Buitenland Het afbetalingssysteem. Ons Landbouwhoekje. Als de Betuwe in bloei heeft gestaan. TREKPAARDEN (Koudbloed) Landbouwtuigpaarden (Warmbloed) Patrouille naar suiker fabriek te Soedhono. AM. LEGER ZOU ZUID-KOREA ONTRUIMEN. Volgens Richard Johnston, corres pondent van de New York Times te Seoul, zou het Amerikaanse leger in Zuid-Korea een aanvang hebben ge maakt met de ontruiming van dit ge bied. De ontruiming zou tegen hef einde van Juli zijn voltooid. RODE TROEPEN RUKKEN OP IN CHINA. Tsimo, de enige stad aan de kust boven Sjanghai, welke no|g in na tionalistische handen was, zou vol gens het persagentschap Nieuw China m communistische handen zijn ge vallen. Het garnizoen van de stad trekt zich in Zuidelijke richting te rug. Communistische troepen die Zuidwaarts langs de voornaamste spoorlijn naar het regerinlglshPiofd- kwartier oprukken, hebben een puint bereikt, dat op een afstand van ze ventig kilometer van Tsjan(gisa ligt. Tsjangsa is, van strategisch belang. De stad ligt 550 kilometer ten Noor den van Kanton. De Nederlandse consul-generaal heeft medegedeeld, dat, voor zover hem békend, de Nederlanders te Sjanghai in veiligheid zijn en dat 'Nederlandse eigendommen niet zijn beschadigd. Na 5 Juni zal die natio nalistische yuan al niet meer geldig zijn. Er komt een nieuw muntstelsel. De koers van hét nieuwe geld zal zijn 100.000 nationalistische voor een communistische. STAKING BIJ DE FORDFABRIE KEN GEëINDIGD. Zondag is eeh eind gjekomien aan de staking van 106.000 arbeiders in de Amerikaanse Ford-fabrieken. De staking duurde 25 dagen en begon als protest tggéji opvoering! van het arbeidstempo. VLIEGTUIGBOTSING. Twee Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen zijn tijdens een, onweers bui bij de Moravische girens tégen elkaar gevlogjen. De bemanningen van beide toestellen 14 man in to taal kwamen om het leven- radiopraatje, dal hij op Maandag 30 Mei j.l. heeft gehouden, aan toe, dat naas't .deze moeilijkheden, zich ook nog afrdere problemen in de Betuwe voordoen, met name het Rijkstuinbouwconsulentsehap Reste ren. Deze problemen, die in hoofd zaak liggen op het gebied van de fruitteelt, de boomkwekerij en de groententeelt, genieten echter de vol le aandacht van het wetenschappe lijk onderzoek. Het consulentschap „Resteren", één van de '18 consu lentschappen, dat het gebied in de Betuwe ten Oosten van Tiel en het Rijk van "Nijmegen omvat, heeft de verzorging van voorlichting, onder wijs en onderzoek, op zich genomen. Voor de verschillende teelten, zoals fruit- en laanboomkwekerij, bloe misterij en de groententeelt liggen in het ambtsgebied op de bedrijven de proef- en demonstratievelden. Daarnaast is door de Standorgani- salie en de Bloemisterij vereniging Lent-Nijmegen e. o. in Maart van dit jaar een proeftuin voorde bloe misterij gesticht, waai' de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek worden gedemonstreerd en waar de leerlingen van de vakschool voor de bloemisterij hun onderwijs zul len krijgen. Ook verrijst binnenkort een proeftuin voor de groententeelt en de fruitteelt onder glas te Huis- sen, terwijl de Stichting „Boom en Vrucht" te Resteren-O pheusden. naast het onderwijs in de boomteelt en fruitteelt het onderzoek in het consulentschap tracht te bevorde ren. De fruitteelt in de Betuwe en het Rijk van Nijmegen staat thans, dank zij aller medewerking, mede aan de spits. En de wederopbouw duurt voort. In grote getale verre zen moderne, geïsoleerde fruit be waarplaatsen, vaak ondergebracht in de oude veestallen. Roel huizen kwa men en komen tot stand en <op de veilingen zullen dit jaar de meest modefne sorteermachines 'haar werk doen. En het onderzoek? Bestrijding van nachtvorstschadedunnen van bloemen en van vruchten; bestrij ding van late val; tegengaan van beurtjaren; meer efficiënte bemes ting en bodemverzorging, al deze factoren worden aan de Instituten te Wageningen, de Laboratoria van de Landbouwhogeschool, de Proef stations en zeker niet te vergeten de Plantenziektenkundige Dienst, in on derzoek genomen en de resultaten daarvan worden in het consulent schap in praktijk gebracht. Goed ge outilleerde werkruimten zijn nodig; tengevolge van de oorlogshandelin gen zijn de gebouwen van de stich ting vernield met als gevolg, dat op 8 April j.l. „Boom en "Vrucht" weer is aanbesteed, met een behoorlijke uitbreiding, mede fh fle vorm van een fruitkoelhuis. De aanbesteding van hel nieuwe „Boom en Vrucht" is een symbool van een goede sa menwerking tussen bedrijfsleven en R ij kstuin bou w voorl ich tingsdiens t waarmee de vooruitgang van de Be- luwse Eruitteelt samengaat, aldus de heer Ir. J. H. M. v. Stuivcnberg. LUCHTBRUG NIET GEHINDERD DOOR SOVJET-MANOEUVRES. Ondanks de Sovjet-Russische mede deling, dat een van de luchtcorridors in verband met Russische manoeuvres onveilig zou zijn, hebben de geal lieerde luchtbrugyliegjers normaal huii toestellen naar 'Berlijn kunnen bren gén. Van de manoöuvres bemerkten de piloten geen spot air. 1 In een tempo van meer dan dertig vliegtuigén per uur streken de toe stellen op de Berlijnse vliegvelden! neer. Generaal-majoor Bourne, de Britse commandant te Berlijn', heeft Zater dagmiddag in 'een officiële verklaring gezegd, dat de beperkingen, die de Sovjets het verkeer naar en van Ber lijn opleggen, een terugkeer tot hét normale leven in de stad verhinde ren. Bourne verklaarde verder, dat slechts drie goederentreinen sinds 24 Mei des middags in de westelijke sectoren van de stad waren aangeko men. DUIZENDEN GESNEUVELDEN IN GRIEKSE BURGEROORLOG. Volgens door de Griekse génerale staf gepubliceerde cijfers zijn in de perioae van Juni 1946 tot Maart 1949 826 officieren en 10.101 man schappen van de regeringstroepen ge sneuveld in de strijd tegen de gueril- lastrijdkrachten. In dezelfde periode verloren de guerillastrijders 28.992 doden; dit Cij fer is vastgesteld door telling van de gesneuvelden op dé slagvelden. Volgens het communiqué zijn 3516 burgers door de guerillastrijders. te rechtgesteld. Wanneer de Betuwe in bloei heeft gestaan, dan is daarmede tevens één van de spannende tijdstippen voor de fruitteler achter de rug. Want de kans op een goede oogst wordt in hoofdzaak bepaald door de weers omstandigheden tijdens de bloei. De fruitteler vraagt zich dan ook in deze periode af, hoe het weer zal zijn met het oog op een gunstige be stuiving en in het bijzonder, hoe de nacht zich zal houden, aangezien één flinke nachtvorst alle hoop op een goede oogst kan doen verdwij nen. De heer Ir. J. H. M. v. Stuiven- berg, Rijkstuinbouwconsulent te Resteren, voegde hier echter in een Bestelt reeds heden bij de Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Het geld begint schaarser te wor den, de koopkracht neemt af en daardoor wordt steeds meeir pp cre- diet gekocht. Dit verschijnsel komt o.m. tot uiting in de opleving van het voor de oorlog algemeen bekende afbeta lingssysteem, de oplopende omzet ten van de afbetalingsbedrijven tonen dit wel zeer duidelijk aan. Bij afneende koopkracht kunnen bonafide afbetalingsbedrijven zeer zeker een uitkomst zijn voor de verbruiker, als deze moet overgaan tot de aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen, die hij niet in eens kan betalen. Men kope in zo'n geval uitsluitend bij deze bonafide en niet bij mala fide bedrijven die er slechts op uit zijn, misbruik te maken van de ge ringe koopkracht van de adspirant- kopers en door wiens minder faire praktijken deze kopers in steeds moeilijker omstandigheden worden gebracht. Het dient aanbeveling dat de ko per, die tot een dergelijke aankoop wil overgaan: 1 a. geen artikelen koopt, waar van de gebruiksduur korter is, dan de afbetalingstermijn loopt. Dit geldt vooral hij aankoop van tweedehands goederen, bestaande uit meubilair, kleding, schoeisel; b. dat niet gekocht wordt boven de draagkracht, zodat de afbetalings verplichtingen regelmatig kunnen worden nagekomen. Het verschijn sel doet zich n.l. voor dat men, om dat het op afbetaling gaat zich laat verleiden goéderen te kopen in een luxere uitvoering dan men normaal zou hebben gedaan, b.v. luxe fiets, in plaats van standaardrijwiel, dure radio's, zoals pick-ups e.d. c. dat men er nauwkeurig op toe ziet, dat de geoorloofde prijs plus g eo o r 100 fde af bet al ings - vergoeding wordt berekend. Als normaal mag worden aangenomen 11/12 pCt. afbe talingsvergoeding per maand. Koopt men normaal, dan wordt meestal in meerdere winkels nage gaan, waar men het gewenste arti kel het voordeligst kan kopen, bij aankoop op afbetaling blijft concur rentie veelal achterwege. Een koper op afbetaling blijft meestal bij een en hetzelfde afbetalingsbedrijf en gaat niet de markt verkennen. Dit geldt temeer voor zogenaamde colportage-bedrij ven. Hier wordt de „koper op afbetaling" aan huis be zocht, zodat hij niet eens naar de winkel behoeft te gaan. Iedere prijs vergelijking blijft dus achterwege. Deze colportage komt veel voor in de minder "koopkrachtige buurten. Dikwijls gebeurt het dat nog tijdens de termijn van het bestaande con tract weer een nieuwe overeenkomst wordt afgesloten, zodat de koper nooit van de afbetalings-verplichtin- gen afkomt. Dit is 'n gevaarlijke tendenz, om dat men zó „gewoontekoper," wordt en niet wacht tot koop noodzakelijk is. Er bestaan malafide bedrijven, die niet alleen de geringe directe koopkracht misbruiken, doch b.v. ook geen afschrift van het koopcon tract geven; of 'n te hoge basis be rekenen. En daarop nog 'n te hoge rente (Het is voorgekomen, dat men textiel zonder punten op afbetaling verkocht en de punten extra bere kende). Over deze puntenwaarde be rekende men dan ook rente. Men laat ook wel oningevulde koopcontracten ondertekenen^ Om de toename van 't kopen op afbeta ling le illustreren, laten we hier een staatje volgen betrekking hebbende op de omzet. Omzet per maand Juli 1948: f2454,,— f2407,— ;f 870,— en f3700, November 1948f 149, Februari 1949: f1516,— f 6400,— f 7400,—f 2400,— f6000,—. Om excessen tegen te gaan heeft de overheid in October I948de„Prij- zenbeschikking Verkoop op afbeta ling" in werking gesteld. Deze nieuwe beschikking legt ver band tussen de hoogte van de rente en de termijn van afbetaling. Ze schrijft bovendien voor, dat de koper een door de verkoper onder tekend afschrift van de afbetaling,s- voereenkomst ter hand gesteld moet worden. Hierin moet o.m. zijn opgenomen 'h specificatie van de transactie en 'tplan van de afbetaling. Als er geen schriftelijk afbeta lingscontract bestaat mag maar 5 pCt. rente per jaar van het restant worden berekend. De halve maan valt mét een bleek licht op het stadje Njgiawi (O.Java) e.n werpt geheimzinnige schaduwen voor zich uit. 'tls stil, zo vroeg in de morgen. Maar op het hoofdkwar tier brandt al licht en velen zijn reeds in de weer. Geeuwende mari- neirs met slaperige gezichten schaf ten haastig nóg een paar boterham men. Beenbekledinigsstukken worden omgébonden, wapens nog even ge controleerd. En zo zien even later de ontwa kende kampongs verwonderd een gro te .patrouille van ongeveer 20 man voorbijlopen. Mariniers en 2 employé's van de suikerfabriek te Soedhono. die. het doel is van onze tocht. 't Is een mooie, brede weg, waar we over gaan. 'nVroelgle koppel kar bouwen sukkelt ons tegemoet. Een kolossale stier loopt voorop. Had die ene mitraillist met die rode halsdoek er nu. maar aan ge dacht, dat ook Indische stieren niet tegen die kleur kunnen, want, nadat het beest even vuil naar hem geke ken heeft, steekt ie zijn kop naar voren, en kerels, die niet bang ,zijn voor een weg vol mijnen en tre'k- bommen, vliegen nu alls een, stel ver schrikte kippen uit elkaar. Zo'n „rot" beest ook. Maar als de kolos door zijn jeug dige baas tot orde is geroepen en rustigi zijn weg vervolgt, doen wij, zij het dan met een grote eerbiedi ge boog, hetzelfde. De eerste hinder nis, die we moeten overwinnen, is een brede rivier. Weliswaar ligt er een grote brug over, maar die heb ben ze op twee plaatsen opgeblazen. Toch, zij het met eén beetje moeite, komen we er overlïeen zonder natte voeten. Verderop is het wegdek nog goed, maar versperringen van wa gons, rails, bomen eh tankvallen wis selen elkaar af. En hoe verder we komen, hoe minder „oud" deze ver sperringen zijn. Er liggen bomen die nog deze nacht zijn omgehakt en de aarde van de tankvallen is nog vers. En plotseling, vlugger dan we eigen lijk verwachtten, staan we voor de suikerfabriek. Alleen de muren staan nog over eind. Van een grote locomotief, die is opgeblazen, staan twee stukken op de rails. Wat er nog van de ma chine is overgebleven, is bedolven onder stenen en dakpanscherven. Terwijl de employé's met notitie boekje en potlood rond lopen te snuffelen en ijverig schrijven, terwijl de stootgroep naar bommen zoekt en o'p de hoeken mitrailleurposten zijn uitgezet, rusten wij uit en eten. peper munt. Hoe zalig is het, in de koes terende warmte van een vriendelijk ochtendzonnetje een tukje te doen. als je zit op het terrasje ran je ei gen buitenpost. Veel te vlug komen ze terug, zónder bommen en métvol- gepend notitieboekje. „Valt mee ,de schade" zeggen ze, maar schatten haar op een paar mil- lioen. „O", zeggen we en moeizaam kómen we overeind om de terug tocht te aanvaarden. Maar niet langs dezelfde weg. We gaan nu in een grote boog door kampongs, sawahs en bossen en laqgs een pad, dat stijgt en daalt. Ook dit wordt steeds onderbroken door haas tig opgeworpen versperringen. Het zonnetje is erbij gekomen en mocht het vanmorgen vroeg nog welkom zijn geweest, nu is het weer de „.ko peren ploert", onbarmhartig en mee dogenloos, die van het patrouillelo pen weer het bekende partijtje „per sen' 'maakt. Maar ze zijn het ge wendr de mannen van compagnie „Willem". Weer passeren we gesprongen bruggen, maar steeds is er toch wel zoveel van overgebleven, dat -we zon der te moeten waden aan de over kant komen. Als we nog zo een paar uur gelopen hvebben, wordt er ein delijk halt gehouden om nieuwe ener gie op te doen voor het laatste tra ject, nog een kilometer of acht.'tls net bij de spoorbaan waar we rusten, en liriks ervan stond een stationnetje met enige loodsen. Nu ligt er niet meer dan een hoop verwrongen spoorrails. De mensen van de stoot groep! kunnen niet nalaten even te kijken. Nog geen vijf minuten heb ben ze gezeten of ze lopen, alweer te snuffelen tussen steen, en oud ijzer. Tot je ineens een indianen-brul hoort en er iemand komt aanhollen met een oude Hollandse granaat in zijn hand. Er wordt verder gezocht. Een -paar stenen gaan opzij, die de toe gang 'vormen, tot een put, die tot de rand gevuld blijkt met granaten. Meest oude Hollandse mortiergrana ten. Ook artillerie- en scheepsgra- naten en zélfs enkele mijnen, worden gevonden. Natuurlijk wordt het hele geval opjgeruimd. Terwijl de rest van de patrouille verder trekt, brengen de mensen van, de stootgroep het zaakje tot ontploffing,. We gaan verder, de laatste kilome ters worden afgelegd. In het kam pement ligt post op ons te wadi ten... Soms wordt het voorgesteld, dat we te veel voorlichting; krijgen op land- en tuinbouwgebied. Zou het waar zijn? Zolang nog, een vrii groot deel van onze oudere land- en tuinbou wers, die geen theoretische scholing achter de rug, hebben, fouten maken,, die voorkomen hadden kunnen wor den, blijkt het af en toe nog duide lijk genoeg, dat wie lang nog niet zijn, waar we wezen moeten. En het meest jamimér is, dat zulke fouten altijd geld kosten. Dezer dagen vernam ik van een mijner leerlingen, dat zijn vader nog laat veel te laat kali zout aan zijn bessebomen gegeven, had. En nu gaan ze dood Onkunde doet dwalen,. De man had inlichtingen moeten vragen, ae;r hij iets deed, waarvan hij niet wist, of het goed was. En de land bouwkundige voorlichting is jratis! Natuuurlijk heeft de: ondervin ding hem nu wel geleerd, dat het verkeerd was. Vaak hoort men zeg gen: „Ondervinding is de beste leer meester en dat is ook volkomen juist, maar 't is jammer, dat het méés tal ook zo'n dure is! Reeds eerder is gebleken, dat het chloor in kalizout 40 pet. bij roie bessen op kleigrond ook nog scha delijk kan zijn, al wordt het vrij vroeg gegeven. Als rode bessen kali.gebrek heb ben, ontstaat de zgin. „randjesziekte". Dat verschijnsel is door iedere leek te makkelijk te constateren. De bla- eren verkleuren, krijgen een bruin randje en gahn omkrullen. En als men op chloo rge v,o-e lige gewassen kalizout geeft, treedt chloor- beschadiging op, die gelijkt op de ziekteverschijnselen, zoals men die bii aalbessen waarnemen kan als gevolg van kali gebrek. Indertijd heeft de Rijkstuinbouw consulent v. d. Plassche al aange toond, dat kalizout 40 pet., ook al werd het vóór de winter aangewend, bij chloorgevoelige gewassen soms nog duidelijke of minder duidelijke chloorschade teweegbracht. Men zij dus gewaarschuwd en géve z'n jonge bessenstruiken zwavelzure kali, al is die dan ook veel duurder. Als men volwassen bessenstruiken b. v. 10 kg A.S.F. korrels 12x10x18 per are geeft, zullen ze groeien als kool. Daarin zit 12 pet. Stikstof, 10 pet. fosforzuur en 18 pet. chloorvrije kali. W. B. te A. In de maand Juli verschijnt een fotoboek over trekpaarden. De foto's zijn van de hand van Cas Oorthuys, die allerwege in Nederland talloze bewonderaars heeft gevonden en die in grote oplagen zijn verkocht. De verschijning vindt plaats met medewerking van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de Kon. Vereniging „Het Ncderl. Trekpaard" en onder redactie van Ir. C. H. J. Maliepaard, Prof. Dr. D. L. Bukker, L. A. Bom, Ir. F. C. Labouchère, Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek en C. Zwagerman. De inhoud van het schitterende boekwerk bevat o. m.van Prof. Dr. D. L. Bukker „Gesch. v, d. Ned. Paardenrassen''van L. A. Bom „Het Stamboekwezen"van Dr. Ir. G. C. Labouchère „De ontwik keling van de Fokkerij" van Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek „De Ge zondheidsleer" van C. Zwagerman „Het Trekpaard op het bedrijf". Het fraaie boekwerk verschijnt in het formaat van 23 x 29 c.m., bevat 100 foto's en circa 80 pagina's tekst. De prijs bedraagt in halflinnen band f 12.50, voor leden van het Nederlands Trekpaard f 10.—. In hetzelfde formaat en dezelfde omvang verschijnt in de maand September van dit jaar een fotoboek met 100 foto's van de hand van fotograaf Cas Oorthuys en eveneens onder redactie van Ir. C. H. J. Maliepaard en met medewerking van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, het Noord-Nederlands Warm bloed Paardenstamboek, Vereniging tot bevordering van de Landbouw- tuigpaarden-fokkerij in Nederland en de Vereniging Het Fries Paarden stamboek. Het behandelt de verschillende warmbloed-paardenrassen in Nederland Gronings type, Gelders type en Fries type. De prijs bedraagt eveneens f 12.50 en voor leden van de Vereniging van „Het Noord-Nederlands Warmbloed Paardenstamboek" en de Vereniging „het Fries Paardenstamboek" f 10.—.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8