DistribütiemBdedelingen De HANIJTO te Gorinchem Maas en Waal een belangrijk gebeuren voor onze streek! brengen. Hij wil dit wel weer op nieuw doen. Nota van Ged. St. over de gem.- begroting voor 1949, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de verordening inzake het verlenen van tegemoetko ming in de kosten wegens het bezoe ken van scholen voor lager en voor middelbaar nijverheidsonderwijs en Land- of tuinbou wonderwijs. B. en W. menen evenwel dat de raad bij zijn besluit behoort te blij ven, aangezien volgens hun mening voor de gemeente hier wel degelijk een laak is weggelegd en het van het allergrootste belang is dajt de gemeente het bezoek van ambachts scholen activeert. Wanneer de ver ordening zodanig zou zijn geredi geerd, dat een ieder onafhankelijk van het inkomen in aanmerking zou kunnen komen voor een tegemoetko ming, dan zou er naar haar mening inderdaad aanleiding zijn de veror dening te herzien. Waar hier echter ter dege rekening is gehouden met de financiële draagkracht van de belanghebbenden, bestaat absoluut geen aanleiding aan het verzoek ge volg te geven, temeer niet daar de gemeente hiervoor geen beroep be hoeft te doen op een extra Rijksbij drage. Zij stellen de raad dan ook voor de verordening niet in te trek ken en de betreffende begrotingspos ten te handhaven, dit is niet alleen een gemeente- doch ook een rijks belang. Er is inet het vaststellen dezer verordening geheel gehandeld in de geest van de rede van de Com missaris der Koningin in deze pro vincie. Zo nodig zoudenB.enW.de beslissing bij Kon. Besl. willen doen uitmaken. B. en W. grijpen deze ge legenheid tevens aan om nog een paar postjes der begroting 1949 te doen wijzigen. De heer Verschuur heeft zolang als hij leeft, steeds de heer de Haan, het hoofd van de Scheepswerf, die voor de gemeente van zo groot be lang is, altijd horen aandringen op vakonderwijs. Dit komt ook slterk tot uiting in hél boekwerk, dat deze firma naai' aanleiding van het 40-jarig bestaan van haar bedrijf heeft doen verschij nen. in dit verband is spr. dan ook des te meer bereid met het voor stel van B. en W. mede te gaan en hij betreurt het, dat Ged. St. blijk baar zo weinig kennis hebben van de plaatselijke toestand. Hp zou het flan ook zeer betreuren als de raad zich zou moeten schikken naar het inzicht van Ged. St. De gemeentebegtroting alsmede die voor de Godshuizen voor 1948 iwOr- 'den gewijzigd overeenkomstig bet voorstel van B>. en W. B. en W. stellen voor om bet ver zoek van de heer TJh. Rouweribergi te Herpt, om een bijdrage in de vervoerkosten van zijn kind naar een school voor buitengewoon lagler on derwijs te 's Bosch, in verband met de financiële toestand van belanghebben de, af te wijzen. Ook hiermede gaat de raad accoord. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool, om een bedrag van f942.66 te harer beschikking te wil len stellen voor het aanbrengen van enige verbeteringlen ,aan het school gebouw. Met algemene stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten het verzoek in te willigen. Blijkens een ontvangen circulaire van de stichting tot opsporing van tuberculoselijders in de provincie Noordbraoant, bestaat er gelegenheid tot massa-doorlichting. De kosten van elke rontgen-opname, inclusief het medisch testen bedragen f0.75. Werk gevers, die lid c.q. begunstiger van het „Aanschaffings- en vernieuwings fonds" worden dit geschiedt te gen een éénmalige betaling vanf2.50 per werknemer ontvangen een re- auctie van fo.25 op de opnamenprijs. B. en W. heboen zich gewend tot de industrieën hier ter plaatse en hun zienswijze in deze gevraagd. C.V. van Wagenberg-Festen berichtte, dat hun personeel reeds jaren door het medisch burealu voor keurinjgen wordt onderzocht en er dus geen reden is over te schakelen. De fa. de Haan en Oerlemans deelde mede, dat op haar volle medewerking kan worden .gerekend en dat zij bereid is f2.50 per werknemer te jstorten. De 's Hertogenbossche wandtegelfa- brjek schrijft, dat zij voorlopig nog van deelneming: moet afzien, omdat zij nog geen vaste leem l^eft. Het atelier Windsor van de N.V. Schoen en Lede rfab riek C. van Loon "heeft te 'kennen gegeven, dat zij bereid is tot eenmalige storting en dat op de volle medewerking kan worden .ge rekend. Van de N.V. Melkproducten- fabriek „de Rommelerwaard" en de stoomzuivelfabriek „St. Issidorus" is nog geen bericht ontvangen. Van Mulder's Bedrijfskleding- Industrie Heusden is eveneens een bericht in gekomen, 'dat zij gaarne 'bereid is toe te treden als lid van het fonds. Hierop lettende zijn B. en, W. van oordeel, dat de gemeente als zodanig niet kan achterblijven en dat het ten zeerste gewenst is, dat de school kinderen allen worden doorgelicht en de gemeente eveneens zich bereid verklaard het gevraagde bedrag ad f2.50 per werknemer te storten. Het aantal schoolkinderen wordt geraamd op ongeveer 400, het aantal werk nemers van de gemeente op 12 en het aantal gezinsleden van de werk nemers met de werknemers op 38. B. en W. zouden het waarderen in dien de raad kon besluiten een cre- diet beschikbaar te stellen van f400. De heer Verschuur vraagt of de instanties in deze niet naast elkaar heen werken en er gevaar bestaat van dubbel onderzoek. Als dit voorko men wordt is spr. het met het voor stel van B. en W. eens. De heer Lutgert zou het onderzoek zo mogelijk willen uitstrekken over de gehele bevolking. De Voorzitter acht dit met het oog op de kosten niet te verwezen lijken. De heer Lutgert merkt op, dat de vrouwen nlui niet worden ingescha keld. De Voorzitter merkt op, dat als 'bij 'de werknemer of kind een afwir- king wordt geconstateerd, dan het gehele gezin wordt onderzocht. Spr. meent, aat de gemeente met dit be sluit de gqede weg opgaat, zo moge lijk kan men het volgend jaar weer zien. De raad gaat ook met {jit voorstel van B. en W. accoord. Reclames schoolgeld zullen in be sloten vergadering worden behandel dj zodat de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed sluit. groothandelaars en fabrikanten, luxe- en kunstvoorwerpen, parfumerieën, De Vries Robbé en Co. N.V., Maggi, gemeentelijk Electriciteits- en Wa terleidingbedrijf, sigarenhandel, juwe lier, lederwaren, radio- en televisie- ontvan gstapparaten, vervoersorganisa- ties, een azijnfabriek, vulpenhandel, inrichting van woningen, winkels en bakkerijen, het schildersbedrijf, olie-, brandstoffen- en motorhandel, electri- sche grasmaaimachines, wolhandel, enz. Het is een lange lijst, die zeker niet volledig is, maar u toch een beeld geeft van alles, wat de Hanijto kan bieden. Grootse opzet Aanvankelijk was men van plan uitsluitend bet voormalige filterge bouw aan de Visserslaan in te rich ten, maar spoedig bleek dit te klein te zijn en moest men besluiten de gehele Kalkhaven er bij te betrek ken. De heer J. M. Bollee vertelde de persmensen bijzonderheden over de inrichting en hieruit bleek wel, dat men alle mogelijke moeite doet een prettig geheel te krijgen. De bo venverdieping van het fitergebouw wordt geheel ingenomen door stands, terwijl beneden een restaurant komt, waar gedurende de gehele tentoon- ling een orkest zal spelen. Hier vindt men ook de bakkerij en kan men wandelen in de Philips Wondertuin, een grote attractie, die op tournee in Spanje een enorm suc ces werd. Het terrein van de Ralkihaven wordt geheel afgezet en hierop ko men niet minder dan 5 tenten. In 2 tenten worden stands geplaatst en de 3 overige worden ingenomen door een speciale tentoonstelling van de Nederlandse Luchtmacht. Hier zal men het gehele terrein van het mili taire vliegwezen kunnen aanschou wen, maquettes en motoren zijn aan wezig, een echt vliegtuig is te bewon deren en verder worden er demon straties gegeven. Op de Kalkhaven vindt men ver der een poffertjes- en wafelkraam en de bioscoopwagen van het Ne derlandse Rode Kruis. Uit alles blijkt wel, dat een be zoek aan de Hanijto u vele aange name uren vol afwisseling zal kun nen bezorgen. Vele attracties en verrassin gen. De tentoonstelling wordt dus op 7 Mei geopend en zal dus met uit zondering van Zondag 8 Mei verder tot en met 14 Mei voor het publiek te bezoeken zijn. De openingstijden en bijzonderheden vindt u in adver tenties, terwijl het nuttig ,is le we ten, dat de entreeprijs voor 'de ge hele tentoonstelling met inbegrip van alle attracties slechts 60 cent be draagt. U kunt daarvoor zowel het Hanijtogebouw aan de Visserslaan als liet Hanijto-terrein aan de Kalk haven bezoeken. Men verwacht vooral uit de streek rondom Gorinchem duizenden bezoe kers en dit wordt vooral mogelijk gemaakt, doordat in nagenoeg alle richtingen extra late busdiensten rij den, die volgende week wonden ge publiceerd. Nadat Zaterdag 7 Mei de tentoon stelling officieel geopend zal zijn staat de eerste dag in het teken van de Moederdag, welke op Zondag 8 Mei is, en men heeft voor aardige, attracties ter gelegenheid hiervan ge zorgd. De Maandag daarop is het Luehtmachtd ag. Het muziekcorps van het comman do Luchtvaarttroepen^ bestaande uit 60 man, brengt dan een bezoek aan' Gorinchem en maakt een grote rond gang door de gemeente, 's Avonds is er een concert op de Vismarkt, dus in de omgeving van de tentoonstel ling en mogelijk zullen er ook enige vliegdemonstraties worden gegeven. Woensdagmiddag is gereserveerd voor de kinderen: een goochelaar, de oud-Hollandse poppenkast en spe ciale attracties in het restaurant zul len de jongelui prettig bezig houden en de standhouders doen ook al bet mogelijke de jeugd te trekken. Op Donderdag en Vrijdag is er 's middags een grote modeshow en Vrijdag de 13de moge dan op het oog een ongeluksdag zijn, wanneer 41 de Hanijto bezoekt wordt het de geluksdag bij uitnemendheid. Tenslotte heeft men voor de slui tingsdag wederom verrassingen op het programma staan, maar hierover vertelde men nog nietSj zodat wij maar rustig afwachten. Uit alles blijkt echter wel, dat de Hanijto te Gorinchem van 714 MiCi een groot festijn wordt en de moeite van het bezoeken volkomen waard zal zijn. Dislributiekring GELDERMALSEN. Uitreiking bonkaarten. Zuilicliem: Woensdag 4 Mei, letters A t.m. M; Woensdag 11 Mei, let ters N t.m. Z. Nedetrhemert: Donderdag 5 Mei, let ters A t.m. M: Vrijdag 6 Mei, let ters N t.m. Z. 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat 45 textielpun ten van de Textielkaart VA 905 wor den geldig verklaard. .Met ingang van 28 Ajiril wqrden geldig de bonnen gemerkt „S een punt", „T een punt'1', „S vijf pun ten", „T vijf punten", „S Reserve" ter waarde van 10 punten en „T Reserve" ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat men met de thans aangewezen punten wederom vier maanden zal moeten doen. ENIGE BONNEN WERKKLEDING NA 14 MEI ONGELDIG. Het C.D.K. vestigt er de bijzonde re aandacht op dat de werkkleding- bonnen H 1 t.m. 12 en L1 t.m. 12, na 14 Mei niet meer geldig zullen Dit zijn de bonnen, die in de loo(p van een jaar zijn aangewezen. De rantsoenbonnen van werkkle ding FC en FD alsmede de bonne* 14 13 en L 13, welke op 21 April j.I. zijn aangewezen, bljjven 'tot nader order geldig. Groots van opzet vele attracties en verrassingen een afwisselend geheel. Wanneer Zate rdagmiddag 7 Mei de 'burgemeester van Gorinchem de HANIJ lp, 'de .grote handels- m nij ver he ids tentoonstel ling, officieel zal openen, zhl men het resultaat kun nen. zien van vete maanden inge spannen arbeid. Het resultaat van on dernemingsgeest en enthousiasme, welke de peiters van deze tentoon stelling zijn. Want er is met élan en durf gewerkt, dit bleek voldoen de op de persconferentie, die het Hanijto-bestuur een dezier dagen hield en waarop men al'le inlichtingen ver- strékte over datgene, wat te gebeu ren staat. Dat deze HANIJTO een hoogte punt in het leven van deze streek zal worden, staat nu wel reeds vast, want er is naar gestreefd gedurende een week zeer veel te bieden en. steeds weer voor voldoende variatie te zor gen. Wal er op de Hanijto le zien zal zijn De heer J. J. van den 'Steenhoven, algemeen voorzitter van de Hanijto, wees in een vlotte toespraak' op het doel van. deze tentoonstelling, dat in het 'kort als volgt geformuleerd kan wordente tonen, wat Gorinchem a^s middenstandscentrum kan bieden. En dat blijkt veel te zijn, want op de Hanijto, die een totale oppervj'akte beslaat van 4500 M2, zulten niet minder dan 60 stands aanwezig zijn, terwijl daarnaast heel wat andere aan trekkelijke dingen op het programma staan. Nagenoeg alle branches zijn verte genwoordigd, er wordt veel werk ge maakt van de inrichting der stands en 'bovendien zorgjt iedere standhou der er zoveel mogelijk voor, dat elk onderdeel van. de Hanijto iets bijzon ders op zichzelf wordt. Een belangrijke vraag! is natuurlijk „Wat zal men zoal' op de Hanijto kunnen zien?" De lileer v. d. Steenhoven deelde hierover o.a. medeEr komt een volledige electrischte bakkerij in wer king1, een hoepmakersbedrijf, waar in men het oude ambacht uit deze streek kan zien, een ëlectrische bril- lënslijperij, als bijzonderheid eenzeep- zuil. iejs nieuws voor deze omge ving demonstraties op velerlei ter rein en stands meteiectrische in stallaties, textiel, 'dames-, heren- en kinderkleding, een koékfabriek, een wasserij bedrij fvér lichtin gsornamen: ten, levensmiddelen, postzegelhandel, fotohand-el', woninginrichting, gedis tilleerd, centrale verwarming, bouw materialen, ijzerwaren, machinerieën, gereedschappen, sportartikelen, Buta- gas, assurantie- en bankwezen, rijwie len en onderdelen, bontwerkerij, Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 3- 1 Tegen de middag kwamen ze in Neer-Andel. Plotseling stopte de man met de rugzak om ergens ite'glen een ru.it te tikken en met de woor den hier moet ik zijn, nam Mi af scheid van Henk. Hij lieip nog een poosje door en weer besloot hij biet voorbeeld van zijn metgezel te vol gen en zijn geluk eens. te -beproeven om tijdelijk ergens onderdak te krij gen, 'dan 'kon hij rustig verder zien, wat hem te doen stond. Eeneden de dijk zag hij een 'grote boerderij liggen, omringd door een boomgaard. Het huis zag er nieuw en fris uit en zonder lang 6e aar zelen stapte Henk de stoep af en liep op het huis toe. Egn grote familie zat in de keuken rond de tafel en op zijn vriendelijke groei, gevolgd door de yraag „Kan ik de boer even spreken", kwam de boerin op hem ^f, een vrouw van ongeveer 40 jaar met een prettig, open ge zicht. Ze begreep "direct wat hij wil de en ze dacfit snel na. „Ja, sprak ze, „eigenlijk kan het natuurlijk niet, behalve mijn man en ■cle vier 'Mnaeren heb ïk Wier 'mijn gehele familie van de benedendijk en ze nam Henk mee door het huis om 'hem de situatie te laten zien. „Hier in de mooie kam,eir slaapt een oom en hier op het opkamertje slapen mijn twee 'tantes inet oom Term. Mijin man en 'ik en de kin deren slapen in de, 'kelder en boven op zolder hebben 'we nog een nichtje met haar man, een 'jong getrouwd paartje om dan maar niet te spréken van de Duitse Inkwartiering, die de stal volledig bezetten. In .het was hok hebben toe 'dan peg een Zeeuw se familie, die bij! jnijn oom1 igeëva- pueerd was en üit prrepmoede ook maar weer mee naar hier is geko men'.. Dus mijnheer", zei !de boerin, als u zelf nog een plekje kufnjt vin den, dan is het mij best. Wei moe ten èl'kaar in deze 'tijiden helpen, zo veel we "kunnen". „Aardige, flinke vrouw", dacht Henk, en dankbaar gaf hiji haar een hand. Ze nam hem weer mee naar de keuken en stelde de nieuw aange komene voor aan de hele familie. Er werd een bord bijgeschoven en al etende vertelde hij van het ge leende brandweer-uniform, het zware leven in Rotterdam, totdat de boerin de Bijbel opensloeg en de stemmen verstomden om te luisteren naar Gods Woord. De middag gébruikte Henk om zijn omgeving te verkennen en met de jongiste en enige zoon van vier jaar aan de hand staptie hij; het erf op en liet zich door de kleine Johan alles wijzen en heft bleek, dat het kleine joch al heel goed op dehoojg- te was. „Dat peerd is van oom Leo en dat vullen ook", zong het stemmetje naast hem, „en die kippen zijn van tantes". En onder het gesnap van dit kind begreep Henk eerst goed, wat een boze dagen dit voor deze mensen geweest moesten zijn, alvo rens ze met have en goed hier aan geland warén. 1 Zodra het donker werd, nam het schieten toe. De rode en gèle licht- kogels markeerden duidelijk de front lijn en het gebruik van allefrtei wa pens verwekte een chaos van gelui den, dié het niet mogelijk maakten 's nachts een oog dicht te doen. Het gerikketik van de mitrailleurs werd met regelmatige tussenpozen over stemd door het geluid van inslaan de granaten. Doortrekkende troepen namen hun rust midden in het dorp onder dekking van de" huizen. En het lawaai van snauwende mannen stemmen, piepend krakende wagens en stampende paarden was niet van de lucht. Hier was het volop oorlog. Hoog in de lucht waren de jagers. Plotse ling kwam er een naar beneden, scheerde over de huizen en nam de troepen onder vuur. Ën angstig druk te alles wat leefde zich vaster tegen de vloer en zocht dekking in de kelder. Ja, hier was het levep. tot in ui terste tonen afgestemd. Plotseling hoorden ze een machine, die met steeds feller wordende fluittoon naar beneden komt suizen. Een gewel dige knal weerklinkt. Door vrijwel het gehele dorp vliegen de ruiten aan gruizelementen en overal waaien de gordijnen naar buiten. Het, is in Zzuis niet meer uit te houden. Ieder een gaat de dijk op, ondanks he,b sperr-uur. Het blijkt, dal midden in het dorp twee bommen zijn gevallen en twee woningen werden totaal weg gevaagd. Het is te voorzien, dat er vele doden zullen zijn, immers de bewoners van het dorp hadden alle soontaan hun huizen aangeboden aan de geëvacueerde mensen der verder op gelegjen dorpen en alle huizen zijn overbewoona. Nu moet er snei geholpen worden. In een minimum van tijd is ieên noodhospitaal Ingericht. Ai het hier voor benodigde wordt met liefde door de burgerij afgestaan en een ieder doet wat hij kan. Dokter en verpleegsters, geassisteerd door enke le handige meisjes werken zonder tussenpauze door tot het weer lang dag is. 1 Systematisch wordt het puin weg- gegraven. Het is haast ongelooflijk, dat onder deze puinhopen nog: le vende mensen worden gevond-en. Henk staat tussen de rijen van man nen in en in een flits ziet hij ook de vreemdeling weer die .net als hij ver beten de brokken puin doorgeeft. Brokstukken van mensen liggen tus sen de brokstukken van huizen. De ontzetting is algtemeen. Stil en ordelijk gaat dit lugubere werk in snel tempo voort, totdat men zéker heid heeft omtrent het lot van deze ongelukkiglen. 1 Men vindt elf doden en veertien gewonden... i HOOFDSTUK III. Het brandstoffen vraagstuk is tot een nijpend probleem uitgegroeid. Van aanvoer is de laatste maanden geen sprake gëweest en het hout is in dit land van riet en gorzen zeer schaars. Met de voedselvoorziening is het .gelukkig, beter gesteld en die mensen verkeren wat dat betreft ei genlijk nog in een bevoorrechte po sitie. Natuurlijk zijn er tekorten, maar honger in de volle zin des woords worde er niet geleden. De bereiding der warme maaltijden echter geeft onoverkomenlijke zorgen en vete ge- evacueerden wagen een tocht naar de ontruimde plaatsen om te trachten de achtergebleven brandstof te be machtigen. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2