Iterker dan de haat Gemeenteraadsverslag BRAKEL. LAND VAN ALTENA. MEEUWEN. NIEUWENDIJK. OUDENDIJK. RIJSWIJK. SLEEUWIJK. SPRANG. WIJK. WIJK EN AALBURG. dat de heer F rm Strang g ewezen heeft op de sloot welke uitwatering geeft aan de percelen nabij liet ter rein gelegen. Ons Feuilleton H» van Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman burg, 2 fluiten, 1 auto, 2 revolvers; v. Heemskerk, Aalburg, 25 mappen schrijfpapier; fa. Wed. P. v. He- mert, panlappen, onderzetters, was handjes, broches; H. T wijnstra, Maarsen 2 keer 25 kg veekoek; J. Colet Dd., Genderen, 1 washandje. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, Ds. Dorst uit Grijps kerke. In het 2e kwartaal werd in de Herv. Kerk gecollecteerd aan gewo ne collecten, voor de kerkvoogdij f 193,75 en voor de diaconie f 97,89. Door baldadigheid der jeugd worden hier geregeld ruiten inge gooid in de Herv. Kerk. Het kerk bestuur hoopt dat spoedig de poli tie de daders zal vinden. Toegelaten tot de Rijks HBS te Gorinchem tot de le klasse J. Egberts te Woudrichem, Anna C. Snoek te Nieuw end ijk, en tot de Chr. H.B.S. te Gorinchem: Wouter Brienen te Werkendam, Sjoerd Ei kelboom te Sleeuwijk, Willem H. Koopmans te Almkerk, Hendrika Rombout te Nieuwendijk, Jan C. Vis set te Werkendam, J. D. Schouten te Andel, Mar pi us v. Andel te Sleeu wijk, Wim v. Houwelingen te Wer kendam. Geslaagd voor het Mulo Di ploma A van de Mulo school te Go rinchem: J. C. den Boer te Alm kerk en A. v. d. Stout te Nieuwen dijk. Diploma B: H. Vink te Woudri chem en C. H. Baelde te Werken dam. Eten commissie van kerke hik overleg1; heeft er voor gezorgd, dat een aantal in de oorlog;getroffen gemeenten geadopteerd werd door een gemeente, die. niet door oioringsgie- yveld had gieteden. Zo is de Herv. igiemeente van Meeuwen toegewezen aan de Herv. kerk van Bodegraven voor hulp. Een 2-tal collectes in de kerkdiensten des Zondags brachten needs een aanzienlijk bedrag, dp en Be Hetv. kerkeraad heeft dit be drag voigemaakt tot f3000. ,Een commissie uit de kerkeraad is naar Meeuwen gereisd om die som aldaar te overhandigen en de situatie op te nemen. Nader vernemen wij, dat de kerk voogdij heeft gemeend hulp te moe ten bieden, dit college heeft f 5000 afgestaan voor de ophouw van de kerk. Ds. Hoeufft van Velzien heeft in een hartelijk schrijven de N!ed. Herv. kerk van Bodegraven zijn dank be tuigd voor de f 8000 die een be langrijke bijdrage vormt tot de op bouw van kerk en pastorie. De leerling|en van de Christ, school zullen een reisje maken naar Schiphol en Oud-Valkeveen, op Vrij dag 8 Juli a.s. iMet de Kota Intgn hoopt ,op 13 dezer In het vaderland te arrive ren, de militair J. Qiuirijns alhier. Tol bestuurslid van de Ver. van Chr. Onderwijzers, afd Gorcum, is benoemd Mej. Lankhaar alhier. De Plaatselijke afdeling van de P'attelandsvrouwen alhier, hoopt op Dinsdag 5 Juli a.s. onder leiding ran haar Presidente, mevr. vah Beem-v. d. Brink, per autobus een uitstapje te naken naar de kersen boom gaar den in de Betuwe- Arch. A. Penning te Almkerk heeft aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor A. J. Bron al hier. Begroting f 17900. Fa. v. Straten, W'drichem f 18149, C. F. v. Wendel de Joode 18499,— 18530,— 18900 19805,— '20214,50 20450,— 20523, 15884,- 15985,- 16266,- te Sleeuwijk P. v. Dalen, Arkel Fa. Groeneveld, W'chem J. Bakker, Hoogblokland A. J. A. Smits, Andel Fa. Tanicens, Andel J. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk Laagste inschrijver Fa. v. Straten te Woudrichem. Bouwen woonhuis voor J. v. Tilborg alhier. Arch. A. Penning te Almkerk. Begroting f 15990, W. Duizer, alhier f 14197, P. v. Dalen, Arkel 15775,- Fa. Tankens, Andel 15780, A. J. A. Smits, Andel 15880,45 Fa. v. Straten, W'chem J. v. Wendel de Joode Sleeuwijk C. F. v. Wendel de Joode te Sleeuwijk J. Bakker, Hoogblokland 17106,;1 Laagste inschrijver W. Duizer. Bouwen woonhuis voor J. A. Smits alhier. Arch. A. Penning te Almkerk. Begroting f 16,900. W. Duizer, Sleeuwijk f 16973, W. Duizer, Rijswijk P. v. Dalen, Arkel Fa. v. Straten, W'chem Fa. Tankens, Andel J. Bakker, Hoogblokland C. F. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk A. J. A. Smits, Andel J. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk Laagste inschrijver W. Duizer. Mej. F. Mans alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Heilo. In de Donderdagavond gehou den gemeenteraadszitting werdiep de Igieloofbrieven onderzocht van de nieuw benoemde raadsleden. Die van de heren Th F. v. Wendel de Joode, G. Ippql, H. de Koning!, C. Dekkier, C. P. Beukenkamp, F. de Bruijne L. W. v. Straten. ,P, Sterrenburg en J. v. d. Stelt H;zn. wierden in orde bevonden en werd to.t toelating beslo ten. Om de heren D. Groenieveld ©n W. F. Groeneveld moest worden ge loot .aangezien het broeders zijn. Het lot viel -o\p de heer D. Groeneveld, die als vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid zitting heeft en wiens .geloofsbrieven eveneens, in or de werden bevonden. 1727,0,70 17630,— 17684, 18837, 18885, 19618,— 19737,70 19848,— Op voorstel van B. en <W. ,werd besloten tot overname van de muziek tent van het muziekgezelschap „Wil- helmina", voor het bedrag van f 1000. Eveneens tót aankoop van een nou- ten barak liggende op het Fort Al- tena" groot ongeveer 12x22 meter, die geplaatst zal worden op het ge meenteterrein in de omgeving van het Kees vaü de Sandeplein, om ingericht te worden als vergaderlokaal. Vervolgens werd besloten "het be staande gebouw „Vegos" te doen ver bouwen tot 5 woningen. (Volledig verslag in het volgend nummer). Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier, ontving thans een beroep naar Lexmond. Ds. J. Fokkema, voorheen Ned. Herv. predikant alhier, thans lid van de Tweede Kamer en laatstelijk predi kant te Delft, zal zijn lidmaatschap van de Kamer wtegens gezondheids redenen neerleggen en stelt zich we der beroepbaar in de Ned. Herv. kerk. Bedankt voor het beroep naar de Geréf. kerk alhier, Dor. K. Runia, candidaat tot de H. Dienst te Leeu warden. Vrijdag 8 Juli a.s. zal het her bouwde kerkjglebouw officieel in ge bruik worden genomen. Des mid dags te 2.30 uur zal in de kerk in verband daarmede een plechtige sa menkomst plaats hebben van gemeen te en diverse 'genodigden. Des avonds wordt dan door ds. Harkema e^n dankstond gehouden. J.l. Donderdag waren op het Consultatiebureau voor zuigelingen al hier 14 kinderen voor onderzoek aanwezig. Pp 28 Juni j.l. mocht het echt paar A. C. Bouman-van Bergeijk het feit herdenken, dat zij voor 55 jaar in het huwelijk traden. Ondanks het feit, dat zij geen ruchtbaarheid aan deze herdenking hebben gegeven, heeft het hup toch niet aan belangstelling ont broken. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Toen een motorrijder uit Bra- kel ,met op de duo de beer J. de Graaf, op de Hoge Maasdijk nabij de kerk te Aalburg reed, liep plotseling een hond voor de motor. Door snel uit te wijken trachtte de motorrijder een overrijding te voorkomen, waar op de duorijder niet bedacht was, zo dat hij 'van de duo werd geslingerd en bewusteloos op de dijk bleef lig gen. Dr. Aanen alhier, die terstond aanwezig was, constateerde een sche- delbasisfractuur en achtte overbren ging naar het ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk. De heer E. A. van Ballegooijen, die juist passeerde, steldje zijn auto hiervoor terstond disponibel. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. J. Pos. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het formu liergebed, waarna hij de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard her denkt en de wens uitspreekt dat de ze met zijn gezin nog vele jaren ge geven moge zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden een 17-tal in gekomen stukken op advies van B. en W. voor kennisgeving aangeno men. Van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heili gen Naam is een verzoek ingeko men om een jaarlijkse subsidie. Op advies van B. en W. wordt besloten een subsidie le verlenen van f 10,per jaar. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te de uitweg vail C. A. Vervoorn, ka dastraal bekend sectie F 396 van de eigenaar aan kan kopen tegen een bedrag van f 0,75 per vierlc. M. Besloten wordt deze uitweg aan te kopen tegen genoemde prijs, na Fen bedrag van f434,75 wordt be schikbaar gesteld voor de aanschaf fing van benodigdheden ten behoe ve van het vak „Handenarbeid" in de klassen VI en VII van de O. L. School alhier. Hierna wordt na voorlezing door de Voorzitter de 8e en 9e wijziging der begroting 1948 goedgekeurd. Op advies van B. en W. wordt de verordening op de heffing der be lasting vermakelijkheden gewijzigd in dien zin, dat bij sportwedstrijden met een toegangsprijs beneden de 25 cent vrij van ver makel ijk lied en- belasting zullen zijn terwijl bij bios coopvoorstellingen een belasting van 35 pCt. geheven zal worden. Bij het niet of niet tijdige nakoming van de verplichtingen tot betaling van heL verschuldigde bedrag wordt het te betalen bedrag met een eenvoud verhoogd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een rekening-courant over eenkomst met dé N.V. Bank voor Nederlandse Gem. aan te gaan ter financiering der kosten van het weg dek Burgemeesterposweg tot een bedrag van f 50.000. De Voorzitter zegt, dat hij een bespreking met J. C. v. Wijk heeft gehad en, dat van Wijk thans heeft toegestemd tot verplaatsing van de muziektent. Spreker zou deze ver plaatsing op kosten van de gemeen te doen geschieden en vraagt hier voor het nodige bedrag beschikbaar te doen stellen. Daar dit een goede verbetering betekent hecht de raad hieraan zijn goedkeuring. Aan de ambtenaren ter secreta rie wordt overeenkomstig de circu laire van de Minister van Binnenl. Zaken een gratifiatie toegekend. Van de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is een verzoek ingekomen om beschikbaarstelling van een lokaal len behoeve van een op te richten Kleuterschool alsmede een bijdrage in de kosten salarissen e.d. De Voorzitter zou het lege lokaal in de O. L. School beschikbaar wil len stellen en heeft hierover advies gevraagd aan het Hoofd der School. Het Hoofd der school maakt echter bezwaar daar deze bedoeld lokaal zou willen inrichten voor het geven van handenarbeid alsmede gebruikt wordt bij voorstellingen met de pro jectielantaarn. Bedoeld lokaal is door een glazen wand gescheiden van het leslokaal en een en ander zal hinderlijk werken. De Voorzitter zegt dat indertijd wel toezegging is ge'daan om het lege lokaal al' te schermen tegen licht om de uitwerking van de pro jectielantaarn beter tot zijn recht te laten komen, doch toen is er niet bij stil gestaan dat in dit lokaal de gehele glazen wand afgeschermd zou moeien worden. Voor deze doelein den kan men dus beter een ander lokaal nemen daar men dan maar twee ramen heeft af te schermen. Met wal goede wil kan men de handenarbeid heel goed in het les lokaal geven. De glaze wand zal zeer zeker hinderlijk zijn maar met geluiddempend materiaal, b.v. het doortrekken van een muur, kan dit makkelijk veranderd worden. Het le ge lokaal heeft nooit een bestem ming gehad en is reeds voor ver schillende doeleinden gebruikt, zo als distributie, cursussen en maga zijn van de Hark e.d. Spreker zou dan ook advien in willen winnen bij de Inspecteur van het Lager On derwijs. Het Kleuteronderwijs is vangroot belang en verschillende ouders heb ben reeds te kennen gegeven, dat een 34 kinderen deze school zullen bezoeken. Het lege lokaal in de O.L. School is voor deze 34 kinderen wel te klein doch een 25-tal kinderen zouden geborgen kunnen worden. Wanneer er 25 kinderen voor dit onderwijs aanwezig zijn dan kan met één hoofd volstaan worden en, kan de helpster vervallen wat nog s „Ja, juist, mijnheer Bosch vanDra- kenstein. He, wat een mond vol. Hij maakte er altijd een grapje mee en zei„Zegt u dan alleen maar Draak, juffrouw Boendermaker, dan vergeet u het nooit". 1 „Wat was er toen met die mijn heer Bosch van Drakenstein?" „O, weet u dat niet? De hele stad was er immers vol van. Mijnheer Draak zal ik dan maar zeggen, stu deerde ook in de stad en hij was olotseling verdwenen en niemand leeft jfhem meer gezien of wat van ïem gehoord- Er heeft toen nog een reel stuk van in de kranten gestaan, maar ze hebben hem nooit meer ge vonden. "Hij is misschien wel in een van de .grachten gevallen, want hij dronk nogal veel en ging 's avonds laat bij zijn vriend vandaan. Dan wa ren de laatste trams al veeg en 'dan moest hij lopen naar zjjn kosthuis. Hij woonde ergens op de Papengracht en dat was een heel eind van zijn huis af". ,.Dius als ik het goed begrijp, juf frouw Boendermaker, is die mijnheer Bosch van Drakenstein ongeveer ter zelfder tijd verdwenen toen mijnheer Van der Velde bij u vandaan ging". „Jawel, mijnheer. Een dag of wat nadat die mijnheer Draak nog bij mijnheer Antoon was geweest, ging mijnheer Antoon wég". De inspecteur stond op en wiste zich het zweet van bet gelaat. Lieve help, wat een kletskous. Hij had er schoon genoeg van. „Ik weet voorlopig genoeg, juf frouw Boendermaker. U hebt de po litie een grote .dienst bewezen en de politie is u daarvoor heel dank baar. Mocht ik nog eens het een en ander van u willen weten, mag ik dan nog eens aankomen?" vMaar dat spreekt toch vanzelf, mijnheer. U bent altijd welkom. Dat heb ik vroeger ook altijd gezegd, toen ik nog studenten in mijn huis had. Ik zei altijdhenen, jullie mpogt altijd vrij je vrienden mee naar boven némenv maar geen dames., dat wil ik niet. Ik heb een net pension en ik wil g'een opspraak in mijn huis, ja, dat zei ik altijd en de heren hebben zich dan ook netjes gedragen". Daarvan ben ik nu vwpl overtuigd, juffrouw", antwoordde de inspecteur lachend, terwijl hii Jiaar de hand gaf. Terwijl hij terugreed paar de bin nenstad, knikte hii meermalen tevre den. Dit mysterie zou al spoedig op gelost zijn. Dank zij de praatgrage juffrouw Boendermaker was er al heel wat duisters in deze zaak opgehel derd. HOOFDSTUK 2. Het net trekt zich tezamen. En nog immer was de gezeten en geachte planter van der 'Velde zich onbewust van het naderend onheil, dat zich reeds boven zijn hoofd ver toonde- Maar in Leiden" weid het net al vaster om hem heen getrok ken. Inspecteur Hoekstra had bij het bevolkingsregister nauwkeurig gein- formeerd naar het tijdstip van de verdwijning) van Willem Bosch van Drakenstein, terwijl hij eveneens te weten was gekomen op welke dag Antoon van der Velde uit Oegstge.est was vertrokken. Tussen deze beide data lagen enkele dagen en het ver dere onderzoek had uitgemaakt, dat Bosch van Drakenstein het laatst was gezien in de villa te Oegstgeest. Hij was des avonds om ongeveer half acht vertrokken naar zijn vriend van der Velde. Daar hadden de beide jongelui zitten kaarten. Maar hij was 's avonds noch 's nachts en ook na dien niet teruggekeerd in zijn kost huis aan de Papengracht. Hij was in het niet verzonken. Van de familie van die verdwenen jongeman >vas er alleen nog maar een getrouwde zuster, die geconfron teerd werd met het lijk- Zij herkende haar broer aan zijn kleren en ook aan de brief, die hij in zijn zak had, want die was afgezonden door zijn vader, die toen nogi leefde. Deze was ongeveer een half jaar na het ver dwijnen van zijn zoon overleden. De dochter was getrouwd met een kapi tein van het Nederlandse leger. Ver dere familieleden waren er niet meer in leven. Het tweede onderzoek van de po litiedeskundige had weinig positiefs tot resultaat gehad. De mogelijkheid bestond daarvoor waren enige vage aanwijzingen dat de jongeman door wurging om het leven was ge bracht, zodat er sprake was van moord. Dioch met zékerheid viel dit niet te constateren. Daarvoor had het lijk reeds te lang, onder de grond gelegen. In verband met bet belang van het onderzoek werd de hele his torie geheim gehouden, voor zover dit mogelijk was. Intussen werkte in specteur Hoekstra vérder en drie da gen na de ontdekking was hij zo ver, dat hij, na een onderhoud met de officier van justitie toestemming verkreeg een arrestatiebevel uit te vaardigen voor de planter Antoon van der Velde op Java. Deze schrok enigszins, toen hij de politieauto voor zijn woning zag stap pen. Het was in de namiddag en hij had net gjernaüdied en een schoon pak aangetrokken. Des avonds was er een fees-tje bij een 1 bestuurslid in de buurt en hij maakte zich gereed om er heen te gaan. De Europese politieman beduidde hem dat het hem erg speet, dat hij de heer vaü der Velde moest lastig ^llen, doch dienst is dienst, niet waar? Of mijnheer van der Velde zo vriendelijk wilde zijn om even moe te gaan naar Soerabaja. Men moest dringend een paar belangrijke inlich tingen van hem hebben. De jongeman voelde zich beurte lings koud en warm worden. Hij keek de politieman 'doordringend aan, als wilde hij zijn gejdachten.peilen. Was het alleen maar om een paar inlich tingen te doen of... Hij durfde aan het vreselijke niet te denken. „Een ogenblik, dan 'ben ik tot uw beschikking". JTij joelde en zei en kele woorden tot zijn toesnellende huisjongen. Een paar minuten later kwam de bedrijfsleider, Simons, die reeds onder van dier Velde's vader had gewerkt. Simons" T sprak van der Velde enigszins nerveus, „ik moet even naar Soerabaja. Ik Weet niet ,hoe lang ik wég blijf, maar ik draag jou de ge hele verantwoordelijkheid van de on derneming pp. "Gedurende mijn afwe zigheid treèd je in mijn rechten en kun je het bedrijf zelfstandig 'behe ren. Ik heb een en ander zwart op wit staan. Hiér zijn de sleutels. In het linkervak van het bureau kun je de papieren vinden. 'Misschien ben ik vanavond of morgen vroeg weer terug, maar anders..." „U zult over mij niet te klagen hebben, mijnheer", antwoordde dé oude man rustig. Toen dit in orde was, kwam van der Velde naar de politieman toe en zei: „We 'kunnen gaan. Ik ben gereed". Hij „stapte in de gereedstaande au to, die hem in een paar uur naar Soerabaja bracht. Daar kwam hii al spoedig tot de conclusie, dat het ernst was en dat zijn onbehagelijk gevoel hem niet bedrogen had. Er was van uit Holland een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Waarom, ja dat wist men in Soerabaja ook niet. Maar de politie had opdracht gekregenom mijnheer van der Velde nog diezelfde nacht over te brengen naar Batavia. De reis zou per nachtrein geschie den. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2