voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Nutstekenschool te Heusden Plaatselijk Nieuws No. 6661 Donderdag 14 April 1949 und van Firma L. J. Veerman, Heusden Zaterdagavond vond in de v.m. Openb. Lagere school aan de Scbram- straat al hier een tentoonstelling plaats .yan het tekenwerk, dat de leerlingen in de afgelopen winter hadden ver vaardigd. De eerste tentoonstelling na een tijdvak van 8 jaar. Tal van ouders en familieleden als- -mede belangstellenden kwamen een kijkje nemen en het mag gezegd, het was ook werkelijk de moeite waard. In de verschillende vakken waren keurige eri mooie werkstukken te be zichtigen, men moet vanzelfsprekend vakman zijn om de tekeningen in de bouwvakken en metaalbewerking te kunnèn beoordelen, maar zelfs een leek kon zien, dat er tekeningen bij waren, die de toets van een critiscbe beoordeling glansrijk konden door staan. Voor een leek was wel het mooiste de afdeling waar de recla metekeningen hingen, daar kon men ontwerpen vinden, die voor tekenin gen van beröepstekenaars niet be hoefden onder 'te doen. Het .geheel deed zowel leraren, "als leerlingen al le eer aan. Om even 8 uur verzamelden zich allen in het middenlokaal, waar de uitreiking van diploma's en prijzen zou plaats vinden. Behalve het bestuur der tekenschool, de directeur de .heer W. Knoop, leraren, leerlingen en be langstellenden, was ook aanwezig Bur gemeester A. van Delft. Notaris Duijne, voorzitter der te kenschool, verzocht na een kort wel komstwoord, de Directeur der school, de heer Knoop over te willen gaan tot uitreiking der diploma's en prij zen. x Deze noemde het een genoegen dit te mogen doen, omdat de afge lopen cursus vrij goed geslaagd is. Moge dit een prikkel zijn voor ou ders, patroons en leraren om qp de ingeslagen weg te blijven voortgaan. Alle diploma's kunnen uitgereikt wor den met het praedicaat voldoende, wat gezien het feit, dat het na de oorlog en bezetting de eerste maal is, dat deze wordten uitgereikt, een behoorlijk resultaat mag heten. Hij hoopt, dat het voor de jongelui een aansporingmag zijn, de lessen ook in de volgende cursus te blijven vol gen, opdat dit praedicaat gewijzigd kan worden in goed en zelfs uitmun- •tend. Spr. wijst er op, dat de diploma's van de tekenschool voor de jongelui van grote betekenis zijn voor hun la ter leven. Hij sprak een dezer dagen nog een oud-leerling, die zich een prachtige levenspositie heeft weten' te verwerven, die hii volgens zijn eigen verklaring geheel dankt aan de lessen die hij op de tekenschool had' 'geno ten. Hij wenst de jongens die een diploma verwierven geluk en ging vervolgens tot de uitreiking over n.l. aan de leerlingen D1. Spitzers te Ne- derhemert, Joh. Wijnen, Wijk, F. Co- let en C. Smits te Meeuwen, P. van Hemert en G. van Mersbergen te Genderen, allen bouwkunde en W. Branderhorst te Genderen, bankwer- ken. Spr. vond het jammer, dat alle diploma's uitgereikt moesten worden aan jongelui uit de omliggende ge meenten, ook al gunt hij ze deze gaarne. Immers deze jongens heb ben er geregeld vaak een hele reis voor over om de lessen ,te volgen. Zij verzuimen zeer weinig, hij wijst in dit verband op de leerling Bran derhorst, die een vergadering moest bijwonen, doch eerst per fiets de reis naar Heusden maakte om te komen vragen of hij de les mocht verzuimen. Heel sterk steekt dit af tegen de jon gens uit Heusden zelf. Vervolgens ging hii <jver tot uit reiking, der prijzen, die bestonden uit boeken ën materiaal, betrekkingheD- bende op de vakken, waarin de jon gelui worden opgeleid. Eerste prij zen verwierven de leerlingen A. Treu ren uit de Haarsteeg, schilderen, Cor Viveen te Genderen, batikwerken en H. Kerkwijk te Wijk, bouwkunde. Twede prijzen: C. v. d. Linden te Hedikhuizen, bouwkunde, C. de Waal te Wijk, batikwerken, J. v. d. Steen hoven te Heusden, bankwerken, J. de Laat te Haarsteeg schilderen. Na deze uitreiking richtte Burge meester van Delft zich tot Bestuur, Leraren en leerlingen, en zeide, dat men .op de dag der prijsuitreiking al tijd de Burgemeester van Heusden aanwezig ziet. Dit geschiedt niet al leen uit traditie, maar vooral omdat het gemeentebestuur hiet werk der tekenschool op hoge prijs stelt. Hij bracht vervolgens dank aan de Direc teur en leraren voor de moeite en zorgen, die zij zich in de afgelopen cursus hebben getroost 'om hun mooie en verantwoordelijke taak te volbren gen. Hij wenst alle leerlingen geluk met 'tfeit, dat zij deze cursus hebben gevolgd en zich daardoor trachten ie bekwamen tot 'flinke en bekwame vak lieden. Hij wenst de prijswinnaars tel uk en hoopt, dat zij aangemoe- igd door hun succes, op de ingesla gen weg zullen "blijven voortgaan en in hun later leven dankbaar zuLlen gedenken wat zij op de tekenschool hebben gèleerd. De niet-p rijs winnaars zou hij willen toevoegen „ende des- .pereert niet", opdat ook zij daartoe nogeens zullen mogen behoren. Spr. besloot met de wens, dat de volgen de cursus nog door meer leerlingen bekocht zal mogen worden dan de achter ons liggende. De voorzitter, de heer Duijne, richt te zich vervoljgens tot de aanwezigen en moest beginnen met een droeve herinnering, 'in de loop van de cur sus is de leerling Donkersloot plot seling ontvallen. Hij rustte in vrede. Vervolgenè richt spr. zich tot de heer v. Engelen, die als leraar in de bouwkunde de .school gaat verlaten. Spr. betreurt dit beengaan, 'in de twee jaar dat de heer v. Engelen les heeft .gegeven, heeft hij zich doen kennen als een bekwaam leraar én een prettig onderwijzer. Hij; hoopt, dat het de heer v. Engelen tin zijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. Hierna sprak een der leerlingen n.l. D. Spitzers, waarbij deze zich richtte tot de heer Knoop. Namens zijn mede-leerlingen bracht hij de heer Knoop dank voor de lessen en het geduld dat hij met hen had. Steeds zal deze dagi bij de leerlingen in her innering blijven en zii zullen met plezier blijven terugdenken aan de avonden op deze school doorgebracht. Steeds hebben zij de lessen met veel genoegen gevólgd. Vervolgjens dankte Ihij de heer v. Engelen voor het tekenonderwijs van hem genoten, eveneens de heer v. d. Pol pn reikte hierna namens de leerlingen de heer Knoop een geschenk in de vorm van een kistje sigaren over. i De leerling v. Wijk uit Wijk bracht de heer v. Engelen dank voor het onderwijs dat hii pn zijn mede-cur sisten van hem hadden genoten. De heer v. Engelen heeft in .de paar ja ren heel wat opgehaald. Het spijt de leerlingen van de 3de en 4de klas se dat de heer v. Engelen die school gaat verlaten. Namens deze leerlin gen en die der tweede klasse biedt hij hem een kleine herinnering apn in de vorm van een fraaie vulpen houder en spreekt de hoop juit, dati het hem met zijn familie in ^ijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. De heer Knoop dankte hierop voor het hem aangeboden geschenk. Het gaat niet direct over het cadeau, doch vooral om de geest die daaruit spreekt. Hij dankt de voorzitter, de le'raren en "de Burgemeester voor de steun die de school van hen mocht ontvangen. De heer v. Engelen dankte even elens voor de tot hem gerichte woor den. Altijd heeft hij getracht gewoon met de jongens om te gaan. Vooral het begin was moeilijk, doch steeds heeft hij met genoegen zijn lessen gegeven. Hij spoorde de jongelui, aie thans geen diploma verwierven aan hun best te doen.,, zodat dj het volgend jaar daarvoor wel in aanmerk king mogen komen. Hij dankt Directeur en collega's- voor de prettige samenwerking en hij hoopt dat de leerlingen op de ingeslagen weg zullen blijven voort gaan ep de lessen trouw zullen blij ven volgen. De heer Duijne sloot hierna en me moreerde dat het acht jaar was gele den, dat een tentoonstelling werd ge houden. Toen in 1945 opnieuw werd begonnen stond men voor velerlei moeilijkheden, zowat alles ontbrak. Dank zij de steun die werd' onder vonden vooral van de zijdie van de scheepswerf en met name van rnijn- heer de Haan, kon men de lessen toen weer aanvangjen. Vooral door de medewerking, die van de zijde van het gemeentebestuur werd geboden, was 'het gebouw spoe dig in orde. Spr. betreurt het, dat voor de geleden schade nog geen enkele cent vergoeding is ontvangen. Hij dankt allen die hebben meege werkt om de school weer op gang te krijgen. Het bestuur zal van zijn kant alles doen om ze uit te breiden. Voor de oorlog telde zij 70 a 80 leerlin gen, hu 50. Hij doet een beroep op de leerlingen om bij hun kennis- Ssen er op aan te dringen, dat dlat ook zij de tekenschool zullen gaan bezoe ken. Diploma's zijn in ons land nu eenmaal nog nodig, zonder diploma komt men op de tweede of derde plaats. Zijn slotwoord moet zijn een aanmoedigen van de bewoners van Heusden om hun jongens toch ook de lessen der avondtekenschool te doen volgen. Hij vindt het droevig, dat slechts weinig jongelui uit Heus den tot 't laatst de lessen voljgjen. Men begint met fiksen moed, doch reeds spoecjig blijft men weg. Men ziet hen dan lamlendig door de straten In verband met de Paasdagen, zal ons eerstvolgend nummer Donderdag 21 April a.s. ver schijnen van Fleusden, lópen. Hoe kan men Heusden opgebouwd krijgen als zijn jongelui zo weinig ambitie tonen. Hij doet een beroep op de aanwezi gen deze jongelui bij te brengen, dat het ook voor hen nodig is de te kenschool te bezoeken willen zij iets bereiken. Hij dankt de Burgemees ter voor zijn woorden en hoqpt dat de cursus het volgend jaar weer met veel succes zal moigjen aanvangefn. HEUSDEN. Op Woensdagavond 20 April des avonds 8 uur, hoopt <de Prot. Kiesvereniging haar gewone jaarver gadering te houden. O.m. zal be stuursverkiezing plaats hebben, daar het gehele bestuur aftredend is. Nieuwe leden dienen zich voor de vergadering op te geven biji de pen ningmeester H. Vos, Breestraat. Naar we vernemen zal op Zondag 24 x\pril alhier een Toneel uitvoering worden gegeven door de R.K. Toneelvereniging uit Tilburg, onder regie van de WelEerw. Heer J. Burghouts. Opgevoerd zal worden „Thuisfront". De baten van deze uitvoering zijn bestemd voor onze jongens in Indië uit Heusden, Herpt en Oudheusden. A.s. Zaterdag begint te Dord recht een groot so 1 istenconcour.s met niet minder dan 124 deelnemers. Dien dag zullen ook 3 leden der „Heusdense Fanfare" uitkomen en wel: P. A. de Graag, sax. sopr., afd. Uitmuntendheid met 4e Fantaisievan Escudië; C. de Graag, alt, afd. Uit muntendheid, met Morceau de Salon 110. 5 van Painparé; Jac. Timmer mans, bariton, 2e afd., met Morceau de Salon, 110. 5 van Painparé; duo P. A. de Graag, sax.-sopr. en C. dë Graag alt, le afd., met Duo de Con cert van Canivez. Wij wensen de deelnemers veel succes. Op de j.l. Zondag te Besoyen gehouden Bekerwedstrijden van de Langstraatse Schuttersbond behaalde het 6tal van het Schuttersgilde „St. Blasius" alhier, het hoogst aantal punten van deze wedstrijd. De twee de wedstrijd vindt plaats te Vlijmen op 24 April a.s. Indien onze schut ters met dezelfde ambitie het hoogst aantal punten behalen, zal ook voor dit jaar de zilveren beker in het bezit van „St. Blasius" blijven. Maandag werden bij de dam club in hotel „Central" de tweekam- pen vervolgd met: Klaren-Bax 20. (Stand na 5 partijen 64). Jonker-Schaap 11. (Stand na 7 partijen 68). A.s. Maandag geen speelavond. ANDEL. Voor het. eindexamen van een speciale chauffeurscursus slaagde de heer W. van >Noorloos plhier. ALMKERK. Het gemeentehuis alhier, zal Vrijdag 15 en Zaterdag 16 April a.s. voor het publiek gesloten zijn. De zangavond welke hier op Zaterdag 16 April a.s. in de Geref. Kerk gehouden zal worden, zal on der leiding staan van Ds. Langhout van Rijswijk. J.l. Vrijdagavond had alhier op de Kruisstraat een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een motorrijder, met gevolg dat de mo torrijder een zekere H. uit Rotter dam met een gebroken kaak en een hersenschudding werd opgenomen. De EHBO. verleende eerste hulp, en vervoerde H. per auto naar een ziekenhuis in Rotterdam. In de week van 18 Lm. 23 April zal in deze gemeente een col lecte worden gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding. 'Een ieder tooie zich met een Einmabloempje. De Burgemeester dezer ge meente heeft ingesteld een plaatse lijke Commissie Steun Wettig Gezag. Tot leden, der Commissie zijn be noemd de heren Ds. v. Noort en Joh. v. d. Stelt te Nieuwendijk, T. Groeneveld, W. Noorloos, G. Raams en S. Willemse te Almkerk en A. Nieuwenhuizen te Uitwijk. Binnenkort zal zowel te Almkerk als Nieuwendijk een propagandabij- eenkomst worden gehouden, waarbij o.m. de bevrijdingsfilm zal worden vertoond. BABILONIëNBROEK. Een dezer dagen had de 82- jarige Mej. de Wed. Branderhorst alhier, het ongeluk te vallen, waar bij zij haar arm brak. De ontboden geneesheer Dir. v. Vuure van Dussen achtte overbrenging naar het zieken huis te 's-Bosch noodzakelijk. Na behandeld te zijn, kon ze weer huis waarts keren. Ze zaï ecTiter nog ge- ruimen tijd rust moeten houden. CAPELLE. De afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield onder leiding van Mevr. Verhoeven-Blankers j.l. Vrijdagavond in het bovenzaaltje van de heer Ant. v. Dijk, een ledenvergadering, waar op Mej. G. Konings uit Raamsdonks- veer als gaste aanwezig was. Na een welkomstwoord van de presidente besprak Mej. Konings al lereerst op zeer geanimeerde wijze, waaraan gedacht en waarop gelet moet worden, wil een gedicht niet opgezegd doch gedeclameerd wor den. Zij deed dit aan de hand van het mooie gedicht „De Dijk" van Adema van Scheltema. Na deze leerzame uiteenzetting declameerde zij op vlot te wijze, met gevoelvolle stem, enke le gedichten, alsmede een fragment uit „De Witte" n.l. de Witte en de Leeuw van Vlaanderen. Een welver diend applaus, dat bij het einde van haar optreden aangroeide tot een warme ovatie had de voordrachten kunstenares na ieder nummer in ontvangst te nemen. De Plattelands vrouwen kunnen op een zeer goed geslaagde en leerzame avond terug zien. Toen de heer R. Blom wonen de aan de Vaartkant, Zaterdag aan het houthakken was, had hij tiet on geluk een stukje hout tegen zijn oog te krijgen, waardoor hij zich zoda nig verwondde, dat hij voor behan deling naar het ziekenhuis te den Bosch werd gezonden. Ds. A. Wisgerhof deelde Zon dagmorgen tijdens de ochtenddienst in de Ned. Herv. Kerk mede, dat hij het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Oldenbroek heeft aangeno men. i Onze dorpsgenoot T. van der Mast, is aan boord van liet troepen transportschip „Kota Inten", dat 21 Maart j.l. uit Tandjong Priok is ver trokken en waarschijnlijk 19 dezer te Rotterdam zal aankomen, op te rugreis van Indonesië, waar hij ge ruime tijd zijn militaire plichten heeft vervuld, naar hel Vaderland. DUSSEN. Tot penhingm.- der A.R. Kies vereniging werd in de plaats, van de heer A., van Dijk Hzn., die als zo;- dag bedankte gekozen, de heer P. van Dijk Hzn. EETHEN. Reeds Maandag na de brand was kapper Beijer in de gelegenheid zijn bedrijf onder het gemeentehuis weer uit te oefenen. Vermoedelijk zal hij; vandaar bin nen enkele dagen' verhuizen, aange zien hem een noodwoning bij de kerk is aangewezen. De andere slacht offers van de brand hebben bij fami lie of vrienden onderdak verkregen. De actie ten behoeve van de brand opgezet door de N.C.R.V., levert nog steeds mooie resultaten op. Een steen fabriek in Limburg heeft de stenen aangeboden voor de bouw van een woning, plus die voor de fundamen ten van 3 andere. De heer Thiessen uit 's Bosch bood aan om in de diverse plaatsen van bet Land van Heusden eb Altena concerten te geven ten bate der slachtoffers, waarbij uitgevoerd zullen worden Italiaanse muziek en werken van Mendelsohn, Handel, enz. De collecte gehouden in het dorp Heesbeen bracht f298.50 op, in het dorfp Meeuwen f912.plus 1 pink. In verband met Goede Vrij dag zal het gemeentehuis morgen Vrijdag gesloten zijn. Houders van honden wio,rden alsnog in de gelegenheid gesteld, de ingevulde formulieren voor Zaterdag 23 April in te leveren. Bij aangifte na die datum zal een drievoudige aanslag worden opgelegd. Zij die geen formulier ontvingen, kunnen dit op het gemeentehuis aahvragen. De ingezetenen die een zoon of broer hebben, die als militair naar Indië wordt gezonden, worden ver zocht daarvan kennis te geven op het gemeentehuis. Ook eventuele adres- veranderingen gelieve men op te ge ven. Een en ander in verband met de NIWIN-actie. Het is gewenst, dat al le adressen van militairen uit de ge meente, die in Indië Verblijven, nog eens duidelijk, met opg,aaf van adres, worden opgegeven. GENDEREN. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk alhier is toegetreden als lid van de Vereniging yan Kerkvoogdijen. Uitgave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui DE REDACTIE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1