Sterker dan de haat Nieuw experiment van de Persilfabrielc. Massa-onderzoek op T.B.C. Ben gebakstel met taartschep na- -mens het bestuur en een prachtig theeservies namens leerlingen en col lega's zullen bij de scheidende on derwijzeres de herinnering aan Ne der heme rt levendig houden. Ben 40-tal leden van de Coop. Landbouwers Aankoop vereniging. „De Onderneming" alhier maakten een tweedaagse excursie naar Friesland en Noord-Holland. De eerste dag werd allereerst Stap horst aangedaan en hier werd een boerderij bezichtigd en konden de deelnemers de typische klederdracht in dit Overijsels dorp bewonderen. Vervolgens ging de tocht doornaar Leeuwarden waar een hoofdassistent van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dLenst zich bij het .gezelschap .voeg de, die de deelnemers door Fries land zou vergezellen. Des middags werd bezocht een gemenjgd bedrijf in St. Anna-Parochie, het fokveebedrijf van de heer Bijlsma in Jelsum en de proefboerderij van de Friese Maat schappij van Landbouw te Rijperkerk. In Leeuwarden werd overnacht en de volgende morgen werd door en kelen de veemarkt bezocht en een 30-tal bezochten de Fries, de afzet organisatie van 49 Coop. Zuivelfa brieken in Friesland. De deelnemers toonden zeer veel interesse voor dit bedrijf, waarin het grootste kaaspak huis van Europa is gevestigd. Alle producten zijn afkomstig van T.B.C.- vrije melk, zodat deze afzetorganisatie een goede naam heeft in het buiten land. Hierna ging de tocht over de af sluitdijk waar bij het monument nog even werd gestopt .naar de Wieringerhieer. Hier voegde zich een hoofdassistent van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst voor Noord-Hol land bij de deelnemers. Bezocht wer den achtereenvolgens de plaats waai de dijk werd opgeblazen in April 1945, de proefboerderij'van werktui gen, de infiltratie voor "de lichtere gronden in de Wierinlgjermeer. Daarna ging de reis naar Ooster blokker, waar het zeer bekende fok veebedrijf van Gebr. Ruyter werd be zocht. Gezien de productiecijfers van verschillende koeien was men het er spoedig overeens, dat "in de Bom- melerwaard nog wel wat te verbete ren is. 1 Verder ging de tocht overAmster dam weer naar huis terug en de, deelnemers aan deze 'interessante én leerzame excursie kunnen op een paar prachtige dagen terugzien. De prganisatie in handen van de heer Stuvers, Hoofdass. van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de zaakvoerder der «Göoperatie was af. Wij twijfelen riiet, of het volgend jaar zullen nog meerderen een ex cursie meemaken. SLEEUWIJK. Woensdag 7 Sept. hoopt H.M. Koningin Juliana, om ongeveer 6 uur nam., een doortocht door ons doj/p te maken. Allen de vlag: uit! SPBANGtCAPELLE. Op de 27e Augustus werd te ATblasserdam een concours gehouden waar de Kampioenschappen van de Provincale Bond Zuid-Holland-N. Brabant van <ie Landelij ke Rij vereni gingen, aangesloten bii de Kon. Ned. Federatie van Rijverenigingen verre den werden. Door de Margrietruiters moest, als kampioen van'Noordbrabant, een on derscheiding behaald bij een vorig concours enkele weken geleden, hier gekampt worden tegen Zuid-Holland. In de eindstrijd viel de beslissing, dat de Margrietruiters als reserve- kampioen uit de strijd naar voren tra den. Niet zonder reden maakte de jury bekend, dat deze jonge vereniging, opgericht zijnde op 24 Juli 1945, door gestage oefening en volharding zich meester kon maken van deze uitzonderlijke plaats van Reserve- Kampioen. Onder de bezielende lea ding van hun instructeur, de heer J. vati Bruchem, die zijn jongens on der keurige discipline heeft,, die ka meraadschappelijk met zijn jongens weet om te springen, niet alleen als leermeester, doch óók als goede vriend hun in alles weet voor te gaan, die. liefde voor het paard en de paardensport wee't* in te prenten, groeit deze veteninging, die ieders bewondering afdwingt. Twee mooie plaquettes brachten zij mee naai' huis n,T. de 2e prijs kam pioen achttallen Alblasserdam 1949 en de 2e prijs voor instructeur kam pioen achttal Alblasserdam 1949, per soonlijk. Van de Provinciale Bond werden de „Siegfriedruiters" te Berg-Am- bacht eri Stolwijk eerste. Met een verschil van 1 punt wisten de Mar grietruiters de plaats van reserve-kam pioen in te nemen. Nu zullen te 'Utrecht op 6 en 7 September het Kamipoènschap van Nederland verreden wotden. Nu komt de ,grote dag. Laten we hopen ,dat deze jonge vereniging, die reeds veie successen in haar korte be staan wist te boeken, ook in Utrecht eep goed figuur zal slaan. De Vrijhoe- venaren zijn nu al trots pp dafjgene wat zii presteerden, miaar zijn ook vol hoop, zonder overmoedig te wor den op ,onze jonge ruiters. Van harte wensen wij hun het bes te succes toe. OUDENDIJK. 'Op het muziekconcours te Everdingen, behaalde het fanfare corps „Kunst na Strijd" alhier, direc teur "de heer P. C. v. d'. Wiel, in de ereafd. met. 300 punten een ie prijs. Tot tijd. onderwijzeres aan de Neutraal Bijlz. school alhier werd door het bestuur benoemd, mievr. P. Th. J. Slak-Botesz te Go r ine hem. WELL. Vrijdagavond bracht hieg droe ve bericht, dat de 191-jarige mej. v. Loon, nabij de overweg ondier Orthen, door een aanrijding om Jiet leven was gekomen, ons dorp in op schudding. Algemeen is men begaan met de familie over dit treurige verlies. WIJK EN aalbuik; Door de architecten Bezemer en de Snoo alhier, is het herbouwen van de door brand verwoeste boer derij van G. Donkersloot te Aalburg, aanbesteed en gegund aan A. A. v. Bergeijk aldaar. Woensdagavond brachten de witte Persil-wonder wagens aan onze ge meente haar aangekondigd, bezoek Zij. die zich de PersilTuchtschrij- ver lie ritmeren,, die o*p grote hoogte met een vliegmachine de namen Per sil, Henco, Ata, Imi en Sil in de lucht schreef, zullen wel de overtui ging bii zich hebben gehad, dat de Persil-fabrieken ook ditmaal met iets uitzonderlijks zouden komen. Dat zulks werkelijk het geval was, .bleek ons bii het bezoek aan deze wagens die een reis door ons land maken. Zowel van binnen als buiten bie den zij eèn prachtige aanblik. Des avonds om' 8 uur verzamelden zich honderden bezoekers om de demon straties die werden gegeven, te vol gen. Natuurlijk gaat het er over om reclame te maken voor de Persil fa brieken, doch dit geschiedt op zulk een orginele wijze, dat de bezoeicers de demonstraties" van het begin tot het einde met alle aandacht volgen. Zo dwarrelen uit een enorm Persilpak voortdurend duizenden i rise rende zuurstof bellen, die door schijnwerpers Belicht, flonkerend en schitterend omhoog stijgen én die de zuiverende en reinigende werking van Persil demonstreren. Het geweldige Përsil-pak, dat in eigen werkplaatsen van de Persil-fa brieken is vervaardigd, is gemonteerd op een speciaal daarvoor gebouwde truck. Achter deze truck is een vér- Dlindend wit geschilderde bijwagen gekoppeld, die speciaal ingericht is voor de ontvangst van zakenrelaties. Deze volgwagen is voorts voorzien van de modernste film- en geluids installaties. 's Avonds worden vanuit de volgwagen amusante en leerrijke films vertoond, opgeluisterd door vro lijke muziek, terwijl twee bijzonder mooie etalages, die op zeldzame wijze verlicht worden, eed sprookjesachtig effect geven. Aan het slot werd een film ver toond, waarin Olivier Hardy en Stan Laurel de hoofdrollen vervulden en die op danige wijze de lachlust van het publiek opwekte. Een hartelijk applaus van het talrijke publiek volg de na elke vertoning. De avond werd in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, met het Wilhelmus door de geluidsinstallatie besloten. De reis van de Persil'-wonderwa- gens door onze plaats zal zeker bii jong en oud aangename herinnerin gen achterlaten. WEBKENDAM. De heer L. v. d. Heuvel al hier was met f 18.565 de laagste in schrijver voor het verbeteren der stranidhoofden voor het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg. WOUDBICHEM. Het Fonds ter bestrijding der T.B.C. „Draagt Elkanders Lasten", uitgaande van 'het C.N.V., hoopt op Zaterdag 10 Sept. a.s. alhier een huis- aan-huisooTlecte te houden. Dussen moet wel tot de eerste ge meen! en in onze omgeving ge rek" d worden, waar de gehele bevolking op longtuberculose is onderzocht. Ongetwijfeld zullen wel meerdere plaatsen in het Land van Heusden en Altena volgen, omdat het belang van zodanig onderzoek zo groot is. Aan de ingezetenen worden bij de ze gelegenheid oproepkaarten gezon den, waarop datum en uur voor ie der afzonderlijk staan vermeld. Natuurlijk is het dan van belang, om geen verwarring te geven, dat ieder op de bepaalde tijd aanwezig is. Bezwaren. Gewoonlijk is bij zulk onderzoek op grote medewerking van de zijde der gemeenlenaren te rekenen, al is deze vaak niet algemeen. Steeds zijn er weer personen, die bezwaren op peren. Vooral de oudere mensen vinden de tocht naar het „onderzoeklokaal" vrij lastig. Voor deze categorie van personen worden meestal auto's be schikbaar gesteld. Het is van het grootste belang, dat deze ouderen komen, omdat het bewezen is, dat juist onder dezen nogal veel t.b.c. voorkomt, die voor hen vaak niet kwaadaardig is, maar voor de omgeving bezwaarlijk kan zijn. Laat men zich echter niet al te be vreesd maken. De practijk heeft ge leerd, dal het aantal „(Lijders" bij\ zo'n onderzoek slechts 4 op de 1000 bedraagt. Natuurlijk is dit geen exacte uitkomst, maar een aandui ding, hoe gering het percentage meestal is. Vooral zij, die veel met andere mensen in aanraking komen (we den ken hier aan liet winkelbedrijf, aan caféhouders, enz. enz.) hebben de zedelijke plicht zich aan het onder zoek te doen ontwerpen. Het voordeel is, dat bij dit onder zoek een eventueel kleine afwijking aanstonds aan het licht treedt. La ter zou deze zich hoogstwaarschijn lijk in ernstiger vorm openbaren, zodat medisch onderzoek enz. toch noodzakelijk was. Hoogstens zou men bij niet laten onderzoeken, het onderzoek naar later tijdstip kunnen verschuiven. Vervolgens is er de categorie, die zichzelf geheel gezond acht en dus het onderzoek overbodig vindt. Dat wil echter niet altijd zeggen, dat deze personen geen bacillendra gers zouden kunnen zijn. Zo'n ge zond persoon kon gemakkelijk oor zaak van besmetting zijn van ©en hele omgeving. Het onderzoek. Het onderzoek van elke „patiënt" duurt slechts zeer kort, nog geen minuut; omdat er alleen foto's geno men worden. Men plaatst zich voor het toestel, ademt diep in, houdt de adem even in, waarbij men goed stilstaat en klaar is het! Elk metalen voorwerp moet men van hét bovenlijf verwijderd houden, want dat veroorzaakt een storende vlek op de foto. Eerst aan het einde van de dag worden de films ontwikkeld en dan is er pas wat te zien voor de long specialist. Het toestel, dat men tegenwoordig meestal gebruikt, heeft een automa tische belichting,sregelaar, die de juiste belichtingstijd aangeeft voor elk persoon afzonderlijk, wanl deze tijd hangt af van de omvang der borstkas. Kan er geen verwisseling plaats hebben van foto's zal men vragen. Men stelle zich gerust, want de op roepkaart met naam en adres wordt tegelijkertijd gefotgrafeerd. Elke «op name kan pas gemaakt worden als «deze kaart op de goede plaats in het toestel geschoven is. Foutieve foto's krijgt men alleen, als men niet stilstaat voor het toe stel, of, zoals wij hierboven reeds zeiden, metalen voorwerpen in de borstzak (vest b.v.) draagt. Hieruit ziet men, dat geheel ont kleden niet eens nodig is. Het onderzoek zal de besmettings bronnen dus opsporen en dat kan alleen aan cle gemeentenaren zelf weer ten goede komen. Vertoont uw foto dus geen afwijkingen, dan kunt U zich geruststellen. Vertoont zo oude littekens, dan geldt dit ook voor u, want dan hebt u de infectie overwonnen. Vertoont ze wel afwijkingen, dan kunt u zich direct onder medische behandeling stellen. En u bent er dan vermoedelijk gauw bij om de ziekte in het begin-stadium al gaan te bestrijden. Doch het on derzoek blijft geheim, zodat niemand iets van anderen weet. Het resultaat van het onderzoek wordt slechts in getallen bekend ge maakt. Wanneer eenmaal het besluit tol onderzoek der inwoners ener gemeente valt, behoeft niemand dus bezwaren te koesteren, zich er aan te onderwerpen. Ons Feuilleton H. van Heeswijk j Oorspronkelijk Nederlandse roman 20. Enfin, u begrijpt hoe het verder gelgaan is. We leerden elkander na der 'kennen en na enkele maanden bekende hij mü rijn liefde en besloot hij aan vader mijn hand te vragen. Toen is de tegenspoed gekomen. Vader wilde niets van de trouwplan nen met de 'kapitein horen en was buiten zichzelf van woede. Dat was me iets fraais. En toen de 'kapitein rijn opwachting maakte, kende zijn woede jgeen grenzen 'meer. Het scheelde weinig, of vader smeet hem de deur uit. Ik heb ^oen 'naderhand veel met vader gesprokenmijn aanstaande man was niet onbemiddeld, maar va der wilde er niet van horen Ten slotte werd ik op een middag zo kwaad, dat ik hiem zied, dat ik dan zonder rijn toestemming met hem ginig trouwen. Tenslotte heeft vader rijn toestemming gegeven, maar hel ouderlijk huis was van de dag van ons huwelijk af voor ons gesloten. Vader beschouwde mijn huwelijk als een mesaillance en daarom wilde hij niets meer van me weten. We waren gebrouilleerd. We trouwden in November en be trokken een kleine villa in Voorburg. We leefden twee jaar gelukkig. In die tijd^prerd onze kleine jongen ge boren. Toen trof ons het eerste leed. Mijn broer was plotseling verdwenen. Nu moet u weten, dat mijin broer in Leiden studeerde. Hij was de enige, «di© ik van de familie nog ontmoette en ik dacht niet anders of hem was een ongeluk overkomen. Want hij was de week tevoren nog bii ons .ge weest gezond en wel. Nimmer werd meer iets van hem vernomen. Spoorloos bleek hii ver- «dwenen te zijn. 1 Een jaar later verongelukte mijn man en alsof dat nog niet «genoeg was, kreeg ik enkele maanden daarna het bericht, dat riet lijk van mijn broer gevonden was. Ik ging onmid dellijk naar Leiden naar het zieken huis. Dat ogenblik zal ik nooit verge ten. Men bracht mij in de lijken ka mer. Daar lag hij, nalgienoeg onher kenbaar, want het was al 'bijna twee jaar geleden dat hii vermoord werd. Ik herkende hem nog aan zijn kle ren, mijn enigste broer Willem, ver moord door rijn eigen vriend, naar ik later hoorde..." Antoon was bleek als een dode, bij het horen van de laatste woorden, opgesprongen. „Wat zegt u? Uw broer Willem?" „Ja", antwoordde ze verwonderd „hebt u hem gekend?" Hij beheerste zich met moeite en zette zich weer neer. „Was het... Willem Bosch van Drafcenstein?" vroeg hij lang'zaam, alsof hij met angst de bevestiging tegemoet zag. g „Ja", antwoordde de vrouw. „Het was mijn enigste broer. U kende hem?" Hij knikte met moeite. Dikke zweet- drope pis parelden over zijn voo rhoofd. „Ik heb hem... zeer ;gtaeü gekend", bracht hij er met moeite uit. „Dan bent u Tine?" Het was alsof ieder woord hem pijn deed. „Ja, Hij heeft zeker wel eens over mij gesproken nietwaar? Wij hielden veel van elkander en als hij in moei lijkheden zat, kwam hij altijd naar me toe. Zijn studie kostte veel geld en vader had niet veel te missen, daar om sprong ik wel eens bij. Hij was juist ieen paar dagen voor hij ver dween ,bij me geweest, maar ik had toen geen contanten in huis. Hij had met kaarten verloren, hij was een hartstochtelijk kaarter. Ik denk' dat het zijn enige ondeugd was U weet misschien alles van de moord af? U was ook student?" Antoon knikte, nog steeds ontzet. „Ik was een van rijn beste vrienden", antwoordde hij zacht. „Het was verschrikkelijk", ging zii voort. „De dader heeft, naar ik hoor de en in de kranten las, vijf jaar ge had. Vijf jaar! Voor zo iemand moest de doodstraf nog bestaan of anders had hij levenslang moéten hebben" .Antoon schrok en keek haar aan. Op haar gelaat lag een vreemde uit drukking, die hij er nooit «op gjerien had. „Maar", antwoordde hij haperend „Weet u wel, dat het zijn bedoeling niet was om Willem te doden? Hii is ook niet veroordeeld wegens moord, maar voor mishandeling, de dood tengevolge hebbende". „Zijn bedoeling oï niet. Hij heeft het toch giedaan. Voor zulke indivi duen moest geen medelijden bestaan. Daar moest de, natuurwet voor heer sen: Oog om oog, tand om tand. Hij is nu weer vrij, het is al meer dan zeven jaar geledén-, dat het lijk van mijn broer gevonden is. Men ver telde mij, dat de dader een rijkeluis zoontje was. Hij zal nu wel weer ergens op de wereld ritten gïenietén van. zijn geld, niet meer denkend aan zijn daad. O als ik er nog aan terugdenk, hoe mijn arme broer daar lag, dan haat ik zijn moordenaar. Ja, ik haat hem". Antoon keek haar ontzet aan. De woorden waren hartstochtelijk over haar lippen gekomen en er lag een wrede trek over het ander zo zacht moedige gelaat. Hij zag haar ernstig aan. „Weet u, wat een Friese schrijver eens ge zegd heeft, mevrouw? „Hij die een misdaad niet weet te vergeten, zon digt zwaarder, dan 'hij die de slag toebracht". „Ziou die man zich wel eens in mijn positie bevonden hebben Ik denk van niet. Want anders had hij' nooit zoiets geschreven. U kunt het u ook niet indenken wat het is, eerst je man, en dan enkele maanden later je enige, broer te verliezen. Dat is «genoeg om de wereld qn de mensen te haten. Maar yooral de mens, die je het leed toebracht. Zulke mensen worden enkele jaren «opgeborgen en dan gaan ze de maatschappij weer in, vrij als een vogiel in de lucht. De be schaafde wereld zegt dan: ze zijn gerehabiliteerd. Met een brandmerk moesten ze rondlopen hun levenlang. Dat is recht". .Met fonkelende ogen keek ze in de verte en haar gelaat was rood van «op winding... „Waarom is het leven zo wreed? Waarom moest mijn broer vermoord worden? Hij was onschuldig als een «kind ,dat nog in de wieg ligt. Hij deed geen mens ooit kwaad, de goe de jongen. Was altijd opgewekt en vrojijk en had een schitterende toe komst voor zich. Nog enkele maanden en hij zou promoveren en zo werd hij opeens weggerukt uit het heer lijke leven, door een moordenaars hand. Door iemand, die zich zijn boezemvriend noemde. Vriend! Een ellendeling was het. Een ellendige huichelaar. Nu leeft hij misschien vro lijk en wel, terwijl hij ook de oorzaak werd van de dood van mijn vader". Antoon boog zich diep voorover. Als zweepslagen striemden deze woor den hem. Het was hem, alsof zij de zinnen met een"ijzeren hamer in zijn borst steeg. "Elke lettergreep was een Jieschuidiging voor hem. Op dit ogeit- blik leed hij ontzettend". Dikke zweet droppels vloeiden over rijn klamme voorhoofd1. Hij had de wil over rij'n spraakvermogen verloren. Hij kon geen woord uiten, terwijl hij er wel duizend wilde zeggen. Hier stond de zuster voor hem, de zuster van de man: die hij gedood' had. Na zeven jaar was de haat nog niet geblust, integendeel de vlam scheen opnieuw aangewakkerd, alsof de herinnering eraan telkens ophieuw voedsel gaf. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2