voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Algemene Vergadering der Noordbrabantse Maatschappij m Landbouw, No. 6682 Maandag 4 Juli 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden gehouden te Nieuwendijk, op Dinsdag 28 Juni 1949. AALBURG. ANDEL. AALST. ALMKERK. CAPELLE. DUSSEN. UENDEREN. M s f i 'if- - LV* *-*■ - V. Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag UND VAN altena Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk J10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui De grote zaal van T.A.V.E.N.U- was geheel gevulid met leden en ge nodigden, toen de Voorzitter de heer W. G. de Waard, zijn opennigsredé uitsprak. Hij wees erop, dat om de oude traditie te handhaven, Almkerk dit jaar was oitgeko&eii tot het hou den van deze zomervergadernig, als zijnde het meest centrale punt in ons werkgebied Land van Altena. Alm kerk was nagenoeg een kwart-eeuw de vestiging van ons secretariaat on der leiding van de heer C. G. de Jong en als zodanig had deze ge7 meen te grote bekendheid bii onze le den. De gleschiedenis leert ons, dat Alm kerk zijn naam ontleent aan het bin nenwater „die Alm", welke door het dorp vloeit. Vóór de St. Elisabeths- vloed op 18 Nov. 1421 was het toen malige riviertje ,yde Alm" ook be kend onder die naam „Eem" en liep ook langjs Almstein-Eemkerke en stroomde bij laatstgenoemd dorp uit in de Maas. In deze historische omgeving zul len wij vandaag, aldus spr. met el kaar een tweetal belangrijke onder werpen behandelen. De heer v. d. Ley, voorz. der Geld. Mij. van Land bouw, zal n.l. spr eiken over yde Gees telijke taak van het Platteland", ter- wij!]! naast dit culturele onderwerp de heer Drs. N. A. Vaandrager zal trachten, uiteen te zetten het vraag punt „Is vereenvoudiging der admi nistratieve lasten mogelijk?" Daarna zal een bezoek worden gebracht aan de Coop. Zuivelfabriek Altena", die onder de bekwame leiding van de heer v. d. Meer, voor deze streek een bron .van welvaart betekent. Tot slot van deze dag, na een rijtoer door ons Gewest, bezoek van een "der beste fruittuinen, n.l. de boomgaard van mevr. van Rossuim te Werkendam. Vervolgens stélt spr. zich de vraag: Hoe staat het op het ogenblik met de toestand in de landbouw, veehouderij en tuinbouw Het zijn, zegt hij, nog steeds problemen, dje slechts moei lijk tot een oplossing kunnen wor den gebracht. Of men de goede be doeling van de Regering tot uitvoe ring 'kan brengen, om de garantie prijzen voor de belangrijkste pro ducten zoals melk, consumptiegran n suikerbieten en varkensvlees te hand haven, is m.i.z. nog wel min of meer problematisch, hoewel ik ervan over tuigd ben, dat de vaste wil daarvoor aanwezig is. De steeds toenemende sociale maat regelen vragen onze aandacht en het is beklemmend als men de consequen tie hiervan gaat overwegen. Hoewel overtuigd zijnde, dat de soc. verzor ging behoorlijk dient te zijn, komen de bezwaren van onze leden, die uit het aantal voorschriften geen wijs meer kunnen worden, bij ons dage lijks binnen. Het Bedrijfspensioenfonds, dat per 1 Mei 1.1. in werking is getreden, is slechts met matig optimisme bij de werknemer begroet. De aanmel dingen blijven beneden de verwach ting, 'hetgeen is toé te schrijven, aan het feit, dat de arbeider de helft dér premie moet betalen, welke echter door de loonsverhoging op de rug- van de werkgever is gekomen. En thans worden we weer betrokken in de totstandkoming van de wet op de werkeloosheidsverzekerinig en wacht geldregeling, nieuwe sterren aan de soc. verzekeringshemel. Deze materie is zeer ingewikkeld en zal weer zeer zware lasten op Jhet bedrijfsleven leg gen. De vaste arbeidsbezetting zal hierbij een rol spelen, terwijl de hoe grootheid der premie nog moet wor den vastgesteld. Wij vragen ons af, wordt ons de zekerheid 'gegeven, dat de extra kos ten bii de invoering der wetten, wor den doorberekend' iiï de prijzen. Nog even stilstaande bij $e prijzen, memoreerde spr. dat de prijs van het varkensvlees tot 1 Jan. 1950 is ge garandeerd op 2.05 gld. per kg ge slacht. Een verlaging van de prijs is van belang, omdat de afzet hier door giroter zal worden en de export wordt bevorderd. De Minister noem de, zonder enige verbintenis, een prijs van f1.85. Baconcontracten zijn met Engeland voor 3 jaar gesloten, met levering tot 80.000 ton. De zwaardere varkens zullen naar Duitsland moe ten worden geëxporteerd, hetgeen mogelijk is, daar Duitsland momen teel meer naar Nederland exporteërd, dan van ons land importeerd'. Spreker wekte op tot een levendig voelen voor het organisatieleven, 'ook al 'mocht men op geestelijk terrein misschien op een verschillend stand punt staan, daar wii toch uiteindelijk één God hebben te dienen, waardoor al' deze verschillen in het niet vallen. Dat deze drukbezochte aligem. ver gadering mag bijdragen de onderlinge band te verstevigen en dat deze wa penschouw mag worden gezien, als een uiting van bereidheid mede te gaan, om de moeilijke problemen tot een. oplossing te bréngen. Deze rede, die wij hiier zeer be kort weergeven, wérd met een dave rend applaus begroet. Vervolgens sprak de Voorzitter een welkomswoord tot alle aanwezigten. In het bijzonder richtte hij zich tot de beide sprekers, tot dé: beer Kooy- man (yertegénwoordiger Z.L.M.), de heer Sneep (oud-voorz.), Dr. Kirch (dir. gezondheidsdienst voor het vee), de heer van Melsen (h.insp. Oogjstv.), de h.h. Burgemeesters van Almkerk, Woudricbem en Werkendam, de heer de Goedie (dir. St. voor de Welvaart in het Land van HeUsden e,n Altena), de heer v. d. Meer (dir. der Zuivel fabriek), de vertegenwoordigers der Jongere Organisaties en onder .excuus, lest nog best, de dames van het Hoofdbestuur van de Bond van Plat telandsvrouwen in Noordbrabant. Van de Commissaris der Koningin in "Noordbrabant was evenals van en kele andere heren, bericht van ver hindering binnengekomen. De heer Kortewejg, secr. der Mii. bren'g't 'daarna verslag uit over het boek] aar 1948- Hierin getuigt hij van een krachtig medeleven met de or ganisatie, terwijl de Maatschappij in Oost-Brabant met negén afdelingen werd uitgebreid. Ook bij de afd. „Hagelverzekering" traden 14 nieuwe leden toe, aan 12 deelnemers moest hagel schade wor den uitbetaald. Het Boekhoud Bureau heeft nog steeds te kampen met achterstand, doch in dit jaar hoopt men dit voor •een groot deel in te lopen. Onder applaus bracht de Voorz. dank aan de Secretaris voor zijn keu rig jaarverslag. Als eerste spreker trad op de heer v. d. Ley, met het door dé Voorz. in zijn openingswoord reeds genoemd onderwerp. Spreker nam op rustige wijze de boerenstand van heden on der- de loupe. In de jaren voor de laatste wereldoorlog, toen het de boe renbevolking slecht ging, was er al zeer weinig waardering voor ben. Al ler aandacht was gericht op de in dustrie, waarvan men alles verwacht te voor de toekomst van ons land. De oorlog bracht hierin spoedigver- andering en de boeren kwamen toen pas tot de ontdekking, hoeveel stads mensen nogu tot hun familie behoor den. i Thans is de stad uitgebroken tot het platteland, we kunnjen haast -wel zeggen, de staid is bezig het platte land te overvleugelen. Mocht hier door de levenswijze van dé platte- tandér zich wijzigen, wij denken aan de vele oude tradities die reeds ver dwenen zijn, ook de mechanisatie brengt wijziging in het boerenbestaan. De rol die de mechanisatie hierin echter speelt, zal wel altijd be perkt blijven, daar déze is gebon den aqn de groei en de rijpheid der gewassen. Spr. brak een lans voor de zedelijke beginselen van het Chris tendom, als de ankergrond' van bet op drift geslagen leven van deze tijd', daar het niet alleen voor het platte land, maar voor ons gehele volk gaat over „het zijn of niet zijn". Drs. Vaandrager betrad daarna het spreekgestoelte, om een uiteenzetting te geven over de moeilijkheden die door de soc. maatregelen op die land bouwers worden losgelaten. Breed voerig stond hij bij de verschillen de vraagstukken Stil. We willen hier even noemenloonbelasting, vereve- ningsbeffing, vacantiebonnen, kinder bijslag, soc. bepalingen bij ziekte en ongevallen en bedrijfspensioenfonds. Hoewel overtuigd zijnde van de moei lijkheden die de werkgevers bij al de ze bepalingen ondervinden, omdat bijna alle administratie op hun schou ders wordt geschoven, zag hij on der de huidige politieke toestand niet veel heil, daarin verbetering te krij gen- De Voorzitter bracht beide spre kers namens de vergadering dank voor hun inleiding, waarna de gele genheid werd gegeven vragen te stel len. Vooral de heer Vaandrager wer den verschillende vragieh gesteld' en het bleek, dat men het met zijn ziens wijze niet steeds eens was. Daarna werden nog enkele huishou delijke zaken onder kort geding af- gjewerkt;, waarna ohder dank de Voor zitter het officiële gedeelte van deze algem. vergadering sloot. Na een goed verzorgde maaltijd, kwamen allen in de namiddag weer in de grote zaal bijeen, waar de heer v. d. Meer zijn gasten ontving. Al vorens die fabriek te bezoeken, gaf hij .een beeld van de inrichting en de omvang van zijn fabriek. Hij yer- telde ons dat deze coop, zuivelfabriek in 1916 met 136 Leden was opge richt en welk aantal thans is gestegen tot 532. Vanzelfsprekend steeg ook de melkaanvoer en wel van ruim 1 millioen kg in 1936 tot 8 millioen kg in 1948. Zoals het er thans voor staat, waarbij een daigiaanvoer van. 45.000 L. geen zeldzaamheid is, laat het zich aanzien, dat 1949 hier nog boven zal komen. Ook het gemid. vetgehalte steeg van 3,09 pet. tot 3,40 procent. Een overzicht over de kaasberei ding vanaf de oudheid tot op heden, was zelfs interessant ook voor de aanwezige nlet-lanidbouwers, die in hun tafelrede reeds dachten elkaar de loef af te steken bij de vraag, wie nu eigenlijk de melkfabriek was. de koe of de coöperatie Altena. Men is dan ook nooit te oud om te leren. Daarna werd de fabriek bezocht, we willen volstaan met de opmer king: een keurig bedrijf. Wie er be lang in stélt het ook eens te bezich tigen, een telefoontje zal wel vol doende zijn voor introductie. Wij, die daar genoten hebben van een heer lijk stukje v.v. kaqs„ kunnen het aan raden. Eindelijk, het was al niet vroeg meer, kwam het sein tot vertrek Vlug werd ingestapt voor de rondrit over Dussen, Meeuwen, Eethen, Gen- deren en daarna over dé zgn. Ro- vendijk naar Werkendam. Voor velen was dit tot heden een onbekende streek, vooral bij de" tocht over de dijk waar <Le Maas zo ty pisch door het landschap loopt, was men vol bewontderinjg. Ook Loeve- stein, het alom bekende oude slot, zag men rechts van zich oprijzen. Spoedig was men in Werkendam ge arriveerd en werd dé grote boom- giaard, we kunnen wel zeggen „fruit- tuin", want het was al fruit wat we zagen, bezocht. De bedrijfsleider ver telde ons over dé wijze van spuiten, terwijl alle bomen van het overtollige fruit waren ontdaan. Op deze wijze hoopt men ie klas fruit aan de veiling te kunnen bren gen en hoopt men tevens dat de- bomen voor een volgend jaar weder knoppen zullen vormen. De afd. Werkendam van de Mij. ontving daarna het gezelschap in de Nutszaal. Als voorzitter van deze afd. sprak de heer de Waard hun toe, terwijl de plaatselijke afd. van Plattelandsvrou wen aan allen thee met gébak aan boden. Deze attentie werd door de be zoekers zeer gewaardeerd en het was voorzeker een waardig slot van die Aligem. vergadering der Maatschappij van Landbouw- Voor de Geref. Gem. alhier, hoopt a.s. Donderdag des avonds 7 uur op 'te treden Ds. Malan van Bruinisse. Ds. Streefkerk te Ernst heeft voor bet beroep naar 'de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. iMjet de olieboringen is men al hier nog steeds druk bezig. De boor toren is verzwaard teneinde in staat te zijn nog! dieper te houtenDie re sultaten zijn tot op heden niet bijs ter bevrédijgend. Niaar we vernemen zal' men spoedig een diepte van 2000 meter hébben bereikt. Het zandbaggeren op de ri vier de Maas vindt nog steeds voort- g|ang. Abllioenen M3 zijn reeds op gehaald en nog kan dit werk langén tijd duren. Het overslaan op ^schepen vindt bij deze gemeente plaats. Op de rivier heerst tengevolge van een en ander een drukte van belang. Door monumentenzorg is de gemeente-toren, welke tekenen van verval gaat vertonen, voor het uit voeren van restauratiewerkzaamheden opgenomen. Vooral de spits en de metselwerkën aan de omloop zijn aan getast. Het wachten is thans op de beslissing! van gemélde instantie. De muziektent van Andels Fanfarecorps, welke door de Duit sers z'q goed als afgebroken was, is thans geheel hersteld. Nu nog een plantsoentje voor de tent en de oude booin opgeruimd en die zaak is van alle kanten in orde. D. v.v. „Roda" kwam Dins dagavond 28 Juni in gewone half jaarlijkse vergadering bijeen in café v. Dijk. Gezien de drukke werkzaam heden was de opkomst der leden heel behoorlijk. In zijn openings woord deelde de voorz. enkele ge nomen bestuursbesluiten mee, die o.a. verband houden met het niet- opkomen van spelers en bij uit te voeren werkzaamheden op het ter rein. Notulen en jaarverslag van de se cretaris worden onder dank voor de samensteller goedgekeurd. Uiteen en ander blijkt dat het ledental goed op peil blijft. Uit dp halfjaarlijkse rekening van de penningmeester blijkt een niet gering nadelig saldo. De commissie van controle verklaart bij monde van C. Vernooij alles in orde bevonden te hebben, waarop de penningmeester décharge wordt verleend. Op voorstel van het be stuur blijft de contributie vastge steld óp f 1,per maand, voor juni- oorleden f 0,25. In de pauze worden de nieuwe ledenkaarlen uitgereikt. De periodiek aftredende bestuurs leden M. Verhedj, secr., H. G. v. d. Maas, 2e voorz., C. Haasakker, alg. adj., C. v. Diggelen en L. van Zee, commissarissen, worden met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de elftalcommissie krij gen zitting W. Vernooij, H. Bonman en P. Baas. Reserve A. A. v. d. Pol. Als leden van controle zullen funge ren C. Vernooij, J. v. Dijk en Jae. v. Driel. Bij de stemming over al of niet toelating van een drietal per sonen van buiten de gemeente tot lid der vereniging wordt gunstig be schikt. In de rondvraag worden voorts nog verschillende interne kwesties besproken, o.a. worden de oorzaken nagegaan van de minder goede re sultaten bij de door het eerste elftal laatstelijk gespeelde wedstrijden. Hierna sluiting. De echtelieden W. Donker sloot-Loef op het Gemeent herdach ten Vrijdag 21 Juni onder grote be langstelling hun 40-jarige echtver eniging. Bij de vele felicitaties die dit echtpaar deze dag bereikten, voe gen we alsnog gaarne de onze. Over de gehouden stemming Voor de gemeenteraad van Poede- roijen, die nog al wat stof deed op waaien in verband met het misver stand dat er heerste bij de aanwij zing der gekozenen lijst 1, valt te melden dat de heer A. van Ooijen Lzn. alhier, die met voorkeurstem men gekozen bleek Voor deze ver kiezing heeft bedankft. De voorzit ter van het Centraal Stembureau heeft nu de heer P. Verheij alsnog gekozen, verklaard. Deze heeft de benoeming aangenomen. Al met al is de serenade door de muziekvereni ging aan de heer Verheij gebracht toch nog op Tiaar plaats geweest. De opbrengst van de Rode Kruis- collecte 1949 was voor Aalst het bedrag van f 112,98. De heer v. Ieperen, dirigent van het Herv. Kerkkoor alhier, heeft als izlodanigj bedankt. Mej. C. Bommelj onderwij zeres aan de Herv. school alhier, is in gtelijke betrekking benoemd te Domburlg'v Het ligt in de bedoeling van de Oranjevereniging „Wilhelmina" om, in over,ééns temmin|gl mét die wens van het Koninklijk echtpaar, op 7, Juni a.s. !g|een groots opgezette fesr tiviteiten te organiseren- Toch wil men ijeze dag niet onopgémierkt la ten voorbijgaan en daarom zal' in de avonduren op de muziektent over dé Binnenhaven een concert wordietn ge- Igéven, waaraan zullen médewerjeien de muziekvereniging „Kunst na Ar beid", het Chr. Jeugdkoor en dé Chr. gém. zangver. „Hallelujah" en de jgém. zangvér. „'t Rozeknopje".1 De leerlinglen van de hoogste klassen der Koninjgin Julianaschool zullen Vrijdag! 8 Juli a.s. onder Lei ding) van het oUderwijizénd personeel' een schoolreisje maken naar Arnhem en omgéving- De werkman W. J. Heijmans uit Hank geraakte bij de loswal aan de Maas nabij het pontveer Dronge- len bekneld tussen de wal en 'een vólle grijper met zand. Dr. E. El- zinga, constateerde, dat beide be nen gebroken waren. Per zieken auto werd H. naar het ziekenhuis te Raamsdonk vervoerd. 's-GRAVENMOER. Personen, die menen voor 't landbouwpensioenfonds in aanmer king te komen, en de pensioenge rechtigde leeftijd hebben bereikt, kunnen zich voor nadere inlichtin gen vfenden, tot de secretaris van de afdeling 's-Gravenmoer, de heer R. Rutters, Vaartweg 12 alhier, die hiervoor Donderdagsavonds zitting zal houden, te zijnen huize. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard maakte het fanfarecorps ^uterpe" al hier een rondwan de hngl, dloor het dorp. i 1 Het kinderkoor „Looft den Heer", directeur de heer P. Christ, behaalde op het zangpomcours te Slik kerveer, op Woensdag 29 Juni 1949* ieen 2e prijs. 4e verantwoording der inge komen fgiften voor de bazar van Excelsior": Th. Niemeijer, Utrecht, 1 ex. VI, Vleugels; N.V. „Echfa", Enschede, 12 p. Echfaïon; L. v. d. Beek Azn„ Genderen, 4 st. zeep; Theo de Hoo- gen, Tilburg, 3 petten; Birker,Til-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1