Plaatselijk Nieuws SPOOR terker dan de haat Teken in bij de Firma L J. VEERMAN, Tel. 19, Heusden AMMERZODEN. Tot onderwijze nes aan de Chr. School alhier is benDemd, mej. Kroon te 's Gravenhage. ANDEL. De heer L. A. v. De ten al hier is herbenoemd tot plaatsvervan gend bestuurslid van de afd. Noord brabant van de Centrale Landbouw Onderlinge"- ALMKERK. Op een Bes^ursvergiadering van de Vereniging: voor K.l. onder het rundvee, werd daar de stemmen staakten, bij loting de heer Bouwman te Aalburg tot insiminator 'benoemd. BABILONIëNBROEK. Op Dinsdag 28 Juni j.l. was het 60 jaar gereden, dat het echt-" paar A. Brander horst en P. 'Braai- derhorsriplankers in het huwelijk trad, welke gebeurtenis op 29 Juni op feestelijke wijze werd herdacht. Reeds op Dinsdag, was de gehele familie bij elkaar in de ouderlijke woning, en 'kwamen de buurtbewoners en velen van elders het diamanten paar reeds hun gelukwensen aanbie den. Op Woensdag zou echter pas het grote feest plaats hebben in het gym nastieklokaal der Openbare lagere school. In de namiddag kwamen weer ve len feliciteren, doch 's avonds kwam het voornaamste- Om ongeveer 7 uur kwam het huldiging(scomité, teneinde namens het gehere. dorp de gelukwensen aan te bieden. Bij monde van de heer J. Dekker Azn. werd het bruidspaar- met de familie toegesproken, waar na hij enkele dames verzocht het aan denken dat door de bewoners was geschonken, bestaande uit twee arm stoelen en een" prachtige bloemen mand, te overhandigen, terwijl bo vendien een couvert miet inhoud aan het krasse paar werd ter hand ge steld. Hierna werd nog gesproken door het comitélid, de heer W. Stravier Azn., welke nog enkele herinnerin gen uit het velerden naar voren bracht en tenslotte namens het comité nog, een bloemstuk liet aanbieden. Hiermede was echter bet officiële gedeelte nog niet ten einde, want zoals vroeger vaak niet gebeurde, wias ook 60 jaar geleden aan dir echtpaar geen trouwboekje ter hapd gesteld, hetgeen thans nog goed gemaakt moest worden. De heer Prinse over handigde namens de burgemeester, welke op Dinsdag reeds zijn geluk wensen persoonlijk kwam aanbieden, dan ojp de dag v,an de herdenking van hun huwelijk, na zestig: jaren, het trouwboekje, volledig ingevuld en zo als gewoonlijk, maakte de teer Prinse er npg; de nodige humor bij, want zo merkte hij om. op, miotTht het bruids paar het boekje nog: nodig hebben, ze. zijn er nog "kras genoeg voor, ik neem voor ,20 jaar de kosten van opvoeding voor mijn rekening) en het gehele comité blijft borg. f Hierna verzocht de beer Dekker nog gezamenlijk te zingen Lang zul len zij leven", waarna het officiële gedeelte werd besloten. Men bleef echter nog lange tijd in gezellig samenzijn bijeen en het zaaltje was overvol, waaruit wel blijkt hoe men met dit oude paar meeleeft. Op Zaterdag 9 Juli a.s. zal ook in ons dorp een huisciolle>cte worden gehouden ten bate van het sanatorium „Zonnegloren". Zoals u allen weet, zijn de kosten van ver zorging in ëen sanatorium hoog en is het vaak nodig, dat patiënten die op genomen moeten worden hierbij fi nanciële steun nodig hebben. Wij allen merken niet als wij goed .gezond zijn, wat dat voor een waarde is, daarom bevelen wij deze collecte van harte aan, en we weten de vrijge vigheid in ons dorp is groot, dus de collecte wordt een groot succes. voor huidverzorging ïn teintverbetering DUSSEN. Donderdagavond werd in de zaai van de heer J. J. Leemans een hengelclub opgericht, genaamd „Het loze Vissertje". Er werd een voor lopig bestuur gekozen als volgt VoorzitterJ. P. Chr. Vriens. Se cretaris P. Vingerhoets. Penning meester S. de Joode. Bestuursle den H. de Rooii en Jac. v. Mierlo. Vele personen zijn reeds als lid toegetreden. Zij, die zich alsnog wil len opgeven, kunnen dit doen bij _de heer Vingerhoets, B 104 alhier. De heer P. van Mierlo, aan nemer alhier ,was voor de som1 van f23.900.laagste inschrijver voor het bouwen van een winkelhuis voor de Gez. van Beurden alhier. Op de gehouden vergadering van het waterschap „de Vier Ban nen "werden tot bestuursleden geko zen dé heer J. H. A. M. van Ètten namens het waterschap „Het Noorde- veld", en de heer W. S tra ver, namens het waterschap ,de Hill''. EETHEN. De Oranjevereniging alhier heeft besloten ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van onze Koninklijke Familie, op Zaterdag 16 Juli een feest te houden. De.s avonds zullen volksspelen plaats vin den, die zullen worden opgeluisterd door de Muziekvereniging „Kunsten Vriendschap" uit Meeuwen en de Mandolineclub „A Tempo" uit Sprang-Capelle. Opbrengst collecten voor het plaatselijk Niwin-Comité over het 2e kwartaal 1949 Verjaardag Joh. Thur-de Ruiter te Gendern f6,Zilveren bruiloft C. Th. Prince-Golet te Bab.-Broek f 47; Zilveren bruiloft J. Schilders-van der Stelt, Meeuwen f 17verloving C. Donken-Jo Spoor, Eethen f 15,62; di amanten bruiloft A. Branderhorst Blankers, Bab.-Broek f27. Geefsters en gevers allen hartelijk dank voor uw gaven voor het mooie doel en in 'tbijzonder ook zij, die de collectebus hanteerden. Moge de ze gaven navolging vinden. XJitslag verloting ten bate Niwin- 1 o-ten: No. 422370 No. 422447 No. 422733 No. 422674 No. 422748 4 stukken zeep. 1 boek. 1 boek. 1 boek. 1 boek. VGRAVENMOER. In een belegde vergadering in „Het Wapen van 'sGravenmoer" al hier, werd een commissie benoemd welke zal trachten in ons dorp te komen tot oprichting van een voet balclub. LAND VAN ALTENA. Op verschillende bedrijven in het Land van Heusden en Altena zul len avondcursussen ge*houden worden om na te gaan hoe de beste resulta ten werden verkregen bij schurftbe- strijding. Aanvanig 18.30 uur. Dé cursussen staan onder leiding van de Rijks tuinbouwvooriichtin gs- dienst. Programma: 11 Juli, Rijswijk, bedrijf T. Smits. Te Wijk, Werkendam en Meeuwen beeft de cursus reeds plaats gé had- OUDENDIJK. Voor de betrekking van onder wijzeres aan 'de Neutraal Bijz. school alhier, hebben zich een viertal solli citanten aangemeld. RIJSWIJK. Rectificatie- Mej. Mans alhier is niet tot onderwijzeres benoemd te Heilo, maar te Hengelo (O.). A. GLAVIMANS GENERAAL EN MENS Een epos over een groot Nederlander LEGERCOMMANDANT op zijn vier en veertigste jaar DE MILITAIR, zijn legerorders, knappe strategische leiding en ruime inzichten DE POLITICUSinnerlijk conflict, geuite inzichten, een warm hart voor zijn land, zijn jongens en Indië SPOOR EN ZIJN SOLDATENsoldaat tussen soldaten, mens tussen mensen (Anecdoten) SOLDAAT EN GEESTELIJK VERZORGER: lange gesprekken met veld predikers en aalmoezeniers DE LAATSTE GENERAAL VAN HET KONINKRIJK: het drama van het verlies in Indië, Spoor's inzichten en remmende werking op een hellend vlak 8 MEI 1949besluit tot aftreden, zijn verantwoordelijkheid voor Indië, terugkomen op zijn besluit, laatste inspecties en overlijden Verschijnt begin Augustus Met medewerking van Mevrouw M. Spoor-Dijkema NEDERHEIY1ERT. Die Reizenidie Bibliotheek om vattende 200 boeken, in beteer bij mej. Knoop, heeft in het 'afgelopen leesseizoen het totale ^bedrag van f 140.opgebracht. Een mooi suc ces. De collecte voor de Nationale Reclasseringsidag in onze gemeente heeft in totaal de somma van f58.30 opgebracht. 1 Aan de collectanten, die dit mooie bedrag bijeen brachten, hartelijk dank, evenals aan de gevers en geefsters. De meisjesverenigiinjgl alhier hoopt Woensdag 13 Juli a.s. haar jaarlijks uitstapje te maken naar Den Haag en Scheveninlgen o.l.v. mej., Knoop- Als het weer medewerkt, staat een genotvolle dag) te wachten. Zaterdag 16 Juli a.s. zal er een collecte worden gehouden voor de Chr. vereniging „Het Hogeland", ten bate van lichamelijk en geestelijk onvolwaardigen, van welke vereniging beschermvrouwe is: H.M. de Konin gen. Moge uw warme sympathie voor dit menslievende werk blijken door het te steunen mét uw milde gaven- De Coop. Landbouwers Aan- koopverenigiinig; „Die Onderneming" al hier heeft haar traditie hervat. De vereniging maakte voor de oorlog jaarlijks een excursie met haar leden. Deze excursies naar vele bedrijven van verschillende aard in' Zuid-Lim burg, Zeeland, de Wierinigermeier e- d. liggen velen nog in het geheugen. Deze zomer z'ijn 2 excursies ge organiseerd t.w. op Woensdag! 27 Juli a.s. naar Rotterdam en Omstre ken. Het programma biedt veel aan trekkelijks o.a. bezichtiging van de veevoederfabriek en graansilo van het Centraal Bureau aan'de Rijnhaven te Rotterdam, bezichtiging van de Maas tunnel, boottocht door de Rotterdam se havens en bezoek aan de Eerste Nederl. Coop. Kunstmestfabriek te Vlaardingen. Het programma op Vrijdag 19 Au gustus a.s. naar Friesland en de Wie. rïngermee'r bestaat uitbezoek aan de Leeuwarder Veemarkt, bezichtiging van enkele zeer gopde weidebedrijven onder deskundige leiding van de PJjkslandbouwvoorlichtingsdienst, au totocht over de Afsluitdijk naar de Wieringe'rmeer, waar een landbouw bedrijf bezichtigd zal worden. Velen, ook nie Meden, zullen van deze gelegenheid gebruik maken om de kennis van eigep. land eri volk te vergroten. Vrijdag 8 Juli, des avonds om half ^acht, hoopt Ds. J. van der Pofel voor te gaan bij D. Oomèn. WIJK. Zondag 17 Juli, des nam. 2 uur, hoopt Ds. Harkema afscheid te nemen van de Herv. gemeente al hier. A. Wink alhier is geslaagd voor het Mulodipüoma B. WIJK EN AALBURG. Onze fanfare „Oefening en Uitspanning" is uitgenodigd om op Zaterdag 30 Juli in het plantsoen te Zallbommel een concert te ko men geven, welke uitnodiging is aan vaard. De Harmonie Kapel „Gene ral Karei v. d. Heijden" zal als te gen prestatie in Wijk een concert geven op Zaterdag 23 Juli a.s. Het is te verwachten, dat velen in de omgeving deze zeer gunstig bekend staande harmonie zullen komen be luisteren. „Oefening en Uitspan ning", die Zaterdagavond een con- oerL gaf op het „Eiland" heeft meer dere aanvragen voor concerten lo pen. W OUD RICHEM In deweek van 4 tot 9 Juli a.s. zal in deze gemeente een inzame ling worden gehouden voor het aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins der Nederlanden aan te bieden Nationaal geschenk ter [gelegenheid v,an de koperen bruiloft van het Ko ninklijk Echtpaar. Het aan te bieden [geschenk zal zoveel mogelijk 'n Nationaal karakter behoren te dragen en in overeenstem ming met de gedachte, dat elke Ne derlander aan dit huldeblijk zal moe ten kunnen deelnemen, zal elke gift, hoé gering ook, van harte welkom zijn. v WERKENDAM. Onze oud-dorpsgenoot M- v.d. Steenhoven werd dezer dagen bevor derd tot radiotelegrafist-marconist en tevens benoemd tot adjunct-commies voor de luchtvaart op Schiphol. De te dezer plaatse opgerichte turnvereniging O.O.K. hoopt begjin Sept. een begin te maken met haar oefeningen, onder leiding van' een leraar en een lerares, beiden uJt Gor- kum. De Chr. gem. zangver. „Soft Deo Gloria" alhier behaalde op het zaalconcours te Naalwijk een ie pr. in de 2e afdeling met 308 punten. Te Dordrecht slaagde de heer F. Schouten voor het FI.B.S -examen. Ons Feuilleton H. van Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman Er waren nog enkele uren Als mijnheer van der Velde misschien nog wat kleren wilde meenemen, dan moest hij zijn sleutels maar afgeven, dan kon een der inlandse politieman nen het wel halen. Ja, dat was een hele soesa, maar daar kon men in Soerabaja ook niets aan doen. Dienst is dienst. Als mijnheer van der Velde zijn woord als man van eer wilde geven, dat hij geen poging tot ont vluchting zou ondernemen, dan zou hij alls gewoon passagier, natuurlijk onder bewaking van agenten in bur- Iger, de lange reis naar Batavia kun nen maken. 1 Van der Velde begreep wel, dat er weinig aan te doen zou zijn en schikte zich dus in het onvermijde lijke- Gedurende de nachtelijke reis naar de hoofdstad dacht hij er het zijne van. Een arrestatiebevel uit Hol land. Dat kon maar verband houden met één ding.,., maar dat kon toch niet, dat was nu bijna twee jaar ge leden. Uitgesloten. En als het toch zo was, wie zou hem dan wat kun nen bewijzen? In Batavia werd er minder drukte met hein gemaakt. Toen de Soera- bajaanse politie hem had overgedra gen, werd hij zonder meer in een cel opgesloten. Arrestant is arres tant. Een paar dagen later werd hij, stevig geboeid, onder bewaking van een rechercheur, naar een der naar Holland varende schepen overge bracht. De reis geschiedde in de oei. Inmiddels trof men in Nederland voorbereidingen voor de komst van de arrestant. Nog steeds was de we reld onkundig; gehouden door de po- JJtie. Natuurlijk was er wat van uit gelekt, dat kon moeilijk anders want •de beide arbeiders en ook de huisei genaar wisten van de ontdekking van het lijk van de twee jaar geleden verdwenen student. De journalisten hadden de inspecteur bestormd met vragen, doch hij .stuurde ze allen met een 'kluitje in het riet. „Misschien over enige weken", had hij raadsel achtig geantwoord. En daarbij .was het gebleven, temeer, omdat men in Indië de arrestatie van Van der Velde ook zorgvuldig geheim had gehou den. 1 Helemaal gerust was de officier van Justitie te Den Haag allerminst. Inspecteur Hoekstra, die geregeld contact had gehouden met de offi cier, probeerde hem te o vertui glen, dat van der Velde, eenmaal in Ne derland teruggekeerd, wel een beken tenis zou afleggen. „Maar neem nu eens aan, dat hii dit niet doet", opperde de officier aan de vooravond van de komst van van der Velde. „Per slot van reke ning kunnen wij hem niets bewijzen. Wij nemen wel aan, dat van der Velden zijn vriend om een of andere reden vermoord heeft en uit angst voor de ontdekking, het lijk heeft begraven in de tuin van zijn kost huis. Zijn plotselingvertrek naar In dië, gepaard gaande met het stop zetten van zijn studies aan de univer siteit zijn natuurlijk verdacht. Daar voor moet hij een gegronde reden gehad hebben. Volgens ons is het vertrek een gevolg van de mooid of de doodslag, die hij gepleegd heeft. Maar van der Velde kan ons zeggen: ik had er gieen zin meer in, ofik' had heimwee naar Indië en laten wii dan maar eens bewijzen, dat er een andere reden was. Neen, inspecteur, we hebben nem nog niet". t „Indien u mij de vrije hand' geeft, dan zie ik waarschijnlijk wel kans om het wettige bewijs te leveren." „En waarin zal dan, volgens u, dat bewijs bestaan?" „Het eenvoudigste is een beken tenis". „Dus u denkt, inspecteur, dat u de arrestant tot een bekentenis zult kunnen dwingen?" „Nu, dwingen is niet bepaald het juiste woord. Ik wil hem, om zo te zeggen, psychologisch schaakmat zet ten. Ik wil hem zo in het nauw drij ven dat hij geen kant meer uit kan. En dan wil ik wel eens zien, of hii uit zichzelf niet tot een bekentenis komt". ,,U wilt hem waarschijnlijk con fronteren met het lijk". „Inderdaad, doch op een bijzondere wijze. Bovendien moet u niet vergie ten" vervolgde inspecteur Hoekstra, „dat de man geen «gewetenloze mis dadiger is. Hij heeft waarschijnlijk in een vlaag van dronkenschap, ver standsverbijstering of woede zijn vriend gedood'. Het is een gewoon, helaas nog al vaak voorkomend, men selijk drama geweest, .waarvan een mens het slachtoffer is geworden. Maar of de dader zich nadien eng prettig heeft gevoeld, staat volgens mij althans te bezien. Het feit dat hij hals Qver kop zijn studies beëin digde en naar Indië vertrok, zijn symptomen, die daarop wijzen. Hij had 'geen rust in hetzelfde land, waar zijn sltachtoffer" in de aarde rustte en kon onmogelijk in de onmiddel lijke nabijheid blijven wonen. .Van daar dat hij zijn kosthuis enklele da gen na de eerste van 'de maand on middellijk verliet. Dat is, volgens mij eyn bewijs, dat hij niet slecht i. Na tuurlijk, het feit dat hij het sLachG offer in de grond heeft gestopt, is niet bepaald een edele, menselijke daad, doch deze diaad spruitte voort uit angst voor de gevolgeneen lang durige gevangenisstraf. Hij heeft zich aan de handen van het gerecht willen onttrekken en wel licht had er nooit een haan naar ge kraaid, wanneer niet die jonge., vrouw het in haar hoofd had'gekregen in de tuin een vijver te laten graven. Mis schien was over 10, 20 of 30 jaar door in de tuin spelende kinderen het skelet en wat andere beendteren naar boven gekomen, maar niemand had dan nog kunnen zeggen: „Zie, dat is het lijk van de giedode student Bosch van Drakenstein". En zo dacht Antoon van der Velde op de morgen, toen de boot over het IJ voer, er eveneens 'over. Hij ging zelfs nog verder en dacht: La ten ze maar eens bewijzen, dat ifc hem gedood heb. Zolang ik volhoud' dat ik nergens van weet, kunpen ze me niks maken en zit ik binnen een paar weken weer op de t>oot naar Indië. 1 Maar een paar wékten later vertrok de mail naar 'Indië zonder hem. Toen de boot gemeerd was^ stond de politieauto klaar om van der Velde over te brengten naar Oegstgeest. In specteur Hoekstra wachtte hem reeds op in het politiebureau, verwelkomde hem op hoffelijke wijze en veront schuldigde het feit dat hem de boeien waren aangedaan gedurende de reis van Amsterdam naar Oegstgeest. „De politie moet nu eenmaal ze kere voorzorgsmaatregelen nemen, mijnheer van der Velde en dat is voor de betrokkene vaak onplezierig, maar daaraan kunnen wii zelfs niets ver anderen. Maar gaat u eens zitten, dan kunnen wij eens rustig met el kaar .praten. Mag ik u een sigaar presenteren? Dat zal ongetwijfeld na zo'n lange reis smaken." Zo werd van der Veldë op zijn gemak gesteld. Rustig begon de in specteur over een paar onbetekenende dingen te praten, tot 'hij eensklaps vroeg„Apropos, mijnheer van der Velde, hebt u vroeger niet in Leiden gestudeerd?" i „Inderdaad". „,Maar niet gepromoveerd?" „Neen, ik heb mijn studie, onge veer twee jaar geleden, onderbroken en ben teruggekeerd naar Indië". (Wordt vervolgd). 12 Juli, Dussen, bedrijf A. v. Moer gestel. 13 Juli, Heesbeen, bedrijf C. van Everdingen. Populaire uitgave. f 4,75 ingenaaid, omstr. 200 bl„ geïllustreerd In geheel linnen band en stofomslag f 5,90 s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6