De ontwikkeling van de landbouwtechniek SOLA-Z\\v SOLA-Möss\e\ VULPENHOUDER GORCUM's Schrijfmachinehuis 1080.1 KANKERBESTRIJDING. Fa C. NUN NIK HO VEN Zn. SOLA-CASSETTES,^ SMOII-HHEUilEHENT tZatc cU maOHcC ENGELSE HUISKAMER f(T't\ pemnefruit tt >2*0 >2*5 Maar staan bovenaanl In de WINKEL van SINKEL VULPENZAAK mor de a.s. feestdagen stelden wij een zeer exclusieve collectie SIER AARDE* WERK en tinnen KUNSTV00RWER* PEN samen, van de beste binnen- en buitenlandse firma's. De gr>Ce vooruitgang op het gebied der techniek heeft ook zijn invloed in de landbouwsector doen gelden. Vooral bij de verbetering van machi nes heeft de technische wetenschap niet stil gestaan. Zo heeft men in Engeland een machine geconstrueerd, die de bietenplantjes laat staah, maar het tussen, de plantjes aanwezig 'On kruid wiedt. Hoewel dergelijke ver fijnde machines op de boerderij prac- tich onbruikbaar zijn, aldus Dr. Tj. Bakker, Nederlands Landbouwattaché be Londen, in een onlangs voor de B.E.C. gehouden radiopraatje, worden ze bij het construeren van land bouwwerktuigen gebruikt om mate riaal en onderdelen te toetsten. Daartegenover blijkt Amerika een grote belangstelling aan de dag te leggen voor een machine van Neder lands fabrikaat, welke duizenden eie ren per uur uitblaast, met het doel om de inhoud be kunnen bevriezen, drogen of op an-dene wijze be ver werken. Een oorspronkelijke Ameri kaanse vinding, doch in Nederland uitgewerkt, is het oliën van koelhuis- eieren, waardoor de houdbaarheid in belangrijke mate wordt bevorderd. Reeds zijn de eerste partijen eieren in Engeland aangekomen, aliLe geolied met ingenieuze In Nederland ui tge- vpiiden machines. Hoewel het Ne derlandse product, vergeleken met soortgelijke eieren uit Canada en Australië, nog 'te wensen overlaat, zaï het op de duur, wanneer met dit nieuwe procédé de nodige, ervaring is opgedaan, mogelijk zijn dat de Nederlandse eienen een blijvende plaats op de Engelse markt verove ren. De o lie-'m ethode wordt thans ook jn Engeland toegepast bij' het bewaren van 'handappelen. Op 'de sorteermachine worden ze besproeid met een speciaal soort olie, waardoor ze enige maanden langer houdbaar zijn Ook op het igebied van de bestrij ding van besnnettelijkie veeziekten heeft men in de loop der jaren op merkelijke successen geboekt. Men dlenke alleen maar aan de voor be hoedende enting tegen mond- en klauwzeer, welke in staat is de zo gevreesde ziékte binnen de perken te houden. In 1922 verbood Engeland de invoer van vers vlees uit Neder land, ben einde het mond'- en klauw zeer te wieren. Dank zij! echter de onderzoekingen van het Moind- en Klauwzeerinstituut te Amsterdam, is door de toepassing van het vaccin de toestand zodanig verbeterd!, dat het betrokken land de invoer van vers lamsvlees uit Nederland weer heeft toegestaan. Wanneer de Nederlandse boer zorgt, dat het moind- en klauw zeer buiten de grenzen blijft, zal de Engelse mjarkt .ongetwijfeld voor ons product een blijvende plaats reserve ren. De bestrijding van de Coloradoke ver, welke 2 jaar geleden op inter nationale schaal in West-Europa is begonnen, heeft eveneens belangrijke resultaten opgeleverd. De onkosten daarvoor zijn reeds voor het grootste gedeelte gedekt 'door de concessies op de invioer van Nederlandse groenten en andere tuinbouwproduc ten in Engeland. Dat de internationale uitwisseling van kennis en ervaring op Landbouw- -ge'bied niet van de laatste tijd stamt, blijkt wel uit een boek over de So- Het is thans ongeveer een jaar ge leden, dat Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina hét voor het Nederlandse volk belangrijke be sluit heeft genomen om het ?ris na tionaal huldeblijk ingezamelde bedrag van f2.000.000.te bestemmen voor de kankerbestrijding en dat kapitaal ion dier te brengen in een Stichting, aan welke de naam is gegeven van „Koningin .Wilhelminafonds". Het bestuur der Stichting bestaat uit de heren Mir. Arn. J. d'Aüly, Burgemeester van Amsterdam, Mr. H. Bijleveld', Voorzitter van de Rijks verzekeringsbank, Ir. iMj. H. Damme, Voorzitter van de Stichting van de Arbeid, Dr. M. W. Htfltróp, President van de Nederlandse Bank, Dr. P. Beijer. Voorzitter van he.t Fonds- 1918, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secre taris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken en Prof. Dr. J. H. Tuntler, Voorzitter van het Groene Kruis, laatstgenoemde als vertegen woordiger van de Kruisverenigingen. Dit bestuur wordt bijgestaan door een op het gebied der karikerbef- strijding deskundige commissie van ciale en Industriële 'geschiedenis van Engeland, waarin, ^wordt vermeld, dat in de 16e en 17e eeuw die En|- gelse landbouw grote vooruitgang! heeft gemaakt door kennis te nemen van de Hollandse methoden. De op brengst van de landerijen werd hier door meer dan verdubbeld. Ook nu worden die Nederlandse graslandbe handeling, de bewieidingssystemen en de bemesting aan Engeland te voor beeld gesteld', waarbij Jeveins is ko men vast te staan, dat men in Enge land de productie zonder bezwaar met 100 tot 115 pet. kan opvoeren. An derzijds laat Engeland' zien wat zij op het gebied van de techniek hep.fi: bereikt. Zo werd onlangs een de monstratie gegeven van 'bietenrooiers, waarbij p.a. een bietentopper, die net mogelijk maakt de bietenkoppen en het loof schoon te verzamelen voor het maken van kuilvoer en. voor het kunstmatig drogen, een grote indruk achterliet, aldus Dr. Tj. Bakker. advies, welke commissie dezelfde is als die, welke .onlangs van de Mi nister van Sociale Zaken de opdracht heeft gekregen een centraal plan voor de kankerbestrijding in Nederland op te stellen. Verwacht mag worden, dat diitplan de kankerbestrijding in Nederland in nieuwe banen zal leiden. In verband daarmede wordt met de besteding van het kapitaal van het „Koningin Wilhelmtinafonds" gewacht totdat 'dit plan is (Opgesteld en lot uitvoering daarvan is besloten. Dit zal binnen afzienbare tijd het geval rijn en dan is het geld beschik baar om aan dit plan een eerste uit voering te geven. Het kapitaal van het „Koningin Wilhelminafonds" maakt het zeker mogelijk tal van voorzieningen te treffen, welke tot nu toe door ge brek aan geldmiddelen achterwege moesten blijven tot grote schadp van de volksgezondheid. Echter zullen direct en in de toe komst grote bedragen nodig rijn voor uitbreiding van. verp'leegruimtè, voor inrichting van laboratoria, voor ver nieuwing en uitbreiding Van appara tuur, voor opleiding van specialis ten, voor (ondier zoeking en en voor tal van andere middelen, welke, dringend aandacht vragen. Voor al deze uitga ven zal het beschikbare kapitaal niet voldoende rijln. Wil dus dë direct doioir Hare Ko ninklijke Hoogheid en indirect door het Nederlandse volk verleemde finan ciële steun voor de kankerbestrijding op de duur effect hebben, dan zal het „Koningin Wilhelminafonds" jaar lijks moeten worden voorzien van, nieuwe middelen. Om' dit doel te beneiken is met instemming van Hare Koninklijke Hoogheid een aan de Stichting gelijknamige Vereniging op gericht, met een Voorlopig bestuur de heren Mr. Dr. A. A, van Rhijn, voorzitter; Prof. Dir. J. H. Tuntler, vice-voorzitterDr. H. H. Funke, se cretaris D;r. P. Beyer, penningmees ter Mr. Dr. F. J M. A. H, Houben, S. de Jong en Mr."P. H. W. F. Tel- legen, commissarissen. Deze vtereni- e-niging wil trachten die grote be langstelling, welke, zoals gebleken is, bij het Nederlandse volk voor de kankerbestrijding bestaat, te organise ren en om te zetten in eien voort durende steun en daarmede te: berei ken, hetgeen in vete andere landen reeds bereikt is, n.l. een organisatie van honderdduizenden leden, die teza men de wetenschap in staat stelten zich tegen deze vreselijke ziekte te weer tie stellen. Ieder jaar stierven- ruim 12.000Ne derlanders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen, ieder jaar worden 18.000 a 19.000 nieuwe ge vallen geconstateerd, ieder jaar moet ruim f2.500.000 worden uitgegeven voor verpleging van lijders aan kan ker en andere kwaadaardige gezwel len in ziekenhuizen. Ieder jaar heerst dus in 18.000 a 19.000 Nederlandse gezinnen grote vrees en in 12.000 gezinnen diepe droefenis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederlandse volk in al zijn gele dingen worden bestreden. De Vereniging het „Koningin Wil helminafonds" doet een beroep op alle Nederlanders ë'ti op .alle in Ne derland gevestigde ondernemingen om hieraan hun onontbeerlijke steun te verlenen, door toe te treden als lid der vereniging (minimum contributie f2.50 per jaar) ,of door aan de ver eniging schenkingen te doen. De eerste- duizend leden rijp reeds gehoekt, doch wil het do-él worden bereikt, dan zal dit aantal tot meer dan honderdduizend moeten worden opgevoerd. Het bureau van bet „Koningin Wil helminafondsis- gevestigd Siinge'1 453 te Amsterdam: en het gironum mer is 26000. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIë. Naar ,on,s door de Heer Directeur van lieL Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Hertogenbosch wordt medege deeld beslaat, in afwachting van de beslissing inzake tegemoetkoming in de passageköslen, reeds 1111 de gele genheid om zich te melden voor emigratie naar Australië. Voor deze eventuele tegemoetko ming zullen in aanmerking komen, ongeschoolde arbeidskrachten, die werkloos zijn of dreigen te worden en zij, van wie niet gezegd kan worden, dat zij een bepaald beroep uitoefenen. Alle gewenste inlichtingen word er verstrekt door liet Gewestelijk Ar beidsbureau en de daaronder ressor terende Bijkantoren. DE WERKEN c.a. Geboren: Anna A., d. van F. de Bruijn en B. H. G. Bouwman; Janna, d. van M. Smits en C. Koppelaar; Grietje M., d. van B. v. d. Berg ep M. v. Stel. Ondertrouwd: Bastiaan v. c'. Pijl 27 j. en Elizabeth C. Paans 21 j. Getrouwd: Frederik Dekker 35j. en Jeuna G. Hakkers 34 j. POEDEROI.IEN. Over de maand October. Geboren: Adrianus, z. van T. de Zeeuw en G. E. v. Zee; Gijsbert C., z. van G. C. Valk en J. A. Noutaj^ Arie M., z. van A. M. de Laar en H. Oomen; Adrianus A., z. van G. Pijl en L. B. Mijdam. REUSACHTIG. De Reus van Rotterdam, Ile-eft schoenen aangemeten. De oude die hij droeg, Ze zijn totaal versleten! Helaas in Rotterdam. Helpt niemand zulk een klantt Hij toog met reuzenschreên, Naar 't Brabants Loon op Zand., Maat twee en zestig, da's Geen maat voor U en mij Al leeft g'op grote voet, Toch -was de reus heel blij, Dat men in Loon op Zand, Hem eindelijk helpen kan. Maar ja, van zulk een maat, Daar schrik je toch wel van.. Twee twee en dertig is Niet onze lengtemaat, Terwijl ook zijn gewicht, Het onze te boven gaat. De Reus van Rotterdam, Houdt van geen slanke lijn. Want kijk het pondental, Bleek drie-drie-vijf te zijn. Zeer' stellig had die "knaap, Ben o zo goede dag, Tóen hij de bonnenlijst, Geheel verdwijnen zag. Pas zes en twintig jaar, Is 'hij vast kampioen! Met zulk een Goliath, Kan Rotterdam het doen. TIJMEN. Ondertrouwd: M. Schreuders 38 i. en C. v. Gi-ess-en 29 j. GebrouwdA. v. d. Vliet, 27 <j,. en E. v. Ooijen 25 j. Overleden: J. v. Heivoort, 82 j. WERKENDAM. Geboren: Jenneke, d. van B. A. Paans en K. de Heer; Willem, z. van W. Biesheuvel en A. H. Verhedj.. Sierlijk van vorm en oer-degelijk, met garantie voor Uw leven. Loopt U gerust onze zaak eens binnen en overtuigd U, wat een ruime sortering wij hebbenhet verplicht U tot niets. LANGENDIJK 47 GORINCHEM is alles te koop, maar daar zult U toch niet kopen Uw U doet zeer verstandig deze te kopen in een speciale de voordelen hiervan 1. Schriftelijk GARANTIE-BEWIJS. 2. Bij eventuele storingen, geen opzending naar Fabriek of Importeur. Wij beschikken niet alleen over moderne machines en gereed schappen, maar ook een bekwaam vakman is steeds gaarne bereid, U met advies te dienen. 3 Regelmatig ontvangen wij de goede MERK- VULPENHOUDERS, dus voor een nuttig en duurzaam Sint-Nicolaasgeschenk naar Afd. VULPEN-SERVICE Langendijk 57 Telefoon 2464 Vlekvrije en zilveren igg» een mensenleeftijd gegarandeerd. 12- en 6-persoons Rijk gebeeldhouwd, gestoffeerd met Smyrna-weefsel Best. uit: 4 clubs en kloostertafel. Het geheel geeft Uw Interieur een voornaam cachet. Compleet best uiti dressoir 180 cm., 4 stoelen, 2 fauteuils en «were uitschuiftafel. Geheel vervaardigd uit Ziektanbestrijding en export. Nederlandse landbtuw ten voorbeeld. Rijmen van Tijman.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4