Raadsverslag VEEN, Raadsverslag Poederoijen, Binnenland Groenvoedergewassen in deze tijd. gehouden op Maandag 27 Juni, des nam. 2,30 uur VoorzitterEdeLachtb. Heer C. B. Landweer. SecretarisWelEd. Heer Morelis sen. 1 Afwezig de heer v. d. Pol, als de Voorzitter de vergadering met het for muliergebed opent. Lezing der notulen wordt aange houden. Ingekomen stukken: -Goedkeuring door Ged. St. van de gemeentebroting 1949 en de gemeen- terekeninig! voor 1947 idem een aan tal besluiten tot goedkeuring van raadsbesluiten tot wijziging der ge meentebegroting idem van het raads besluit tot het afstaan van enige grond aan de bewoners van de Nieuw- straat. 1 De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een kas geldlening hebben aan gegaan tot een bedrag van f 10.000, waarop zij thans de goedkeuring van de raad vragen. Deze goedkeuring wordit verleend. Bericht goedkeuring van de ver hoging van het crediet voor de nieu we luidHok die op jkömst is. Procesverbaal van de zitting van het hoofdstembureau over de laatste verkiezing voor leden van de gemeen teraad. Procesverbaal van kasopname, ver richt door het Verificactiebureau van de Vereniging van Nederl. gemeenten bij de gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Bericht van de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, waar in deze kennis gteeft, dat de gejneente een bedragt van f697.50 is toege wezen voor de verbetering van een woning. B. en W. stellen voor de giemeente eenzelfde bedrag te doen beschikbaar stelen. lOok hiermede gaaf de raad ac toord. Adres van de voetbalver. .Achil les", waarin deze verzoekt de huur van het terrein, dat zij van de ge meente gepacht heeft en die f 150 per jaar bedraagt, te willen verlagen, aangezien 'de vereniging hoge kosten moet maken om het terrein in orde te doen breriglein. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en de 'huur op f75.per jaar te bren- g'en. De heer Smits heeft niets tegen voetballen, doch hij zou de huur bren gen op het louide peil, dit acht hij billijk tegjenover >de andere huurders. De Voorzitter merkt op, dat de raad zelf besloten heeft tot Verhu ring tegen 'de prijs van f150.per jaar. B. en W. achten f75.een redelijke prijs. IMet op een na aljgiemleinie stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De heer Smtis stemde tegen. Verzoek van het bestuur van het Sanatorium Klokkenberg, om voor eenmaal een subsidie van 10 cent per inwoner te mogen ontvangen. Hoewel B. en W. overtuigd zijn van het nut van de stichting menen zij toch, dat het niet op de weg van de gemeente ligt aan het ver zoek te voldoen. De raad is het hiermede eens. Verzoek van de Bond tegen de schending van Gods heilige naam, om subsidie. 1 Op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van f 10.te verlenen. 1 Verzoek van het bestuur van de Oranjevereniging „Margriet", om voor het te houden feest een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvan gen voor de tractatie der schoolkin deren. Het feest, dat aanvankelijk op 7 Juk was bepaald, is thans uitge steld tot de maand Augustus, daar om verzoeken B. en W. het adres aan hen te renvoyeren voor advies, aangezien er nu niet meier die grote haast bij is. De raad gaat ook hier mede accoord. Schrijven" van de Minister vanRin- nenl. Zaken, waarin deze voorstelt de toelage die het rijkspersoneel voor 1949 weet ontvangt, ook te verlenen aan het gemeentepersoneel. In 1948 bedroeg deze toelage f 50.B. en W. stellen voor deze ook voor 1949 te verlenen. De raad besluit overeenkomstig dit voorstel. De Voorzitter zegt, dat de raad het vorig jaar heeft besloten tot toe treding van de Schoolartsendienst Almkerk. Deze dienst is thans ver groot. De naam is nu Schoolartsen- dienst Almfcerk-Zevenbergen. die 20 gemeenten omvat. B. en W. stellen voor het genomen besluit in te trek ken en thans te besluiten tot toetre ding van de vergrote dienst. Aldus wordt besloten. Verzoek van de ingezetene C. Ha- zelegter, om gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus het venten met ijsco in de gemeente te verbie den, aangezien hij van de venters die vali buiten de gemeente komen. veel schade ondervindt bij zijn ver koop van ijsco. B. en W. stellen voor het verzoek aan hen te renvoyeren. Inwilliging is niet zo eenvoudig, aangezien aan deze venters door het gemeentebe stuur een ventvergunning voor een of drie maanden is uitgereikt. De heer Timmermans maant tot voorzichtigheid, veel ingezetenen van Veeh gaan met hun waren ook buiten de gemeente. Besloten wordt vervolgens tot hef fing van 150 opcenten op de per sonele belasting voor he.t dienstjaar 1949—1950. B. en W. stellen vervolgens voor, het aanbod van de Bank van de Vereniging van Nederl. gemeenten, die een drietal leningen, gesloten te gen een rente van 4 pet. wil conver teren tegen een rente van 3 pet., te accepteren. •Met algemene stemmen wordt door de raad hiertoe besloten. Van het bestuur der Stichting 1.940 '45 een verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor het bedrag hier voor te stellen op f25.Aldus wordt besloten. Subsidieaanvraag Chr. Landbouw- winterschool te Gorinchem. B. en W. stellen voor, evenals verleden jaar een subsidie van f 10.te verlenen en daarnaast f25.voor elke leerling; die uit de gemeente de school be zoekt. Met algemene stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. De -Voorzitter deelt mede, dat de gemeente nog een toewijzing aan bouwvolume van 350 M3 heeft ver kregen voor Frans Timmermans. B. en W. vragen machtiging tot de bouw over te gaan. De heer Timmermans vraagt, waar de woning komt te staan, waarop de Voorzitter antwoordt, op de grond van de erven Jiskoot. De gevraagde machtiging wordt door de raad verleend. De begrotingen 1948 en 1949 wor den gewijzigd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Rondvraag. i De heer Smits vraagt wie winnaar was van het mooiste opschrift voor de nieuwe klok. De Voorzitter deelt mede, dat dit is geworden mevr. Schreuders-van Wijk. i De heer Dekker vraagt, hoeveel inzendingen er waren, waarop de Voorzitter meedeelt dat dit er 50 a 60 waren. t De heer v. Ballegooijen zegt, dat de lichtpaal bij Clement nog steeds niet is verplaatst. 1 De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit binnenkort gebeurt. De heer Timmermans informeert hoe groot het bedrag is, dat de ge neesheer ontvangt voor de armen praktijk. D;e Voorzitter deelt mede, dat dit f 600.— per jaar bedraagt, De heer Timmermans acht dit on billijk. Steeds meer spoort de dibkter de mensen aan, om zich bij het zie kenfonds aan te sluiten, daardoor is de armenpraktijk vari weinig belang meer en dientengevolge het bedrag te hoog. De Voorz. merkt op, dat ook de doodschouw en vaccinatie voor 't be drag verricht wordt. Hij wil over deze kwestie echter wel eens met de dokter praten. Verlaging is evenwel niet mo gelijk, dit is alleen mogelijk als er een ander in de plaats van de tegen woordige geneesheer komt. De heer Honcoop zou wei iets wil len zeggen over die praatjes die er rondgaan, betreffende de siibsidie voor de verbouwing van de woning van Jan Zonneveld. Veel stof is daar over opgewaaid en men heeft ge zegd, dat spr. deze subsidie zou heb ben tegengewerkt. Niets is echter min der waar, "hij heeft voor 100 procent deze subsidie mede voorgestaan. Al leen heeft spr. voorgesteld, dat niet de oude woning zou worden opge knapt, doch dat Zonneveld' een ge heel nieuwe woning zou krijgen over de sloot. Nu houdt hij gen woning die op straat staat, in het andere geval had hij dan een nieuwe woning gekregen, met waarschijnlijk een stuk je grond er bij. Daar komt nog bij, dat er een nieuwe wfejg komt, tenge volge waarvan de bestaande Woning over 10 of 15 jaar misschien ontei gend moet worden. De heer Timmermans merkt op, dat de man tegen zichzelf is, als over de sloot had gebouwd had hij veel verstandiger gedaan. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. DE SHASTA DAM INgNOORD-CAROLINA Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. J. Pos. SecretarisMr. J. v. Dalien. Afwezig de heer Dufourné. De Voorzitter .opent de vergade ring met het formuliergebed, waar na hiii memoreert de jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, daarbij de wens uitende, dat Z.K.H. nog lang gespaard moge blijven voor gezin, land en volk. 0(p jde door d'e secretaris gelezen notulen vqn de vergadering vaïn 24 Mei j.l. zijn geen aanmerkingen. Bij .de ingekomen stukken zijn ver schillende goedkeuringen van Ged'. Staten op reeds eerder genomen raadsbesluiten, o.m. verhoging belo ning gemeentebode, idem1 school- schoonmaakster, idem grafdelver aan gaande aankoop grond ten behoeve van het uitbreidingsplan, e.a., die al le op voorstel van B. en W. voor kennisgeving worden aangenomen. Op verzoek krijgt de Bond tegen het misbruiken van Gods Naam te Den 'Haag voor dit jaar een subsidie van f 10.1 De begroting 1948 ondergaat nog maals enige wijziging van administra tieve aard. Op voorstel van B. en W. wordt een hypotheek verleend van f 600 aan de hegr E. van Veen te Poederoijen op een stukje land waarop zijin wo ning gebouwd is. Ingetrokken wordt de bestaande ge meenschappelijke overeenkomst met de 'gemeenten Zuilichem en Neder- hemert betreffende het schoolgaan van kinderen anders dan in de ge meente van inwoning, daar in deze een rijksregeling geldt. Een lopende kasgeldlening wordt wat de termijn van aflossing aangaat, verlengd. Het gemeentepersoneel zal ook dit jaar weer een gratificatie ontvangen van 2 pet. met een maximum van f 50.i De verordening aangaande belas ting op vermakelijkheden, wordt zo danig gewijzigd, dat voor bioscoop- voorstellingien voortaan 35 pet. ge heven za l worden. De gemeentewoning die binnenkort door verhuizing van de heer H. v. d. Wetering te Poederoijen vrijkomt, wordt volgens het advies van de Woonruimte-commissie verhuurd aan E. Groeneveld te Poederoijen voor f3.per en bij de week. De Voorzitter deelt mede, dat nog steeds .geen onderwijzeres aan de Openbare school te Poederoije'n is benoemd kunnen worden, ondanks hier reeds veel moeite voor gedaan is. De aanbesteding voor de te bouwen woningen is niet meegelopen. De laagste inschrijver was nog ver boven de begroting, zodat geen toestemming verkregen kan worden tot gunning. Getracht zal worden ze onderhands kwijt te raken voor de van over heidswege toegestane M3 prijs. Rondvraag. De heer van Ooijen wijst er op, dat geen waterputten bij de nieuwe woningen aangebracht zijn. De Voorzitter zegt, dat dit nog komt. De heer ten Hagen vraagt naar de bouwvergunning voor G. van Veen te Poederoijen. 1 De Voorzitter zegt, dat deze nog niet kan worden afgegeven. De heer de Gier informeert naar de overname van de toren te Poe deroijen van de kerkvoogdij. De Voorzitter zegt, dat de bespre kingen hierover binnenkort zijn te wachten. De heer Maas wijst op een hond van de heer G. Kersten te Aalst, die op het Gemeent ruzie dreigt, te veroorzaken. De heer Bok wijst op de mogelijk heid, dat de eigenaar van de laad plaats te Poederoijen deze niet meer voor de inwoners ter beschikking zal stellen. Dit zou vooral ih de herfst maanden bij het verladen d!er suiker bieten vast kunnen lopen. Besloten wordt de Tec hm Dienst een en ander te doen opnemen <en, mits de kosten niet te hoog worden, te trachten deze laadplaats in eigen dom aan de gemeente te; krijgen. De heer van Ballegooijen uit nog een klacht over het veelvuldig venten lan,gs de huizen de laatste tijd, waar door de plaatselijke neringdoenden schade zouden ondervinden en zou daarom de legiesgelden op de vent vergunningen hoger willen stellen. De Voorzitter betoogt, dat hierme de dit euvel niet uit de wteig geruimd is. Hierna sluiting! door lezing van het d ankg eb e dsf o r rnu lie r De verbouw van groenvoeder is in deze lijd van groot belang. Het gaat er om van de Nederlandse cultuur grond de grootst mogelijke opbrengst te verkrijgen; daarbij dienen de groenvoedergewassen als tussenteelt naar voren te worden gebracht. Als hoofdgewas kunnen ze slechts voor een ander gewas in de plaats komen, maar als tussenteelt maken ze een periode tussen twee opvol gende gewassen productief. Moeten bijv. volgens het bouwplan aardap pelen worden gevolgd door haver of een ander in het voorjaar te zaai en gewas, dan is het onder normale omstandigheden reeds jammer, in dien in deze tussentijd de akker braak blijft liggen. Thans is het dringender dan ooit, dat na aardappelen als tussenteelt bijvoorbeeld snij rogge als groen voe dergewas wordt gezaaid. Bij de groenvoedergewassen, die als hoofdgewas worden geteeld (ver schillende soorten klaver, luzerne, wikken, kunstweiden), zijn er in de laatste jaren enkele bijgekomen, o.a. silomais, mergkool en zoete lupinen, v aar\ an vooral de mergkool van zeer groot belang is. Reeds vroeger fiebben wij er op gewezen, van hoe groot belan» de groenvoedergewassen zijn en hc^de ze in vele gevallen een uitkomst zijn geweest gedurende de staltijd. Maar thans is het wel meer dan ooit noodzakelijk, dat iedere land bouwer zich hiervan terdege reken schap geeft en niet nalaat om alles in het werk te stellen om voor de komende tijd te zorgen. Er zijn er nog altijd, die menen, dat voor hun bedrijven de groenvoe dergewassen niet van belang zijn, omdat zij op hun bedrijven een juis te verhouding tussen veestapel, gras land en bouwland hebben. Over het algemeen is dit evenwel meer schijn dan werkelijkheid, omdat ook voor hen krachtvoeder dient te worden aangekocht en dit gedurende destal- tijd een belangrijke plaats inneemt. Juist in deze tijd, nu men niet over voldoende deviezen beschikt, is het de plicht van iedere boer, om zoveel mogelijk veevoeder op eigen land te verbouwen. Natuurlijk kan men geen behoor lijke oogsten van groenvoedergewas sen krijgen, indien men niet door een doelmatige en volledige bemes ting, waarbij de stikstof een eerste plaats inneemt, er zorg voor draagt, dat het land in zodanige toestand ver keert, dat aan alle te stellen eisen is voldaan. Het gaat hier om een groot belang en dit mag men niet onderschatten. Wij hebben zoveel vertrouwen in onze landbouwers, dat zij ook in dit jaar alles in het werk zullen stel len om te komen tot een zo groot mogelijke oogst, waarbij zij dan voor al aan de zo belangrijke teelt der groenvoedergewassen hun volle aan dacht schenken. K. UITVERKOOP TEXTIEL ZON DER PUNTEN. Het ministerie van economische za ken deelt mede, dat aan die textiel- handel de gelegenheid zal worden ge geven van 18 tot en, met 30 Juli a.s. textieilglQederen vrij of tegen verlaag de puntenwaarderinlgj te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenmin ste 10 pet. worden verlaagd. EEN SLECHT BEGIN. In verband met het verbod tot toe lating van Ndderiandse journalisten te Djogja heeft de verenigde dagblad pers, omvattende de Indonesische, Chinese en Europese pers, aan de sultan van pjojgija een telegram ge zonden, waarin verzocht wordt om onmiddellijke in trekking! van het verbod. „Het verbod bren(gt eie,n juis te nieuwsvoorzieninlg in gevaarde journalisten aanvaarden eventueel ri sico", zo wordt gezegd. De „Nieuwsgier" van Donderdag zegt t.a.v. dit verbod„Een slecht; begin". Het blad noemt twee be zwaren teglen de maatregel1: ten eer ste, een nieuw tijdperk wordt injgeluid met uitgesproken discriminatie tegen de Nederlanders, ook al wordt dleizie genomen voor hun1 bestwil, en voorts het alglerrièen en principieel bezwaar teg|en elke belemmering van infor matie der pers, zolang zich daar tegen niet zeer belangrijke landsbe langen verzetten. Het blad hoopt, dat de sultan alsnog zijln beslissing her ziet, mede terwile van het republi keinse prestige. VAN 3 t.m. 30 JULI 5 EXPjORT- EIEREN PER KIP. Ten behoeve van de export moetan pluimveehouders in de periode van 3 Juli t.m. 30 Juli 5 eieren per kip (voorafgaande periode 7) leveren. De desbetreffende exportzeigels moeten uiterlijk 22 Juli a.s. bij de plaatselijk bureauhouder zijn ingele verd. DE BESTRIJDING VAN DE PREIMOT. De Planlenziektenkundige Dienst deelt mede, dat de tweede vlucht van de preimot is begonnen. In ver band hiermede is het gewenst zowel de consumptie-prei als de prei en uien geteeld voor zaad, te bespuiten met 0,1 pCt. nicotine, waaraan een uitvloeier in de dubbele sterkte als gewoonlijk, is toegevoegd. De blade ren en het hart der planten dienen goed te worden geraakt. Eenmaal per week spuiten is voldoende; bij koel regenachtig .weer eenmaal per 10 dagen. Zodra de bespuitingen kunnen worden beëindigd, zal dit bekend worden gemaakt. gehouden op Woensdag 29 Juni, des v.m. 10 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4