voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Heusden in algemene belangstelling Binnenland Und van altena No. 6706 Maandag 26 September 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden In verband met de Mercuriusten- to ons te Hing, die alhier van 48 Oc tober zal worden gehouden, was door de besturen der beide Middenstands- verenigingen een persconferentie be legd ,die Donderdag werd gehouden. Des morgen om 11 uur, waren in de sociteitzaal van het Wapen van Am sterdam, behalve de besturen van on ze beide Middenstands verenigingen aanwezig onze burgemeester, de heer A. van Delft, Ds. Anker van de Ned. Herv. gemeente, Kapelaan Barteii_een aantal vertegenwoordigers van ver schillende bladen, alsmede de heer Visser en zijn mannen van de N.C. R.V. en de heer Renaud, belast met de opgravingen op het Burchtplein. De heer Verschuur, Voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging, opende met een woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zo velen aan de uitnodiging had den gevolg gegleven en bracht inzon derheid dank aan Burgemeester van Delft voor de medewerking, die men van hem op allerlei wijze mocht ont vangen, otn de opzet van de grootse plannen der middenstandsverenigin gen mede te helpen doen slagen, waarna hij het woord gaf aan Burge meester v. Delft. Deze dankte voor de ontvangen uit nodiging en verzfekerde, dat het ge meentebestuur gaarne bereid was ge vonden, zich mede achter de plannen te scharen. Hij bracht hulde aan de besturen der middenstandsvierenTgin- gen en spoorde hen aan .op de 'inge slagen wieg te blijven voortgaan. Hij gaf vervolgens een uiteenzetting hoe Heusden tengevolge van de oorlogs handelingen te lijden had, hoe stad huis, R.K. kerk geheel en *P:rot. kerk gedeeltelijk waren verwoest. Hoe di rect na de bevrijding alles in het werk werd' gesteld om Heusden uit zijn eerste nood' te helpen en daarna pogingen werden gedaan, 0111 voor de verwoeste panden andere woningen gebouwd te krijgen en dit niet zonder succes, een flink aantal, woningen is reeds gebouwd en gedeeltelijk nog in aanbouw, terwijl binnen korte tijd ook nog de bouw van 6 woningen voor de gemeente zal plaacs vinden. Veel is reeds gedaan, doch veel moet nog tot stand worden gebracht. Heusden heeft enige mooie indus trieën, die voor de gemeente van groot belang zijn. Vele arbeiders, die op deze fabrieken werken komen evenwel van elders, het is gewenst dat deze zich voor een groot gedeelte in Heusden vestigen. Helaas, de ruim te voor de bouw van woningen is zo goed' als opgebruikt, uitbreiding bin nen de wallen is niet mogelijk, om dat Heusden in het keurslijf van zijn wéllen bekneld' zit. Aan deze wallen mag niet worden getornd. Toen er enige jaren, geleden sprake in de gemeente was om ,een gedeel te der wallen te slechten, was men er als de kippen bij en kwam de Minister van Kunsten en Wetenschap pen in eigen persoon naar Heusden, om zich op de hoogte te stellen en kreeg spreker een vermaning, om dat hij het puin van de in gestorte gebouwen in een gedeelte van de v.m. stadsgracht buiten de Oudheusdense poort nabij de vuilnis belt had doen storten. Spr. heeft toen gewezen op het tekort aan bouwgrond en de Minister beloofde de gemeente te zullen helpen. Doch het is echter zoals het vaak gebeurt, de Minister verdwijnt, zijn opvolger is met de belofte niet be kend' en hier blijft men met de moei lijkheden zitten. Bij de stichting Men- no van Cojehoom bestaan plannen om te zijner tijd, als de geldmiddelen zulks toelaten, de grachten en wallen in hun oude toestand te herscheppen, omdat Heusden een van 'de weinige plaatsen is in onsland, waarvan de oude vestingwallen en grachten nog intact zijn gebleven. Het gemeentebestuur heeft ver klaard, hiertegen geen gezwaar te heb ben, doch meent wel de eis te mo gen stellen, dat het Rijk de gemeente hiervoor op andere wijze tegemoet komt. Er is b.v. aangedrongen en de raad nam daartoe ook het besluit, om in de richting van Oudheusden een uitbreidingsplan te ontwerpen, waar van de kosten voor een goed gedeel te door het rijk behoren te wor den .gedragen. Alles wacht echter op het uitbreidingsplan, dat nog steeds niet is goedgekeurd. Een bezwaar is ook, dat men buiten de .wallen goede cultuurgrond' aantreft, die men de boeren niet gaarne ohtneemt. Vervol gens wenste spr. de middenstands- verenigingen veel succes" met hun ten toonstelling. Hierna werd koffie rondgediend en verkreeg de heer Renaud het woord, die een interessante lezing hield over de opgravingen op het Burchtplein. Wij hebben reeds enige malen van de hand van de heer Renaud hierover enige artikelen geplaatst en wij hopen binnenkort nog een slotartikel van hem op te nemen, terwijl de heer Renaud nog slechts kort geleden met de ingezetenen een rondleiding heeft gehouden, zodat wij menen dat wij met deze vermelding alleen kunnen volstaan. ■Na de. rede .van de heer Renaud, die hij aan de hand van ri" door .iem gemaakte tekening van de fundamen ten van het kasteel, toelichtte, weid een rondwandeling gemaakt over het Burchtplein en gaf de heer Renaud nadere inlichtingen. Op een vraag van een der journalisten, wat er nu met de blootgelegde resten van het kasteel zon gaan gebeuren, worden deze dichtgegooid en worden daar op nu woningen gebouwd, antwoord de de heer Renaud, dat hij op deze vraag het antwoord schuldig moest blijven. Toen dezelfde journalist zich tot die Burgemeester wendde, ver klaarde deze zich voorstander,, om alles weer dicht te gooien, omdat de gemeente nu eenmaal het terrein niet als bouwterrein kan missen. Het is heel aardig als gedurende de zo mermaanden vacantiegangers deze resten 'komen bezichtigen, doch veel profijt heeft de gemeente daarvan niet. Immers het gezelschap stapt in de auto's, vervolgt zijn reis en gaat in den Bosch of een grotere plaats zijn vertering maken. Men stelde ook nog de vraag of de" Burgemeester tevreden was over het verloop van de wederopbouw. Deze verklaarde wel tevreden te zijn, doch nog niet bevredigd. Heusden bezit n.l. reeds aardige industrie, die vogr haar bestaan en bloei van grote betekenis zijn, naast d'e Scheepswerf, V.Z., Conservenfabriek, heeft zij een wandtegelfabriek, een onderdeel van een schoenfabriek en een confectie- atelier plus een behoorlijke midden stand'. Bovendien in Herpt een boter- fabriek, die de faam bezit van heel goede boter te fabriceren. Voor de plaats zou spr. evenwel nog gaarne de vestiging zien van een paar fabrie ken, waarop een 40 a 50 personen werk konden vinden. Op de hierop volgende vraag, wel ke industrie de Burgemeester hier bij óp het oog had, noemde deze een handschoenen- of kousenfabriek. Zou aan deze wens zijn voldaan, dan meende hij ook bevredigd te kunnen zijn. 'Voor de rondleiding bij de opgra- vnigen was eerst nog een bezoek ge bracht aan de in aanbouw zijnde R.K. kerk, die verrijst op de funda menten van de voorburcht van het v.m. kasteel De heer van Hal, opzichter van Ir. v. d Laar, de architect bij de bouw, verstrekte alle gewenste in lichtingen en verklaarde, dat men verwacht de kerk, die in basiliekstijl wordt opgetrokken, in de maand Ja nuari of Februari 1950 in gebruik te kunnen nemen. Op deze plaats vond o pk het vraaggesprek plaats tus sen de heer Visser vén de N.C.R.fVj., de Burgemeester, dfc heer Renaud, de heer v. Hal en Ds. Anker, welke vraaggesprek onze lezers reeds de zelfde, avorid Oiver de radio hebben kunnen beluisteren. Tijdens dit vraaggesprek begaf de rest van het gezelschap zich naar de Prins Hendrikkade, waar de oen- toonstelling zal verrijzen en verstrek ten de bestuursleden) en de heer Waalboer, technisch leider voor de tentoonstelling, nadere inlichtingen, waaruit men kon concluderen, dat hier voor Heusden werkelijk iets groots zaï verrijzen. Vooral de aarijeg der verlichting en verfraaiing der om geving zal zeker de moeite lonen om gedurende genoemde dagen een bezoek aan Heusden te brengen. Van hier bracht het gezelschap waarbij zich ook weer de heren van de N.C.R.V. hadden gevoegd, een be zoek aaii de scheepswerf van de fa. de liaan en Oerlemans. De heer Lutgert leidde de heren rond. Een bezoek werd gebracht aan een paar op stapel staande schepen, de spantenvloer, smederij en ma chinehal, uil alles bleek, dat de scheepswerf waarop op 't ogenblik ruim 150 personen, hun. werk vinden, een belangrijk bedrijf is, wier ge bouwde schepen alle zeeën ter we reld bevaren. Tijdens de rondwan deling vond ook nog een vraagge sprek plaats, tussen de heer Visser van. de N.C.R.V. en de heren A. Verschuur en de heer Waalboer, Technisch leider van Mercurius. Na de scheepswerf volgde een be zoek aan de zwaar gehavende Herv. Kerk. Hier was het Ds. Anker, die in lichtingen verschafte en mededeelde, dat met de herbouw en restauratie een bedrag van -1 millioen gulden zou zijn gemoeid. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de fabrieken der Ver enigde Zuivelbereiders, kortweg V.Z en de fabriek van de fa. Wagenberg- Festen. Bij de V. Z. was het de heer Stipriaan, die het gezelschap rond leidde, op het kantoor van de fa. v. Wagenberg-Festen was het de heer v. Vugt, die inlichtingen verschafte, mededeelde dat jaarlijks millioenen kg groenten en fruit worden ver werkt, waarvan een groot gedeelte naar het buitenland' wordt geëxpor teerd'. In de seizoentijd werken hier 200 mensen, normaal een 140. Bij de V.Z. was men juist bezig met de verzending van duizenden ki lo's melkpoeder naar West-Duits - land. De heren van de pers namen zeer zieker de indruk mede, dat Heusden in de&e drie ondernemingen een in dustrie bezit, waarop het met recht trots kan gaan. De rondleiding werd besloten met een diner in een der zalen van het Wapen van Amsterdam, waarbij door meerdere personen nog het woord werd gevoerd en goede wensen wer den geuit aan het adres van Heus den en zijn a.s. Mercurius Tentoon stelling. REPUBLIEK ZOU NOG 20 NE DERLANDERS GEVANGEN HOUDEN. Dr. Aboe Hanifah, een van de Republikeinse vertegenwoordigers in de commissie voor politieke- en krijgsgevangènen heeft het bericht, als zouden de Republikeinen geen in lichtingen hebben kunnen geven over de gevangenen, die zich in Republi keinse handen bevinden, ontkend. Hii zei, dat de Nederlandse delegatie wel degelijk inlichtingen heeft ontvan gen. Volgens dr. Hanifah zouden er op hec ogenblik ongeveer twintig Ne derlandse militairen door de Repu bliek worden gevangen gehouden. Over de vele geïnterneerde Chinese burgers in Oost-Java verklaarde hij, clac zij door de plaatselijke militaire Rêpublikeinse autoriteiten destijds naar veiliger plaatsen zijn .gebracht en daar ink^mpongs zijn gehuisvest. Biet genoemde aantal van zesduizend achtte hij aan de hoge kant, maar hij kon geen definitief cijfer ver strekken. De meeste van de Chine zen zijn in hun nieuwe omgeving aan hét werk gegaan en wensen niet naar hun plaatsen van herkomst te rug te keren. GROTERE STEEXKOLENPRODUC- TIE IN 1950 verwacht. De steenkolenproductie van de Staatsmijnen zal in 1950, dank zij het grotere ^antal ondergrondse ar beiders en door de iets hogere pres tatie, .zeven en een half millioen ton bedragen, aldus i,s de verwachting uitgesproken in de toelichting tot de, begroting over dit onderwerp. In de begroting van 1949 was de steenkolenproductie geraamd op 7.200.000 ton. Het voornemen bestaat de pro ductie van cokes en stikstof, die in dit jaar waren begroot op2.056.000 en 82.500 ton, in 1950 op te voeren tot 2.286.0001 ton cokes en 103,500 ton stikstof in eindproducten. Een nieuw onlangs in gebruik genomen vliegveld te Bow Lake in de staat Washington EEN BRANDKASTDEUR VAN 37000 kg. De N.V. „Lips" brandkasten en slotenfabrieken te Dordrecht heeft voor de bijbank Rotterdam van de Amsterdamse Bank Incassohank, een kluispantserdeur gemaakt, die 37 ton weegt. Deze deur is gegoten van gietstaal. Men verklaarde ons, dat het absoluut onmogelijk is 'deze deur te forceren of open te bran den. Zij is alleen te openen, als men het geheim van de combinatie der twee grote cijfersloten kent. Deze sloten hebben 100 millioen combina tie-mogelijkheden. De deur is 80 cm dik. Aan de achterkant is nog een dubbel gevleugeld hekwerk aange bracht, 'dat afzonderlijk met een zwaar slot kan worden gesloten. De Lip sfa brick en hebben nu voor de tweede maal een dergelijke deur af geleverd. De vorige, die bestemd was voor de Rotterdamse Bank, was echter twee ton lichter.. GEHUWD VROUWELIJK PER SONEEL IN RIJKSDIENST. De ministerraad' heeft besloten cje maatnegiel inzake het ontslag van het gehuwde vrouwelijke personeel uit de rijksdienst, in afwachting van het de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de huwende en gehuw de ambtenares in rijksdienst uit te brengen rapport, zes maanden uit te stellen. Het gehuwde vrouwelijke personeel kan dientengevolge dus tot 1 Juli 1950 in dienst worden gehouden. BRANDENDE VRACHTAUTO BE VATTE ViOOR BELGIE BE STEMDE KALVEREN. Op het rijwielpad' tussen Bergeijk en Riethoven stond' een brandende vrachtauto'. Er was niemand bij de auto te zien. De. brand werd geblust en toen ontdekte men, dat de lading bestond' uit vijfendertig kalveren. Het was dus niet moeilijk te concluderen dat de inhoud bestemd was oui naar 'België te worden gesmokkeld. De au to heeft vermoedelijk banden- of mo- torpech gekregen. De inzittenden heia den 'de wagen waarschijnlijk zelf in brand' gestoken en daarna de vlucht genomen. De douane en de rijkspo litie stellen een onderzoek in. VIJF STUDENTEN GEWOND. De leden van het Groningse stu dentencorps hadden hun candidaat- leden opdracht gegeven een burcht,, die van papier en karton op eien vlot was opgetrokken, te bestormen. Plotseling vloog het papieren obsta kel in brand. Vijf „groenen" werden hierbij gewond'. De toestand van twee hunner was zo ernètig, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1