Raadsverslag Almkerk Eandelijl<e flvond Vergadering Groene Kruis Afd. BrakeL Voorzitter: Edelachtbare Heer H. Blok.. Secretaris: WelEd.. Heer A. Geu- deke.. Afwezig de heren Colijn en Ouwer kerk, als de Voorzitter de vergade ring met het formuliergebed opent. De notluen van twee vorige ver gaderingen worden gelezen en vast gesteld. De Voorzitter deelt naar aanleiding dezer notulen mede, dat in verband met de huren der woningen en het bijbouwen van schuurtjes, na het in winnen van informaties bij de Minis ter, kan worden medegedeeld, dat deze huren gehandhaafd blijven op de bepaalde bedragen.. Wat het bijplaat sen van schuurtjes: bij de woningen - in de Fabriciusstraat betreft, dit stuit op moeilijkheden, omdat verschillende huurders daarvoor geen verhoogde huur willen accepteren. Wat de Komaanduiding te Nieu- wendijk betreft, die staat aangegeven als gemeente Almkerk, wijziging daar van zal alleen mogelijk zijn, door wijziging van de politieverordening. Aangezien deze toch op de helling moet, zouden B. en W.. deze kwes tie tegelijk onder het oog willen zien. Dan heeft de heer Snoek gevraagd om de notulen thuisgestuurd te krij gen. Ook dit zal slechts mogelijk zijn door wijziging van het reglement van orde, dat thans aangeeft, dat deze gelezen moeten worden. Bovendien is het een moeilijkheid, dat niet vol de doorslagen op de machine ge maakt kunnen worden en de notulen dus gestencild zouden moeten wor den. .Wel zou het mogelijk zijn ze ter inzage te leggen.. Spr. had wel gaarne, dat de raad zich hierover uitsprak. De heer Snoek zou het wel het mooist vincfen als de notulen thuis1 gezonden werden. Levert dit echter moeilijkheden op, dan kan hij ook genoegen nemen met ter inzage leg ging. Er is nu met dit mooie weer een groot half uur met lezing der notulen verloren gegaan. Besloten wordt de notulen ter in zage te leggen. 1 De Voorzitter deelt nog mede, dat de termijn van een maand voor de onbewoonbaarverklaring van een wo ning is verstreken en dus eigenlijk een besluit tot verlenging genomen diende te worden, waar men spr. echter heeft verzekerd dat de wo ning met enkele dagen ontruimd zal worden, acht hij zulks overbodig!.' Naar aanleiding van het gespro kene door de heer Ouwerkerk over de hangende annexatie van de Kille, wil spr. 'na afloop der openbare ver gadering hierover in geheime zitting nadere inlichtingen verstrekken. Wat de heer Ouwerkerk heeft gezegd over het presentiegeld voor de leden der stembureaux, merkt spr. op, dat het mogelijk is, dat de leden hiervoor een bedrag van f 6.ontvangen, doch zij moeten dan hun eigen ver tering bekostigen. Ingie komen stukken Een aantal goedkeuringen door Gied. Sitaten van eerder genomen raadsbesluiten, die alle voor kennis- - geving worden aangenomen. Ingekomen is verder van Ged. Sit. een nota van aanmerkingen gevallen op de gemeentebegroting, -die allen weinig om het lijf hebben. B. en W. worden gemachtigd deze nota te be antwoorden. Bericht van alle benoemden als lid der Commisssie tot Wering van Schoolverzuim, dat zij hun herbenoe ming aannemen. Schrijven van de heer P. A. Nieu- wenhuizen, dat -hij zijn benoeming als lid der Wo onruimte oommissie wal aannemen, onder voorwaarde, dat als er verschil van mening is tussen de commissie en het gemeentebestuur, dan eerst een gezamenlijke bespre king wordt gehouden, alvorens de beslissing door de raad in behande ling wordt genomen. Van de heer Ottevanger is de mon delinge mededeling ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid dezer oom missie niet aanneemt. Bericht van de Minister van Econ. Zëaken ,dat de verordening op de winkelsluiting is goedgekeurd. 1 De Voorzitter deelt mede, dat zich hierover reeds moeilijkheden hebben voorgedaan, ortidat men in de me ning verkeerde, dat de winkels voor- kruidenierszaken onder deze verorde- nintg niet zouden vallen, wat echter wei'het gevdl is. De heer Ouwerkerk vraagt of win keliers van buiten ook onder het bepaalde vallen. De Voorzitter antwoordt hierop be vestigend. De heer Snoek heeft ook klachten gehoord, doch hij heeft tegen de persoon gezegd, dat hij er zelf mede om gevraagd heeft. Adres aan B. en W. gericht door gehouden op Maandag 28 Maarf, des namiddags half drie het bestuur der Antonius stichting, waarin wordt meegedeeld, dat dit bestuur bereid is een klein str Dokje grond voor de ingang der Almbrug aan de gemeente over te dragen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten hiertoe over te gaan. Verzoek van het Consultatiebureau te Almkerk om voor 1948 en 1949 een subsidie te mogen ontvangen van 8 oerit per inwoner. Op voorstel yan B. en W. wordt besloten dit yerzoek in te willigen. Verzoek van de muziekver. „Nooit Gedacht", om in verband met de hoge kosten, die de vereniging ten gevolge van de schade door oor logshandeling heeft moeten maken, een subsidie te mogen ontvangen. De verehiging heeft van de schade- enquette nog niets ontvangen. B. en W. hadden een overzicht van de ont vangsten en uitgaven der vereniging gievraagd, welke thans bij het adres is gevoegd. De Voorzitter licht het adres toe -en wijst er op, dat de muziekvereniging in geldelike moeilijkheden verkeerd en net plicht van de gemeente is, haar daarbij te helpen. De vereniging heeft een oorlogsschade van f 2000. Spr. zou in dit speciale geval wel f 150.willen geven, doch in de B. en W.. vergadering waarin het verzoek is besproken, meende men een bedrag van f 50.te moeten noemen, omdat ook van de beide andere muziekverenigingen in de ge meente 'mogelijk eenzelfde verzoek gedaan zou kunnen worden. De heer Snoek zou .er dan toch f 100.van willen maken, wat kan men nu met f 50 beginnen. De heer de Boer zou er f 150. van maken. Wethouder J. de Jong merkt op, dat het dan 3 maal f 150 zal worden. Die heer Snoek zou de andere ver enigingen willen subsidiëren, zo zij daarom vragen, in verhouding van de oorlogsschade die zij hebben ge had. Er worden wel susbsidie's ge geven aan dingen die niet zo nuttig zijn als een muziekvereniging. De heer de Boer noemt een mu ziekvereniging van algemeen belang. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voorstel om een subsidie van fioo.te geven willen overnemen, welk voorstel hierop met algemene stemmen wordt aangenomen. Verzoek van de E.H.Bi.O.-vereni- gingi om subsidie. B. en W. stellen voor, om evenals vorig jaar, een sub sidie van f300.te verlenen, om de vereniging in de gelegenheid te stelleri weer haar verlorten gegane materialen aan te schaffen. 'Ook met dit voorstel' gaat de raad accoord. 1 Schrijven van de bouwspaarkas, waarin wordt gevraagd voor de bouw van de woning van K. Buizer ga rantie te willen verlenen. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten als tot de bouw wordt overgegaan. De heer de Boer vraagt of het een dubbele woning wordt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Met alg. stemmen wordt besloten de gevraagde garantie te verlenen. Schrijven van de heer de Ruiter, vertegenwoordiger van de spaarkas Rohyp", waarin deze meedeelt dat de heer J. v. Herwijnen te Waard huizen plannen heeft tot het bou wen van een woning. Adressant vraagt of de gemeente hierbij haar medewerking wil ver lenen, betreffende de financiërings- regeling. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook deze garantie te ver lenen. Van de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting is een voorstel ingekomen tot overname van de Wederopbouwwerkzaamheden. (Men zie voor verdere bijzonderhe den liet artikel onder het hoofd Land v. Heusden en Altena. Red.). B. en *W. stellen voor tot over name te besluiten. Het bedrag dat de Minister als vergoeding geeft is ruim voldoende, aldus de Voorzit ter, een ambtenaar is reeds door de Centr. Teehn. Dienst overgeno men. De heer Snoek vindt het vreemd dat zulks is geschied voordat het besluit door de raad is genomen. Spr. zal er niet te veel over zeggen, doch de gemeente Wijk en Aalburg is al uit de Dienst gestapt. Vermoe delijk zal deze van bovenaf wel ge dwongen worden 0111 weer toe te treden. De Voorzitter merkt op dat de gemeente Wijk en Aalburg nog vol gens de oude regeling is aangesloten, de nieuwe Tegeling wilde zij niet accepteren. Zou men een eigendienst in het leven moeten roepen, dan zullen de kosten veel hoger worden. De heer Snoek gelooft dit ook wel maar misschien zou het mogelijk zijn in samenwerking van 2 gemeen ten, wel daartoe over te gaan. De Voorzitter merkt op, dat men voor zo iets 7 deskundigen zou no dig hebben. Weth. C. G. de Jong zegt dat ook de gemeente nu ook de huur van het gebouw overneemt, waarin de Wederopbouw is ondergebracht. De Voorzitter zegt dat dit gebouw niet door de gemeente doch door het Arbeidsbureau is verhuurd. De heer Snoek meent dat de raad in het laatst van 1947 toch een be sluit heeft genomen. De Voorzitter merkt op, dat de rijksgebouwendienst deze verhuring heeft gedaan. Met alg. stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de heer v. Engelen een noodwoning was toegewezen, wat door zijn be noeming elders, niet doorgaat. In zijn plaats komt geen andere amb tenaar. De Commissie ingevolge de woonruimtewet adviseert om deze woning aan Kampsteeg te verhuren. De heer Kolff meent dat de wo ning van de heer Meijer toch ook leeg staat, waarop de Voorzitter antwoordt, dat daarin de Ruiter zou komen. De heer nSoek merkt op dat er toch ook nog een woning in de Fabriciusstraat leeg staat. De Voorzitter zegt dat zulks niet het geval is. De lieer de Ruiter gaat wel naar den Haag, doch heeft daar nog geen woning, wel heeft hij hoop deze met een maand of 3 te zullen krijgen. Met alg. stemmen wordt besloten de noodwoning te verhuren aan de heer Kampsteeg. Vaststelling voorschotten vergoe ding Bijz. scholen. Deze worden vastgesteld als volgt: Voor de Bijzondere school aan de V oor straat op X18 f 2256, Voor de Bijz. school te Waardhuizen op 722/g X18 f 1308,— Voor de Bijz. school aan 't Ver laat op '133V?X 18 f2400,—. Voor de Bijz. school te Nieuwen- dijk op 396X18 f7128,—. in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN Boekhandel Heusden Beschikbaarstelling gelden ex art. 72 der Lager Onderwijswet. De school te Waardhuizen moet tengevolge het toenemen 'der leer lingen het 5e lokaal in gebruik ne men. Hiervoor moet de tijdens de bezetting gestolen meubilering wor den vervangen, terwijl een nieuwe rekenmethode behoort te worden aangeschaft. Het benodigde bedrag hiervoor Bedraagt f2612,38. De In specteur acht een bedrag van f 2367,60, waarin niet de rekenmetho de is begrepen, verantwoord. De raad stelt het bedrag vast overeen komstig het advies van de Inspec teur. Op het verzoek van het schoolbe stuur aan het Verlaat wordt voor herstel van oorlogsschade en voor verloren gegane leermiddelen een be drag van f2816,01 beschikbaar ge steld, met welk bedrag de Inspec teur accoord gaat. Verhuur De Voorzitter licht toe, dat aan de Uitbreiding te Nieuwendijk di verse stukjes grond onbenut liggen. De heren Hoeke en de Graaf heb ben in combinatie met anderen ge vraagd deze strookjes te mogen ge bruiken. Vastgesteld wordt deze stukjes voor een prijs van 25 ct. per M2 per jaar in hum- af te staan. Even eens een strookje grond aan de Fa briciusstraat achter de woningen van de heren Straver en de Peuter. tuingrond. De Voorzitter opent de vergade ring met een woord van welkom en het doet spreker genoegen dat deze avond zoveel leden aan de op roep gehoor hebben gegeven. Nadat de notulen der vorige ver gadering zijn gelezen, brengt de pen ningmeester verslag uit over 1948 de Uitgaven bedroegen f10308,48, de inkomsten f8011,59, zodat een na delig saldo van f 2296,89 aanwezig is. De Voorzitter doet enkele me dedelingen omtrent de plannen van de afdeling en spr. hoopt, dat ook' spoedig er weer een nieuwe wijkzus ter zal zijn. Dit alles zal echter veel geld vergen waardoor contributie verhoging noodzakelijk is. Het jaarverslag van de Wijkzus ter, welke inmiddels vertrokken is, is niet ontvangen, zodat voorlezing hiervan achterwege moet blijven. De opberging van de materialen is niet gunstig en het is zeer moeilijk om een geschikt persoon te vinden wel ke het beheer van dit materiaal naar behoren kan verrichten. Ook een goed magazijn is niet aanwezig. Door de slordige administratie is dan ook materiaal verloren gegaan en achter gebleven. Spr. doet een be roep op die personen welke thans nog materiaal van het Groene Kruis in bezit hebben en dit materiaal niet meer nodig hebben, liet zo spoedig mogelijk terug te brengen. De Voor zitter betreurt het, dat uiLgelieend ma teriaal niet teruggebracht wordt daar de afdeling dit materiaal zo dringend nodig heeft. Bij de bestuursverkiezing wordt de aftredende Voorzitter Dr. van Steenis bij acclamatie herkozen. Hierna komt de heer Roelofse,. Bestuursvertegenwoordiger van de Afdeling Gelderland, tevens propa gandist van deze afdeling, aan het woord. In korte trekken zet de heer Roelofse het werk van het Groene Kruis in het algemeen uiteen en dringt er bij de leden op aan dit mooie en goede werk met kracht te steunen. Niet in een of twee jaren kan men het nut hiervan inzien doch over lengte van jaren zal dit echter dubbel tot zijn recht komen en ook te zien zijn. De voorgestelde contributieverho ging van f3,50 tot f5,per jaar per gezin is dan ook billijk te noe men. De heer Joh. Vervoorn zegt, dat hij eerst graag wat meer prestatie zag van de afd. van het Groene Kruis. Een wijkzuster is n.l. niet aanwezig. Veel dingen, welke door de heer Roelofse genoemd zijn, zijn in de afdeling ook niet aanwezig. De Voorzitter zegt, dat een nieuwe wijkzuster spoedig aanwezig zal zijn. De heer Roelofse zegt, dat men er van doordrongen moet zijn dat f0,10 per week toch geen wegge gooid geld moet zijn en dat hij hoopt dat men de wijkzuster weinig of nooit nodig zal hebben, terwijl men het profijt van het Groene Kruis over lengte van jaren moet inzien. De heren Vervoorn en W. van Ivooij zijn van mening dat door con tributieverhoging verschillende per sonen als lid zullen bedanken. Burgemeester Pos zegt, dat con tributieverhoging hein noodzakelijk lijkt, wil men iets presteren. De heer Roelofse zegt, dat een wijkzuster meestal niet voor haar brood deze werkzaamheden verricht,, doch dat zij een bepaalde, roeping hebben. Een goede pensioenregeling is dan ook noodzakelijk. Burgemeester Pos i,s van mening dat de angst welke er bestaat voor het bedanken der leden, wel mee zal vallen. Dit was in Gameren ook, doch daar hebben maar één of twee leden bedankt. De heer v. Dalen vraagt, hoe men handelt als een lid bedankt en later weer lid wenst te worden? De Voorzitter zegt dat deze de achterstallige contributie zullen moe ten betalen, zijnde een zekere boete. Met alg. stemmen wordt besloten de contributie van f3,50 op, f5.,te brengen. Vervolgens worden door de aan wezigen nog enkele wenken gege ven omtrent het maken van propa ganda voor de afdeling, waarna de Voorzitter de vergadering sluit met een woord van dank aan spreker Roelofse en verder alle aanwezigen voor de getoonde belangstelling. De heer Snoek zou B. en W. in de prijs vrij willen laten, waarmede de raad accoord gaat. De salarisverordening van de ge meenteambtenaren wordt herzien, overeenkomstig de voorschriften van het rapport Ubbink. Financiële afwikkeling overname noodwoningen. Op voorstel van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt besloten tot overname com plex I van 7 noodwoningen voor liet bedrag van f5413,54 en complex II van 15 woningen met schuurtje voor f 15856,69, terwijl voor deze overna me de rijksbijdrage en de vergoeding in het eventuele exploitatie tekort zal worden aangevraagd. Ten behoeve van de bouw ener woning voor de heer Schouten te Waardhuizen zal een geldlening wor den aangegaan van f 16000:, terwijl tevens wordt besloten tot het aan- gaau van een kasgeldlening groot f 90.000. Voorstel bouw dubbele woning. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente een bouwvolume van 210 M3 heeft verkregen. B. en W. stellen voor hiervoor een dubbele woning te doen bouwen aan de Fabricius straat. De heer Snoek meent dat dit niet volgens afspraak is, er was toch gezegd, dat de eerstvolgende wonin gen aan de Uppelse hoek zouden worden gebouwd. De Voorzitter zegt dat dit niet mogelijk is, omdat de woningen daarvoor te klein zijn. Met alg. stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel vanB. en W. besloten. Vastgesteld worden de reglemen ten op de rechtstoestand van de Se cretaris, de Ontvanger en de Amb tenaren van de Burgerlijke Stand, eveneens de pensioensgrondslag voor de Burgemeester. Het voorstel tot instelling van een Woninggrondbedrijf wordt terugge nomen, omdat B. en W. dit nog niet voldoende hebben bezien. Benoeming lid der Commissie van: advies ingevolge de woonruimtewet Aanbeveling N. C. Struik en P. W.. Straver. De heer Struik kreeg 2, de heer Straver 9 stemmen, zodat de laatste werd gekozen. De begroting 1948 wordt gewij zigd conform liet voorstel van B. en W. Rondvraag. De heer Snoek acht het billijk, dat aan Pouli vergoeding wordt, gegeven voor stalmest, waarmede de- Voorzitter het eens is. De heer de Boer heeft gezien dat bij de woning van de Burgemeester wordt gewerkt door de gemeente werkman, op wiens rekening gebeurt dit? De Voorzitter antwoordt dat dit geschied op rekening van de ge meente, het betreft het in orde ma ken van het terrein om de woning- De andere woningen zijn woning-, weiwoningen, daarbij gebeurt zulks niet. De 'heer Burghout zegt dat in dertijd aan de pastorie een bel is aangebracht, wie moet dit betalen? De Voorzitter zegt dat een beL aan de woning hoort, de ge,meei#ite inoet daarvoor dus zorgen. De vergadering wordt hierop ge sloten, de raad gaat over in gehei me Zitting. Ter kimme neigt de gouden zon en kleurt in purper d'horizon, De avond daalt in stille pracht Het licht verdwijnt, dra komt de nacht. Der voog'len stem, zoo schoon en teer, lofzingend tot des Scheppers eer, is nu verstomd. Geen juub'lend koor van zangers streelt meer 't mens'lijk oor. De kind'ren staken nu hun lach, die blijde klonk de ganse dag. Van zang en dans en spelen moe, vallen alras hun oogjes toe. De bloemen, in haar kleurenpracht, sluiten haar kelkjes, stil en zacht. De bij en de vlinder gaan ter rust, van 's levens zorgen onbewust. De landman heeft zijn taak volbracht, en keert naar huis, waar rust hem wacht. Hij heeft gespit, gezaaid, geplant En wacht de wasdom uit Gods hand. Een stille rust daalt neer op aard' Op veld en hei, in bos en gaard'. Dat nu, bij 't naad'ren van de nacht, God lof en dank word' toegebracht Lente 1949. A. G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4