Raadsverslag Almkerk Raadsverslag WOUDRICHEM CE "Merker dan de haat INGEZONDEN Geachte Redactie, Ondergetekende verzoekt beleefd om een plaatsje in uw blad voor het volgende: Met verbazing heb ik het ingezon den stuk van de heer F. gelezen, aangaande de drieling. Hij spreekt zijn verontwaardiging uit als zou er nog niets voor dat gezin gedaan zijn. Dat Dussen dal gezin zou verwaar- Lozen en nieL in de nood zou bijstaan hiervan is zelfs geen sprake. De ba-, by's, die 's avonds op 29 Aug. ge- horen zijn waren nauwelijks een uur oud zijnde, op advies van Dr. v. Vuure. reeds op weg naar het Dia- conessenhuis te Breda, waar zij ter verzorging zijn opgenomen. De voL- gende dag toen het geval bekend werd, kwamen de geschenken in na- lura rijkelijk toevloeien, zodat de kraamvrouw niets tekort kwam, want velen gaven met milde hand. Een comité te vormen is zeker noodzakelijk maar niet op deze ma nier. Door een andere instantie was reeds het plan gemaakt om èen rond gang te doen, om voor dat gelid de gelegenheid te openen die baby's zo- Lang mogelijk in het ziekenhuis le Laten, welke verzorging zij zo hard nodig hebben. Ik ben er van over tuigd, dat Dussen zich in deze niet onbetuigd zal, laten en helpen zal, ieder naar vermogen. Alvorens dit stuk te plaatsen, had U, waarde heer F. beter gedaan eerst eens om inlich tingen le gaan bij degenen die hier mede bekend waren. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, M. v. V. B., Verloskundige, Dussen. stelling van het uitbreidingsplan en de daaruit voortvloeiende voorzie ningen aan Uw oordeel worden on derworpen. We zullen öf medewer king dienen te verlenen öf zelf moe ten besluiten tot de aanleg van een nieuwe begraafplaats. De hedendaag se toestand tart elke beschrijving. Er dient ten spoedigste een oplos sing gevonden te worden. Het zou geen overbodige luxe zijn indien de gemeente de beschikking had over een gunstig gelegen sport terrein, hetwelk tevens als feestter rein kon worden benut. Voorts be staat hier grote behoefte aan een gebouw, dat voldoende ruimte biedt voor allerlei doeleinden. Nog steeds is in onderzoek of de mogelijkheid bestaat 0111 te komen tot het stichten van een eenvoudige zwemgelegenheid. Dit zal niet gaan zonder steun van gemeentewege. Gij zult ais raadslid in die eerste plaats de belangen van de gehele ge meente hebben te 'behartigen, dus niet alleen van dat gedeelte, waar gij woont en dat deswege uiteraard meer in Uw gezichtskring ligt. Gij hebt de zaken in breder verband te zien. Ik zou U op liet hart willen druk ken om toch vooral voor het houden der vergaderingen van de stukken kennis te nemen, dan wordt misver- stand voorkomen en kan met meer vrucht aan de besprekingen worden deelgenomen. Ik moge voor de komende peri ode Uw medewerking inroepen en hoop, dat de verstandhouding goed moge zijn en de discussies op een hoog peil mogen staan. God zegene onze arbeid. De notulen van de vorige verga dering worden door de Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. (De heer A. B. Snoek komt ter vergadering' De Voorzitter gaat hierna over tot beëediging van de heer Snoek. Benoeming wethouders. De heer Burghout merkt op, dat de C. H. raadsfractie overleg gepleegd heeft niet de A.R. fractie, inzake ver tegenwoordiging van de C.H. in het Coliege van B. en Wj, hetgeen ech ter op niets is uitgelopen. De heer C. G. de Jong vraagt met welke bedoeling de heer Burghout zulks in 't midden brengt, waarop de heer Burghout antwoordt, dat dit gédaan wordt, opdat iedereen wete, dat de C.H. zich te dien opzichte van haar plicht gekweten heeft. Het is, aldus spr., niet de bedoeling, dat hierover verder gesproken wordt in deze vergadering. (Slot volgt.) van Dinsdag 6 September 1949, vm. 10 uur Voorz.: EJ.Achtb. Heer H. Blok. SecretarisWefEd. Heer A. Geu- dekte. Aanwezig de raadsleden: C. G. de Jong, J. de Jong, G. Baams, C. A. Walraven, A. Ouwer kerk, J. Kolff, A. de Graaf, A. Niieuwenhuizen, A. v. Herwijnen en A. Burghout. Afwezig bij dé opening het raads lid A. B. Snoek. De Voorzitter opent de vergadering en Leest liet gebed. Hierna worden door die aanwezi ge raadslieden in hanidien van de Voorzitter de vereiste eden afgelegd. De Voorzitter spreekt hierna als volgt Nu door L de vereiste eden zijn afgelegd zou ik een enkel woord tol U willen richten. In de eerste plaats wens ik l' geluk met het vertrou wen, dat de burgerij in U heeft' ge steld. Het besturen van een gemeente lijkt misschien eenvoudig, doch is dit in werkelijkheid niet. Allerlei zaken vragen de aandacht en menig geval', waaraan de raad zijn aan dacht heeft le wijden, is gecompli ceerd. Het is voor een dorp vaak uitermate moeilijk 0111 liet tempo te kunnen bijhouden, vandaar dat meer en meer wordt overgegaan tol liet treffen van gemeenschappelijke re gelingen. Zou men dit niet doen, dan ge- geheel goed leent voor lief" be- genneenschappel'ij ke be kwam men, wegens onmacht 0111 heel zelfstandig een dienst op te zetten of een belang te behartigen, hopeloos achter, zulks tot schade van de burgerij. De kans was dan groot, 'dat de gemeente haar zelf standigheid zou verliezen. Gelukkig wonen we hier in een gebied, dat een afgerond geheel vormt en zich uitermate hartigen van langen. Reeds werden een ten ander maal en met succes gemeen schappelijke regelingen getroffen/ter wijl er weder een dergelijke regeling in voorbereiding is. De twee belangrijkste zaken, die de gemeente in de komende periode, zelfstandig zal hebben te regelen, zijn de woningvoorziening en de wegen- verbetering. Het eerstgenoemde on derwerp heeft de raad gedurende de gehele, vorige periode intensief bezig gehouden en zal pok Uw aan dacht in hoge mate opeisen. Het an dere project wat Uw volle aandacht zal vragen is het wegen probleem. Op de weg die ter oplbssing moet voerenop zichzelf een moeilijke weg, vol voetangels en klemmen zette de vorige raad de eerste stap. Ik hoop dat we in de komende pe riode op deze weg een flink stuk mogen vorderen. Ook zullen de ri olering van de Voorstraat, de vast van Dinsdag 6 September, des nam. half twee. De Voorzitter wenst beide heren hierop geljuk met het vertrouwen dat de raad in hen heeft geste,lil en hij hoopt dat de beljangen der gemeente met deze uitsHag in alle opzichten zulilen zijn gebaat. (Slot volgt.) van Ons Feuilleton Heeswij k ~M& Oorspronkelijk Nederlandse roman Besloten wordt niet deel te nemen aan de onderhoudskosten streekwe- gen in de Bom meierwaard Met algemene stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten, de borgedverordening te wijzigen. Hierna sluiting. Dussen, September 1949. Geachte Redactie, Nog gaarne een plaatsje voor het onderstaande in uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het door L. C. F. te Dussen ingezonden stuk iu dit Nieuwsblad van Donderdag 8 Sep tember 1949, hetwelk handelde over de drieling van Dussen, kunnen wij nog het volgende mededelen. Aanvankelijk was ons voornemen, om uitsluitend bij instellingen en ver enigingen iglelden in te zamelen om het betrokken gezin te ondersteunen, maar daiik zij de spontane mede werking van de Edelachtbare Heer Burgemeester van Dussen en de wel willendheid van de dames Mevr. Oderkerk, Mevr. de Jager, Mevr. van Vuure, Mevr. Affourtit en Mevr. Koekkoek, welke tesamen in het Ere- comité zitting namen, hebben wij niet geaarzeld verdei' te gaan dan oor spronkelijk .onze bedoeling was Een groot aantal dames werd be reid gevonden een huis aap. huis col lecte te houden, welke momienteel reeds achter de rug .is. Wij vertrouwen echter, ook al heb ben wij 'ons voornemen gewijzigd, dat de verschillende Instellingen en Ver enigingen toch ook mild voor cjit goede doel zullen bijdragen, om alzo deze actie zo goed mogelijk te doen slagen. Geachte Redactie, wij danken u Voor de plaatsruimte. Het Comité. Zijn illusie was nu wreed verstoord geworden. Zij hatte iemand die haar het liefste wat zij op de wereld had bezeten, had ontn omen, haar broer. En die man was hij, en ziii wist het niet. 1 Hoe had hij haar leren liefhebben. Iedere dag meer en meer. Een nieuw gevoel was in hem .opgeko men dat hij eerst wrevelig had on derdrukt. Hij ruim dertig jaar oud en verliefd als een schooljongen? On zin, ?dat bestond voor hem niet meer Hii had gedacht,- dat het meier een impuls van het ogenblik was ge weest, doch later, na diep nadenken was hij jtot de slotsom gleiko-meh, dat zij alleen de ideale vrouw voor hem zou kunnen zfijn. Hij, de prac- tische man, had een ideaal ontdekt. Maar hij kon tenslotte niets anders meer dan toegeven aan die impulsie. Hii aanbad haar, maar de vrees, dat zii zijn liefde niet beantwoorden zou, had hem tot nu toe noigf weer houden zich uit te spreken. Hij was een -man en had geleerd zich te beheersen. Hij was er nu dankbaar voor dat hij zich niet aan haar ver klaard had. „Denkt u dat ik iemand zou knu- nen liefhebben, die mijn broer ver moordde? Nooit! Ik zal hem altijd blijven haten!" Dat had zij gezegd. Hij was ont zet geweest. Wat kan de haat toch diep zitten, wat waren de wortelen van deze vervloekte plant diep in haar»hart geschoten. Hij had haar niet kunnen begrijpen en toch haat was ook een hartstocht en iemand, die zo hartstochtelijk iemand kan 'oa ten, moet ook met diezelfde harts tocht voor liefde vatbaar zijn. Wat was haar gelaat anders ge worden bij die woordten. Anders zo zacht, zo lief, haast majestueus als een koningin geleek ze, wanneer ze hem tegemoet trad om hem te ver welkomen. Dan was ze in zijn ogen zo mooi, zo. schoon maar in haar hart was ze een duivelin met die ogen, die vonken schoten en met die harde' trek 0111 naar bleke mond. Wat 'kan de' haat een mens verblin den. Zij dacht, dat hij nu kjakn en vredig leefde, nu hij zijn vrijheid weer te fug had. Ze moest eens weten, hoe hij overal naar rust zocht, rust voor ziel en lichaam, dat hij ondanks zijn rijkdom niet icon krijgen, wat hij 20 nodig had, omdat het met geen geld te betalen was, die inner lijke vrede. Vijf jaren. Hij had gedacht zijn straf gehad te hebben, maar hij zou liet zijn hele leven mee moeten dra gen steeds zou hij er weer aan herinnerd moeten worden, bij elke stap die hij zou doen in zijn leven. Het zou immer voor zijn voeten bran den Van buitenaf drong flauw de mu ziek tot hem door en het gelach van de mensen. Het leken hem1 dolk steken toe en 'hij voelde een mach tige drang in zich opkomen 0111 in de stilte te zijn. Het werd hem te benauwd binnen. Hij verlangde haar weer le zien, maar dat mocht immers niet. Hij verlangde haar te omhelzen en er kwam een storm in hem op 0111 te beminnen, om haar in de armen te sluiten en zijin machteloos smac'liten dreef hem de deur uit. Langzaam liep hij de weg met het hoofd naar de grond gebogen, de handen in de zak. Doelloos liep hij verder, over de hellingen tot aan de bosrand, waar nu aïles verlaten xag in de stilte van de avond. Ginds kwam een sdielpenvisser met z^jn-ge- span het dörp'inrijdeneen gelukkig mens., zonder leed en een gelukkig dier, verlangend naar 'de stal, waar het voer op hem wacht. Hij benijdde de mensen die geen zorgen "hebben, hoewel ze toch arm waren. "Ze waren gelukkig en tevreden. De" zee was 'hun brood, ai was "het dan o.cfk geen dik stuk. Hn benijdde de vrouwen met de witte doeken 0111 het hoofd, waaruit de verbrande gezichten hem tegen- blonken. Zij leefden hun eigen le ven, ver van 'het koortsige leven der wereldstad, wars van kommer en moeite, tevreden met een houten huis je, een man en 'kinderen. Antoon komt boven aan de weg en draait zich om. Van hier uit heeft hij een 'blik op het dorpje, dat daar beneden ligt niet zijn vaal grijze 'huizen en rode daken zich scharend rond de kerktoren, die zich boven alles verheft. Geen geluid dan het geratel van de schelpenwagen daar in de diepte, ver breekt de stilte. A'lles is rust, alles ademt vree en er schijnt geen leed onder die mensen te zijn, te 'kunnen zijn. De schijn, die zo va ah bedrite- gelijk is. Doch de"" eenvoudige mens treft het leed niet. Ze zijn rein, omgeven door de bruisende zee en die zwijgende bossen. De blauwe 'lucht begon t© donke ren, langzaam aan. Ver over; zee daal de de zon, niet Schefrp gloeiend als 0111 twaalf uur, maar In harmonie met de avond, zachte gouden stralen •achterlatend, langzaam verder, Steeds verder... l Een vogel zong onzichtbaar in het hout, zijn laatste zang. Een vogel, onbezorgd levend in de vrije natuur, voedsel en drank vindend de gan^e dag Öoor en als dank met jubel tonen verkondigend, met een geji\id. waarin de weldaad van dit alles ver tolkt wordt. Ja, diertje, leef maar onbezorgd en tevreden. "Ook 'jou be nijd ik. Je bent gelukkiger dan ik. Langzaam liep Antoon veMer, heu vel op. heuvel af, door de dichte lanen, die nog de warmte van de dag bevattendom de donkere 'bos sen, omlaag lopende langs het al door doorgaand beekje, dat met zijn kleine kracht geen .zwakte wïst, te- v;ee_ vrolijk bijna, zijn weg vervol gende langs de bedding. (Wordt vervolgd). V oor zit terEdelAchtb. Heer Chr. van Rijswijk. Aanwezig de heren Crielaart, Hol ster, Kuijpers, Spoor, v. Straten, Vi- ve>en en v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, waarop de raadsledten de vereiste ©den af leggen. De Voorzitter spreekt de raadsle den toe, wenst hen geluk en hoopt, dat zij de belangen der gemeente zullen voorstaan en bevorderen en dat,deze belangen steeds boven per soonlijke en partijbelangen zullen gaan. Spr. hoopt, dat de heren'lier- voor de kracht en wijsheid zullen ontvangen en dat Gods zegen op hun arbeid moge rusten. Hij hoopt op een prettige samenwerking. Benoeming wethouders. De heer Kuijpers wil, alvorens met deze stemming wordt begonnen, na mens zijn partij een verklaring afleg gen. Als tot benoeming van de wet houders wordt overgegaan, zal het, aldus spr., geen verwondering wek ken, als zijn partijfractie zijn stem uitbrengt op 2 leden van deze, frac tie, hoewel zij dit principieel niet juist acht. Ze zullen daartoe over gaan, omdat de verwachting, die na de bezetting werd gekoesterd, niet in vervulling is gegiaan. Na de be vrijding werd getracht bij de samen stelling van de noodgemeente;raad, die voor de bezetting uit ©en linkse meerderheid had bestaan, tot samen werking te komen met de rechtse Zijde. Deze wilde daaraan ©venwel niet medewerken. Toen in 1946 voor een definitieve raad werd' gestemd, hebben de rechtsen alle steun ver leend aan een vertegenwoordiger ener desidente groep zijner partij, die om persoorilijkte redenen zich, van de,par tij had afgescheiden. De rechtse groep "heeft alles gedaan om' de positie van deze persoon te versterken, ter wijl de fractie van de Partij van de Arbeid geheel werd uitgeschakeld. Er was gehoopt, dat dit anders zou zijn geweest, doch 50 pet. der kiezers werd toen eenvoudig uitgeschakeld. Thans hebben de kiezers het anders gewild en hebben spr.'s fractie de sterkste gemaakt. Hoewel het stand punt onjuist is, spr. erkent dit gaar ne, zal thans deze 'fractie de Joelde wethouderszetels bezetten, omdat de- rechtse fractie de vorige keer ook geen rekening hield met het spreek woord wat gij niiet wilt... Bovendien als zijn fractie medewerkte aan de benoeming van een rechtse, wetb ou de r, dan zou zii niet handelen in de geest van de bedoeling die, de -kie zers hebben getoond. Hierna wordt gestemd over cte vacature Griel aard. Vier stemmen werden uitgebracht op de heer J. Kuijpers, 3 op de lieer J. v. Straten. De heer Kuijpers verklaart op de vraag van de Voorzitter zijn benoe ming te willen aannemen. Bij de stemming vacature Hartman werden l stemmen uitgebracht op de heer W. Viveen Jz„ drie op de heer G. Crielaart. Ook de lieer Vi veen verklaarde zijn benoeming te willen aannemen. De heer Crielaart dankt de Voor zitter in de eerste plaats voor d© prettige verhouding die er in 'het college van B. en W. heeft bestaan. Ars jongmens is hij raadslid en wet houder geworden met weinig kennis van zaken, de gemeente, betreffende. De Voorzitter heeft evenwel de ver gaderingen steecis zo gfcjiJeid, dat de wethouders in alles werden ingewijd. De verhouding was zo, dat spri' met genoegen aan deze periode van zjjn leven zal terugdenken. Nooit werd een beslüit genomen met meender heid van stemmen, afrijd geschiedde het eenparig, na "Ajp be raadHij is nu geroepen de belangen der ge meente als raadslid te behartigen. Als wethouder heeft hij nooit een baantje vergeven met politieke oijbe- doelingen, steeds heeft hii daarbij al leen gezien naar het belang der gle- meente. Hii wil deze belangen ook als raadslid dienen en geeft de ver zekering, dat men in dat opzicht steeds op zijn steun en medewerking zal rfïögen rekenen. Als hij evenwel hoort wat er de laatste maanden is geroddeld dan is hii bevreesd, dat deze belangen "In de toekomst wel eens gevaar zullen lopen. De heer Kuijpers erkent dat het besluit van zijn fractie verkeerd is, niettemin meent zij dit toch te moeten nemen. Spr. is .3 jaren aah Eet bewind ge weest en daaraan gekomen, toen er veei moest gebeuren. 'Er bestonden toestanden en dingen, 'die reeds on der het vorige bewind gebeurd en afgedaan hadden kunnen zijn. Onder het linkse bewind vertoonde de ge meente geen toonbeeld van welvaart en netheid. Toen de gemeente kon gaan bouwen, was daarvoor geen me ter grond aanwezig, hii kan nietzegl- gen, dat er toen een vooruitstrevend beleid werd gevoerd. Als men zegt, dat het nu verkeerd is alle wethou1- derszetels op te eisen, dan is dat vroeger altijd verkeerd geweest. Vroe ger bestond de raad ook uit 3 recht se en 4 linkse raadsleden. Spr. meen de niet aan de noodgemeenteraad te moeten meewerken, omdat hii deze instelling niet juist achtte. Spr. heeft de heer Hartman nooit als rechts beschouwt. Hij was iemand met links© beginselen. Als men spreekt van een rechts college is het voor spr. altijd nog de vraag of werkelijk 50 pet. rechts of links is, dit is niet uit te maken. Bij .de jongstemvefkiezing is gebleken, dat de re cm se groep met 34 stemmen is vooruitgegaan, tegenover de linkse mtet slechts 3. Persoonlijk spijt spr .de uitslag niet, wel voor zijn partij omdat deze buiten spel wordt gezet. Als de zeven raads leden zo juist de eed hebben afge legd, dat zij de belangen der gjeineen- te zuilen behartigen, dan schendt een gedeelte deze eed door èen groép uit te schakelen. 'Spr. acht dit een grote fout, waarover ISo'd zijn oor deel zal vellen. 'Al 'komt spr. dan te genover een links college te zitten, wil spr. toch verklaren, dat als deze het waarachtige belang van de ge meente zullen voorstaan, zij; op de medewerking van zijn fractie zal kun nen rekenen, hij koestert hieromtrent echter wel enige vrees. Hij wil verder verklaren, dat hij in de" 3 jaren, die hij hier heeft gezeten, nooit zijn kiesvereniging heeft geraadpleegd, als het zaken betrof die de. belangen der gemeente raakten. Hij geeft de verzekering, dat dit ook de volgende 4 jaren het geval zal zijn. Thans gaan er over zijn persoon en fractie rod- delpraatjes, die naar hii meent te weten, van bovenaf worden verspreid, dit boezemt hem vrees in' voer de komende vier jaren. Spr. heeft 4 getuigen, dat een Hoofd der school roddelpraat rondstrooit, van een amb tenaar heeft hij 3 getuigen. Hii zou gaarne een vergadering zien belegd, waarin deze roddelpraat werd rechtgezet. 22

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2