Raadsverslag DE WERKEN en SLEEWIJK Burgerlijken Stand Ons Landbouwhoekje. Voor de Vrouw Boekaankondiging. De voeding van onze Kleuters en Peuters Correspondentie. gehouden op Maandag 29 Augustus des nam 8 uur. Voorzitter: EdelAehtb. Heer J. de Bruijne. Secretaris (waarn.)WelEd. Heer P. Beukenkamp. Aanwezig alle leden, een vacature we getis overlijden van de heer A. Groenevéld. De Voorzitter opent met het formu liergebed, heet vervolgjens de leden welkom en zegt, dat zoals bekend, een stoel ledig zal blijven, wegjens het overlijden van het lid Groeneveld aan de Kille. Hij hoopte straks op deze ledige plaats terug te komen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het in erfpacht geven van een perceeltje grond aan het zwembad Biitelskil; idem wijzi ging1 begroting. Door hetzelfde college de vaststel ling der gemeenterekening voor 1946, idem 1947. Verzoek van de Bond tegen het schenden van "Gods Heilige, Naam door vloeken, om subsidie. B. en W. zijn ten volle overtuigd van het nut tige werk1, dat die bond verricht en juicht dit werk toe, zij tellen voor het verzoek aan te houden tot dé be handeling der begroting 1950. De heer v. d. Straten vraagt of het wel noojdzakelijk is dit verzoek aan te houden. De Voorzitter acht dit niet nood zakelijk doch B. en W. menen dat het niet aangaat om tussentijds aan alle verzoeken, die tegenwoordig „om subsidie binnen klomen, direct te vol doen. Van de stichting 1940'45 is een verzoekingekomen om subsidie. B. en YV. zijn ook van het nut van deze stichting' overtuigd, doch het ooilege zou ook dit verzoek willen aanhou den tot de behandeling dér beg;roting 1950 aan de orde komt. De raad gaat met de voorstellen van B. en W. accoord. Door het Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen m Noordbra bant is een herhaald verzoek ingeko men om subsidie. B. en W. staan echter nog op hetzelfde standpunt als toen het eerste verzoek werd ge daan en stellen dan ook voor afwij zend te beschikken ,met welk voorstel de raad acooord gaat. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. afgewezen het verzoek van de blindenzorgver. St. Antonius van Padua, om een subsidie van f 50.— te mogen ontvangen, aangezien in de gemeente practisch gteen katholieken wonen en van de vereniging geen ge bruik zal worden gemaakt. Hetzelfde gebeurt met het verzoek om subsidie van het opbouworgaan voor Noord brabant, aangezien het nut ervan voor öeze gemeente niet wordt ingezien. rie heer de Koning had liever al deze verzoeken aangehojaden (fot bij de behandeling der begroting, om ze op die maifier allen over een kam te scheren. i j j 'De Voorzitter ziet het nut daarvan niet in, het betekent alleen dat de verzoekers het afwijzend bericht eerst over enkele maanden zullen ontvan gen. Schrijven van Ged. Staten betref fende de toekenningen van een grati ficatie aan secretaris en ontvanger, zo zij daarvoor in aanmerkinig komen. Besloten wordt, evenals het vorig jaar, geen bezwaren in te brengen en de regeling van toepassing te ver klaren. Bericht van het gemeentebestuur van Gorcum, dat de overeenkomst omtrent het bezoeken door leerlingen uit de gemeente de Werken en "Sleéu- wijk van de openbare "U.L.O. school aldaar wordt opgezegd'. B. en W. achten dit van geen betekenis, aange zien deze kwestie bjj de wet Is ge regeld en de overeenkomst dus geen zin meer heeft. Verzoek van de heer van Meel in de Zandsteeg om een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten die bij moét maken voor "het doen bezoe ken door zijn zoontje van de R.k. lagere school te Gorinchem. B. en W. stellen voor Hf wijzend te beschikken, aangezien het inkomen van adressant van dien aard is, dat hij deze kosten zelf wel kan" betalen. De heer Dekker vraagt of de heer v. Meel ingevolge de Lager Onder wijs niet het recht heeft op een bij drage. De Voorzitter gntwoordt, dat Zulks niet het geyal is, men heeft alleen recht op een bijdrage, als men zelf niet bij machte is de kosten te dra gen. Schrijven van de Minister van Rin- nenlandsé Zaken, waarin wordt be richt dat aan het rijkspersoneel voor pit jaar weder een gratificatie van 2 pet. wordt toegekend en wordt aanbevolen, dat deze. gratificatie ook aan het gemeeritepersoneel wordt toe gekend. B. en W. stellen vopr hier toe te besluiten en voor Tiet bedrag van f 148.76 de gemeerSebegxoting te wijzigen. f De Voorzitter deelt med^ dat de uitkering uit de ondernemingsbelas ting was begiroot op f8400.dit blijkt te laag te zijn geweest, de uitkering bedraagt n.l. f 15000. De voorgestelde begrotingswijziging wordt door de raad goedgekeurd Voorstel van B. en W. tot wijziging verordening heffing besmettelijke- ziektengeliden. Ingevoegd moet wor den de bepaling, dat niet meer zal worden verhaald dan de werkelijke kosten. De heer de Koning heeft geen be zwaar tegen de wijziging, doch hij heeft gezien toen hij <ie stukken in zag, dat f6.50 per dag moet worden betaald, maar wat gebeurt er met de mensen die dit niet kunnen beta len? De Voorzitter merkt op, dat hier voor een schaal is opgemaakt, zij die minder dan f 26.verdienen betalen niets. De voorgestelde wijziging wordt hierop door deraad goedgekeurd. Voorstel van "B. en W. tot hét aan gaan van een^rekeninigtjcpurant over eenkomst met de Bank van "Nederl. gemeenten. De Voorzitter licht toe, dat de ge- meerite voor de bouw van drie wonin gen geld nodig heeft. Genoemde bank is genegen dit te verstrekken tegen een renté van 3 pet., terwijl ze tevens genegen Is om, als deze bouw gereed is gekomen, deze overeenkomst om te zetten \n een 'kasgeMlening, ren tende i3/4 pet 1 1 I De raad hecht ook hieraan zijn goe dkeu ring!. i Voorlopige vaststelling, gemeentere kening. De heer Rousse brengt namens de commissie van onderzoek! rapport uit en deelt tnede, d!at alles in behoor lijke orde is bevionlden. Hét is dé oommissie echter opgevallen, dat nog1 een groot bedrag!aan achterstallige inkomsten is opgenomen. De Voorzitter zegt, dat dit juist is, het bedrag is n.l. ongeveer f 15000 en vloeit voort uit lonen enz. die "de gemeeiite 'in de bezettingstijd heeft moeten betalen van arbeid ten be hoeve van de Duitse weermacht. Het bedrag: is aan het rijk opgegeven, er is echter nog geen regeling getroffen. B. en W. hopen, dat het) be drag Voor de volle 100 pet. zal wor den terugbetaald. De rekening: wordt hierop met al gemene stemmen vastgesteld, de ge wone dienst met een batig saldo van f 9943.60, de kapitaaldienst met een nadelig: saldo van f 129.441.65. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente dit laatste bedrag nog. van het 'rijk heeft te vorderen. De wethouders onthielden zich van medestemmen. De ^Voorzitter darikt de commissie voor jpaar onderzoek. Goedkeuring geloofsbrief raadslid J. de Rover. De ^Voorzitter wijst de heren Ster renburg, v. d. Straten, de Joode, Dekker en Ippel als leden der com missie van onderzoek aan. De heer v. .Straten brengt verslag uit en zegt, dat valles in behoorlijke orde is be vonden en dus tot toelating wordt geadviseerd. Met algemene stemmen wordt daar toe .besloten. Voorstel van B. en W. ten aanzien van de woningbouw in verband met de toewijzing van bouwvolume voor een 5-tal woningen. De Voorzitter deelt mede, dat met grote dankbaarheid van Ged. Staten het bericht werd ontvangen, dat de gemeente uit het bouwvolume Ï949 alsnog een toewijzing verkreeg voor een 5-tal woningen. B. en W. hebben enkele particulieren gevraagd ,of zij interesse voor bouwen hadden. Waar echter woningen met een inhoud van 290 M3 rijn toegiewezen, had slechts 1 hiervoor interesse. Biet college stelt voor deze ingezetene voor cle bouw de gelegenheid te geven en de andéré 4 door de gemeente te doen bouwen Er kan evenwel nog niet met een afgerond voorstel worden gekomen. Als er echter gelegenheid voor is, zouden B. en YV. twee dezer wonin gen in Sleeuwijk willen doen bou wen, bouwen aan <ie Kille zouden rii ,nog nader willen bezien. Een be. slissing in deze zouden ze dus aan het nieuwe raadscollege willen over laten. De Voorzitter deelt nog mede, dat de financieringsregeling door het rijk is gewijzigd en van 500 M3 is terug gebracht op 375 M3 voor woningen met bedrijfsruimte zal in het vervolg geen bijdrage meer worden verleend. Bramenljijd. De bramentijd is weer aangebro ken. In sommige streken treffen we ze dan ook overvloedig aan. Maak ruimschoots gebruik van deze gezon de vruchten, waarin vitamines en voe- dingszouten voorkomen. Eet ze niet alleen zo van de struik, maar verza mel ze ook in emmertjes en trom meltjes eri maak thuis iets lekkers van deze vruclit, die men slechts voor de moeite van het zoeken verkrij gen kan. Gestoofde bramen. Custardvla met bramen. c;oo gr. bramen, 1 liter mell^ 5 eetlepels custardpoeder, 4 eefclepéls suiker, iets zout. De bramen uitzoe ken, wormpjes verwijderen. De vruch ten wassen en enige uren wegzetten, bestrooid met suiker. Vervolgens custardvla koken- Het custardpoeder aanmengen, met wat koude melk, de rest van de mielk aan de kook brengen met wat zout en ze vervolgens binden met het aan gemengde custardpoeder. Die vla onder af en toe roeren koud lakten worden. De vla én de bramen laag om laag in een vlaschaal over doen. De bovenste laag-vla kort voor het gebruik versieren met bramen en desgewenst met wat tot schuim ge klopt eiwit. Voeder- en weidebouw. Het spook van de eiwitschaarste blijft ons steeds achtervolgen. Velen zullen zich reeds zoveel mogelijk ge wapend hebben door vooral eiwitrijke st op pe lgewassen te verbouwen. Óm twee redenen kunnen we, aldus dé technisch •deskundige van dé Commis sie voor de Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor dé Landbouw, deze handélwijze toejuichen en wel vanwege de geringere kwetsbaarheid in de voederpositie en omdat een stoppelgewas ons de gelegenheid geeft een geleidelijke overgang van de wei de naar de stal te bewerkstelligen. Om deze zelfde redenen kunnen de boenen nu voofjaarsgewassen gaan verbouwen, n.l. om het eind van de stalperiode gemakkelijker te kunnen halen én om de overgang van de stal naar de weide minder abrupt te doen zijn. Als een der meest bekende voor jaarsgewassen noemt de technisch- deskundige de snij rogge. Als men irt de tweede helft van September plm. 200 kg rogge uitzaait (op be- zakte grond, waarin stalmest) en ver der de noodzakelijke steun geeft met stikstof (en indien nodig fosfaat en kali), dan kan men, mits er tijdig d.w.z. vóór half Februari een over bemesting van gier en-of chili- dan wel kalksalpeter (beide snelwerkend) is gegeven, reeds in April ongeveer 20.000 kg groene massa oogsten met een goed eiwitgehalte. Men doet ver standig niet meer dan 4 are per melkkoe te verbouwen, want de ver- houting, (d.w.z. daling van het ge halte aan verteerbar eiwitachtige stof) treedt snel op. Snijrogge dient in een korte tijd het veld te ruimen per dier per dag kan men 3540 kg toedienen. Dreigt het gewas toch te oud te worden, dan onverwijld goed inkuilen en vooral zwaar belas ten. 'Na sriijrogge kan men nog verschil lende gewassen verbouwen, o.a. mais, voorgekiemde aardappelen, voederlu pine. In de maand October verschijnt: „Mechanisatiegids voor land- en tuin bouw 1950", een onontbeerlijk na- slaatwerk voor iedereen, die op de hoogte wil zijn vari de "mechanisatie in land- en tuinbouw. De eerste uitgave in Nederland, geeft een samenvattend overzicht van de in ons land gefabriceerde en geïmporteerde land- en tuinbouw werk tuigen. Omvang 600 bladzijden. Vele artikelen, 20 rubrieken, meer dan 1000 werktuigen met hun beschrijving en alfabetisch trefwoordenregister. Geïllustreerd met honderd foto's en schets tekeningen Prijs gebonden in half linnen band sléchts f 5.50. Bij jntekénihg tot ver schijning f4.50. Bestelt dus reeds thans bij de Boekhandel fa. L. J. Veerman te Heusden. In samenwerking met de Voor lichtingsdienst van de voedingsraad en de Ned. Bond tot bescherming van zuigelingen en kleuters is een keurig vouwblad uitgegeven, omvat tende een achttal pagina's, waarin wenken worden gegeven over de voe ding tussen het eerste en zesde le vensjaar. Dit vouwblad is verkrijgbaar bij het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad, Koninginnegracht 42 te 's Graverihage, tegen de prijs van 3 cent. Te bestellen per briefkaart, waarop het verschuldigde bedrag met 2 cent voor administratiekosten op de adresrijde is bijgeplakt. Yrin een ingezetene uit Veen ont vingen wij een ingezonden stuk, waar in tot de burgers van Veen, Wijk en Aalburg een oproep wordt gericht zich als vrijwilligers op te geven voor het instituut „Steun aan het Wettig Gezag", waartoe volgens zijn bewe ring binnenkort een oproep zal plaats vinden. Waar wij veronderstellen, dat als dit juist is, dan van andere zijde de ingezetenen wel door middel van ons blad op de hoogte zullen worden gesteld, menen wij met de vermel ding van bovenstaand te kunnen vol staan. DE REDACTIE. ANDEL. Geboren: Jacobus, z. van Dirk van Rijswijk en Adriana de Zeeuw; Lieen- dert, z. van Pieter Leendert v. An- del en Catharina Cornelia Kieft. OverledenGerrit van der Beek,, wedn. van Geertrui Susanna Vos. DE WERKEN e.a. Ondertrouwd: Gerrit Kolijn, 29 j. en Anna vari Andel, 20 j.; Mapinus Üingenis Slroosnijder, 29 j. en Teun- tje van Vuuren, 34 j. WERKENDAM. Geboren: Cornelia, d. van A. Kie- boorn en H. v. d. Mooren; Wil lean Adriaan, z. van 'W. L. HolLebrandse en J. Cornet. Getrouwd: Gerrit Vink 23 j. en Maaike Visser 23 j. Uitgezonderd daarvan zijn die aan vragen die reeds gereed liggen. Te vens 'is bepaald, dat met de bouw dei" woningen voor 30 Juni 1950 moet zijn begionnen. B. en W. hebben de particulieren toégézegd, dat zii hen willen helpen als daartoe de gelegen heid bestaat. De heer de Koning heeft laatst uit de pers vernomen, dat er voor déze kwestie een nieuwe regiering is geko men. Er waren voor dien reeds 2 aanvragen. Spr. hoort nu, dat een niet gienegen is om te bouwen De Voorzitter merkt op, dat het niet gaat over deze, dóch over 2 andere aanvragen. Het is misschien wel gloed mede te delen hoeveel wo- ning'aanvragen er nog zijn. Op 7 Juli bedroeg dit getal voor Sleeuwijk 46, waarvan 10 verbetering van woning; aan de Kille 14, waarvan 12 verbete ring; iri de Werken 31, waarvan 23 verbetering, in totaal dus 91. De par ticulier die nu wil bouwen is de heer Hovestadt in de Werken. De raad besluit met algemene stem men overeenkomstig het voorstel van B. en W. Reclames schioolgfelden, straat- en hondenbelasting, zullen in besloten vergadering worden afgehandeld. Afscheid niet-terugkerende raads leden. De Voorzitter zegt, dat als aan dit punt béglonnen wordt, het wel zeer droevig is, dat begonnen moet worde.n met de mededeling!, dat de heer.A. Groeneveld op 5-jarige leef tijd aan de raad is ontvallen. U, aldus spr., hebt de heer Groeneveld' als raadslid mede gemaakt en hebt kunnen ontdekken, hoe serieus hij rijn taak opvatten en hoe zeer sociaal voelend hij was. Hij zag zowel de belangen van de werkgever, als die van de werknemer. Wie hem in rijn dagelijks werk heeft gezien, weet ook hoe serieus hij zijn werk opnam. Spr. weet dan ook zeker, dat de bewoners van de Kille het betreu ren, dat hij zich genoodzaakt voelde geen nieuwe candidatuur meer te aan vaarden. Hij meende" afscheid in de raadsvergadering, die hij helaas niet meer kon bijwonen, te nemen. Voor rijn overlijden heeft hij een afscheids brief klaar gemaakt. Spr. gelooft in zijn geest te handelen als hii deze thans voorleest. De over ledene "sprak in dit schrijven rijn teleurstelling uit, dat hij niet iin de gelegenheid was, de laatste vergade ring bij te wonen. In de tijd, dat Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië hij de raadsvergaderingen" heeft mee- glemaakt, heeft hij het college van B. en YV. en de raad leren waarde ren. Hij dankt de Voorzitter, de Wet houders en de raad voor de welwil lendheid om dé raadsvergaderingen te doen plaats vinden op een 'tijdstip, dat hij daarbij kon tegenwoordig zijn Hij hoopt dat de gemeentelijke auto nomie zal terugkeren én dat de le den van de nieuwe raad' zullen in stemmen mét de woorden v.h. ope nings ge bd van de raadsverg. en in die gieest hun taak zullen opnemen. God schenjke de kracht om de stoffelijke belangien van 'de gemeente te dienen. Hij darikt voor de straatlampen die bij hem in de buurt rijn aangebracht en hoopt de arbeid van B. en YV. en de raód te blijven volgien. De Voorzitter kan met volle ze kerheid zeggen, dat de overledene is opgenomen in Gods -heerlijkheid. Zijn nagedachtenis zal steeds in dank bare herinnering! blijven voortleven. Spr. dankt de overledene voor alles wat deze in het belang van de ge meente heeft gedaan. Vervolgens richt spr. zich tot wet houder v. Arkel, die in verband niet zijn leeftijd gémeend heeft zich niet herkiesbaar te moeten stellen. Spr. zegt, dat men zulks kan billijken. De heer v. Arkel heeft gedurende een hele reeks van jaren n.l. van 1 September 1931 af de belangen van de 'gemeente gediend en voorgestaan. Vanaf 10 ^Januari 1938 maakte hij deel uit van het dag;, bestuur en is tijdens vacatures als waarnemend bur gemeester opgetreden. Vooral' in de bezettingsjaren moest hii vpel moei lijkheden overwinnen. Spr. heeft het genoegen gehad met de heer v. Arkel te mogen samenwerken, dit geschied de steeds in de meest vriendschappe lijke zin. U zijt, aldus spr., g|een in^a van veel woorden, doch bezit een gloed inricht. Spr. darikt de heer v.. Arkel voor allés wat deze vioor 'de gemeente heeft gedaan en wenst hemt een. g|oéde rust en gezegende ouder dom toe en hoopt dat hij nog zal medewerken aan de belangen der ge meente en tevens, dat als het nodig is, hij persoonlijk nogjeens bij1 hem. mag; aanlopen om zijn advies te vra gen. Sor. besluit met nogmaals har telijk dank te zeggen voor alles wat de heer v. 'Arkel hn het belang djgjr gemeente heeft gedaan. Hierna richtte de Voorzitter zich tot de heer Rousse, die slechts korte tijd als invaller lid van de raad is geweest. In deze korte tijd zal; hij; echter wel: de indruk hebben giekre gen, dat het raadslidmaatschp geen sinecure is, of iets dat met een praat je 'kan worden afgemaakt. Hij dankt verder alle raadsleden 'hartelijk voor het door hen verrichtte wéék en roept hen, die in de nieuwe raad' terugke ren, een tot. weerziens toe. De heer v. Arkel darikt de Voor zitter voor zijn woorden en voor fle wijze, waarop hij de vergaderingen van het cól'leg[e vari B. e;n W. en "de raad steeds heeft geleid. Als wethou der heeft spr. zich nooit sterk ge voeld, doch hij heeft naar rijn beste vermogen de belangen der gemeente voorgestaan en daaraan gearbeid met de gave, die hij daarvoor van God. heeft ontvangen. Hij darikt de Voor zitter en collegia. "Ippel voor de pret tige samenwerking, eveneens de le den van de raad Vervolgjens het per soneel der giemeente, de waarnemend! secretaris en verder secretariielpessp- neeï. Op te sommen wat de Voorzit ter a]s burgemeester voor de gemeen te is geweest, zou spr. te ver voe ren. Het is een feit, dat door diens werk de gemeente zich in een gesta dige bloei mag verheugen en dat die arbeid wordt géwaardeerd, blijkt wel' uit het feit, dat het onze (geëer biedigde Koningin Juliana heeft be haagd de Voorzitter onlangs te benoe men tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Spr. hoopt dat Burgemees ter de Bruijne nog vele jaren zijn ar beid zal mogen voortzetten en dat die arbeid met Gods onmisbare ze gen bekroond moge worden. De vergadering wordt hierop ge sloten. 500 gr. bramen, suiker naar smaak, 1 eetlepel aardappelmeel. De bramen uitzoeken, wohnpjes verwijderen. De ,vruchten wassen. Ze opzetten met aanhangend water, zacht aan de kook brengén en als ze even gekookt heb ben en vocht loslaten dit binden met wat met water aangemengd aardap pelmeel. Vervolgens suiker naar smaak toevoegen. De compote <san bij vla of pudding op dé boterham: gegeven worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4