FOLKLORE rond de oogst Vóór NEGEN UUR. De heer Prinse vraagt of op dit terrein niet zal worden herbouwd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat nu Hak in verband met het weder- opbouwplan in de kom heeft her bouwd, dit niet het geval zal zijn. De heer v. d. Heuvel vraagt of ook de funderingen worden verkocht, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Met algemene stemmen wordt ver volgens besloten tot de verkoop over te gaan. Een door het fokdagcomité in het Land van Heusden en Altena aan gevraagde subsidie voor de te houden fokveedag wiordt toegestaan en met algemene stemmen bepaald op f 10, zulks op voorstel van B. en Wi. Van Ged. Staten is mededeling ontvangen, dat zij voornemens zijn het Gratificatiebesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1949 van toepassing te verklaren voor de secretaris en ontvanger der gemeenten. Op voor stel Van B. en W. wordt met alge mene stemmen besloten hiermede ac- coord te gaan. Op voorstel van B. en W. besluit de raad tevens deze regëling toepas selijk te verklaren voor de gemeente ambtenaren op arbeidscontract. Het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen heeft een verzoek ingediend pm toekenning van een subsidie van één cent per in woner. l De Voorzitter wijst er .op, dat het reeds eerder aan de orde is ge weest, doch dat in vorige japen nog geen subsidie werd verleend. B. en W. zijn van oordeel', dat gezien het belangrijke culturele 'werk, dat dit genootscha pveÏTicht, het toekennen van de subsidie op zijn plaats is. De heer Pninse acht liet niet ge wenst, dat ook hier weer feen sub sidie voor wordt uitgetrokken. "Er wordt tegenwoordig zo dikwijls een subsidie uitgetrokken voor instan- dies die een beroep doen Pp de gemeeüte. De Voorzitter zegt, dat het imoge- lijk is, dat er momenteel' geen voor delen aan verbonden zijn, doch er kunne n zich omstandigheden voor doen, dat een advies van het ge nootschap van zeer groot nut kan zijn. i De heer Donken is van mening, dat een 'dergelijk genootschap meer geschikt is voor de stad dan voor het platteland. De Voorzitter vindt, dat juist op het platteland, dat cultureel dikwijls achter staat bij de stad, het genoot schap. zeer nuttig werk kan doen. Ged. Staten staan ook ten vólle ach ter de verlening van een subsidie. De heer Donken verklaart er zich tegen. De heer G. van der Beek wijisDer op, dat op agrarisch terrein door de gemeente dikij ls een subsidie ver leend wordt. Wij: staan hier nu scep tisch tegenover, maar omidat het cul ture ie leven op het platteland dik wijls toch al niet hoog staat epi dit genootschap in de 'toekomst, hoewel we het nu 'nog niet zien, waarde volle adviezen kan geven, verklaart hij! er zich voor. De heer Prinse stelt voor, om de subsidie niet geheel af te 'wijten, doch een bedrag van ongeveer f 10 beschikbaar te stéllen. Ook de hoer Donken stemt hiermede in. De heer Gouda zou graag een voorbeeld hebben van hetgeen lipjt' genootschap verricht. De Voorzitter deelt hierop mlede, dat het doel' is de provincie cultu reel omhoog te 'brengen en hij _is dan ook van mening, dat zeer nut tig werk verricht wordt. Het voorstel van B. en W. wórdt hierna met 5 tegen 2 sternmlen ver worpen. Voor stemden de heren van der Beek en van Andel. Hierop besluit de raad op voorstel van de heren Prinse en Donken, een subsidie te verlenen van 1/2 cent per inwoner. Goedkeuring door Ged. Staten van de begroting dienstjaar, 1949 en de gemeeriterekening 1946. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel aan Burgerlijk Armbestuur te Drongelen, toestemming te verle nen van vestiging opstalrecht. B. en W. stellen voor in verband met de overname van de noodwoningen door de gemeente aan het Burgerlijk Arm bestuur te Drongelen toestemming te geven aan de gemeente opstalrecht te verienen voor de plaatsing van noodwoningen op de' percelen Ka dastraal bekend gemeente Drongelen sectie A 1136 en 1162. Met algemene stemmen wordt hier- toje besloten. Voorstel van B. en W. ;tot het verlengen der bij. de Rijkspostspaar bank te Amsterdam lopende kasgeld- lening groot f 200.000. In verband met het feit, dat de gemeente nog met in staat is deze lening af te lossen door de vele uit gaven die nog te doen zijn, besluit de raad met algemene stemimletn de kasgeldlening te verlengen. Voorstel van B. en W. om de geldlening aangegaan in de vorige raadsvergadering tot een bedrag van der deinende veldgewassen Oogstttijd, is een tijd, vol be koring en romantiek, als de sikkel of de ingenieuze maaimachine demil- liarde gevulde korenaren neerslaan, en Ge "tooer zijn zorgenvolle arbeids- periode op de akker bekroond ziet met honderdvoudige vrucht. Geen wonder, dat de oogst met feestvreugde gepaard ging. Enkele jaren geleden heeft men in het Limburgse plaatsje Sevenum, aan het oogstfeest gestalte gegeven en groot en intens is er de vreugde op de „Maaiers-Zondag", d.i. de laat ste Zondag van Juli. IN DE GRAAFSCHAP. In de dorpen van de Graafschap viert men na de oogst, het „feest van stoppelhanen". Nadat het maaien is afgelopen, maken kundige handen het „olde wief" d.w.z. een reuzengarf, be staande uit 15 gewone garven, zoda nig in elkaar gezet, dat het geheel goed draagbaar is, zonder uit elkaar te'kunnen vallen, want het product" moet aan een staak naar de woning van de boer gedragen worden, waar hij voor de huisdeur zal worden ge plaatst. Een van de leden van de optocht, waarin het „olde wief" wordt medegedragen nodigt daarop de boerin naar buiten te komen, waarna haar de „monstergarf" met enig ce remonieel aangeboden wordt. De boer staat dan al gereed met de ontkurkte jeneverkruik, om royaal de aanwezi gen te tracteren, die zich van hun kant dan ook niet onbetuigd laten. Soms draagt met het „olde wief" wel naar binnen om er daar een ron dedansje om heen te maken. De fles gaat daarbij wel zo druk rond, dat niet zelden het „olde wief" het moet ontgelden en weldra omver wordt gedanst. Onder dit „olde wief" moet eigen lijk een korendemon verstaan worden, die de menselijke gedaante heeft aan genomen. Men vreest hem, men spreekt zijn naam niet uit, tenminste men ver zacht deze en duidt hem aan met „korenjood", „bloedjood", of, zoals in Drente, met „Spin Ann", de bang- maakster van kinderen, van wie wordt verteld, dat ze een grote schaar heeft, waarmede ze te laat opblijvende kin deren zal knippen. Op meerdere plaatsen zijn deze volksgebruiken verdwenen, doch in het Oosten van ons land, komen ze nog steeds voor. Men betitelde de laatste schoof wel met de xnaam „geluksgarve". Deze garf toch beschouwde men te zijn de draagster van de groeikracht, die in de akkergewassen blijft voortleven. Op deze garf bouwde de boer zijn verwachting van voorspoed voor het komende jaar. Losse aren werden door de jeugd verzameld en gebundeld. Wanneer de jongelui 's avonds van de akkers huis waarts keerden, klonk reeds van verre hun gezang, eindeloos herhaald: „O, wat is het late! Ik heb zo'n mooie plate (bos!) O, wat is het vro! Het hommeltje zit to. Moeder, je mot niet kijven, Daar was niet meer te krijgen, Als 't er maar meer te pun gelen aren bijeenzoeken) was, Dan hadd'n we wel meer thuis gebracht." Op de boerenhoeven prijkte de oogstkroon van oogst tot oogst. Bij de stallingen werd tot het voort durend vruchtbaar blijven van het vee, een bosje aren gehangen. HET VLAS. Bij de vlasoogst worden de plan ten niet afgesneden, maar met wortel en al uit de grond getrokken. In de Germaanse mythologie nam het vlas een hoge plaats in. Zo ge loofde de Germaan, dat'het tuig van de katten van Freya, de goden der lente en der liefde, ontwikkeld was met bloeiend vlas en men nam aan, dat deze plant onder een hoge mythi sche of demonische macht stond, wel aangeduid als „vrouw Holle". Voor haar liet de Vlaamse boer op de akker steeds wat vlas staan. Om haar gunst le winnen stak de boer bij de vlasuitzaai in elke akkerhoek een vlierhoutje, om daardoor de groei te bevorderen. Met dit doel voor ogen begaf de Launenbergse aan staande moeder zich ter kerke, het linkerbeen omwonden met wat vlas stengels. Daar zij door de priester zou worden gezegend, meende ze, dat tegelijkertijd ook het vlas in die ze gen zou delen. Tot het verkrijgen van een goede vlasoogst luidden de meisjes van Hildesheim meermalen de klokken der dorpstorens. De Thuringers legden van sommige vlas bosjes er wel enkele om en om, zodat de wortels aan beide kanten uitstaken. Zulk een bosje noemde men wel een „vlaspad". Bij de vlasbewerking zong men in Duitsland tal van liedjes, van geva rieerde inhoud. Daarna hield men, als in Stiermar ken, volgens Jahn, een maaltijd. Op r Natuurlijk is het niet goed om de halve dag in een ochtendjapon in huis rond te lopen, maar vóór negen uur is het toch wel geper mitteerd. Is het niet de huisvrouw, die alle laat opgestane gezinsleden nog op tijd de deur moet uithel pen? Zij zal dus zelf geen gelegen heid hebben, zich vroeg aan te kleden, en wacht daarom in haar ochtendjapon tot iedereen naar zijn school of werk is. Dan kan ze zich, na het eerste huiswerk, aan kleden, en meer zorg aan haar uiterlijk besteden dan wanneer iedereen nog thuis is. Een ochtend japon moet gemakkelijk kunnen worden aangetrokken, zodat we in de eerste plaats op een eenvoudige sluiting zullen letten, die dan bij voorbeeld kan bestaan uit een rits sluiting van boven naar beneden, of uit een rond het midden ge strikte ceintuur. De ochtendjapon sluit in dit geval ver over elkaar. Wij geven u hierbij twee geheel verschillende modellen van ochtendjaponnen, die van wol of zijde kunnen worden gemaakt. DL 3416/17. Het model van deze ochtendjas is heel eenvoudig doch tevens zeer practisch. De voorpanden sluiten ver over elkaar heen, en worden met een gestrikte ceintuur bij elkaar gehouden. Benodigd voor 112 cm. bovenwijdte 4.50 mi stof van 90 cm. breedte. DL 6417/17. Heel mooi en slankkledend is dit model. Middenvoor is een ritsluiting aangebracht. De zakken zijn van kleppen voorzien. Benodigd voor 100 cm. bovenwijdte 4.50 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen zijn tegen vooruitbetaling per postwissel van 0.50 bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, te bestellen. >4 DL 3416/17 is verkrijgbaar voor 100, 106 en 110 cm. bovenwijdte, terwijl DL 3417/17 in de bovenwijdte van 92, 100 en 108 cm. verkrijgbaar is. De modellen zijn overgenomen ujt „Bella", het Nieuwe Modeblad. de tafel stond een overdekte schotel, gevuld met appels, bloemen, noten, doorns en brandnetels. Het wordt daarna een felle strijd om een der vruchten of bloemen te bemachtigen. Wie dat bereikt, wordt betiteld met „bloemen"- of „notenkoning", waar aan het voorrecht verbonden is de eerste dans te mogen maken met de dochter van de boer (indien aanwe zig-) Elk der meisjes, dat het feestje bijwoont, krijgt dan een bosje vlas mee naar huis. In Tirol heeft de vrouwelijke groep feestelingen een pracht-gelegenheid te laten zien, hoe trouw haar verloof de wel is en deze moet van zijn kant zijn uiterste best doen dat te demon streren. Hij moet n.l. trachten een met appelen en linten versierde dennetak, die voor de boerdeij is geplaatst, waar het geoogste vlas bewerkt wordt, zien machtig te worden, wat niet zo ge makkelijk gaat, daar de andere meis jes hem dit trachten te beletten. Alleen als hij slaagt, zal zijn trouw voldoen de gebleken zijn. De Pommerse boeren hielpen el kaar steeds bij het braken van het vlas. 's Avonds kwamen ze bij el kaar en werkten dan tot midden in de nacht, totdat de bewerking ge reed was. Ieder werkte dan zoveel mogelijk, om niet de laatste bos „Die Olie" in handen te krijgen. Noodwen dig kreeg die toch een der aanwe zigen om te braken. Hij vormde dan het middelpunt van spotternij. Doch alras verdween de plagerij en dronk men koffie en at men koek. LUIDRUCHTIGHEID. De oogstfeesten in de verschillen de streken komen vooral hierin over een, dat luidruchtigheid haar ge meenschappelijk kenmerk is, dat vro lijk gezang en overvloedige maaltij den de vreugde verhoogden. Een Noordhollands oogstliedje luid de: „De wumpel, de strumpel, de kan- ne met bier, Die hebben we hier op ons pleizierf Zoetemelk met rome. Jan Dirksen is mijn ome, Peet Trijn dat is mijn bestemoer, Zo gaene we. mee op het leste voer, Koeyen en paerden staen op stal; Vette varkens liggen -in 'tliok, Ootje, pas op je brijpot, Dattre niet overloopt. Hansje met zijn linkerpoot, Heit het allemael ommestoot, Poesje met zijn lekkere bek, Heit het allemaal opgevret." Enigszins dramatisch dus. Volsla gen dramatisch was, dat de oogst feesten, de „fooien" soms zo ont aardden, dat een begrafenis het. ge volg was en de plaatselijke over heid, per verordening, de festivitei ten moest verbieden. f 86.000.voor die financiering van de urgentiebouw 1946 te verhogen tot f87.500.—. Mlet algemene stemmen wordt hier toe besloten. B. en W. stelllen vioor over te gaan tot de bouw1 van een brug te Meeuwen en de gemeen|te'begroting 1949 overeenkomstig de begroting der kosten te wijizigien. De Voorzitter zegt, dat het hier een brug betreft over die böeze'msloot aan het eind van de laata te Meeu wen. B. en W. hebben er bij: de ont werpers op aangedrongen de opzet zo eenvoudig mogelijk te houden, op dat de kosten zoveel mogelijk zou den worden gedrukt. Het polderbe stuur dieeft als eis gestelld, dat er gedurende de bouw van die brug de omlegging van de afwaterinjgj plaats heeft. Deze brug is opgenomen in het Wederopbouwplan, zodat de kos ten voor het grootste deel "voor re kening van het Rijk komen. De kos ten 'bedragen .totaal f12.100. Mtet algemene stemmen wordt be sloten tot de bouw en de begroting overeenkomstig liet voorstel van B. en W. te Wijzigen. Voorstel tót aankoop van meubilair voor de nieuwe openbare lagere school te Drongelien. De Voorzitter deelt mede, dat het noodzakelijk is de .openbare lagere school te Drongelen van nieuwe schooimeubelen te voorzien. De kos ten zijh geraamd op f 4280.—. Dit wordt gefinancierd door het Bureau Publiekrechtelijke Lichamen. Namens B- en W. stelt hii voor, behlouidens de goedkeuring van de Insoecteur voor het Lager Onderwijs, tot aan koop over te gaan en de geniteeinte- begroting mlet genoemd bedrag Ie wijzigen. De heer Donken vraagt wanneer de school' zal worden geopend. De Voorzitter zegt, dat het om streeks 1 October zal zijn. De heer Vos vraagt of de mieube ien dan ook aanwezig zullen zijn. De Voorzitter vermoedt, dat dit niet zoveel' later zal zijn. Met algemene stemmen wordt tot aankoop besloten en de begrotings wijziging aangenomen. Voorstel tot aankoop van bouw terrein te Genderen ten behoeve ,van particuliere woningbouw te Genderen. Het oog is hierbij gevallen op een perceei van G. Haspels te Genderen, liggend naast 'bet huis van 'de Wed. T. Bouiman te Genderen. De cheer Haspels is wel bereid tot verkoop tegen een prijs vast te stellen door het Prijzienbureau. De heer van den Heuvel vraagt hoever dit terrein loopt. De Voorzitter zegt, dat dit .loopt tot het terrein van Hagen, .waarvoor wel opstalrecht is verleend voor een noodwoning, maar dat :.nog wel ge- -toeente-eigendom zal worden, daar het door Hagen zal worden afgestaan fin ruil voor het perceel, dat .hij thans herbouwd heeft. De heer Donken vraagt hoe groot het terrein is. De Voorzitter deelt mede', dat dit 0.34.00 ha is. Met algemene stemmen wordt be sloten tot de koop over ,te gaan. Voorstel van B. en W. ,tot benoe ming van 2 onbezoldige ambtenaren van de Burgerlijke Stand. De Voorzitter deelt ter toelichting medev dat het reeds langer jin de be doeling lag de heer (Dekens, .ambte naar ter secretarie tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand te benoemen. Doordat momenteel de heer van .der "Meijden met ziekenverlof is efi de heer Ockers ook, is het .noodzakelijk naast de heer Ockers mej. A. Vos als zodanig te benoemen, zodat.bij afwezigheid van spreker aangiften bij de burgerlijke stand kunnen plaats plaats vinden. Spn beschouwt dit dan ook als een noodmaatregel. De heer Vos zegt, er ,niet mede ac eoord te gaan een vrouw' .te benoie- men als A.B.S Het zou jeerder toe komen aan gedemobiliseerde milita- ren. 1 Wethouder van der Beek gaat wat ■dit betreft volkomen accoohd' mét de heer Vos, doch wil pok hiprjjn een noodmaatregel zien, vooral .ook omdat mej. Vos als ambtenar ter secretarie toch aanwezig is. De heer Gouda vindt het voor het publiek minder aangenaam' om een vrouw als ambtenaar yan de Durgeiiijke stand tegenover zich te hebben. De Voorzitter deelt hierop mede, dat met betrekking tot jiuweliiken en huwelijksaangifte de oude rege ling blijft gehandhaafd. Bij stemming worden op B. Ockers 6 stemmen uitgebracht en 1 stem blanco, zodat de heer Ocke.rs is be noemd tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Rondvraag. De heer Prinse informeert of er vorderingen zijn gemaakt met de ver betering der wegen. De Voorzitter deelt hieromtrent me de. dat in overleg met de Centrale Techn. Dienst geprobeerd is een ver gadering uit te lokken rhet ambtena ren van de Provinciale .Waterstaat, ter bespreking der wegenvraagstuk ken. Ook vormt het huidige perso neelstekort bij de Centrale Techn. Dienst een grote handicap. Die toe zegging is gedaan, dat de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. De heer Prinse dringt ook aan op spoedige afwerking van Ide toren te Babyloniënbroek, terwijl spr. 'hetbe treurt dat de Centrale .Technische Dienst niet sneller kan .werken. De heer v. Andel merkt pp, dat de Centrale Techn. Dienst er op werkt, 0111 met goede plannen te ko men, die direct worden goedgekeurd. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Donken vraagt hoe piet- staat met de electrificatie van ,de iMeeuwensedijk. De Voorzitter deelt mede, dat door de P.N.EjM. is medegedeeld, dat het. 1 of 2 jaren zou duren, in verband met de materiaalpósitie. De heer Donken wijst vierder op- de onhoudbare toestand vaïi de weg. vaïi Drongelen naar Eethen. Er diept verbetering te worden aangebracht,, hetzij door de gemèente, hetzij door de polder. 1 Die heer H. Vos merkt naar aan leiding hiervan op, dat voor jdeze weg; een kostenbegroting werd gemaakt tot een bedrag van f 6.000,,Hier- van zou f2600.wiegens geleden toor- logsschade worden Vergoed. Die pol der bleef dan met een ,üekort zitten van f3400.in welk tekort waar schijnlijk door de Provincie zal wor den bijgedragen. Spr. heeft er, pm. schot in de uitvoering te jkrijgien, geen bezwaar tegen, wanneer bij Jio- gere autoriteiten op spoed wordt aan gedrongen. Wat het tekort betreft merkt hij op, dat dit .beter door de gemeente kan worden gedragen dan door een waterschap. De gemeente kan zich verschuilen achter het Rijk. De heer Donken ziegt, dat het niet. geeft 'waar het geld vandaan komt, als het werk uiari gebeurt. De 'Voorzitter zegt, dat er .eerst zéker heid moet zijn over de .vraag wie betaalt. Verder deelt hij .mede,, dat in verband niet de •wegomlegging' door de bouw van het huis van de wed. de Plaan te Drongelen, -de wa terleiding zal moeten worden ver legd. De kosten hiervan zullen door de gemeente worden gedragen en uit- endelijk ten laste van 'het 'wederop bouwplan komen. De Voorzitter sluit hierna de ver gadering. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4