NIEUWSBLAD 5 terker dan de haat TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws Officiële Opening DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 No. 6703 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. J.l. Zaterdag io dezer werd alhier door de muziekver. „Nooit Gedacht" eeri muzikale wandeling ge maakt door het gedeelt 'Prov. Weg- Zuid, hetgeen veel volk op de been bracht. ANÜEL. De gemeente is voornemens ook de laatste grienden in Andeler- broek en op de hoogt te laten rooien en om te leggen in bouwland. Het is de bedoeling, dat eventuele huur ders -zelf voor rooiing zorg] dragen. De gemeente had vroeger een griend- bezit van tientallen H.A., doch deze zijn in verband met het feit, dat de griendeultuur niet rendabel Ls te ach ten, geleidelijk omgezet in vrucht baar bouw- en weiland. De gemeente verleende ten 'be hoeve vari de te Almkerk te hou den Fokveedag een subsidie van f 2 5i.i De heer W, Bronkhorst nam in een vergadering van de Ring Al tena van Ned. Herv. Jongelinlgfever., welke in het verenigingsgebouw al hier werd gehouden, al scheid als Voorzitter van de Ring. Tot loco-burgemeester dezer gemeente is benoemd wethouder J. F* van Diulst. RARILONIëNRROEK. De landbouwier J,. v. Diaalen kocht verleden week Woensdag op de markt een melkkoe. Toen hij Donderdagmorgen 'in de wei kwam ontdekte hij, dat deze dood in de wei lag. CAPELLE. Tot waarnemend gemeente-se cretaris, is 'in de plaats van wijlen de heer B, Verhoeven benoemd, de lieer H. Smith, 'ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. Op de muziektent naast het gemeentehuis te Vrijhoeve-Capèlie werd j.l. Zaterdagavond een concert gegeven door de muziekvereniging „Strena" en 'de Chr,. gem. zangver eniging en het Chr. Jeugdkoor „Hal lelujah". Mede door het prachtige zomerweer bestond Voor dit concert een grote 'belanjgsteliing. De mandolineclub ',,A Tempo" maakte per 'luxe touringcar een uit stapje 'met als hoofddoel de bezich tiging Van de NLC.Rf.V. studio te Hilversum, 'waar onder deskundige leiding 'een algemene indruk werd verkregen 'van 'een uitzending d'ogr de radio en iéen repetitie werd' meege maakt 'van het Omroeporkest, alsme de geno'ten 'werd van de muziek van het grote studio-orgel,. Na dit bezoek werd naar Volen- dam getoerd, van waaruit een boot tocht werd gemaakt naar Marken. Een boottocht door de grachten en havens van "Amsterdam in de avond uren besloot dit plezierreisje. De heer J„ P. [M. de Vos uit Oosterhout, ambtenaar ter gemeente secretarie van Sprang-Cape lie, is in gaande i Oct. a.s. in gelijke betrek king benoemd ter gtemeente-secretarie te Raamsdorik, De motorsportvereniging „Ma rijke" houdt a,s. Zaterdagnamiddag haar jaarlijkse beker-oriëntatie rit, waarvoor grote belangstelling bestaat en de start bij het clublokaal aan de iNieuwé vaart zal plaats hebben. WERKENDAM. Op 20 Sept. zal .er weer ge-, tegenheid zijn gesproken brieven te1 laten opnemen 'voor de militairen in Indonesië. Inlichtingen Verstrekt de heer W. 'M. Moufhaan, Zevenhuizen 3 alhier. Vrijdag j.l. herdacht de aeer M. Diunen Jr., dat hij gedurende 25 jaren als zetter-drukker in dienst was bij de drukkerij y. Driel alhier. Deze dag is dan ook niet onopge merkt vorbijgegaan. Ds. Chr. van Dam alhier heeft voor het beroep naar de Ger. Gem. van Zaandam bedankt. Tot wethouders alhier werden gekozen de heren J. C. Visser Jzn. A.R..) en A. Wijnja (CH.) Tot le den van de 'woningcommissie werden herbenoemd de heren G. 'Kornet, D. A. Brienen, D. van Oord, A. Konings en J. v. Sterkenburg. De commissie van bijstand voor het veerbedrijf werd evpiieens herkozen n.l. de he ren D. A. Brienen, G. Kornet en C* v. d. Wiel. De Postduivenver. .„Wilhelmi- nabode" alhier hield een wedvlucht vanaf 'Vilvoorde. Afstand 104 K.M. Uitslag: A. Biesheuvel i, 3, 4, 29, 31 B. Baggerman 2, 10,. 12, 14, 30; Jac. v. Driel 5 15, 21'; D|. Slin gers 6, 25; Gebr. Koman 7, 36; H. v. d. Stelt 8, 11, 13, 38; C.\ Ver- heij 9, 23; Brienen-Pelgrim 16; A. Kapel 17; 'B. Groeneveld 18; Joost Biesheuvel 19. G. Ipepl Wzn. 20,' T. Schmidt 22M. v. Driel 24, 28; Joh., de Keijzer 26, 27 Gerard Vis ser 32; M. Koman .33, 34; A. Kant 35, 37- van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Almkerk. aanwezigen bevonden Donderdagmiddag 8 Sept. vond de ze plechtigheid plaats, in de zaal van café v. Dijk, welke zaal geheel door genodigden, was bezet. Onder de zich de burgemeesters van de om liggende gemeenten, oud-burgemees ter v. d. Schans van Andel, predi kanten en meer anderen. De plechtigheid werd geopend door de heer P. v. d. Heuvel, Voorzitter van de C.B.T.B. Holland-Brabant, met het gemeenschappelijk zingen vaneen vers van psalm 150, daarna lezing van ©en gedeelte uit Spreuken en gebed. De heer v. d. Heuvel deelde mede, dat bericht van verhindering was in gekomen van de Minister, en de da mes Smit en Berrevoets. Spr. heette vervolgens de aanwezigen welkom en in het bijzonder de Burgemeester van Almkerk, de vertegenwoordiger van de Landarbeidersbond, 'die ver tegenwoordiger van de C.B.T.B., de predikanten en hoofden der scholen uit het gebied, de architect, aanne mers* van de bouw, de leden van de Commissie van beheer en de da- des van. de Commissie van Toezicht, de Directrice, Ds. Hintzherigen, de ouders, en de meisjes die de school gaan bezoeken. Spr. noemde deze dag een blijde dag, waarvoor vooral God dank ver schuldigd is. Hij schelste vervolgens liet ontstaan van de plannen voor de oprichting der school en bracht aan hen die daarbij van advies hadden gediend, dank. Hij wijst op de strijd om het christelijk onderwijs zijn rechten te verschaffen en hoe dank zij die strijd, in 1920 gelijks lelling van onderwijs werd verkregen. Er wordt wel eens de vraag gesteld: is het nu werkelijk wel nodig dat pok het nijverheidsonderwijs chris telijk moet zijn, doch spr. is over tuigd, dat ook bij dit onderwijs het christelijk cachet niet kan worden gemist. Wat het nijverheidsonderwijs voor ele jongens is, is het huishoud- onderwijs voor de meisjes. Deze war den op een dergelijke school opge leid voor de huishouding en tot deug delijke huisvrouwen. Toekomstige huisvrouwen kunnen niet volstaan met datgene wat vroeger voor dé huisvrouw voldoende was, er wordt van liaar tegenwoordig meer geëist. Spr. gaf vervolgens een beschouwing over de taak, die de toekomstige huisvrouw wachl, een taak, waartoe ze in deze te openen schodl zal w orde 11, o p g ele i d Hierna verleende hij het woord aan Burgemeester Blok van de ge meente Almkerk, die zei dat reeds lang naar deze grote dag was uitge zien en dat het tot 'grote vreugde stemt, dat heden de school reeds kan worden geopend. Het vorige jaar is tol de bouw besloten en thans acht maanden na de eerste steenlegging kan daartoe worden overgegaan. Hoewel de behoefte aan huishoud- onderwijs reeds lang bestond, is de ze behoefte na de oorlog nog sterker gevoeld. In 1939 besloot de raad van Almkerk de nodige stapjfcn te gaan doen, voor de oprichting van een dergelijke school, de oorlog ver stoorde evenwel de plannen. Direct na de bevrijding had men de handen vol met andere problemen en her- louw van datgene dat verwoest was. In 1946 richtte de Chr. Boeren- en Tuindersb. zich tot de raad der ge- r een te Almkerk, om medewerking voor de oprichting van een huishoud school. Op 1 April van dat jaar besloot de raad tdt het verlenen van de vereiste medewerking. In '47 werd hierop de Kon. goedkeuring verkregen. Spr. brengt dank aan de heer v. Loenen, het bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond voor de verleende medewerking. Ook de regering in den Haag was in deze in alle opzichten ter wille, zoèlat de bouw nog op de urgentielijst voor 1948 werd geplaatst. Spr. brengt de ambtenaren van het Depart, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen daarvoor oprechten dank, in zonderheid de heer Bolle, de dames Smit en Berrevoets. Het maken van de plannen werd opgedragen aan de heer v. Loenen, terwijl de heer v. Dongen in Dussen als laagste in schrijver met de bouw werd belast. De bouw is thans opgeleverd en spr. kan niet anders zeggen als tot volle tevredenheid. De heren v. Loenen en Schermers komen een woord van /dank toe, als mede de firma, die met de meubile ring was belast. Hij dankte nog maals het bestuur der C.BjT.B. voor het genomen initiatief en feliciteert met het bereikte doel. De raad in zijn oude samenstelling voor de ver leende medewerking, waarna spr. wees op de noodzakelijkheid en be hoefte aan huishoudonderwijs. De vraag is gesteld of .twee van deze scholen op korten afstand van el kaar niet te veel is. Spr. gelooft niet dat dit het geval is. De belangstelling! der leerlingen fs voldoende. Vervolgens richt spr. zich tot mej. Zijlstra, de directrice der school. De ze is geen onbekende voor Almkerk, zij leidde reeds die cursussen, men weet wat men aan haar heeft. On der haar leiding zal het zeker wel gaan. Mej. v. d. Wiel en de heer Moll hebben ook reeds getoond, wat zij voor het huisonderwijs waard zijn. Al met al mag de school een aan winst voor de gemeente en omgeving worden genoemd, met de -wens dat de school ten volle aan haar doel moge beantwoorden en dat het on derwijs dat er in gegeven wordt, moge strekken tot bevordering ,van de streek, droeg spr. de school een de Commissie van beheer over met de bede dat ze onder Gods zegen een goede 'toekomst mag tegemoet gaan. De heer v. d. Heuvel daniklt hier- Trachten leed te verzachten... 5L. ten bate van Nederland en Indonesië op voor de woorden aan het be stuur van de C.B.T.B. gericht en brengt hulde aan de adjunct secre taris, die zo veel voor de school heeft gedaan en hij dankt de familie v. Loenen voor hun gastvrijheid en verleende hulp en gaat daarna over tot installatie van de commissie van beheer die bestaat uit de heir/en G. de Jong, A. Miol, A. de Fijter, A. v. Houwelingen, allen te Almkerk, G. Wigboldus te Nieuwendijk, A. Dekker te Werkendam, L. v. ?t Sant te Sleeuwijfc en B. Koekkoek te Dus sen. Spr. vestigde hierbij bijzondere aandacht op de heren G. de Jong en Moll, die bergen werk hebben verzet en beveelt verolgens de schooi in hun goede zorgten aan. De heer G. de Jong, voorzitter van de commissie van beheer, bracht dank voor alle goede woorden aan' dé commissie gericht, dank ook aan de C.B.T.B. en' hét gemeentebestuur voor de verleende medlewerking, waardoor de pogingen tot succes heb ben geleid. Grote dank behoort -tie worden gebracht aan God, die deze school heeft mogelijk gemaakt, darik komt ook toe aan het dagelijks be stuur van de afdeling Christ. Bóeren- en Tuindersbond Hollands-Brabant, B. en W. en de raad van Almkerk1, de heren v. Loenen en Moll, mej. Zijl stra. die .door hun deskundige ad viezen tot grote steun zijn jgfewaest en gaat vervolgens over tot installatie van de commissie van "toezicht, /die bestaat uit de dames mevr. Dijkiema te Sieeuwijk, mevr. Ottevanger te Nieuwendijk', mevr. J. v. d Stelt Te Nieuwendijk, mej. C. de Jong te Almkerk, mévi\Blok-v. Houwelingen fe Almkerk, mevr. Geudeke, Zuster Harshagen, mévr. Nieuwenhuizen te Waardhuizen, mevr. de Graaf te Diussen, piej. Bogers C.Hd. te .Wer kendam ,eni mej. Hakkers. Spr. h.oiopt dat de school .onder Gods zegen en met médewierkin:gvan de .Commissie van Toezicht tot bloei moge igleraken en deelde mede, dat zich reeds ongeveer 40 meisjes „als leerlingen hebben aangemeld, zodat mét 2 klassen kan worden begonnen. Hierna werd gepauzeerd en werd de aanwezigen door 'leerlingen der school thee en gebak aangeboden.' Daarna sprak mevr. Blok, bood namens de Commissie van Toezicht hare gelukwensen aan en dankte! voor het gestelde vertrouwen. Mej. Schut van de Chr. Opleidings school voor leraressen te Zetten, voer de vervolgens het woord, de heer Alderliefste namens de Christ. Land- H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman Hij klom langs een smal Jpad ho ger en hoger, tot hij1 iineens buiten de bomen stond, op een oog pla teau met voor hem een -tot in het oneindige vervloeiende vlakte, met zijn miniaturen van hu'iskens beneden. Hier ging hij zitten, op zijn lie velingsplek, waar hij zovele maten geweest was, van een nieuwe toe komst dromend. Ach, het waren maar luchtkastelen geweest. Het geluk, dat hij meende te kunnen bemachtigen, was hem weer ontschoten. Het was een luchtspiegeling gleweest, toen hij er op toe wilde stormenals een zeepbel was het uiteengespat. Nu stond hij verwonderd te kijkenhet lieflijk tafereel dat hij zo vaak met zijn geestesoog had gezien, was weg. In één slag was zijn nieuwe leven, zoals hij het zich had voorgesteld, in puin geslagen. Hij zou weer als al tijd, rusteloos voort moeten, voort, steeds maar voort. Hier had hij zijn fantasie voedsel gegeven, zijn fantasie, die hem schil derde. dat ze met hem mee 'naar Indië zou gaan als zijn vrouw en Bennie als hun kind. Dan zou het geluk weer gekomen zijn in zijn le ven, wat zou hij haar met Trots zijn huisje binnengevoerd hebben en des avonds na volbrachte dagtaak zou hij haar in de stoel zetten, waar zijn moeder placht te zitten en hij zou zijn vaders plaats dan innemen op de ba'lé-baté met de benen over cje ba lustrade en Bennie zou dan bij hem komen ziitten. Weg, alles weg, jals een korte lief lijke droom, die voorbij is na het nuchtere ontwaken aan het begin van een nieuwe 'dag, die weer even wrèed zal zijn als de vorige, heen, snog wreder Waarom moest hij ao lijden? Waar om moest hij zo zwaar gestraft wor den. Die vloek van zijn daad als een haast niet te torsen last steeds mee te moeten dragen in zijn leven, dat geen leven meer is, maar een aan eenschakeling van zreleleed en ziele- smart. Waarom? Waarom? Is er dan geen vergeving meer voor iemand, die .vijf van zijn beste levensjaren geboet heeft voor een daad, die hij in één moment van ondoordachtheid pleegde? Waarom moest het leven zo wreed zijin, terwijl het zo mooi zou kunnen zijn? Maar het noodlot volgde hem op de hielen, het liet hem niet los, gun de hem geen vreuigde, geen geluk, maar joeg hem voort in die woeste levenszee vol kokende ellende. En hij voélde zich als een drenkeling in die p'oel, ais iemand, die „niet meer géred kon worden, maar lan:gr zaam, o, zo langzaam, er in verdrinkt en ten onder gaat. In doffe verbittering terneerlg'esla- gen zat de man daar op d'e bank, alleen met zijn verdriet ©n ziet niet dat de bomen en huizen met scha duwen overtogen worden en de oog'-, leden van het daglicht zacht toege drukt worden. Maar dan verschijnt er een lichtje in het dal; 'licht en duister hebben een korte strijd gestreden, doch de laatste is overwinnaar geworden en hij is nu heerser en in een zilveren flonkering handhaaft ziea de avoncT- ster, die andere sterren aan de he mel oproept. Dan nauw te bespeuren, is de maan gerezen, schuchter noig, met haar dromend licht, dat de zon vreest én niet blinken 'durft voor deze geheel verdwenen is. 't Is een tere jonkvrouw die zich niet bui ten waagt voor haar minnaar ver dwenen is, die vreest voor zijn blik, maar die niet kan laten, stil luiste rend aan de hoeken, hem te vol gen op zijn weg, tot zij moefde van het rloeken, weer wijken mpet. De maan die met tedere handen acht verspreidt, over de stille dreven, door de sluimerende bossen, die wacht houdt voor haar goede kinderen, die daar dobberen op de eenzame zee en voor de wachtende vrouwen, Slaar in het dorpje beneden, waar alles zich rustig tot slapen begjeeft. Zii ziet de arme gemartelde ge stalte op de bank, die met het hoofd voorover gebogen zit. Zij ziet de tra nen lopen over de gebruinde wan gen, stille gje tuigen van smart en ellende. Zii riet hem; die rijn hart heeft laten spreken in een extase van vooropgezet gieluk, dat even plotse ling verdween, als het langzaam scheen opgekomen te zijn, rijn toe komstplannen, die niet verwezenlijkt zouden worden, zijn illusies voor een nieuw leven in het verre l'anid, waar de sterren ook schitteren en waar de maan hem ook toelacht als hier. Troosten kan zij hem niet, voor wie het leed in zich meedraagt is een zoet woord geen remedie, maar ze wil hem deze avond schenken, stra lend, mild in de diepe, donkerblauwe hemel, maar het is geen reden voor hem om daar dankbaar voor te zijn. Hij is verlaten van iedereendie hij liefheeft vervloekt hem. Voor bem is geen troost meer. Hii is een ban neling, een uitgeworpen©, die slechts in het graf rust za* krijgen, wanneer eindelijk het afgemartelde lichaam de prijs betaald heeft voor de straf. I HOOFDSTUK 11. I i .- NAAKT. t De volgende morgen pakte hij zijn koffers in met het besluit diezelfde dag naar Amsterdam te vertrekken. Hii kan hier niet blijvenhet was hem onmogelijk. Hij had haar lief en hii wist het nuonuitsprekelijk lief. Maat, het was immers een ver boden liefde. Hij zuchtle, liep naar beneden, ©n vroeg de rekening. De directeur trad hem onderdanig tegemoet. „Vertrekt mijnheer al?" Ja, 'tseizoen was haast voorbij. Zaken? O, juist ja, dat was te begrijpen- Brieven retour zenden- naar ïndië. Er zou voor gezorgd worden. Kof fers vooruit zenden? Ze zouden van morgen nog', niét de ^rein meegaan. Tegen tien uur g|Lng hij even naar Alkmaar, telegrafeerde zijn terug:- komst aan Simons en besprak tele fonisch een hut op de boot, die Za terdag zou vertrekken. Eerst was het plan in hem opgeko men om zo weg te gaan, zonder haar en Bennie te zien, doch hij: be greep, dat zulks niet alleen onbeleefd was, doch bovendien zou liet achter docht wekken en hij wilde tot geen prijs, dat zij het geheim van zijn leven te weten zou konten. Hij moest al leen zijn leed dragen. Had zij zelf ai niet genoeg: verdriet gehad? Hij, wilde haar nog niet meer smarten, daarom zou hij gewoon naar haar toegaan e*n afscheid nemen en dan... ja, dan maar weer naar Indië. Des middags toog hij, in reiskleren naar haar toe. Hij wilde rich door niets en niemand meer van zijn plan laten afbrengen. Ze zat alleen in het salon. B-enni© was als gewoonlijk, met het meisje, naar het strand Ze keek verwonderd,, toen ze zijn reisgewaad zag. „Gaat u vertrekken, mijnbeer Veld man?" vroeg ze met enige angst in haar stem. Hij keek h^ar ahn en trachtte -te lachen: „Ja, méviVouw, mijn zaken laten niet toe langer te blijven". „O", antwoordde ze nadenkend, „ik had gehoopt, dat u toch tenminste tot het afscheidsfeest zou blijven". „Het is_ me -onmogelijk, mevrouw, en daarbij heb ik reeds een plaats besproken op de boot voor Indië". (Wordt vervolgd). 23.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5