voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6707 Donderdag 29 September 1949 Het is niet waar, Ledenvergadering R.K. Boerenbond* afd. Herpt Firma L. J. Veerman, Heusden Und VAN altena HEUSDEN. Wij vestigen er de aandacht op, dat de lessen der Avondnijver- he ids school alhier aanvangen Maan dag 3 Oct. a.s., om half zeven. Leerlingen of toekomstige leerlin gen, die de advertentie in een onzer vorige nummers niet gelezen hebben, kunnen zich alsnog aanmelden fyij de Directeur, de heer W. Knoop. Het grote belang van degelijk on derwijs voor aanstaande ambachtslie den wordt nog steeds niet voldoen de beseft. Jongelieden, in uw eigen belang, maakt gebruik van de gelegenheid die ui hjer geboden wordt. Naar wij vernemen gaat dok ter E. Schimmel onze gemeente ver laten. De praktijk is overgedaan aan doctor Vermeer uit Rotterdam. Begunstigd door fraai weer vond hier Zaterdagavond het door de Heusdense Fanfare georganiseerde concert plaats, waaraan een 9-tal ver enigingen deelnamen. De Heusdense Fanfare opende de rij onder leiding van 'de heer P. A. de Man uit Hjerpt, waarna vervolgens optraden Heus- dens' Dubbel Manncnkwartet o.l.v. L. Groen; Dameskoor „Levensvreugd" te Haarsteeg o.l.v. P. v. d. Schoot Mannenkoor „Vriendenkring" te Haarsteeg o.l.v. J. KoenraadHarm. „De Eendracht" vati Herpt en Bern o.l.v W. v. HeivoortChr. gem zang ver. „Sursum Corda" en Chr. gem.1 zangver. „Hallelujah" uit JBesoyen, beide, o.l.v. H. Nieuwkoop R.K, Da meskoor „Klimop" Heusden o.l.v. J. v. d. Broek. Voor een waardig slat zorgde de ongeveer 50 man sterke Harmonie „St. Caecilia" uit Haarsteeg, direc teur de. heer A. v. d. Heijden. ;MeJ de mooie, uitvoering van de Ouver ture Lugdunum van Gabriël Alie.r ,en de Tweede Rapsodie Hongroise van Fr. Lisz't, bewees de vereniging, dat zij heel wat presteert. Burgemeester v. Delft bracht de diverse verenigingen dank en betuigde zijn vreugde, dat ook het culturele leven, door de organisatie van der gelijke avonden, meer leven begon te vertonen in de gemeente. Het publiek betuigde n,a ieder num mer door een hartelijk applaus zijn instemming. Onze plaatsgenoot A. C. van Lieshout, soldaat iste klasse, die vo rig jaar uit Indonesië als oorlogs vrijwillige rterugkeerde en kort daar op opnieuw als vrijwilliger naar dit land vertrok, werd deze rdagen door Prins Bemhard begiftigd met de Mi litaire Willemsorde in zilver, voor zzzijzzn betoonde plichtsbetrachting en moed. Genoemde was reeds in het bezit van dezelfde orde in brons. Soldaat v. Lieshout, die in de be zettingstijd een bekend ondergronds werker was, heeft met deze onder scheiding blijk gegeven een goed en uitstekend soldaat te zijn. Slechts in zeer bijzondere gevallen wordt deze onderscheiding verleend. Zondag vonden op de Maas al hier de z.g. teamwedstrijden 1949 plaats, uitgeschreven door de zeilver eniging Viking te 's Hertogenbosch. Er waren 54 deelnemers van 4 ver schillende verenigingen n.l. Vikng en Neptunus te 's Bosch, Bergse M^as uti Waalwijk en Trident uit Wijk en Aalburg. De uitslagen waren: A-team1 W.S.V. Viking 47 pnt. 2 W.S.V. Neptunus 39 pnt.; W.S.V. Trident, gediskw.W.S/V. Bergse Maas, gediskw. B-team1 W.S.V. 'Viking 18 pnt. W.S.V. Nleptunus, gediskw. C-teamW.S.V. Viking, 36 pun ten 2 W.S.V. Neptunus, 32 pnt. W.S.V. Bergse Maas gediskw. Dt-team1. W.SA. Neptunus, 28 punten; 2 W.S.V. Trident, 18 pnt.; 3 W,S.V. Viking 17 pnt.; W.S.V, Bergse Maas, gediskw. E-team1 W.S.V. Viking 14 pnt.; 2 W.S.V. Bergse Maas 7 punten. De Voorzitter van de Viking, de heer Verbrugge, reikte de prijzen uit. dat een bril oud maakt. JEUGDIG MONTUUR. Fa. v. h. M. NORT Vakopticien AALST. Het echtpaar G. C. Biesheuvel- Baks aan de Rietschoof was Vrijdag 23 Sept. 45 jaar getrouwd. De huis aan huis-collecte ten bate van het comité voor de Jongens in Indië in ons dorp gehouden, had als resultaat f150.35. Voorts kwamen bij de penningmeester nog de vol gende bijdragen binneninhoud bus je tijdens huwelijksfeest Bouman- van de Laar f 22.32, idem bij van Ballegooijen-den Hollander f 20.62, idem bij Sprong-van'Geffen fio.79; tijdens herdenking 121/2-j,arige. echt vereniging Vernooii-van Kooij bijeen gebracht f 10.76, idem 45-jarige echt vereniging Biesheuvel-Baks f 12.75. De plaatselijke geitenfokvereni- ging ziet zich voor een moeilijkheid geplaatst, waarmee het verder voort bestaan van deze eertijds zo bloeiende vereniging ernstig bedreigd' wordt. De heer B. van Driel n.l'.f die reeds twaalf jaar de dlekbok(ken) stalling verleende, heeft onlangs het bestuur te kenden gegeven dit niet langer te zullen doen. Ondanks het feit, dat het bestuur direct pogingen in bet werk gesteld heeft om een andere stalhou der te krijgen, is het daar tot op he den nog niet in geslaagd. Een reeds uitgeschreven ledenvergadering werd door geen enkel lid bezocht en vond derhalve geen doorgang. Dit was voor het bestuur zeer "teleurstellend, daar er nog steeds ruim 70 leden staan ingeschreven, die toch alle min of meer belapg bij deze zaak hebben. Ons dunkt echter dat de leden het toch wel niet zovet zullen laten ko men ,dat de vereniging zal worden ontbonden bij gebrek aan een plaatsje voor de dekbok. Laten zij die er dan ook alsnog iets voor voelen om tegen een billijke vergoeding de ver- eriigingsbok stalling te verlenen en te verzorgen, zich ten spoedigste tot het bestuur wenden. BUAKEL. In deze gemeente zal een ge combineerde tentoonstelling worden gehouden van „Floralia". De afde lingen Zaltbommel, Rossum, Aalsl en Brakel zullen hieraan deelnemen. Verschillende prijzen zullen wor den beschikbaar gesteld, terwijl voor de opstelling van de mooiste stand een wisselbeker aanwezig is, aange boden door de B. O. G. te Brakel. Tijdens de tentoonstelling zal de trekking der verloting plaats hebben, en zal een rad van avontuur aan wezig zijn, waarbij men mooie prij zen kan winnen. Een en ander is tot dekking der "kosten georganiseerd. De poterbewaarplaats, zal in ver band met deze tentoonstelling op Zaterdag 1 October gesloten zijn. Zie de advertentie in dit blac^. - Onze dorpsgenoot F red e rik van Dalen zal op 1 Oct. a.s. de dag her denken, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd als districtsopzichter van het Polderdistrict Bommelerwaard be neden de Meidijk. Bij' de talrijke dorps- en streek genoten, waarmee hij in deze functie in de loop der jaren in aanraking kwam, heeft hij zich door rijn een voudig en tactvol optreden zieer vele vrienden gemaakt en bet zal hem die dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. DUSSEN. De drieling van de familie Donkersloot, die in het diaconessen- huis te Breda wordt verpleegd, maakt het thans uitnemend. De klei ne Johan Anton is er enige dagen minder goéd aan toe geweest, doch is thans weder hersteld. Zaterdagmiddag hield de ben- gelverenlging „Het loze Vissertje", haar eerste hengelconoours, nabij de Geer in de Bergse Maas. Aan dlit con cours werd door 26 ledJen van de vereniging deelgenomen. Zowel van 'de ziide der bevolking als van de vereniging,, bestond v,oor dit concours grote belangstelling. Door de hoge waterstand, alsmede door 4e hevige wind was die vangst matig. Het con cours stond ondier toezicht van een commissie van controleurs. Des avonds om 7 uur had in hotel Leemans de prijsuitreiking plaats door de Beschermheer der Vereniging, No taris J. R. Affourtit. Naar gelang het gew^tht van de vis werd de eerste prijs toegekend aan G. Schelle, 2e prijs aan A. Vin- gerhoets, 3e prijs aan S. de Joode. •Naar gelang het aantal vissen: ie prijs A. Vingerhoets, 2e pr. G. Schelle, 3e pr. S. de Joode, 4e pr. C. van Olst, 5e pr. H. de Rooi). Naar .gelang de grootste vis: ie pr.- C. Heijmahs, 2e pr. A. Vingerhoets. iNa deze prijsuitreiking wenste de Beschermheer der vereniging de he ren prijswinnaars geluk en sprak de hoopt uit, dat de vereniging voortdu rend zal 'blijven bestaan en dat de gezellige sfeer der vergaderingen, zo als zij thans is, ook altijd zal voort duren. Ook het erëlid, de heer van Moer gestel, die voor dit concours zoveel belangstelling had getoond, wenste de prijswinnaars geluk, waarna de voor zitter der vereniging nog enkele woor den van dank sprak. 's-GRAVENMOEIL In de toren der Ned'. Herv. kérk alhier is weer een klok geplaatst ter vervanging van de door de Duit sers weggevoerde. Om 8 en 12 uur wordt de klok, gelijk voor 1940 weer enkele ogenblikken geluid. GENDEKEN. Aan de heer M. Kleijngejd te Waalwijk is gegund de bouw van een woonhuis voor de heer A. v. d'. Kolk alhier. De afdeling Herpt van de R.K. Boerenbond hield Dinsdagavond on der voorzitterschap van Chrv v. Herpt een algemene ledenvergadering, wél ke voornamelijk belegd was om het massaal röntgenologisch borstonder zoek, dat deze week in Heusden zal plaats vinden, zo goed mogelijk te doen slagen. Mocht hij allen, waaron der de geestelijk adviseur, pastoor Timmermans en de Edeliaehtb. Heer Burgemeester van Delft het welkom toeroepen, speciaal kan hij dit doen, Dir. Joan Kirch, directeur van de gezondheidsdienst en Drs. Perridon, directeur van de stichting tot opspo ring van tuberculoselijders in de pro vincie Noordbrabant, die deze avond van voorlichting zouden dienen. Dr. Kirch hield op de hem eigen, joviale, geestige wijze een ui teen zét ting over de t.b.c.-geschiedenis en me moreerde hoe hij, voor 30 jaren in Brabant komende als veearts, zijn be langstelling niet alleen uitging naar de koe, maar ook naar de mens. Vroeger was de interesse in deze voor de koe en de mens gescheiden en meende men, dat de ziekten die bij de dieren voorkwamen, voor de mens niet schadelijk waren, later is men daarop teruggekomen en heeft men de vleeskeuringsdiensten in het leven geroepen en de meilkconxrole- stations en is men tot de ontdekking gekomen, dat deze ziekten dikwijls parallel lopen. Hij haalde tal van voorbeelden aan dat de ziekten van de dieren ook bij de mens kunnen voorkomen. Wat de tuberculose be treft. deze komt niet uit zichzelf voort, maar wordt van buitenaf naar binnengewerkt en het was Robert Koch, die in 1882 de fjb.fcpbacil ontdekte. Spreker wees er op, dat de smet stof altijd niet sterk genoeg is om zich te doen zien, doch bij weinig weerstand kan zij zich gemakkelijk ontplooienwanneer 't van buitenaf te zien was, kon ieder bemerken dat deze ziekte gevaarlijk is, thans is bij de veestapel, die meer intensievér gehouden wordt, de weerstand sterk gedaald, zodat t.b.c onder de veesta pel meer voorkomt en wanneer deze bacillen dan naar buiten komen, spreekt men van open t.b.c. Vorig jaar waren er meer dan 1200 open lijders onder de geleverde koeien in Brabant. Voor 1920 meende men, dat de mens niet vatbaar was voor de t.b.c 1- bacil van het rund, thans weet men dat de bron van besmetting dikwijls Eet rund is ge.weest, 13 pet. der ge- -vallen hebben de besmetting in de -stal 'opgedaan en is alzo' afkomstig van het vee, zodat de besmetting thans meer voorkomt onder de plat telandsbevolking dan bij de stedeling. De gezondheidsdienst is dan ook op een hoger niveau gebracht en ook meer een sociale instelling geworden voor de mens, zodat men nu ook de plattelandsbevolking nagaat en steun geeft aan de t.b.c bestrijding, want een gezbnde koe is goed, maar een gezonde boer gaat boven alles.. Daar om moet men het onderzoek dat hier gaat plaats vinden, als het ware beschouwen als een .rivisie van een motor, is alles goed dan blijft alles goed, is er iets niet goed, welnu,, dan moet men de monteu,r dank baar zijn voor de aanwijzingen. Was het vroeger moeilijk alle gevallen in orde te maken, tegenwoordig is de behandeling veel gunstiger en bij de bestrijding is het hoofdzaak het ad vies van de dokter op te v,algen. Wanneer de couranten met grote letters opgeven van de industrie van Heusden, dan is het ook van grote betekenis, dat bij een gezonde indus trie een gezonde bevolking is# en dan is het ook noodzakelijk» dat "een ieder zich aan het onderzoek onder werpt. r Ook werd er op gewjezen, en met voorbeelden aangehaald, dat ook de mens het dier kan besmetten, even goed als de mens dit andieren kan doen. Gewezen werd op het verrader lijke karakter van de ziekte, men kan de ziekte hebben zonder het zelf te weten. Bij het stellen van vragen wisten Dr. Kirch zowel als Drs. 'Perridon duidelijke antwoorden te geven, om trent het niet onderzo<eken van kin deren beneden 5 jaren, het positief reageren bij de Z.g., streepjes, waar bij men uit liet komen, 'dat dit al leen maar een aanwijzing was dat men met de smetstof in aanraking is geweest, doch dat het lichaami voldoende 'weerstand kan hebben om het uitbreken te voorkomen. Ook werd gevraagd naar verplich tend stellen van dit ondierzoek, wat men in het vrije Nederland gemakke lijker gedaan kan krijgen voor het vee dan voor de mens. Het voorstel van het hestu,ur pm de kosten van het ondierzoek van de leden van de N.C.B. en hunne ge zinsleden voor rekening te nemen van de afd.-kas, werd goedgekeurd, waarop Drs. Perridon nog mededeel de, dat degenen, die zich nog niet opgegeven hadden, nog bezocht zul len worden, om zich alsnog op te geven. j De voorzitter sloot met een dank woord aan beide sprekers deze ver gadering en spoorde alllê aanwezigen aan propagandisten Te zijn voor dit onderzoek niet alleen in huni eigen belang, doch ook in het belang van het algemeen. Naschrift redactie: Naar wij vernemen bestaat voor hen, die zich nog niet voor dit on derzoek hebben aangemeld alsnog gelegenheid dit te doen a.s. 'Zater dag van 1012 en van 25.30 en van 79.30 uur in de avondteken- school, Putterstraat te Heusden. De kosten hieraan verbonden be dragen fl,per persoon. Ook wij wensen, dat de volle 100 pCt. van de Heusdense bevolking zich vrij willig aan dit nuttig borst-onderzoek zal onderwerpen. Een ieder kenne zijn burgerplicht >en verschijne voor het röntgenlicht. Ujitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Pos trek, 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Oc tober a.s. de winkelsluiting weer als volgt zijn Maandag tot en met Vrijdag 6 uur; Zaterdag 7 uur. Dit is ook het geval tijdens de Tentoonstelling. Op de Tentoonstelling echter kunt U kopen tet 10 uur. In onze collectie hebben wij voor ieder een Gaslhuisstr. 13 Gorinchem EEN JAAR GELEDEN. Trygve Lie, de Secretaris-generaal der Verenigde Naties, onthulde in het hoofdkwartier van de UNO in Lake Success een gedenksteen voor Graaf Folke Bernadotte ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de moord op deze vertegenwoordiger der V.N. in Israel. Op de foto ziet U van links naar rechts dr. Ralph J. Bunch (de opvolger van Graaf Bernadotte) en Sir Alexander Cadogan bij de_ gedenksteen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1