Qemeenteraadsverslag Almkerk VÏÏLPEÏÏHOÜDERS UIT ééN STUK OF DEUX-PlèCES? Na een uiteenzetting van <le Voorzitter wordt besloten dit werk op te dragen aan de Ned. Heide Mij. onder voorwaarden, dat uitsluitend arbeiders uit de gemeente Brak el tewerkgesteld zullen worden aan te wijzen door de gemeente. Vervolgens wordt besloten de wo ning van wijlen J. A. Loch aan te kopen, indien met de nabestaanden overeenkomst kan worden bereikt. Besloten wordt, de woning, welke bewoond is geweest door de Wed. W. de Vries-Boef te verhuren aan F. van Zanten en 'de woning van Loch, indien deze aangekocht kan worden, aan J. Ermstrang. Aan W. J. van Hemert wordt een stuk grond verkocht voor de bouw van diens particuliere woning, ter wijl aan dezelfde personen een hy potheek verleend wordt voor be doelde bouw. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten de lcom- wegen van de polder over te nemen tegen een afkoopsom van f 30.000. In verband met de aanleg van de centrale verwarming in de L. school, wordt de begroting voor het dienstjaar 1949 gewijzigd. Rondvraag: De heer Pater vraagt of het niet mogelijk is, dat de vergaderingen in de vervolge niet in de avonduren kunnen vallen. De Voorzitter zegt hiermede wei- rekening te willen doen houden. De heer Pater informeert naar de verplaatsing van de muziektent en zegt, dat een en ander niet naar wens van de leden der muziekver eniging zal geschieden. De Voorzitter zegt, dat voor de verplaatsing van de muziektent geen andere mogelijkheid aanwezig is. Een en ander houdt verband met de overeenkomst welke destijds met van Wijk gemaakt is. De heer Pater zou de bedoelde muziektent in rechte lijn achteruit geplaatst zien. De Voorzitter geeft aan de hand van de tekening een uiteenzetting van de plaatselijke toestand en zegt, dat wanneer alles klaar zal zijn, een en ander wel mee zal vallen. De Voorzitter geeft tevens een uiteenzetting betreffende de verka veling nabij de woning van de Wed Kooijman, van den Heuvel en van den Bosch, waarmede de raad met algemene stemmen aceoord gaat. De heer Vervoorn vraagt naar de aanleg van de brandputten. De Voorzitter zegt, dat hierom trent reeds inlichtingen zijn ge vraagd. Nadat de heer Ermstrang nog na dere inlichtingen vraagt betreffen de de woning van J. A. Loch, sluit de Voorzitter de vergadering. (Vervolg) gehouden op Maandag 17 October, des nam. half drie. Verzoek om subsidie van de Christ. Lagere Landbouwschool te And-éi van f 5.per leerling die uit dezie ge meente genoemde school bezoeken, welk aantal 22 bedraagt. B. en W. stellen voor, evenals an dere jaren een bedrag van f2.50 per leerling beschikbaar te stellen. De heer Raams vraagt of de school zichzelf niet kan 'bedruipen. Wethouder C. G. de Jong merkt op, dat de subsidie meer bedoeld is voor een suppletiefonds, waaruit de boeken worden betaald voor leer lingen die ze zelf niet kunnen beta len. De Voorzitter zegt, dat zulks niet uit de aanvraag blijkt, hij meent ech ter wel dat er vroeger wel een toe lichting in deze zin is gegeven. De hcjer Nieuwenhuizen wijst er op, (Jat er wel steeds achterhieein -gezeten wordt, dat zoveel miogeljj'k de boeken door de leerlingen zelf worden betaald. 'Met algemene stemmen wordt be sloten een subsidie .van 22 maal f.2.5o toe te kennen. Verzoek van de vereniging Groe ne Kruis, afdeling Almkerk bin sub sidie voor uitzending van kinderen naar een vacanliekolonie. De kosten bedragen voor een uitzending van 6 weken 'f81,per 'kind. In het jaar 1948 werd door de gemeente een be drag van 'f 45 per kind bijgedragen. B. -en W. stellen voor, ook voor 1914 hetzelfde bedrag toe te kennen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Door liet "gemeentebestuur van Aarle Rixtel is een adres gezonden aan Ged. :St. in verband met de jaar wed-den voor de wethouders. In de prov. Noordbrabant bestaan hier voor 19 klassen. Aangedrongen w-ordt in dit adres -deze klasrsen tot op de helft terug te brengen. Voor een ge meente tot 60(>0 zielen, waaronder Almkerk valt, bedraagt de jaarwedde f 300, een bedrag dat voor de tegen woordige tjjd laag moet worden ge acht en naar het oordeel van adres santen f 400 zou moéten worden. Verzocht wordt adhaesie aan hel adres te willen betuigen. De Voorzitter gaat accoord met hetgeen in het adres wordt gezegd, een bedrag van f300 acht spr. ook te laag, hij zou dan ook adhaesie willen betuigen. De heer Ouwerkerk zegt dat deze salarissen het vorig jaar ook reeds besproken zjijn. Spr. blijft als toen van oordeel dat ze aan de lage kant zjjn en zou dan ook aan het streven hierin verbetering te verkrijgen, wil len meewerken. Wethouder C. G. de Jong vreest, als deze salarissen veel verhoogd worden men op samenvoeging aan zal gaan dringen.. Met algemene stemmen wordt be sloten adhaesie le betuigen. Nieuwe salarisregeling voor de Gemeente-Ontvanger. Ged. St. verzoeken hierover de mening van de raad kenbaar te ma ken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten te berichten dat met de voorgestelde regeling accoord gegaan kan worden. Eenzelfde verzoek omtrent een nieuwe salarisregeling voor de Ge meente-Secretaris. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit schrijven voor kennis geving aan te nemen aangezien de voorgestelde regeling voor de ge meente Almkerk van geen betekenis is. Van Ged. St. is terugontvangen de laatste wijziging der gemeente begroting. Inlichtingen worden gevraagd om trent de toegekende subsidie aan de plaatselijke vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken. De Voorzitter gelooft dat deze subsidie na toelichting In orde zal komen. Ged. St. maken bezwaar tegen de verleende subsidie aan de Oranjever eniging voor het gehouden feestier gelegenheid van het 12l/2-jarig hu welijksfeest van het vorstelijk paar. Aangezien deze te kennen had gege ven, dat dit feit slechts ;als een huiselijk feest moest worden be schouwd en geen aanleiding mocht zijn voor nationale feestviering. Ged. St. dringen aan, om deze post af te voeren. De Voorzitter zegt dat er werke lijk een schrijven in deze zin is ont vangen, doch dit kwam zo laat, dat alle voorbereidingen voor de feestelijkheden reeds ivaren getrof fen. Voor de schoolkinderen was een bedrag van f 1,per kind voor tractatie uitgetrokken. Spr. zou voel bij stuk willen houden en de ^sub sidie van f600 willen handhaven. De heer Raams vraagt of de sub sidie alleen bestemd was voor de kinderen in Almkerk. De Voorzitter antwoordt dat dil niet het geval is, ze -geldt ook voor de kinderen in Meuwendijk en die an dere delen der gemeente. De lieer Raams acht 1,per kind wel aan de hoge kant. De Voorzitter merkt op, dat het bezwaar niet wordt gemaakt over het bedrag per kind. De heer Meuwenhuizen die zelf lid van de Oranjevereniging is ge weest, acht een bedrag van f 1. per kind niet te hoog. iMet algemene stemmen wordt be sloten de subsidie te handhaven. Voorlopige vaststelling gemeente-en bedrijfsrekeningen 1948. Deze 'reke ningen zijn door een commissie on derzocht, die in haar rapport ver klaart, dat $ij geen op- of aanmer kingen heeft en dus adviseert tot voorlopige vaststelling. Voorgesteld wordt door R. en W. de rekeningen vast te stéllen zoals ze zijn aange boden. De rékening van het G.E.E. sluit met 'n batig saldo van f8316.56, de vleeskeuringsdienst met een na delig saldo van f1182.18. De heer A. Burghout komt ter ver gadering. De rekening voor het Burg. Arm bestuur sluit met een subsidie groot f3138.67 uit de gemeentekas. De Voorzitter merkt op, dat dit be drag belangrijk lager is dan vroe ger wel het geval is geweest, toen bedroeg deze bijdrage wel f 8000 en zelfs meer. De verlaging is te danken aan de tegenwoordige sociale voor zieningen. De gemeenterekening sluit in de gewone dienst met een batig sal do groot f43546.48, de kapitaaldienst met een nadelig saldo van f32488.94, doordat de oorlogsschade nog met het rijk verrekend moet worden. De gewone dienst geeft een totaal be drag aan groot f 533.071.95, de ka pitaaldienst van f 526.092.33. De heer Raams 'vraagt of een ba tig saldo Aran ruim f 8300 voor het G.E.B. wel nodig is, tie tarieven van de PNEM zjjjn lager, is het dus niet beter de tarieven te Verlagen. De Voorzitter zegt dat tie elec- l r ici tei ts com missie, de rekening heeft bezien en er 'mede accoord gaat. Er is voor 1949 een vastrecht tarief in gevoerd, verwacht wordt Idat tie re kening voor 1949 -zonder *saldo zal sluiten en er geen 'winst zal worden gemaakt. Wethouder C. G. tie Jong merkt op, dat de opzet 'is, dat geen winst wordt gemaakt. De heer Raams zegt dat het vast recht tarief van de gemeente 2 cent hoger is dan -bij de PNEM. De heer Nieuwenhuizen gelooft, dat de straatverlichting Nvel 'wat le wensen overlaat. De heer Kolff zag gaarne ook een paar lichtpunten in de Bloemsteng aangebracht. De heer Ouwerkerk vraagt, wan neer de nieuwe transformator in ge bruik wordt gesteld. De Voorzitter kan op de laatste vraag geen definitief -antwoord ge ven, wat de 'andere opmerkingen betreft, deze zullen worden doorgege ven aan de electriciteitscoimmissie Met algemene stemmen worden hierop de diverse rekeningen vastge steld, zoaLs ze werden aangeboden. De beide wethouders onthielden zich van medestemming. Besloten wordt tot het aangaan van een rekening-courant overeen komst voor het jaar 1950 met de Bank van de Vereniging voor Ned. Gemeenten, groot f 60,000. De gemeentebegroting 1950 wordt de raad aangeboden en ter inzage gelegd voor de 'raadsleden, die haar in gezameljjke zitting 'zullen onder zoeken. De begroting voor 1949 wordt ge wijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Verhuur woning Fabriciusstr. 6 De Voorzitter schorst voor dit punt de openbare vergadering. Na heropening wordt met alg. stemmen besloten de woning te verhuren aan de heer Crezee te Dusseh, wiens wo ning dan zal worden betrokken door de heer Verwoerd. Het betreft hier dus woningruil. Het besluit wordt genomen onder voorwaarde dat de gemeente Dussen hiermede accoord gaat. De Voorzitter deelt mede dat in de geheime vergadering ook gespro ken is over de grote woningnood die in de gemeente nog bestaat. Spr. verwacht voor 1950 ook niet veel woonverbelering. In totaal zijn voor dat jaar aan de provincie Noordbra bant 3400 woningen toegewezen, zo dat le verwachten is, dat Almkerk slechts weinig toegewezen zal krij gen. B. en W. hebben met de raad de kwestie besproken en vragen machtiging om te trachten noodwo ningen en tevens grond voor plaat sing dezer woningen te krjjgen. De ze machtiging wordt-door de raad verleend. Rondvraag. Wethouder C. G. de Jong brengt ter sprake de kwestie, die in de aanvang der vergadering door de heer Ouwerkerk naar voren is ge bracht, n.l. de voorgeschiedenis der wethoudersverkiezing. Spr. kan mee delen dat de heren Burghout en Willemse bjj hem zijn geweest en gevraagd hebben of medewerking om naast een A.R. wethouder ook een van de Chr. Hist, fractie gekozen te krjjgen. De heer*, Burghout meent, dat er zo ^gesproken is, dat de A.R. fractie bereid was méde de billijkheid te bespreken van een wethouderszetel voor de Chr. Hist, fractie. C. G. de Jong: Aanvankelijk hebt U niet zo gesproken. Burghout: Aan het sliot hebt U gezegd, daar moet de hele A. R. fractie, ook die van de Nieuwend/ijk Eenvoudige toiletjes zijn altijd nog het meest in trek. De moderne vrouw voelt er zich in thuis, omdat ze veel werk zaamheden heeft, zowel binnenshuis als buitenshuis, waarbij ze gemakkelijk zit tende kleding behoeft, waarin ze zich vrij kan bewegen. De één zal dan graag een japon uit één stuk willen hebben de ander zal de voorkeur geven aan een deux-pièces, waarvan het jasje kan worden uitgetrokken als het te warm is. Onder dit jasje kan een blouse of jum- pertje worden gedragen, al naar gelang de temperatuur. Beide afgebeelde mo dellen zijn voor elk figuur geschikt. K 3476/19. Deze eenvoudige, slankkle- dende japon zal van zulk een prettig model blijken te zijn, dat wij hem een ieder kunnen aanbevelen. De rok be staat uit zes banen; op elke baan is een tot de heupen ingestikte plooi aange bracht. Uit het gladde, ronde midden stukje van het lijfje ontspringt de ruimte van het voorpand. De V-hals valt wat ruim. De driekwart lange mouw heeft een opgeslagen boordje. Be nodigd voor 108 cm. bovenwijdte ca. 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. K 3477/19. Een eenvoudig deux-pièces, met een kort, van voren rondlopend schootje. Benodigd voor 106 cm. bovenwijdte ca. 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per post wissel a 0.50 bij „Bella Patronen Service". Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen. K 3476/19 is verkrijgbaar voor 92, 98 en 108 cm. bovenwijdte, terwijl K 3477/19 in de bovenwijdten van 100, 106 en 112 cm. verkrijgbaar is. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. bij tegenwoordig zijn. C. G. de Jong: Het spijt me, dal ik het moet zeggen, doch U nood zaakt me er toe, Aanvankelijk hebL U gezegd, alls de Chr. Hist, met tie Almkerkse A.R. leden samenwerken, kunnen we er komen. Ouwerkerk: De mist wordt nog idikker. Het spjjt me, dat het voor stel van de heren Burghout en Wil li? mse niet is besproken in een ge meenschappelijke vergadering van A.R. en C.H. fractie. Ik zie de zaak zo, dat getracht is de invljoed van de Chr. arbeiders uit Nieuwendijk uit bet college van B. en \V. te we ren. Burghout: Deze gedachte heeft nooit voorgezeten. Wethouder J. de Jong merkt pog op dat naar zijn mening de C. 11. fractie getracht heeft de A. R. frac tie van de Nieuwendijk uit te scha kelen. Immers, toen wethouder C. G. de Jong zei, dan zal ik 'mte als. wethouder terugtrekken, is er ge zegd dat hoeft niet. Logisch is das de gevolgtrekking, dat mien probeer de de wethouderszelel, die door Chr. arbeiders is bezet, te doen -verdwij nen. De heer v. Herwijnen spijt het, dal er over deze kwestie verschil van miening is ontstaan. E|r was op dracht gegeven, contact te zoeken met de A. R. fractie -voor de bespre king rder wethoudersverkiezing. Voor de A.R. fractie geldt voor spr. zowel de raadslieden van Almkerk als die van de Nieuwendijk. De 'heer Nieuwenhuizen gejooft niet 'dat het de bedoeling van de heer Ouwerkerk is geweest, de A.R. fractie tegen die van de C.H. op te zetten. Spr. zou ook zeggen, laat ons gezamelijk trachten de belangen der genteen te zo goed mogelijk te die nen. Men zit mlet 3 partijen en niet iedere partij kan een wethoudersze tel verkrijgen. De heer Ouwerkerk heeft geen spijt deze kwestie ter sprake te heb ben 'gebracht. De discussie heeft op helderend gewerkt. De A.R. fractie verwierf bij de verkiezing 1300 stem men en kreeg 6 zetels, ze is in stem- mtenaantal vooruitgegaan. Ook tie C.H. fractie heeft zich goed gehou den. Hij is van oordeel, .dat de in vloed der Chr. arbeiders in het col lege van B. en W. wel tot uitdruk king behoort te konten. Hij hoopt dat dit 00V in Almkerk begrepen wordt. De Voorzitter acht de -kwestie thans voldoende bekeken én sluit de discussie. De heer Kolff heeft feen kapper bij zich gehad, die a?ich beklaagde over de sluiting op Dinsdagmiddag. Is het niet mlogelijk deze man ont heffing te Verlenen. De Voorzitter acht zulks onmoge lijk, raten kan geen individuele uit zonderingen gaan maken. De heer Raams is het daarmede eens. Vindt het bovendien eigenaar dig, eerst vraagt 'mlen ter om, en de verordening is nog niet ïn werking of mien komt "alj met iklachten. De heer Kolff zegt dat de woning,, die door Kolf 'betrokken zal wor den, grondige reparatie behoeft. De Voorzitter antwoordt tiatmten daarmede reeds bezig is. De heer Kolff dringt aan om: ter hoogte van de 'burgemeesterswoning, een klok te doen plaatsen. De Voorzitter acht dit geen pvetr- bodige luxe. Het is de overweging waard. De heer Nieuwenhuizen acht het 'gemeentehuis een betere plaats. De Voorzitter belooft inforrrfaties le zullen inwinnen. De heer Kolff vraagt nam'ens de woningcommissie om liet presentie geld voor haar leden tot f 4,per vergadering te willen verhogen. De Voorzitter belooft 'ook dit met de wethouders te zullen bekijken. Die lieer Ouwterkerk 'vraagt of de* bordjes met de straatnamen reeds z.ijn aangebracht. De Voorzitter mieent van weL Mis schien dat dit miet één nog niet het geval is. De familie Dekker aan de Nieuwendijk maakte n.l. bezwaren dit bordje aan hun woning le doen aanbrengen. Daar zal dan een paal tje moeten komen. De lieer Ouwterkerk vraagt of er door B. en "W. al, pogingen zijn ge daan om aan de Uppelsedijk grond voor woningbouw te krijgen. De Voorzitter zegt hiervoor nog geen gelegenheid te 'hebben gehad, tengevolge van zijn vacantie is er na de vorige raadsvergadering nog. slechts een vergadering van B. en W. geweest. Zoai,s de situatie thans is, mogen daar niets anders dan ar beiderswoningen worden gebouwd. Spr. zou l|iever gewone woningen bouwen omdat deze goedkoper zijn.. De heer Ouwerkerk vraagt of het ook niet gewenst is het presentie geld voor de raadsleden te herzien. De Voorzitter zegt ook dit te zul len bekijken. Dit 'presentiegeld be draagt thans f4, De heer Nieuwenhuizen heeft de heer v. Oudheusden bij zich gehad,, die informeerde hoe of het /it met de schuurtjes achter de nieuwe wo ningen. De Voorzitter zegt dat B. en W. bezig zijn, ook de andere bewoners le bewegen, zo'11 schuurtje te •accep teren, er zijn er bij die ze niet wil len hebben. Het zou voordeliger zijn als ze in eens allen tegelijk konden worden gebouwd. Spr. is het er evenwel mede eens, dat dit Afge werkt moet worden. Al:s het niet anders kan, zal. er toe worden over gegaan 2 schuurtjes reeds te doen bouwen. De lieer v. Her wijnen vraagt of er al advies is binnengekomen over het stukje grond aan de Bloenüstccg. De Voorzitter zegt dat dit nog niet is binnengekomen. I)e heer v. Herwijnen acht het wel gewenst, daar wal bouwgrond te krijgen. De vergadering wordt hierop ge sloten. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4