Nog weinige maanden en zii zou sreheel en al blind .zijn, volgens de uitspraak der geneesheren en ;z& was te oud en niet sterk igenoeg om, naar zij meenden, een operatie te kunnen doorstaan. Het was zeker, dat zij haar zoon nooit weder zou zien, en het was haar als kon zij bem niet genoeg beschouwen, gedurende de korte tijd, die hij nog in Engeland zou vertoeven. Hij maakte alle mo gelijke schikkingen om liet baar ge makkelijk te maken. Laura zou bii haar op Laburnums, hun villa, blij ven ,met dezelfde bedienden en de zelfde equipage, die zij in de ,stad hadden en hunne naburen noemden allen Mrs. Herbert Grahame een ge lukkige vrouw daar zij zulk een goed en zorgvuldig echtgenoot had. Het was voor de beide vrouwen een treurige reis, toen zij zo geheel alleen naar Worcestershire terugkeer den, maar Laura had een stille smart van welke haar echtgenoot noch hare moeder iets wisten. De oude dame had een hartkwaal tot nu toe niet smartelijk, doch die gevaarlijk kon worden, zo zij aan plotseling aan doening of schrik was blootgesteld. Zij was een weinig ongesteld ge weest enige tijd voor bet vertrek van haar zoon en de geneesheer der fa milie had aan de schoondochter ge zegd, dat hij verzekerd was dat de ziekte bestond, schoon nóg in ge ringe graad. Hij waaiSchuwide haar de patient er niets van te zeggen, want dat de vrees, veroorzaakt door het bewustzijn van bet bestaan der kwaal, juist het gevolg hebben zou dat vermeden moest wordenen Lau ra beloofde te zwijgen. „Natuurlijk mag ik het aan Her- bert zeggen!" ze ide zij. „Dat moest ge liever niet doen, mevrouw". „Het hem niet zeggen?" „Neenzulk een gejdachte zou hem waarschijnlijk geheel van plan doen veranderen, en dit zou zeer natuur - Ijjk zijn. Zijn moeder zou verlangen de reden te wetein en dit zou hare kwaal verergeren. Thans is er nog geen gevaar bij. Laat uw echtgenoot vertrekken. Waarschijnlijk zal de kwaal zijner moeder blijven zo als zij nu is, haar gezicht echter is niet te redden en zij kan nog jaren leven na zijn terugkomst." „Gij misleid mij immers niet?" „Geenszins, ik houd u voor een verstandige vrouw, Mrs. Grahame. Gij hebt een zware taak op uw schou ders, door alle schrik en aandoening van haar af te weren en haar naar lichaam en geest te schragen.; doen ik geloof dat gij haar bef genoeg hebt om die taak te volbrengen". „Na mijn echtgenoot en mijn kind is zij mij het dierbaarst ,op aarde", was het antwoord van Mrs. Grahame, „en ik zal het gèheim houden en mijn best doen". En zij bewaarde het geheim 'en verzorgde hare moeder en Herbert Grahame vertrok naar Indië, niet ver moedende dat hij zijn jonge vrouw achterliet met zulk een zware last op hare schouders. II. 1 Twaalf maanden gingen kalm voor bij voor 'Mrs. Grahame en hare schoondochter op "de villa Labur nums. Geregeld ontvingen zij tijding van Indië. Herbert was gezond en gelukkig, ofschoon de scheiding hem hard viel, en m élk 'zijner brieven gaf hij een uitvoerig en juist verslag van alles wat bij deed en zag. Zijn vrouw trachtte haar brieven zo op geruimd mogelijk te schrijven, hoe- zwel zij alle reden tot bezo rghèidl had. De oude Mrs. Grahame 'had haar gezicht geheel verloren en ha-re hartkwaal was zo toegenomen, dat zij bijna een gevangene was 'in .baar eigen kamer, daar zij niemand bij zich zag dan hare beste vriendinnen en dan nog zeer zelden. Die lijderes was met haar toestand bekend, zij wist dat de dood haar 'elk ogenblikl kon overvallen, doch zij droeg haar lot gelaten. Zij had nog slechts één wens, en die was, dat zij haar gelief de zoon nog eenmaal omhelzen mocht. (Wordt vervolgd). (Voor Dames Marrocco leder, gewatteerde band met riemsluiting, in donkerblauw, bruin en zwart le kwaliteit lederf 9,10 2e kwaliteit lederf 7,50 in genoemde kleuren 3e kwaliteit kunstleder f 4,90 le soort marocco half glad in bruin en zwart f9,95 le kwaliteit Herenboekje, zwart marocco leder. Test., Psalmen f8,65 EN ANDERE HUISBIJBELS en KERKBOEKEN in diverse uitvoeringen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2