voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Binnenland DINAND STUFKENS 19e Eeuwse waarschuwingen tegen de Coloradokever No. 6688 Maandag 25 Juli 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden van altena Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. HEUSDEN. Evenals in zovele andereplaat sen heeft zich aak hier een comité Sevormd uit de Vereniging Heus- en's Belang en de beide Midden- standsvereniginglen, om de ouden van dagen in onze gjemeente, van 65 jaar en ouder, een genoegjelijke dag te bezorgen. De tocht zal glaan door het mooiste gedeelte van de provincie Noordbrabant n.l. omgeving Breda, Tilburg, Oisterwijk en Vulght. Ouden van dagen die deze tocht wensen mede te maken gelieve zich o(p te geven "bij een der navoelende heren: Wethouder Jac. Groen, J. H. Roza, A. Verschuur, C. Kuijsten of een der verdere bestuursljeden van genoemde verenigingen, voor of op Maandag 1 Augustus. Voor dit doel zal in de loop der volgende week een collecte Tanglsde huizen worden gehouden. Behalve de reeds opgenomen, zijn ook nog de navolgende leerlin gen bevorderd en wel! op het gym nasium te 's Bosch van de 2e naar de 3 e klias J. Knoiop. Op de R.H.B.S. te 'sBosch van de .3e naar de 4e klasse Karei Duyne, van de 2e naar de 3e Rob Duyne en Ilize Baaijens en van de i e naar de 2e H. Jonker. Op de Nuts U.L.O. van de ie naar de 2e klasse B.. Wijnstekers, van de 2 e naar de 3e B. de Kok, van de 3e haar de 4e Labain, Deur- lp, Anneke Gijswijt en Tessa Witjens. Christ. M.U.L.Ó.Van1 de 2e naar de 3e klasse, Anneke Kleinloog. Tini en Frans Dankers, leerlin gen van het R.K. Gymnasium Au- gustinianum te Eindhoven, zijn be vorderd van de 2e naar de 3e klas. Toen in December 1948 onder leiding van de heer Renaud van d'e Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek de voorburcht van het vroegere Heusdense kasteel werd blootgelegd, bracht een groep belang stellende leden van het Provinciaal Genootschap op Zondag 19 Decem ber een bezoek aan het interessante historische object, daarbij on vrien delijke wijze ontvangen door bet ge meentebestuur van 'Heusden. Nu is sinds enige tijd de heer Renaud met zijn staf werkers dé ei genlijke hoofdburcht aan het ontgra ven. Hiermee kómt een nog belang rijker object open te 'liggen dan dat van het vorig jaar. "Zelfs voor des kundigen doen zich hierbij' verrassen de dingen voor, die een beter inzicht geyen in het burchtwezen van zes, zeven eeuwen geleden en die scherper, de achtergrond laten zien, waartegeji zich een stuk Brabantse historie heeft afgespeeld. Op het hiertoe gedane verzoek is de heer Renaud wederom gaarne oe- reid geyonden belangstellende leden van het Prov. Genootschap deskundig rond te leiden op de opengelegldie terreinen. Dit zal geschieden op Za terdag namiddag 30 Juli a.s. AALBURG. Aan de M.T.S. te 'sBosch slaagde voor het examen electro-tech- niek, onze dorpsgenoot L. Mans. ALMKERK. Woensdag 20 dezer arriveerde alhier uit Indië, per Kota Inten, de militairen A. van Herwijnen en H. van der Stelt. Aan beidé woningen hadden de buurtverenigingen erepoor ten aangebracht, terwijl 's avonds de muziekvereniging .„Nooit Gedacht" een serenade bracht. Ook de zangver eniging1 „Hallelujah" gaf van haar medeleven blijk. Beide militairen 'wer den vereèrd met verschillende ca- deaux en velen kwamen de famille's gelukwensen met de goede over komst. Op Zaterdag 30 Juli a.s. zal alhier op het terrein a.d. Emmikho- vense Steeg een groot concours hip- piqeu gehouden worden. 0.a. zullen dressuurproeven, springen met groe pen, meniën iri enkel en dubbelspan gereden worden. Kortom voor elk wat wils. Per autobus maakte j.l. Don derdag de afdelingvan de Chr. erkmansbond een reisje naar Valken burg en omstreken. Veel werd geno ten van deze mooie landstreek. Te middernacht keerden allen hoogst vol daan huiswaarts. BABILONIëNBROEK. Op 4, 5 en 6 Augustus zal al hier een bazar worden igehouden ten hate van de gem. zangver. „Volhar ding". Enkele dames en heren zullen bin nen enkele da,gen bij de inwoners aankloppen, teneinde de gaven hetzij in geld, hetzij in natura in ontvahgst te nemen. Ook bij de zaken in de omgeving zal een bezoek worden gebracht. De opbrengst van de bazar zal worden besteed, teneinde ,die piano, die in de evacuatietijd door yocht veel heeft geleden te vernieuwen en verder de tijdens de bezetting verloren jglega- ne banken en stoelen te vervangen. Wij hopen, dat ieder spontaan zal medewerken, dan zal deze bazar zeker slagen. CAPELLE. Met het troepentransportschip ,„Kota Inten", dat Zöndag 17 dezer in Roterdam aankwam, repatrieerde uit Indonesië, onze dorpsgenoot, de oorlogsvrijwilliger sergeant J. van Weelden, na een afwezigheid van on geveer drie jaar. Woensdagjmorgen a.a.v. ii: arriveer de hij bij z'ijn echtge note en familie, die hem allergeluk kigst verwelkomden. De bewoners van het Kerkeind toonden, hun medeleven idoor het uitsteken der vlag èn bet aanbieden van 'bloemen. De firma Adr. Rosenbrand al hier was met f 5937 de laaglste in- schrijfster bij de te Geertruiclenberg gehouden aanbesteding! van het ver bouwen van een. bestaand pand tot brand weer,garagte Die hondensportvereniging! „Ge duld overwint" houdt Zaterdag 30 Juli a.s. op een weiland bij de brand weerkazerne in de Nieuwstraat een demonstratie mlet onderlinde oefen wedstrijden. De muziekvereniging! „Kunst na Arbeid" laat in samenwerking met de Ned. Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappien een fil m1 maken van en over de 'gemjeenschap te dezer plaatse. Deze film zal een zo volledig mpgjelijk beeld gevien van onze plaats en het gehele verenigings leven. 'De opname zal plaats hebben Woensdag 3 Aug., e.k. Het ligt in de' bedoeling deze film' over enige tijd hier te vertonen. 1 De gein. zangver. ,,'tRoze- knopje" zal in November a.s. deel nemen aan het zaalconoours te Over- schie en zal daii uitkomen, in de afd. Uitmuntendheid. Tevens werd besloten Dinsdag 30 Aug. a.s. het jaarlijks uitsstapje te maken, ditmaal naar Amsterdam en omgeving. DUSSEN. C. v. d. Assem alhier slaagde voor het Mulo-diploma A. Tijdens een hevig onweer dat zich boven ons dorp ontlastte, sloeg de bliksem in het woonhuis van M. de Baar. In enkele seconden stond het huis in lichte laaie. De plaatse lijke brandweer, die spoedig arriveer de, kon slechts het dak van het na bij igeleglen pand van D. de Roo nat houden en bewaren. Ook de spuit uit Eethen was spoedig ter plaatse. Slechts weinig vah de inboedel kon worden gered. Naar we vernemen was het pand laag verzekerd. Vrijdagmiddag; geraakte het zoontje van ae heer Ant. van Dijk in de dorpstraat onde reen autobus van de A.L.A.D. Dé chauffeur, die het ongeval bemerkte, wist de autobus spoedig tot stilstand te brengen. Dr. van Vuure was spoedig; aanwezig en constateerde een kleine verwonding aan het hoofd. Dank zij de accuratesse van de chauffeur is dit ongeval nog' goed afgelopen. Donderdagavond gaf de Wel- Ed.Gestr. Heer Dr. J. H. A. M, Kirch, Lid van Ged. Staten in deze provincie en oud-Inspecteur van de Veeartsenijfcundige Dienst, in café Leemans een algemiene uiteenzetting van de T.B.C.-bestrijding, zowel voor mens als voor dier. De belangstelling; voor deze avond was groot. Tengevolge van de aanhouden de stortregen en hevige hagelbuien., is aan de landbouwgewassen in deze gemeente hier en daar vee! schade aafigebracht. Vooral het koolzaad en ook de bieten zijn er op sommige percelen erg,aan toe, zodat dit voor de betrokken landbouwers een hele schadepost is. De aandacht vap de inwoners van Dussen wordt er op gevestigd, dat het Rönt g'enolbgisch borstonder zoek, op '27, 28, 29 en 30 Juli a.g. in de R.K. Jongensschool' zal plaats vinden vair 1012, 25 en 79 uur. Thans kan er geen .twijfel meer bestaaii of men des mbrgens of des namiddags is opgeiföepen. GENDEREN. Voor het Mulo-diploma A is te Dordrecht geslaagd, J. J. Hagen alhier. Vrijdagmiddag brak er brand' uit bij de landbouwer G. v. Wijlen. Door het kordate optreden der buurt bewoners werd erger voorkomen en was spoedig het vuur geblust. De brandweer die spoedig ter plaatse verscheen, behoefde geen dien/t te doen. Op 4 Aug. zal in de Geref. kerk een huwelijksinzegening plaats hebben 'door Ds. de Jager uit Dussen. Langend ijk 37 - Gorkum tingen, kantoor Woudrichem, is over geplaatst als Deurwaarder bij 's Rijks belastingen te 'sGravenhage. *"W OUDRICHEM De in deze gemeente gehou den inzameling van gelden voor het aanbieden van een nationaal hulde blijk aan het Koninklijk gjëïin in verband met het koperen huwelijks feest heeft opgebracht f49.46. Ten gemeentehuize alhier zal op Vrijdag 29 Juli a.s., des namid dags tussen 2.30 en 3 uur gelegen heid worden gegeven om leerlingen voor het in September a.s. aanvan gende nieuwe leerjaar der Openbare lagere school in de Vesting te doen inschrijven. Trouwboekje medebren gen. ZUILICHEM. Te Dordrecht slaagde voor het Mulo-diploma A, W. v. Brakel alhier. 's-GRVVENMOEll. Mej. Joh. v. d. Roest alhier, slaagde voor het toelatingsexamen Gymnasium. Door de Boerenleenbank alhier werd tot f2500.voor gelden op spaarbank 2.16 pet. rente vergoed. Door het bestuur is thans besloten deze grens te verleggen tot f3500. Tot dit bedrag zal de rente dius 2.16 pet. bedragen, daarbóven 1 pet. Het fanfarecorps „Euterpe"en het „'s Gravenmoers Mannenkoor" zul len op Dinsdag 2 Aug. deelnemen aan het concours te Utrecht, terwijl op 1 Aug. het dameskoor „Looft den Heer" alhier aan dit concours zal deelnemen. Alle drie de verëfii- igipgen staan oiïder leiding van de heer P. Christ. HEDIKHUIZEN. De heer Belleman, schoonzoon van de heer Winkel alhier, die met zijn auto in de omgeving van Eind hoven reed, werd tussen deze laat ste plaats en Best door een uit een zijweg komehde auto zodanig aan gereden, dat hij. spoedig overleed'. De ongelukkige die 36 jaar is, laat een weduwe met 4 kinderen na. NIEUWENDIJK. Voor het Mulo-diploma A slaagden te Dordrecht J. Schermers, J. J. van Wijk en P. v. Dijk alhier. RIJSWIJK. Onder leidingv van het on derwijzend personeel zullen de schoolkinderen in combinatie mei Andel een reisje maken op a.s. Vrij dag naar Den Haag en Wassen/aar met Wassenaarse Slag. Op de U.L.O. a«an de Tol werden uit Rijswijk bevorderd van de ie naar de 2e klias: Lies de Rooy. Van 'de 2e naar de 3eTonnie van Herpen en Jan de Rooy en van de 3e naar de 4eRoosje van Vugt en Kees Kant. Juffr. Mans, benoemd te Hen gelo is voornemens a.s. Donderdag afscheid te nemen van school- en oud-leerlingen. Er zial een kliein be wijs van erkentelijkheid worden, aan geboden, als dank voor wat zij; heeft verricht. Er bestaan plannen om1 in het komende winterseizoen in de' kerke lijke gjemeente Giessen-Rijswijk te ko men tot een gemeenschappelijke Jeugdcentrale voor het werk onder de jongens en meisjes. We zullen hopen dat deze plannen mogen door gaan om alzo naar buiten de zo nodige eenheid te demonstreren, die er ook van binnen moet zijn. 'SLEEUWIJK. Geslaagd te Dordrecht voor het Mulo-diploma AA. Kieboom alhier. SPRANG-CAPELLE. Een dezer dagen slaaglde onze dorpsgenoot C. R. de Bie voor het diploma Controleur Fok- en Con trole vereniging! te Breda en Dien Bosch, met hoge punten. VEEN. Onze dorpsgenoot J. G. W. Schouten Tzn. slaagde te Dordrecht voot het Mulo-diploma A. VEEN. -De Jonge M.V. „Talitha" al hier; hoopt op. Woensdag 27 Juli a.s. haar jaarlijks uitstapje te maken en zal dan tevens de Bondsdag van de Ned. Herv. Jonge Meisjesvereni- gipgien te Huizen bijwoïien. Des middags wordt een boottocht gemaakt ,op het IJselmeer, waaraan ongeveer 700 meisjes deelnemen. WIJK. De heer P. Bouman Chrzn., Kommies, bij 's Rijks directe belas De strijd tegen de beruchte Colo radokever wordt in onze dagen met alle mogelijke middelen ig(evioerd, en terecht, gezien de girotie schade, die dit insect kan veroorzaken. Reeds in de vorige eeuw werd geadviseerd grote voorzichtigheid te betrachten bij het aanvoeren iyan aard appelen van elders. In de „Entomological Society" van 5 April 1875 las 'een zekére Mac Lacklan een brief voor wan epi Ep- gejsman uit Colorado, waarin deze mededeelde, dat (hij sprak iuit onder vinding') het schadelijk insect (net zo goed op de aardappel zelf, als op het loof kap leven, zodat de kever licht tegelijk met de knollen kon worden overgebracht. Luitenant Carpenter vond in de zomer van 1873 ten W. van het Rots gebergte geen enkele Coloradokever onder zijn insectenverzameling, net zo min als in de streken om het Zout meer. Dat kwam, omdat «daar [geen import van aardappelen plaats «had, daar men ze zelf «zeer goed kon telen. Bates nam aan, dat (het klimaat ten W. van het 'Rotsige bergt te er te voch tig voor was. Doch anderen bestreden deze mening, zeggend, dat o.a. Kak kerlakken, muskieten enz. aanvanke lijk leefden in een heel ander klimaat, maar, overgebracht naar andere stre ken, zich weldra acclamatiseerden. Men bevond zelfs,, dat de weegluis, die toch wel uit Zuidelijke gebieden afkomstig was, door dë~ felle koude van Noorwegen: en Zweden niet stierf. Men trekke alzo de conclusie voor de Coloradokever. Vandaar, dat de geleerden adviseerde tot 'grote voor zichtigheid bij aardappeliimpprt. EEN ELECTRISQHE EIER-SORTEER MACHINE IN AMERIKA H'.'M. DE KONINGIN STELT NIEU WE ZENDER IN GEjBRJUIK. Donderdagmiddag is de nieuwe 40 K.W. Ultra-kortegolfzender voor de wereldomroep, welke onderdak heeft gevonden in een eenvoduigje barak tp Lopik in de onmiddellijke nabijheid' van de beide kor tegqlfzenders Hil versum 1 en 2, die zich reeds sinds ge.ruime tijd niet meer in het Gooi. doch in de landelijke Zuid-Westhoek van de provincie Utrecht bevinden, officieel m gebruik gesteld door H. M. de Koningin. De nieuwe zender is een product van de N.V. Philips telecommunicatie industrie v.h. N.V. Nederlandse sein-, toestellenfabriek te Hilversum. Zij 'is van zeer mdderne constructie. DOMINEE EN ZIJN VROUW IN ZEE VERDiRjONKEN. Woensdagmidadgi om half een ge raakte dpmmee Vos uit Hendrik Ido Ambacht en zijn echtgenote tijdens het zwemmen in zee bij Ouddoip (Flakkee.V in «een draaikolk en ver dwenen spoedig in de diepte. i Het lijk van mevrouw Vos in middels aangespoeld. F 4 MEI Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1