NIEUWSBLAD BOVETA Tiel. Sterker dan de haat TWEEDE BLAD PASTELS Firma C. F. VAN MILL te Gorinchem DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 No. 6707 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard De Winterdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen. Op 2 October .a.s. zal de winter dienstregeling van de N.S. van kracht worden. Over het algemeen wijkt zii gewoonlijk weinig af van de zomer dienstregeling en worden slechts en kele kleine wijzigingen in de treinen loop aangebracht. In de afgelopen ja ren ,toen de N.S. midden in de op- bouwperiode verkeerde, werd deze gelegenheid om ingrijpende verbete ringen in de bestaande dienstregeling aan te brengen, ten volle benut, doch thans zijn het slechts wijzigingen van regionale betekenis, die de winter dienstregeling te zien gleeft. Een van de belangrijkste veroete ringen, die in het internationale treinverkeer bereikt zijn, is hét ver-, korten van het oponthoud voor dou arie-, paspoort- en deviezencontrole te Roosendaal van 50 tot 30 minuten. Van de electrisch getrokken ex- prest r ei nen AmsterdamMaastricht vervalt de laatste slag Amsterdam CS v.21.09Maastricht a.o.03/Heer- len a.0.08 en Maastricht v.:2o.4Ó/ Heerlen v. 20.44-Amsterdam1 Cs a. 23.46. De drie overige exprestreinen in beide richtingen zullen 'te 's Her togenbosch stoppen. Het Hieerlense treipdeel van en naar Sittard zal nu ook door een electrische locomotief getrokken worden. Trein 3061 Dordrecht V.23.30-R00- sendaalA tot nu toe alleen pp Zon en Feestdagen, gaat dagelijks rijden en wordt vervroegdDordrecht v. 22.54 met aansluiting van de electri sche trein Amsterdam CS v.21.07- Rotterdam D.P. v.22.29-Djordreeht. De trein van Den Bosch (v.2i',27) loopt voprtaan van Lage Zwaluwe niet meer door naar Dordrecht, doch loopt van Lage Zwaluwe naar Til burg (Lage Zwaluwe v.23.14Tilburg a.23.51). In Lage Zwaluwe bestaat aansluiting van de trein Dordrecht v. 22.54-Roosendaal a.23.37. Trein 1296 loopt nu van Boxtel ,(v.22.37) over Breda door naar Dordrecht, waar hij aansluit op de electrische trein (Dordrecht v.23.49) naar Den Haag (a.0.39). Hiermede is bereikt., dat er nu dagelijks een late avond reisgelegenheid is van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam naar Til burg en omgekeerd van 'Boxtel (mét aansluiting van Weert en op 'Z011- en Feestdagen ook van Venlo) naar Rot terdam en Den Haag. Op de lijn Lage ZwaluweDen Bosch werden de treinen iets ver sneld. Het gevolg hiervan in de och tenduren is, dat de trein Dien Bosch v.8.11, wordt 809, reeds om 9.20 te Lage Zwaluwe aan zal komen en daardoor onmiddellijk aansluiting krijgt op de trein Venlo-Lage Zwalu we (v.9.2Ó)-Dordrecht, welke dan te Lage Zwaluwe zal gaan stoppen. Op werkdagen wordt een, voorna melijk voor het werkliedenvervaer be doelde, trein 3e klasse Den Bosch- Waalwijk ingelegd, waardoor de N.S. busdienst op dit traject kon wofden ingekrompen. Dezer dagen is het 30 jaar gele den, dat de firma van Mill te Gorin chem de eerste Chevrolet in Amster dam haalde. De firma meéhde dit feit niet on opgemerkt te mogen 'faten voorbij gaan en "heeft daarom een reciame- zakatfias van Nedefland laten maken. Behalve een aantal kaarten van Ne derland en diverse streken, bevat deze atlas begrijpelijkerw'ijize, ook reclame over het bedrijf van de firma. Hieruit blijkt, dat na de eerste Chevrolet, vele honderden zijn gevolgd, terwijl even eens vele andere General Motors Au tomobielen werden verhandeld. Vele autobezitters, hebben hun auto door de bemiddeling van de firma v. Mill verkregen. De firma beschikt ook (over, een grote onderdelenv oor raad, zodat zij steeds voor een snelle en go,ede re paratie kon zorg dragen. De mo derne öutilage van hare werkplaatsen droegen daartoe zeker het 'hunne bij. In de afgelopen 30 jaar is bet be drijf van de firma" van Mill uitge groeid tot een der beste en modern ste bedrijven in verre omgeving. Wij wensen de firma veel geluk mee haar jubileum en het beste voor de toekomst. Dit is de naam van de reeds enige tijd geleden door ons aangekondigde F ruit tentoonstelling, die te T.ie'1 op 21, 22 en 24 October a.s. zal wor den gehouden. J)e BOVETA: „Betuws Ooft Ver zekert Een Toenemende Afzet" zal naast een attractieve opstelling van een keur van fruit ,uit de Betuwse aanplantingen, tal van instructieve stands bevatten, terwijl de Handel en Industrie, die op de fruitteelt betrek king hebben, er bijna volledig verte genwoordigd zullen zijn. De belangstelling van de zijde der telers en handel is zo groot, dat thans nog slechts een geringe ruimte be schikbaar is, niettegenstaande het feit, dat naast de grote veilinghal een tent van plm. 1000 M2 in gebruik zal worden genomen. Om enig idee te geven van de om vang der inzendingen zii vermeld, dat het aantal inzenders-telers de 60 reeds is overschreden, die in totaal meer dan 5000 kisten zullen inzenden. Ter vergelijking diené, dat het aan tal kisten op de zo goéd geslaagde Fruirtentoonstelling 1947 Geldermal- sen, een totaal van 3000 liet zien. Zo zijn de vooruitzichten van de Boveta zeer hoopvol en wij 4 twijfelen er niet aan, dat zij de algeméne be langstelling zal trekken van de be woners onzer rivierkleist réken en ver daarbuiten. HEUSDEN. -- Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 29 Sept., des avonds om 8 uur. i Agenda 1Opening. 6. Verzoek van die R.K. Middel bare Meisjesschool „Maris Stella" te Dongen om subsidie, mét voorstel van B. en W. 8. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven, enz. voor het openbaar lager onderwijs en tot vast stelling van de uitkeringen enz. voor de scholen voor Bijz. lager onderwijs over 1948. de welke niet teleurstelde. Volgende week Maandag voortzet ting. ALMKERK. Op 7 Oct. ajs. zal alhier de Najaars-Paardenmarkt worden ge houden. In het tijdvak van 3 t.m. 16 Oct. a.s. zal in deze gemeente, voor het Comité Gezamelijke Militaire Fondsen, een collecte worden ge houden. 11. taris. 13. Voorstel verhuring woningen. Sluiting. Maandag kwam de dam'club in „Central" voor het eerst in dit sei zoen weer bijeen. Begonnen werd aan de onderlinge competitie,, waarvoor negen liefhebbers zijin. Een drietal 'le-^ den kunnen niet deelnemen wegens^P ziekte en werkzaamheden. De eer ste ronde van de competitie ,hadl het volgende verloopde eerste par tij ^vas beëindigd, tussen de .nieuwelin gen de Moor en Koks. Laatstgenoem de bleiék over meer routine .te: be schikken (ondanks z'n jeugdige leef tijd) en won overtuigend. Schaap maakte een fout in de opening en geraakte een schij:/ achter, rflaar ,de Graag deed het in "het .middenspel hem na; hoewel 'het hier .minder aan kwam want men belandde tenslotte in een stand van 78, .welke 'door Graag na terdege oppassen werd ge wonnen. Jonker en Klaren schoven een min of mleer rustig partijtje en t oen be iden v ia een meers lag de weg naar dam hadden gevonden, werd remise overeengekomen. Bax gaf het Nieuwkoop allerminst gemakkelijk', want in het gevorderde middenspel was er van verschil geen sprake. La ter werd ons de uitslag «doorgegeven, dat Bax had verloren. Een eerste ron- BRAKEL. De uitslagen van het lestonder- zoek bii dienstplichtigen uit de Bom melerwaard, wijzen aan, dat het in telligentiepeil in dit gebed tamelijk ver benéden het normale ligt. Zalt- bommei en Brake! maken een betere figuur. LAND VAN ALTENA. Het 'destructiebedrijf te Son, dat ook de cadavers in het Land vap Heusden en Al tenia ophaalt, heeft tot nu toe, dus in 15 jaar tij'ds 5.500.000 kg vetten geproduceerd voor cle kaarsen- en zeepfabricage. LAND v. IIEUSDEN EN ALTENA Bij de blinde broodkeuring op Woensdag 21 Sept. j.l. te A lm kerk voor het gewest Land van Heusden en Altena, uitgaande van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, had voor de Bakkersafd. in het Land v. Heus den en Altena een primeur. Er werd ii.l. te Aimkerk een blin de broodkeuring gehouden, die on der leiding stond van de heer A. Oosterhuis, verbonden aan de Gist fabriek te Delft. De inzendingen wa ren boven verwachting, er was n.l. enorm veel belangstelling, hetwelk betekent dat veel bakkers huil ken nis op het gebied van de broodbak kerij zeer verrijkt hebben. Er wer den veel vragen gesteld, welke door de heer Oosterhuis werden beant woord en uitgelegd. De heer T. v. Rijsbergen dankte de heer Öosterhuis en Mej. Krop, Gist-agente in dit district, voor de moeite die zij zich getroost hebben om deze middag te doen slagen. NEDERHEMERT. De collecte voor het Restau ratiefonds der Ned'. Herv. Kerk op het Eiland heeft gedurende de maand Augustus f 69.74 opgebracht. Deze wéék hoopt met de ,„Vo- Lendam" naar Paclang (Indonesië) te vertrekken soldaat J. Keynemans van het Prinses-Irene Regiment. Tot loco-burgemeester onzer gemeente is aangewezen wethouder C. van de Werken. iNaar wij vernemen werden in onze gemeente enkele wolhandkrab- ben gesignaleerd en gevangen. De collecte, die door het Co mité „Onze Jongens Overzee" is ge houden heeft hét mooie bedrag van ruim f180.opgeleverd. Het bestuur brengt de gevers zijn oprechte dank voor 'hun milde bijdragen, waardoor het mogelijk is de jongens in Indië een pakket te zenden. Inmiddels zijn een aantal pakketten verzonden naar onze overzeese gebiedsdelen, in de hoop, dat onze militairen deze in goede welstand mogen ontvangen. r Zij zijn zeer dankbaar vioor het contact, dat op deze manier tussen hem en het Thuisfront is gelegd. Het Comité heeft zich voorgeno men om op bruiloften, jubilea en feestelijke familie-aangelegenheden een collectebus te plaatsen om alzo hun financiële basis te versterken. Wij twijfelen niet of alle jnwioners zullen hieraan medewerken om onze jongens, die onder moeilijke omstan digheden hun plicht vervullen, te blij ven gedenken, zodat het contact met „Onze Jongens Overzee" pp waardige wijze kan worden onderhouden. In onze gemeente wordt pro paganda gemaakt voor ledenwerving tot oprichting van een iniond-laoor- deon-clttub. Verschillende personen gaven zich op als lid der toekom stige vereniging. De Chr. gom. zangver. „De Lofstem' 'te Hedel hoopt in ^men werking met de Meisje'svier. „Bidt en Werkt" en de Jongelingsvereniging „Jonathan" te Hedel een uitvoering te houden te Nédërhe'mert pp Zater dag 1 October a.s. in de Naaischool. Het programma wordt afgewisseld met declamatie, terwijl in de pauze de Edelachtb. Heer J. Rpsiehooni, Burgemeester van Hiedel, eiein ver koop-actie zal inleiden van goederen, die geschonken zijn door zakenlie den en waarvan de opbrengst be stemd is tot wederoprichting van het Chr. Verenigingsleven aldaar. Bezoekt deze uitvoering en draagt daarmede een steentje bij: tot weder oprichting van het Christelijk Vereni gingsleven fe 'riedel', dat door de brand van April j.l'. zo> zwaar gele den heeft. Aanvang 8 uur precies. Ons Feuilleton H. van Heeswijk j Oorspronkelijk Nederlandse roman Maar toen drong het besef tot hem doof, idat waar hij zich ook zou verbergen, in «New .York, of Boston, Chicago of San .Francisco hij toch altijd alleen zou zijn, gekweld door het onuitwisbare verleden. In het ge luk van anderen niets ziende, dan een wreed visioen van hetgeen ook voor hem had', kunnen zijn, zonder dat ene ogenblik. Dan weer dacht hij aan Tine in Holland', dat steeds verder bleef. Tine, die evenals hij, alleen, voor de rest van haar Leven beroofd' van geluk, niets anders kende dan haar vrien den, zou zij hem niet verfoeien, dat hij 'dat droevige lot over 'haar ge bracht had? Terwijl 'al die tijd zijn hart smeekte om'liefde, om Tiaar lief de en hij alles had willen geven om het ger{eden ongedaan te maken en bij haar te zijn en te blijven? Indien zij hem slechts wilde vergeven. Maar nee, de slagboom die tussen hen geworpen was, scheen hen voor eeu wig te zullen scheiden I Gebukt onder de zwaarte van zijn wanhopige smart, zag hii in zich- zelve nog een mens die in vrede leven, noch in vrede sterven kon en toch, hoe zoet scneen d'e dood hem nu toe. Hoe welkom izou zie hem zijn! En in zulke ogenblikken kwam haat in hem op tegen atlen, die van ver geving en naastenliefde wilden spre ken. Wat wisten zij eigenlijk vap menselijk leed'? Waartoe dient het leven eigenlijk? Waartoe dient een mens op een we reldvol kommer en verachting, vol haat en tweedracht? Waar is de hoop, het geluk, dat ons bestaan moet kronen? Welke is het? Geen andere dan onze illusie er aan weet te geven. Eien werkelijk gelukkig le ven, zou het dan nog op de wereld beslaan? Zo dacht de ongelukkige man ir> het diepst van zijn zielesmart en ten prooi aah de hevigste verbittering eji haat tegen alles, wat zich redelijk mens noemt. Sinds zijn vertrek uit Amsterdam was hij 'ten prooi geweest aan aller lei waanvoorstellingen, nauw verwant met krankzinnigheid'. Wellicht was hij het slachtoffer geworden van een van die zenuwziekten, waarin een mens niet langer zichzelf is. Zonder twij fel leden zijn hart en hersenen onder folteringen die alleen de sterkste zie len doorstaan kunnen en in letterlijke zin waar maken, dat hun gekwelde geest afdaalt in de hel. Nu zijn vurig verlangen, dat zo plotseling in Bergen in hem opgèko- men was, niet bevredigd kon worden, keerde hij met vzijn gedachten terug naar zijn vernietigd leven als een man, dje gekweld wordt door het besef, dat hij1 de vrouw verloren heeft, die hij liefheeft en nog wel door ei gen schuld'. Zijn hart was verscheurd. Hij kon aan niets anders meer den ken dan aan Tine. Telkens zag "hij weer haar schitterende ogen, :14ar lange zwarte wimpers, de glimlach om haar smalle mond'. Telkens meen de hij weer haar stem te horen en de zoete geur van naar tegenwoordig heid' om zich heen te .ontwaren. Dat dit alles nu voor goed voor hem verloren was, pijnigde hem zo, dat het scheen dat zijn hart zou breken en sterven. Hij herinnerde zich de belofte., af gelegd enkele weken 'voor zijn in vrijheidstelling in de cel, de belofte een nieuw leven te beginnen, een goed' nieuw leven, een man waardig, waardig in de ogen der wereld en vergetende hetgeen gebeurd was. Dan, zo had hij zichzelf pogen te overtui gen, zou de beloning niet uitblijven, zou er immers weer rust en vrede en geluk komen. Dai was al meer dan twee jaar geleden. En nu? Wat was er van die beloften overgebleven? Wat van dat nieuwe leven? Wat van de beloning? De belofte had hij gepoogd gestand te houden. Het nieuwe leven was begonnen, waartoe ten laatste? Haast smartelijker dan al die jaren van af zondering en eenzaamheid. En de beloning, die hij zich had toegezegd, was niet voor "hem, zou nooit voor hem kunnen zijn. Zij, die al zijn levensvreugde had kunnen uitmaken, was niet voor hem. Een onoverkome lijke afgrond scheidde hen. De schit terende glans der liefde, had zijn rusteloos, stormachtig leven zou heb ben bekroond, was verdwenen. Al leen ,als altijd' geheel alleen zou hij verder door het leven moeten gaan. Indien er iets in zijn toestand nog ondragelijker had kunnen zijn, dan was dat wel de gedachte, dat hij dit alles tenslotte aan zichzelf te dan ken had'. Hij was iemand mlet een verleden, iemand die door de brave mensen, die zelf nooit gezondigd'had den ,met de vinger worden nagewe zen, Neen, Voor zo iemand' was er geen geluk. Hij had het immers met ziin eigen handen vermoord! Met .ei gen vinger geworigjd! Wanneer hij daaraan dacht, scheen hij droever dan "ooitzijn lij den was ondragelijk'. Dan parelde het kille zweet op zijn voorhoofd. Dan kwam weer dat gevoel van knagende, altijdL d'urende wroeging... Hij begon bang te worden voor zichzelf en evenals een 'hond, die zjjn rasgenoten schuwt, en zich aan het gezicht wil onttrekken, wanneer de werking van het vergif der dol heid in zijn bloed begint te wier- ken, zo sloot Antoon, bang dat het geheim van zijn verdriet openbaar zou worden, zich meestal op in zijn hut en verliet enkel dat kleine ver trek, wanneer hij aannemen kon, dat hij ongestoord over het dek kon wan delen. E11 wanneer soms een enkele passagier hem "s avonds in het maan licht over het dek zag lopen, dan huiverde hij onwillekeurig om dat bleke gezicht, dat aan een geest deed denken. Daarom meed men hem op het scMp, want hij ging door als een zonderling. Het kon hem niet schelen. Hij dacht er ook niet over na, wanf zijn gedachten had dep hun scheppende kracht verlorien. Hij kon zich niet meer in nieuwe toestanden verplaat sen en verder dénken, dan het be staande. Hij was moedeloos gewor den. Maar er is een moedeloosheid, uiterlijk geheel overeenstemmend met kal/ne berusting, maar zij sterkt of troost niet, neen, zij put uit en neemt de krachten weg, die nodig zijn om het innerlijk leven te dragen. Zo kwam Antoon van der Velde terug in Indië, in zijn dorpje, ,er) zijn getrouwen die hem opwachtten, verwachtende, dat hij als een opge wekt man, misschien wel met een Hollandse vrouw vol levenslust zou verschijnen, zagen een gestalte, met ingevallen wangen, bleek, en de ogen diep in de kassen, ellendiger dan hii vjer maanden geleden was heeiy gégaan. Na het vertrek van Antoon bleef er een leegte achter in het leven van Ti,ne van Hoogstraten. Hevig was het leed geweest, toen zij tot de ontdekking kwam dat de man, die zij had liefgekregen, de moordenaar van haar broer was, de man, die haar geluk had vernietigd. Maar ze, moest zich beheersen ter- wille van haar kind. Inwendig leed ze diepe smart. En na een paar dagen vertrok ze uit Bergen. Ze kon er niet langer blijven. Er waren zo veel herinneringen verbonden aan dit lieflijke badplaatsje en aan de vil la, waar hij zo vaak op bezoek; was geweest... Bovendien de school begon weer voor haar zoon en op een der laatste dagen van Augustus vertrok ze terug naar haar woning in Voor burg. i (.Wordt vervolgd). behorende bij het Bekorting oponthoud te Roosendaal. Exprestreinverbindingen. In Zeeland en Brabant. 2. Vaststelling notulen vergade ring 13 Sept. 1949. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding gemeentebegroting, begroting vleeskeuringsbedrijf en wo ningbedrijf voor 1950. 5. Brief van Ged. Staten houden de enkele aanmerkingen op de vast gestelde legesverordening. .7. Verzoek van de Stichting Gevv. Sociale Avondscholen van de Kath. Middenstandsbond dn het Bisdom den Bosch om subsidie, met voorstel van B, en W. 9. Voorstel van B. en W. om de leer mis in den vervolge te Jiouden van Zaterdag vóór Heine 1 vaartsdag tot en met Hemelvaartsdag. 10. Reclame hondenbelasting. Beëdiging waarnemend secre <=IAeua(b< ut het kind&durtt 12. Verkrijgbaar in de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden Telefoon No. 19 27.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5