NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Jjterker dan de haat TWEEDE BLAD Raadsverslag ALMKERK (spoedeisend), DONDERDAG 30 JUNI 1949 No. 6681 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. Damcursus voor de Jeugd- In een der lokalen der v.m. Mulo- school zal spoedig, een damcursus voor de jeugd beginnen, volgens be sluit op de 1.1. gehouden jaarverga dering der damclub V.D. Deze cur sus zal éénmaal per week worden gehouden en wel op "Maandag en zal voor het komende seizoen be ëindigd worden. Deze cursus staat onder leiding van dhr. C. Schaap. Jongelui welke voor deze cursus iets voelen, kunnen zich bii jiem opgeven ('Noordersingel) of bij dhr. A. de 'Graag, Ridderstraat W 111 alhier voor Zaterdag 9 Juli a.s. Er zijn geen kosten aan verbonden. J.l. Zondag! 'werd alhier op de schutsbomen van „St. Rlasius" het 2e Bondsconcours gehouden van de Langstraatse Schuttersband, 'waarbii tévens het schieten om (de zilveren wisselbéker plaats vond. Om twee uur gam. 'werd, begunstigd (door mooi weer, deze wedstrijd' aangevangen. Alle zeven aangesloten gilden namen deel. Na een hevige kampstrijd wer den de korpsprijzen behaald als volgt iste pr.' St. Bl'as'ius, Neusden 20 p.; 2e pr., ,S,t. Ambrosius, Baardwijk 17 p.3e .pr., P.L. Vr. Schuts, Els- hout. 17 p. 4e pr15 St. Catharina Herpt, 17 p^; 5e pr., St. Jan Baptist, Kaatsheuvel 15 |p.6e pr., St. Cris- Diip en ChrispiinianusN Bêsogen 14 p. 7e pr., Juliana, Vlijmen 12 p. Hierna ving de wedstrijd aan voor de bekercompetitie en behaalde Heus den 23 lp., Herpt ,19 p., Baaardwijk 17 p.; Elshout 16 p.; Vlijmen 14 p.; Kaatsheuvel1 13 p.; Biesoijen n p. St. Blasius wist met 4 punten'meer een voorsprong te maken- Na afloop werd door de voorzitter van de' Bond, de heer Ant. v. Bladel, de behaalde prijzen uitgereikt in Ho tel Central en sprak hij daarbij pa- mens Bondsbestuur en leden een woord van dank en felicitatie. De prijzen werden behaald als ie pr. A. Verhoeven te, Hierpt, 2e iM- v. Leeuwen te Heusden, 3e G. v. Hemert te Heusden, 4e M. v. Ooyen te Heusden, 5e M- Bpijs te Herpt, 6e W. de Kort te Hierpt, 7e B. van Cromvoort te Kaatsheuvel, 8e C. v. Muile'kom te Kaatsheuvel, 9e A. de Kort te Herpt, 10e Chr. Klerkx te den, 12e G. de Wilt te Hjprpt, 13e Elshout, 11© W. v. Kasteren te Heus- H. de Wilt te Herpt, 14e L. Kauwen berg te Herpt, 15e B- v. d. Hoven te Kaatsheuvel, 16e P. Breke'lmans te Besoyen, 17e M- de Kort te Heus den, 18 e G. v. Berigten te Baardwijk, 19e J. Kukx te Elshout, 20e H. Mole- schot te Kaatsheuvel, 21e J. "Verboord te Vlijmen, 22e Ant. v. Buul te Baardwijk, 23 e H. Kops te Kaats heuvel, 24e P. v. Deursen te Heus den, 25e J. v. d. Wiel, 26e H. de Gouw, 27e G. v. Heesel, 28e Th. Pullens, 29e K. de Hart, 30e B. v. Eggelen, 31e C. de Kórt Sr., 32e J. v. Beijnen, 33e v. d. Ende, 34e J. de Kort, 35e J. v. d. Donk, 36e ML Luiiben. 37e P. v. Buul, 38e S. v. Eeuwijk, 39e A. de Gouw, 40e Alt», v. d. Grind, 41e J. Klerkx, 42e J. Baayens, 43e W. Fitters, 44e T. v. d. Wiel, 45e N. Pullens, 46e Jos. v. Sprang, 47e A. v. d. Oever, 48e J. v. Huiten, 49e G. v. Keulen, 50e W. v. d. Broek, 51e Ant. Fitters, 52e Arn- de Kort, 53e Ant. v. Bladel. De z.g. kasteleinsprijs, aangeboden door mej. de Wed. Timmermans, „Hotel Central" voor de nulpunters, bestaande uit twee krentemikken. werd gewonnen door mej. v. d. Grind te Vlijmen. Ook was door de heer P. Schmiehusen, ere-lid van St. Blasius, eeïl extra prijs beschikbaar gesteld. De gehele wedstrijd had een vlot verloop en eindigde om half negen. Er heerste een prettige samenwerking onder de leden van de Langstraatse Schuttersband. ALMKERK. A.s. Vrijdag 1 Juli hopen de kinderen van de hoogste klasse der Ilerv. School alhier, onder leiding van het personeel een reisje te ma ken naar Arnhem en Omstreken. Aan de Chr. School alhier, hoofd de heer Mol, is benoemd als onderwijzer de heer J. v.' Driest te Breda. Op 13 Juli a.s. hopen met het Troepen Transportschip de „Kota- Inten" uit Indië in Rotterdam te ar riveren onze dorpsgenoten A. van Herwijn en H. v. d. Stelt. 5 Juli a.s. zal met de ouden van dagen een plezierreisje worden gemaakt vanaf Almkerk over de Moerdijk, Rotterdam, 's-Gravenhage, Scheveningen, Wassenaar, Leiden, Utrecht, Hilversum, Soestdijk en van daar terug over Utrecht naar Alm kerk. 73 ouden van dagen van 70 jaar en ouder zullen aan deze tocht deel nemen. Dr. Schripsema en enkele leden van de EHBO alhier, hopen de reis mede te maken. De heer A. de Vette alhier, is thans benoemd als organist derHerv. Kerk té Nieuwendijk, gebou/w TAVENU. - Op de j.l. alhier gehouden aanbesteding van een dubbel woon huis voor rekening van deze gemeen te, was de firma Duizer te Sleeu- wijk de laagste inschrijver voor de som van f 16958, Woensdagavond 6 Juli n.m. 8 uur zal het Oranjefeest hetwelk al hier ter gelegenheid van het Kope ren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, door de Muziekvereniging „Nooit Ge dacht" alhier met een concert wor den geopend. Donderdag 7 Juli v.m. 9.30 uur zullen de kinderen aan de scholen worden afgehaald en naar het feestterrein gaan waar om 10 uur kinderspelen zullen worden ge organiseerd en vervolgens tractatie. n.m. volksspelen, o.a. ringrijden voor paren, Sigarettenrace, ronde van de Duil, waarvoor een wisselbeker uit geloofd wordt, Hoepel-wedstrijd voor dames boven de 25 jaar, gecostu- meerde Voetbalwedstrijd. EEN KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis! 's Avonds 7.30 uur optreden van Albert de Booij, de bekende Radio zanger en Veluwse Boerendansen. 9.30 uur, Concert door de muziek vereniging „O.N.S." te Kille. De inwoners onzer gemeente wor den verzocht die dag de Nederlandse driekleur uit te steken en zich mét Oranje te tooien. DUSSEN. Vrijdag jnaakten 62 kinderen van de Chr. Nat. schooi alhier,, on der leiding van het personeel een ple zierreisje. De busonderneming de A. L.A.D. zorgde voor een prachtige wagen, 's Morgens om zeven uur ver trokken we 'bij' de school. Te Nijme gen werd een wandeling gemaakt door het Kronenburgerpark, langs de Waal naar het Valkhof. Hier stond de bus weer gjereed en voerde ons naar het park Sonsbeek bij Arnhem. Eén eindje buiten dit park werd in de vrije natuur geluncht. De bus met limonade smaakte ons heerlijk. Daar na bezochten we het aquarium en de visvijver vail de Ned. Heidemij. De kinderen keken hun ogen uit naar de mooie getekende vissoorten- Het viel ze echter niet mee om de spartelende visjes buiten in de vijver te pakken. Van hier 'bracht de bus ons naar het openluchtmuseum en "het Burgers die renpark. Hier bleek zelfs aat de speelse aapjes tot de „verscheuren de" dieren kunnen behoren. Alles werd met veel animo bekeken en voor we de speeltuin verlieten kregen we eerst nog een tractatie. Nu naar het natuurbad de „Branding," te Door- werth. Wel was het water een beekje fris, maar er moest natuurlijk gebaad en gezwommen worden. Nu bij mooi weer is het hier een ideale plaats voor de .jeugd om zich in het water te vermaken. Tenslotte ging de reis over de Grebbeberg naar huis. Onder aan werd uitgestapt. Hier hebben onze kinderen gestaan op de plaats waar eens zo verwoed gestreden is- En bovenop deze berg hebben ze in die pe stilte een wandeling, gemaakt langs de graven der onvergetelijke geval lenen. Dit zal een meer blijvende in druk geven dan welke mooie ver telling Jiierover ook. Zonder enige aanwijzing offerden ze hun gave in de daarvoor geplaatste bus tot onder, houd van dit nationale kerkhof. In de omgeving van Doorn stopten we nogmaals en hebben we in de heerlijke natuur weer genoten van onze bus heerlijke limonade. Toen naar huis. We keerden allen om kwart over negen hoogst voldaan huiswaarts. Het is een prettige dag geweest. Ook de chauffeur de heer bterkenburg komt alle lof tóe vooi de* aangename en voorzichtige wij ze van optreden tijdens deze tocht. gehouden op Vrijdag 24 Juni, des avonds 7,30 uur. Voorzitter: EdelAchtbare Heer H. Blók. Secretaris (waarin-)de heer de Raad. De Voorzitter opent dé vergadering met lezing van het formuliergebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die onveran derd worden vastgesteld. Afwezig was de heer Ouwerkérk. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat men thans geslaagd is om een lid te vinden voor de wionirigtomm., daar vah de heer Westerhof bericht is in gekomen, dat hij deze benoeming aanneemt. Goedkeuring van Ged. Staten be treffende de verkoop van een stukje gropd aan A. Pullen te Uitwijk. Goedkeuring 'inzake de opcenten op de grond- en personele belasting. Goedkeurinig. van de rekeningen voor de gemeente Alimkeik, de Vlees keuringsdienst en Electriciteiitsbedrijf. Ook de begroting 1949 is goedge keurd. Ingekomen is een rapport van de Inspecteur van het L.O. inhoudende goedkeuring van een voorgenomen verbouwing van een schoorsteen in de Chr. school aan de Prov. weg N. voor de som van f624. De leden van de raad hechten hun 'goedkeuring hieraan, zodat het werk m de a^.s. vacantie 'kan worden uit gevoerd- Een verzoek van de Oranjevereni ging alhier, om voor ieder school gaand kind' een subsidie van f 1te mogen ontvangen, als bijdrage in de te houden kinderfeesten. 'Ook hieraan wordt goedkeuring verleend. i De heer v. d. Wal vraajgt, als er nog meer kinderfeesten gegevenwor. den in andere gedeelten vgn de ge meente of die ook een subsidie krii- gien, waarop de Voorzitter bevesti gend antwoordt. Hierna komt aan de orde de be strating van enige stukken weg, de Molenstraat en de Kerkstraat, tot aan de firma Verschoor. Dit werk was reeds aanbesteed voor de som van f2500.alleen voor achter de kerk terwijl de Molenstraat thans al is uitgevoerd met oude stenen. Ook ach ter de kerk zou dit met oude stenen geschieden, maar nu blijkt dat deze stenen zo slecht zijin, dat het niet mo- is om dit werk hiermede uit te voeren. y De heer v. Loenen komt thans ter vergladering en licht deze zaak toe en daaruit blijkt, dat indien men dit weggedeelte gaat verharden en er daarna een laag betuum over doet dit f 5 50.extra zal kosten, maar als men toch met betuum werkt zou dit iets verder moeten gebeuren dan tot nog toe het plan was, ook de driesprong bij Verschoor zou in zijn geheel behandeld moeten worden, als dit geschiedt zijn de extra kosten f900.Het is ook mogelijk om half oude en half nieuwe stenen te gebruiken of geheel nieuwe stenen, dan kost dit werk resp. meer dan de aanneemsom f3500.en f7000. De heer v. Loenen licht nog nader toe en zegt dat men voor bestrating thans oök een toewijzing moet krii- gen van Ged. Staten en dat het niet meevalt om deze los te krijgen, hij wijst verder op een weggedeelte in Eethen dat oök uitgevoerd is in be tuum, en zeer goed voldoet, vooral als men brede bermen heeft. De heer Snoek vraagt, waarom men in andere gedeelten van de ge meente, waar het z.i.z. veel harder no dig is, de weg niet verbeterd b.v. de Gantelsteeg. Wethouder de Jong zegt, dat ook hit geen voorstander is van een be tuumweg, daar dit zeer veel aan on derhoud met zich brengt, maar aan gezien er thans geen andere keus is, ^telt hii voor om een betuumweg te leggen. Na een langdurige discussie over Let gedeelte bii Verschoon, besluit men" dat een betuumweg zal worden gelegd tot en met de driesprong, terwijl pp enige smalle plaatsen de berm een "betonrarid zal krijgen, ter versteviging en bij de fa. Verschool* zal een extra onderverharding worden aangebracht ter dikte van 10 cm. Het werk komt dan plm. f 1000.ho ger mét deze bijkomende werken en kost in totaal f3500. De heer Snoek informeert nog naar antwoordt, dat de Buitenkade door andere weg|en, waarop de Voorzitter de heer v. Loenen in den Bosch is besproken en 'de Buitendijk kostte f40.000.voor 1 km en dat was te hoog. Verhuur wonirig Voorstraat 10, thans pastorie der Ned. Herv. kerk, aan de heer Werther, directeur Ar beidsbureau. Bij de rondvraag informeert de heer Kolff naar de aankoop van een tiental noodwoningen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hiervoor houtbonnen beschikbaar moeten zijn en bouwvolume en dat is er niet, «dus dit .punt vervalt. De heer Snoek: Pech Kolff. De heer Cojijn vraagt naar de op bouw van de Stichting en vraagt of B. en W. hier niet eens achter kun nen zitten, daar er zeker voor dit doel wel extra bouwvolume te krij gen zaU'zijn, waarmede verschillende raadsleden instemmen. De Voorz'. zegt een onderzoek toe. Tevens verzoekt de heer Golijn om de raadsvergaderingen des avonds te houden, waaripede oök de heer Snoek instemt. Ook dit wordt ter beoordeling aan de Voorzitter opgedragen. Na nog gesproken te hebben over het vent verbod en oVer de voorzie ning van electriciteit van de woning vaii de heer Scherff in den Duijil, wordt de vergadering gesloten. H. van Heeswijk J °ns Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 2- i Bosch van Drakenstein..." De of ficier dacht na. „Die naam komt me bekend voor. In welk verhand heb ik die meer gehoord?" „Wacht eens," riep de inspecteur ineens, „er gaat me een licht op. Was er niet een paar jaar geléden plotseling een student van die naam verdwenen en nooit meer opgespoord? Natuurlijk, hij is het. Ik herinner het me npg heel duidelijk, want ik heb zelf die zaak in onderzoek gehad." „Nu inspecteur, dan is dit een zaak je voor u. Gaat u eens vlug aan het werk, want hier zal ongetwijfeld meer achter zitten, dan wii op het ogen blik nog vermoeden." De inspecteur wendde izich tot Draaisma. „Bent u de eigenaar van deze villa en deze tuin?" „Jawel", antwoordde de aange sprokene „dat is te zeggentot voor enkele uren. Ik heb dit pand vanmor gen verkocht aan een jong paartje, dat binnenkort gaat trouwen". „U kent de man hier niet?" Hij wees op het lijk. „Neen", antwoordde Draaisma ver baasd. „Hoe zou ik?" „Wie hebben er in deze ville ge woond ongeveer twee jaar geleden?" Draaisma dacht na. „Dat zou ik niet kunnen zeggen. Ik heb dit gand ruim anderhalf jaar jgéleden (gekocht en sedertdien is het nooit bewoond (geweest. U weet zelf waarschijnlijk wel hoe moeilijk je tegenwoordig een huis kwijt raakt". „Van wie hebt u dit huis giekocht?" vroeg de inspecteur. „Dat zou ik op mijn kantoor even moeten nazien, inspecteur. Ik heb ver schillende huizen en villa's en ik doe met heel wat mensen zaken, zodat ik niet uit mijn hoofd precies de na men dezer mensen weet". „Dan gaan we even naar uw kan toor", besliste de inspecteur. Hij gaf orders betreffende het lijk, dat dé po litiedeskundige nog eens rustig op nieuw wilde onderzoeken. Het zon niar het ziekenhuis vervoerd worden. Daarna reden de inspecteur en Draais ma naar diens kantoor. Na enig, zoeken vond Draaisma de papieren, die betrekking, hadden ge had op de verkoop van de villa in Oegstgeest„Het is een weduwe juf frouw Boendermaker. Nu herinner ik het me weer. Ze exploiteerde de villa als studentenpension, maar omdat zé te oud werd voor dit werk, heeft ze de ville verkocht en is ei-gens aan de buitenkant van Leiden gaan vvonen". De inspecteur bekeek nauwkeurig de papieren, die betrekking hadden op de transactie, noteerde de naam en verdere bijzonderheden van de, we duwe en vertrok weer. Via het be volkingsregister had hiji spoedig de woonplaats van de weduwe gevonden. Deze schrok niet weinig, toen zij den politieauto voor de deur zag stoppen. Enkele ogenblikken later zat de in specteur in de voorkamer tegenover juffrouw Boendermaker. „Vertelt u mij .eens, juffrouw, u hebt vroeger een villa giehad in Oegst geest nietwaar?" „Jawel, mijnheer, maar dat is al wel anderhalf jaar geleden, ik had daar een pension, maar dat werd me op de duur te druk, hé, vöoral als je wat ouder wordt en toen heb ik het verkocht en ben ik hier gaan wonen enne..." „Best", weerde de inspecteur de woordenstroom af, „ik zou graag een paar inlichtingen .willen hebben om trent de mensen, die u vroeger, laat een.s kijken ongeveer twee jaar gele den in pension had. Weet u dat misschien nog?" „Twee jaar geleden? Nou, dat is een hele tijd. Allemaal weet ik lang niet meer, maar een paar namien weet ik nog wel. Ik had, moet u weten, studenten, allemaal nette he ren, hoor, .die het nooit te bont maak ten. Nu ga, ze kwamen wel' eens wat later thuis ,dan behoorde en dronken ook wel eens, maar daar rijn het ten slotte jongelui voor, nietwaar en dan zeg ik maar: zo nauw moet je niet kijken..." „Zo is het, juffrouw Boenderma ker, maar noemt u eens een paar pa- Trien van de studenten, die u op ka mers had. Was er misschien oök een student Bosch van Drakenstein bij?" „Hoe zegt u? Bosch ^van Draken stein? Neen, die is nóóit bij mij in pension geweest^' „Weet u dat zeker?" „Nou, of ik dat zeker weet. Hii kwam wel' dikwijls bij nfiji in huis. want zijn vriend woonde bij mij. Ze hebben heel wat avondjes samen zit ten kaarten énne..." De inspecteur raakte eensklaps ge- interesseerd. „Zijn vriend, zegt u? Wie was >dat dan?" „Zijn vriend? O, dat was een hele nette jongen, waar niets op te zeggen viel. Met hem heb ik nooit last ge had. Altijd netjes en beleefd en prompt ojp tijd met betalen. En zo tevreden. Hij zei altijd: juffrouw Boendermaker, wat was het eten weer heerlijk vandaag. Ja dat zei hij al tijd en..." „En hoe heette die kostganger van u, juffrouw?" viel de inspecteur het praatgrage vrouwtje in de rede. „Zijn naam. O ja, die weet ik nog best. Hij kwam uit Indië vandaan. Daar had zijn vader een suikeronder neming, want dat heeft hij mij dik wijls vertélt. Hij maakte er wel eens grapjes over riet u, want als ik hem •een kopje koffie inschonk en ik kwam met de suikerpot, flan zei hii wél eens: „Juffrouw 'Boendermaker, het is best mogelijk, dat deze suiker, die u nu in mijn thee doet afkomstig is van de onderneming van mrjn vader. Ja, ziet u, ze hadden in Indië een grote suikeronderneming, waar de suiker zo maar uit de grond groeide enne..." „En hoe heette hij dan juffrouw?" Het geduld van de inspjecteur werd op e£n zware .proef gesteld, doch hij wist zich als politieman te beheer sen. „O ja, dat hebt u al gevraagd. Och, ik zie hem nog voor me zitten. Hii zat altijd netjes in rijm kleren, maar dat kwam omdat hij erg rijk was. Hij studeerde in Leiden en..." „(Mag ik misschien even zijn naam weten, juffrouw Boendermaker". „O, ja, hij heet van der Velde. Ja, Antoon van der Velde. In het begin zei ik altijd mijnheer van der Velde, maar zelf zei hij, dat ik maar Antoon moest zeggen, want hii be schouwde me als een tweede moeder. Nou hij heeft het altijd best bij mij gehad. Jammer, .dat hij .zo onver wachts wegging". „Onverwachts zegt u". „Ja. Hij is zo maar ineens met zijn studie opgehouden. Een paar dagen na de eerste is hij vertrók!k|en. Ik zei nog tegen hemmijnheer Antoon, 4 hebt voor de hele maand betaald, maar toen antwoordde hij, dat net niet hinderde, want dat hii .het altijd zo goed bij mij had gehad, dat ik die centen mocht houden. Ja, hij is P'lo'tséling wéér naar Indië terugge- Keera. '£k "heb naderhand nooit meer van hem gehoord". „Weet u nog precies, wanneer dat geweest is?" „Nou precies. Ik heb het niet opgeschreven. Maar een paar jaar is het toch geleden. Ja, ik herinner het. me nog. Het was enkele dagen nadat die mijnheer met die twee na men, hoe heette hij ook weer...?" „Bosch van Drakenstein soms?" (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5