Binnenland Maas en Waal Raadsverslag der gemeente Zuilichem Gevonden en verloren voorwerpen PistributiemBdedelingen 's-HERTOGENBOSCH. In verband met de omstan digheid, dat 30 April 1949 (Konin ginnedag) op Zaterdag valt, zal die dag geen inarkt worden gehouden, doch zal deze markt verschoven wor den naar Vrijdag 29 April, dus een dag vroeger. NEDERHEMERT. Dinsdag 26 April te 8 uur, hoopt Ds. Dorsman van Schelluinen in de Clir. School alhier, te spreken voor de Staatkundig Ger. Partij, om te trachten in Nederhemert een kies vereniging op te richten. Zie advertentie. WIJK. Ds. H. Harkema, predikant bii de Ned. Herv. kerk alhier, heeft het beroep., naar Zeist aangenomen. WOUDRICHEM. De Oranje-Garde alhier is voornemens D.V. om op Donderdag 28 April in de Kazerne haar laatste uitvoering in dit seizoen te geven. Behalve enkele kleinere stukjes zal het grote spel „Als 't Lente wordt", worden opgevoerd. Dit spel brengt ons in onze gedachten weer terug in de tijd van oorlog en bezetting. WIJK EX AALBURG EN VEEN De Afd. Wijk en Aalburg en Veen, van de N.C.L.B. hebben een gecom bineerde vergadering belegd op Vrij dag 29 April a.s. in de Kerkzaal te Wijk des avonds om half acht. Spreker de heer v. d. Linden uit Zwijndrecht, districtsbestuurder voor Noord-Brabant met het onderwerp: „Het bedrijfspensioenfonds in de Landbouw". Een ieder wordt verzocht zo mo gelijk deze vergadering bij te wonen. ZUILICHEM. Woensdag werd onder grote belangstelling de nieuwe O. L. Sch. alhier in gebruik genomen. Aanwezig waren: de Burgemeester, de raadsleden, de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de InspectieTiel, de heer Kranenburg, ambt. Bouw- en Woningtoezicht, architect G. J. v. Reekum, de aannemer Alb. v. d. Bo- gerd met zijn personeel, onder-oom - missie, oudiers en belangstellenden en verschillende hoofden en onder wijzers van openbare scholen uit de om liggende g emeenten De wnd. Burgemeester C. Hobo heet allen hartelijk welkom voor bun belangstelling, namens B. en W. In het bijzonder de lieer Inspecteur van het L. O. Sprak daarna enkele woor den waarbij hij zei, dat 20 April een gedenkwaardige dag is geweest. Op deze datum werd door de bezetter met de Ned. Herv. Kerk ook de O. L. school vernield. Hierna sprak de Inspecteur van het L. O., vervolgens de heer Ver sluis, hoofd der school. De heer Hooijkaas, sprekende als raadslid en als voorzitter van de af deling Zuilichem van Volksonderwijs brengt B. en W., raadsleden, archi tect en aannemer dank voor hun me dewerking om tot de bouw van de school te geraken. Vervolgens wordt nog het woord gevoerd, door een lid van het Hoofd bestuur van Volksonderwijs. De heer Rüger, sprekende namens de afd. Aalst van Volksonderwijs, feliciteert het Hoofd der School har telijk, ook namens de afdeling B ra kel en Z altbommel van Volksonder wijs, welke hier niet aanwezig kon den zijn. Vervolgens sprak de heer D. J. v. Herp de wens uit, dat deze nieuwe school moge bloeien en groeien. Tenslotte brengt de Burgemeester alle sprekers dank voor de vele en goede woorden. Spr. sluit zich hier bij gaarne aan. Ten opzichte van het openbaar lager en bijzonder onder wijs nog het volgende: Nooit zal ik vergeten dat ik indertijd gelezen heb, dat in Rotterdam, door een voorstan der van Tiet openbaar onderwijs was gezegd dat het openbaar onderwijs nooit zo goed is behartigd als on der de A.R. wethouder van onder wijs, de heer v. d. Molen, later bur gemeester van Renkum. Verder dankt spr. alle aanwezigen voor hun be langstelling en spreekt de wens uit, dat het de school goed moge gaan. Door het hoofd der school -wor den de aanwezigen nog hartelijk be dankt voor hun belangstelling en voor de ontvangen bloemen. In de pauze werd nog een verver sing aangeboden, welke bij de aan wezigen goed in de smaak viel. Het was voor allen een prettige dag. op Woensdag 20 April 1949 Voorzitter: Ed.Aehtb. Heer C. Ho bo, waarnemend burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer H. C. van Os. Tegewoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze, de notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedge keurd en een aantal ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aan genomen. Aan het Econ. Technologisch In stituut voor Gelderland wordt een subsidie van 3 cent per inwoner toe gekend en aan de Welvaartstichting een subsidie van f50,over 1949. Omtrent deze laatste aanvrage ont spon zich een uitvoerige discussie, maar tenslotte wordt met 5 tegen 2 stemmen dit besluit genomen. Te gen de heren Bakker en C. A. v. Veen. De Voorzitter doet enige medede lingen o.a. dat de bijdrage van de dorpspolder in de wmgen ver betering- ad f15000,is ontvangen en dat nog 75009 straatstenen zijn aangekocht. Het door de gemeente aangelegde voetbalterrein wordt met algemene stemmen voor de prijs van f125, per jaar aan de plaatselijke voetbal vereniging verhuurd. Het grasgewas der gemeente wordt wedier aan de oude pachters verpacht. Besloten wordt het bouwland in de Essedel te verpachten aan TL M. v. Veen en KI. v. d. Linden Hzn. Voorts wordt voorgesteld de voor malige O. L. school aan de stichting tot oprichting en ins tandhouding van icen kleuterschool te Zuilichem te verhuren voor 100,per jaar, evenwel onder de bijzondere bepa ling dat als de Chr. Kleuterschool, welke momenteel is gehuisvest in een loealiteit van de Ned. Herv. Gem. moeilijkheden 'met de huisves ting krijgt, de huur kan worden op gezegd of gewijzigd. De heer Hooijkaas maakt tegen deze bepaling bezwaar, waarop zich een uitvoerige discussie ontspint. Tenslotte wordt met alg. st. het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorgesteld wordt aan de bijzon dere school alhier een bedrag van f5100,beschikbaar te stellen voor verbetering van "het bestaand ge bouw en de bijbouw van een leer middelenkamertje. De heer Hooijkaas heeft bezwaar tegen het bedrag benodigd voor de bijbouw van het leermiddelenkamer tje. Bij de bouw van de nieuwe O.L. school werd eenzelfde kamertje uit het plan geschrapt. De Voorzitter deelt mede, dat juist hedenmiddag bij de opening der nieu we O.L. school met de Inspecteur van het lager onderwijs de mogelijk heid is besproken om ook bij deze school een leermiddelenkamertje bij te bouwen. De heer Hooijkaas laat blijken, dat als eenzelfde kamertje bij de O. L. school wordt gebouwd, geen bezwaar tegen deze aanvrage van de bijzondere school te hebben. Met alg. stemmen worden hierop de gevraagde, gelden aan de bijzon dere school to'egestaan. Nadat de Voorzitter de vergade ring enige tijd heeft geschorst, wordt na heropening met 6 tegen 1 stem besloten de 2 nieuwe woningen op de Ham te verhuren aan G. v, d. Leij en G. Smit. Tegen de heer Wes- terlaken. Het voorstel tot wijziging der ge meenschappelijke regeling voor de Technische dienst in de 'Bommeler- waard wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heren Hooijkaas en van der Maas. Aan de gemeente Gorinchem wordt ten behoeve van liet Chr. Buitenge woon L.O. alhier een subsidie toege kend. Tenslotte worden nog die begro ting 1948 en 1949 gewijzigd. Bij de rondvraag informeert de heer G. A. v. Veen naar het rijwerk bij de weg- ver betering. De Voorz. antwoordt daar reeds een onderzoek naar te hebben inge steld en hem is niet gebleken dat tot heden de wer k leiding heeft gefaald. Wel zullen in het vervolg de beroep- vervoerders meer worden ingescha- men te hebben, dat het losploegen gen der wegen alleen de Gebr. van Heusden wilden doen en het dus bil lijk was, dat deze ook de makkelijke karwijtjes kregen. "De heer C. A. v. Veen vraagt om van gemeentewege de pogingen om electrische verlichting aan de Mei- dijk te krijgen, te villen ondersteu nen. De Voorzitter deelt mede, dat de gevraagde steun gaarne wordt gege ven en zegt toe persoonlijk met de bevoegde instanties te zullen gaan praten. 1 De heer Westerlaken vraagt of de pachters van het Steegske pacbtver- mindering krijgen, omdat een gedeel te van dit perceel is vergraven en onder het zand gestort. De Voorzitter antwoordt dat dit t.z.t. wel zal worden geregeld. De heer Bakker vraagt hoe het staat met de subsidiëring van de kleuterschool. De Voorzitter antwoordt dat dit reeds een punt van bespreking in de vergadering van B. en W. is ge weest, maar dat we eerst eens wil len weten, hoe het met de financiën der gemeente staat, als alle onder handen zijnde weaken zijn uitge voerd. Hierna sluiting. GEVONDENEen licht grijze handschoen. Terug te bekomen bij A. Colijn, Dussen-Baan. GEVONDENEen huissleutel. Te rug: te bekomen bij J- van Houwelin- gen, Korn B 196A, Diussen. GEVONDENEen damesporte- feüiile met inhoud en 2 pakjes si garetten. Inlichtingen bij de Rijks politie te Heusden. VERLJORENEen pakje met auto- onderdelen tussen Eethen en Alm- kerk via den Duil. Terug te bezor gen bij W. v. d. Water, Almkerk. AAAN KOMEN VLIEGEN: Een postduif, gemerkt Holland 48, 193502. Teruig te bekomen bij C. Noorloos, Hill G 4, post Eethen. Weill, v. Veen deelt mede, verno NEDERLAND STEjMT TOE IN TE RUGKEER NAAR D JOK JA. De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de Republikeinse regering naarDjok- ja, aldus heeft dr. Van (Rioyen ,op de voorbereidende conferentie te Ba tavia gezegd. Maar de Nederlandse regering wil een bindende verkla ring over de twee andere punten ontvangen, namelijk: De republikein se regering moet haar gewapende aanhangers bevelen de guerilla te staken en samen te werken .bij .iet herstel van de vrede en ;de .handha ving van orde en rust. In de tweede laats moet overeenstemming worden ereikt over de tijd en vde voorwaar den voor de ronde tafelconferentie in Den Haag. - DOOD ACHTER HET STUUR. Toen vorige week een auto de brug aan de Waardstraat te Hel- NIEUWE BONNEN VOOR WERK KLEDING AANGEWEZEN. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 13 en L 13 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 13 kan men ko pen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la boratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 13 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van ke per, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t.m. 12 en L 1 t.m. 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. mond was gepasseerd, draaide deze niet de kanaaldijk op, doch reed langzaam tegen een langs de weg berm staand hekwerk op. De bestuurder, de 42-jarige Hel mond se grossier in suikerwerken H. Kooien bleek plotseling onwel te zijn geworden en overleed spoedig daar na. PENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW BEGINT. Men hoopt, dat het Bedrijfspen sioenfonds voor de .landbouw op 1 Mei met zijn werk zal kunnen be- finnen*» zo heeft de heer J. C. chröder, directeur van dat fonds, gezegd. Er wordt gferekend op meer dan tweehonderdduizend deelnemers. Het fonds kient een ouderdomspen sioen toe van twaalf gulden per weide op 65-jarige leeftijd, na veertig jaar premiebetaling. In het fonds is ook begrepen een invalidi teitspensioen van acht gulden per week, weduwen pen sioen tot zestig jaar, waarna het be staande invaliditeitspensioen in wer king treedt, pensioen voor half wezen van een gulden per week en voor volle wezen van twee gulden per week. Het fonds zal voor twee jaar van terugwerkende kracht zijn. Ge derfde premies voor die twee jaar zullen worden gedekt uit het Land- bouwegalisatiefonds. Voor oudere arbeiders ontstaan moeilijkheden, omdat zii niet het volle premiebedrag kunnen opbren gen. Daarom heeft men een glij dende overgangsschaal gemaakt. Bo nafide landarbeiders, die binnen net raam van net ontstaan van het fonds de pensioengerechtigde leeftijd be reikten, zullen f6 per week ontvan gen. De thans 60-jarigen zullen t.z.t. f6.44 ontvangen, 50-jarigen f7.44, 40-jarigen f8.84, 30-jarigen f 10.69 en 25-jarigen f12. De technische premie bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar fi.25 per week. Nadien moet f2.50 per week worden voldaan. De pre mie komt voor de helft voor reke ning van de werkgevers en voor de helft voor rekening van de werk nemers. In de collectieve arbeids overeenkomsten, die 1 Mei ingaan, is echter rekening met deze premie gehouden, zodat de arbeiders in .feite een loonsverhoging van f 1.25 krij gen. De premie zal dus niet op het inkomen drukken. Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." VOORWOORD. Gedurende zeven maanden lag iie; Land van Heusden en Altena in het frontgebied. De val van den Bosch op 25 Oc tober 1944, de verovering van Geer- truidenberg en het snelle oprukken der geallieerde legers waren even zo vele redenen om te geloven, dat de bevrijding van Het Land van Heus den en Altena, ten westen beheerst door de Biesbos en omspoeld door Maas en Merwede, binnen enkele da gen tot een feit zou iworden. De igeallieerde legerleiding jhad evenwel anders beschikt dan algemeen in de lijn der verwachting lag. De spanning steeg tot hoogspan ning, toen de aanval werd afgestopt en tot de capitulatie zou dit „Land" liggen onder granaat-vuur Deze schets is slechts bedoeld een overzicht te gieven van de ellende, veroorzaakt door soldaten, die, los geslagen van iedere discipline en ver wilderd aan de fronten, verstóken van contact met de buitenwereld en be zeten door een haat tegen alles wat nog ongeschonden was, levende in een sfeer van ,,'bei unst ist auch alles kap ut" en het nooit aflatende 'gra- naatvuuï, dat de zenuwen van de meest evenwichtige mens uit het lood deden slaan, waardoor bijna niemand meer normaal idacht of handelde. Plaatsnamen zijn zoveel moiglelij'k vermeden. De namen van personen zijn gefingeerd, de feiten zijn authen tiek. De schrijver. HOOFDSTUK I. Het was dus gelukt... De pont was los van de wal en ze zetten koers naar het midden van de rivier. Henk van der Velden, een lange, blonde jongeman met diepblauwe ogen keek nog steeds strak naar de kruinen van de kastanje-bomen op de wal van Gorkum. Hij durfde zich •nog niet te ontspannen en, zonder dat hij het wist, herhaalde hij einde loos de regjels „...waar iMaas en Waai tezamen vloeien, en Gorkum rijst van ver..." en dan weer van voren af aan dezelfde regels. Een diepe zucht en zijn ogen lie ten de bomen van Gorkum los en hij zag .om zich heen. Wind en regen maakten de navi gatie moeilijk, vooral nu een vreemde stuurman rekening had tie houden met de onbekendheid van stroom en vaartuig. De pont was volgeladen met vrachtwagens, fietsers en paarden en wagens. Er heerste een drukkende stilte. De avond viel en liet water was zwart. Er hing iets droevigs over deze avond, droeviger en tries- tigler dan andere regendajgien in volle oorlogstijd in de onmiddellijke, nabij heid van het front. Een onzegbare melancholie was tastbaar. Henk van der Velden, voor deze overtocht gekleed in het uniform van een Rotterdams brandweerman, pro beerde nu reeds voor de derde maal het Land van Fleusden en Altena te hereiken en 'liet had er veel van, dat het hem deze keer weikielijk zou gelukken. Zijn ouders had hii ver teld, dat hij daar het einde van de oorlog wilde afwachten, maar in'hem zelf leefde de -geheime wens pm van daaruit verbinding met de Canadezen te zoeken. j Canada, het land waar hij zeven jaren had gewerkt en geleefd. Voor hij zich daar voorgoed wilde vesti gen en een eigen gezin .wilde stich ten, had Henk nog een keer het oude land willen opzoeken, omdat het er later waarschijnlijk nooit meer van komen zou. En hij had nOg: een keertje die twee oude mensen terug willen zien, die voor hem zoveel be tekenden en ook nqg een keer het feest willen televen van de eindeloze gesprekken met het enige zusje, dat hem zo goed begreep. En toen had hem deze oorlog, waaraan hij niet geloofd had, overvallen en de twee maanden verlof, waren „5 jaren ge worden. Henk balde de vuisten in zijn zak ken uit machteloze woede over deze verloren jaren en zijn harde blau we ogien kieken met minachting naar de soldaten in de grauwe unifor men. j Er waren maar enkele burgiers op de pont, niet ver van. Henk van daan stond een man van middel bare leeftijd in een gummi-regenjas en een veel te grote grijze hoed hing op zijn wijd-uatstaande oren. Het was deze man aan te zien., dat hij eèn zware tocht achter de ,rug had. Een zwaar beladen rugzak met de kens trok zijn jas omhoog lot boven zijn achterwerk en zijn schoenen en broekspijpen zaten dik onder de modder. Deze man was van onge veer gelijke lengte als Henk, wat Henk echter het meeste opviel1 aan deze eenzame figuur, waren zijn don kere, doordringende ogen. Toen de pont de kreek invoer, waaraan Sleeu- wij'k ligt, veranderde dit strakke ge laat even, de wenkbrauwen werden hoog opgetrokken en er kwam een vrolijke tinteling in deze felle qgen, als dacht hij aan iets prettiigls. Met een bons sloeg die pont te gen de wal en het doel was zonder moeilijkheden bereikt. De wagens be gonnen him tocht tegen de steile helling. Nog steeds heerste een druk kende stilte. Zelfs het overbekende grauwen en snauwen van de soldaten bleef achterwege bij het afrijden. Stil en gedrukt klauterden de soldaten op hun voertuigen. Naar het Zuiden was een vuur gloed te zien in de vallende avond. Vermoedelijk een boerenhoeve, die haar tol aan de oorlog betaalde. Slechts enkele kilometers verder lag het front. Onbegrijpelijk eigenlijk,'dat het hier nog zo ongevaarlijk was, terwijl het afvuren en inslaan van de granaten duidelijk viel waar te ne men. En dit alles werd geaccentueerd door het rikketikken van de mitrail leurs, het korte venijnige der Duitse en het enigszins tragere van de ge allieerde wapens. Herik keek om zich heen. Wazig doemde over het water het silhouet op van de stad Gorkum... „eni Gor kum rijst van ver", zong het weer in Heriik's hoofd, hij kon 'het piet kwijt raken. Hier en daar was slechts een lichtje zichtbaar als een gloeiende spijker, vanwege de algehele verduis tering. Op de rivier was geen boot te zien en golven, hoog „opgjezweept tot schuim, sloegen te pletter .tegen de schoeiing. Hier lag dus het land van zijn voorvaderen. Herik's vader en ook Els, het zusje, waren hier (goed be kend en hadden hem er dikwijls over verteld, maar hij had eigenlijk nooit de ware interesse gehad voor htm ver halen. En nu op cleze koude, gure avond zette hij voet aan wal én was op onbekend terrein. Te Gorkum had men hem verteld, dat de dorpen langs de Mjaas en verderop alle wa ren ontruimd en de bewoners onder dak haddjm gevonden in de gemeen ten langs de Bovendijk. (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2