Sportnieuws Raadsverslag WOUDRICHEM Beperking van Electriciteitsverbruik in de komende winter. arbeidersbond. Oud-burgemeester A. D. v. d. Schans te Andel sprak als vriend van de heer G. de Jong ear wees er op, dat de .eerste sttappen voor de oprichting van huishoudscho len in Werkendam werden gezet, waar Prof. Diepenhorst hiervoor een Lezing hield. i Mej. Veldkamp sprak namens de Stichting gezinszorg voor het Zuiden, de heer v. Loenen dankte hét ge meentebestuur voor de verstrekte op dracht voor liet maken der plannen en de prettige samenwerking en hij verzocht zjjn naam bij de .gebrachte hulde en dank te willen wijzigen in die van "Gentr. Techn. Dienst, de ambtenaren van deze dienst en in het bijzonder de heer Schermers, heb ben aan 'deze plannen meegewerkt. Burgemeester de Bruijne sprak na mens de gemeenten Werkendam en de Werken en Sleeuwjjk en wees er op, dat de 'gem. Almkerk voor zijn gemeente als middelpunt moet wor den beschouwd, dit naar 'aanleiding, van een vraag van de heer A. D. v. d. Schans uit Andel of nu wel Almkerk of Andel als middelpunt moest worden beschouwd. Burgemeester D. A. v. d. Schans uit Eethen 'bracht namens zijn ge meente de gelukwensen over en merkte op, dat voor het overgrote deel van die gemeente Andel meer als middelpunt 'wordt beschouwd. Spr. noemde de dagen dezer week hoogtij dagen voor de streek, immers niet minder dan 2 Christ. Hogere Burger scholen en 2 Christ. Huishoudscholen worden in deze week geopend n.l. de H.B.S. te Got ine hem en te Waal wijk, heden'de Huishoudschool in Almkerk mor gen 'die in Andel Ds. Hintzbergen, 'Ned. Hierv. pre dikant te 'Almkerk, sprak het slot woord en .eindigde de samenkomst met dankgebed, nadat Voorzitter de Jong alle sprekers had 'dank gezegd, voor hunne woorden en tevens hen die bloemen hadden gezonden. Hierna begaf het gezlsechap zich naar de Voorstraat ter bezichtiging van het schoolgebouw, dat er in alle opzichten keurig en gioed verzorgd uitziet, ook de inventaris der scnooi is scnitcerena verzorgd, zo dat het vöor de leerlingen een genoegen moet zijn meV hun lessen te ontvangen. Aan de school treedt als directrice op mej. Zijlstra, terwijl de dames Joh. Vink en B. .'F. vv d. Wiel lies geven in de naaldvak'ken, de heer A. Mol in land- en tuinbouw, de heer J. J. Mo ree, algemeen voemiend on derwijs. Tot slot vermelden wij nog, dat voor die bouw van de school het bedrag van f42.500 nodig was. Bocht van Herpt. Dit zal een span nende partij worden, daar R.YY.B. weer in de 3e klas terug wil komen. Aanvang 2 uur. Het 2e elftal gaat naar Concordia 3 in den Bosch. We wensen hun veel Succes. Aanvang 12 uur. almkerk. Zaterdag speelde A.Y7V. 2 een com petitiewedstrijd thuis tegen G.J.S. 3. A.V.Y., was zeer onfortuinlijk en ver oor met 2o. Het eerste elftal heeft niet gespeeld. Zaterdag gaat het tweede op be zoek bij Zuilichem, 2. Aanvang 3 uur. Voor het eerste is nog niets lekend. Het bestuur van A.VjV. maakt be- cend ,dat wederom gelegenheid wordt gegeven zich op te geven als dona teur der vereniging en wél bij de secr. A. Vink voor 15 Oct. a.s. lSTa deze datum worden geen donateurs meet aangenomen. werkendam. COZ. BOYS MET 3 ELFTALLEN KAMPIOEN. Dat is waarlijk èen unieke ge-' leurtenis in de voetbalwereld, dat alle drie de senior elftallen van een yereipginjg in een seizoen kampioen worden in de diverse afdelingen waar in die elftallen spelen en de v.v. iieesden. Zondag toog het ie elftal der v.v. Heusden naar Broekhoven, om aaar de club van dien naam partij te ge ven. Broekhoven geeft ieder jaar de toon aan en 'Heusden was dan ook bij .voorbaat overtuigd, dat het een harde strijd zou worden. Het begin iwas al 'zéér slecht voor Heusden. Door een onzeker begin djer Heus- denaren voerde Broekhoven de stand in circa 20 min. op tot 3b. Wie mocht denken dat Heusden hierna de moed liet zakken vergiste zich, dit bleek eerst goed na de rust. Heus den nam direct het heft in handen en het werd spoedig 31 door J. Verheij. Heusden bleef maar aanval len, doch voorlopig zonder resultaat. Onverwacht krijgt Broekhoven een pe nalty toegewezen, "die door keeper de Kok werd gestopt Hierop kreeg Heusden moed en het was W. van Wijk die schitterend opbracht en -on houdbaar scoorde 32. Heusden werd hierop overmoedig en speelde op de aanval, waarvan Broekhoven dankbaar gebruik maakte bij een snel le uitval '42. Nog was Heusden niet geslagen, ontstuimig vallen zij aan en W. van Wijk kanjert uit een dezer aanvallen no. 3 in de touwien 43. Broekhoven moet in de reste rende minuten alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen en dit lukte hun wonderwel en met 43 in het voordeel van Broekhoven komt het einde. Voor de goede orde en tevens ter verontschuldiging van het onze kere begin moet echter worden op gemerkt, dat het terrein in een der gelijk slechte staat verkeerde, dat be hooiiijk voetbal onmogelijk was. Het 2e verloor zoals te verwachten was van het sterke O.D.C. II, dat on der leiding staat van de overbekende trainer Jackson. Toch duurde het nog tot 10 min. voor het einde voor dat O.Di.C. zich winnaar kon noe men. De stand was op dat -ogenblik 21 voor O.D.C. In de resterende minuten wist O.D.C. bijgestaan door vrouwe For tuna en "hun hetere tech niék nog 3 doelpunten aan de score toe te voegen 51. De jongens van het 2e past een bijzonder woord van lof voor hun moedige tegenstand Zondag speelt het ie tegen R.W.B uit Waalwijk Op het terrein in de Koz. Boys alhier heeft zulks gepres teerd. Het ie elftal werd ongeslagen kampioen van de j.e klasse afd. D Zaterdagmiddagvoetbal en promoveer de door het instellen van een nieuwe 3e klasse. Het 2e elftal werd kampioen van de ie klasse Dordtse Voetbalhond en promoveerde naar de res. 3e klas se K.N.V.B., het veVloor slechts een enkele wedstrijd. Enkele weken geleden werd het 3e elftal als slot van de compe'titie 1948—1949 (in Werkendam mocht tijdens het gesloten seizoen worden (doorgespeeld) kampioen van de 3e klasse D.V.B. Sinds twee jaren woédt er door Koz. Boys regelmatig getraind en het is wel een dudielijk voorbeeld wat training vermag. YVij feliciteren 'Koz. Boys met dit prachtige resultaat en spreken de wens uit ,dat zij in dé nieuwe competitie belangrijke succes sen zal mógen behalen. Uitslag voetbalwedstrijden (comp.). Reserve 3 e klas BKoz. Boys 2 S.S.S.K. 2 3—0. Koz. Boys jun. AR.CD- B 51, Zaterdag 17 Sept. a.s. spe-elt Koz. Boys 1 een oomp-eti Lie wedstrijd tegen Excelsior 1 uit Pemis. Aanvang 5 uur. Het tweede elftal speelt uit te gen Excelsior II te Pernis. van Dinsdag 6 September, des nam. half twee. De Voorzitter dankt de heer Crie- laart in de allereerste plaats voor de woorden die déze tof hem richtte. In de laatste vergadering heeft hij wethouder Hartman dank gezegd' v-oor -de prettige samenwerking. Thans wil hij daarin ook de heer Grielaart be trekken. Hij dankt deze voor alles wat hij jn het belang van d-e gemeen te bye ft gedaan. In de vergaderingen van B. en W. heerste steeds een goei- de toon en goede harmonie. Het was ook v-o-or de wethouders een mooie tijd. Veel wèr'k is er tot stand ge bracht. Zekér was het een moeilijke tijd, vooral met het oog op bet wo ningvraagstuk. Hij wil hier nogmaals verklaren, dat de beslissingen in de ze steeds werden genomen in over leg met Yle woningoommissiie en zon der aanziens des persoons. Hii ^tankt de heer Crielaart nogmaals voor de prettige samenwerking. De heer Kuijp-ers heeft met belang stel ling naar de woorden van d-e lieer Crielaart geluisterd. Hij was evenwel stom verbaasd, omdat de lieer Crielaart blijkbaar slecht ge luisterd heeft naar zijn, woorden. Y'oor de verkiezing heeft de heer Crielaart alles gedaan, om de poli tieke verhouding te houden, zoals ze was, nu beklaagt hij zich dat zijn partij wordt uitgeschakeld, hoe is zulks mogelijk, omdat hij 3 jaren terug toch precies hetzelfde heeft gedaan, wat nu spr.'s fractie doet. Hij is er dus zelf' mee begonnen. Als hij beweegt dat onder de linkse regering niet veel aan woningbouw is gedaan, dan is -dit e-en handige zet van hem, doch hij vergeet dan één ding, de Voorzitter zal zulks kun nen getuigen. Telkens is ook in die lijd op het aanbeeld der woningbouw gehamerd. Spr. wijst op de vuilnis belt, waar thans woningen staan, op de 'Z and-s teeg, waar riolering werd aangebracht. Het was de schuld van d-e tegenwerking van de regering Co- lijn, dat niet meer totstand ko-n wor den gebracht. Het is bovendien tpch voldoende bekend, -dat na die oorlog niet direct aan woningbouw kon w or den gedacht, er heerste toen alom een chaotische toestand, -die om ver- betering vroeg, terwijl geen materi alen voor woningbouw aanwezig wa ren, -door den Haag was deze ge heel uitgeschakeld. Alleen aan her stel -en noodvoorziening kon toen worden gedacht. liet is een handige zet daarop nu te zinspelen. Spr. roept evenwel de Voorzitter tot getuige, dat hij en zijn fractie steeds de belangen der gemeen te heb ben voorgestaan en daarbij politieke belangen niet in liet spel waren. Trouwens zulks is ook een eerste eis voor democratisch regeren. Men behoeft daar God nieL bij te roepen Als eerlijk mens behoort men eerlijk zijn plicht te doen. YY7at er voor rod delpraat is gezegd, meent spr. da het hier niet de plaats is om dat uit te vechten. De heer Crielaard meent dat als men overtuigd is dat men 3 jaren geleden verkeerd heeft gehandeld, dat men diezelfde fout niet moet herha- en, want dan is het nu ook ver keerd. Men haalt er de regering Co- ijn bij, spr. meent dat men ons land met kan feliciteren met de re gering van thans, die alles verkoopt en die ons land positief naar de af grond voert. i Kuijpers. Waarom dit niet in de Tweede Kamer gezegd, maar dan ïouden de heren hun mond. De heer Crielaart dringt er nog maals op aan, aan de roddelpraatjes een einde te maken en wel op kor- e termijn. De' Voorzitter zegt dat hij zich van de praatjes van de straat niets aantrekt. Als m-en voor zichzelf over- üigd is dat men zijn plicht heeft gedaan dan moet men zich boven deze praatjes plaatsen. De heer Viveen merkt op dat het 3 jaar is geleden dat hij de laatste raadsvergadering heeft bijgewoond, dij had zich met de rust van dez-e 3 aren reeds vertrouwd gemaakt en ïad bij zichzelf gedacht, niet meer in de raad terug" te keren. Zijn par- ijgenot-en en d-e vissers, hebben ech- er een beroep op hem gedaan, "om weer terug te keren. Dit beeft spr. goed gedaan, omdat hij zich daar door geheel gerehabiliteerd acht. Hij dankt zijn partijgenoten voor het vertrouwen, dat zij in hein hebben gesteld. Voor 3 jaar terug, is over i-em heel wat geroddeld, nu is hij weer in de raad teruggekeerd. In die 3 jaren heeft hij zich weinig met de joliliek ingelaten, wel heeft hij van buiten af het een èn ander verno men en als hij dan d-e heer Crielaart xoort zeggen rial deze bevreesd is dat bij -de partij v. d. Arbeid de po litiek een rol zal spelen, dan doet iet hem toch vreemd aan, dat de le-er Crielaart, in de periode dat hij wethouder is geweest, een der beste woningen heeft gekregen terwijl hij behoorlijk woonde. Spr. zou zo iets niet hebben geaccepteerd. D-e Voor zitter kan het best beoordelen in hoe verre hierbij politiek in het spel is geweest. De heer Crielaart moet niet zo oppervlakkig redeneren. Als deze zegt, dat bij zijn partij de po litiek geen rol speelt, dan geeft het spr. toch te denken dat d-e jongste benoeming, die wat de personen be treft, spr. is meegevallen, liij acht hem voor zijn taak wel geschikt, de persoon heeft na zijn benoeming zijn kinderen van de Openbare naar de Chr. School gezonden. Bewijzen heeft spr. niet, doch dit geeft w-eli te denken. De Voorzitter wil boven all-e po litiek staan, hij1 will evenwel verkla ren, -dat de beer Crielaart de bewuste woning is toegewezen op eenstemmig1 advies van de commissie, -omdat op die manier een huis leeg kwam dat lager in huur was. YVat de laatste benoeming betreft, spr. is blij dat de heer Viveen het met B. en YV. e-ens is en dat ook hii d-e benoemde voor zijn taak geschikt acht. YVaar- om de, benoemde zijn kinder-em naar een Christelijke school heeft gestuurd is spr. niet bekend, hij weet wed, dat bij deze benoeming alleen is rekening gehouden met de be tanig en der gemeente. Hiermede wordt de discussie ge sloten. Beëdiging plaatsvervangend ge meente-ontvan ger De Voorzitter zegt, dat de heqr v. Puffelen door" B. en W. als zo danig is aangewezen. De heer Spoor vraagt of deze be noeming op wettelijk voorschrift is geschied. De Voorzitter zegt, dat z'ulks niet het geval is, hiervoor is alleen een aanwijzing verstrekt. B. en W. waren van oordeel, tot deze benoeming te moeten overgaan. De heer v. Puffelen legt hierop de vereiste eden af. Ingekomen stukken Schrijven van de Stichting 1940 '45, waarin deze er mede accoord' gaat, dat de verleende subsidie wordt gegeven, aan de afdeling) Zuid-Hol land en tevens danik zegt voor het verlenen dezer subsidie- Bericht van Ged. Staten, dat te gen de geloofsbrieven der nieuw ge kozen raadsleden geen. bezwaren zijn ingebracht. 1 Goedkeuring gem.begroting voor 1949 en rekening 1946. Het schrijven van Ged. Staten over het verstrekken van een toelage aan secretaris en ontvanger, wordt voor kennisgevng aiangenomen, aangezien geen der beide functionarissen hier voor in aanmerking komt. Bericht van het gemeentebfcstuur van Gorinchem -over het bezoeken van scholen in haar gemeente door leerlingen uit deze gemeente. De bé- tieffende regeling wordt opgezegd, aangezien deze toelating thans bij de wet is geregeld. Aanmerking door Ged. Staten ge maakt op de salarisregeling voor het gemeentepersoneel. Het salaris voor de 2e ambtenaar, die thans het sala ris van een eerste geniet, moet op maximum f 3000 worden gebracht. B. en YV. stellen voor hieraan te vol doen, doch deze ambtenaar een toe lage te verstrekken voor zijn studie en behoeve van het verkrijgen van vakdiploma's. De heer Kuijpers merkt op, dat Ged. Staten inderdaad gelijk hebben en dat er op 't ogenblik feitelijk 2 eerste ambtenaren zijn. De Y^oorzitter deelt mede, dat zich Dij de oproeping voor een 2e ambte naar geen söllieitanten hadden aan gemeld Toen werd toegestaan te traghten iemand te krijgen, die het salaris van een iste ambtenaar zou genieten. De heer Kuijpers weet wel, hoe dit is ontstaan, maar het is toch ook zo, zoals hij reeds eerder heteft ge zegd, dat de gemeente door de sa larissen een blok aan het been ge kregen heeft. De heer Crielaart verlaat de, raads vergadering. De notulen worden gelezen, doch vooraf moest ook onze verslaggever de vergadering1 verlaten. Terwijl het productie-apparaat van de electriciteitsb-adriiven nog niet aan de sterk gestegen vraag "k-on worden aangepast, beweegt heit electriciteits verbruik zich steeds in 'stijgende lijn. Daarom, zo deelt het departement van economische zaken miee, zullen in November, December en Januari a.s., wederom maatregelen dienen te worden genomen ter beperkinig, van het electriciteitsverbruik tijdens dez. g. spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de grootste vraag) naar electriciteit optreedt. Tengevolge van het samenvallen van de industriële bedrijvigheid en het gebruik van electriciteit voo-r ver lichting in de huishouding, in winkels kantoren 'enz. zullen deze spitsuren vallen 'van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussén 7 en 9 uur -en 's middags tussen .4 en >5 uur. 's Zaterdags uitsluitend 's mor gens van 79 uur. In verband hiermede heeft demi- nisler van economische zaken dezer dagen een verzoek gericht -tot alle grootverbruikers van electrische ener gie om de belasting .in de spitsuren zoveel mogelijk te beperken. 'Dit zal, wil men productieverlies in de in dustrie voorkomen, veelal slechts 'mo ge 1 ijk zijn door verschuiving 'van de ■werktijden en verplaatsing van veel energie-vragende werkzaamheden naar uren van lagere belastiijjg. De minis ter heeft voorts een beroep gedaan op alle vervoersorganisaties om de dienstregeling! zoveel fn-ogelijk aan de eventueel te wijzigen werktijden aan te passen. In overheidsgebouwen zal het elec- IriciteLtsverbruik tot een minimum be perkt worden. In de Staatscourant zal 'worden be kend gemaakt, dat gedurende de spitsuren het electriciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dient te wordenvoorts dat ïeclameverlichting, buitenverlich ting van openbare gebouwen, van Horeca-bedrijven en van amusements- inrichtingen als ook etalageverlich- ting tijdens de spitsuren is- verbo den. Etalage verlichting Is wiel toe gestaan aan die winkelbedrijven, wel ke een afspraak hebben gemaakt met het electriciteitsbedrijf om in de spits uren slechts de helft van de verlich ting, zoals die het vorrige 'jaar- in be drijf was, voor etalage en winkel te ontsteken. Deze regeling, die tot stand is ge komen in overleg met de Midden standsorganisaties, is ^gunstiger dan die van het vorige jaar, daar biet thans mogelijk is een Üieel van de etalageverlichting in bedrijf te hou den, terwijl toch de nodige bezuini ging) op het electriciteitsvérbruik tij dens de spitsuren wordt bereikt. Van middenstandszijde is alle medewer king bij de uitvoering toegezegd. Reeds nu moge erop worden gewe zen, aldus het departement, 'dat ten einde te voorkomen, dat nog ingrij pender maatregelen worden genomen, de medewerking van iedereen nodig zal zijn. Ook de particuliere verbrui kers moeten er rekening mede hou den, dat in de maanden November, December en Januari in de spits uren, de uiterste zuinigheid met elec triciteit geboden zal zijn. 3e Klas B: CapeTle-Koz. Boys 21. TIEN JAREN SOLDATEN-MOEDER. Barbara Theodoropoulos (zittend öp de muilezel) heeft gedurende de tien jaar, dat zij als marketentster werkte, de bijnaam verworven van „moeder van het griekse regeringsleger". Zij is driemaal gewond geraakt en heeft 16 onderscheidingen ontvangen, waaronder de hoogste griekse decoratie, de gouden medaille voor moed en trouw. U ziet haar terugkomen van het front in Vitsi, waar de rebellen de zwaarste nederlaag leden sinds het begin van de burgeroorlog. (Vervolg)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6