voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Raadsverslag Poederoijen No. 6712 Maandag 17 October 1949 Und van altena Uitgave: Firma L. j. Veerman, Heusden IIEUSDEN. Donderdag 20 October her denkt de 'Melkfabriek „De Bomme lerwaard" beter bekend onder de de naam „de V.Z.", die dag dat zij voor 25 jaar haar werkzaamheden in Heusden aanving. Naar wij vernemen herdenkt de heer M. de Koning, die dag het feit dat hij eveneens "25 jaar bij de fabriek werkzaam is. In een volgend nummer hopen we op een en ander terug te komén'. De dam!club V.D. heeft het in de eerste wedstrijd in de hoofklasse comeptitie van de Ned. Dambond niet tot een overwinning kunnen bren gen. Gespeeld werd Donderdag te Eindhoven tegen Tivoli i aldaar en hoewel de wedstrijd geruimetijd duurde en dus van flinke tegenstand gesproken kon worden, werd het uit eindelijk een 137 nederlaag. De eerste punten waren voor Heusden, maar toen Tivoli later de leiding nam met 53 heeft zij deze niet meer afgestaan en zelfs vergroot. Om' half één was het pleit beslecht en behoor de deze overigens interessante wed strijd tot het verleden. j AALST. De houder van lot no. 248 van de verloting, ter gelegenheid van het tuinfeest van „Prins Hen drik" en .„Togido" op 12 en f 13 Aug. 1.1. gehouden, kan zijn prijs.als nog afhalen tot 1 Nov. 1949 bij het bestuur der muziek- of zang vereniging. ALMKERK. Ds. Hintzbergen, Herv. Pred. alhier, heeft thans weder een beroep ontvangen, en wel naar Waalwijk. Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. M, Blok, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor 'I doctoraal examen eerste gedeelte d ier genees k u n d e ANDEL. De collecte door het Groene Kruis, gehouden voor de T.B.C. heeft opgebracht f50.02. GENDEREN. Zaterdagavond 29 Oct. geeft het mannenkoor „Onderling Genoe gen" uit Nieuwehdijk in café ie Zwaan alhier een .uitvoering. Opge voerd' zal worden het toneelspel „De slimme schaapherder" en het drama „Broederhaat". Donderdag j.l. hield deNVY- Bestuurdershond Heusden e.o. haar aangekondigde ledenvergadering. Na afhandeling van verschillende huishoudelijke zaken hield v. Ber- geijk zijn praatje over het N.V.Y.- TBC-fonds. Het fonds i.s gesticht met liet doel, leden van bij het N.V1V. aan gesloten organisaties, welke aan t.b.c. lijden, een geldelijke uitkering te verstrekken ter bestrijding der extrakoslen voor versterkende mid delen of hulp in de huishouding. Het aantal patiënten is tijdens en na de oorlog niet sprongen om hoog gegaan en tie uitkeringen in aantal evenredig. In 1946 werd aan plm. 1000 pa tiënten f 130,000 uitgekeerd. In 1947 werd aan plm 2QQ0 pa tiënten f300.000; in 1948 aan plm. 3000 patiënten f500.000 uitgekeerd, terwijl voor 1949 de kosten ge raamd zijn op f800.000. Velen kunnen niet voldoende ge holpen worden wegens gebrek aan de nodige fondsen. Spr. zegt, dat door onwil om zich te lalen onderzoeken, of andere uit vluchten, het wonen in krotten voor menselijk bedrijf ongeschikt, het ge bruik van ondeugdelijk drinkwater, dikwijls uit polder,slolen, waar alles in terecht komt, onvoldoende sa natoriumruimte enz., zijn allemaal factoren welke het voortwoekeren der t.b.c. in de hand werken. Een verheugend teken is dat op 'vele fabrieken en werkplaatsen tot doorlichting van het personeel wordt overgegaan en er ook reeds gemeen tebesturen zijn welke de gehele be volking hiertoe in de gelegenheid stellen. Het ware te hopen, dat zulks bij de wet verplicht gesteld werd, dan zou deze vreselijke ziekte, volksvij and No-, 1, krachtiger aangepakt kun nen worden. Van Berge ijk toonde met de ver schillende vraagstukken in deze uit stekend op de hoogte te zijn en mocht een hartelijk dankwoord ont vangen bij monde van de voorzitter. IIER PT. Op de feestdag van het Moe derschap van de H. Maagd Maria, hield de R. K. Boerinnenbond een feestvergadering. 45 leden van „Sancta Maria", de geestelijke adviseur, alsmede de voorzitter van de afd. van de Boe renbond waren aanwezig. Pastoor Timmermans sprak o.m. enige opwekkende woorden tot de jongeren om een cursus voor liet „volle leven" te volgen te Vught. Een vijftal leden gaven zich hier voor op. De avond, werd verder doorge bracht met reidansnummers en gym nastiek en tot slot nog een gratis verloting. Een dezer dagen botsten twee motorrijders tegen elkaar, in de gevaarlijke bocht bij de v.in. Pro testantse kerk. Geneeskundig hulp bleek noodzakelijk, terwijl ook de materiële schade niet gering was. Uitkijken op dit gevaarlijk punt is geboden. VEEN. Voor de Ger. Gemeente hoopt Zaterdagavond om' 7 uur voor te gaan, cand. v. Gitlst uit den Hagg. Op Donderdag 20 Oct., des nam. 2.30 uur, zal er in de Ned. Herv. kerk een huwelijksbevestiging plaats fyebbeh, waarbij zal vóotgaan Ds. B. Haverkamp. WIJK. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat op Vrijag 21 Oct. a.s., des avonds van 79 uur in de Chr. school de uitreiking der boeken van de leesbibliotheek der Ned. Herv jeugdverenigingen weer zal aanvan gen. i Onder zeer veel belangstelling vierde het echtpaar R. Kerk w ij k- v. Helden zijn 25-jarige echtvereni ging. Bij de aanbesteding van een woonhuis voor de wed. M. Bouman alhier, onder architectuur van de neer H. A. Kleinloog te Gen deren, werd ingeschreven als volgt Fa. Pepping, Kaatsheuvel f11475. Wed. H. Qoliet en Zn., 1 Meeuwen f 11200. A. A. v. Bergeijk, Aalburg f 10900. A. L Mans te Aalburg f 10346.88 WOUDRICHEM. Nu door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit het mionsiterveilen van groenten en fruit, ten behoeve van de export ïs toegestaan, zal alhier pp Donderdag 20 Oct. a.s., v.im. 10,30 uuur, een monsterveiling van maagde peren worden gehouden. (Zie advertentie in dit blad). Op de cursus kraamverzorg ster, aanvangende 1 Januari eik., te Woudrichem, kunnen nog enige le den geplaatst worden. Aanmelden vóór 1 November hij de leidster-docente van het kraam- centrum te Woudrichem, Molens tr. A 80a, Tel. 23. ZUILICHEM. Het feit dat de Chr. School. 40 jaar bestaat, werd Woensdag avond j.l. in een herdenkingssamen- koinst van ouders, leden, oud-leerlin gen en overige belangstellenden her dacht in de school. De voorzitter opende deze samen komst met het laten zingen van Ps, 103 vers 9 en 11, las Ps. 115 en ging voor in gebed. Spr. heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting over de totstandkoming van het Chr. onderwijs in het algemeen. De secretaris de heer W. van Da len gaf een overzicht van de werk zaamheden van het bestuur over de afgelopen 40 jaren, waarna nog het woord werd gevoerd door de heer Borreman, Hoofd der School, na mens perseneel en oud-personeel. Spr. deelde mede, dat het bestuur plannen heeft een kleuterschool te houwen, welke tevens kan dienen als verenigingslokaal en dat de Rijks- goedkeuring hiervoor bereids is aan gevraagd. Na de pauze, .werd de bijeenkomst heropend met het zingen van Ps. 118 vers 1 en 14. Tijdens deze ge meenschappelijke zang werd een col lecte gehouden t. b. v. de Kleu terschool, welke in totaal ruim f257 opbracht. Door de heer Borreman werden een aantal schriftelijke gelukwensen ge- ter kennis ^'an de aanwezigen bracht o. a. van de Inspecteur van liet Lager Onderwijs in de Inspec tie Tiel, Mevr. Verbrugge, Mevr. Croin, de heer Wiepkema, oud Hoofd der School, de 'heer C. Fuijkschot, oud-011derwijzer en de heer de Graaf van Genemuiden benevens felicitaties van oud-leerlingen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de afgevaardigde van Herwijnen, van Aalst en door de Ed.Achtb. Heer C. Hobo, waarn. burgemeester dezer gemeente. Ook sprak een enkel woord Ds. v. Hoek, Geref. Predikant alhier. Van het oud personeel verkregen het woord Mevr. v. d. Blom-Fuijk- schot, G. C. Schalk en G. Duijzer, terwijl van de oud-leerlingen nog ge sproken werd door P. v. Wijgerden en anderen. Het slotwoord werd gesproken door 'Ds. A. v. d. Kooij, Ned. Herv. Predikant alhier, naar aanleiding van Job 21 vers 14. Na gemeenschappelijke zang van Ps. 25:2 ging deze voor in dankge bed. van Donderdag 13 October n.m. 2,30 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer W. J. Pos.. SecretarisMr. J. van Dalen. Afwezig wethouder Bok'. Opening met formuliergebed. Voor af eedsaflegging do,or de heer Verheij, die in die installatievergadering we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, in handen van die Voorzitter. De Secretaris leest de zeer uit voerige notulen van 6 Sept., die zon der opmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit tot het verlenen van hypo theek aan E. van Veen te Poede roijen idem! tot aankoop grond voor bouwterrein van JV^r. van Aalstidem verhuur gemeente woning aan E. Groe- neveld te Poederoijenidem aangaan de verlenging termijn lopende kas- geldieningidem wijziging! verorde ning heffing op vermakelijkheden j id. wijziging algemenie politieverordening betreffende loslopende honden. Deze en nog verschillende ande re ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek' om subsidie van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren wordt aangehouden tot de behandeling van de begroting Ï95°. Die; Chr. Lagere Landbouwschool te Gorinchem wordt f5.subsidie toegekend voor elke leerling die ujt deze gemeente de school bezoekt. Dit komt op f15. De Stichting tot Bevordering van de Welvaart in de Bommelerwaard ontvangt evena'ls vorig jaar, voor 1950 een subsidie van 10 cent per in woner. De schoolschoonmaakster te Poe deroijen verzoekt pér 1 Nov. ont slag. Dit wordt haar eervol verleend. Als zodanig wordt vervolgens met al gemene sterrünen benoemd mej. Lo- bregt-Ékelmans Op. voorstel van B. en W. wordt besloten bij de Bank van Nederlandse gemeenten een kasgeldlening aan. te gaan van f 50.000.ter financiering woningbouw. Het uitbreidingsplan voor het dorp Poederoijen wordt nu ook vastgesteld. Ook hier zijn geen bezwaren inge bracht. Op voorstel van B. eri~ W. wordt besloten de Bol te Poederoijen aan te koepn voor de som van fiooo. Dit is 30 cent per M2. De nodige reparatie kan niet geschieden vanwe ge Landbouwherstel. Kosten van op maken plm. f 1800.Daartegenover npg een schadevergoeding te wachten van pltm. f1500. Er zal opdracht ge geven worden tot in orde brengen, zo spoedig mogelijk. Vervolgens wordt op voorstel' van B. en W. besloten voor &e toren te Poederoijen een uurwerk met klok aan te kopen. De kerkvoogdii zal tyjdragen in die kosten. Aangaande dé reparatie van de toren te Poede roijen is nog geen overeenstemming bereikt. De komwegeri van het Polderdis trict Bommelerwaard beneden de Mei- dijk zullen worden overgenomen. De afkoopsom' is bepaald op f 7000. Ged. Staten maken aanmerkingen meest van administratieve aard, op de begroting 1949, hetgeen, zoals door Ged. Staten wordt verlangd, zal wor den gewijzigd. Rondvraag. De heer de Gier vraagt naar het verloop van de financiering, wanneer iemand een woning bouwt door be middeling van de spaarkas Rohyp. De Voorzitter weet dit niet tot in de finesses. De beer Verheij yhjst er op dat in de kom van Aalst geen plaats is voor het storten van vuilnis. De Voorzitter zegt toe, hier een plaatsje voor te zullen aanwijzen. Volgens de heer Verheij is het uit zicht bij; het inrijden van die Pr. Hendrikstraat zeer slechts, door de langs 73e weg staande haag van de heer ÜMaas. Deze laatste zegt toe, bedoelde haag te zullen snoeien. De heer van Ballegoodjen wijst er op, dat die pachtsom' van een stukje gemeentegrond in gebruik bij J. v. cl. Laar nogal hoog is. De Voorzitter zegt, dat dit bouw terrein is, voor hoge prijs aangekocht, dat aan v. d:. Laar o<p zijn verzoek bij zijn woning voorlopig in pacht is gegeven, hetgeen de gemeen té toch geen geld mag kosten. Daar blijken het alle leden mee eens te zijn. De Voorzitter zegt dat de electri- sche verlichting van het gemeente huis niet mogelijk is volgens de P.G.E.M., daarom ook onmogelijk om de raadsvergaderingen 's avonds te houden: Enkele leden wijzen op de mogelijkheid van gasverlichting, hetgeen nog nader zal bekeken wor den. Advies zal worden ingewonnen voor het plaatsen van brandputten. De heer v. Ballegooijen wijst op de slechte woongelegenheid van L. v. Zee. Volgens spr. regent deze nat op bed. De Voorzitter zal de eigenaar hier over spreken. De heer Dufourné wijst nogmaals op het gevaarlijke punt aan de Open- Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 cf« Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht vóór het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Dondèrdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Een nieuw havenlicht in Amerika, bestand tegen aardschokken, wind- en zeegolven

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1