Onderzoek op Longtuberculose te Heusden. e haat Land- en Tuinbouw Jjterker dan d Boekbespreking OistfibutiemBdedelingen Gevonden en verloren voorwerpen Dierendag 1949. enige muziekstukjes uit de goeie ou we, helaas reeds lang vervlogen tijd. Alle genoten volop van deze schone melodieuze klanken. Geheel verzadigd en verkwikt aanvaardde men om 9 uur de terugreis, waarbij de verlich ting in de binnenstad van Arnhem nog kon worden bezichtigd. Over Nij megen ging de reis naar Grave, de laatste pleisterplaats, na een laatste tractatie aldaar kwamen allen hoögst voldaan om half twaalf in Wijk te- mg. Een woord van zeer bijzondere dank komt toe aan de heren Bleijen- berg en Boumah, die door het be schikbaar stelten van hun bussen, deze zo zeer geslaagde reis mogelijk maakten. De chauffeurs van Zand wijk en van Wijk (Leen en Frans) hebben opnieuw van him bekwaam heid blijk gegeven, ook zij werkten in alte opzichten mede aan het wel slagen van deze dag. Opgemerkt zij nog, dat mej. D. de W. haar parapluie verspeelde in Aus- terlitz en de heer M. de G. een aan- -gename ontmoeting had in\ Wage- ningen. TVOUDRICHEM. Voor de afd. N.C.V.B. hield Mej. v. Woerden een rede over „Ge- bondenen en Bevrijden". Van de afd. Sleeuwijk en Rijswijk waren verschil lende leden vertegenwoordigd, Het was een leerzame avond. De Gem. Zangvereen. „Excel sior" is voornemens begin December een uitvoering te geven. De kerkelijke collecte voor de jongens in Indië uit onze gemeen te, bracht een bedrag van ruim f93 op. WERKENDAM. Tot Heemraad van de Ver- voornepolder is bij K. B. benoemd de heer A. Wijnja alhier. Woensdag a.s. des avonds half 8, hoopt voor de Geref. Gem. voor te gaan Ds. v. Dam. De stier van de heer B. Voor den Dag alhier, behaalde op de fok- dag te Almkerk, een re prijs. Ds. Chr. v. Dam alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ger. Gem. van Dirksland. - Tot loco-burgemeester alhier is aangewezen de heer A. Wijnja en bij diens afwezigheid weth. J. C. Visser Jz. Donderdag 22 Sept. a.s. zal in de Geref. Kerk alhier als spreker optreden Ds. P. de Groot van Meer kerk. Aanvang half 8. De turnvereen. „O.K.K." al hier, wier ledental tot boven de .200 is gestegen, hoopt Dinsdag 4 en Woensdag 5 Oct. a.s. met haar oe feningen te beginnen in de Nutszaal. Voor de oefenavond op Dinsdag zal optreden als leraar de heer Heiden- reich en op Woensdag als lerares Mej. Heidenreich, beiden uit Dord recht. De E.H.B.O.-cursus begint in deze gemeente op 14 Oct. ap. des n.m. om .7.30 uur in het Groene gebouw. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de Secretaresse Mej. L. Ridderhof, Hoogstr. 45. 24, Ze zwegen enige ogenblikken. An toon veegde zich het zweet van het gelaat. De warmte was drukkend. Vanuit zee kwamen langzaam on weerswolken aandrijven, als dreigen de spoken met zwarte koppen. De lucht scheen koperkleurig en het was alsof ze op het. punt stond (uit te barsten. Alles wachtte op de bui, met een zekere angst, maar met een heimelijke vreugde, omdat ze verfris sing zou brengen aan mensen, dieren en planten, want alles smachtte naar regen, naar herademing. Hij stond op, wilde er een eind aan maken. „Mogen wij u een tegenbezoek brengen in Indië?" vroeg ze, terwijl ze haar mooie ogen vragend opsloeg naar hem. Hij keek haar aan, maar miste de moed haar 'te antwoorden. Hij wist niet wat hij zeggen zou. Hij wilde het uitjubelen: „Kom mee! Kom mee! Dadelijk!" Maar hij wist, dat het niet mocht, dat het niet kon. Ze scheen hem te begrijpen, want een blik van teleurstelling kwam over haair gezicht. „Het zal Bennie spijten, dat u weggaat", ze ize zacht, „en... mij ook". Hij keek verrast op. „Meen je wat Zoals reeds in andere gemeenten geschied is, zal ook de bevolking van Groot Heusden in de gelegen heid worden gesteld om doorgelicht te worden voor onderzoek op long- tuberculoze. Deze doorlichting zal plaats hebben op Donderdag 29 September, Vrij dag 30 September en Zaterdag 1 Oc tober a.s. Ter nadere toelichting werd Zater dag 1-1- huis aan huis een circulaire bezorgd, waarin een en ander hier omtrent wordt uiteengezet: In de loop dezer week zal elk ge zin door propagandisten worden be zocht om bovenbedoelde circulaire, waaraan een opgave formulier is ge hecht, terug te halen. Eventuele be zwaren of moeilijkheden kunnen dan nog worden besproken. Gezien het grote belang, dat deze doorlichting heeft voor de volksge zondheid, zal toch niemand zich hier aan willen onttrekken. Het gaat hier in de eerste plaats om Uw eigen ge zondheid, maar ook evenzeer om die van Uw medmensen. Een ieder kenne dus zijn plicht En verschijne voor het Röntgenlicht. „EERBIED VOOR ALLES WAT LEEFT EN GROEIT". Bij de inhuldiging van H.M. Ko ningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September 1948, sprak zij over de neergang bij de volkeren, zich openbarend in misda digheid en verwildering der geesten en de bestrijding daarvan: „Geen betere wijze om dit kwaad te bestrijden dan het opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijkheisgevoel voor de medemens, niet eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens an ders diepste overtuiging." Woorden diep van klank en ern stig van inhoud. Zij plaatsen ons voor grote problemen en doen de vraag rijzen: Wat nu? Ook Dierenbescherming ziet men voor deze vraag gesteld. Meer dan 85 jaar kent zij haar doel en zij ver loor het nimmer uit het oog. Zij weet hoe ook het dier vaak op onnodige wijze en in ontstellende mate lijdt on der de misdadigheid en verwildering der geesten. Daarbij komt, dat de belangen van mensen vaak in botsing komen met de eis van eerbied voor alles wat leeft en groeit. A-Nf-'' 4 Ons Feuilleton je daar zegt?" vroeg hij hees. Zij sloeg ten tweede male haar ogen langzaam naar hem op. Hemel, wat was ze mooi. „Tine!" „Antoon!" Het was voor het eerst, dat ze hem bij zijn voornaam noemde. Ze was opgestaan en keek hem met schitte rende Qgen aam als wachtte ze. T.oen sloot hij haar in zijn armen en bedekte haar gezicht met vurige kussen. Maar plotseling liet hij haar los en vroeg„Tine, 'is- het werke lijkheid? Hou je van më?" Ze begroef haar gezicht aan zijn borst en antwoordde: „Ik heb altijd van je gehouden, Antoon, reeds toen ik je op de boot zag, wist ik al, dat ik je liefhad". Hij keek haar aan met zichtbare ontroering, kustte haar opnieuw, maar liet haar toen plotseling los en draai de zich om. Ze keek hem verwonderd aan en ze greep zijn hand, maar hij schudde zijn hoofd. j,Het kan niet, Tine" zei hij droe- vihg. „Ik zou je nooit gelukkig kunnen maken. Integendeel, ik zou jullie beiden diep 'ongelukkig... Er is iets... maar nee, Ik kan het De nieuwe tijd, waarin wij leven, brengt nieuwe opgaven. Aan het eco nomische, culturele en opvoedkundige streven der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren worden hoge eisen gesteld, temeer omdat haar werk wordt gedragen dooreen zedelijk fundament, immers de ver hoging van het zedelijk peil van ons volk. Hetgeen Dierenbescherming be reikt heeft en nog bereiken zal op het gebied van de wetgeving en de goede behandeling van de dieren, komt ten goede aan gemoed en wel vaart van de gehele natie. Daarnaast moet met taaie hardnek kigheid de strijd worden gevoerd, niet alleen tegen ingewortelde wan begrippen, vooroordelen, onkunde en onverschilligheid, maar ook tegen heersende misstanden. Méér nog dan voor de, oorlog vinden wij deze op alle terreinen waar mensen en dieren met elkander in aanraking komen. Een opgave van gruwelen zullen wij in dit bestek niet leveren, het is te erg. Maar het stelt ons allen voor het feit, dat ook wij verant woordelijkheid dragen. Vanzelfsprekend is het goed, dat strenge Overheidsmaatregelen het kwaad tegen gaan, maar nog nodiger is, dat de onbarmhartige verruwde mens veranderd. Ons volk moet nog wakker worden gemaakt, het moet duidelijk zien uit welke achtergrond van verruwing en ontaarding het mis handelen van het dier opkomt. Ach ter daden werken verborgen krach ten. De Minister-President Dr. W.Drees schreef onlangs: „Wat de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren gedurende vele jaren heeft gedaan en nog voortgaat te doen is mooi en belangrijk werk. De be-, scherming van dieren is tevens het dienen van de menselijke bescha ving". SIL DE STRANDJUTTER door Gor Bruiijn. Geïllustreerd door de be kende 'kunstenaar Antoon Pieck met zeer vjele zwart-wit tekeningen. De eerste Terschellinger roman in onze literatuur. Terschellingerland herbergt een prachtig mensenras, gëhard in weer en wind, met een ontembare levens moed a'ls het geldt de zee te be vechten ep haar in de hevigste stor men de buit te ontroven. Sil, hartstochtelijk strandjutter, steeds zijn eigen leven in de waag schaal stellend mensenredder, zien wij midden in de nacht dwars door de duinen draven en, zijn paard in de wOést-kolkende zee drijvend, een klein meisje uit de sloep van een gestrande Zweedse brik redden. Dit meisje, Lobke door hen genaamd, je niet vertellen. Geloof ine, Tine, het is beter, dat ik wegga, het zou een misdaad zijn, a'ls ik jouw leven aan de mjjne Verbond". Ze keek hem verschrikt aan. „Maar Antoon ,verte^ me dan de réden, zeg dan wat er is, waarom we samen niet gelukkig mogen worden. Geloof je nief, dat mijn liefde sterk genoeg is, om je alles te vergeven?" Hij keek haar aan en greep haar hand.en. „Alles Tine? Alles?" vroqg hij hunkerend. Ze boog het hoofd. „Is het dan zo erg?" 1 Hij knikte. „Ja, 'tis in jouw ogen onvergeeflijk". Toen stond hij recht en vermande zich. „Het is beter dat ik nu weg ga", zei hij zacht. Plotseling ging de bel over. Ze keek even naar buiten, stond :op en zei haast bevelend: „Blijf, blijf in elk geval tot Bennie terug komt". Toen ging ze de deur uit, de gang in. Hij ging zitten op de divan. Nu had hij zich toch uitgesproken,- maar hij had haar zo hef, zo onuitsprekelijk lief en zij beantwoordde zijn liefde. Ja, en ze haatte hem tegiejijk. Dat was mooi! Ha, ha! Ze moést eens weten...! Maar neen, ze mocht het beslist niet weten, het zou haar ten gronde richten en dat mocht niet. Zij was goed en rein en hij mocht haar niet bezoedelen met zijn handen, die eens een mens gedood hadden. Dat mocht niet. Er was ellende genoeg in de wereld. Hij moest zijn last alleen dragen. Er was geen uitweg. Hij kon het juk niet van zich afwer aan vaar den hij én zijn sterke, god vruchtige vrouw Jaakje als hun ei gen kind, om het op te voeden met hun beide zoons, de wispelturige Jede en de zachtmoedige, zelfbewuste Wietse. 'De karakters van deze vijf mensen, de moeilijkheden, die Sils sterke wil in het samenleven mét zijn zoons veroorzaakt, de liefde van de beide jongens voor hun pleeg zuster, ontwikkelt de auteur in deze 'grote roman op sterk beeldende en suggestieve véijze! Gebonden f 5.90. Verkrijgbaar in de boekhandel fa. L. J. Veerman te Heusden. Bewaring van Aardappelen met FUSAREX De Engelse Ba yerf a brieken zijn er in geslaagd na jarenlange proefne mingen een middel te vinden dat de hodubaarheid van aardappelen oij opslag bevordert. Na de oorlog is dit middel, dat onder de naam Fusarex in de han del wordt gebracht, ook in Neder land beproefd. In samenwerking met de Landb.voorlichtingsdiensten heo- ben Je heren Dr. J. de Jong en Dr; J. C. Mooi van Wageiiingen prachtige resultaten met Fusarex geboekt. Hoewel Fusarex in de eerste plaats aangewend werd' ter bestrijding van droogrot Fusarium, bleek bij proef nemingen dat de eigenschap van Fu sarex om de kieming te verhinderen zeker niet minder belangrijk was, ja waarschijnlijk nog belangrijker dan hec tegengaan van rot. Vooral voor de vroegspruitende ras sen als Eersteling, Eigenheimer en Bintje is een behandeling met Fusa rex een uitkomst. Hoewel groeistoffen ook een kiem- remmende werking hebben, werkt Fu sarex effectiever. Het is een wit poe der, bestaande uit een werkzame stof, gebonden aan een draagstof. Bij het aan de kuil brengen kan men b.v. met een busje het poeder over de aardappelen strooien, waarbij wel ge zorgd moet worden voor een gelijke verdeling. Daar de werking berust op een langzame verdamping wordt ten met een laag grond. Toepas- de kuil na toediening geheel afgeslo- sing van Fusarex kan geschieden bij het aanbrengen van aardappelen aan de winter- en zomerk'uil. De te ge bruiken hoeveelheid bedraagt onge veer 41/2 kg per 1000 kg aardappe len. Toepassing van Fusarex bij be waring van aardappelen in zakken is eveüeens mogelijk en de houdbaar heid van aardappelen wordt daarmee aanzienlijk verbeterd. Na het uit de kuil halen is 'Eet in vele gevallen, vooral wanneer men vroeg wil uitplanten, noodzakelijk de aardappelen te laten voorkiemen b.v. in poter bakjes. De dan nog op de aardappelen aanwezige Fusarex zal de spruiting niet meer knunen beïnvloe den. 1 Het ligt voor de hand dat de met Fusarex behandelde aardappelen krachtiger zijn dan, de onbehandelde., daar ze niets aan reserves hebben verloren. De proeven hebben dan ook uitgewezen, dat de opkomst van be- nanaefde aardappelen dikwijls beter was dan die van de onbehandelde. De toepassing op cansumptie-aard appelen wordt in Engeland op grote schaal toegepast doch hier in ons land nog proefsgewijs. Dr. J. C. Mooi noemt in zijn rap port o.a. 8 belangrijke punten en voordelen bij gebruik van Fusarex. ie. Aangezien geen spruitvorming optreedt behoeft niet omgezet te wor den. Dit betekent dus minder werk en geldbesparing. Alleen hierdoor ai kunnen de aanschaffingskosten van Fusarex betaald worden. 2e. Voorts is het een voordeel dat de aardappelen kunnen blijven liggen. Hoe minder ze verwerkt worden hoe beter het is. 3e. Er treedt minder rot op dan in onbehandelde kuilen. 4e. De houdbaarheid van de aard- apjrélen, nadat ze uit de kuil geko men zijn, is ook veel beter. 5e. Het uiterlijk van de behandel de aardappelen "is beter. Ze zien er soms juist zo uit als ze in de kuil gekomen zijn. 6e. Er is minder gewichtsverlies, aangezien niets door spr.uiting verlo ren gaat. 7e. Men kan een zwaarder winter de k aanbrengen, zonder het risico te lopen, dat hierdoor veel spruiting op treden zal. Dit verhindert het gevaar voor bevriezing zeer. 8e. Het verwerken van de aard appelen bij het opruimen van de kuil is veel gemakkelijker dan van aardappelen van een onbehandelde kuil. Dit is vooral het geval wanneer in de onbehandelde kuil de spruiten door elkaar gegroeid zijn. K. NIEUWE WERKKLEDINGBON- NEN. "Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werk kleding H 18 en L 18 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. De bonnen H13 t.m. H17 en L 13 en L 17 blijven voorlopig geldig. GEVONDEN: een medaille met in scriptie „T.O.P. 70 jaar eerevoorz." Inl. Groepscommandant Rijkspolitie te Capelle. VERLORENeen bruin lederen portefeuille, inhoudende f 80 en eni ge kaasbonnen; een fototoestel (Box), merk en nummer onbekend, gebor gen in, bruin zeildoeken tas met zwart leer afgezet; een zwart leren motorjas, inhoudende een motorket ting en grote Engelse sleutel en een gouden tientje, vermaakt als broche. Inl. Groepscommandant Rijkspolitie le Capelle. GEVONDEN: een portemonnaie met inhoud, tussen Herpt en Heus den. Terug te bekomen bij C. v. d. Wiel te Hedikhuizen. V' H. van Heeswijk j Oorspronkelijk Nederlandse roman pen. De last scheen aan hem te zijn vastgegroeid. Hij kon er niet meer van af komen, hoe vaak hij het ook al geprobeerd had. Hij zou er in moeten berusten, lot de dood hem zou komen verlossen. Buiten naderde het onweer, de lucht betrok. Een dof gerommel be wees, dat het niet lang meer op zich zou laten wachten. Langzaam begon het te waaien, eerst een paar ka urne rukwindjes met tussenpozen van ver raderlijke stilte, de stilte voor de storm. Het begon te regenen, eerst langzaam, grote druppels die kletter den op de verdroogde grond en de verdorde bladeren van boom en plant. Hij keek naar buiten, droevig, maar voelde de harmonie van de natuur en zijn gemoed op "dat moment. Plotseling werd hij bleek, hij hoor de een stem, een bekende stem. Hij storid op en hep naar de deur, luis terde naar degenen, die daar in de achterkamer een gesprek met elkaar voerden. Maar dat was immers Ro denberg en toch... nee, 'twas Ro denberg niet, zijn stem leek op hem, maar toch wvas het alsof hij een oude, bekende klank hoorde. Toen hoorde hij Tine. „Het spijt me, meneer Rodenberg, dat ik uw gevoelens niet kan beantwoorden. Mijn hart behoort aan een ander". „Zeg dan tenminste, dat ik hopen mag, mevrouw'". „Ach nee, doet u het niet, het zou nutteloos zijn, het doet me wer kelijk leed voor u, doch zoals ik zei..." „Is het die andere? Die Indiër?" „Mijnheer!" Hij hoorde een schorre lach. „Zó," vervolgde de man op schampere toon, „'heeft hij dus mijn raad in de wind geslagen. Nu, mevrouw, dan wens 'ik u wel geluk met die..." „Zwijg!" Als een donderslag had dit woord door de ruimte geklonken. Antoon had zich niet langer kunnen bedwingen en was de kamer 'binnen gekomen en met hem rolden de eer ste onweerslagen knetterend en rate lend door de lucht, als wilden zij dat ene woord kracht bijzetten, om de uitwerking ervan te doen ver meerderen. Beiden, de man en de vrouw, schrokken en keken naar het drei gende gelaat van Antoon in dé deur opening. Rodenberg, want deze was het in derdaad, kreeg het eerst zijn zelfbe- hersing terug. Hij lachte sarcastisch en zei de „Zo, zo, mevrouw van Hoogstraten, houdt u er tegenwoordig ook nog een verspieder in huis op na? Ik mapk u wel mijn compliment, dat ge alles zo mooi afgeluisterd hebt, mijn heer..." Met één sprong was Antoon bii hem en greep hem bij de schouders. Wit van drift siste hij de ander toe„.Houd je mond kerel of an ders..." Toen zweeg hij en liet zijn arm slap neerhangen. D,e ander was niet geserokken. In tegendeel, hij was koelbloedig blij ven staan en hij nam zijn mededin ger met een verachtelijke blik van top tot teen op. (Wordt vervolgd). r.'i t PALM ■tUBMBBHBIBiMi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2