voor het Land van Heusden' en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Bekendmaking Plaatselijk Nieuws Raadsverslag Heusden 1 1 1 V Plechtige opening Tussen Utrecht en Dordt naar Firma v.h. M. NORT No. 6703 Donderdag 15 September 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden UND VAN ALTENA van de Prot. Christ. Hogere Burger School te Waalwijk. Vorige week Woensdagsmiddag te ruim 3 uur, bevonden zich in het fraaie kerkgebouw der Herv. gemeen te te Waalwijk een aantal genodig den, waarcyider de Burgemeesters van Waalwijk, Waspik, Sprang-Capelle en Eethen, Dr. de Vries van de R.K. H.B.S. te Waalwijk, verschillende pre dikanten uit de omgeving, Dr. D. Schouten, de directeur van de nieu we IT.BS. met zijn medeleraren, een 40-tal leerlingen die de school ,g|aan bezoeken, ouders van deze leerlin gen en verdere belangstellenden. De bijeenkomst werd door D-s. Moll van Gerfderen, Voorzitten van het schoolbestuur geopend, door te la ten zingen Ps. 150 de .verzen 1 en 3. Hij las vervolgens een g|ede|e'lte uit de Schrift en ginjg daarna voor in gebied, waarin. hij de zegen des Heeren afsmeekte voor de school, om vervolgens in een toespraak de Di recteur en leraren te ins tailleren. In deze toespraak noemde hij1 deze. dag een grote dag! voor het Prot. Christ, onderwijs en voor Me Protestanten in de streek. Er wcrjd' reed's lang de behoefte aan een dergelijke school gevoeld, omdat het hier g|adt over de vorming van de rijpende jeujgjd. Op 5 Sept. 1946 werd een vereniging voor de stichting ener school in het leven geroepen mét Ds. Vroeiginde- weij uit Loon op Zand als Voorzit ter. Drie jaren zijn sindsdien voorbij, veel werk is verricht en vele moei lijkheden moesten worden overwon nen. Na de oprichting van de ver eniging kwamen van alle zijden be wijzen van sympathie en kwam ten slotte cte school' tot stand. Mét in gang; van 1 September werd hier voor rijkssubsidie verkregen en ver- strékte de synode daarvoor een ren teloze lening. Dank zij de mede werking van het college vail B. en W. van Waalwijk, kreeg de vereni ging! ook de beschikking over de nodige localitieit. Het bleek, dat bij de Burgemeester en het gemeente bestuur van Waalwijk hiervoor een open oor werd gevonden. Veel steun werd ondervonden van de heer Bios, conrector van het gymnasium in Dordt en van wijlen de héér A. v. d. Kolk, directeur van die zangver. te Besoijen. Spr. dankte allen voor deze steun en medewerking. Voor de school zijn mensen van de weten schap nodig, die zich bij het jjjeven van onderwijs het oog richten naar God. Vervolgens richt spr. zich tot drs.. Schouten, een man van grote ervaring, én zijn medeleraren, moge deze onder Gods zegen hun werk verrichten. Zij 'moeten evenwel be ginnen aan 'een school die van de grond af'moet worden opgebouwd, moge God hen in dit werk van dag tot dag sterken -en helpen. *Met volle gerustheid legt het schoolbestuur deze taak in hunne handen, omdat zii pii het verrichten daarvan opzien naar God. Met een woord van dank aan allen ,die aan de uitnodiging om deze plechtigheid bij te wonen, hadden ge volg gegeven en een bijzonder woord van dank aan het kerkbestuur van de Herv. gemeente van Waalwijk voor het beschikbaar stellen van het kerk gebouw en het uitspreken der h oop, dat ook in de toekomst op dé mie- de werking van dit kerkbestuur zal gerekend mogen worden en nadat hij in het bijzonder Ds. Wisgerhof, thans te 01 denzaal, voor bet vele dat deze voor de oprichting der school heeft gedaan had bedankt, besloot spreker. Hierna werd gezongen de psalm „Loof, loof den Heer". Burgemeester Lambooy van Waal wijk opende de lange rij van spre kers en verklaarde gaarne uiting te willen geven van zijn belangstelling, hoewei naar spr. mening voov de toekomst der jeugd méér behoefte bestaac aan nijverheidsonderwijs. Hoe wel hii de noodzakelijkheid van deze school niet kan inzien, aangezien in Waalwijk reeds een H.B.S. bestaat, waarop ook meerdere Protestantse jongens en meisjes onderwijs ontvin- jgen en de ouders dezer leerlingen nooit geen klachten over het onder wijs hebben geuit, kan hij de ope ning anderzijds begrijpen en 3at prijs gesteld wordt ojp mid'délbaar onder wijs in Protestantse richting. Hij dankt de Voorzitter voor de woorden aan zijn adres en dat van het ge meentebestuur van Waalwijk gericht en besluit met de hoop uit te spre ken, dat de school aan haar doel zaï mogen beantwoorden. Ds. Tolsma uit Veenendaal was de volgende spr. die zich vooral tot de heer Budding richtte en deze de mo tor noemde,.die de overige bestuurs leden voortdreef, wannéér hun geloof aan het welslagen der plannen aan het wankelen geraakte. Hierna sprak de gedelegeerde van de schoolraad, de heer Dekker, die verklaarde de noodzakelijkheid van de stichting dézer school in te zien. Prof. Dr. Dijk was verhinderd. De heer H. yj. Tilanus sprak na mens de vereniging van Chr. Nat. Onderwijs en bood' zijn gelukwensen aan met de opening. De Butgemiees ter van Waalwijk vraagt zich wel af of deze school wel' noodzakelijk was en voelt meer voor de oprichting van scholen v,oor nijverheidsonderwijs, Moeh déze scholen liggen op een an der terrrein. Deze spr. richtte zich ook in het bijzonder tot Drs. Schou ten en hij wenste deze geluk met zijn benoeming. Verder voerden nog het woord de secretaris van de raad v,an toezicht voor de school. Dr. v. d. Poel als vertegenwoordiger van het Provin ciaal* Bestuur, welk bestuur naar deze verklaarde, het streven van het school bestuur met belangstelling heeft ge- Burgemeester en Wethouders van Heusdén makén bekend, dat dit jaar de herijk der maten, gewichjten en meetwerktuigen zal worden gehouden te Heusden in het lokaal Mulo-school op het Burchtplein, op. Maandag 26 Sept. 1949 van 1012 uur voor de herijkplichtigen uit Herptop Maan dag 26 Sept. 1949 van 1316 uur voor de herijkphehtgien uit Heusden, wier geslachtsnaam begint met de ietter A t.m. Jop Dinsdag 27 Sept. 1949 van 1012 en van 1315 uur voo-r de herijkplichtijgen uit Heusden voor de letter K t.m. Z. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicatie in het plakbord. Burgem. en Weth. voornoemd. A. v. Delft, Burgemeester. Th. M. Ru ijs, Wethouder. ALMKERK. Onder leiding van mevr. Blok is in deze gemeente een dames-co mité opgericht, miet het doel post zegels te verkopen, welke ten bate zuilen komen voor onze jongens in Indië. Een ieder kope Voor dit goede doel. t EETHEN. Het consultatiebureau 'voor zui gelingen, welk 'voorheen op Donder dagmiddag werd gehouden, zal in het vervolg 'plaats hebben op Dins dagmiddag 2 uur. Eerste zitting 20 September, 2 uur nam. 's-GRAVENMOER. Tot wethouders dezer gemeen te werden herkozen de heren H. v. d. Dussen (C.H.) en K. de Geus (A„R De muziekvereniging „Crescen do" alhier bracht Zaterdagavond .j.l. een serenade aan de heer K. de Geus, Mie het feit herdacht dat hii 121/, jaar werkzaam is bij de firma van Gent en Go. te Waalwijk. volgd en verklaarde dat 't Prov. Best. zich verheugde over de opening de zer school en het bestuur gejluk en "succes toewenste. Dr. Bos, conrector van het gym nasium in Dordt, wees op de grote moeilijkheden die overwonnen moés ten worden. Dr. de Vries, directeur de R.K. H.B.S., nam in zijn rede afscheid van de leerlingen, die van zijn school naar de nieuwe H.B.S. overgingen. Een vertegenwoordiger van de Chr. H.B.S. in Gorinchem sprak de hoop uit, dat de Chr. H.B.S. te Gorin chem én Waalwijk niet als concurren ten zouden optreden, doch naar on derlinge samenwerking zouden stre ven. 1 Dr. Schouten sprak als directeur ook namens zijn medeleraren en gaf de verzekering, dat het onderwijs ge geven üöu worden in biddend opzien tot God. Ds. W. C. Bufgeler, lid van het college van Toezicht, Ned. Herv. pre dikant te Waalwijk, sprak het slot woord, liet zingen Gez. 149 de verzen voor Uw bril V akopticiën GIESSEN. Als lociD-burgemeester dezer gemeente zal fungeren, wethouder VV, Verhoeven. De candidaat tot dien H. Dienst B. G. Mees ten Oever te Rottendam, heeft bedankt voor het beroep naar die Gier. Kerk te Giessen-Rijswijk. IIERPT. Zondag behaalde de handboog- schutterij „On.s Genoegen." alhier op het laatste Bonds concours van de Langstraalsche Bond van Handboog schutters, gehoudien te Elshout, de 2e prijs met 1231 punten. Op Donderdag 29 September zal de melkcursus, die alhier werd georganiseerd door de Stoomzuivel- fabri-ek „St. Isidorus" besloten wor den met een examen. De heer B. v. E., hewouer van het Theresiageslicht te "Waalwijk reed met een rijwiel -voorzien van een hulpmotor door onze gemeente. Hij geraakte met zijn -vervoermiddel in de kant van -de weg en kwam Ie vallen en wel zodanig dat opname in een ziekenhuis te 's-Bosch nood zakelijk bleek. NEDERHEMERT. Deze ze ven-jarige ponny behaalde op verscheidene andere tentoonstel lingen en "keuringen sT&ed$ lauweren. De heer T. Oomen Rzn. heeft als notabel "der Ned. Herv. kerk ai mer Dedaiikt. De „Reizende Bibliotheek" be vattende 200 boeken, onder beheer van inej. Knoop, is voor het a.s.< winterseizoen gearriveerd, zodat spoe dig* de lezers hiervan weer kunnen profiteren. RIJSWIJK. De gehouden collecte 'ten bate van de T.B.C.-bestrijding „DraaigUEl- kanders Lasten", hegft opgebracht f3540. OUDENDIJK. Gp Vrijdag 16 Sept. a.sv des nam. 7 uur, hoo"pt de muziekver. „Kunst na Strijd", directeur de heer P. C. v. d. Wiel, op enigszins fees telijke wijze haar nieuwe muziektent te openen. De opening zal geschieden door Burgemeester van Rijswijk, Bescherm heer der vereniging. Aan deze avond zullen een drietal verenigingen uit de Vesting hun me dewerking verlenen n.l. de muziek ver., de zangver. en het kinderkoor. Bij gunstig weer kan dit een ge zellige avond worden. EETHEN. A.s. Zaterdag, nam. 2 uur zat op "het terrein van Burgemeester v. d. Schans aan de Kleiberg te Eethen, een wedstrijd worden ge houden tussen de verschillende do-rps- af delingen der vrij willige brandweer in deze gemeente. 1 Verschillende autoriteiten zullen hierbij tegenwoordig zijn. ié 4 uur woreft de Drandweerga- rage te Gender-en officieel in ge bruik genomen, terwijf te 7 uur te Meeuwen m caie Korevaar een bij eenkomst zaï plaats hébben, waar o.a. de heer van Engelen wegens ver trek naar.elders het commando der brandweer zaï overdragen. VEEN. Begunstigd door prachtig zo merweer werd alhier op Zaterdag 3 Sept. door de Oranjever. „Prinses Margriet" haar jaarlijks Oranjefeest gehouden op "het sportte rreVi van de v.v. Achilles, welke vereniging haar terrein voor dit feest gratis beschik- Daar nad gesteld. 's Morgens om 8 uur ging het in optocht met de schoolkinderen naai" het feestterrein alwaar eerst 3e kin derspelen werden gehouden, wélke een vlot verloop hadden, -dank zij de medewerking van de beide hoof den der scholen en verschillende da mes en heren uit onze gemeente. Te ongeveer 11 uur ging het wie-er terug naar de school wiaar de tracta- tie plaats vond, welke bij' alle kin deren zeer in de smaak vi-el én waar ook de behaalde prijzen werdén uit gereikt. 1 's Middags half twee werd begon nen met de volksspelen waarvoor veel animo bestond en waarvoor door de Oranjevereniging prachtige prijzen be schikbaar waren gesteld. Ook dit ge- van Dinsdag 13 September, n.m. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. v. DeML. Afwezig de heren P. TI. Dekkers -en Chr. v. Herpt, de laatste niet kennisgeving. De Voorzitter opent met het for muliergebed. I n ge komen stuk k-e n Van de Prov. Waterstaat een schrijven met .situatietekening voor de nieuw aan te -leggen weg vanaf de brug naar dé Provinciale w-eg Nieu wfcu ik-Dr unen De Voorzitter deelt mede, dat de aanl-eg van deze weg -volgens het schrijven nog wel een -paar jaar op zich zal laten wachten. -Er kan nu echter reeds rekening mede worden gehouden, door hen die daar willen gaan bouwen. De heer Verschuur vraagt of de heer v. d. Laan -met deze situatie op de 'hoogte zal -worden gesteld, waarop "de Voorzitter bevestigend antwoordt. Aanvraag, als bedoeld in -art. 8 der Drankwet. De Voorzitter licht toe, dat in ver band met de Mercurius -tentoonstel ling, die hier van 48 October zal worden gehouden, aan de -pachter van het restaurant gaarne vergunning zo-u worden verleend voor verkoop van sterken drank in het klein. Dit is mogelijk al.s de raad besluit hier toe een aanvraag te richten to-t de Minister, dan kan deze B. en W. machtigen deze vergunning te verle nen. Spr. stelt voor -eèn desbetref fend adres te verzenden. In dit adres wordt gezegS, dat -hier van 48 October op de -Prins Hendrik kade een tentoonstelling zal -worden gehouden, waarin Middenstand en Industrie willen laten zien, wat Heusden op dit gebied -betekent. De scheepswerf, de Zuivelfabriek en Gonservenfabriek zullen aan deze tentoonstelling deelnemen, die alle drie voor de export werkzaam zijn. Heusden heeft tengevolge van de oor log veel geleden en daarom moét het een verblijdend teken worden ge noemd, dat industrie en middenstand iets dergelijks durven te ondernemen en op die manier de aandacht op Heusden willen vestigen. De raad verzoekt de Minister dit streven te willen steunen, door B. en W. te machtigen de verlangde vergunning te verlenen. Met algemene stemmen besluit de raad tot het verzenden van dit adres. Vervolgens vragen B. en W. de raad machtiging tot het doen ener uitgaaf groot f1880. 1 In verband met de restauratie van het pand in de Putterstraat O no. 61, eigenaar de lieer Tankens te Andel, thans bewoond door de heer de Moor is het nodig dat de zijgevel aan de Gasthuisstraat wordt in orde ge maakt. Aangezien het door de oor log verwoeste pand van Poddewijn niet meer kan worden herbouwd, is het nodig dat,een nieuwe zijgevel ge bouwd wordt op kosten van de We deropbouw. De kosten van het plaat sen van deze muur, begroot op on geveer f1850,kunnen door de ge meente worden gefinanciëerd en blij kens mededeling van het 'Departe ment van Wederopbouw en 'Volks huisvesting aan het Rijk worden ge declareerd. Teneinde deze bouw vlot te doen verlopen stellen B. en W. voor, op dracht te geven tot de bouw van de ze muur en de ko-sten voorlopig vanwege de gemeente te financieren. De Voorzitter licht nader toe, dat liet billijk is dat -het rijk -deze kos ten draagt, het naastgelegen -pand is door oorlogshandeling verwoest en kan niet meer worden opgebouwd, omdat het terrein daarvoor -te klein is. De binnenmuur van bovenge noemd pand is nu buitenmuur, het zou onbillijk zijn, om de kosten voor verandering tot buitenmuur *>p (Pc schouders van de eigenaar te laden. Het rijk heeft dan ook reeds toestemming verleend tot een bedrag van f 18 50. De heer Verschuur heeft geenbe- zwaar tegen het voorstel, er zijn toch reeds meer dergelijke gevallen geweest of is dit een bijzonder ge val. 1 De Voorzitter zegt dat zulks het geval is, omdat het nevengelegen pand niet mag worden herbouwd en het terrein door de gemeente/ zal worden onteigend. De heer Verschuur vestigt de aan dacht op een daarnaast gelegen ter rein van de erven Snijders, er is iemand die daarvan gebruik wil ma ken en nu 'ligt hét waardeloos. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente over dat terrein niets heeft te zeggen, het is eigendom van de erven Snijders. De vergadering wordt hierop met het formuliergebed gesloten. - 4 Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui I, 2 en 3 en sloot met dankgebed, waarmede de plechtigheid was ge ëindigd en de genodigden een kap thee werd aangeboden. Gasthuisstraat 13 Gorinchem Od Donderdag 8 Sept. j.l. be haalde de Shetlandse ponny „Emma" eigenaar de heer A. Vos alhjier, op de tentoonstelling te Utrecht, voor de vierde maal achtereen het kam pioenschap van "Nederland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1