FLINK MEISJE Aangifte Leerlingen verzorgde Keukencursus. 20000 K.G, Voederbieten Verkopingje Veen HET WOONHUIS, Landbouwtechniek en Rationalisatie Gevonden en verleren voorwerpen ANDEL en ALMKERK. Heusdense Maandmarkt Donderdag 17 Nov. a.s. A. van Iperen nette Dienstbode Voorlichting bij beroepskeuze Vorige week Donderdagmid dag werd ten gemeentehuize le Al- kerk door de heer F. v. d. Hout, Directeur van het Gew. Arbeidsbu reau te 's-Bosch, een lezing gehou den over het onderwerp: V-oorlich ting bij Beroepskeuze." Deze lezing voor de Hoofden van de Lagere scholen in het Land van Altena werd gehouden op initiatief van het Arbeidsbureau Almkerk en de Stichting ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heus- den en Altena en had ten doel de beroepskeuzevoorlichting aan leer lingen die de lagere school gaan verlaten, meer ingang te doen vin den. Het geheel stond onder leiding van de heer A. J. G. Ubachs, In specteur L.O. in de Inspectie Waal wijk. Na een kort openingswoord van genoemde Inspecteur werd door de heer G. Werther, Directeur van 't Arbeidsbureau Almkerk, een korte inleiding gehouden, waarin spreker uiteenzette, waarom het Arbeidsbu reau deze taak op zich heeft geno men. Vervolgens hield de heer v. d. Hout zijn lezing, waarin spr. op zeer duidelijke wijze een uiteenzet ting gaf van het nut van een goede voorlichting bij beroepskeuze, in dit verband citeerde spreker een uit spraak van de grote Franse wis- en natuurkundige uit de 17e eeuw, Blai se, Pascal: Het belangrijkste van het gehele leven van de mens is de keu ze van zijn beroep. Ontelbaar velen kiezen door traditie of door •andere omstandigheden een beroep (voor zover hier tenminste van een keuze sprake is) dus beter gezegd komen in een beroep terecht, dat in Jiet geheel niet strookt met hun aanleg, hun psychische gesteldheid dus, zo dat het hele verdere leven vaak een doorlopende crisis, een- eindeloos conflict betekent tussen de mens en zijn arbeid. Deze conflicten te ver minderen en waar mogelijk te ver mijden is het doel der psychotech niek en der voorlichting bij de be roepskeuze, waarvan de psychotech niek een belangrijk en onmisbaar hulpmiddel is of althans dient te zijn. Niet alleen voor de maatschap pij, maar ook voor de persoon zelf is een keuze van het meest geschik te beroep van het allergrootste be lang. Uit het oogpunt van zijn per soonlijkheidsontwikkeling, maar ook uit een cultuur- zedelijk, godsdiens tig en hygiënisch oogpunt. Al deze punten werden door spreker uitvoe rig behandeld. Vervolgens zplte spr. uiteen, waarom een behoorlijke be roepskeuze voorlichting voor het Arbeidsbureau van belang is. Naast het in de arbeid brengen van een zo groot mogelijk aantal personen, is het in de arbeid houden van evenveel belang. Hiervoor is nodig, dat de arbeidsbemiddeling weet, wie en waar zij bemiddeld, m.a.'w. dat zij alles in het werk stellen om ie dereen daar te brengen, waar hij in verband met zijn aanleg en zijn capaciteiten het beste tol zijn recht komt. Thans zijn bij elk G.A.B. een of meer beroepskeuze-adviseurs te werkgesteld. Indien hiervoor vol doende belangstelling bestaat, ligt het in de bedoeling in deze streek de ouders van leerlingen, die de lagere school gaan verlaten, voorlichting te geven bij de keuze van het be roep van hun zoon. Tenslotte gaf spr. aan, hoe een en ander voor deze streek geregeld zou kunnen worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een groot aantal van de aanwezigen gebruik gemaakt, waarmede de belangstel ling uit de kringen 'van liet onder wijs wel zeer sterk gekenmerkt. Binnenkort zullen door middel van circulaires de ouders in kennis gesteld worden van de mogelijkhe den die het "Arbeidsbureau biedt, ten aanzien van de beroepskeuze voorlichting, waaraan voor belang hebbenden geen kosten zijn verbon den. Nadat door de heer de Goede, Directeur van de Stichting Welvaart, een der initiatiefnemers van deze bijeenkomst, de verzekering was ge geven, dat genoemde Slichting ook verdere medewerking wilde verlenen bij de verwezenlijking van deze plan nen, sloot de Inspecteur deze leer zame bijeenkomst. PROPAGANDA VOOR DE HOLLANDSE TULPEN. Ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van de K.L.M. hebben Philips, Radio Nederland Wereld omroep en de K.L/M. een groots op gezette wereldprijsvraag georgani seerd waaraan een ieder, waar ook ter wereld, zal kunnen deelnemen. Het is een grootse manifestatie van Nederlandse ondernemingsgeest tegenover het buitenland. De hoofd? prijs bestaat uit een reis voor twee personen per K.L.M. naar Neder land gedurende de tulpentijd, met een verblijf van een week als gas ten van Philips^ de Wereldomroep en de K.LAL Deelname aan deze prijsvraag is mogelijk door het in vullen van een deelnameformulier of door te 'luisteren naar de speci ale uitzending, welke op 29 Novem ber door de Wereldomroep in de Engelse en Spaanse taal wordt ver zorgd. Op 4 December wordt dezelf de uitzending in het Nederlands uit gezonden voor de Nederlanders in het buitenland. De deelnameformulieren, welke door de vertegenwoordigers van Philips en K.L.M. in het buitenland worden verspreid, zijn rijkelijk met tulpmotieven geïllustreerd. Door deze prijsvraag wordt een goede reclame gemaakt voor de Neder landse tulpen, een deviezenbron bij uitnemendheid, en zal het vreem delingenverkeer naar Nederland ge durende de tulpentiid worden ge stimuleerd. HARPOENENPRINS PER KLM NAAR JOHANNESBURG. Bijna op hetzelfde ogenblik, dat de walvisvaarder „Willem Barendz" 's lands grenzen aan de Noordzee verliet, vertrok van Schiphol naar Johannesburg de tweede man van onze nationale walvisvaart, de heer Dagfinn Skorge, wiens functie expeditieleider is. De heer Skorge is 42 jaar en van origine een Noor. Tijdens de oorlog verbleef hij in Kaapstad, waar hij de Zuid-Afri kaanse nationaliteit aannam. De eerste taak, die hij op zich zal nemen, zodra de snelle KLM DC6 hem in Zuid-Afrika zal hebben gebracht, is het inspecteren van de vloot van 11 „jagers", die de Wil lem Barendz" op zijn tocht door de Zuidpool zeeën zullen begeleiden. Hiervoor heeft hij een maand de lijd, want pas begin December zal de Ba rends-expeditie beginnen. De tocht zal 4 maanden duren en even als altijd verwacht deze doorgewin terde Poolzeeënbestormcr ^geen sen saties, want van walvissen vangen heeft hij zijn levenstaak gemaakt. Dagfinn Skorge is sinds 1945 2e man op de (Willem Barendz". Jaar lijks, enkele maanden voor het ver trek, komt hij naar Nederland om de plannen voor de walvisvaart uit te werken in overleg met zijn Hol landse collega's. Skorge heeft ech ter zijn geboortestad niet vex-geten. Ieder jaar reist hij met de K.LM. naar Noorwegen. Tegen April zal deze harpoenen- prins, aan wiens vaardigheid talloze walvissen ten offer vielen, per KLM- vogel naar Europa terugkeren. Instituut voor opgericht. iMiet bet oog op de luoodziaktelijkheid de ontwikkeling van de rationalisa tie in de land- en tuinbouw, zowel wat het tempo als de hierbij! te bezi gen middelen betreft, zoveel: mogelijk aan te passen bij: de verschillende bedrijfstypen in ons land, heeft de Minister van 'Landbouw, Visserij1 en Voedselvoorziening, een stichting op gericht, waarin het onderzoek' naar de toepassing van de uiteenlopende technische mogelijkheden en arbeids- methoden alsmede de verbetering hiervan van overheidswege zal wor den gecentraliseerd. De Stichting zal onder de naam Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen wor den geviestigd. De taak van het Instituut ligt op een uitgebreid terreinziii omvat zo wel het onderzoek naar de deugde lijkheid en geschiktheid van techni sche hulpmiddelen voor de landbouw als het zelf ontwierpen, ontwikkelen en construeren van deze hulpmidde len. Het Instituut zal tevens aanwij zingen gevien en hulp ye riemen bij de fabricage van werktuigen. De' be vordering vah de normalisatie en standaardisatie van werktuigen, en hulpmiddelen zal eveneens tot het ter rein van werkzaamheden behoren. Daarnaast zal' het Instituut de import van de in het buitenland gefabri ceerde technische hulpmiddelen wel ke voor Nederland van belang zijn, zoveel mogelijk in de hand werken. De bruikbaarheid van de verscheide ne technische middelen zal' p.m. wor den getoeLst op de dloor het Instituut te exploiteren proefboerde:rijen. Een belangrijk onderdeel van het werk programma zal het onderzoek naar de economische waarde van techni sche hulpmiddelten voor de Neder landse landhauwbedrijven zijn, aange zien de resultaten hiervan vioor een groot deel' doorslaggevend zullen moe ten worden beschouwd voor het beeld van de toekomstige mechanisa tie. Het spreekt welhaast vanzelf dat de uitkomsten van de onderzoekin gen, welke het instituut verricht, zul len resulteren in een uitgebreide voorlichtingbehalve in de vorm van publicaties zal het Instituut zijn erva ringen ten goede doen komen aan die opleiding van studerenden aan de Landbouwhogeschool, door het geven van cursussen en door het honden van vpordrachten. Het bestuur van «Je Stichting be staat uit de heren Ir. C. Staf, voorzit ter, prof. Ir. P. A. van den Ban, hoogleraar aan de Landbouwhoge school, Ir. A. W. van de Pliassche, directeur van 'die Tuinbouw, Ir. H. T. T. Tjalltenia, directeur van de Akker- en Weidebouw, Prof. Ir. L. H. de Langen, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, T. Allersma en A. Minderhoud. De bei de laatstgenoemde ledlen zij'ri. be noemd op voordracht van die Stich ting voor de Landbouw. Tpt Directeur van het Instituut voor Landbouwtechniek eii Rationali satie is benoemd de heer Ir. C. S. Knotlnerus, Hoofd van net Bureau Grondstoffen van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. 072.4 £W, MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad e,n het antwoord verschijnt t.z.t. in Tteze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. Van L. 1. kan een statenloze een visum bekomen op een vreem delingenpas bekomen voor een reis naar Duitsland; 2. kan hij zich vestigen in Duitsland, ook al heeft hij daar een (geen?) duitse werkge ver gevonden; 3. welke formaliteiten moet een in Duitsland werkende en daar wonende Nederlander vervul len ten aanzien van distributiebe scheiden, 'ziekenfonds, bevolkingsre gister (in Nederland)? Antwoord-Rt. 1. aan statenlozen en houders van vreemdelingenpas- sen worden geen visa afgegeven door de enige instantie in Nederland, die over de toelating heeft te beschik ken, namelijk de „Allied Military Permit Office" te 's-Gravenhage, ten zij in geval van dringend noodzake- 'kelijk familiebezoek, en mits uw terugreisvisum in orde is., dat u moiet aanvragen op vertoon van uw pas bij de politie van. uw 'huidige woonplaats. 2. neen, tenzij de duitse regering toestemming verleent. Hij moet zich dus via vijn werkgever tot de duitse instanties wenden. 3. uw Nederlandse distributiebe scheiden heeft u toch al Ingeleverd? Uw Duitse werkgever i,s verplicht voor zijn personeel de Duitse wet telijk voorgeschreven sociale voor zieningen te treffen. Op uw Neder landse. rentekaart wordt natuurlijk niet door uw Duitse werkgever ge plakt. Aan hét secretarie van de Nederlandse gemeente, waar u liet laatst hebt gewoond, dient u te be richten, dat u naar Duitsland is, verhuisd, als u dat nog niet helbt gedaan. A. K. ik ben als krantenbe zorger met mijn administratie in de war geraakt doordat men mij van het hoofdkantoor niet tijdig de kwi tanties heeft toegezonden. Men houdt nu mijn loon in ter afbetaling van het achterstallige bedrag aan abon nementsgelden. Mag dat? Antwoord-Vmen mag natuurlijk niet uw gehele loon inhouden, maar slechts een vijfde gedeelte daarvan. Het beste is, dat u eens gaat praten op het hoofdkantoor en aan uw chef uitlegt hoe de verwarring ont staan is. Men zal u dan ongetwijfeld tegemoet komen. A. V. hoe lang mag men aan een stuk werken, zonder dat er rust gegeven wordt? Antw.-Kn: wanneer een arbeider langer dan 572 uur per dag werkt, moet er na 472 uur een half uur rust gegeven worden. A. D. man en vrouw zijn kinder loos; zij zijn buiten gemeenschap van goederen getrouwd. De vrouw heeft een eigen spaarbankboekje, waarop tijdens het huwelijk ook geld gestort is. Wie erft dit bij eventueel overlijden? Antwoord-Vis er geen testament, d§n is de man de wettige erfgenaam van de vrouw. Bij testament kan de vrouw haar bezit dus ook haar spaarboekje vermaken aan wie zij wil. G. Z. ik ben lid gewordéh van de N.V. Bouwkas Wederopbouw. Ik betaalde f 25,doch was niet in slaat verder te betalen. Ik krijg nu een aanschrijven dal ik f112 voor administratiekosten moet voldoen. Is dat juist? Antwoord-Vzonder nadere gege vens kunnen wij deze vraag niet be antwoorden. Wilt u uw contract even opsturen. Als. u een dagvaar ding voor de kantonrechter heeft ontvangen, moet u in ieder geval zorgen dat u bij de behandeling van de zaak aanwezig bent en als de lijd dringt, even deskundig advies inwinnen bij een advocaat of deur waarder. GEVONDENEen portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij J. C. Sonneveld; Vlaasstraat 27 i te Veen. GEVOlNDENEen zijraampje van een auto, een damespolshorloge, een damiesportemonnaie met inhoud, een tabaksdoosje, een paar kinderwanten, een armband, een plastic kinder tasje met inhoud. Inlichtingen te bekomen bil de Rijkspolitie te Heusden. GEVONDENeen slinger van au to, vermoedelijk van 'bielenauto, op 2 November j.l. Terug te bekomen bij A. Colijn, A 8, Dussien. GEVONDENeen paar klompslof- fien. Terug te bekomen bij A. Colijn, D 12, Doeveren. NEDERIIElMERT. Over de maand October. Geboren: Adrianus, z. van H. J. v. Ooijen en G. A. v. Wijk; Arie, z. van J. Schreuders en L. v. Haaf- len; Jan Matthijs, z. van J. H. v. v. Wijk en W. J. Bouinan. Getrouwd: E. v. d. Werken 32 j. en A. Groeneveld 22 j-G. Koolhaas 30 j. en G. Oomen 25 j. *IX X X X X X XVX XXI« D.V. 16 November a.s., hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders, T. YAN ALPHEN J. VAN ALPHEN-YAN WIJK, «xzx:xixz>cxixixzxix:« Dankbetuiging. vraagt te Almkerk, Tijdige aanvraag gewenst. GEVRAAGD: Notaris PAAP te Werkendam PUBLIEK VERKOPEN: Koop 1. Weiland Koop 2. Tuinland Koop 3. Weiland TE KOOP: Notaris Jhr. POMPE VAN MEERDERVOORT publiek te verkopen LEZING TE ALMKERK en hun 50-jarige Echtvereniging te herdenden. Hun dankbare kinderen: Th. M. J. van Alphen J. van Alphen-de Fijter. A. W. van Alphen. En kleinkinderen. X Wijk, 14 November 1949. Hoge Maasdijk A 25. Voor de zeer vele blijken van be langstelling, betoond bij mijn 30-jarig Ambtsjubileum, op 1 Oct. j.l., betuig ik mijn hartelijke dank. M. DE GRAAFF. Wijk en Aalburg, Bergstraat B 70. Langs deze weg mijn hartelijke dank voor de prachtige pakketten, die ik mocht ontvangen van „Andels Thuis front" en „Andels Fanfare". Dpt. Sold. P. SCHOUTEN Legerno. 280229248 L. T. D. 678 Secong Veldp. Batavia (N. O. I.) Mevr. Dr. VERMEER Heusden, voor dag en nacht. Lief voor kinderen. Meerdere hulp aanwezig. Telefoon 55 Kruisstraat 4 Verhuurt alle soorten GLAS AARDEWERK en TAFEL GEREI voor bijzondere gelegenheden. voor Alleen voor haar die geregeld koken. Duur der cursus 3 maanden. Aan vang Januari 1950. Wekelijks op Woensdagavond 6.30 uur in de Chr. Landbouw-Huishoudschool te Aangifte bij de Directrices der scholen 17 November en 1 December a.s., tussen 3.15 en 4.15 uur n.m. voor dag en nacht. Goed loon. Wed. P. A. KRAMER - Genderen. zal op Donderdagen 24 November en 1 Dec. a.s., v.m. half elf, in café v. d. Wiel te Oudendijk, gem. Woudrichem, voor de Erven B. van Andel, aan den Oudendijk naast de school (ged. Bouwterrein), groot 2.36.60. H.A. aldaar (ged. Bouwterrein), groot 45.04 aren. in den Oudenban bij de Middelv.steeg aldaar, groot 1.61.40 H.A. Breder bij biljet. Inlichtingen ten kantore van den No taris. Te bevr. bij Wed. H. C. Schreuders Meerhoek B 83, Genderen. te Andel, is voornemens, op Dinsdag 15 No vember a.s. bij Inzet en op Dinsdag 22 November a.s. bij Toeslag, telkens^ des avonds 7 uur, in café Vos te Veen, voor de Fam. Honcoop te Veen, no. 68, met erf en tuin, a. d. Hoge Maasdijk, buitendijks te Veen, groot 4.40 Aren, verhuurd aan dhr. S. de Vries voor f 5.per week. Breder bij biljets

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2