voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws De gemeente Veen heeft haar nieuwe luidklok Firma L. J. VEERMAN No. 6700 Maandag 5 September 1949 V/ Firma L. j. Veerman, Heusden Und van altena Vrijdagmiddag vijf uur, begaven Burgemeester Landweer, Ds.. Haver kamp, de beide wethouders, .raads leden, gemeente-secretaris en kerke- raadsleden zich naar de .verdieping bij tie galmgaten van de oude toren, waar monteurs van de .firma Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel .nog be zig waren, de laatste .hand te leggen aan het bevestigen van de fraaie 1244 kg wegende luidklok ,in de klok- kestoel te bevestigen. Toen deze gereed waren, sprak Burgemeester Landweer een woord van welkom en noemde deze dag een vreugdevolle dag, omdat de ge meente weer de beschikking 'heeft gekregen over een luidklok, den dien ste van de kerkelijke len burgerlijke gemeente. Spr.'s gedachten gaan (te rug naar de oorlogsdagen Ivan 1942. toen door de bezetter ide klokken, werden gevorderd met de bedoeling er oorlogsmateriaal uit.te vervaarfdi-. gen. Ook de klok van Veen daterend uit de 17e eeuw viel ten of fier, on danks alle pogingen, om dit te voor komen. Het was in 4943 toen de Duitsers de klok kwamen verwijde ren, gelukkig bleef de kleine klok gespaard. Na de bevrijding werden door het gemeentebestuur pogingen 'gedaan, om de klok 'terug te jclr'ijgen. Helaas mocht dit niet gelukken, zo dat de raad het 'besluit nam, pen nieuwe te doen vervaardigen, 'waar toe 272 jaar geleden laan de finma Petit en Fritsen te Aarile-Rixtiel op dracht werd verstrekt. Uit de lange duur der! levering blijkt -wel over duidelijk hoe groot de behoefte aan nieuwe klokken is. Spr. besloet met de hoop uit te spreken dat deze (nieuwe klok een lange reeks van, lange reeks van jaren gebruikt zal mogen worden om de ingezetenen op te roepen ter kerk, en voo(r heit Verkondigen van droeve en bljijde gebeur lenis,senMogen het veel blij d e gebeurtenissen zijn en Gods zegen op de gemeente rusten. Hierop werd de klok in beweging gebracht en galmde hare 'heldere, vreugdevolle klanken" uit over de ge meente. Onder deze klanken begaf het g'e- zelschap zich naar het gemeentehuis, waar de heer V. d.- Pol nog sprak als volgt ,,Uit den grijs hemos ten toren,, Klinkt 'der klokken hel geluid. Komt, het nood' U allen uit: Mengt uw stemmen in de chooren Komt, en legt het aardse krufs Neder in des Heer en huis." Dit oude vers hebben we in onze jeugd reeds geleerd. Onafscheidelijk was. in vroeger eeuwen de klok met de gemeenschap: verbonden. Hetzij stad of dorp, bijna elke ^gemeente, elke parochie had haar klok, welks geluid de burgerij bijeenriep 'in tijd van vreugde en in tijd van droefheid, iu tijden van nood en van oorlog. Was er vreugde, was er feest in het land, het feest werd ingeluid b;ij nationale feestdagen, bij geboorten, of huwelijk van leden van het vor stelijk huis. Toen koningin Wilhel- mina in 1898 op 18-jarige leeftijd de kroon beklom, zongen we als schoolkinderen: „Weet je wie het druk hadden achttien jaar geleden? de klokken van onze oude toren", om op 31 Aug. 1880 den volke be kend te maken dat weder een jónge Oranjetelg was geboren. En ook bij de opgang naar bet hnis des gebeds, om op 'te gaan on der de bediening des Woord(S, naai de bediening der verzoening is het, het klokgelui die de schare bijeen roept „Het klokgebrom roept van alom de vrome schaar." Maar ook als er droefheid is, droefheid in den lande, als er een üelg uil het doorluchte huis van Oranje, het aardse huis dezes taber nakels heeft afgelegd en ten grave zal gevoerd worden, .zijn het tie klokketonen die de rouw verkondi gen. Zo. zong de grijze dichter Da Cosla bij het onverwacht overlijden van koning Willem II .te Tilburg ip 1849: „Het klokgebrom van oord tot oord, Plant voort het zieldoorvlijmend woor d Aan de overzij van de Moerd|ij,k Daar ligt des Konings dierbaar lijk." Maar ook bij droefheid in onze fa mine's als er geliefden hetzij jon gen of ouden ten grave worden ge dragen vertolken de klokketonen de droefheid der Tiabeslaanden en i de dichtregelen konten ons voor de geest: i „Voorgeslachten kwijnden henen, En wij bloeien op ihun graf Ras zal "t nakroost ons bewenen 't Mensdom valt als blaad'ren af." Maar ook in tijd .van nood is hei de klok weder die als een wachter ons waarschuwt als er in onze lage land vrees is voor watersnood en de bewoners van het polderland be angst uit zien en elkander vragen: zou die dijk het |h ouden, zou er door braak komen met alle ellende daar aan verbonden? i En in 'tijden van oorlog, als de oorlogsvlam dreigt op te laaien, is liet weer de klok die de strijdbare mannen oproept zich gereed ite hou den of zich te ivierzamelen en ten strijde te gaan ter .verdediging van de Vaderlandse bodem en ,om lever-, dedigen wat ons als een erfenis on zer vaderen uit een roemrijk verle den 'is geschonken, toen aan ons voorgeslacht de woorden der Heili ge Schrift zijn bewaarheid gewor den: „Zoek eerst het koningrijk Gods en Zijne gerechtigheid en al. deze* op zichzelve goede aardse dingen, rijkdom, welvaart, macht en aan zien, zullen U toegeworpen worden." We denken in deze .aan de zilve ren trompetten bij het tiude volk Is raël in gebruik, waarmede .dat volk bij de hoge feesten en in tijden van oorlog werd bijeen geroepen .en wel ker .geklank elk Israëliet kende in tegenstelling met de aangrenzende Heidense volken, die dat .niet ken den. En in. heilige vervoering horen we de dichter en zanger het uitroe-/ pen: „Welgelukzalig is het Volk het-, welk het geklank kent." (Lo kent ook ons ganse volk het igeklank der klok ken als deze op tie dag des Hoeren oproepen zich naar het (bedehuis te begeven. Maar hier moeten iwe aan toevoegen: Wee het volk (hetwelk! het geklank kent, maar fér niet naar wil luisteren! Ontroering is er door 'onze bur gerij gegaan toen op '25 Jan. 1943 ook onze klok moest worden afge staan aan de vijandelijke 'macht van: de bezetter. In de 'geschiedenis is beij wel meer voorgevallen dat 'de bur gerij hare klokken offerde isp het altaar des Vaderlands om ee te doen omsmelten in oorlogstuig, maar dan was het voor eigen ilanid en volk; maar helaas, toen was liet voor het Nat. Soc. 'regiem van Adolf Hitler, hetwelk een nameloos leed en ellen de heeft gebracht over eigen land en volk, maar over bijna geheel Eu ropa en over nog leen groot gedeelte der andere werelddelen. We waren aan onze klok gehecht, ook door haar bijzondere klank, maar het was ook een stuk dorpsgeschiedenis. In 1692 'brandde de toren gedeeltelijk uit en werd ook de klok zodanig be schadigd dat zij moest .vergoten wor den. Zulks is hier .ter plaatse ge beurd, zoals ook uit archieven blijkt en ook in de klok was ingegoten. Verschillende klokken die in 1943 door de bezetter geroofd zijn, zijn na de vrede weder teruggevonden. De onze helaas niet. We juichen dan ook de pogingen van het gemeente bestuur toe, .die reeds spoedig be gonnen zijn om maatregelen .te tref fen en bij de .bevoegde ins tan tie's aan te kloppen om goedkeuring te, krijgen tot het aankopen .van een nieuwe klok. De resultaten hier van hebben we kunnen .zien en ho ren. Een woord van dank aan allen die hiertoe hebben medegewerkt. De gemeente kan met (dankbare trots zien op hetgeen bereikt is eerst een nieuw uurwerk en dan om alles compleet te maken een .nieuwe klok. Moge het alles weder lange tijd de jaren, ja zelfs de eeuwen' trotse ren en de klok .niet gebruikt behoe ven te worden voor nood of oorlog en zij het niet .altijd tot vreugde en» feest, dan toch voor werken des/ vredes. Onder het genot van een glas wijn en een sigaar bleef men nlo(gi enige, tijd gezellig' bijeen, waarbij de heer Honcoop nog* opmerkte, dat het ook voor zijn familie een vreugdevolle da,g was om'datzij 150 'jaar de klok en het uurwerk had mogen bedienen en daartoe nu weer in de .gelegenheid was. I Vermelden wij nog, dat de klok in E is afgestemd en aan de ene zijde het volgende opschrift is aan- Igiebracht Het verwijderd krijgsgewoel Beroofde deze klokkenstoel Men stelde mij als vredeswerk Weer aan in dienst van dorp en kerk. eh aan de andere zijde C. B. J. Landweer, Burgemeester T.G.N.Schreudersl Wethoud)ers ;M. Honcoop H. W. Morelissen, Secretaris Veen, Zomer '1949. HEUSDEN. Rectificatie. De damvereniging VJ>. zal op Maandag 19 Sept. in Hotel „Central" een algemene ledenvergadering: hou den om half acht. Het ledental der damclub is de laatste tijd nogal teruggelopen, van daar dat voor deze vergadering ver schillende oud-leden zullen worden uitgenodigd. Aan de hoofdklasse com petitie van de Noordbrab. Dambond, welke Oct. aanvangt, zal worden deel genomen. AALBURG. Door de kerkelijke gemeente te Ridderkerk is weer een collecte gehouden voor het restauratiefonds der Ned. Herv. kerk alhier, waarvan de opbrengst was als volgt: Ridderkerk f 272.49 Slikkerveer f 145.64 Bolnes f151.03 Oostendam T 44.76 I Totaal f,6i3'.92 Een prachtig resultaat, waarvoor het kerkbestuur zeer zeker dankbaar zal zijn. ALMKERK. A.s. Dinsdag 6 September, des v.m. 10 uur hoopt de raad dezer gemeente in een openbare zitting, bij een te komen. J.l. Woensdagavond bracht de muziekvereniging „Nooit Gedacht" al hier, het echtpaar v. Drunen-v. d. Stelt, ter geelgenheid van hun 50- jarigie echtvereniging, een serena de, hetwelk veel volk op de been bracht. BABILONIcNBROEK. J.l. Donderdag had' de schil der H. Combé alhier het ongeluk, tijdens zijn werkzaamheden van een ladder te vallen, met het gevolg, dat hij een gapende wond aan rijn hoofd' opliep, welke door Dr. Lettiniga uit Wijk (plaatsvervanger van Dr. 'Aa- nen) werd gehecht. BRAKEL. Ds. P. M>. van Galen, Ned. Herv. predikant alhier, ontving toe zegging; van beroep naar Ochten. CAPELLE. Onder meer dan gewone be langstelling werd j.l.' Woensdagna middag op de begraafplaats van de 'Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk het stoffelijk overschot van de heer B. Verhoeven, eerste ambtenaar ter gemeente-secretarie van Sprang-Ca pelle en lid van de Raad der gemeen te Loonopzand, ter aarde besteld. Te voren was ten sterf huize een korte rouwdienst gehouden, welke geleid werd door Ds. A. v. Griet- huysen, pred. der Ned Herv. Kerk te Waspjk. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de grafkelder was bijgezet, sprak allereerst burge meester A. Smit namens het ge meentebestuur en het secretarie-en gem.-personeel. De heer G. A. S. de Bas voerde het woord namens de Coop. Boeren leenbank, waarvan de overledene ruim, 30 jaar kassier is geweest. Na mens het bestuur van de Christelijke schoolvereniging aan de Loonsedijk, waarvan de heer Verhoeven voorzit ter was, en namiens het personeel' der Chr. School aldaar sprak hef hoofd dezer school, de heer P. Bu- sinlc, die ten slotte uit naam van de familie van de overledene dankt ei voor het medeleven en de belangstel ling. Ds. v. Griethuysen sprak ten laatste nog een slotwoord en met het bidden van het Onze Vader werd die- ze indrukwekkende plechtigheid he lsloten. Op het kerkhof bleek, hoe mijnh. Verhoeven in zijn omgeving werd gewaardeerd. De begraafplaats was vol belangstellenden, die de overle dene de laatste eer wilden beivpjzen. Daar waren met de familie o,.m. burgemeester A. Smit met de gem.- secretaris, de heer J. v. d. Bofs en het voltallige secretarie- en getm.- personeel van Sprang-Capelle, be stuursleden en leden van de Raad, van Toezicht van de Coop. Boeren leenbank, bestuursleden van de Chr. schoolvereniging en het personeel van de hCr. School ad. Loonslediijk, burgemeester v. d. Heijden van Loon opzand en verschillende leden van tie raad dier gemeente, burgemeester D. v. d. Berg van Bunschoten t 'en Spakenburg, ond-gem.-secretaris van Sprang-Capelle, en tal van vrieniden sarn engek omen Zeer onder de indruk verlieten al len hierna de dodenakker in het be sef een liefdevol echtgenoot en zorg zaam vader, een verdienstelijk man, die voor velen een steun is geweest, ten grave hebben gebracht. De nagedachtenis aan de heer Ver hoeven zal bij allen, die hem ken den, in eerbiedige herinnering wor den gehouden. Begunstigd door schitterend weer maakte de gem. zangvereniging ,,'tRozeknopje" j.l. Dinsdag een ple zierreis, waarbij Amsterdam enSche- veningen werd bezocht. In de mor genuren werd een rondvaart ge maakt door 'de havens en grachten van de hoofdstad des lands en na de I HET NIEUWE met de goede SCHOOLBEHOEFTEN middag werd onder deskundige lei ding Schiphol bezichtigd. Na dit be zoek naar Scheveningen. Te midder nacht arriveerde men voldaan weer ter plaatse. Ter gelegenheid van de 'ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina gaven de muziek vereen. „Kunst na Arbeid" en de gemengde zang- vereen. ,,'tRozeknopje^' j.l. Woens dagavond op de voor deze gelegen heid schillerend verlichte muziektent een goedgeslaagd concert, dat door zeer veel belangstellenden werd. be luisterd. - In de plaats van de heer S. IJ. Oerlemans, is tot secretaris van de schaakvereen. „De Vrije Pion", gekozen de heer Ad. v. Oversteeg Az. DENDEREN. Ds. J. J. Moll, Herv. predi kant alhier, heeft voor het beroep (tojez.naar Lexmond bedankt. GIESSEN. Beroepen bij de Geref. Kerk te Giessen-Rijswijk, de candidaat tot den H, Dienst, B. G. Mees ten Oevet te Rotterdam. 1 i VGRAVENMOER. De expediteur v. G. alhier had het ongeluk, dat de koppelin|gi van rijn aanhangwagen brak, waardoor deze ip de berm van de weg terecht kwam. Hoewel de aaiïhangwajgen ge heel met fruit was geladen, is een en ander zeldzaam goed afgelopen, en, kon hiji met vereende krachten en met behulp van een andere auto weer op tie weg gebracht wonden. De onlangs alhier opgerichte voetbalvereniging; heeft de naam ge kregen van Voetbalverenjjgjinigi ,s Gra venmoer". Het voorlopig bestuur is als volgt samengesteldH. van Eer- sel voorzitterB. Binnenweg, secre taris; S. Faro, penningmeester; en de beren W. Schorten, C. ML van Zuilichem, Alb. Dekkers en A. Spran- gers, commissarissen. 1 Rieeds werden 40 werkende leden ingeschreven. 1 NEDERHEMERT. MejKoolhaas, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, nam, na 4 jaren hier werkzaam te rijn ge weest, Woensdagmiddagl afscheid van bestuur en leerlingen weglens huwe lijk. Het hoofd der school, de heer J. van Duist, 'dankte namens het bestuur de scheidende onderwijzeres voor betgjeen rij voor de school ge daan had en wenste haar Gods ze igen toe. De heer Eügister prees namens het personeel de goede verstandhouding en collegialiteit. Mej. Koolhaas sprak haar waarde ring uit over het vertrouwen, dat het bestuur steeds in haar had gesjteld'. Ook tot het Hoofd der school, de collega's en de 'leerlingen richtte zijl zich. Zij roemde de prettige samen werking! «n dankte voor de goede woorden bij dit afscheid' en de waar deringen in tastbare vorm. 1 Tevoren waren de kinderen der schoof" rijkelijk getracteerd ,op limo nade en „gebak. Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Onder de advertentie's in het nr. van Donderdag 1 September komt abusievelijk voor een oproep van leerlingen voor de Avondnijverheidsschool. De bedoeling was, het plaatsen van een advertentie voor de leerlingen der O.L.S. Wat da Nijverheidsschool betreft, zullen nadere gegevens en oproepingen volgen. Bestel tijdig bij de Boekhandel Heusden Tel. 19

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1