Midzomerfeest DE KONINKLIJKE MARINE Buitenland in een eventueel toekomstig conflict Oude Volksgebruiken op het Het Midzomerfeest werd door on ze heidense voorvaderen met grote vreugde gevierd en, daar ze haast geen enkele festiviteit orgjaniseerden jgonder de verlichtende en verwar mende gloed der vuren, kan men oe- rijpen, dat ook op. „Zomerzonnewen- e" de vlammen hoog! oplaaiden. Men houde evenwel in het oogtf dat hier het accent niet moet vallen op „lichtgevend' 'en „verwarmend", daar meer de vruchtbaarmakende kracht der vuren voor die oude Ger manen hoofdzaak was. t Deze heidense inslagi werd door de Evangeliepredikers met grote fel heid bestreden en al hun actie was er op gericht deze vlammen, als zijn de uiting1 van heidens bijjgleloof, te doven. I De heidense Zonnewendedietderen werden verboden. Dpch, taai en le venskrachtig! als de volksigle bruiken waren en gieheel verweven met het levensbestaan van onze oude heidense voorvaderen, was het ondoenlijk deze uit te roeien of los te jstrengjelen. Toen werden ze door de kerk met „een christelijk vernis bedekt" en dit verklaart meteen, waarom in onze te- igenwoordiig'e volksgebruiken nog zo veel heidense elementen zijin bp te merken. I (Rein vuur. De Sint-Jansvuren, werden ontsto ken op de avond van '23 Juni, doch alleen door de vonk, gespat uit de geketste steen of door de vlam, ont staan door snelle wrijving van hout op hout. Geen onreine haardvuuirblok mocht het vuur ontsteken, wilden de vlammen hun zegenende werkinjg be houden. 1. Rond de loeiende vuren, voerden de omstanders een rondedans uit en al len sprongen er door, terwijl de boer, als ruiter, zijn paard dwong tot een. sprong er overheen. Haastig! dreef hij ook zijn vee door vruchtbaarheid- schenkende vlammen en keek nauw lettend toe of de rook zijn boom gaarden doortrok tot stimulatie van een goede fruitooigst. Soms wolkten zwarte, verpestende rookzuilen hemelwaarts, door de vod den en beenderen, in de vlammen ge worpen. Bioae geesten, die overal rond zweefden en de bronnen en putten bezoedeiden, sloegen ervan op de vlucht. Zelfs werden dieren, als, kat ten en hanen verbrand, om de 11 kwade humeuren der omstanders te verdrijven en ziekten vier re te nou- den. Er heerste toevallig! in dezie tijd op een bepaalde plaats een veeziekte, dan moesten de vlammen de ziekte kiemen doden en, het aangetaste vee werd daartoe door het vuur gejaagd- Eindelijk stortte de brandstapel in. de laatste vonken gloeiden na en een asbelt restte op de plaats van het glebrankle, heilige vuur. Elk nu greep nu een vuist vol as en strooide die voor de huisdeur in de lucht, om de heksen, die het landmansleven oe- dreigden, te verjagen. Soms trok men uit de nog bran dende hoop, rokende „fakkels" die in processie langs de akkers werden gedragen, om daardoor misgewas en natuurrampen te voorkomen. Was Johannes niet een licht voor de wereld geweest, die voorloper, de sais van Christus, het ware Licht. Daarom moest hij1, de Doper, op treden als advocaat bii zijn hemelse Meester. De langis de velden gedra gen brandende fakkel was symbool van dat licht. Reeds van verre waren de St. Jans- wren, die vaak op hoge plaatsen, b.v. dijken gebrand werden, te zien. In de stad trof men ze op die markt aan. lp de 17e eeuw verbood een Delf- landse dijkverordeningi deze vuren, met de woorden: ,,Soo verbiet men eenighe St. Jansvieren opten dijck te maecken, opte boete van thien gul den". t De naam St. Jansvuren "is ontstaan door het feit, dat een oud-heidens zomerfeest juist viel op de dag, ge wijd aan Johannes Baptistg. Dat deze vuren eenmaal zeer po pulair waren moge blijken uit het feit, dat in de 16e eeuw er zelfs vor stelijke personen bij tegenwoordig! wa ren. Als Keizer Karei V te 'sGra- venhage verblijf houdt van 19 Juni 9 Juli, viert hij vrolijk het St. Jans- feest mede en moet hij, volgens oude aantekeningen, even enthousiast als de anderen, rond' de vlammen hebben gedanst. Naar buiten. Op Sint-Jan trok men vroeg naar buiten, om zich in de heilzame dauw te wentelen... naakt! Zo wilde men profiteren van de geneeskrachtige ei genschappen van oe dauw, die de OQglijder geneest van zijn ziekte en preventief werkt tegen diverse kwalen en ongemakken. Deze matineuze excursie loopt dus geheel parallel met die op Hemel vaartsdag, waarop "het dauwtrappen mede een der voornaamste folkloris tische programmapunten is. Om de aauw te kunnen reserveren voor „na-behandeling" ving men hem op in doeken, die men. liet doordrenken, waarna men ze uit wrong hoven pan óf pot. Deze ceremonie werd eens door een 17e eeuws 'Geldersman bezongen als volgt: „Maar Sint Jan wordt boven maten Seer gevier van desen rey Want ey siet eens langs de ptraten, Uut haer vensters mey bij mey, Dit sii tot een offerande Van sijn dau nu brengen voort, Want sij seggfen, 'dat men, 't branden Van veel sieckten daardoor smoort". Sint-Jans toverij Uit bovenstaande blijkt afdoende, dat Sint-Jan in de zomer, 'is om rankt en omweven door tal van mys terieuze handelingen en het is dan ook geenszins te verwonderen, dat allerlei volksgeloof in de meest gril lige uitingen, opgeld deed!. Het leraar de ó.a. dat een arm vol gras, gesne den in buurmans weide en voorgevvjr- n aan eigen vee, Se melkjgjift zo- nigi zou stimuleren, dat deze over vloediger zou zijn, dan die van buur mans vee! Was dit zo, dan moesten daarte gen middelen beraamd worden, die o.a. gevonden werden door het hou den van processies, welke met de eigenaardige naam van optochten van „de Groene Wolf" werden betiteld. De processie voerde met zich mee of beter gezegd, de processie werd geleid door een man, uitgedost met een lange, groene rok. Al hymnen zingend schrijdt in devote gang de processie kerkwaarts, om vandaar zich in gelijk tempo en gelijke hou ding naar de woning van <te „Groe ne Wolf" te begeven. Hier laat men plechtigheid en ernst varen, om deze te transformeren iri dans en vrolijk heid, terwijl de maaltijd daarna over vloedig is. Doch dit duurt slechts tot een „maagdelijke" vonk het St. Jansvuur ontsteekt, waarna de aan wezigen het „Te Deum" zingen en hand aan hand om de vlammen stap pen, terwijl een bel luidt. Doch hoe de „Groene Wolf" voor het volgend jaar te vinden? Dat is hij, die met een stok naar de deel nemers aan de ommegang rond het slaat, maar die tot driemaal toe, of schoon geblinddoekt, aan de telkens naar hem grijpende handen ont snapt. De schel wordt hem daarna overgegeven. Gelukbrengende hoefijzers. In zijn geluk-aanbrengendekracht, doet het hoefijzer niet onder voor de kop van het paard. Speciaal heeft dit ijzer een beschermende functie. Door de suggestie hiervan raapt me nigeen een gevonden hoefijzer op om dit te bewaren. De Oosterse priester hield wel als symbool van geluk boven het hoofd van Qen jonggehuwd paartje... een paardenhoef Bliksem en noodweer wordendoor het hoefijzer geweerd en klanten zul len toestromen, wanneer het op de dorpel der winkeldeur is aan gebracht. Geen huis werd eertijds in bepaal de streken opgetrokken of een hoef ijzer werd er in aangebracht, hetzij een oud of nieuw exemplaar. Elders moest een jongeman, met rein verleden, in de St. Jansnacht, een nieuw ijzer smeden, wilde dit geluk en heil brengen aan de be woners. „Johannes"-benamingen. Namen als „Johannes brood boom" en „Johannesberen", zijn in verband gebracht met Johannes de Doper. Toen deze rondzwierf in de barre woestijn van Juda, waar hij zijn le ven wijdde aan meditatie en com- templatie om zich voor zijn hoge roeping voor te bereiden, bevond hij plotseling op een eertijds on vruchtbare boom, tere spruiten, wel ke hem tot spijze strekten. Johan nes nam ze tot zich en voedde zich er mee. Eens wondde de heraut zich aan een doornstruik zodanig, dat de bloeddroppels op de takken vielen. Toen geschiedde het wonder: spoe dig waren ze belast met talrjijke „Johannesberen". Lieflijk is het tafereeltje, dat ons de strenge boetgezant laat zien in intense zorg voor een nietig glim wormpje, dat om vertrapping te voorkomen, door hem op een bloem werd gezet. Sinds heet het diertje: Johanniswürmchen, daar het zijn ver mogen om licht te geven, tevens van de Doper had ontvangen. Weerkunde. Ook in de volks weerkunde speelt de heilige een grote rol, zoals iri: „Vóór St. Jan trekt de zee,. Na St. Jan geeft ze mee," „De koekoek, na Sint-Jan roepend, kondigt de dure tijden aan," terwijl in het gezegde: „Het rouwde nooit een man, Dat hij turfde voor St. Jan, weieens een kern van waarheid zou kunnen bevatten. Als derde aflevering in de lopende jaargang van het orgaan van de ver eniging1 ter beoefening van 'de Krijgs wetenschap is verschenen de voor de ze vereniging gehouden voordracht, uitgesproken door kapitein-luitenant ter zee G. Koudijs, met als onder werp de maritieme grondslag van overzeese krijgsverrichtingen. In deze voordracht schetste over ste Koudijs o.m. de taak der Ko ninklijke Marine in een eventueel toe komstig conflict^ waarbij hij uiteen zette, hoe het in de oorlogvoering thans aankomt op drie factorenHet depot, i.e. vervaardiging! van mate riaal en opleiding van perssoneel, de verbindingsweg i.e. het vervoer van mannen en materiaal via de vooruit geschoven basis naar het gevechts terrein en tenslotte de opererende gevechtsgroep, i.e. de actie ter zee, te land en in de lucht. Deze drie elementen tezamen vormen een ke ten, waaraan de oorlogvoering a.h. w. hangt en waarvan de sterkte af hangt van elk deze schakel afzon derlijk. In de tegenwoordige machtsverhou dingen betekent een oorlog! een strijd tussen werelddelen. Er zijn twee blok ken overgeblevenhet door Rusland beheerste deel van Europa en Azië en daar tegenover het Amerikaanse- Wellicht kunnen later de „Verenigde Staten van Europa" een derde wereld macht vormen 'ymaar zover is het nog lang niet. Dit betekent, dat in een mogelijk nieuwe oorlog wij in strategische zin twee hoofdbases krij gen, als wij als hoofdbasis beschou wen het grote industriële land, dat in zijn geheel de oorlogvoering leidt en steunt, waar alles wordt gemaakt, dat voor oorlogvoering nodzakelijk is mensen, materiaal en iedeën. De oei- de hoofdbases zijn gescheiden door oceanen. Tussen de hoofdbases en het eigenlijke front is een tussensta tion nodig, de vooruitgeschoven basis, waar de voorraden, nodig voor het front, worden opgeslagen. Voor de Amerikanen was "in de jongste oor log Engeland een der vooruitgescho ven bases. 1942 was voor de geallieer den het critiekste oorlogsjaar, daar de Duitsers in dat jaar het grootste syecces boekten in hun poging om de toevoer tot deze vooruitgeschoven hasis af te knijpen. Gedurende de gehele oorlog moest drie vierde van alle levensmiddelen in Engeland wor den ingevoerd. De burgerbevolking aldaar, grotendeels nodig om het pro ductie-apparaat voor de oorloigvoering in bedrijf te houden, eiste een invoer van gemiddeld twee millioen ton per maand. Gedurendle de gjehele oorlog waren 'gemiddeld niet minder dan 55 konvooien'per dag in zee. Bij de geallieerde marines dienden 4 mil lioen man ter beveiling van dit ver keer. Voor deze beveiliging werden vliegtuigen gebruikt en oorlogssche pen, naar gelang grootte en belang rijkheid van het konvooi variërend van .slagschepen en vliegikampschepen tot escorteurs en allerlei licht mate rieel. Naast deze konvooidiensten eist de beveiliging van de verbindingen het blokkeren of vernietigen van de vijandelijke zeemacht. Hiervoor treden vloten in groter verband op. Het Atlantische pact biedt zowel voordelen aan de verenigde staten van Noord-Amerika als aan de de zer zijds van de Atlantische Oceaan gelegen landen der Westerse Unie, want krijgt Rusland eventueel vaste voet in deze Westelijke staten, dan is 'n aanval op de hoofd basis aan dfe overzijde van de Atlantische Oceaan slechts een kwestie van tijd. Vooral in dc toekomst zou een verdere ont wikkeling van vliegtuigen en raketten een dergelijke aanval zeer vereenvou digen. Maar omgekeerd is Amerika voor West-Europa het „arsenaal der democratie", zolang West-Europa nog een militair vacuum is. Worden een maal de Verenigde Staten van Euro pa gevormd met een kleine twee honderd millioen inwoners, dan lig gen de verhoudingen natuurlijk an ders. De door het Atlantische pact geschapen gemeenschap is in staat een grote kracht te ontwikkelen op het gebied van industrsie, mankracht en grondstoffen. Om die kracht ech ter te kunnen gebruiken is de be heersing1 van de zee een dwinglende noodzakelijkheid. Zonder deze be heersing van de zee is in West-Eu ropa geen economische of militaire opbouw of zelfs instandhouding mo gelijk. Evenmin zouden wij onze vrij heden, wanneer die weer mochten worden bedreigd, kunnen handhaven. Over de noodzaak van krachtige land- en luchtstrijdkrachten beslaat geen verschil van mening:. Maar er bestaat een neiging om de taak tier zee geheel over te laten aan de grote Westerse mogendheden. Mten vergieet daarbij dat Duitsland bij het begin van de oorlog slechts 35 onderzee boten had en het toch de grootste inspanning heeft gekost voor Eisen- houwer met zijn bevrijdingslegier voet aan wal 'kon zetten- En Rusland schijnt momenteel zelfs 205 onderj zeeboten te hebben... Er zijn echter nog andere factorengeen strijd krachten ter zee betekent ook geen zeggenschap. Engeland bracht in de 'jongste oorlog ter zee veel in, 'en kon daardoor druk uitoefenen op zijn bondgenoten. Het kon er altijd voor zzorgen, dat er voldoende werd in gevoerd om zijn burgerbevolking een rantsoen van 2500 calorieën te ver zekeren. Aan deze primaire eis werd zelfs het tempo der krijgsverrichtin gen omdergieschikt gemaakt. Nederland is een der dichtst be volkte landen van Europa en meer 'dan wellicht enig ander West Euro pees land afhankelijk van de zee. Gemiddeld wordlen thans niet min der dan een half millioen ton pier maand over zee ingevoerd. Daarom dienen wij ter zee een zodanige macht te hebben dat ook wij in het bond genootschap invloed kunnen uitoefe nen. Na de bevrijding zakte in Zuid- Nederland het rantsoen tot minder dan 1100 calorieën en wij hadden geen schepen en ook gleen bescher ming voor die schepen om troeepn naar Indonesië te brengen. Hoe oneindig veel gunstigier ware de situatie in Indonesië geweest als wij in 1945 troepen op Java hadden kunnen doen landen, ja 1 waren het alleen maar de drie bataljons uit de Zuid-Nederland se B.S. en de Mariniers Brigade. En is ook zelfs thans de houding van onze gewezen en ook willicht toe komstige bondgienoten tegenover In donesië van dien aard, dat we de behartiging van de belangen van Ne derland en van Indonessië aan nen zouden kunnen overlaten? En geldt ditzelfde ook niet voor de West? In een mogelijk toekomstig conflict zul len wij de bevoorraading van onze strijdmacht en de voeding van onze burgerbevolking zonodig zelf, met bondgenootschappelijke steun moeten kunnen verzorgen. Wanneer wij ge heel op onze bondgenoten rekenen komen wij bedrogen uit op het ogen blik dat elders hun eigen belangen in het gedrang komen. Wij moeten alles samen doen met onze bondgeno ten maar eventueel sterk genoeg zijn om in geallieerd verband voor ons zelf te zorgen. Alleen dan zullen wij niet zoals thans een verliezende partij zijn, terwijl wij toch zogenaamd beho ren tot de overwinnaars. De Koninklij ke Marine heeft echter meer te doen dan het ven-uilen van een taak in ver band met de Westerse Unie. Zij moet ook zorgen voor de defensie van de Nederlands-Indonesische Unie, van de West. Haar taak is deels regionaal deels inter-continentaal. De enige wijze waarop onze strijd krachten te land en in de lucht hun volle rendement kunnen afwierpen, is wanneer de Koninklijke Marine zorgt voor instandhouding van de aanvoer over zee- i in grote sortering Firma L. J. VEERMAN VELDMUIZEN BESCHADIGEN BELGISCHE OOGST. Zwermen veldmuizen richten thans grote schade aan in graan-, wortel en aardappeloogst in Zuid- en Oost- België, aldus verneemt Reuter te Brus sel. ONTMANTELING GAAT RUSTIG VOORT. Het ontman te 1 i ngs werk in de vier Duitse fabrieken voor synthetische benzine is begonnen. Het gediciplineerde en correcte ge drag van de Belgische bezetting der fabrieken te Bergkamen, heeft een gunstig'e nidruk op de Duitse bevol king gemaakt. Die bezetting is van 300 tot 100 man verminderd. V.S. HALEN SCHEPEN UIT DE. „MOTBALLENVLOOT". Vier Amerikaanse torpedojagers van het type vestzakkruiser, die na, twee jaar in de reservevloot te heb ben gelegjen weer gedemobileerd zijn, zijn op proef-manoeuvres te San Fran cisco aangekomen. Dit zijn de eerste schepen die uit de „mot ballen vloot" gehaald zijn als gevolg; van het nieuwe vlootpragram, waarbii aan schepen voor duikfboten- bestrijid/ng de voorkeur wordt gege ven boven slagschepen en vliegtuig- moederschepen. OVERSTROMING TEISTERT CHI NESE PROVINCIE. De provincie Hoenan wordt dor overstromingen geteisterd tengevolge waarvan volgens oiïbevestige berich ten reeds 20.000 mensen, ver dronken zouden zijn. 1 De overstroming breidt zich nog uit en volgens eeh woordvoerder van de nationalistische regering zou daar door de communistische opmars naar Kanton vermoedelijk vertraagd wor den. Mocht Kanton ernstig worden bedreigd, dan zal dfe reglermg uitwij ken naar Tsjoengking, de hoofdstad gedurende de oorlgo. De Amerikaanse ambassadeur in China heeft laten doorschemenen, dat hij zijn regering zal adviseren het nieuwe Chinese regiem te erkennen, zodra een centrale regiering zal zijn gevormd. Ambassadeur Leigh ton Stu art is voornemens eind Juni of be gin Juli naar de Ver. Staten te ver trekken. y FRANK ROANE, de winnaar|van het tweede jaarlijkse concert van de „Amerikaanse Theater Vleugel". Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4