Oistributiemededelingen Sportnieuws RODE KRUIS. Binnenland Maas en Waal DINAND STUFKENS Gevonden en verloren voorwerpen streeks 9 Juni e.k. be Amsterdam arriveren. Aan de Nieuwevaart zal zijn thuiskomst niet onopgemerkt voorbijgaan. Pp het met Hemelvaartsdag te Beekbergen gehouden muziekcon cours van de Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen, behaalde onze muziekver. „Kunst na Arbeid", onder leiding van haar di recteur. de heer A. J. Dankers, in de 2e afdeling met 51 punten een eerste prijs. Ónder veel belangstelling ,en talrijke bewijzen van medeleven in onderscheiden vorm en aard, vierden de echtelieden Dirk Sprangers en Adr. Sprangers-Verduin, wonende aan de Zandschel, j.l. Vrijdag 27 dezer hun 40-jarig huwelijksfeest. DRONGELEN. Doordat kinderen met luci fers hadden gespeeld, brak Maan dagmiddag bij S. G. Millenaar brand uit in een stromijt. Door het snel optreden van verschillende perso nen, wisten deze met emmers wa ter het vuur in bedwang te hou den, zodat de brandweer, die spoe dig aanwezig was, de brand in kor te tijd meester was. Daar het wind stil was, bleef woonhuis met schu ren gespaard. 2000 kg stro en een partij takkenbossen en riet ging ver loren. LAND VAN ALTENA. Ged. Staten stellen voor over te gaan tot opheffing van het wa terschap Gecombineerde Polders van Kloosteroord, aangezien de taak van dit waterschap kan worden overge nomen door het waterschap „De Brabantse Biesbosch". VEEN. Donderdag 2 Juni, des avonds om 7 uur, hoopt Ds. v. Dam van Werkendam voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan. WIJK. Dc melkslijber V. alhier kwam met zijn wagen met melk en flessen pap vanaf de Genderense melkfa briek gereden en geraakte onder weg, doordat zijn paard schrok, in een sloot. 600 liter melk en 100 fles sen pap gingen verloren. Een be langrijke schadepost voor de be trokkene. WIJK EN AALBURG. Onze fanfare „Oefening en Uitspanning", nam op Hemelvaarts dag deel aan het festival te Berii- cum. Behalve een herinneringsme daille werd ze winnaar van een der de prijs, bestaande uit f 10, 's Avonds 8 uur gaf ze onder lei ding van haar directeur, de heer H. Moors uit Vlijmen, een concert, dat wegens de ongunstige weersom standigheden in een zaal werd ge geven en waarmede ze veel succes oogstte. Tuinfeest Gemengd koor„Con Amore" op '9, 10 en 11 Juni a.s. 3e verantwoording ontvangen gif ten: A. v. Ballegooijen f2,50; A. v. Berkel 1 schemerlamp; A. Nieuw koop f 1,F. Bouman f3,G. v. Os f5,Voetbalver. NOAD f5; Dr. A. Aanen f5,Duisterwinkel 1 1. jenever, 1 fl. Advocaat en 1 fl. Wvbo; F. v. d. Velden 1 schelmer lamp; Gebr. Rozenbrand 1 paar fij ne damesschoenen; Mvr. Millenaar- Aalbrechtse 1 brievenhanger en 1 asbak; Ant. v. d. Pol 1 taart; Mep J. v. Os fl,W. v. Wijnen f 1, C. Vos f2,— N.N. f2,50; B. v. Bal legooijen f2,50; N.N. f2,50; Mevr. Ivwetters-Kant 6 limonadeglazen; W. Hendriks f5,P. Bleijenberg Wzn. f2,— Wink f2,— Wed. G. P. L. Bouman f2,J. Schouten Azn. f2,50; J. Bouman Hzn. f2,50; J. Bouman Czn. f2,50; Adr. d. Dek ker Ï5,B. v. Loon f2,50; Voet balvereniging „Wilhelmina" 1 sche merlamp; N.N. f5,W. Schouten, kruidenier f 1,K. v. Drunen 2 fl. wijn, allen te Wijk en Aalburg. Voorts: N.N. te Veen 1 paar schoenen; G. v. Kampen, Veen 1 schoorsteengarnituur; Leijs, den Bosch 1 p. beenbeschermers; Nota ris Jhr. Pompe v. Meerdervoort te Andel f 10,fa. v. Nelle, Rotter dam 3 leesbfoeken; v. Maaren-v. d. d. Steenhoven, Zaltbommel f5, fa. C. J. M. Merkx, Heusden 2 fl. Vermouth; Rotterdamse Papier-In dustrie, Rotterdam 10 dozen post papier; Zeepfabriek „De Klok" y2 gros Shampoo; G. Vos, Veen f3, P. J. G. Baselaar, Zaltbommel f5, Wtenweerde, Herpt f2,50; fa. J. J. Melchers, Schiedam 5 proeffl. Je never; J. v. d. Velden, Tricht 1 keu kengarnituur Unilever, Rotterdam leverpastei; N.N., Wijk en Aalburg Shampoo, tandpasta, pudding, pa stilles; fa. P. v. d. Velden, Wijk en en Aalburg; 6 dozen Airmail-papier; 2 tubes tandpasta; 5 fluitjes; 6 pe perbussen; 7 penteken voorbeelden; 10 doz. schoenveters; 2 schilderij en; 22 kleine schilderijen; 22 kin derkamerschilderijtjes; 21 pakjes shampoo; 6 tegellegspelen; 1 trek pop; 73 verfdozen. doeken, en flanellen stof ter be schikking gesteld. De lakens waren tweepersoons en die zijn op een huishoudschool, waar de leerlingen tot de medewerksters van het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis beho ren, tot één-persoons lakens ge maakt. De slopen zijn er gezoomd en de flanellen stof is er verwerkt tot pyama's. Zo heeft men enige honderden zieken-uitzetten samenge steld, die bestaan uit 4 lakens, 2 slopen, 1 deken, 2 pyama's, 4 was handschoentjes, een stuk zeep, een tandenborstel en een kam. Deze zul len worden uitgedeeld aan zieke kin deren, die reeds lange tijd bedlege rig zijn en die waarschijnlijk nog enige tijd zullen moeten blijven lig gen. Langend ijk 37 - Gorkum DISTRIBUTIEKRING ALMKERK. Zittingen te Werkendam. Hierdoor wordt medegedeeld dat de zittingen van de Distributiedienst No. 231 te Werkendam, welk^ tot nu toe gehouden werden in „De Oude school" met ingang van de maand Juni 1949 plaats zullen vin den in het „Nutsgebouw". EEN KEUZEBON VOOR SPIJSOLIE. De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor spijsolie geen af zonderlijke bonnen meer zullen wor den aangewezen in verband met het als redelijk te beschouwen rantsoen voor voedingsvetten. Mét ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bonnen voor voe dingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 210 gram spijsolie per rantsoen. AALST. Van het sportprogramma op He melvaartsdag voor het wisselbeker- tournooi is door de minder gunsti ge weersomstandigheden weinig te genieten geweest. De wedstrijd Ro- da 2Stormvogels werd uitgesteld. Andel 1Zuilichem 1 werd een 41 overwinning voor laatstgenoem de. Almkerk gooide bovendien de boel in de war, door 's avonds te voren de inschrijving terug te trek ken. Roda 1 speelde daarom oen vriendschappelijke wedstrijd legen Waardenburg. Uitslag 11. De junioren wonnen voor de com petitie Woensdagavond te Andel met 2—1 van de Sparta-junioren. GEVONDENeen zwarte lederen dameshandschoen en een streng stei- jgertouw. Terug te bekomen bij Rijkspoli- tiüP P-O^t ViPiPTl AAN KOMEN VLIEGEN: 1 post duif, linkerpoot gemerkt No. 566, rechterpoot gemerkt no. 265110. Terug te bekomen bij A. Ros, B. 27, Gendoren. VERLiORENEen zilveren arm band, in den Doorn, Prov. weg1 Noord Almkerk. Terug te bezorgen bij W. Paans te Almkerk. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis ontvangt voor zijn arbeid telkenma le zendingen van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis. Meestal bestaan deze uit materialen, die verwerkt kunnen worden zoals vilt, wol, plexi glass. Deze worden dan gegeven aan bestaande jeugdverenigingen, scho len of inrichtingen, waar jongelie den tussen 13 en 18 jaar in het ka der van hun organisatie of school en onder hun eigen leiding kunnen medewerken aan de acties van het Jeugd Rode Kruis, die gevoerd wor den onder het motto: Hulpvaardig heid, vriendschap, hygiëne. Behal ve materiaal voor handenarbeid ko men er af en toe ook andere zaken. Zo heeft het Amerikaanse Jeugd Ro de Kruis kort geleden aan de Ne derlandse zusterinstelling een par tij lakens, slopen, dekens, hand Daar deze zending uit Amerika betrekkelijk klein was, heeft het Nederlandse Jeugd Rode Kruis aan iedere afdeling van het Nederlandse Rode Kruis één kastje toegezonden als een symbolische gift. Als zoda nig zal het bij de ontvangers dubbel welkom zijn. Maar dit geschenk is toch meer een uitkomst voor de moeders dan voor de kinderen zelf. Daarom heeft het Nederlandse Jeugd Rode Kruis besloten er ook een verrassing voor de patiëntjes aan te verbinden. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis had verzocht de zieken-uitzetten te ver pakken b.v. in een kist of doos. In Nederland heeft men dit verpak kingsprobleem op een practische wij ze opgelost. Op ambachtsscholen is van het beschikbaar gestelde hout een eenvoudig kastje getimmerd, een soort rekje, waarin de zieke zijn boeken en zijn spulletjes boven zijn bed practisch kan opbergen. Wat dit betekent voor kinderen die zich uitsluitend op hun bed moeten amuseren en die daarbij al tijd hulp moeten vragen om dit aan te geven en dat te gaan halen, is zonder overmatige fantasie, ge makkelijk te begrijpen. Nu hebben ze hun eigen dingen in hun eigen kastje vlak bij de hand en boven dien zal de gedachte van, Hulpvaar digheid, Vriendschap en Hygiëne, die uit dit kostbare geschenk tot hen spreekt, ongetwijfeld een licht straal betekenen in hun bestaan, dat hen van zoveel vreugde die gezon de jeugd genieten kan, afsluit. KATHOLIEKE RADIOLUIS TERAARS VAN HEUSDEN. Hoewel de radiostrijd een voor de K.R.O. gunstig aspect heeft ge- kregen sedert de terugkeer van 'de omroepverenigingen in de aether, kan de steun van de (Katholieke Luisteraars nu minder dan ooit worden ontbeerd. Nog steeds is er geen definitieve regeling voor de radio-omroep. Zolang deze er nog niet is, moeten de katholieke luis teraars waakzaam zijn. Van bepaalde zijde tracht rmen nog steeds de idee van een „een heids-omroep" doorgevoerd te krij gen. Dit zou een groot gevaar kun nen zijn voor de zelfstandigheid van de K.R.O. om niet te spreken over de gevaren op zich, die aan de uit voering van een dergelijk idee ver bonden zijn. De huidige regeling voor de Om roep is maar een voorlopige. De Kamers der Staten-Generaal zullen straks hebben te beslissen over het toekomstige (definitieve) radio- bestel. Dan zal het er dus om gaan welke plaats de K.R.O. in dat ra dio-bestel zal innemen. Binnenkort kan aan de KRO. ge vraagd worden: Wat staat alchter U? Hoe groter dus het aantal deden (abonné's), des te sterker zal ide K.R.O. staan. Elk abonnement op de „Katholieke Radio Gids" is dan als het ware een stem, uitgebracht voor een autonome K.R.O. De K.R.O. ziet dan ook rde vele abonné's als een waarach tige vrien denkring, die er naar streeft (de K.R.O. voor Katholiek Nederland te behouden. Elke abonné wordt dan ook beschouwd als lid van de K.R.O. De daad is dus ook aan U Katho lieke luisteraars van Heusden. Geeft LI op als abonné (lid) van de Katholieke Radio Gids. Dit wordt U al zeer gemakkelijk gemaakt. In de komende weken zal M. Kuijpers, Koster der R.K. Kerk 'U komen bezoeken. Ons devies is: „Bij elke luidspre ker in Heusden behoort een Ka tholieke Radio Gids!" (Zie advertentie). 1 LEVERING NUCHTERE KAL VEREN. Met ingang van 'heden worden de extra- ontvangplaatsen voor nuch tere kalveren opgeheven, zodat le vering van nuchtere kalveren uit sluitend op de slachtveetmarkteii zal plaats hebben. VERENIGING OUD-N.S.B.-ERS IN DE KIEM GESMOORD. Opnieuw heeft de rijkspolitie, ge west Amsterdam, een einde weten te maken aan pogingen 0111 een ver eniging van oud-N.S.B.-ers te for meren. De pogingen gingen uit van oud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. De Rijkspolitie heeft een inval ge daan in. Driebergen en in Maartens dijk. De belangrijkste vondst was een lijst van mensen, die voor hulp inl aanmerking kwamen. Verscheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wis ten te ontsnappen, hetzij om andere redenen. Doordat de lijst ook hun onderduikadressen bevatte, konden zij onverwijld worden ingerekend. Van de zij de van Rijkspoli tie deel de men het A.N.P. mee, dat met het oprollen van deze „vereniging" zeer waarschijnlijk definitief een ein de is gekomen aan alle- pogingen van vroegere N.S.B.-ers om opnieuw enige organisatie in het leven te roepen. Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 11. Toch beginnen de burgiers Opver het algemeen meer moed te krijgen, om van Zich af te bijten en geven niet meer voetstoots, wat van hen wordt opgeëist. Zo is het op een Zondag voorge komen, dat een soldaat een huis binnenstapt en het rijwiel vordert, dat in de gang staat. De baas is zelf niet thuis, maar zijn twaalfjarig zoon tje vraagt de soldaat hem even te volgen. Het dappere ventje wijst hem dan pp een bord, dat midden in de gemeente hangt en waarop vermeld staat, dat vorderen zonder geldige papieren verboden is. De soldaat druipt af en de fiets is tot grote vreugde van de even "later thuisko mende vader, behouden. Henk werkt nu geducht mee oj> de boerderij en de dagen vliegen voorbij. Het zal ongeveer drie weken na de razzia zijn, als de kinderen 's middags naar huis komen hollen met de mededeling: dat dezelfde au tobus weer in het doijp staat. Henk wil er natuurlijk direct op af maar Maaike en oom Leo houden hem tegen, dat zou te onvoorzichtig zijn. 'Maaike stelt zichzelf boven aan de stoep als schildwacht op, maar in ^it gedeelte van het dorp is niets te zien. v Na verloop van tijd wordt ze toch .ongeduldig en gaat maar eens ver derop kijken. Bij hoer Dorst ziet Maaike dan inderdaad de bus staan, een soldaat staat er als schildwacht voor met het pistool in -de hand. Er zitten al mensen in de bus en Maaike die niet te dicht bij kan komen meent de Domine en van der Kley te herkennen. Juist wil ze wéér naar huis terug gaan om rapport .pit te brengen, als ze Jaap ziet aankomen, stampend met zijn Duitse laarzen en zijn te grote hoed ppzijn oren hangend. Recht loopt hij op de schildwacht af en vraagt„Wat heeft dit nu weer te betekenen? Ik ben de burgemeester en..." „O ja," zegt de Duitser, „dat is prachtig, die zoeken we juist" en met de linkerhand pakt hij Jaap bij zijn stropdas, terwijl hij hem met de rech ter het pistool op de borst zet en hem zonder meer de autobus induwt. Maaike is geschrokken van dit voorval en ze blijft kijken hoe dit zal aflopen. Ze begrijpt het niet goed. Dat Jaap, de N.S.B.-er ook in de bus moet zal toch wel een vergis sing zijn... of...?? Ze kan deze gedachte niet ten volle uitdenken, daa,r de O rtsk ommandan t Morawe bij de bus aankomt en snel enige woorden wisselt met de schild wacht. Maaike kan liet niet verstaan, maar vriendelijk klinkt het allesbehal ve. De Ortskomrnandant verdwijnt weer en Maaike lo opt nu snel even naar huis om verslag uit te brengen, want er wordt natuurlijk met spanning op haar gewacht. -Niemand begrijpt er iets van, dat ook Jaap deze keer werd gearres teerd. Henk stelt vooir nu zelf maar eens te gaan kijken, maar Maaike wil er niet van horen en belooft er direct weer heen te gaan. Als ze dan weer bij de beruchte bus komt, staat juist Hauptman Mo rawe bij de schildwacht, doch direct daarop davert de Ortskomrnan dant weer weg; om enkele ogen blikken later voor de derde maal terug te komen en fluisterend enkele woorden met de chef van de bus te wisselen, waarna hij in de richting van de Orts-Kommandatur verdwijnt. Maaike ziet nu de Duitser de bus ingaan en tezamen met Jaap er weer uitkomen, die wit als een doek ziet. de doordringende ogen staan wild in zijn hoofd. Jaap moet zijn porte feuille tonen en als de Duitser deze zorgvuldig heeft nagekeken, schijnt Jaap vrij te zijn. En Maaike, vol moederlijke zorg; vergeet alle achterdocht en teleur gesteldheid ten opzichte van Jaap, en stapt spontaan op hem af met de woorden „Jaap, wat is er gebeurd?" Even Jegt deze dankbaar de hand op Maaike's arm en zegt hees „Stil maar, die Morawe heeft mijn leven jgered..." Samen stappen ze dan zwijgend langs de dijk. t Jaap zucht een paar maal diep om zich zelve weer in. de hand te krijgen en zeigjt dan vriendelijk „Maaike, ga jij nu maar naar huis, ik moet hier de Chef spreken en 'dan ga ik naar de O rts-Kjo mmantu r om Hauptman Morawe de hand te drukken, voor wat hij vandaag voor mij, een vreemde, gedaan heeft. En Maaike... de groeten thuis aan ieder, die er prijs op stelt". Als Maaike dan thuis komt, luiste ren ze alle aandachtig naar haar ver haal. Over en wéér worden véle ge dachten en veronderstellingen uitgie- wisseld. „Weet je," zegt Maaike dan zacht jes, als je goéd let op de daden van Jaap, dan maakt hij op mij de indruk van iemand, die tracht een scbuld- evoel in te lossen. Misschien druk me niet goed uit, maar de toe komst moet leren, of ik me in deze man vergis... HOOFDSTUK X. Henk Loopt dagen lang na te den ken over de woorden van Maaike. Na die bewuste Zondagmiddag, dat hij met Jaap door het veld heeft gqk>pen, hebben de twee vrienden elkaar niet meer ontmoet, en ze we ten. van elkander, dat ze er beiden last van hebben. Iedere keer wéér, als Henk met een zware beschieting met de fa milie in de kelder zit, neemt hij zich voor met Jaap een goed gesprek t e hebben, maar als het schieten weer voorbij is, komt van zijn goede voor nemen niet veel terecht. Waarom speelt Jaap geen open kaart met hem? Zoals nu weer dit voorval in de autobus van de S.D., wat moet je daar ny van denken? En pp een Zaterdagmiddag neemt Henk een kloek besluit en stapt naar de woning, die als gemeentehuis dienst doet. Als hij binnen gelaten wordt, vindt hij Jaap in een fauteuil bij het vuur gezéten. Deze staat direct op, als hij ziet# wie. de bezoeker is en Loopt hém snel tegemoet. De beidé mannen ste ken tegelijk hun hand uit en kijken eikander, zonder een woord te zegr ggn, hecht in de ogen. _Na een ogen blik pakt Jaap. Henk bij de schouder en leidt hem naar dé gemakkelijke stoel naast de kachel en als Jaap aan de andere kant heeft plaats (ge nomen, verbreekt Henk de stilte met de vraag: „Wat is er eigenlijk pre cies met ie gebeurd? Waarom zocht de S.D. jou? Ik dacht, dat een N. S.B.-er een vrijbrief had voor der gelijke aanrandingen". Het is even stil, dan... „Henk, jongen, ïk stel het op ho ge prijs, dat je naar mij; de gehate N.S.B.-er toekomt. Ik kon naar jou niet komen. Het doet me erg 'goed, jongen, want ik heb me hier dik wijls eenzaam en verlaten gevoeld". Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2