NIEUWSBLAD üfeterker dan de haat TWEEDE BLAD DONDERDAG Plaatselijk Nieuws riHTHTblif Het fokken van Pelsdieren (Moerasbevers) behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. De raad dezer gemeente zal Maandag 25 Juli a.s. een openbare vergadering houden en wel des n.m. om 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vas Is telling notulen vergade ring 17 Juni 1949. 3. Mededeling ingekomen stukken. 4. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van de ge meenteraad. 5. Verzoek van de Stichting R.K. Sanatorium „De Klokkenberg" om bijdrage in de bouwkosten van het nieuw te bouwen sanatorium, met voorstel van B. en W. 6. Verzoek van de Bond legen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, om subsidie, met voorstel van B. en W: 7. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de gemeenschappelijke re gelingen met de gemeente Bethen en Nederhemert inzake de toelating van kinderen op de openbare school, al hier. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling verordening op de heffing van rechten voor inlichtingen, welke worden verstrekt uit het hevolkings- en verblijfsregister der gem. Heus den. 9. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening, op de heffing van leges 'ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burger lijke stand in de gemeente Heus den. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, rege lende de rang en de bezoldiging van het ambtelijk personeel in dienst der gemeente Heusden. 11. Verzoek van J. v. Wijk, al hier Strekkende tot aankoop van een strook grond, met voorstel van B. en W. 12. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een bijdrage van f20'aan het bestuur van de stich ting Tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" te Amsterdam. 13. Voorstel van B. en W.tot toekenning gratificatie aan het daar voor in aanmerking komend gem.- personeel, over 1949. 14. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van f2000,nódig voor betaling i., g de Risico-regeling aan de fa. die Veer en Schellekens. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Algemene politie verordening. 16. Reclames belastingen. 17. Sluiting. ALMKERK. De heren P. L. Koekoek en A. B. d. Dekker zijn benoemd tot heemraad van het waterschap „Het Nieuwland van Altena". Tot Directrice van de op i September a.s. te openen Landbouw- huishoudschool is benoemd, mej.Zijl- stra, thans lerares aan de landbouw- huishoudcursussen te Andel en Alm- kerk. Tot predikant bij de Geref. kerk alhier is beroeepn Ds. H. J. Larrbers Heerspink te Vroomshoop. ANDEL. Aan de R.H.B.S. te Gorkum werd bevorderd van d:e 3e naar de 4e klasse Hans van Andei en van de 2e naar de 3e klasse Aart van Rijs wijk en Jan Schmidt. AALST. Voor de Geref. Gem. alhier hoopt op Zaterdag 23 Juli, des avonds om 7 uur voor te gaan, de heer Zwerus uit Rotterdam en Woens dag 27 Juli, des avonds om half acht, Ds. Mjallan. BABILONIëNBROEK. Aan de fa. Kramer alhier is tegen f 18.960 iglegund de bouw van een woonhuis met bedrijfsruimte te Eethen. BRAKEL. in de nacht van Donderdag op Vrijdag 14 en 15 Juli werden in de Polder Brake! door bloeddorstige honden niet minder dan elf scha pen doodgebeten. Des morgens vroeg werd de plaatselijke politie hierme de in kennis gesteld, welke onimid- delijk op onderzoek uitging. Een tweetal honden, n.l. één van K. J. v. Balen en één van de (Wed. T. Verschoor alhier werden in de onmiddellijke nabijheid van de ge dode schapen aangetroffen en ver dacht van deze gruweldaad en wer den in arrest gesteld. Door de Rijks- veearts werden de honden een braak middel ingegeven en hieruit kwam vast te staan dat de maag van hef- doekle honden uitsluitend gevuld wa ren met stukken schapenvel en wol, vlees en bloed. "Verder commentaar betreffende deze honden is overbo dig. De te betalen schadevergoeding zal hier niet gering zijn daar onder de gedode schapen nog verschillende stamboekschapen aanwezig waren. Voortdurend "komt het in deze ge meente voor dat één of meer scha pen door honden worden doodge beten en het is toch wel zeer te. betreuren dat houders van honden niet beter op hun bloeddorstigheid letten. Naar wij vernemen zijn de honden, tot zeer grote schande, niet door de eigenaren, doen Ja ten afma ken, zodat men zich thans nog zal afvragen „Lopen onze schapen nu nog wel rustig". Het is ons niet be kend welke maatregelen de overheid in deze kan of zal nemen doch het ware te wensen, dat dergelijke gru welheden, hierboven genoemd, niet meer voorkomen. DUSSEN. Geslaagd voor Costumière Netje Berm, Joke Kievits, Nelly Win- termans, Rik Heijmans, Corrie van Hees, Annie van der Pluijm, Corrie van Daal, Lucia van Dijk, Gis je v. d. Stelt, Drika van Noorloos, Aiie Ver- duijn, Stien Strik, Toos Sanner, "Cor rie Nieuwenhuiz<en en Bas je Dekker. Voor lingerie: Jo de Laat, Annie v. Alphen, Tonny van Ham, Corrie Wintermahs, Corrie Ribbers, C. Wa- gemakers, Nellie van Bavel, Niellie Herman, Rietje Heijmans, Adri J^ieu- werihuizen, Emma 'Pennings, Adriana de Wit, Corrie Pruisen, Rika Mons- houwer, Corrie Pruissen, C. Schou ten, Rika Strik, Stien Strik, Drika van Noorloos en Gijsje v. d. Stelt. Laagste inschrijver voor het herstellen van een woonhuis alhier, was de heer A. v. Andel te Nieuwen- dijk met f9.975. de achtertenen er op, dat water rijn element is, waarin hii dan ook een Heden Donderdagavond om 7.30 uur zal de WelEd. Gestr. Iieér Dr. J. A. J. M. Kirch, lid van Ged. St. in de prov. Noordbrab. ,en oud- inspecteur van de Veeartsenijkundi ge Dienst, in café Leemans teDus- sen een uitvoerige uiteenzetting ge ven. van de t.b.c.-bestrijding. Deze nuttige en interessante avond is voor een ieder toegankelijk. EETHEN. Zaterdag werd alhier het Oranjefeest gehouden, georganiseerd door de Oranjever. „Juliana". Eerst zag het er naar uit, dat de kinderspelen niet door zouden gaan vanwege het slechte weer, maar ge lukkig heeft de Oranjezon ,ons niet in de steek gelaten en werd het pro gramma volledig; afgewerkt. 's Avonds werden volksspelen ge houden, opgeluisterd door „Kunst en Vriendschap" uit Meeuwen, waarna een schitterend concert volgde door de mandolineclub „A Tempo" uit Sprang, Iedereen was opgetogen over de mooie muziek dezer vereniging. Ruim 1000 personen waren op het terrein aanwezig. Het slotwoord werd gesproken door de Ere-voorzitter, de EdeiachlL- Heór D. A. v. d. Schans. Een woord van dan'k aan het be stuur van de jonge Oranjever. is hier zeer zeker op z'n plaats. LAND VAN ALTENA. Aan de handelsavondschool te Gorinchem werd het diploma boek houden en handelsre'kenen uitgereikt aan A. Schouten te Andel. Franse handelscorrespondentiebe vorderd van de 2e naar de 3e klas se P. Westerlaken te Oudendijk. Engelse handelscorrespondentie Bevorderd van 'de 2e ,naar de 3 e klasse P. Westerlaken te Oudendijk. OUDENDIJK. pp het verzoek van het be stuur van de Zondagsschwolvereni- ging; „Immanuël" alhier, om gebruik te mogien maken van de lokelien der Na de oorlog is er voor ons land een geheel nieuw bedrijf ontstaan, n.l. het fokken van moerasbevers, het bont dat ze leveren wordt over heel de Gereld Nutria genoemd. Ongeveer een 20 jaar geleden zijn de moerasbevers in Europa ingevoerd en veredeld door Dr. S. Zariker, die ze importeerde uit Z.-Amerika en eerst m Duitsland rijn ze geworden wat ze nu rijn, in verschillende Lin den worden ze nu in cultuur gebracht o.a. in de Scandinavische landen, En geland, Polen enz. Een bijzonderheid is echter wel, dat de Hollanders pas nu ontdekt hebben, dat het fokken van moeras bevers in de toekomst grote mogelijk heden biedt. U begrijpt het dus ai, het is om het bont te doen en 'Nu- triabont is om zijn dichtheid en duur zaamheid een in alle landen der we reld hooggewaardeerd pelswerk. Er rit heel wat aan vast, om voor al voor de dames, regelmatig te zor gen voor de productie van deze kost bare bontmantels. Wat er aan vast zit om er een te kopen is hier niet aan de orde. In elk geval, in ons land heeft men begrepen dat deze fokkerij heel veel perspectieven biedt. Vraag naar bontmantels zal er wel blijven en als men in aanmerking neemt, dat meiï voor één bontmantel plm. 25 Nutrapelsjes nodig heeft, dan krijgt men enigszins een indruk hoe veel van deze pelsjes ier npdig zijn. Volgens deskundigen moeten de omstandigheden in ons land zeer glunstig; zijn, wat klimaat enz. betreft. We waren onder meer ook nog' bij de eerste fokker iri het Land van Al tena, de heer C. de Joode tie (Meeu wen. Zeer interessant is het, daar eens een kijkje te nemen, vooral om dat men zodoende veel bizondierheden verneemt over het lieven der dieren. Het is beslist niet griezelig. Integen deel, de Nutria is een zindelijk dier en van onaangename luchtjes, zoals b.v. zilvervossen verspreiden, is hier geen sprake. De Nutria is een plan- teneter, het is ook geien wdferdier als bijv. de visotter en het heeft wiel degelijk behoefte aan droge grond. Toch 'duiden de zwemvliezen tussan groot deel van rijn leven doorbrengt. Vandaar dat de hokken een met wa ter gevuld gedeelte bevatten, water dat telkens dient te worden ververst. Dit sluit aan op een loopgedeelle, waarachter zich de eigenlijke nest ruimte bevindt. Vooral de zindelijk heid der dieren valt sterk op. Merk waardig is ook het onderscheid der dieren, er zijn er die het stro zorg vuldig droog houden en Vich daarin behaaglijk koesteren, andere dieren echter slepen het pas aangebrachte stro direct naar het waterbassin, dompelen het onder en sLepen het weer naar binnen tot hun gehele nest is nat gemaakt. De voeding .der dieren is practisch kostseloos in vergelijking met de op brengst, ze hebben ongeveer even veel 'nodig als een konijn, in de zomer kunnen ze bestaan én floreren met uitsluitend groenvoer. 100 be vers eten nog maar nauwelijks wat 1 koe verorberen kan. Duizenden klei ne lieden die nu met rijkssiteun een armetierig bestaan hebben, zouden er een rijk bestaan in kunnen vinden, met de helft vaTi hün beschikbare akkers. Kortom, een werkelijk interessant bedrijf. Een bedrijf, we wezen er reeds op, dat economisch gezien veel toe komstmogelijkheden biedt. Een eigen aardige omstandigheid is daarbij, dat de reeds gevestigde fokkers geen con currentie vrezen, doch van mening zijn, dat hoe meer deze fokkerij tier hand genomen wordt, des te beter het is voor allen. Grotp partijen vel- fèn hebben n.l. méér waarde dan kleine, omdat men daaruit de bij elkaar passende vellen voor een bont mantel kan samenstellen. Tenslotte moet echter de opmer king gemaakt worden (daar wees de (heer de Joode pok nog op), dat de toekomsstmogelijkheden niet bestaan voor avonturiers en speculanten, doch alleen (wat op de duur voor élk be drijf geldt) voor degenen, die dit op een gezonde basis en op serieuze wij ze ter hand nemen. Neutraal Bijz. school, werd gunstig beschikt. VEEN. Het bestuur vab de afdeling Wijk-Aalburg-Veen v,an het Ned. Ro de Kruis maakt bekend, djat de ge houden Rode Kruis-collecte op 16 Juli 1949 de mooise som van f 146.94 heeft opgebracht. Een woord van hartelijke dank aan de dames collectrices en idie muziek vereniging; „Wilhelmina" voor hun belangeloze medewerking. WOUDRICHEM. De heer G. v. Noordenne te Hoornaar, was met f23.400 laagste inschrijver voor de bouw vaii een electr. giemaal voor het waterschap „De Oude Ban' 'alhier. De heer L. Vennink is ge slaagd voor het examen Ontvanger der Directe Belastingen. De vissers alhier hebben de laatste lijd, verhoudingsgewijs, ta melijk goede zalmvangsten. Er wor den zalmen gevangen van 1214 pond, die per pond f6 k f7 opbren- jgen. Op Vrijdag 20 Juli a.s. zal al hier, te v.m. io' uur,de eerste fruit veiling worden gehouden. Plannen zijn in voorbereiding tot verbetering van de Biuitenkade, welke de verbindingsweg vormt tus sen Aimkefk en Nieuwendijk. Deze weg verkeert momenteel in zeer on gunstige toestand en is bovendien veel "te smal voor het moderne Ver keer. Tijdens een kort docji hevig onweder hetwelk j.l. Zaterdagmiddag over onze gemeente trok, werden een 2-tai pinken van de landbouwer P. v. d. Meiden in de weide door het hemelvuur getroffen en gedood. Een hele-schadepost voor deze land bouwer. WAARDHUIZEN. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd, de heer E. J. Goossen te Axel. H. van Heeswijk Ons Fcuil eton Oorspronkelijk Nederlandse roman Ik verweet hem deze kaartverval- sing en het glevolg was dat hii mij bh de keel greep. Hii was ©en hoofd groter dan ik en bovendien veel zwaarder. Ik verweerde me zo goed als ik kon en op een gegeven ogen blik wist ik me aan zjjn greep te onttrekken. Ik was zo woedend, dat ik op mijn beurt hem bij de keel greep, en hem heen en weer door de kamer slingerde. Wat er toen priecies gebeurd is weet ik niet meer, maar toen ik weer wat tot mij zelve kwam, lag Willem half over de divan. Naar ik eerst vermoedde, bewusteloos. Hij gaf tenminste 'geen enkel teken van ievên. Ik nam een karaf met water en goot die over zijn hoofd uit met de gedachteNu zul je spoedig genoeg bijkomen. Maar hii bleef liggen. Toen begon ik ongierust te worden. Ik riep hem bij rijn naam-, schudde hem heen en weer, doch hij reageerde hierop in het geheel niét. Ik legde hem toen op de divan en kwam tot de ontdekking, dat hij dood was. De blauwe vlekken in zijn hals wa ren maar al te duidelijke tekenen, dat ik hem gewurgd had. Ik heb nog geprobeerd met kunstmatige ademhaling hem bij te brengen. Ja, wat doe je al niet in je radeloosheid. Maar ook dit hielp niet. Een paar uur later begbn hij al stijf te worden en uit angst voor de ontdekking heb ik hem toen onder de divan gelégd. De vojgende dag was de verschrik kelijkste in mijn leven. Ik durfde mijn kamer niet te verlaten uit angst 'dat mijn hospita of het meisje mis schien het lijk onder de divan zou ontdekken. Ik gaf voor niet in orde te zijn en bleef de gehele dag: thuis, 's Avonds toen het meisje vrij had en mijn hospita uit was, kwam bij mii het plan op hem in de tuin te be graven. Toen het voldoende donker was, heb ik het lijk in enkele stuk ken pakpapier gewikkeld, daarom heen een stuk touw gedaan. Uit de schuur haalde ik een schop waar mede ik in de tuin een gat g'roef. Toen dit groot genoeg was, haalde ik het lijk van mijn kamer, wat ook nog een heel karwei was, aangezien hii geheel stijf was geworden, en zonder dat iemand mij zag, legde ik het in het gegraven gat. Het zand er op gooien was het werk van een ogenblik. Daarna legde ik de graszo den die ik voorzichtig had afgesto ken, weer op de vers omwoelde igrond. De volgende dag regende het gelukkig', zo'dat elk spoor binnen en kele uren was uitgewist". De jongeman zweeg, zichtbaar uit geput. De inspecteur schonk hem zwijgend een glas water in en" zette dat voor hem neer. Deze dronk werktuigelijk een paar slokken. „Maar hebt u nooit geen wroe ging gehad over uw daad, mijnheer van der Velde? U bent toch geen misdadiger, diat u in 'koele bloede uw vriend, die door uw handen is .gedood, in de grond stopt en daarna naar Indië gaat alsof er nieüs ge beurd is. En als men u dan na bijna twee jaar arresteert, op cynische wij ze alles gaat ontkennen. Is dan al het menselijke gevoel in u verstikt?" „Wroeging', zegt u". De jongeman lachte bitter. „Al die maanden na mijnxlaad heb ik geen dag rust ge kend. Die eerste nacht al, toen ik het ternauwernood kon begrijpen, dat ik mijn vriend had gedood. Toen ik ontzet en vol angst bij rijn reéds verstijvend lijk zat. Én dan die ang stige blik, hoe kan ik die ooit ver geten? Nadat ik het lijk begraven had .had ik rust nog duur in mijin kosthuis. Van studie kwam natuurlijk ook niets mêer terecht. Vanzelfspre kend was de verdwijning' van Willem de volgende dagen het gesprek van de dag en algemeen vermoedde men, dat hii die avond aangeschoten in het water gevallen was en verdronken. Er is nog gedregd door de Leidse politie, maar dat had vanzelfsprekend geen resultaat. Inwendig verteerde ik van wroeging, en meermalen stond ik op het punt naar de politie te gaan, mijn geweten te ontlasten, maar wan neer ik daartoe besloten had, ontbrak me de moed, omdat ik wist, dat dit vele jaren v'an mijin vrijheid zou kosten. Tenslotte kon ik het in Oegstgeiest niet langej Uithouden ein besloot ik tgrug te keren naar "Indië. Ongeveer 10 dagen na die vreselijke avond' ging ik met het vliegtuig naar Indië, waar ik de leiding van mijn onderne ming otp me 'nam". „En hebt u in Indië dan nooitj spijt gehad van uw daad?" vroeg de inspecteur. „Spijt?" Van der Veld© begroef zijn gezicht in de handen. „Iedere dag van mijn leven thuis werd ik' herinnerd aan die vreselijke avond en nacht. Maar wat helpt spijt? Wat helpt berouw Maak je daarmede een daad ongedaan? Werd Willem daar mede weer levend? Kon ik door be rouw weer goed maken, wat ik mis daan heb? Immers niets. Daarom1 moest ik, dag in dag uit, mijn last meedragen, zonder dat iemand me er van kon verlossen. En mijn hele leven zal ik die verschrikkelijke avond als eën last moeten meedragen, als een vloek. Mijn leven, is verwoest, door één avond van. onberadenheid kapot gemaakt. Die twee jaren in Indië waren een hel. Duizenden ma len heb ik me zelf pogen wijs te maken: Het is niet zo erg, yvat jé gedaian hebt, je hebt uit zelfverdedi ging gehandeld, je moest wel. Maar het is die verschrikkelijke drank ge weest. Waren we beiden niet dron ken geweest, dan zou Ik hier nu niet gezeten hebben als de moordenaar van mi ju beste vriend. En de man,, die enkele uren te voren op cynische wijlze tot de in specteur had gezegdIk leg uw be schuldiging; zonder meer naast me neer, zat thans als een gebroken meps te snikken over zijn daad. De bekentenis van Antoon van dei- Velde was een schokkende gebeurte nis in Nederland. De op sensatie beluste bladen gaven grote versla gen van hetgeen ze van officiële politionele zijde over het gieval ver namen. i Maar weldra Luwde de belangstel ling: andere dingen die op hun beurt weer tijdelijk actueel werden, eisten de aafidacht van de mensheid op. Nóg evën flikkerde de belangstelling op, toen van der Velde in Den liaag terecht moest staan wegens doodslag op Willem Bosch van Drakenstein. De "zitting was dramatisch, maar ove rigens kort en weinig, sensationeel. Er was bekend, er waren verzach tende omstandigheden en liet was ai ongeveer twee jaar geleden ge beurd. Vijf jaar was de uitspraak' en enkele dagen later sloten de cel deuren zich achter Antoon van der Velde, die gedurende vijf jaren num mer 218 werd. En daarmede eindig de voor de buitenstaanders dit dra ma. Na vijf jaren zou de wereld het welhaast vergeten zijn, dat een stu dent eenmaal zijn vriend had ge dood. Er gebeurt zo veel in het le ven en men vergëèt zo gemakke lijk... (Wordt vervolgd). Als pijnen U kwellen 7- 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5