Gemeenteraadsvergadering te DUSSEN Ons Landboiiwhoekje, gehouden op Maandag 1 Augustus, des avonds 7.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. J. A. Oderkerk. Secretaris: WelEd. Heer A. A. Snijders. Afwezig de heren v. Etten en Hon- seiwijk. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed en zegt vervolgens, dat dit de laatste verga dering is, waarin de heer v. Honse- wijk aanwezig kon zijn, aangezien hij zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Namens de blijvende raads leden dankt hij de heer v. Honsewijk voor de tijd en moeite die hij zichJ heeft gegeven om de belangen van de gemeente te dienen,. Spr. gelooft niet dat het de wil der kiezers is geweest, dat de heer v. Honsewijk niet in de nieuwe raajd terugkeert. Het is geheel zijn eigen wil geweest dat hij zich uit verschillende func- tie's terugtrekt. Wat hij bij de aan vang van het raadslidmaatschap heeft beloofd, heeft hij voor 100 pCt. na gekomen. Hij was de eerste, die spr. bij zijn komst in de gemeente, hein verschillende zaken de gemeente betreffende onder het oog heeft ge bracht. Namens B. en W. brengt hij het scheidende raadslid dank voor de steun die zij van hem mochten ontvangen,. Het was voor spr. een groot voorrecht; als vreemde vrien den te vinden die ,hij vertrouwen kon schenken. Hij dankt de heer v, Honsewijk hiervoor persoonlijk en hoopt dat "hij nog vagk, zij het dan op een andere wijze, hem zal mo gen ontmoeten, in de prettige ver houding, die er steeds heeft bestaan Hij besluit met de wens, dat het de heer v. Honsewijk goed moge gaan De Secretaris leest de notulen van 7 en 29 Juni, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Van Ged. St. een besluit houden de goedkeuring der begroting 1949. Van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam een verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken. De heer Bax kan fcich met dit voorstel niet verenigen, aangezien hij meent dat de bond nut afwerpt en men uit christelijk oogpunt bezien zijn streven behoort te steunien. De heer Koekkoek is overtuigd, dat men moeilijk aan alle aanvragen om subsidie kan voldoen. Hier be treft het echter iets wat ajle aan dacht heeft in ons land en hij is van oordeel, dat B. en W. dit verzoek ook zo onder het oog moeten zien. De subsidie kan laag zijn, doch acht hij het toestaan daarvan wel nodig. Het geldt hier een op zich zelf staan de organisatie, waarvoor men ook in andere gemeenten toont een opien oog te hebben. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. het verzoek ook wel sympathiek gezind zijn. Hun, voorstel betekent ook niet dat zij het met de boncl niet eens zijn en het streven hejnnitet interesseert. De gemeente leunt ech ter tegen het rijk en daarmede moet rekening worden gehouden. Als men het landelijk beziet, gelooft spr. dat de bond zijn nut afwerpt. In Dus,sen zijn de mensen, evenwel te fatsoen lijk om misbruik te maken va,n Gods Naam. Het is ook de vraag of zij die dit wel doen, zich door een bordje of geschrift zullen bekeren. De heer v. d. Zouwen gelooft wel dat er zullen zijn, die er zich a,an zullen storen. Spr. is er dan ook voor een kleine subsidie toe te ken nen. De Voorzitter is van mening dat men in de steden meer. aandacht aan dit verzoek zal moeten schenken dan in een plattelandsgemeente, hij heeft er evenwel geen bezwaar tegen als blijk' van sympathie een subsidie van f2,50 of 1'5,toe te staan. De lieer Bax zou er f 10,van willen maken. De lieer Koekkoek is ook van me-» ring dat f 10,wel de laagste sub ski ie is die de gemeente kan verliei- ncn. Met alg. stemmen wordt hier op besloten, de subsidie te bepalen op f 10, Van het „Bouwcentrum" te Bot terdam is een verzoek' ingekomen om toe te treden als lid. B..cn W. stellen voor hiertoe niet over te gaan, waarmede de raad accoord gaat. Van het bestuur der Stichting Ten toonstelling „Jeugd van Nederland" een verzoek om subsidip. Op voorstel van B. en W. wordt! hierop afwijzend beschikt. Van het bestuur van de Stichting R.K. Sanatorium voor t.b.c.-lijders „De Klokkenberg" te Tilburg een verzoek om subsidie. Dit verzoek wordt aangehouden tot de behande ling der begroting 1950. Van de Kalh. Arbeidersjeugdbe weging (Kajotters) afdeling Hank 'n verzoek om subsidie. Ook dit ver zoek wordt aangehouden tot de be handeling der begroting 1950. Schrijven van Ged. St. omtrent toekenning van zakgeld aan de voor rekening dezer gemeente verpleegden in een inrichting der Godshuizen te 's Bosch. B. en W. stellen voor piet tot toe kenning van zakgeld over te gaan, gaan, waarmede de raad accoord gaat. Verzoek van de EHBO-vereni- ging „St. Christoffel" te Hank tot betaling der kosten van aanschaf fing van verbanddoosjes en deur plaatjes Hiermede is een uitgave gemoeid van f 59,93|. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een .subsidie tot een maxi mum van f 50,te verlenen. Van het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financiële adviezen der Ver. v. Ned. Gem. te 's-Hage zijn, de processen-verbaal van opname van de door hen gecontroleerde boe ken en kassen, ingekomen over het 2e kwartaal 1949. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden De Voorzitter wijst voor liet on derzoek aan de heren de Witt, Bax en Snoek en schorst de vergadering. Na heropening verklaart de heer de Witt dat alle stukken in orde zijn, bevonden en de commissie derhalve tot toelating adviseert, waartoe dooi de raad wordt besloten. Huur noodwoningen Rij les-water staat Keizers veer. Na de bevrijding zijn door de Rijkswaterstaat nabij Keizers veer 'n 2-tal noodwoningen gebouwd voor personeel van die dienst. De Rijks waterstaat stelt thans op de betref fende noodwoningen geen prijs meer en wil ze aan de gemeente verhuren. De bestaande gebreken zullen vooraf worden gerepareerd. De huurprijs welke de gemeente moet be talen be draagt f 110 per jaar, terwijl de ge meente ze kan verhuren voor f143 per jaar. Hiertegenover staat dat de gemeente de woningen zal moeten onderhouden. De gemeente lijdt door deze over name zodoende geen nadeel. Bij niet ingaan op het voorstel van de Rijks waterstaat lijkt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat n^e woningen worden afgebroken. B. en W. stellen daarom Voor op het voorstel in te .gaanf De heer Koekkoek vraagt of de woningen op gemeentegrond staanV De Voorzitter antwoordt dat ze op domeingrond staan,. De heer Koekkoek meent dat een en ander dan wel goed vastgelegd mag worden. De Voorzitter zegt dat de gemeen te de voorwaarde heeft gesteld dat ze de huur over 2 jaar kan opzeg gen. De heer Koekkoek vraagt of de gemeente de woningen kan verhuren aan wie ze wil. De Voorzitter antwoordt toestem mend, alleen wordt met de Water staat overleg gepleegd. De raad gaat hierop accoord met het voorstel van B. en W. Aansluiting Schoolartsendienst Noord - West-Brabant. In de raadsvergadering van 18 Ju ni 1947 is in principe besloten over te gaan tot aansluiting bij de School artsendienst te Almkerk. Doordat di verse gemeenten (voornamelijk in de Langstraat) niet bereid bleken met Almkerk als centrumgemeente in zee te gaan, werd die dienst te klein om levensvatbaar te zijn. Een der gelijke gang van zaken heeft zich voorgedaan niet de in voorbereiding zijnde schoolartsendienst kring Ze venbergen. Bij onderling overleg tussen de betreffende burgemeesters leek de beste oplossing in deze, de kringen Almkerk en Zevenbergen tot één kring, de kring Noord-West-Brabant samen te voegen, waardoor een le vensvatbare dienst kan ontstaan. De ze gang van zaken heeft nog het voordeel, dat twee schoolartsen aan gesteld kunnen worden, n.l. één van R.K. en één van Prot. richting, waar door de niet R.K. scholen alhier door een andersdenkende arts be zocht worden. B. en W. stellen voor in principe bij deze dienst aan te sluiten. Met alg. stemmen wordt al dus besloten. Uitwegen bouwterrein Molenkade Prov.weg. De provincie blijkt slechts gene gen ten behoeve van de door de ge meente gebouwde opstallen op het bouwterrein langs de Molenkade het recht van uitweg op de Provinciale weg te verlenen, indien een aantal met name genoemde voorzieningen worden getroffen zoals het afschei den van het overige gedeelte van het terrein, het beklinkeren van de uit wegen tot aan het verharde gedeelte' van de weg enz. Met een en andeu< zijn kosten gemoeid tot een bedrag van ongeveer f900. B. en W. stellen voor de betreffende voorwaarden te aanvaarden en de nodige werken tot het aangegeven bedrag uit te voeren. De heer Bax vraagt of de verbe tering van de Buitendijk niet nood zakelijker is dan deze luxe. De Voorzitter zegt dat B. en W;. niet met liet voorstel zouden zijn gekomen, als de provincie niet de voorwaarde had gesteld. De heer Bax vindt deze voorwaar de onbillijk. De heer Koekkoek vraagt of het doorgaand verkeer door de Voorste Hoek niet kan worden omgelegd. De Voorzitter wil onder de ogen zien of er misschien een B-weg van te maken is. De lieer Koekkoek vraagt of de voorwaarden van de provincie alleen gelden voor gemeentewonihgen. De Voorzitter zegt dat er op 't ogenblik slechts gemeen lew oningen staan, zou er door particulieren ge bouwd worden, dan geldt dit ook daarvoor. De heer Snoek vraagt of lilet mo gelijk is dat de kosten van f900 wor den overschreden. Dp Voorzitter gelooft dat het be neden de f900 zal blijven, doch laat men een limiet van f 100)9 stellen. Wethouder v. Biezen is de situatie niet duidelijk, geldt het hier alleen de Molenkade, of alle woningen langs de Prov.weg. Daar staan reeds hon derden woningen langs. in grote sortering bjj Firma L. J. VEERMAN HET AFFICHE VAN DE AGRARI SCHE AFDELING DER NAJAARSBEURS. Het streven naar mechanisatie be heerst de moderne ontwikkeling van dé" landbouw. Geen wonder, dat de Agrarische Afdeling van de Najaars- béhrs hiervan een duidelijke afspie geling! geeft. Het affiche is hieraan geheel aangepast en toont in een oranje-rode kleur een aantal indruk wekkende wieltractoren. Een groen veld en een blauwe achtergrond wer ken mede om van dit suggfestieve beeld een krachtige expressie te doen uitgaan. (Jb.) VOEDER- EN WEIDEBOUW. Van alle zijden kan ,men de raad horen en lezènBoeren, laat gteen stoppel onbenut liglgenOok de tech- nis-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Weide bouw van ,de Stich ting voor de Landbouw .heèft hier op reeds vaker gewezen. Deze des kundige vestigt nu de aandacht op het Westerwolds raaigras, een ,gtewas, dat nog minder bekend js als stop pel gewas, maar toch heel ^goede re sultaten heeft laten zien. Voor stiop- pelgetvas moet "het vóór 15 Augus tus worden gezkald, naar 50 kg per ha fop rijeriafstand 1020 cm). Bij een behoorlijk geslaagd gewas 'kan men van October tot December dan 20.000 kg groene massa oogsten, waarin 500 kg verteerbaar eiwitach tige stoffen en 1800 kg zetmetelj- waarde (dus een product met een nauwe voedingsverhouding:, 1 op 3,5). Dit gras wordt .gaarne door de dieren opgenomen en heeft (op stop pelknollen voor, "dat het niet-drijverid werkt, noch de befaamde knollen- geur aan de melk geeft. Door de nauwe verhouding! is het jammer om de droogstaande pf bij- na-droogstaande dieren dit voer 'ju grote hoeveelheden te verstrekken, want dergelijke dieren kunnen het toch niet ten voile benutten. Als u clan te veel hebt V00V direct verloe deren, clan kunt u .veel' beter gaan inkuilen (vanzelfsprekend met een conserveermiddel als gemalen bieten, melasse o'f A.DV.zuur), om1 het la ter aan de pas gekalfde koeien 'te verstrekken. De Voorzitter zegt dat dit ook reeds in de vergadering van B. ien> W. is besproken, toen kon men er niet onder uitkomen, hij gelooftdat dit ook in de raadsvergadering niet liet geval zal zijn. Het betreft hier de bepalingen van 'het provinciaal reglement, waaraan men zich heeft te Onderwerpen. De heer Koekkoek stemt dat toe, doch hij heeft van een dergelijke bepaling nog nooit gehoord. De Voorzitter merkt op, dat dit reglement loch reeds van 19(11 da teert. De lieer Bax kan zich moeilijk met liet voorstel verenigen en zou eenj afwachtende houding willen aanne men. 1 De Voorzitter heeft daar legen geer bezwaar en zal dan nog eens nadere inlichtingen inwinnen, man kan dan in de volgende vergadering een be slissing nemen. Verkoop bouwterreinen. Binnengekomen is een verzoek van P. II. J. Verhoeven te Hank tot aan koop van een perceel bouwterrein te Hank sectie O nr. 110 groot '780 vierk. m. voor de som van f975, alsmede een verzoek van M. de Baar te Dussen tot aankoop van een ge deelte van sectie O nr. 71 te Hank, groot 1800 vierk 111. voor de som' van f2938. De hier genoemde be dragen zijn gebaseerd op de gelden de prijsvoorschriften voor de ver koop van gronden. B. en W. stellen voor op deze aan vragen gunstig te beschikken, mei welk voorstel de raad accoord gaat. Tegemoetkoming bij vrijwillige be schikbaarstelling van woonruimte. Ingevolge ministeriele beschikking is een regeling getroffen krachtens welke uit 's Rijkskas een tegemoet koming van 75 pCt. lot een maxi mum van f 300 kan worden verleend in de door de gemeente te verstrek ken. tegemoetkomingen aan belang hebbenden in de kosten van liet vrij willig beschikbaar stellen van woon ruimte. B. en W. vragen machtiging in voorkomende gevallen van deze re geling gebruik te maken en daartoe een c red iet van f20010 beschikbaar te stellen. Voor dit ere diet wordt d oo r hel r ij k f 1500 vergoed De heer de Witt vraagt of dit ooki geldt, voor hen die hun woning' reeds beschikbaar stelden. De Voorzitter zou zeggen als het nodig blijkt, dat deze er dan -ook' onder zullen vallen. De heer Koekkoek vreest dat B. en W. zich met dit voorstel <op glad ijs begeven, vermoedelijk zullen er heel wat aanvragen komen. De Voorzitter merkt op dat er ook heel wat afgewezen zullen wor den. Geval voor geval moet bekeken worden. Met alg. stemmen wordt hierop ook dit voorstel van B. cm W. aan genomen. Vaststelling gem.-rekening '47. Het is de bedoeling over te gaan tot vaststelling der rekening 1947. Het ontwerp dier rekening was, an ders dan bij het bepalen va,ii ide da tum dezer vergadering verwacht werd, nog niet geheel gereed, zodat daaromtrent de benoemde commissie niet kon worden gehoord, Genoemd verslag en antwoord van. B. en AV. zal nu per supletoire agenda, verge zeld van het advies van B(. ien W. zo spoedig mogelijk worden uitge reikt. Besloten wordt de burgemeester aan te wijzen tot liet uitoefenen van het stemrecht in de waterschap pen, waarin de gemeente stemge rechtigd is, of bij zijn verhindering diens plaatsvervanger. Hierna doet de burgemeester mo deling van het resultaat der t.b.e.-ac tie. Zie hiervoor ons nummer van; Donderdag j.l. Met het resultaat kan men tevre den zijn. De dokter heeft de indruk dat de actje zeer goed geslaagd tis De actie heeft plaats gevonden met! medewerking van de bevolking, (die hij middels de raad, hiervoor dam ook zijn dank betuigt. Rondvraag. De heer Radings vraagt inlichtin gen omtrent het schoolgeld. Kun nen zij die moeilijk betalen kunnen dit niet per maand doen? De heer v. d. Zouwen acht liet niet juist dat 3 aanslagen tegelijk worden uitgereikt. Hij acht aanslag van jaar tot jaar verkieselijker;. De Voorzitter merkt op dat de nieuwe 'regeling van de directie van de belastingen is gekomen. Men heeft er op de secretarie heel veel werk mee gehad. Het is (Ie bedoeling dei inning geleidelijk le doen, ,hel gaat over de jaren van .1944 af, iw aar van de 'aanslagen niet eerder vbeke,nd wa ren, daardoor is de ,ach Lens tand ont staan. De heer Radings merkt, op dat men in een streek jwoont met een gemengde bevolking en acht hét daarom heter de kermis Zaterdags middags reeds open te stellen, zodat dat zij, die dit op Zondag iniet doen, dit -op Zaterdag zouden kunnen doen. De heer Koekkoek is uit principe hiertegen, hoe korter de kermis duurt hoe liever hij dat heeft. De -Voorzitter kan de vraag van de heer Radings direct niet met ja of neen beantwoorden. De heer Bax dringt er op aan oor het -huis en de ;af ras tering bij het huis van de gemieentebode te verbe teren. De Voorzitter belooft dat B. en W. dit zullen bezien. De lieer van der Zouwen wijst! op de afrastering bij de openbar© school, -zo mpgelijk zag hij ook (deze gaarne in orde gebracht. De heer Bax vraagt of het laatste jaar nog subsidie aan de beide jmiu- ziekgezelschappen wordt verleend., zij hebben nog niets ontvangen. De Voorzitter zegt dat dit zekér het geval is, als ,zij het totedrag nog niet onlvingen, moeten zij daarvan kennisgeven op het gemeentehuis. De heer v. d. Zouwen heeft ge- merkt dat vestigingsvergunning is verleend aan een schoenmaker van elders in Hank, hij acht dit onjuist* aangezien -daar reeds 2 schoenma kers zijn gevestigd. De Voorzitter zegt dat Bj. én iW. daaraan niets kunnen doen, de Ka- mier van Koophandel verleent 11.I. deze vergunning. De heer Koekkoek meent dat de Kamer van Koophandel in een der gelijk geval overleg diende te ple gen, met het gemeentebestuur. Van daag komt zo iemand, die thans nog elders woont, om woonruimte vra gen. De Voorzitter wil de Kamer van- Koophandel hierover wel eens schrij ven en vragen, in ii-et vervolg eerst advies in te winnen. Weth. v. Dijk merkt op, dat, ais zo iemand aan de eisen voldoet, de- Kamer van Koophandel niet het recht heeft, een vestigingsvergunning le weigeren. De heer de Witt vraagt of B;. en W. aandacht hebben geschonken aan de watervoorziening aan de Pere boom De Voorzitter antwoordt van zeer zeker, "hij wil hierover jiog wel eens met de Waterleiding Mij. in contact treden. De lieer Snoek informeert ,hoe het staat met de verbetering van de Buitendijk. De Voorzitter zegt dat dit wacht op de goedkeuring. 1 Hierna sluiting. Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4