Land- en Tuinbouw -or FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM DELFT' Complete Slaapkamers Huiskamers Firma Charles Schreuder Zonen - Heusden GE6ALV. EMMERS W. P. v. d. Zalm J. M. VAN DER POL Rijwielhandel, Reparatie-inrichting Couwenberg GOED BOEK wollen- en vochtechte bekleding Holtapkarpetfen Vaste vloerbedekking Cocos - Lopers - Maften Corridor - Japanmatten DRESSOIRS Prima Kapokmatrassen 2 clubs 4 stoelen 2 fauteuils 4 stoelen Spiraal-matrassen Geschilderde 2- en 1-pers. ledikanten - waskasten nachtkasten Massiefeiken ledikanten irmering zo sterk voortlevende stoom tram Drunen-Heusden, met aanslui tingen op de spoorlijn 's Hertogen bosch-Lage Zwaluwe eh on de tram verbindingen 's Hertogenbosch-Dru nen-Waalwijk-Tilburg. Deze tram, <lie een halte had bij het café „Unter der Linden" en zijn eindpunt op het Burchtplein, was in het toenmalige stadsbeeld een zjeldzame schoonheid welke echter nu tot de rust van het museum behoort. Heusden kreeg au tobusverbindingen met 's Hertogen 'bosch en Gorinchem. Was deze stac weleer het centrum van de omgeving van Heusden, nu kwam het plaatsje zelf te behoren tot de omgeving van den Bosch en van Gorcum. Djt heeft het stedeke geèn voordeel gebracht Het karakter van centrum der om geving werd gewijzigd in doorgangs plaats. Zijn er mogelijkheden op dit punt iets ten voordele van Heusden te ondernemen? Wij menen te weten, dat tweemaal het vraagstuk van' een treinverbinding van het land van Heusden via deze gemeente met 's Hertogenbosch in studie is geweest zonder dat het onderwerp in een zo danig stadium is gebracht, dat ter zake een definitieve Beslissing is ver kregen. Hiermede is derhalve niet geconcludeerd tot afwijzing van een treinverbinding, zodat in het licht der toekomstige industrialisatie en met het oog op de grote belangen van land- en tuinbouw en veeteelt dit vraagstuk opnieuw aan de orde zal kunnen worden gesteld- Wat in het verleden niet urgent was, kan thans of in de nabije toekomst, ondanks autotractie, een zaak van groot be lang worden. Als Heusden naast zijn waterverbindingen ook treinverbindin gen zou kunnen verkrijgen, zou het ontegenzeggelijk in een zeer gunstige conditie verkeren. Uiteraard zou een zeer minutieus onderzoek naar bet- feen de toekomst redelijkerwijze bie eni kan, aan een beslissing ter zake vooraf moeten gaan en zullen zeker financiële offers der bij dit belang! betrokken gemeenten nodig zijn. Er zijn nog fabrieksgebouwen o.a. de vroegere bierbrouwerij en de voo rmalige chichlo r ei fab riek, welke in het huidige productieproces in belangrijke mate dienen te worden ingeschakeld en wielke voor Heusden nieuwe be drijvigheid zouden kunnen medebren gen. Wij herinneren ons nog uit de dagen van weleer, hoe de sterke paar den, aangevuurd door ©en voprman met lederen voorschoot, de niet'bier tonnen volgeladen wagens door de stadsstraten voorttrokken en hoe de chicoreifabriek (in het dialect „sekrai- febriek") haar geuren over een ge deelte der gemeente verspreidde- Zijn deze industrieën niet met de tijd mee gegaan en zou hier de oorzaak te vinden zijn, waarom men tot het stil leggen daarvan is gekomen? Er zijn tal van ondernemingen, welke in de huidige omstandigheden fabrie'ks- ruimte zoeken en wegéns gebrek aan bouwmaterialen daarin door nieuw bouw niet kunnen voorzien en die tegenwoordig om economische rede nen voor uitbreiding de bestaande fa- briëkscentra ontvluchten en zich gaar ne in 'kleinere steden of op het plat teland willen vestigen. Er waren en zijn te Heusden klompenmakerijen- Uitbreiding hiervan tot een meer be tekenende industrie, met bredere ba sis en modern ingericht, moet zeker niet tot de onmogelijkheden gerekend worden, terwijl een evenees aan de eisen des tijds aangepaste boekdruk kerij vroeger waren er zelfs drie daar ©en goede grondslag zou kunnen vinden. D e Heus dienaren, die 'grotendeels in de plaatselijke sfeer en verhoduingen leven, zullen vast en zeker wel inzien, dat in de tegenwoor dige omstandigheden de beperkte le venskring van vroeger is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor buiten- stedelijke, gewestelijke1, landelijke en zelfs internationale relaties. Het eco nomisch leven van thans eist betrek kingen en contacten over een ruim gebied, veel ruimer dan toen Heusden een afgesloten plaatselijke eenheid op zich zelf was. De ranke windmolen, welke als offer van de bevrijding in die ramp zalige nacht van November 1944 is gevallen, zal ongetwijfeld worden her bouwd om als een onmisbaar sieraad, zo nodig met gestroomlijnde wieken, op de oude vestingKvallen weer zijn plaats in te nemen, maar om tevens de economische betekenis van Heus den te verhogen. Is er bovendien de vestiging van een behoorlijke grut- terij, die er toch altijd is geweest, niet mogelijk? Heusden biedt daartoe zeker gunstige factoren. Uiteraard zal bij de mogelijke ont- van deze stad de vefstrek- plooiing king var ring van energie in voldoende hoe veelheid aan de bestaande en nog te vestigen Industriële ondernemingen moeten zijn gegarandeerd, hetgeen met de electriciteit wel bet geval is te achten, doch ten aanzien van het gas toch nader onder de ogen is te zien. De oude gasfabriek zal, bij toe neming van vraag naar gasvormige energie, daaraan niet kunneii vol doen, zodat tijdig naar mogelijkheden daartoe o.a. aansluitingop de leidin gen van de Staatsmijnen zal moeten worden omgezien. De toeneming der bevolking in ons land maakt het noodzakelijk steeds meer onderwijsinrichtingen, interna ten en gestichten te bouwen. Daar voor wordt om allerlei voor de hand liggende redenen op de eerste plaats niet de grote stad en het platteland gezocht. Een plaats als Heusden, van stedelijk karakter, echter zon der de gejaagdheid en de gevaren van de grote stad en de al te grote stil te en eenzaamheid van een afgelegen dorp, is daartoe zeer geschikt. Voor de vestiging van een kazerne zou Heusden eveneens in aanmerking kunnen komen, hoewel vanzelfspre kend militaire belangen hier de be slissende rol spelen. De verdediging,, van onze grote rivieren zou wellicht evenals te Grave de vestiging van een kazerne nodig kunnen maken, alhoewel kan worden opgemerkt, dat er zich reeds een in 's-Hertogen- bosch aan de weg naar Vlijmen be vindt. Wij kunnen ons heel goed herin neren, dat er enige tientallen jaren geleden nog de normaalschool, het Kantongerecht en liet kantoor van de Rij ksontvanger waren. Het is geen goed teken geweest, dat deze instel lingen daar werden opgeheven ;be t is wellicht te verklaren uit Tiet feit, dat door de invoering van autobus sen en de intensivering van het per sonenvervoer in verschillende plaat sen van ons land tot inkrimping van meerdere openbare diensten werd overgegaan, mede met het oog op de verlaging van de kosten van liet Rijk. Het zal wel tot de pia vota blijven behoren 0111 deze in richtingen weer in Heusden geves tigd te krijgen, maar als Heusden de industrie kan en wil aantrekken, dan zal toch op het verlanglijstje geplaatst moeten worden de bouw van een ambachtsschool voor Heus den en omgeving. Uiteraard hangt het ene element voor de opbloei van deze stad innig samen met het andere. Gaat de in dustrie en de handel vooruit, dan zal het hotelwezen niet mogen "ach terblijven. Op dit gebied er zijn drie hotels zal tijdig de nodige initkitieven moeten worden genomen en gestimuleerd, want van een te veel kan thans niet worden gespro ken, vooral als men er op let,, dat alleen 's-Herlogenbosch, Gorinchem en op bescheidener voet ook Waal wijk derhalve op een afstand van uren de overnacht ter s voor Heus den en omgeving en voor het land van Heusden moeten opvangen. Ook met betrekking tot cultuur, sport en vermaak zal Heusden zich uit zijn 'isolement losbreken, want het bibliotheekwezen, de goede bios coop, de voetbal-, de zwem- en de zeilsport zullen daar zeker iets kun nen bereiken ten voordele van deze stad, opdat deze ook voor de bevol king der omgeving meer attractief zal zijn. Het vraagt natuurlijk de aandacht van bestuurders, organi saties en ingezetenen, en zeker niet de aandacht alleen, maar ook finan- tiële offers en inspanning. Het vraagt zeker ook tijd, maar de Heusdense geest kennende, weten wij, dat, als de Heusdenaren eenmaal het nut van een bepaald project inzien, zij eensgezind de totstandkoming daar van zullen nasteeven, bevorderen, bevechten, en met succes, zoals er zoveel in Heusden's geschiedenis met goede uitslag is bevochten. in grote sortering bÜ Firma L. J. VEERMAN Boekhandel Heusden De muziekgezelschappen en de zangverenigingen, die juist in het leven van een niet al te grote stad een culturele rol spelen en niet mo gen verzuimen aan meer dan gewo ne gebeurlijkheden een eigen kleur te geven, verdienen er Ieders belang stelling. Zij zijn er echter niet om zich alleen in de eigen repetitie lokalen op concoursen voor te be reiden; zij zijn er vooral om in het openbaar op de muziektent, staande op de Vismarkt, op te treden en de plaatselijke gemeenschap van de mu ziekkunst te doen genieten. Vroeger was er te Oudheusden en op het eiland Nederhemert een kinderspeeltuinbeide zijn wegge storven. Het is waar, voor de grote- tere schooljeugd is geheel Heusden him speeltuin. Maar ook aan de klei nere kinderen en de schooljeugd der laagste klassen moet worden ge dacht, in verband waarmede de op richting van een vereniging ter be vordering van het kinderspeeltuin werk, welke zeker op enige steun van de overheid kan rekenen, wel in overweging mag worden gegeven. Indien er meer arbeiderswoningen in Heusden komen, zal dit vraag stuk dat daarmede ongetwijfeld ver band houdt, zeker nader moeten worden bestudeerd. Traditionele ge beurtenissen zoals carnavalsviering mits geen aanleiding gevend tot ex cessen, de kermis, het houden van optochten bij feestelijkheden onder leiding van een Oranje-comité, mu ziek- en zangconcoursen, wedstrijden in het boogschieten, wij zien daarin, evenals in het organiseren van een concours hippique, niet te verwaar lozen middelen om Heusden weer, al is het dan niet zoals vroeger, tot een centrum te maken voor de vele plattelandsgemeenten rondom deze plaats, welke toch terecht van Heus den op dit gebied wel iets mogen verwachten. Zeker zullen in deze rustige plaats de wandelgelegenheden, vooral de zo bekende wallen, worden onder houden, waarbij er op zal worden toegezien, dat aangelegde plantsoe nen ook Ongeschonden worden ge handhaafd. Voor de ouden van da gen die de gejaagdheid der grote steden ontvluchten en in Heusden een kalme levensavond zoeken, zal dagelijkse wandeling een genot moe ten blijven, waarbij zij in de gele genheid moeten zijn over water en land de veldgewassen onder het zon licht en de dauw, gaven uit de hand van de Schepper, te zien groeien en bloeien. Heusden, je hebt een toekomst! Er zijn verwachtingen, gegronde ver wachtingen. Tot een grote stad zal je wel nooit uitgroeien, maar daar 0111 ben je ook boven alles te prefe reren. Tot het platteland behoor je niet; tot de grote steden evenmin en dat is juist, naast je schoonheid, het meest aantrekkelijke. Om econo mische redenen in het belang van je goede inwoners zal je je latente energie weer doen opleven, zal je van de huidige omslandigheden moe ten profiteren. „Carpe diem", pluk de dag, grijp de kans en zet je schouders, die in eeuwenlange pe rioden zoveel liefs hebben gedragen, maar nog meer leed hebben getorst, onder het werk van de nu aange vangen opbloei. Ifet jubileum van de scheepstimmerwerf bewijst dat er bij aanpakken veel te bereiken is. Andere ondernemingen zijin ge komen en bij verstandig beleid zul len er zeker meerdere volgen. Verbind in je uitgroei het verle den aan de toekomst; paar je grote en grootse historie aan de moge lijkheden, die nog in de schoot der goden zijn verborgen; handhaaf je traditie en je 'stedebouwkundige schoonheid te midden van djei heden daagse technische ontwikkeling, waarvan de vruchten ook jou zullen toevallen., En je zult blijven een pa rel aan de Maas, het mooie stede ke met een roemrijk verleden, met een hartelijke en nijvere bevolking, die 111 een rustig economisch bestaan, zonder het zenuwslopende tempo van de grootstad enerzijds en zonder de verlatenheid en afgestorvenheid van het dorp anderzijds, de taak zal ver richten, welke haar in het leven van het Nederlandse volk is toebe deeld. Heusden moge onder Gods Zegen groeien en bloeien! Mr. Dr. J. B. SENS. Heerlen. RANTSOENBEWEIDING VAN GROOT BELANG. Hoewel de meeste boeren wel we ten wat rantsoenbeweiding is, kan het toch nuttig zijn dit nog eens in enkele artikelen nader te behan- delep. Vooral met het oog op het gebruik van electrische weide-afraste ring is dat zéker gewenst. Rantsoenbeweiding is een bewei dingssysteem, waarbij de koeien ie dere dag een rantsoen gras krijgen, waaraan ze net genoeg hebben, maar welke oppervlakte ze dan ook geheel kaal grazen. Iedere dag wordt de afrastering een eindje verder gtezet en met een uitloop van de twee vorige dagen erbij, komt ook de draad aan de achterkant iedere dag verder op. De voordelen van rantsoenbewei ding zijn vele. Immers, wanneer de koeien in een groot perceel 'komen, eten ze altijd eerst het lekkerste gras er uit. Na enkele dagten moeten ze het met minder gras doen, dat niet zo lekker meer is, en wat dikwijls hard geworden is. Hierdoor warden de koeien onrustig, en geven minder melk. Dit is niet bet jgeval bij rant soenbeweiding;; daardoor krijgen de koeien iedere dag betzelfde. Wat ook nog een belangrijk voor deel iser wordt g!een gras vertrapt. De drinkwatervoorziening blijft al tijd nog een moeilijkheid. Er is een verrijdbare drinkbak nodig, die steeds gemakkelijk verplaatst Ikiajn 'worden. Voor het snel verplaatsen is een electrische schrikdraad onmisbaar. We behoeven er 'hier wel niet die per op in te gaan dat electrische weide-afrastering in vergelijking met het gevaarlijke prikkeldraad zéér de voorkeur verdient. Het is idan ook niet te verwonderen, dat de electrische afrastering alge meen opgang maakt. Wat de apparaten betreft, deze moeten KEiMA goedgekeurd zijn. Neem vooral die apparaten, waarbij garantiebewijs is gevoegd. Wij kunnen hier nooit genoeg op wijzen. Verlang, zonder meer Neder lands Fabrikaatdit voldoet aan de hoogste eisen en men loopt geen risico. J In een volgend artikel zullen wij eens nagaan welke verdere toepassin gen van electrische schrikdraden nog mogelijk zijin. Oudheusdensohestraat W 2 Heusden ALS WANDELWAGEN VOOR 2 KINDEREN met 'n van Delft's Til-op bent U meteen klaar! Hef bekende merk VAN DELFT waarborgt kwaliteit Alle soorten, ook Engelse wagens Kleuren naar verkiezing 14 verschillende modellen uit voor raad leverbaar, in eiken, old finish, blank-eiken, golisch en mahonie grote sortering old finish, eiken en gotische Keuze uit 15 verschillende mo dellen Alles eigen stoffeerwerk, onder volle garantie Prachfsorlering in wol. Pracht kwaliteit f79,75 vakkundige belegging Meer dan 20 verschillende soorten vanaf f79, 3-delig, 2 kussens vanaf f 112,40 vanaf f275,tot f475,— vanaf f 98,— tot f 225, 2-delig vanaf f 33,f 35,20, f 38,55 enz. in 8 verschillende soorten BEDDEN - DEKENS - MATRASSEN COMPLETE MEUBILERING Telefoon No. 49 - WIJKSESTRAAT W 128—130 VOORRADIG: een flink kwantum hoog model. f 2,50 laag model f 2,35 met kruisbodem. f 3,30 Bergstraat Wijk Vertegenw.„PHOENIX"- en „ADEK'-Rijwielen „VICTORIA" Electrische Wasmachines Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur Voor de Schoonmaak: sponsen, zeemen, koperen gordijn roeden, rails, ringen en steunen, keukentrappen, raamhorren, bij Ijzerhandel HEUSDEN Voor een. naar de boekhandel Firma L. J. VEERMAN uitneembaar De TIL-OP kunt U gebruiken als reiswieg, ais kinder wagen en als wandelwagen (voor 1 of 2 kinderen) net zoals U verkiest! Ideale combinatie. Opvouwbaar frame,uitneembare bak. Solide en sierlijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6