Burgerlijken Stand DRÏÏE- EN BINDWERKEN Amerika ontvangt Nederlandse boerenzoons SOVJET ZENDERS STOREN „DE STEM VAN AMERIKA" FIRMA L. J. VEERMAN Drie jaar Marine-hospitaal Soerabaja De bestrijding Pruimezaagwesp INGEZONDEN De 32 Nederlandse boerenzoons, die onder leiding van Ir. C. W. C. van Beekom, de Rijks landbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden, op 23 Maart j.l. voor de duur van ©en half jaar naar Amerika zijn vertrok ken, zijn, na een voorspoedige boot reis met het s.s. „EcLamf', in Ho boken aangekomen. Het gezelschap werd verwelkomd door een delegatie van vertegenwoordigers van zoge naamde „4"H Clubs" uit Néw Yer- sey. Leden van deze clubs, welke zijn opgericht om propaganda tema ken voor 'de opvoering der productie en kwaliteit der landbouwproducten, boden de Nederlandse bezoekers na hun debarkatie clubhoeden, potloden, appelen en andere souvenirs aan. De waarnemend Consul-Generaal der Ne derlanden in New Yoik, de heer Eugene Edward Teixeira de .Mattos, was mede op de kade aanwezig om de bezoekers officieel welkom te he ten. Hjj adviseerde de leden van de groep „goede Nederlandse burgiers te zijn, gedurende jullie verblijf in dit prachtige land". Deze begroeting en die der ver tegenwoordigers van de E.C.A. en liet Amerikaanse Ministerie v. Land bouw, werden beantwoord door Ir. C. W. C. van Beekom, die o.m, mededeelde, dat de bezoekers meer speciaal productie dn afzet van uienv aardappelen, suikerbieten eji erwten zullen bestuderen. Voorts zal een stu die gemaakt worden van <Je metho des, welke in de Verenigde Staten orden toegepast bij de bestrijding van plantenziekten en van het gebruik van moderne machines in de land bouw, terwijl de bediening daarvan aan de Nederlandse boeren zal wor den geleerd. Sommige leden van "de groep zul len zich speciaal toeleggen op pluim vee- en melkveehouderij, terwijl an deren zich weer in de fruitcultuur zullen specialiseren. Excursies naar verschillende boerderijen zullen op grote schaal georgjanisieerd worden door de voorlichtingsdiensten der Universiteiten, zoals de University of Maine, University of Delaware, Virgi nia Polytechnic Institute, Cornell, Purdue, Ohio State, Wisconsin en Michigan State College. Ir. van Beekom zal iedere jonge boer tijdens zijn verblijf in de Ver enigde Staten bezoeken. Inmiddels hebben zij op het Amerikaanse Mi nisterie van Landbouw hun instructies ontvangen, alvorens zij naar ïun plaats van bestemming zijn vertrok ken. De jonge boeren zullen worden tewerkgesteld op tuinbouw-, land bouw-., fruitteelt- en pluimveebedrij ven over '12 Staten van Noord-Ame- rika. Uitgezonden met medewerking van de Marshall-organisatie zullen zij on dergebracht worden op Amerikaanse boerderijen, waar ze 2ij aan zij zullen werken met de boer en de knechts. gens radio-experts de Russen onge veer 9 mill, dollar uitgeven voor de exploitatie van de storingsstations, was de heer Thayer van mening, dat de accurate nieuws-uitzendingen, wel ke via de „Stem" in Rusland kunnen worden beluisterd, de Russen wel erg dwars schijnen te zitten. Omroepers van de „Stem" maak ten vorige week in him. uitzendingen het nieuws van de Russische sto- rings-pogingen bekend aan Russische luisteraars, terwijl zij er op wezen, dat de Russische regering kosten noch moeite spaarde om het deze luisteraars onmogelijk te maken waarheids-getrouw nieuws te horen. De „Stem" heeft vier maal per dag uitzendingen in de Russische taal, welke elk een half uur duren. De programma's bestaan uit nieuwsuit zendingen, analyses van het nieuws en commentaar, terwijl voorts mu ziek en ander amusement ten gehore worden gebracht. Rapporten wijzen uit, dat deze uitzendingen in Moskou zeer populair zijn en dat zij geregeld door millioenen Russen woonden be luisterd. De iMarine heeft in de loop der tijden de naam van „söent-serviae" gekregen, de stille-dienst welke ver -van het land en die mensen, op zee opereerde en daarvan weinig ophef maakte. In dit opzicht kan er een verband gelegd worden tussen de marine en de medische dienst, welke ook niet langs de weg timmert, me de omdat men bij liet werk der heel kunde de mens en de maatschappij voortdurend van een niet te opge wekte zijde ziet en leert kennen. Soerabaja heeft na de oorlog een vtan de beste apparaten van de genees kundige dienst der zeemacht in het Oosten zien opbouwen, het Marine Hospitaal, dat dezer dagen (voor de buitenwereld ook bijna onmerkbaar) haar driejarig bestaan heeft gevierd. Weliswaar zeer eenvoudig, maar het ligt in de bedoeling daarop te zijner tijd, als het weer er zich beter toe leent, op terug te komen. Want hoe uitgebreid dit hospitaal ook is, voor bijeenkomsten op een schaal, zoals men zich voorstelt te organiseren, biedt' de inrichting toch geen plaats en dus zal het een tuinfeest moeten wor den, in de droge tijd. De inventaris van dit hospitaal kwam overal vandaan. Uit de dumps van Morotai, overgenomen van de Amerikaanse marine, kwam veel bruikbaar materiaal. De Marinebri gade liet er haar perfecte medische uitrusting achter, eveneens afkomstig uit de Verenigde Staten. Uit de erfe nis van de Jappen bleek veel van waarde overgebleven te zijn én ten slotte liet de Djokjase Republiek (hoe wonderlijk dit ook moge klin ken) er ook nog bet een en ander staan voor de Hollanders. De Maritieme Commandant Soera baja, Kapitein ter Zee 'C. J. W. van Waning, heeft tijdens een perscon ferentie voor zijn vertrek naar Ne derland opgemerkt, dat die 'genees kundige dienst van de marine begin Maart 1946 terecht kwam in geiten en paardestallen, maar deze aandui ding was bepaald vriendelijk bedoeld ten opzichte van de ontzettende chaos, welke men aantrof. Alles was even vuil en vervallen. Ruiten waren er niet te bekennen, als. men een kast open deed vielen er 'handgranaten uit en het is een wonder geweest, dat die niet ontploften. Een mijn lag ergens *in de tuin en deze heeft on gelukkigerwijs nog slachtoffers .ge maakt. Maar men gTng aan het werk en op 13 Maart 1946 konden de eerste twee patiënten worden opge nomen. 1 Thans staat daar een liefelijke rust oord helderwitte roodgedakte gebou wen roet veel glas vertieffen zich uit fraaie tuineneen uitgebreide staf van de In enige streken zijn thans de eerste pruimezaagwespen waargeno men. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen raadt de fruittelers aan de bestrijding tegen deze para siet uit te voeren zodra de larfjes de door de wespen afgezette eieren verlaten. Men kan dit tijdstip zelf bepalen door bij de pas gezette vruchtjes te zoeken naar die exem plaren, waarvan het vruchtbeginsel een zwart vlekje heeft. Dit duidt erop, dat de larve is uitgekomen. In streken, waar door middel van een regionale waarschuwing het juiste bestrijdingstijdstip wordt aan gegeven, wachte men deze af. Bij de bestrijding van de pruime zaagwesp kan men gebruik maken van een HCH (666)-, rotenon- of DDT-bevattend middel. Indien men een HCH-bevattend middel gebruikt, moet men er rekening mede houden, van medisch en verplegend personeel verzorgt in grote lichte zalen de pa tiënten, wie het aan niets, ontbreekt; een voorbeeldige organisatie beheerst deze inrichting en in de loop der jaren hebben duizenden marineman nen en militairen hier verpleging en genezing gevonden. Op 1 October van het vorige jaar kwam de com binatie tot stand van het Militair Hospitaal, zodat thans de capaciteit is uitgegroeid tot 723 beddlen. Het normale aantal patiënten bedraagt on geveer 650, en omvat ook familiele den van militairen. Een ander beeld van de omvangrijke organisatie de- zier inrichting geeft het cijfer 1500 van de keukencapaciteit, 'het aantal monden dat dagelijks, al of niet vol gens dieet-voorschrift, voedsel ont vangt uit de vetpotten" van liet hos pitaal, waarbij dan nog eens extnj. ge rekend moet worden met liet niet gieringe aantal leden van het medi sche en verplegende personeel, dat buiten het hospitaal woont. Het is vrijwel op alles berekend, op interne ziekten, longaandoeningen, keel-, neus-, oor- en oogbehandelingj de afdeling chirurgie omvat naast zeer modern ingerichte operatiekamers een afdeling orthopaedic, terwijl een nar- cotiseur-specialist het werk van de chirurg verlicht. De massage-afdeling werkt prachtig aanvullend op de chi rurgische behandeling. Van de ande re afdelingen noemen wijneurolo gie en psychiaterie, röntgenologie, huidziekten, verloskunde en tenslot te is er een grote eigen lapoLieék. Met veel liefde en toewijding; reeft hier in de afgelopen jaren een grote staf van personeel gewerkt aan het heil van duizenden mannen, die in de uitoefening van hun plicht gewond raakten oT ziek werden. Het is daar bij voor de mgdische staf steeds van bijzondere waarde en een grote vol doening geweest, dat de Koninklijke Marine op dit gebied 'een wijs beleid heeft gevoerd en het de arts moge lijk heeft gemaakt vrijwel zonder res trictie zijn beroep uit te oefenen. Het is bij de sobere viering wan T5it kleine jubiieum voor alle mede werkenden dezer inrichting (eveneens een weidadige gedachte geweest, dal het Marine-Hospitaal van Je beginne at aan zulk een warme belangstel ling van burger-zijde ,beeft onder vonden en dat de patiënten steeds van vele kanten de daadwerke.ijke uitingen van deze belangstel ing vrij wel dagelijks nog mogim genieten, in de vorm van giften van (allerei: bloemen, vruchten, bezoek, lectuur enz. Het Mar ine-Hospitaal is ,de ,bur- van Soerabaja voor (dit alles ook zeer dankbaar. dat dit middel niet kan worden ver spoten, indien onder of in de directe nabijheid van de pruimen klein-fruit of groente wordt geteeld. Deze pro ducten kunnen n.l. de onaangename smaak van HCH-bevattende middelen aannemen. Indien ondank^ de uitgevoerde be- spuiting toch enige aantasting door de pruimezaagwesp blijkt plaats te hebben, is het gewenst een tweede bespuiting uit te voeren op het tijd stip, dat de larfjes de aangetaste vruchten verlaten en overlopen naar andere vruchten. In dit geval kan men uitsluitend van rotenonbevat- tende middelen een goed resultaat verwachten. Wanneer de eerste be spui ting op de juiste wijze wordt uitgevoerd, is het toepassen van een tweede behandeling in de regel niet noodzakelijk. DE WERKEN c.a. GeborenAria, d. van D. Vink eo A. Vink!Jan, z. van H. Admiraal en Clir. Deunhouwer; Neeltje Gathari- na, d. van P. Verduijh Jen O. C. Verweij. OndertrouwdAntonie C. Rakker, 52 j. en Grietje Boers, 39 j.Jan de Heus, 26 j. en Anna H. Holster, 19 j. GetrouwdG. L. Ritmeester, 32 j. en Petronella de Jong, 34 j. Jan W. Ippel', 35 j. en Maria van der Wiel, 38 j.Pieter .van der Wiel. 24 j. en Bastiana van .Helden, ,22 j. WERKENDA31. GeborenAria, d. v. D. .Vink en A. VinkTanneke Jozina, d. ,van A. Pijpelink en A. J. .v. d. Dag;. Antonie, z. van A. D. Kiornet en Ei. Verhaar. 1 i OndertrouwdJan Cornelis Zwets, 30 j. en Johanna Baggerman, .2.4 j. OverledenArie Hakkers, 64 j. CANADEES SCHIP OP EEN MIJN GELOPEN. Vorige week is het Canadese schip „Indian Merchant" op een mijn ge lopen nabij Ameland. Het schip was op weg van Bremen naar Rottendam. Toer het schip om hulp vroeg, waren is>poedig sleepboten ter plaat se, doch de schade viel evenwel zo mee, "dat het Canadese schip op ei gen kracht ops toomde naar Rotter dam. Het schip heeft door de ex- ploties machineschade opgelopen. DOKTER DOOR WILDE HOND AANGEVALLEN. Dezer dagen is onder de gemeente Putte op het grote landgoed Ra venhorst van graaf Moretus een dok ter uit Antwerpen, dr. Zeuntjes, door een wilde hond aangevallen. Hoewel deze aanval van de hond zeer on verwacht gebeurde, heeft de dokter het dier kunnen overmeesteren en bewusteloos geslagen. De dokter had vrij ernstige ver wondingen opgelopen, die door een collega uit de naaste omgeving wer den verbonden. Door de jachtop ziener van het buitengoed werd met een aantal boeren een klopjacht on dernomen om het dier op te sporen en men slaagde er in een hol te ontdekken. Hiervoor stond een an dere hond die een dreigende hou ding aannam tegen zijn belagers. Met een welgericht schot heeft de jacht- opziiender het dier kunnen doden. Het bleek een soort Duitse herder te zijn en was ruim 65 cm hoog. Het hol werd later uitgegraven en hierin werden nog een viertal jon ge honden aangetroffen van een week of zes oud. OP 1 EN 8 MEI WEER VRIJ RIJDEN. De verkeerspolitie vestigt de aan dacht van auto- en motorrijders op het feit, dat door de Rijks verkeers politie is toegestaan om op Zondag 1 en 8 Mei vrij te mogen rijden. PACHTRESLUIT. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedseivoorziening heeft goed keuring verleend aan de door de grondkamer voor Noordbrabant vast- geste.de richt ijnen, met betrekking tot het gebruik van grasland. Het is n.l. verboden zonder voorafgaan de goedkeuring van de grondkamer: 1. gras of hooi ander dan per ge wicht te verkopen of ten veikoop aan te treden2. op grond van een overeenkomst tegen vergoed'ng vee :n een weide ter inscharimg aan le nemen (Buiten verantwoording der Red.) Andel, 20 April 1949. Mijnheer de Redacteur, 'tls naar aanleiding van het ge- meenteraadsverslag van Andel en 'n stukje over „Een typisch bouw werk te Andel (N.B.)" in „Trouw" van 2 April j.l. dat ik vriendelijk om een plaatsje in uw blad verzoek. 't Betreft het voorstel van B. en W. tot onteigening van een stukje grond groot 147 m2, eigendom van G. G. Smits, dat nodig is voor de aan te leggen nieuwe straat. De heer Ver wijs vraagt of het üi de prijs zit. De voorzitter antwoordt dat dit niet hel geval is. B. en W. kregen niet eens gelegenheid een prijs te noemen. Besloten werd om tot onteigening over te gaan. Geantwoord werd, dat het niet in de prijs zit, maar B. en W. zeiden niet, wat wel de reden was, hoewel ik dat duidelijk gezegd heb. In de eerste plaats hebben B. en W. mijn grond helemaal niet nodig voor aanleg van de nieuwe straat. Naast mij ligt bouwterrein van 55 m breed, 4 percelen, waarvan 't perceel dat naast mij ligt, niet bebouwd kan worden omdat er ruim 400 m2 ver kocht is voor de straat, 'tkomt daar niet op een paar meter aan. Van Adr. Verwijs hebben B. en W. minder grond genomen als ze eerst gekocht hadden, daardoor ko men ze met de weg vlak langs mijn huis. Vorige week zei iemand me dat ze de klink bij me van de deur zouden rijden. Aan de ene kant staat m'n huis op de scheiding en aan de andere kant wordt van de 3.30 m die ik voor langs het huis heb, de helft afgenomen en achter langs het huis van 5,80 m die er is, 3,60 m genomen in de breedte. Is dat recht? Ik noem het een slecht begin voor een mooie nieuwe straat. 'tKan goed anders. In „Trouw" werd geschreven, dat ons dorp met lindebomen een der mooiste dorpen uit het Land van Altena is. Ook werd over de mooie toren geschreven, maar dat de school aan een kant alles ontsiert. Dat kon moeilijk anders, maar nu gaan B. en W. 't gehele dorp ontsieren. Eerst zijn nieuwe huizen gebouwd in de Op-Andel.se steeg, nu wordt er van .de Burg. v. d. Schansstraat naar de Beatrixstr. een nieuwe straat ge legd van plm. 200 M. lang, waarvan plm. de helft bebouwd kan worden. Aan de Westzijde van de aan te leg gen straat moet een stukje boom gaard vrij blijven van de kinderen de Fijter, plus voldoende ruimte langs de grote schuur, dan wordt er een stuk van de boomgaard tot de scheidingssloot bij mij gekocht voor bouwterrein, waardoor deze mooie flinke boerderij verbrokkeld wordt. De weg komt langs mij, waarvoor van mijn grond plm. een vijfde ge deelte genomen wordt, anders komt de nieuwe weg niet recht, beweren B. en W. Op het perceel van Adr. Verwijs, waar vroeger het huis van Millenaar gestaan heeft, aan de Be atrixstraat wordt nu gebouwd, daar was teen vergunning voor, dus daar is de nieuwe straat ook niet voor nodig, maar daar blijft het niet bij. B. en W. hebben, als deze straat klaar is, 't plan om in de Juliana- straat een zijstraat te leggen bij M. Verbeek, waarvoor de tuin van de Gebr. A. en G. v. Andel nodig is langs 't huis van A. en G. v. A. en dat, terwijl er in Andel nog zoveel bouwterrein langs die weg ligt, te genover mij een stuk van plm. 50 m hreed. Daarbij staat boven aan de stoep van de Beatrixstraat de graan silo van de fa. Schouten (waarvan dta nieuwe Huizen in die Nieuwstraat al het stof krijgen als ze gebouwd zijn). Bij de silo staan 2 borden: „Ge vaarlijke uitritten". Onderaan de stoep is die graanhandel en maalderij van de kinderen Bourn an, dicht bij de weg en daar tegenover komt de nieuwe straat. In de Beatrixstraat is de weg smal, huizen staan vlak langs de weg en er is nog een bocht in. Dank voor de verleende plaats ruimte. G. G. SMITS. Volgens het Hoofd van het zend station van de „Stem van Amerika" heeft de Sovjet Unie 18 geweldige radio-zenders in gebruik, waarmede zij de nieuwsuitzendingen van die „Stem van Amerika" tracht "te sto ren teneinde het Russische volk het luisteren naar deze uitzendingen on mogelijk te maken. Deze storings-po gingen hebben echter geen succes opgeleverd. Charles W. Thayer, Hoofd van het Bureau voor Internationale Radio uitzendingen van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard: „Zij zijn er niet in geslaagd te verhinderen, dat onze programma's in Rusland en Oost- Europa worden gehoord, ofschoon hun storingspogingen het onze luiste raars in het Verre Oosten wel moei lijk maken de uitzendingen te vol gen." Employé's van de Amerikaanse zender waren reeds geruime tijd van mening, dat deze luchtstoringen en de geluiden, welke gedurende de zendtijden werden gehoord aan at mosferische condities te wijten wa ren. Radio richtings-zoekers hebben echter uitgewezen, dat zich dicht bij Wladiwostok en Moskou 18 radio zenders van 50.000 Watlt elk bevin den, welke door de Russen worden gebruikt bij hun pogingen het Ame rikaanse programma te overstem men. In aanmerking nemende, dat het totale bedrag, dat door het Congres is uitgetrokken voor de uitzendiiibe. van de „'Stem van Amerika" gedu rende het komende fiscale jaar, 9,300y000 dollar bedraagt, terwijl vol- VERLO VINGSKAAR TJES GE BOOR TERAAR TJES Oud-Ho II. ONDERTROUW BRIEVEN en RA AR TEN worden door ons bedrijf op onberispelijke wijze uitgevoerd. Nu de lange winlereravonden weer voorbij zijn is hel noodzakelijk Uw boeken en lijdschriflen te laten nazien. U voorkomt daardoor onnodige slijtage van Uw lectuur. Voor Uw Familie-en Handelsdrukwerken hebben wij steeds nieuwe letterlype's Wij kunnen U een prachtcollectie tonen in: Wij maken U er op altenl dat voor spoedeisende Rouwdrukwerken ons bedrijf dag en nacht geopend is. DRUKKERIJ - BINDERIJ Tel. 19 - HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4